PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EBC kalitesizliği

mancolog
07-08-2012, 23:14
EBC yellow stuff aldım. Bu balatalar hem orjinal hemde farklı disklerle çalışabilen hem pist hem yol amaçlı tasarlanmış balatalardır. Normal rodajımı 500 km yaptım ardından 2000km normal yol koşullarında kullandım ve ara ara drift etkinliklerinde kullandım.
Fren balatalarımın Drift antremanlarında çok zarar görmediklerini tecrübe ettim.

Ancak geçenlerde pistgünleri ile birlikte katıldığım time trial da 3 kere piste çıktım. her çıkış arasında nereden baksanız 1 saat vardı yani frenlerimi soğutabilecek vaktim oldu ancak piste her çıkışımda 1 ısıtma 3 zaman yapmayı var sayarsak toplam 9 kere pisti turlamamda başıma gelen sonuç fotoğraftaki gibidir.

Yellow stuff yüksek ısıya dayanabilen bir balata olmalıydı ve 9 turda bu hale gelmemeliydi diye düşünüyorum...
Balatalari yurtdisindan kendim tedarik ettirip Bostanci sanayideki bir frenciye taktirdim. Turkiye Murat beyin Ebc distrubutorlugu oldugundan haberdar degildim. Kisisel fikirlerimi beyan ettim ancak belli ki iyi bir musteri hizmeti mevcut ve kendileriyle irtibat a gececegim
http://i50.tinypic.com/106lyk2.jpg
http://i47.tinypic.com/2196tef.jpg
http://i46.tinypic.com/2hhnq80.jpg
http://i45.tinypic.com/28tbz7l.jpg

levent
08-08-2012, 00:07
oh maşallah...

elpadre
08-08-2012, 00:13
ohaaa nasıll oldu bu yaaa kesın bır hata vardır

dirk
08-08-2012, 00:47
ben yellow,'u sadece toz yapmayan diye biliyorum.. Red Stuff pist için uygun demişlerdi aracıma ondan aldım herhangi bi sorun yaşamadım bu gune kadar.. Ama alan arkadaşlarım var cevremde durum onlarda nedir sorar yazarım.

Yekta
08-08-2012, 02:41
ben yellow,'u sadece toz yapmayan diye biliyorum.. Red Stuff pist için uygun demişlerdi aracıma ondan aldım herhangi bi sorun yaşamadım bu gune kadar.. Ama alan arkadaşlarım var cevremde durum onlarda nedir sorar yazarım.

pist ve yol kullanımına uygun olan yellow stuff, sadece pist kullanımı için olan blue stuff, sizin dediğiniz ise red veya green..

..:: EBC Brakes ::.. (http://www.ebcfren.com/Urunler.aspx?ID=10)

diskler bitikmiydi veya yeterince soğumasına engel birşey varmıydı? bende yellow stuff ve ebcc oluklu fren diskleri ile yolda da pistte de kullanıyorum.. hiçbir sıkıntı yok.. ayrıca 2bin km lik balataya göre baya yıpranmış gözüküyo balata kalınlığı da.. belki de üretim hatası vardır ama bütün set mi bu şekilde?

psikolojikdeli
08-08-2012, 03:27
tam Doğukan olsa onunda başına geldi böyle bişey diyecektim konuyu o açmış zaten fotoğrafları görünce ciddi anlamda şaşırmıştım disk yelpaze olsa yine böyle olacağını düşünmüyorum ebc ye mail atsan gerekirse ürünü yollasan mantıklı bir açıklama yaparlar herhalde

Ranthor
08-08-2012, 09:26
üretim hatası olabilir,
ben de stoptech disklerden hiç memnun değilim.

EBC yi ölçemedim ama bu halde değillerdir inşsallah

Onrcn
08-08-2012, 09:46
Bende yellow stuff kullaniyorum, pist gunune de ciktim hemde rodaji daha tamamlanmadan. Pek bir sikinti yasamadim ama istersen EBC den Murat ile konus hemen ilgilenecektir.

