PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ramazan ayı ve Sigara illeti...

VA_VTİ
08-08-2012, 21:07
Mübarek ramazanda kesin sigarayı bırakıcam diyordum..ramazandan önce 24 saat de 1,5-2 paket sigara içerken,iftardan sonra sahura kadar yani 5-6 saat de nerdeyse tam 1 paket e yakın sigara içiyorum:( ..bu olay heralde bana has bir durum deyil dimi?sizde aynımısınız arkadaşlar...

HALUK
08-08-2012, 21:11
2 senem olcak inşallah bu illetten kurtulalı ;) darısı başınıza ;)
bıktım tozu,
sızdım otu,
doktor felan hepsi yalan, sadece bıraktıgınıza inanın gerisi fasa fiso ;)

RSBurak
08-08-2012, 21:11
abi 17 saat el sürmüyorsunuz bu illette bence 17 saat bırakabiliyorsanız temellide bırakabilirsiniz.

Skyhawk34
08-08-2012, 21:13
abi 17 saat el sürmüyorsunuz bu illette bence 17 saat bırakabiliyorsanız temellide bırakabilirsiniz.

+2115442165 sevdiğim insanlara bunu bir türrlü kabullendıremıyorum

halilcan9455
08-08-2012, 21:21
bırakamıyorum filan hikaye
öncelikle şunu kabullenin siz bırakmazsanız o sizi bırakacak.
Dedem günde 4 paket içiyordu.
doktor ya sen onu bırak yada o seni bırakacak dedi.
ve bitti.
boş zamanınızda hastanelerin ONKOLOJİ bölümünde yatan hastaları ziyaret edin inanın ben ne yapıyorum diyeceksiniz.

kemal_koker
08-08-2012, 21:22
aynı durum bende de söz konusu.

gün boyu aklıma gelmiyor vay mı ki ezan okuna iftarımı yapayım hemen gözlerim kararıyor sigaraya saldırıyorum

Onurkk06
08-08-2012, 21:31
ben baya azaltdım 5 6 ya düşürdüm günde 1 bucuk paket içerken

VA_VTİ
08-08-2012, 21:34

17 saat aklımın ucundan bile geçmiyor sigara,hatta yanımda içen oluyor yinede canim istemiyor.ama gel gelelim hoca alahuekber derdemez ne yediğimi bile unutup sigaraya sarılıyorum.sanki şartlanmişim gibi.

Bayrampaşalı
08-08-2012, 21:35
günde 3 paket ıcıyorum bu yuzden oruc tutamıyorum delırıyorum ıcmeyınce ılk gun tutmayı denedım 5 te bayıldım sıgarasızlıktan keske bı yolu olsada bırakılsa :(

VA_VTİ
08-08-2012, 21:36
2 senem olcak inşallah bu illetten kurtulalı ;) darısı başınıza ;)
bıktım tozu,
sızdım otu,
doktor felan hepsi yalan, sadece bıraktıgınıza inanın gerisi fasa fiso ;)

aynen abi haklısın,çevremde bırakan birsürü insan var doktor iğne ilaç hikaye..bizim işimize gelmiyor ondan .

desibel
08-08-2012, 21:36
aynen bize 24 saat oruç 5 dk iftar lazım anca bırakırız :(

kemal_koker
08-08-2012, 21:38
günde 3 paket ıcıyorum bu yuzden oruc tutamıyorum delırıyorum ıcmeyınce ılk gun tutmayı denedım 5 te bayıldım sıgarasızlıktan keske bı yolu olsada bırakılsa :(

60 tane mi :eek::eek::eek:

napıyon hacı içmekten çıkmış yiyorsun heralde

gkhn55
08-08-2012, 21:39
aynı durum bendede söz konusu gündüz hiç canım çekmiyor takii iftara kadar sonra baca gibi :D tüm gün sigara içmeyip iftardan sonra yaktımıda çok hoş oluyor sigaranın tadını alıyorum sanki sigaraya yeni başlamış gibi :)

Bayrampaşalı
60 tane mi :eek::eek::eek:

napıyon hacı içmekten çıkmış yiyorsun heralde

walla hıc sorma kardesım öküz gibi içiyorum bıraksam varya neler yapıcam neler :mad:

RSBurak
17 saat aklımın ucundan bile geçmiyor sigara,hatta yanımda içen oluyor yinede canim istemiyor.ama gel gelelim hoca alahuekber derdemez ne yediğimi bile unutup sigaraya sarılıyorum.sanki şartlanmişim gibi.

abi iş beyinde bitiyor yarın bir deneyin sakız filan çiğneyin illa bırakılır dediğim gibi 17 saat bırakıyorsunuz sonuçta.hiç bırakamayanlar var.

