PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazda MX-5 Alternatör / Şarj Sorunu

Hakan Girginer
06-08-2012, 21:39
Konuyu bilen arkadaşlar (çaydaşlar) için yazıyorum.

Sorun çözüldü.

Alternatörün içindeki bir diyodu emekliye sevk ettik.
Emin olmak için de, regülatör ve diyod devrelerini değiştirdik, fıstık gibi oldu.

Bazen 11.3 volt, bazen 14.5 volt, ara sıra da 18 volt görüyordum göstergede... Cumartesi gecesi bir anda oldu. Her şey sapıttı. Farlar göz kırpmaya, saçma sapan uyarı ışıkları yanıp sönmeye başladı.
Soğuyunca normale dönüyordu. Alternatör de ateş gibi ısınıyordu.

Bahsettiğim parçaları değiştirdik (bulması kolay olmadı), şu anda aslan gibi şarj ediyor.

(Bu arada, ben tüm bu sorunlara rağmen farlarımı yakıyordum. Ancak, farlarını yakmamakta direnen ***** bir Lexus çevirmenin gazabına uğradı. Maximum jant, minimum far... Umarım yırtmıştır.)

Maxi
08-08-2012, 06:05
Konuyu bilen arkadaşlar (çaydaşlar) için yazıyorum.

Sorun çözüldü.

Alternatörün içindeki bir diyodu emekliye sevk ettik.
Emin olmak için de, regülatör ve diyod devrelerini değiştirdik, fıstık gibi oldu.

Bazen 11.3 volt, bazen 14.5 volt, ara sıra da 18 volt görüyordum göstergede... Cumartesi gecesi bir anda oldu. Her şey sapıttı. Farlar göz kırpmaya, saçma sapan uyarı ışıkları yanıp sönmeye başladı.
Soğuyunca normale dönüyordu. Alternatör de ateş gibi ısınıyordu.

Bahsettiğim parçaları değiştirdik (bulması kolay olmadı), şu anda aslan gibi şarj ediyor.

(Bu arada, ben tüm bu sorunlara rağmen farlarımı yakıyordum. Ancak, farlarını yakmamakta direnen ***** bir Lexus çevirmenin gazabına uğradı. Maximum jant, minimum far... Umarım yırtmıştır.)

abi siz akşam kapıştınızmı ufaktan ? :)

asıl arıza diyot mu patlamış? neymiş ?

Hakan Girginer
08-08-2012, 12:05
Evet, diyot patlamış.

Kapıştınız mı derken, sahil younda iki - üç kere gaz verdim, dönüşte de emekli memurdan hızlıca kullandım, ama tüm uyarı ışıkları yanıp sönerken basmaya çok çekindim.