PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nefes Darlığı

TaGo
13-08-2012, 15:43
Bu forumun yeri olmadığını biliyorum ama doktor arkadaşımızında çok olduğundan danışmak istedim. 2 gündür çok büyük derecede nefes alma zorluğu çekiyorum. Yani nekadar aslılırsam asılayım aldığım nefesin performansı yetmiyor. Ancak esneerken yeterli hava alabiliyorum. Bu sebepten kimseyle konuşamıyorum, yemek yiyemiyorum hatta adam akıllı birşey bile içemiyorum. Bu rahatszılık için hangi ana bilim dalına başvurmak gerekir. Yada buna benzer rahatsızlık çeken varmı?

oguzhanbekar
13-08-2012, 15:45
hocam en aciliinden buraya yazmak yerine bir hastaneye gitmen gerekiyor diye düşünüyorum
çok geçmiş olsun bu arada

mehmetRS
13-08-2012, 15:52
sağlık calısanıyım ( radyoloji teknikeriyim)doktor değilim ama... Arkadaş dogru söylemiş aslında bir hastane en güzeli olabilir ama insan devamlı bulundugu yerden destek almak ister doğrusu, Abi, Bu mevsimde bize en cok gelen olay klimadan ötürü gelişen Lejyoner Pnomoni denilen zaturenin bir türü.. dikkatli olup ihmal etmemek lazım derim

CagkaN
13-08-2012, 15:52
Yazdığınız kadar sizi engelliyorsa en acilinden doktora gidin

İnşallah önemli birşey çıkmaz Geçmiş olsun

fa'R'uk
13-08-2012, 15:54
tago site her derde deva ama sağlık için bari yapmayalım, bana iyi gelen sana iyi gelmez,. sana iyi gelen bana iyi gelmez
lütfen doktora :):)

officer
13-08-2012, 15:56
Abi geçmiş olsun ya.

darkred
13-08-2012, 15:58
Abi hastanelerde genelde göğüs hastalıkları kısmında nefes ölçümü yapılıyor ufak bir nefes testi bence gidip hemen yaptırmalısın çok kısa sürüyor zaten 2dk filan...

İlgili bir haber çıkmıştı hatta yakın zamanda...

http://www.haberler.com/40-yasin-uzerindekilere-nefes-olcum-testi-uyarisi-3741037-haberi/

Acil şifalar dilerim geçmiş olsun abi...

TaGo
13-08-2012, 16:00
Ya işte gidecemde hastaneleri bilmionuzmu. Acilden girmiyoruzki, bölüm seçiosun, ya seçtiğim yanlışsa? hadi okadar boşa bekliosun kıçını pışpışlayıp geri gönderiolar. Yani bu nefes darlığı için dahiliyemi, göğüsmü hangisine gitsem daha net sonuç alırım.

Day Walker
13-08-2012, 16:00
Kasko varmı :D

Şaka bi yana hemen bi hastaneye gidip efor testi falan kontrol yapılması lazım.

Anti
13-08-2012, 16:03
Bana aynı durum kedi alerjisinden ötürü olmuştu alerjik astım gibi bir olay gelişti bir kere, ne kadar asılırsam asılayım nefes gelmiyor kesik kesik alabiliyordum çok korkutuyor insanı. alerji ilacı içince düzelmiştim. astım benzeri bir durum olabilir sağlık kuruluşuna görünün, geçmiş olsun.

On3R
13-08-2012, 16:03
Herşeyin erken teşhisi 1 gün bile olsa çok önemli.
Bunu 1 beyin ve 1 ciğer (2 kitle) kanseri atlatmış bir birey olarak yazıyorum.Şu anda ise beyinde ulaşılamayacak bölgede oluşan 3 tümör için savaşan...

Ciğer problemleri umduğundan çok hızlı ierleyebilir.Nefes almayı bırak sadece yutkunma güçlüğü çektirmeyle başlayabilir.Ama bir anda herşeyde değişebilir.Sadece bir iki günlük erken teşhis senin 1 yıl daha az tedavi çekmene yardımcı olabilir.Özel hastanelerden uzak durun.