Jeandan-R
08-08-2012, 21:46
Ben günde 10 tane içiyorum. Bazen 2 tane içtiğim oluyor bazen 1 paket. Bu kaç senedir değişmedi hiç. 3 paket nasıl içiyorsunuz hayret ettim valla

5500
08-08-2012, 21:48
Psikolojik ya. İftara kadar aklima dahi gelmiyor icmek ama iftrdan sahura kadar hic icmesem yarim paket iciyorum. İstense cok rahat birakilacak..

kemal_koker
08-08-2012, 21:52
walla hıc sorma kardesım öküz gibi içiyorum bıraksam varya neler yapıcam neler :mad:

estağfurullah da yani en kötü sigara 5-6 lira parasını geçtim nasıl vakit buluyorsunuz 60 tane içmeye onu da geçtim uyurken boğulmuyormusunuz ?

yaşınız kaç medeni durumunuz nedir

aliburma
08-08-2012, 21:53
Ben yaklaşık 3 yıl önce sigarayı bıraktım. ondan önce nice girişimlerim hep hüsranla sonuçlanmıştı. asıl sorunumuz "Acaba ne kadar dayanabilirim?" sorusu ile sürekli tetikte, sabreder halde ve gergin olmak. en son içtiğimde "Acaba bu illete daha ne kadar dayanabilirim?" diye kendime sordum. Seni de seni üreteni de deyip attım gitti. ilk günler (15 gün psikolojik bağımlılık) çok acıklı geçiyor sanki ama sonunda kazanan yine bizler oluyoruz...

kemal_koker
08-08-2012, 21:56
bende 4 ay bırakabilmiştim ilk zamanlar çok ciddi psikolojik sorunlarım oldu sonunda babam konuşmayalım bir süre seninle dedi :s baktım olacak gibi değil yakınlarımı mutsuz ediyorum geri başladım mutluyum içiyorum :D

VA_VTİ
08-08-2012, 22:02
verdiğimiz paralar cabası..yemin ederim kredi ödenebiliyor hesapladım biara..

pirasa
08-08-2012, 22:17
bende ramazanda ara verdim eş dost uzatırsa 1-2 tane içiyorum günde, ramazan bitsin gene paketimi alır cebime koyarım :D

asot
08-08-2012, 22:45
kişinin kendine verdiği zararı geçtim, çevreye yaydığı o iğrenç koku bile bırakmak için sebep... diş tırnak sapsarı, eski otobüs kokularını hatırlayın sigara içilirdi, çocukken her bindiğimde kusardım... Allah'a şükür AB'nin güzel bir yanını aldık da sigara her yerde yasaklandı....

Şimdiki nesil kime özenip içiyor bilmiyorum.. Eskiden rock'dı , grunge'dı bunalımdı derken özeniliyordu, şimdi o da kalmadı.

VA_VTİ
08-08-2012, 23:03
kişinin kendine verdiği zararı geçtim, çevreye yaydığı o iğrenç koku bile bırakmak için sebep... diş tırnak sapsarı, eski otobüs kokularını hatırlayın sigara içilirdi, çocukken her bindiğimde kusardım... Allah'a şükür AB'nin güzel bir yanını aldık da sigara her yerde yasaklandı....

Şimdiki nesil kime özenip içiyor bilmiyorum.. Eskiden rock'dı , grunge'dı bunalımdı derken özeniliyordu, şimdi o da kalmadı.

aynen katılıyorum..şimdi kapalı yerde sigara içildiği zaman ben bile sigara kulandığım halde, garipsiyor ve rahatsız oluyorum.

multispace
08-08-2012, 23:09
inşallah en kısa zamanda kurtulursunuz

SGTI
08-08-2012, 23:36
Aynen denildiği gibi tozların sakızların hepsi yalan.Onların sizi iyileştirdiğine inandığınız için kullanıyorsunuz ve bazılarıda böyle bırakıyor.17 saat içmiyorsunuz.Ondan sonra birkaçgün uyumayı deneyin.vurun kafayı yatın sahur vakti kadar yiyin için.Bir kaç gün sonra aklınıza gelmez.Benim aklıma gelen yöntemde bu..

