PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mazda rx8

brs852
13-08-2012, 18:09
Mazda / RX / RX-8 / 2006 Mazda RX8 RacingBeat S-Ported,50900km,Acil Satılık sahibinden.com'da - 90820519 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-2006-mazda-rx8-racingbeat-s-ported-50900km-cok-hizli-90820519/detay)

bu araçla ilgileniyorum uğraşıma değer mi arkadaşlar ?
motor tamir ettirsek maliyet ne olur ?
sandık motor getirtsek maliyet ne olur ?

SGTI
13-08-2012, 18:15
sandık motor 6600 tl 2-3 ay önce yetkili servisi arayıp sorduğumda öyle demişti.niye bilmiyorum ama araç sanki performansının hakkını tam olarak veremiyor gibi.Yoksa herkes 40 liraya rx8 alırdı.Fiyatları birden dip oldu bu sıralar.Açıkcası 250 -260 hp lik rx8 i polo gti yazılımlı olarak geçtiğini gördüğüm videolar vardı.Vergisi çok güzeldir.Yakıtıda bir o kadar kötüdür.Ben olsam tamir ettirmezdim.Zaten fiyatı aham şahım yüksek bir fiyat değil komple ypaarsın sıfır motor kafan rahat olur.Aracın çok hırpalandığı düşüncesindeyim.Gerçektende şık ona diyicek laf yok :)

AtmoSpheriC
13-08-2012, 18:23
tamir işine girme derim bence imkan warsa sıfır takılmalı bunlara yada alıp başka bişiler swaplıcan.

Dodoo
13-08-2012, 18:29
5bin lira masrafı olan rx8 bu fiyata mı gider :) Sakat iş..

DK2692
13-08-2012, 20:08
Araci Biliyorum Hadimkoyde. Motorunu bilemem fakat dis gorunus olarak fena degil diri duruyor arac

rockford34
13-08-2012, 20:14
o nasıl bir tanpon ya :S bence ii bir mazda servisine göster

brs852
13-08-2012, 20:33
kafamdaki düşünce araçların motorları sıkıntılı zaten motor getirtip hiç değilse kendim özenerek garantili bir şekilde kullanmak birde birisi diri demiş birisi yıpranmış demiş :confused:

Kutluhan
13-08-2012, 21:07
hazır konusu varken bir şey merak ediyorum bu rx8 lerin 2008 den sonra motorları daha düzgün diye bir bilgi aldım geçen gün servislerinde ne kadar doğrudur 2010 2011 leri alınır mı yoksa bunlarda ilerde motor yüzünden canımızı sıkar mı ? + ilandaki araç çok yorgun görünüyor iyi düşünmek lazım..

brs852
13-08-2012, 22:19
motor sorunu hepsinde var çünkü sandık motor var araçlarda ama dediğin gibi biraz daha geliştirilmiş bir motora sahip

Akihiko Saito
13-08-2012, 22:32
Aslında buna dizel svap yapcan şehir içi binecen ha.. :D

brs852
13-08-2012, 22:33
Aslında buna dizel svap yapcan şehir içi binecen ha.. :D

hahaha :icon_tup:

Taha Fedai
13-08-2012, 22:45
Turkiyede bu wankel motoru tam anlamiyla rektefiye edebilen bir usta var mi

emretorlak
13-08-2012, 22:46
1.2 tdi motoru koyulabilir aslında fena fikir değil:)

brs852
13-08-2012, 23:29
Turkiyede bu wankel motoru tam anlamiyla rektefiye edebilen bir usta var mi

yaptığı işin hakkın veren 1-2 usta var...