Benim aracima diskleri taktigimizda garip sesler falan cikti birseyler oldu, kendisi geldi diskler sokuldukten sonra 2 saat calisti ter doktu.. Baktik cozulmuyor, diger diskleri deneyelim kesilirse sikinti olmaz dedi ve yeni paket diskleri koydu onumuze. Iyi esnaftir, temasa gecin derim.

Isin bir diger ilginc yani ise balatalari bu hale getirecek bir isi gormesi, ayrica arka balata sanirim. On balata olsa hadi olabilir bir sekilde ama arka balatayi bu hale getirmek ciddi enteresan. Bence sen aracinla beraber git Murat in yaninda ve eger fren sisteminde bir sorun varsa onu da gozden gecirirsiniz.

audilover
08-08-2012, 11:10
Ebc bende kullandim birak pisti gunluk kullanimda buna yakin hala gelmisti malesef cok cok kotu balatalari var disleride oem den cok kotu seside cabasi ..

Arenimo
08-08-2012, 15:09
Abi EBC sorgusuz sualsiz değiştirmekte bende yellow stuf kullanmaktayım ve aşırı memnunum üretim hatası veya verimli soğumamış gibiler fakat ne olursa olsun gidin değiştirmekteler :D

Sert@ç
08-08-2012, 15:34
Pistteyken el freni çekip bıraktıysanız yanmış olabilir
Aynı şeyin benzeri başıma gelmişti

JDM CIVIC R
08-08-2012, 15:37
yan sanayi çakma olabilirmi ?

1.6 VTi
08-08-2012, 15:39
Ben de bu balatalardan almayı düşünüyordum(Yellow Stuff), iyi ki Wilwood Big Brake Kit almaya karar vermişim. :D

yiğit
08-08-2012, 15:41
Bende yellow stuff aldim rodajimi tamamladim gunluk sehirici kullanimda pek bi sorun yasamadim fakat performansli kullanimda kesinlikle berbat diyebilirim hic memnun degilim orjinal brembo balatalarim cok daha iyiydi

wekoo
08-08-2012, 15:43
bende zamanında honda vti takmıştım memnun kalmamıştım oem daha iyi bence geşmiş olsun

CocoRe
08-08-2012, 17:50
Arka balataların bu hale gelmesi (neredeyse püre gibi erimiş) sistemsel bi sorun olduguna delalettir. Bence bu tarz eleştrilerden önce sistemi bi kontrol etmekte fayda var.

KVC S3
08-08-2012, 18:29
Üstad yaşadığınız bu tecrübeye üzüldüm. Çünkü EBC hem fabrika olarak hem de Türkiye Distribütörü'nde çalışan ekip olarak çok profesyonel bir marka. Ben muhakkak bu duruma özel bir sorun olduğunu düşünmekteyim.

Problem çözen bir üründür. Doğru kullanım ile birlikte memnuniyet yaratmakta. Türkiye distribütörlüğü alındığından beri Anadolu'ya dağıtıyoruz şirket olarak. Ürün kalitesine bağlı olarak memnuniyetsizlik konusunda geri dönüş almadık. Kendi S3'ümde kullanıyorum yellow stuff ve gd diskler...Bütün çevremde aynı setup var.

Türkiye distribütöründe Murat ve Evren var..Direk başvurmanı tavsiye ederim...

MuratD
09-08-2012, 13:06
EBC yellow stuff aldım. Bu balatalar hem orjinal hemde farklı disklerle çalışabilen hem pist hem yol amaçlı tasarlanmış balatalardır. Normal rodajımı 500 km yaptım ardından 2000km normal yol koşullarında kullandım ve ara ara drift etkinliklerinde kullandım.
Fren balatalarımın Drift antremanlarında çok zarar görmediklerini tecrübe ettim.