SGTI
08-08-2012, 23:38
bende ramazanda ara verdim eş dost uzatırsa 1-2 tane içiyorum günde, ramazan bitsin gene paketimi alır cebime koyarım :D

Bende yazıyı okurken sonunda ramazan geldiğinde bırakıcam tamamen diyiceksiniz sandım..Sonuç hüsran :D

Tuncer M.
08-08-2012, 23:42
Tiryakiler bana şunu bir açıklayabilir mi? Ben sigara içen biri değilim, fakat günde min. 1 paket içen insanlar her gördüğünde aman içme diyorlar. Ee birader, zararlı olduğunu biliyorsun, ama bırakmaya çalışmıyorsun. Bırak boş konuşma o zaman. :)
Bırakmak isteyince gayet bırakılıyor, benim babam günde 2 pakete yakın içerdi, dedemi doktora getirip götürürken hastanede bi gırtlak kanserinden çeken hastayı gördü. Geldi eve bütün paketleri attı çöpe. O gün bugündür tam 8 yıl oldu, içilen yere dahi girmiyor şuan. Ne b*ktan kokusu varmış lan bunun diye :):)

mhmt.cln
09-08-2012, 00:29
bırakamıyorum filan hikaye
öncelikle şunu kabullenin siz bırakmazsanız o sizi bırakacak.
Dedem günde 4 paket içiyordu.
doktor ya sen onu bırak yada o seni bırakacak dedi.
ve bitti.
boş zamanınızda hastanelerin ONKOLOJİ bölümünde yatan hastaları ziyaret edin inanın ben ne yapıyorum diyeceksiniz.

yedikule göğüs hastalıkları hastanesinin her kliniğinde çalıştım, saymadım kaç tane ex verdiğimizi bu illet yüzünden... ama günde 1 paket içiyorum... dediğiniz doğru, gördüklerinden etkileniyor insan daha doğrusu etkilenmeli...

En önemlisi dediğiniz gibi irade...

redbaron
09-08-2012, 04:07
sigaraya bagımlı olmak tamamen psikolojik.sen vucudunun ona bagımlı oldugunu kabul ediyorsun ve sartlıyorsun.kendimden ornek veriyim 4 senedir sigara iciyorum. ilk sene günde 1 paketti. uzun suredir sadece keyfine alkolle yada keyifli bir muhabbetin yanında.onun haricinde paketi almak aklıma bile gelmiyor.istedigim zaman 3-4 ay agzıma sürmüyorum hicde canım istemiyor.hatta yanımda biri icsin ben icmeyeyim resmen igreniyorum o kokusundan.bazılarını goruyorum otobusten in pofur pofur,ders arası icmem lazım pofur pofur adam sigaraya kendini sartlamıs ders bitince yada is bitince ara verince sigara icicem diye.bu dusunceyi kafanızdan atarsanız bagımlılık falan kalmaz.ben sigaranın bagımlılık yaptıgına hiccc inanmıyorum

Göki,ZD
09-08-2012, 04:12
ilk hafta 4 tane içtim 2 hafta azıttım 2.paketi açtım ki normal zamanda 1 paketi 2gün hatta 3. güne sarkıttıgım olurdu, ki zaten o kadar kısa sürede 1 paketi devirmem sonucu hasta oldum. nerden başladım bu illete mk :ofk:

sigaraya bagımlı olmak tamamen psikolojik.sen vucudunun ona bagımlı oldugunu kabul ediyorsun ve sartlıyorsun

ben emzik diyorum bu dediğine işte, ağız alışkanlıgı, yemekden sonra çay kahve de içilcek diye şartlamışız kendimizi, biraz dişimizi sıksak güle güle dicez.. alışmış kudurmuştan beterdir ama :D

R_Kaptan
09-08-2012, 04:47
Ramazan da 17 saat içmiyorum sonrasında da sahura kadar açığı kapatıyorum.Alışkanlık ama çok kötü bir alışkanlık...