Edit : Bölüm olarak Göğüs hastalalıkları'na başvuracaksınız...
2.Edit : Anjiyo vs yapalım diyo özel hastaneler çok gülünç anılar yaşayabilirsiniz.

mehmetRS
13-08-2012, 16:05
Ya işte gidecemde hastaneleri bilmionuzmu. Acilden girmiyoruzki, bölüm seçiosun, ya seçtiğim yanlışsa? hadi okadar boşa bekliosun kıçını pışpışlayıp geri gönderiolar. Yani bu nefes darlığı için dahiliyemi, göğüsmü hangisine gitsem daha net sonuç alırım.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı yani Göğüs bölümüne gitmelisin abi.

berkay_aydin
13-08-2012, 16:08
Ben 1-2 sene önce birkaç kez hastaneye kaldırıldım çok felaket tıkanıyordu nefesim, hep gece acile gidiyordum.. Alerji testi yapıldı ev tozu çıktı 1 yıldır aşı oluyordum daha yeni bitti, evden halı vs. kaldırdık çok rahatım şuan..

merttepe
13-08-2012, 16:09

yeşilyurt devlet hastanesi, kalp-damar polikinliği, göğüs cerrahı Ertekin Tepe. Babam olur kendileri, hertürlü yardımcı olur. Abi o dediğinden küçükken bende de bi kaç kere olmuştu, kendi kenine geçmişti. Sen dediğim adrese bir git bence :D geçmiş olsun.

ProdriveSTI
13-08-2012, 16:12
Geçmiş olsun abi,

Bende 2003 yılında gece yatarken birden nefesim daralmaya başladı,ilk başta ne olduğunu anlamamıştım.

Sabah olduğunda annem'e söyledim hemen hastaneye gittik.Kan tahlili,akciğer filmi çektirdim,herşey normal çıktı.Sırt üstü düştün mü diye sordu hayır dedim.

Neyse başka hastaneye gittim.Akciğer filmi,kan tahlili,solunum yolu testine girdim.Sonucunda bronşit teşhisi koydular ve 1 ay kullanmam için 4 ayrı ilaç verdiler,kullandım ama halen değişen bişey yok.Kontrole gittim tekrar aynı testleri yaptırdım ve bu seferde psikolojik olduğunu,üzüntüden,sıkıntıdan olabileceğini söylediler.Neyse dedim ve ayrıldım ordan.

O gün bugündür nefes darlığı ile yaşamaya alıştım ve halen de sorunum devam ediyor.

Burnumda kemik eğriliği var,nefes alamıyorum belki sorunum büyük ihtimalle ondandır.Ameliyat şart diyorlar ama tampondan korktuğum için gidemiyorum olmaya.

Yani abi üzüldüğün kafana taktığın herhangi bir durum varsa bundan da olabilir.Bu dediğim testleri mutlaka yaptır normal çıkar ise psikolog yardımı al.

Son olarak,Sürekli derin nefes alma ihtiyacım oluyor ama bazen alamıyorum hele ki grip olmadan 2-3 gün önce geniz akıntım oluyor ve bronşlar dolduğu için nefes darlığım iyice artıyor,bu da bende aşırı bir stres ve sinir yaratıyor.Bir de şöyle bir durumum var uykumu alamadığım ve hiç uyumadığım zaman inanılmaz derece daralıyorum.Allah'ım al canımı diyorum.Allah kimsenin başına vermesin.

TaGo
13-08-2012, 16:17
yeşilyurt devlet hastanesi, kalp-damar polikinliği, göğüs cerrahı Ertekin Tepe. Babam olur kendileri, hertürlü yardımcı olur. Abi o dediğinden küçükken bende de bi kaç kere olmuştu, kendi kenine geçmişti. Sen dediğim adrese bir git bence :D geçmiş olsun.

Mert dorğu dion valla kanka. Peki sabahtan numaramı alıoz napıoz? yada yerim nosunu sen varsa özel bilgiside verebilirsin :)

TaGo
13-08-2012, 16:18
Geçmiş olsun abi,

Bende 2003 yılında gece yatarken birden nefesim daralmaya başladı,ilk başta ne olduğunu anlamamıştım.

Sabah olduğunda annem'e söyledim hemen hastaneye gittik.Kan tahlili,akciğer filmi çektirdim,herşey normal çıktı.Sırt üstü düştün mü diye sordu hayır dedim.

Neyse başka hastaneye gittim.Akciğer filmi,kan tahlili,solunum yolu testine girdim.Sonucunda bronşit teşhisi koydular ve 1 ay kullanmam için 4 ayrı ilaç verdiler,kullandım ama halen değişen bişey yok.Kontrole gittim tekrar aynı testleri yaptırdım ve bu seferde psikolojik olduğunu,üzüntüden,sıkıntıdan olabileceğini söylediler.Neyse dedim ve ayrıldım ordan.

O gün bugündür nefes darlığı ile yaşamaya alıştım ve halen de sorunum devam ediyor.