Ancak geçenlerde pistgünleri ile birlikte katıldığım time trial da 3 kere piste çıktım. her çıkış arasında nereden baksanız 1 saat vardı yani frenlerimi soğutabilecek vaktim oldu ancak piste her çıkışımda 1 ısıtma 3 zaman yapmayı var sayarsak toplam 9 kere pisti turlamamda başıma gelen sonuç fotoğraftaki gibidir.

Yellow stuff yüksek ısıya dayanabilen bir balata olmalıydı ve 9 turda bu hale gelmemeliydi diye düşünüyorum...

http://i50.tinypic.com/106lyk2.jpg
http://i47.tinypic.com/2196tef.jpg
http://i46.tinypic.com/2hhnq80.jpg
http://i45.tinypic.com/28tbz7l.jpg

Sevgili arkadaşım,

Öncelikle EBC ürünlerini tercih ettiğin için teşekkür ederim. Kısa olarak kendimi tanıtmak gerekirse, Murat DENİZ otomotiv sektörü ile uğraşıyor ve EBC ürünlerini Türkiye'ye ithal ediyorum.

Hemen resimlere karşılık ilk söylemek istediğim izlenim aracında yanlış giden birşeylerin olduğudur. Bunu bukadar emin söylememin sebebi aynı araçtan 4 tane kadar alıp ciddi emekler harcayarak uğraşmamdır. Balataların bu hale gelmesi, hele ki arka balatanın bu hale geldiği disklerin resimlerini de görmek isterim...

Pist şartları, dirft ve RB25 swap bir yana ki orjinal, SR20DET ile bile bu araç o kaliperle gerçekten çok vasat bir performans sergilemektedir.

Seni, otomobilini ve kullanım tarzını kesinlikle eleştirmiyorum, yanlış anlaşılmasın.

Ben normalde pek forumlara yazmam en azından 2002'li yıllardan bu yana yazmıyorum. Ama bu konu açıldığı günden beri bir çok arkadaşım, müşterim eşim dostum kısacası bu işler ile alakalı çevremde ki herkesin telefon ve mail bombardımanına maruz kaldım. Eksik olmasınlar, az çok beni ve firmamı tanıdıkları için bak böyle böyle bir durum var haberin olsun diye bilgi verdiler. Hepsine buradan sonsuz teşekkür ediyorum.

Objektif olmak adına bugüne kadar EBC ile alakalı tek bir forumda tek bir cümle yazmadım. Ve bundan sonra da yazmayı pek düşünmüyorum. Ancak bu sefer durum biraz daha farklı oldu nedense ve yazmak istedim. Buradan yazacaklarım daha önce EBC kullanmış, hali hazırda EBC kullanan, bir şekilde benden veya bayiler kanalı ile hatta ve hatta yurt dışından kendi imkanları ile getirmiş kişilere itafen olacaktır.

Satın alınan ürünlerden memnun kalmamış,veya çok memnun kalmış arkadaşlar olduğunu görüyorum. Kimilerini şahsen tanıyorum kimilerini gıyaben tanıyorum ve mümkün olduğunca benim ürünümü kullanan herkese gerek teknik konularda gerekse ürün ile alakalı problemlerinde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Sattığım ürünü çok iyi tanıyor, çok güveniyorum. Ne yazık ki Türkiye'de bir alanda ilk ve tek olmak biraz sancılı oluyor. Bir düşünüyorum da bundan çok değil 12-13 sene evvel arabamıza takacak jant, egzoz bulamazken, bir coil over alacağım diye fransaya fuara gidilen dönemlerden bugünlere gelmek harika. Ülkemizde herşeyin en iyisi en hızlı şekilde bulunuyor. Geçmişte çektiğimiz parça tedarik sorunları düşünüyorum da vay bee nereden nereye gelmişiz.

Fazla uzatmadan çok açık ve net bir şekilde şunun altını çizmek istiyorum ürünlerimiz ile alakalı bir sıkıntı yaşadığınızda bizimle irtibata geçin gelin, siz gelemesseniz biz gelelim, ürünle alakalı sorun var veya yok, ortada bir sorun varsa beraber çözelim.