Yiğit G.
13-08-2012, 23:36
rx-8'de motor sorunu yok , motordan anlamayan insan sorunu var şu konuda da oldugu gibi.

brs852
13-08-2012, 23:42
rx-8'de motor sorunu yok , motordan anlamayan insan sorunu var şu konuda da oldugu gibi.

anlat o zaman anlayalım yardımcı ol bana bu araba alınır mı alınmaz mı ?

d16y4
13-08-2012, 23:46

elle sayılacak kadar wankel motor war insanların çekimser kalması da bundan dolayı bilgin varsa paylaş

Yiğit G.
13-08-2012, 23:48
anlat o zaman anlayalım yardımcı ol bana bu araba alınır mı alınmaz mı ?

alınır tabi neden alınmasın ? Dünyanın en güzel ve özel araçlarından biri.Asıl soru sana uygunmu bu araba ? Önemli olan o. Bakımlarını hiç aksatmadan zamanında yapıcakmısın ? Doğru yagı suyu vs koyabilecekmisin anlıyormusun az cok bu işlerden rotary'den ? Gerekirse yabancı rotary forumlarına girip orda paylasınları inceleyebilecekmisin ? Yüksek yakıtını karsılayabilecekmisin ? 2. elde elden kolay cıkmayacagını biliyormusun ? Vs vs vs

Yiğit G.
13-08-2012, 23:49
elle sayılacak kadar wankel motor war insanların çekimser kalması da bundan dolayı bilgin varsa paylaş

arastır dostum google denen birşey var , birsürü rotary forum var , burda 50 kez konusu açıldı rx-7 rx-8 sahipleri sayfalarca yorum yaptı kolaya kaçmayın gidin arastırın , forumda arama var 50 defa rx-8 konusu konuşuldu...Konu hakkında bilginiz yoksa "sorunlu motor" diye yorum yapmayın (lafım sana değil..)

AEAlmas
13-08-2012, 23:51
araba alınır
9 10 milyar a rb25 konulabilir
2jz konulabilir
sr20det konulabilir ki yurtdışında uygulayanlar var
13b rotary engine getirtilebilir
ama tabii şu düzgün usta ellerde hayat bulacaktır =)

AEAlmas
13-08-2012, 23:56
13b
RRM246btQgo
2jz
eNKuJj0sBgc
sr20det
qX9RSDNuHnY
rb25
kQRY7b7ROzA

karar sizin :)

brs852
14-08-2012, 01:52
arastır dostum google denen birşey var , birsürü rotary forum var , burda 50 kez konusu açıldı rx-7 rx-8 sahipleri sayfalarca yorum yaptı kolaya kaçmayın gidin arastırın , forumda arama var 50 defa rx-8 konusu konuşuldu...Konu hakkında bilginiz yoksa "sorunlu motor" diye yorum yapmayın (lafım sana değil..)

konulardan benimde açtıklarım var bakımı yakıtı bunları göze almış durumdayım benim isteğim orjinal olması baştan yaparsak sağlıklı olur mu yoksa direk sandık motoru takıp garantili bir şekilde kafamız rahat mı kullanmak bu ikisi arasında ki maliyeti araştırıyorum birde bu yeni motoru ruhsata falan işlemek zor mu ?

brs852
14-08-2012, 01:53
araba alınır
9 10 milyar a rb25 konulabilir
2jz konulabilir
sr20det konulabilir ki yurtdışında uygulayanlar var
13b rotary engine getirtilebilir
ama tabii şu düzgün usta ellerde hayat bulacaktır =)

ben orjinal olsun isterim araç tek sorunum baştan yaptırsak ne kadar sağlıklı olur maliyet ne olur sandık motor getirsek garantili kullansak kafamız rahat olur bir arkadaşta 6600TL dedi motor için bir tek motorun değişmesiylede biter mi oda var tabi ki servise sokmak şart...

Patisever
15-08-2012, 12:26
bu rxler wankel olayını bitirdi sanırım haberi wardı

therev
15-08-2012, 13:21
rx8ler son cıkıcak özel seriden sonra üretimi duruyor. Duyumlara gorede uzun bir söre mazdanın Rx serisini ve rotaryi devam ettirmiyecegi. Bunun sebeplerinden biride fiat ve alfa romeonun motorlarıyla yeni yapılıcak olan mx5e yuklenilmesi.

therev
15-08-2012, 13:26
Rx8 uretimi bitti. Rotary motor uretimi parca uretimi devam ve yeni RX yolda..