Burnumda kemik eğriliği var,nefes alamıyorum belki sorunum büyük ihtimalle ondandır.Ameliyat şart diyorlar ama tampondan korktuğum için gidemiyorum olmaya.

Yani abi üzüldüğün kafana taktığın herhangi bir durum varsa bundan da olabilir.Bu dediğim testleri mutlaka yaptır normal çıkar ise psikolog yardımı al.

Son olarak,Sürekli derin nefes alma ihtiyacım oluyor ama bazen alamıyorum hele ki grip olmadan 2-3 gün önce geniz akıntım oluyor ve bronşlar dolduğu için nefes darlığım iyice artıyor,bu da bende aşırı bir stres ve sinir yaratıyor.Bir de şöyle bir durumum var uykumu alamadığım ve hiç uyumadığım zaman inanılmaz derece daralıyorum.Allah'ım al canımı diyorum.Allah kimsenin başına vermesin.

Şuan bendekide böle bişey işte. Bugün 2 paket kaldırayım dedim nefessizlikten gözüm bile karardı. Nefes alamamak efordanda bariz çalıo.

Burak İ
13-08-2012, 16:20
Astım hastası olarak yazıyorum göğüs hastalıklarına gideceksiniz doktor nefesinizi dinleyecek şikayetinizi dinleyecek sizden kan tahlili , efor testi , ve film isteyecek hatta gerekli bulursa alerji testi de isteyebilir bir şey çıkmaz ise çıkmaz yada başka birime yönlendirir ama önce burası.. .Bunların sonucuna göre teşhisi koyacak . Sigara kullanıyor muydunuz kimse bunu sormamış benim aklıma geldi de ? Nefes darlığı derken kesik kesik öksürük var mı yani nasıl izah etsem göğsünüzün içi kaşınıyormuş gibi oluyor musunuz nefes alıp verirken ? Bu arada numarayı internetten alıyorsunuz sabahtan almayın yani hastaneye gidip sıra almayın büyük ihtimal kalmaz şu an netten almanız gerek hatta.

onat
13-08-2012, 16:21
tarkan abi yemek yerken yürürken uyurken gündelik yaşantın esnasında çok şiddetli öksürük var mı ??

ProdriveSTI
13-08-2012, 16:22
Haklisin abi,surekli dermansizlik halsizlik oluyor,sanki cok is yapmis gibi yorgun hissediyorum kendimi.

Umarim ciddi sorun degildir ki sanmiyorum.

s2k
13-08-2012, 16:32
Gögüs hastalıklarına gitmelisin, eğer gögüs hastalıkları birşey bulamazsa seni yönlendirir ama ince orası. Enserken alabiliyorum demişssin özellikle dikkatimi çekti demekki vital kapasite ile ilgili bir sorunun yok bana sanki biraz panik atak tarzı psikolojik birşey çıkacak altından gibi geliyor ;)

ecz_murat
13-08-2012, 16:33
önce gögüs hastalıklarından randevu alınız,sonrasında hoca gerekli görürse farklı alanlara yönlendirecektir sizi.

atituti
13-08-2012, 16:47
doktora görünün kesinlikle , bendede böyle sorun vardı psikolojik oldugu ortaya cıktı.depresyon panik atak vs. başlangıcında nefes alamıyomuş gibi olma boğuluyomuş sanma 2 merdiven cıkıp yada su şişesi taşıdınmı hemen yorulma hissi vs. , bence gidin bi doktora

TaGo
13-08-2012, 16:49
Evet evet aynen. Normalde ağırlık bile çalışabiloken, şu 2 gündür 2 paket alıom bitiğim. yokuşu çıkareken daha bitiyorum ve çarpıntı. Uyurken sorun yok ama gün içinde alabildiğimin en derini nefes alıp bazende yetmiorsa esneme ile birlikte nefes alabiliyorum.

RottingChrist
13-08-2012, 17:06
seni korkutmak veya telaşlandırmak istemem ama acil bir doktora görünmen gerek. aynısını seneler önce ben yaşadım. akciğerlerde su toplanması çıktı. hafif nefes darlığı ile başladı sonrasında hafif hafif batma son dönemde de derin nefes aldığımda bıçak saplanması gibi nefesimi kesen bir ağrı. bu bahsettiğim 1,5 ay içerisinde gelişti. 3 ay hastahanede yattım toplamda 9 ay antibiyotik tedavisi gördüm. gece aşırı terleme gibi rahatsızlıklar varsa tüberkiloz belirtileri de olabilir. Hiç zaman kaybetme. Özellikle esneyerek yeterli nefesi almaya çalışmak olayını çok iyi biliyorum.