Volkann
09-08-2012, 05:04
günde 2 paket içen amcam bıraktıysa bence herkes bırakır, Allaha şükür kullanmıyorum.

cookies
09-08-2012, 05:29
Ramazan haricinde bırakma olasılığım şimdikine nazaran çok daha yüksek..
Sigarayı bıraksam ramazanda yine başlarım ben ya..

BoraRS
09-08-2012, 07:59
Ramo ben de bi zamanlar iciyodum. Bi ara biraktim sonra tekrar basladim filan. Sonra tekrar biraktim. Artik icmiyorum. Bu illetten nasil kurtuldugumu anlatayim sana. Bi gun sabah kahvalti ederken yanliz basimaydim dedim ben bu illeti birakacam. Ve Rab' bime cok buyuk bir yemin ettim ve soz verdim. O günden sonra ...tün yiyosa ic diyorum kendime :D

Sen de öyle yap. Zaten inancin kuvvetliyse mecburen birakiyorsun :)

Evrenoz
09-08-2012, 08:15
champix isimli bir ilaçla 15 günde hiç zorlanmadan bıraktım.. Neredeyse 3 ay olacak ağzıma sürmeyeli.. forumda aratırsan konusu var..

FaTiH44
09-08-2012, 08:31
champix isimli bir ilaçla 15 günde hiç zorlanmadan bıraktım.. Neredeyse 3 ay olacak ağzıma sürmeyeli.. forumda aratırsan konusu var..

Evren,sayende bu ilaç konusunda bilgilendik.Ramazan başında babama da aldım ve bıraktı sigarayı çok şükür.Çok teşekkür ederiz:) Darısı diğer içenlerin başına.

Evrenoz
09-08-2012, 08:34
Evren,sayende bu ilaç konusunda bilgilendik.Ramazan başında babama da aldım ve bıraktı sigarayı çok şükür.Çok teşekkür ederiz:) Darısı diğer içenlerin başına.

ooo çok sevindim bırakmış olmasına. Umarım yan etkilerini yaşamamıştır, dikkat etmekte fayda var. Konumda defalarca uyarmıştım. Eğer bıraktıysa bir daha kolay kolay başlamaz, bir de allen carr'ın kitabını okursa arada sırada gelen "can çekmeleri" ni de kolayca defedebilir.

burkaykalyon
09-08-2012, 08:46
amcam çakmak kullanmayan cinsten.günde 3 hatta duruma göre 4 pakette içtiği olabiliyor.iş sıkıntısına göre veya keyfine göre ancak çok ilginç bir durum var.böbrek üstü bezlerinde kist vardı ameliyat oldu 5 sene önce ve o zamandan bu zamana kadar 3 ayda bir komple bakıma giriyor :D sonuç?ciğerler tertemiz gırtlak gayet normal.e nereye gidiyormuş bu duman diyorum?ateyizler bile açıklayamaz diyor :D

bende günde 1 paket içerim bazen sıkıntılı olduğumda 2 pakette oluyor...sıkıntısını yaşamıyor muyum yaşıyorum tabii ki.yaşım daha genç.merdiven çıkarken ve yüzerken özellikle.ancak şu anlık bırakma gibi bir niyetim yok doğrusunu söylemek gerekirse.aslında champix konusunu çok okudum heveslendim bi ara ama cesaret edemedim.bence tamamen psikolojik ve cesaret işi.

FaTiH44
09-08-2012, 08:54
ooo çok sevindim bırakmış olmasına. Umarım yan etkilerini yaşamamıştır, dikkat etmekte fayda var. Konumda defalarca uyarmıştım. Eğer bıraktıysa bir daha kolay kolay başlamaz, bir de allen carr'ın kitabını okursa arada sırada gelen "can çekmeleri" ni de kolayca defedebilir.

rüyalar,diş eti ağrısı dışında belirgin bir yan etkisi olmadı babamda:) Soruyorum arada hiç canım istemiyor diyor:)

Evrenoz
09-08-2012, 08:55
rüyalar,diş eti ağrısı dışında belirgin bir yan etkisi olmadı babamda:) Soruyorum arada hiç canım istemiyor diyor:)

Rüyalar fix. :)

Anti
09-08-2012, 09:00
Vay arkadaş 3-4 paket içenler var, nasıl kıyıyorsunuz vücudunuza bu kadar akıl alır gibi değil.
Ben 8 küsür senedir içiyorum ama içiyorum demeye bile utanıyorum, günde maksimum 3 tane. Askerde bile kendimi şartladım sadece her öğünden sonra 1 tane içmeye yoksa bunun bir sınırını koyamıyor insan.