En azından 2014 e kadar durdurulacagını soyluyolardı ama eminiseniz bisey diyemem :)

therev
15-08-2012, 13:52
Durdurmaktan kastin nedir ? Uretim bandi kapandi rx-8in temmuz 22 2012 de yeni rx icin 2015 ve rotarynin mazdada 50. Yili olan 2017 yili geciyor. Mazdanin suan rotary motor uretimini bitirmeyecegi ve yeni rxle yola devam edecegini hirosima japonya haberlerinden herkes bakabilir. Asparagas haberlere itibar etmem eminim, emin olmadigimda mesaj atmam foruma okurum.

durdurmaktan kastım en azından 2014 e kadar yeni bir rx serisinin olmayacagı. Yani 2 seneye yakın bir sure rx uretmiyecekleri.

ceyhun737
15-08-2012, 15:08
Berk kardeşim bir ara yazmıyordun foruma ne oldu da geri döndürdüler seni?:)

KorkuluRuya
15-08-2012, 16:29
benim gözümde bu aracın ederi 15 tl yi geçmez 15 teklif edin kabul ederse yetkili servisde iyicce baktırıp 15 e alın derim.

bence kaportada sorun degişme ciddi vb.boya olmasa zaten satılırdı.bu araç sadece motor sorunu olan rx8 olsa buraya konu açılmadan satılırdı.. bu fiyatlara daha önceden satılan rx8ler var.. 15bin tl pert kaydı olan şaşe sorunlu motor bitik olan verirlir. oda göstermeye gerek kalmaz bir yere. cok güzel araç rx8

brs852
15-08-2012, 18:50
rx 9 gelecek.. rx serisi devam edecek yani.. 20bin teklif edicem kabul ederse ve kaportada sorun yoksa pert kaydı yüksek miktarlı hasar kaydı falan alıp yaptırmayı düşünüyorum komple motor 6600TL miş bi arkadaş söylemişti geçenlerde...

Akihiko Saito
24-09-2012, 19:11

Motor sorunu yoksa rotariler neden 50.000de bir rektefiye istiyor abi? :)

atituti
24-09-2012, 19:56
arsasını satıp 0 bilgiyle bu arabaya sahip olanlar yüzünden olmasın ?

kickbuttowski
24-09-2012, 20:09
Motor sorunu yoksa rotariler neden 50.000de bir rektefiye istiyor abi? :)

Zeka yoksunu sahiplerinin sentetik yağ koymalarından bir de çok yakıyo diye gazlamayıp motorun içine iyice kurum bağlamasından..
Motor sorunu varsa neden mazda gibi dünyanın en az sorun çıkaran markası böyle bir arabayı 7 nesildir üretsin?
Herkes mühendis olmuş hıaaaamına... :D

Ayrıca madem spor araba alıyorsunuz bir zahmet her 100-150 k kilometrede bir motoru açında rektefiyesini yapın arabanız düzgün gitsin! Hem rotaryler rektefiyesi zor motorlar değil ki.. 3 tane parçası var Piston Krank Blok bu..
Ayrıca rotarynin rektefiyesi öyle gömlek piston miston değiştirerek olmuyor 3 tane tırnağı var 1 rotorun 3 tanede 2.sinin var etti 6 bu 6 tanesini değiştirdinmi kapat motoru devam et..

Rotary'nin olayı ürettiği gücü değil ağırlığıdır.. Bu yüzden fd rx-7 olsun fc-rx7 olsun rx-8 olsun çok iyi viraj makinalarıdır..
Misal Skyline gtR'ın zayıflığı nedir? Understeer. Neden? Çünkü rb motor hayvan kümün ağır.. Aynı şekilde sr motorlar olan silvialarda öyle.. Diğer bir çok arabada keza öyle.. Sadece s2000 hariç ki onunda ağırlık dengesini 50/50ye çekmek için motoru neredeyse ön dingilin arkasına yerleştirdiler.