Evet evet aynen. Normalde ağırlık bile çalışabiloken, şu 2 gündür 2 paket alıom bitiğim. yokuşu çıkareken daha bitiyorum ve çarpıntı. Uyurken sorun yok ama gün içinde alabildiğimin en derini nefes alıp bazende yetmiorsa esneme ile birlikte nefes alabiliyorum.

TaGo
13-08-2012, 17:16
Gece aşırı terleme var evet, hemde öyle böyle değil.

RottingChrist
13-08-2012, 17:21
terleme havaların sıcak olmasından kaynaklanan bir durum değilse bence hiç beklemeyin acil bir doktora gidin. ben genç yaşta ihmal ettim şu an hala sıkıntısını çekiyorum. özellikle gece terlemesini doktora söyleyin.

Gece aşırı terleme var evet, hemde öyle böyle değil.

Gunes G.
13-08-2012, 17:29
Nefes alamadigin icin terliyorsun bende de allerjik astim var, tetiklendigi zaman nefes almak icin ne kadar asilirsam asilayim hava cok az geliyor, hastahaneye gitmeden ufak bir test yapmak istersen eczaneden ventolin inhaler al bir tane, nefes alirken cekeceksin bunu, cek 1 tane, bak bakalim 10-15 sn icinde acilma olacak mi. Acilma olursa gecmis olsun muhtemelen astimsindir. Ventolin dedigim 7 lira bisey bu arada, muhtemelen kullaninca da dua edeceksin :)

SGTI
13-08-2012, 17:58
Herhangi bir doktora gidin.Sıkıntınızı anlatın onlar zaten kaydınızı girdiğiniz bölüm değilde o doktorun size gitmenizi önerdiği yere alırlar.Yani özel hastaysanız para almazlar tekrardan.Ciddi bir durum bence sallamamazlık yapmayın.

Bad-Fast
13-08-2012, 18:02
klimadan olma ihtimali çok yüksek eğer şiddetli öksürükte varsa , geçmiş olsun ..

Serdardulger
13-08-2012, 18:03
Geçmiş olsun dostum.

benimde astım'ım Vardı Oturduğumuz evden kaynaklanıyordu Çok şükür değiştirince evi geçti çok kötü oluyor insan Allah Şifa versin kardeşim

ulasoztas1
13-08-2012, 19:10
geçmiş olsun.. biran önce doktora gitmenizi öneririm. bende ağrı ile birlikte nefes darlığı oluşmuştu ama geçer diye gitmemiştim 3. gün gittiğimde hemotoraks teşhisi kondu ve bir gün daha yaşayamazdın dediler bu yüzden ihmal etmemek lazım.

rodya
13-08-2012, 19:20
Tarkan, hastaneye abicim.

Herşeyin erken teşhisi 1 gün bile olsa çok önemli.
Bunu 1 beyin ve 1 ciğer (2 kitle) kanseri atlatmış bir birey olarak yazıyorum.Şu anda ise beyinde ulaşılamayacak bölgede oluşan 3 tümör için savaşan...

Ciğer problemleri umduğundan çok hızlı ierleyebilir.Nefes almayı bırak sadece yutkunma güçlüğü çektirmeyle başlayabilir.Ama bir anda herşeyde değişebilir.Sadece bir iki günlük erken teşhis senin 1 yıl daha az tedavi çekmene yardımcı olabilir.Özel hastanelerden uzak durun.

Edit : Bölüm olarak Göğüs hastalalıkları'na başvuracaksınız...
2.Edit : Anjiyo vs yapalım diyo özel hastaneler çok gülünç anılar yaşayabilirsiniz.

Hocam Allah şifalar versin.
Yapılacak bişey olursa yaz buraya.biz de belki bi b.ka yararız.

cem06
13-08-2012, 19:38
Abi ates falan oluyormu?

TaGo
13-08-2012, 19:43
yok ates falanda iste iiice sikinti oldu icimde. Carsamba gogus hastaliklarina goruncem

ProdriveSTI
16-08-2012, 15:50
naptın abi durum nedir ?

imprezaWRC
16-08-2012, 16:32
Tarkan geçmiş olsun, son durum nedir ?

Eray Yümsel
16-08-2012, 16:37
tarkan bi ölemedin gitti be kardeşim :D

punto_multijet
16-08-2012, 16:43
kötülere bişey olmaz Tarkanada bişey olmadığı gibi :D hala hayatta aramızda. kardeşime uzun ömürler...