0212 285 13 22

www.skotomotiv.com

Saygılar diliyorum.

Murat DENİZ

DENON
09-08-2012, 16:17
ebc hakkındaki fikirlerim dogukanın başına gelenlerden sonra cok değişti , balatalar resmen ısıdan sakıza dönmüş bence cogu kişi bu resımlerı gördükten sonra ebc tercih etmeyecektir

Onrcn
09-08-2012, 16:46
ebc hakkındaki fikirlerim dogukanın başına gelenlerden sonra cok değişti , balatalar resmen ısıdan sakıza dönmüş bence cogu kişi bu resımlerı gördükten sonra ebc tercih etmeyecektir

Ben kendim kullaniyorum fikrim hic degismedi, burada resmen yargisiz infaz var bana kalirsa. Alip arabayi goturseydi bu ne arkadasim deseydi bu foruma yazmaktansa, farkli olacakti. Cozumu tatmin etmediyse yine gelir buraya yazardi.

Aramizda EBC kullanan bir cok arkadasimiz var, pisttede 200km de olmalarina ragme dibine kadar zorladim bir problem cikmadi. 2 ihtimal var, ya kaliper biraz kapali kaldi ve devamli isi artti yada uretim hatasi.

Arka balatalarin normal sartlarda bu hale gelebilmesine ben pek ihtimal vermiyorum. Disklere ne olmus onu da gormek lazim...

arfy
09-08-2012, 17:00
stoptech disklerle ebc balata kullanmıştım FD6 turbo da ... en ufak bir sorun yaşamadım çok memnundum ... şuan e36 m3 aracımda ebc delikli diskler ve yellow stuff balata kullanıyorum... en ufak memnun değilim... acayip derecede yalpa yapıyor ve durmuyor ... bikaç gün içinde bakıma sokucam aracı bakıcam problem nerdenmiş ... ebc den diyemiyorum zaten şuan herşey olabilir çünkü ...

Enes-x
09-08-2012, 17:15
03.12.2011 tarihinde aracım 79.450 kmdeyken gd disk ve yellow stuff balataları taktık.Sağolsun Murat bey hertürlü konuda yardımcı olmuştu.Şu an 83 bin küsürde km..Bunun 500 kmsini rodaj yapma amaçlı şehir içinde ısıtıp soğutarak kullandım.Geri kalan mesafenin genelini agresif kullanımla tamamladım.

Yaklaşık 40 tur körfezde döndüm + defalarca rolling yaptım yani 200km+ hızlardan fren yapmak demek oluyor bu..Halada hiçbir şikayetim olmadan ilk günkü performansında kullanmaya devam ediyorum.

Kalitesiz bir ürün olsa çoktan pili biterdi diye düşünüyorum.Fotoğraflarada şaşırmamak mümkün değil bu kadar kısa sürede eriyip yanması garip geldi.

josefsalvatini
09-08-2012, 17:17
ebc disk ve balata kullanıyorum gayet memnunum dizel ve benzınlı aracımda da var

bır aracımızda balata ıle ılgılı bır problem yasadıgımızda murat bey ı aradım
hemen gelın dedı baktı ılgılendı kaldıkı arabaya balataları takanın hatası olmasına ragmen
( degısık kısılerın gorusu ve takan ustanın beyanı ile) bize gereken yardımı yaptı

kendı basıma geldıgınden soyluyorum sıstemsel bır sorun var
bunu markaya mal etmek bıraz talıhsızlık olmus...

kaanpoyrazoglu
09-08-2012, 19:47
Kaliperlerin sıktığı düşüncesindeyim , geçmiş olsun..

