PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İtalyada ne yenir ne içilir nerelere gidilir

boosted_pug
12-08-2012, 02:31
Arkadaşlar kısmetse eylül ayında 1 aylığına italyaya gidicem gezilecek görülecek gitmişken şurayada uğra diyebileceğiniz yerler neresidir tecrübeli arkadaşlar yazabilirse sewinirim birde oralarda honda için piston egzantrik vs. alabileceğim tükkan felan warmıdır yada amerikadan veya ingiltereden parça siparişi versem gümrük işleri nasıldır yardımcı olabilirseniz çok sewinirim

Patisever
12-08-2012, 02:40
milanoda güzel türk mutfakları var ve en kral yemekleri makarnaları cesit cesit soslu

iynn-RS
12-08-2012, 02:41
romayı ve venedik i kesin görmelisin.

<<buğra>>
12-08-2012, 04:50
1 ay iyi bir süre :) 1 ay İtalya'da geçirmektense son 10-15 günyakın ülkelere gidilebilir.

Roma'yı kolezyum'dan başlayarak vatikan'a kadar yürüyerek karış karış gezebilirsin
havalimanı veya kalacağın otelden alacağın haritayla tarihi yerlere ulaşabilirsin
Tarihi yerler seviyorsanız aralardaki kilise ve vatikan'ı es geçmeyin.
Şehirler arası tren biletleri diğer ülkelerinkine göre oldukça pahalıdır, yoğun olmayan saatlerde daha ucuz fiyat yakalayabilirsin. Vatikan civarı restaurantlar pahalıdır, ülkenin çalışma saatlerine ayak uydurmaya çalışın, akşam geç saatte yemek bulmakta güçlük çekebilirsin.
Roma termini de vyta cafe'nin aperatifleri çok lezzetli,4-5 dil bilen kızıl garson gayet iyi Türkçe konuşup, yardımcı olabilir.

Alışveriş konusunda floransa, milano diğer şehirlere göre daha uygun fiyatlı
Floransa ve Venedik kesinlikle görülmesi gereken yerler...

Yemek tercihinizi tarihi yerlerin yakınındaki yerlerdense 1-2 sokak aşağılarında yemeniz daha hesaplı olacaktır.

Napoli pek tekin değil dedikleri için gitmemiştim ama Eylül'de denize girmek için Napoli'ye gidilebilir.

ghibli06
12-08-2012, 09:38
İtalya'da nerelere gitmeyi düşünüyorsun şehir olarak? Kuzeyi bilirim bir de adayı yani Sardenya'yı...

Milano'da bir süre kaldım, gerçekten şehir hayatı olsun tarihi yerleri olsun insan portföyü olsun çok güzel bir şehir bence en az 1 haftanı ayırmalısın oraya, Duomo Meydanı ve katedral zaten 2 gününü alır inanılmaz bir yapı, Como Gölü'ne tren kalkıyor bir haftasonu mutlaka gitmelisin, müzeler SanSiro stadyumu, tiyatro kale vs gezilecek çok yeri var, ayrıca alışveriş yapacaksan Milano'da yap diğer şehirlerin yarı fiyatıdır nerdeyse ama yine de ucuz zannetme :)

Pisa kulesine gitsen de olur gitmesen de, ama o tarafa gidersen Kuzey Batıya gidip Carrara sahilinde 2-3 gün deniz keyfi yapabilirsin, fiyatlar makuldur, oteller denize 20 metredir, gece hayatı güzeldir...

Venedik_Floransa cebe de zamana da zarar verebilir :D gittin mi gelmek bilmezsin bir öğün yemeğe 50 euro vermeye başlayınca ben nerdeyim ne yapıyorum demeye başlarsın :) 2 günden ötesi zarara girer :)

Roma olmazsa olmazıdır İtalya'nın, oteli kesinlikle önceden ayarlayın Roma'da, yıldızlı oteller dolu ve pahalıdır, TERMINI yani terminal civarındaki oteller ise Tarlabaşı'ndaki otellerden farksızdır, WC si odada mı olsun diye bile sorarlar... Roma'da günlük metro-otobüs bileti alırsın bir de terminalden harita, kendin gezersin, zaten şehrin antik kısmı inanılmaz, collosione, özgürlük anıtı, İspanyol merdivenleri, Vatikan vs 4-5 günün nasıl geçtiğini anlamazsın, yemek sıkıntıdır antik kesimlerde İspanyol merdivenlerinin olduğu kısımda açık büfeleri tavsiye ederim, ben orda tabağı doldurduğumda bütün lokanta hayretle beni izlemişti :D

Roma'dan feribotla Sardenya adasına geç derim, hani TR de lüx tatil yöreleri denen yerlere bi tarafınla gülersin orda :) o inanılmaz yatlar oteller vs muhteşemdir, doğası harikadır yemyeşil ağaçların arasında denize girebilirsin, kuzeyde Olbia tarafında uygun ve güzel oteller vardır...