S.Özeren
16-08-2012, 16:46
bendede öksürük başladı , kız arkadaşımdada zatüre başlangıcı klimadan dolayı şuan iyiyim kötü olursam doktora gidicem

Jackie
16-08-2012, 16:50

Bizde de böyle bi durum var sanırım ya, bile bile de gidilmiyo ki ameliyata arkadaş , millet estetiğe nasıl gidiyo büyük cesaret valla.

TaGo
16-08-2012, 16:50
Valla sanırım piskolojik kaynaklıymış. Mert kardeşimin babası inceledi bizi sağ olsun mekanik olarak bir problem gözükmüyor dedi :D

Buradan kendisine tekrar tekrar saygılar iletiyorum.

Orhan
16-08-2012, 16:53
Spor yapmıyorsan acilen spora başlamalısın

Eray Yümsel
16-08-2012, 16:54
Valla sanırım piskolojik kaynaklıymış. Mert kardeşimin babası inceledi bizi sağ olsun mekanik olarak bir problem gözükmüyor dedi :D

kanka çekinme karnın falan gruldarsada konu aç ihmal etme :d

merttepe
16-08-2012, 16:57

abi rica ederim, geçmiş olsun tekrardan :D

TaGo
23-08-2012, 10:25
Kardeşlerim sorunum nerdeyse çözüldü kalmadı gibi. Valla piskolojik sorunun insanda bu denli nefes alamama sorunu yaşattığını bilmiyordum. Tekrar herkese teşekkürler.

gökan
23-08-2012, 11:48
astım hastasıyım

atituti
23-08-2012, 11:49
demiştim abi geçmiş olsun , stresten uzak dur yürüyüşe başla nefes alamıyorum diye yürümeyi kesme alışverişe git kap eline poşetleri yürü :) psikiytriste fln gitme daha ilk etapta ilaç yazıyolar hayatın kararmasın , ufak tefek vitamin takviyeleriyle kendine gelirsin.

bLackModeL
23-08-2012, 11:52
sigara varsa ondan dolayıdır abi balli nane limon yap orjınal nanalimon olsun 3 ogun az az ıc sıcak olsun nefes yolalrın acılsın sıgarayı ne akdar ıcıyosan azalt gecmıs olsun

Yiğit G.
23-08-2012, 12:25
Geçmiş olsun abi,

Bende de 2-3 yıl önce baş dönmesi başladı , özellikle araçla yapıla uzun dönüşlerde atıyorum e5 te üst yola baglanırken deli gibi dönersin ya o tarz dönüşlerde aklım kayıyor.1-2 saat baş dönmem devam ediyor.Veya hoparlorun dibinden bass duyuyorsam aynı dönme oluyor.Hatta tv deki bas döndüre sahnelerde de... Bu sene gitmediğim doktor kalmadı göz den kulak burun bogaza , beyne kadar... bütün kafamın beynimi bilmemkaç açılı tomografileri çekildi testler yapıldı yok abicim yok yok yok hiçbişey bulamıyorlar kafayı yedim.Kardeşimde psikolog psikolojik olabilir abi diyorda bana hiç psikolojik gibi gelmiyor.Ha bide dönmedolaba falan binmiyim aman... 2 gün kafamı yastıga koyunca dünya dönüyor... Şu a iyi ama 2-3 aydır olmuyor... Eğer House M.D gerçek olsa idi biner uçaga ona giderdim valla..

TaGo
23-08-2012, 12:37
Seninki vertigo ya benziyor. betaserc die bi ilaç var vbaşladığında bir kullan. Bendede aynısı var. Ani ayağa kalkarsam veya oturursam, ani başımı çevirirsem sürekli baş dönmesi.

atituti
23-08-2012, 12:44
baş dönmesi daha dogrusu dönme hissi psikolojik vakaların ilk ayağıdır :) dikkatli olmakta fayda var.

arfy
23-08-2012, 15:07
bende 1 yaşından beri kronik astım hastasıyım ... geçen sene gereğinden fazla zorlanmaya başlamıştım ... doktora kontrol için gittim .. yat ameliyat dedi .. girdim ameliyethaneye aradım evdekileri ben ameliyat oluyorum gelirsiniz diye :)

sol ciğerimde delik oluşmuş , sönmüş kendi kendine tek ciğerle takılıyomuşum öyle .. dalgıçlar ve dağcılarda daha çok görünen bişey ... prematurelaks veya tramaturelaks gibi bişey adı da ..

onur_guler88
23-08-2012, 15:15
abi geçmişler olsun konunu yeni gördüm hayat kısa sorunun her neyse insanın kendini üzmesi bir sonuç vermiyor su akıp yolunu buluyor diye düşünüyorum..