Biraz irade yapın kontrollü için içecekseniz de, 5-6 taneyi geçmeyin. Böyle tütünün tadını da daha iyi alacaksınız emin olun :) diğeri sırf iş olsun diye sigara içmek, el - dudak tiryakiliği..

rapstar
09-08-2012, 09:40
23 yaşındayım bu zamana kadar özentiyi geçtim merakla bile bir sigara içmişliğim bi fırt çekmişliğim yok. Bu yüzden nasıl bi bağımlılığı tadı var bilmiyorum merakta etmiyorum. Ama şunu söylemek isterim. Ramazan ayındayız 17 saat aklına gelmiyor ise inancın azda olsa kuvvetlidir demektir. Ama şunu da düşünmek lazım oruç tutuyoruz. Oruçu aç susuz kalalım diye tutmuyoruz. Allah için oruç tutuyorsak bunun amacı açın tokun halinden anlamak en önemliside "nefsimize" hakim olmayı öğrenmek içindir. Ben bu yüzden buna inanıyorum "nefsim kuvvetli" diyen adam sigarayı bırakmak istiyorsa bırakır diye düşünüyorum. Çünkü örneklerini görüyoruz. Eroin gibi bir illet değil sonuçta bu.

Evrenoz
09-08-2012, 10:07
23 yaşındayım bu zamana kadar özentiyi geçtim merakla bile bir sigara içmişliğim bi fırt çekmişliğim yok. Bu yüzden nasıl bi bağımlılığı tadı var bilmiyorum merakta etmiyorum. Ama şunu söylemek isterim. Ramazan ayındayız 17 saat aklına gelmiyor ise inancın azda olsa kuvvetlidir demektir. Ama şunu da düşünmek lazım oruç tutuyoruz. Oruçu aç susuz kalalım diye tutmuyoruz. Allah için oruç tutuyorsak bunun amacı açın tokun halinden anlamak en önemliside "nefsimize" hakim olmayı öğrenmek içindir. Ben bu yüzden buna inanıyorum "nefsim kuvvetli" diyen adam sigarayı bırakmak istiyorsa bırakır diye düşünüyorum. Çünkü örneklerini görüyoruz. Eroin gibi bir illet değil sonuçta bu.

Eroinden daha tehlikeli, daha etkili, daha yüksek güçte bağımlılık yaratan, daha az zararlı gibi görünüp daha çok zarar veren bir illet..

sportinger
09-08-2012, 10:16
lanet pis birşey sakın deneme bile 20 küsür senemi caldı, 5 aydır elektronik içiyorum son 2 aydır 0 nikotin kulanmama ramen yanımda biri içerken dahi canım cekiyo.

nezaman kurtulacam şu illetten bilmiyorum...

kemal_koker
09-08-2012, 10:25
champix olayı kesinlikle parasını sonuna kadar hakeden bir ürün.

tiksiniyorsun 5. günden sonra içilen ortamda dumanını görmeye tahammül edemiyorsun bende ki tek yan etkisi aşırı derece de su tüketimi olmasıydı zaten suyu çok içen biriydim deli gb su içirtti bana yada sigarasızlık ağzımı kuruttu ondan da olabilir

champix başarılı tavsiye ederim

Evrenoz
09-08-2012, 10:32
champix olayı kesinlikle parasını sonuna kadar hakeden bir ürün.

tiksiniyorsun 5. günden sonra içilen ortamda dumanını görmeye tahammül edemiyorsun bende ki tek yan etkisi aşırı derece de su tüketimi olmasıydı zaten suyu çok içen biriydim deli gb su içirtti bana yada sigarasızlık ağzımı kuruttu ondan da olabilir

champix başarılı tavsiye ederim

Champixi yan etkilerini incelemeden, normal psikolojiniz yoksa doktora danışmadan almayın. Kimseye de bu bilgilendirmeyi yapmadan tavsiye etmeyin.. Ben de herhangi bir yan etki görmedim ama bir başkasında bu yan etkiler ortaya çıkabilir ve bazıları çok ciddidir.