Ertug_T.
09-08-2012, 20:22
bende orjinal disklerimle yellow stuff kullanıyorum şimdiye kadar çıkardığı iğrenç sesler haricinde pek fazla şey gözlemleyemedim genel olarak tutuşunu beğenmedim öncelikle yüksek hızda ısındığı zaman hiç tutmamaya başlıyor neredeyse..açıkcası bende çok memnun kalmadım..green stufflardan daha memnun kalmıştım ve 2 yıl kullandım..

mancolog
10-08-2012, 01:51
Sevgili arkadaşım,

Öncelikle EBC ürünlerini tercih ettiğin için teşekkür ederim. Kısa olarak kendimi tanıtmak gerekirse, Murat DENİZ otomotiv sektörü ile uğraşıyor ve EBC ürünlerini Türkiye'ye ithal ediyorum.

Hemen resimlere karşılık ilk söylemek istediğim izlenim aracında yanlış giden birşeylerin olduğudur. Bunu bukadar emin söylememin sebebi aynı araçtan 4 tane kadar alıp ciddi emekler harcayarak uğraşmamdır. Balataların bu hale gelmesi, hele ki arka balatanın bu hale geldiği disklerin resimlerini de görmek isterim...

Pist şartları, dirft ve RB25 swap bir yana ki orjinal, SR20DET ile bile bu araç o kaliperle gerçekten çok vasat bir performans sergilemektedir.

Seni, otomobilini ve kullanım tarzını kesinlikle eleştirmiyorum, yanlış anlaşılmasın.

Ben normalde pek forumlara yazmam en azından 2002'li yıllardan bu yana yazmıyorum. Ama bu konu açıldığı günden beri bir çok arkadaşım, müşterim eşim dostum kısacası bu işler ile alakalı çevremde ki herkesin telefon ve mail bombardımanına maruz kaldım. Eksik olmasınlar, az çok beni ve firmamı tanıdıkları için bak böyle böyle bir durum var haberin olsun diye bilgi verdiler. Hepsine buradan sonsuz teşekkür ediyorum.

Objektif olmak adına bugüne kadar EBC ile alakalı tek bir forumda tek bir cümle yazmadım. Ve bundan sonra da yazmayı pek düşünmüyorum. Ancak bu sefer durum biraz daha farklı oldu nedense ve yazmak istedim. Buradan yazacaklarım daha önce EBC kullanmış, hali hazırda EBC kullanan, bir şekilde benden veya bayiler kanalı ile hatta ve hatta yurt dışından kendi imkanları ile getirmiş kişilere itafen olacaktır.

Satın alınan ürünlerden memnun kalmamış,veya çok memnun kalmış arkadaşlar olduğunu görüyorum. Kimilerini şahsen tanıyorum kimilerini gıyaben tanıyorum ve mümkün olduğunca benim ürünümü kullanan herkese gerek teknik konularda gerekse ürün ile alakalı problemlerinde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Sattığım ürünü çok iyi tanıyor, çok güveniyorum. Ne yazık ki Türkiye'de bir alanda ilk ve tek olmak biraz sancılı oluyor. Bir düşünüyorum da bundan çok değil 12-13 sene evvel arabamıza takacak jant, egzoz bulamazken, bir coil over alacağım diye fransaya fuara gidilen dönemlerden bugünlere gelmek harika. Ülkemizde herşeyin en iyisi en hızlı şekilde bulunuyor. Geçmişte çektiğimiz parça tedarik sorunları düşünüyorum da vay bee nereden nereye gelmişiz.

Fazla uzatmadan çok açık ve net bir şekilde şunun altını çizmek istiyorum ürünlerimiz ile alakalı bir sıkıntı yaşadığınızda bizimle irtibata geçin gelin, siz gelemesseniz biz gelelim, ürünle alakalı sorun var veya yok, ortada bir sorun varsa beraber çözelim.

0212 285 13 22

SK Otomotiv (http://www.skotomotiv.com)

Saygılar diliyorum.

Murat DENİZ

Merhaba Murat bey,

Oncelikle TUrkiyede bu urunun distrubutorlugu ve servisinin yapildigini bilmeden actim bu konuyu. Bunun bilincinde olsaydim ilk olarak sizinle irtibat a gecerdim. Hersey bir yana urununuzun arkasinda durup sagladiginiz destek icin tesekkur ederim.