Tabi yarışçı ruhmuş viraj kabiliyetiymiş vesaireymiş bunlar tabi bizim millete yabancı şeyler.. Neden? Çünkü araba demek bizde gösteriş demek ne kadar çok beygirin varsa o kadar kinksin yani cehalet bu derece..
Kısaca anlamıyorsanız binmeyin ama anlamadığınız işlerle ilgilide konuşmayın..!

ufuksaracci
24-09-2012, 20:13
Zeka yoksunu sahiplerinin sentetik yağ koymalarından bir de çok yakıyo diye gazlamayıp motorun içine iyice kurum bağlamasından..
Motor sorunu varsa neden mazda gibi dünyanın en az sorun çıkaran markası böyle bir arabayı 7 nesildir üretsin?

Ayrıca madem spor araba alıyorsunuz bir zahmet her 100-150 k kilometrede bir motoru açında rektefiyesini yapın arabanız düzgün gitsin! Hem rotaryler rektefiyesi zor motorlar değil ki.. 3 tane parçası var Piston Krank Blok bu..
Ayrıca rotarynin rektefiyesi öyle gömlek piston miston değiştirerek olmuyor 3 tane tırnağı var 1 rotorun 3 tanede 2.sinin var etti 6 bu 6 tanesini değiştirdinmi kapat motoru devam et..

Cidden bu kadar kolay mı ? Yanlış anlama gerçekten bilmediğimden soruyorum.

teggy
24-09-2012, 20:25
Cidden bu kadar kolay mı ? Yanlış anlama gerçekten bilmediğimden soruyorum.

ijJeUk_GqiI

Koy kucağına yap şekli... O kadar da kolay...

ufuksaracci
24-09-2012, 20:34
Saygı duydum. Eli alet tutan bir insanın yapabileceği kadar kolay olabileceğini düşünmüyordum. Peki çeperde bir sorun oluyor mu ? olduğu takdirde geri dönüş var mı ?

teggy
24-09-2012, 20:42
Housingde derin çizik var ise değiştiriliyor, rotorda aynı şekilde döküntü durumu var ise değiştiriliyor. Onlar da bu videoda gösterilmiş...

AYtUZtRW1S8

Ancak genelde housing ve rotor değil, seallarda sorun oluyor onlar da kolayca değişiyor ilk videodaki gibi. Ha sandık motor getirsen de maliyeti 7-8 bin tl civarı. Millet bilmediğinden, servisi de çakmadıgından bu işlerden genelde sandık değişimi yapılıyor. Rebuild yapan ustalar da mevcut. Atla deve değil yani bu motoru toplamak görüldüğü üzere. Meraklı, eli iş gören garajı olan bir insan rahatça toplar...

ufuksaracci
24-09-2012, 20:46
Cem Yılmaz'ın "burada yapılmışı var" gibi oldu senin videolar:) . Resmen rx-8 alasım geldi. Müsait olduğum bir zaman komple izleyeceğim videoyu. Bu arada ilgin için teşekkür ederim.

Akihiko Saito
25-09-2012, 00:05

Rotary'nin olayı ürettiği gücü değil ağırlığıdır.. Bu yüzden fd rx-7 olsun fc-rx7 olsun rx-8 olsun çok iyi viraj makinalarıdır..
Misal Skyline gtR'ın zayıflığı nedir? Understeer. Neden? Çünkü rb motor hayvan kümün ağır.. Aynı şekilde sr motorlar olan silvialarda öyle.. Diğer bir çok arabada keza öyle.. Sadece s2000 hariç ki onunda ağırlık dengesini 50/50ye çekmek için motoru neredeyse ön dingilin arkasına yerleştirdiler.

Tabi yarışçı ruhmuş viraj kabiliyetiymiş vesaireymiş bunlar tabi bizim millete yabancı şeyler.. Neden? Çünkü araba demek bizde gösteriş demek ne kadar çok beygirin varsa o kadar kinksin yani cehalet bu derece..
Kısaca anlamıyorsanız binmeyin ama anlamadığınız işlerle ilgilide konuşmayın..!

Koy kucağına yap şekli... O kadar da kolay...

Housingde derin çizik var ise değiştiriliyor, rotorda aynı şekilde döküntü durumu var ise değiştiriliyor. Onlar da bu videoda gösterilmiş...