Güneye hiç gitmedim, TR deki güneydoğu muamelesi yapılır oraya, ama denizi doğası çok güzel derler, o kısım tamamen sana kalmış...

parça vs unut, yok öyle yerler, maseratiye bile parça vs dersen yetkili servise gönderiyorlar, Milano'daki Ferrari Shop'u gez derim konsepti farklıdır, Duomo Meydanı'nın bir arkasına düşer köşede görürsün...

umarım güzel bir seyehat olur :)

Ertug_T.
12-08-2012, 10:20
Floransada epey bi gezilecek gorulecek yer var hem tarih hem eglenmek icin..

FATİH
12-08-2012, 12:16
izin veriyolarsa ve ulaşabiliyosan ferrari'nin, lamborghini'nin fabrikalarını gez. :)

bond777
12-08-2012, 20:53
Venedige gideceksen 1 gunde bitmez en az 2-3 gun ayirmali, ortalik yerlerde degilde arka sokakalardaki cok hos minik restoranlarda hesapli ve guzel italyan yemekleri yiyebilirsin.

Pizza cok kuru gelirse uzerine zeytin yagi gezdir bambaska oluyor:)

trafikte bizden sonra tek korna calinip ve selektor atilan ulke, araba kullaniyorsan sorun yok, yayaysan dikkat.

son olarak da darisi basimiza diyim:)

Uur
12-08-2012, 20:57
En güzeli bir tane tur kitabı al o seni rahatlıkla gezdirir :) Ben yurt dışı çıkışlarımda hep bu şekilde hareket ederim.

boosted_pug
12-08-2012, 21:35
Çok teşekkürler arkadaşlar gümrük mevzuatını bilen varmidir acaba parça sipariş etsem alabilirmiyim

İug
12-08-2012, 21:59
Eğer iphonunuz varsa tripadvisor adli programi indirip ordan nerelere gidilir bakabilirsiniz. Daha once denemedim ama fena durmuyor.

Tuncer M.
13-08-2012, 01:31
Ben de eylülden sonra ocağa kadar olan süreçte italyaya gideceğim konuyu takipteyim. Gittiğiniz yerlerin de değerlendirmenizi, memnuniyet seviyenizi alırsak zaman kaybetmemiş oluruz arayışla. :)

ramco 06
13-08-2012, 01:43
izin veriyolarsa ve ulaşabiliyosan ferrari'nin, lamborghini'nin fabrikalarını gez. :)

:) bu güzeldi

doush
13-08-2012, 01:53
Annemin söylediği kadarıyla ve çok duyacağınız bir şekilde makarna yapmaları bizden biraz farklı.. suya 5 dk atarlar çıkarırlar, çiğ severler yani..

TolgaCtk
13-08-2012, 12:40
evet markarnalari bizim icin biraz cig onlar icin Al dente oluyor :D ama arkadaslarin dedigi gibi venedik'i görmelisin ara sokaklarda cok tatli dükkanlar ve restoranlar var. Ve tarihi yer görmek istiyorsan Verona da cok hos.

Anti
13-08-2012, 12:48
Gidilip görülecek yerleri az çok yazmış arkadaşlar, benim tek önerim Roma'ya gittiğin zaman Piazza di Navona'yı (Navona Meydanı) gezerken ara bir sokakta bulunan Dal Paino restoranına gitmen.
Pizzas, makarnası, eti her şeyi süperdi adamların, zaten 1 haftada 5 kilo alıp döndüm nalet memleketten :)
Restoranın bulunduğu sokağı ismen hatırlamıyorum ama sorarsan gösterirler, dar bir sokağın giriş kısmına yakın.

https://plus.google.com/114646299003150373724/about

Edit: Gezmek için Pompei'yi de listene katmanı tavsiye ederim çünkü benzersiz bir yer. Donmuş lavların etkisiyle taş haline gelmiş insan bedenleri birebir şekilde muhafaza ediliyor, görülmesi gereken bir şey çok etkiliyor insanı.

karsiyakaliozi
13-08-2012, 17:32
roma floransa marenello mılan için 1-2 haftadır araştırıyorum yemek zevkını bılemem ama nereye gıdılır ne yapılır guıde ları hazırladım kendım ıcın sana yollayabılırım pm ıle ulasıp maıl yollarsan selamlar l