Bu yaziyi okuyan insanlar benim tecrubemden etkilenebilirler hakli olarak ve bebim en son isteyecegim sey , sizin ekmeginizin bu sebepten etki gormesidir. Ama ben bir tuketici olarak kesinlikle sizden bahsetmiyorum ancak ingiliz yapimi Ebc yellow stuff balatalarini forumlardan takip edip kargo para transferi gibi kulfetlere katlanip kendi can guvenligimi dusunerek bu urunu aldim ve arabama taktirdim.

Normal kullanim kosullarinda balata isindiktan sonra fren tepkilerinden memnun kalmistim ancak kisa surede traslanmis olan disklerimde vibrasyon basladi tahminen 1000-1500 km sonra ardindan normal suruslerim ve drift antremanlarim devam etti.
Disklerimdeki kokuya ve dumana sadece pistte sahitlik ettim.

Disklerimin yuzeyinde ufak capli yanmalar mevcut ertesi gun yaris olmasi nedeniyle disklere dokunmadan orjinal balatalar ile devam ettim ve sikintisiz bir sekilde gidip geri dondum.

Ben bu yaziyi yazarken 12 13 senelik otomobil modifikasyon tecrubelerime dayanarak yazdim ancak fren sistemindeki benim ve frencinin gozunden kacan bir problem var ise bunu da MUrat bey ile teftis ettigimiz bir hal olursa kullanim hatasi sebebiyle benden kaynaklanan bu hasardan dolayi okurlardan ozur dileyecegim.

Kimse negatif etkilenmesin lakin aksini kanitlayincaya kadar benim dusuncem hala ayni. Frencinin montaj hatasi yada defolu mal olma olasiligini dusunmek gerek . Hata varsa bile 4 disk 4 kaliperde de olur mu ? Geriye fren ana merkez ve borular kaliyor zaten :s

M3CSL
11-08-2012, 20:35
Red stuffkullaniyorum 500kmfilan olmustur oem disklerde asiri derecede memnunum soguktada sicaktada cakiliyor resmen arac...

1.6 VTi
11-08-2012, 21:00
Red stuffkullaniyorum 500kmfilan olmustur oem disklerde asiri derecede memnunum soguktada sicaktada cakiliyor resmen arac...

Birşeye de muhalefet etme Serkan. Konu Yellow Stuff. :D

Şaka la, takılıyorum alınma hemen. :D

by_vtec
11-08-2012, 23:52
bende aracımı komple ebc ye cevırcektım ama kafam bıraz karıstı sımdı,bende boyle bır sorun olacagını sanmıyorum ama memnun kalmazsak performans acısından yazık olur..

JenGoO
12-08-2012, 16:38
Balata intihar etmiş resmen nasıl kullandıysan :P şaka bi yana dou, bende red stuff kullandım typer ımda 2 sene kullanmama rağmen hiçbir sorun yaşamadım çok memnun oldum Murat abi bu konuda çok hassas kendisinin tavsiyesiyle aldım muhtemelen senin üründe bir üretim hatası olmuş olabilir dicem ama üretim hatasınında bu kadar saçmalayacağını sanmıyorum, geçmiş olsun.. Red Stuff iyidir typer cılara tavsiye ederim ;)

evolution_9
13-09-2012, 12:26
bende ebc ve feredo arasında karar verememiştim feredo aldım tutuşundan memnunun, erime falanda yapmıyor ama en ufak frende cayır caıyr öyütür kamyondan beter gibi keşke ebc alsaymışım diyomuşum ama görülüyorki oemden şaşmamak lazım .bende orjinal brembolarım a geri dönücem yakında

zafa38
13-09-2012, 12:55
Bende geçenlerde 4 balata değiştim Orjinal Fren sistemim ATE fabrika çıkısı 288 lik diskler buna eşlik ediyor...
4 balata EBC yada yada Ferodo dusunuyordum orjinal disklerimle bu kullanıcı yorumlarını disk sesleri yalpalamalar vs vs okuduktan sonra iyiki fabrika cıkısı balatalardan dewam etmişim diyorum.