Ancak genelde housing ve rotor değil, seallarda sorun oluyor onlar da kolayca değişiyor ilk videodaki gibi. Ha sandık motor getirsen de maliyeti 7-8 bin tl civarı. Millet bilmediğinden, servisi de çakmadıgından bu işlerden genelde sandık değişimi yapılıyor. Rebuild yapan ustalar da mevcut. Atla deve değil yani bu motoru toplamak görüldüğü üzere. Meraklı, eli iş gören garajı olan bir insan rahatça toplar...

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyorum..
Kendi adıma konuşmak gerekirse Hala rotary motorlu bir araç alma konusunda tedirgin olabileceğimi düşünüyorum Ancak hiç kullanmayacak olsam bile verdiğiniz bilgiler rotary hakkında bilgi sahibi olmamda gayet yardımcı oldu.

Yani anladığım kadarıyla bizim bindiğimiz 4 silindirli araçlar gibi 350.000kmde olmasa da; ilk rektefiyesi 150.000de olmak üzere sonrasındada 100.000 kmde bir rektefiye yapılarak kullanılabilecek bir motor. Sonuç olarak normal kullanımda insanların beklentilerinden farklı olsada; Rotary bir spor otomobil için bu işe meraklı kişiler tarafından denenmesi gereken keyifli bir tecrübe.

Kafama takılan tek şey ise ilandaki aracın henüz sadece 51.000kmde olması... 51.000kmdeki bir motor nasıl öldürülebilir ki? Geçen yıl da bir ilan vardı, onun da kmsi çok düşüktü... Böyle düşük kmde ölen rotaryler görünce tabi ister istemez bu araçlara karşı bir çekingenliğimiz oluyor. Mesela ilk çıktığı zaman ben rx8 i çok beğeniyordum, alacağımı söylüyordum, ama şu anda alabilecek imkanım olmasına rağmen yakıtı ve yarı yolda bırakması beni çok korkutuyor.

Canblock
12-11-2012, 17:12
Uzun zamandır aklımdaydı wankel. Tedirginlik yoktu fakat kondüsyonlu bi rx bulabilebilir miyim diye düsünüyordum. Buldum. Suan sahibiyim. Perforrmansıyla şekliyle cogu arabadan daha tatmin edici. Yağ ve su eksiltme huyu mevcut bunlara dikkat etmek gerekiyor onun dısında tüm ön yargılarım gitmiş durumda ;)

Tuncer M.
12-11-2012, 17:21
Uzun zamandır aklımdaydı wankel. Tedirginlik yoktu fakat kondüsyonlu bi rx bulabilebilir miyim diye düsünüyordum. Buldum. Suan sahibiyim. Perforrmansıyla şekliyle cogu arabadan daha tatmin edici. Yağ ve su eksiltme huyu mevcut bunlara dikkat etmek gerekiyor onun dısında tüm ön yargılarım gitmiş durumda ;)

Yağ eksiltme huydan değil de, çalışma prensibinden kaynaklanıyor diye biliyorum.
Yanılıyor muyum?

brs852
12-11-2012, 17:35
Yağ eksiltme huydan değil de, çalışma prensibinden kaynaklanıyor diye biliyorum.
Yanılıyor muyum?

Aynen araç yakıtla birlikte yağ yakıyor

HaKo
01-05-2013, 12:02
Arkadaşlar şu an rx8 in sandık motoru ne kadara getirip takılıyor serviste bilen var mı ? 6bin diyen var 12 bin diyen var..