997TT
13-09-2012, 17:51
Brembo daha risksiz bir cok markada...

serhatayasli
13-09-2012, 23:48
bugün itibariyle ebc 4 disk ve balatalarını sipariş verdim. muratı kardeşim bilirim, adamdır adam. şayet balatalarım yanarsa bir telefona bakar.... üşenmeden gocunmadan krikosuyla kalkar gelir ankaraya... değiştirir gider, şaka olarak söylemiyorum.

Osman Bahadır
13-09-2012, 23:53
Bu tip malzemelerin normalde pek garantisi olmaz. Çünkü tamamen kullanıma bağlıdır sonuç. Ama eğer garanti sunacak, arkasında duracak kadar güveniliyorsa malzemeye, bence boş değildir.

Eklenen resimlerde arka balatalar ön balatalardan ciddi oranda daha fazla yanmış. Hatta balatanın plakasından, boyasından, kaplamasından ön balatanın yanmadığı bile düşünülebilir. Bu ortada bir düzensizlik olduğunu zaten gösteriyor. Hiçbir otomobilde arka balata önden daha fazla yüke binmez, ısınmaz.

Onrcn
14-09-2012, 08:54
bugün itibariyle ebc 4 disk ve balatalarını sipariş verdim. muratı kardeşim bilirim, adamdır adam. şayet balatalarım yanarsa bir telefona bakar.... üşenmeden gocunmadan krikosuyla kalkar gelir ankaraya... değiştirir gider, şaka olarak söylemiyorum.

Bende Murat'in aynen boyle birsey yapabilme potansiyelini gordum :D Disklerim icin kendi elleriyle ugrasti seriste..

Luc
14-09-2012, 10:39

Ben kendim kullaniyorum fikrim hic degismedi, burada resmen yargisiz infaz var bana kalirsa. Alip arabayi goturseydi bu ne arkadasim deseydi bu foruma yazmaktansa, farkli olacakti. Cozumu tatmin etmediyse yine gelir buraya yazardi.

Aramizda EBC kullanan bir cok arkadasimiz var, pisttede 200km de olmalarina ragme dibine kadar zorladim bir problem cikmadi. 2 ihtimal var, ya kaliper biraz kapali kaldi ve devamli isi artti yada uretim hatasi.

Arka balatalarin normal sartlarda bu hale gelebilmesine ben pek ihtimal vermiyorum. Disklere ne olmus onu da gormek lazim...

Bende EBC Green Stuff kullanıyorum. Direkt SK'ya gidip kendim elden teslim alıyorum.

Benimde fikrim değişmedi şahsen. Frenlemede orijinal balataya göre çok farkediyor EBC ile. Ses yapıyor biraz çok düşük hızlarda tek sıkıntısı o :)

ilkercom
04-12-2012, 12:29
ilginç bir durum.

Ben eski aracımda oem disk ile greenstuff kullandım. çok süper değildi ancak problem de çıkmadı hiç. neticede %200 randıman almayı beklememek lazım. Şu an GD serisi disk ve greenstuf mevcut. seti komple savaş osmanpaşaoğlu taktı ayarladı. ortalamanın üstünde bir verim aldım. ancak yinede daha iyi olabilir diyordum. geçen fren havası aldırdım ilginç bir şekilde daha da iyi tutmaya başladı. frene basınca ön camdan fırlıyoruz :D

diyeceğim şu ki biraz şans işi bazen ince bir detay atlanıyor. Konu sahibi biraz şansızlık yaşamış. geçmiş olsun.

bir de herkes greenstuff çok toz atıyor diyor. hatta murat beyle telde konuştuk green tozlu diye söyledi. bende tam tersi nerdeyse hiç toz yok :D

vel hasıl ben çok memnunum. 3000 4000 km sonra önler bitince yellowsuff takıcam. özellikle murat bey ile görüşmemin etkisi oldu. kendisi bu işin arkasında durduğunu gösteren bir kişi.

malı satıp sonra kötü kullanmışsın demek yerine sorun çözmeye çalışması çok çok güzel.

rqjnr
13-02-2013, 11:24
EBC disk balata kombinasyonu ile ilgili benim de şöyle bir sıkıntım oldu. Hem 20" jant hem de orjinal 18" jantlarla denememe ve sayısız defa rot-balansa girmeme hatta dört poryayı da söküp tek tek ölçtürmeme rağmen disklerin neden eğildiğini tespit edemedik. Sonuç üç kere tornaya giden bir disk takımı.
Ben pozitif bakmayı tercih ettim ve aracımın ağır (önceki kasa range) olmasından mütevellit bu problemlerle karşılaşabileceğime inanmak istedim. Murat beyler her ne kadar bu problemin poryadan olduğu konusunda fikir beyan ettilerse de malesef bu yönde bir soruna rastlayamadık.
Benim en çok merak ettiğim konu, sürekli takipte bulunduğum rangerovers.net forumu özellikle milliyetçi yaklaşımlardan dolayı ağırlıklı olarak EBC ürünleri kullanıyor araçlarında, ve memnuniyet oranı fena değil. Bu bağlamda acaba ülkemize gelen malın kalitesi ile oradakilerin farklı olma imkanı var mıdır diye düşünmemek imkansız oluyor.
Velhasıl, range şimdi kapıda yatıyor; onun papucunu dama atan golf için fren sisteminde bir renovasyon şart fakat malesef geçmiş tecrübelerimden dolayı EBC'ye (ürün olarak) başvurmakta tereddüt ediyorum.

BU®AK
13-02-2013, 11:51
Ben kendi aracım da (Vw polo) brembo oem soğutmalı disk ebc green stuff kombinasyonunu kullanıyorum. Şöyle kısaca başımdan geçenleri özetleyim.Aracımın frenlerinin biraz zayıf olduğunu gördüm ve araştırmalara başladım. Aracıma uyumlu brembo oem disklerin olduğunu gördüm. Balata olarak tek uyumlu seri ebc green stuff çıktı. Bende sipariş verdim ''bir deneyelim'' dedim. Ebc green st Ebc yi ilk takdığım da fren mesafesinde kısalma ve fren tepkisinin çok olumlu değiştiğini fark ettim. Uzunca bir süre kullandım balataları bitirdim ki şehir içi dahil normal bir gidişim hiç olmamıştır. Sonra işlerimin aciliyetin den 2 gün beklemeyim diye aracımın orijinal balatalarını taktırdım ki hayatımın en büyük hatasını burada yaptığımı fark ettim. Belli bir süre fazla zorlamadım fren alışsın adam gibi kullanırım dedim. Balataları alıştırdım sonra otobana çıktım 4-5 kez sıkı fren sonrası balata dan duman gelmeye başladı :) İlk önce aracımdan şüphelendim. Fren havası yok merkezi kontrol et vs derken balataların benim kullanımıma uygun olmadığını anladım tekrar ebc green stuff sipariş ettim. Şu anda aracımın üzerinde ve inanılmaz memnunum.

Yakın bir arkadaşımın accord 2.4 aracına oem brembo disk (sadece önler) ve ebc ultimax (ön-arka) ikilisini tercih ettik. Aracı bende uzun bir süre kullanmıştım. Frenlerin değişimine şahit olduk ve çok memnunduk.

Sonuç da kişisel fikrim bu şans işi değildir. Bence ya üretim bandı sıkıntısı, ürüne yansıyan bir problem yada ürün uyuşmazlığı-kullanılan aracın fren sisteminde olan problem olabilir diye düşünüyorum.Tabi bunlar benim düşüncem. Doğru yada yanlıştır tartışılır. Bugün farklı araç alsam yada frenleri orjinalinde sıkıntılı olduğunu düşündüğüm bir araç olsa direk yine ebc brembo ikilisine başvururum...