30-40 bin arası araç tavsiye edecek rx ci arkadaşlar ?

brs852
01-05-2013, 12:20
Arkadaşlar şu an rx8 in sandık motoru ne kadara getirip takılıyor serviste bilen var mı ? 6bin diyen var 12 bin diyen var..

geçen işçilik dahil 11bin liraya taktı merser bir arkadaşımızın aracına

teggy
01-05-2013, 12:22
sandık 8.000 tl. işçilik mişçilik, yok bakımdı kayıştı falan diyince serviste 11 e çıkıyor...

ziya46
02-05-2013, 10:42

çıkma motor bir tanıdığımda var dilersen yönlendiririm montaj dahil 6.000 tl den bahsediyor du

HaKo
02-05-2013, 10:44
ben motor aramıyorum araç bakıyorum yukarıda yazmıştım.

noVankel
02-05-2013, 12:15
araç var temiz verebilirim... özelden mesaj atabilirsin

Ufuk
02-05-2013, 12:21
Gazlandıkça açılıyor bu motorlar.Ciğeri kendine geliyor arkadaşım ortopedist 48 yaşında bi amcamızdan aldı rx8 kırmızı. Araba gitmiyordu düzgün yağ+düzboru+sıkıştırarak kullanınca araba açıldı epey.

twstr
02-05-2013, 12:39
Kafama takılan tek şey ise ilandaki aracın henüz sadece 51.000kmde olması... 51.000kmdeki bir motor nasıl öldürülebilir ki? Geçen yıl da bir ilan vardı, onun da kmsi çok düşüktü... Böyle düşük kmde ölen rotaryler görünce tabi ister istemez bu araçlara karşı bir çekingenliğimiz oluyor. Mesela ilk çıktığı zaman ben rx8 i çok beğeniyordum, alacağımı söylüyordum, ama şu anda alabilecek imkanım olmasına rağmen yakıtı ve yarı yolda bırakması beni çok korkutuyor.

Sebebi sanırım 2007 oncesıne kadar mazda servislerinde rx-8 in kullandıgı yag olan dexelianın bulunmayışı..
Oyzuden 2007 oncesı mazdalarda yanlıs yag kullanımından kaynaklı motor omrunun cabuk bıtmesı problemı var

brs852
02-05-2013, 20:55
35bindede motor kıranlar var ama gözlemlerime göre istediğin kadar zorla günlük araç olmaz ise uzun vadeli ve sorunsuz bir araç iyi bakılırsada ömrü uzun bundan sonra ki aracım kesinlikle rx 8 olacak benim

bahadırtelli
02-05-2013, 21:02
Gazlandıkça açılıyor bu motorlar.Ciğeri kendine geliyor arkadaşım ortopedist 48 yaşında bi amcamızdan aldı rx8 kırmızı. Araba gitmiyordu düzgün yağ+düzboru+sıkıştırarak kullanınca araba açıldı epey.

Ankaradan alındı sanırım arkadasımın eşinin amcasındaydı bende niyetlenmiştim ama daha yeni araç amaya karar verdim

jnrjames
03-05-2013, 04:56
Kıbrıs zebille kaynıyor rx8 ve rotary motor. Kıbrısla irtibata geçin motor parça vs. için. bide rotary motorların bazı parçalarında sıkıntı çıkıyor çoğunlukla bildiğim apex contalarında filan.tabi daha deneyimli olanlar yazacaktır.

onurbahattin
17-11-2013, 21:12
herkeze merhabalar,kardeşimedün 2006 model 70000km de rx8 aldık ilk sahibi arkadaşımızdı geçmişi belli yormadan kullandığını bildiğimiz için içimiz rahat aracı satın aldık, ama bugün araç yol yapıp park ettik sonrasında çalışmadı marş basıyor ama araççalışmıyordu 3 5 kere denedik olmadı 10 15dk bekledik çalıştı neden olmuşolabilir arkadaşlar ,birde araç boşta çalışırken incebir titreme var bu normalmidir ilk defa rx8 aldık onun için sizlere sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim :icon_tup:???

brs852
17-11-2013, 22:14
titremeyi bilmiyorum ama stop etme prensibi var araçta 3k devire getirip stop ediliyor araştırırsanız bulursunuz enjektörlerde benzin kalınca araç böyle bir sıkıntı yaratıyor birde arkadaşınız iyi kullanmış olabilir aracı servis normal yağ kullanmışsa istediği kadar iyi bakmış olsun motoru da bitmiş olabilir..

onurbahattin
17-11-2013, 23:22
titremeyi bilmiyorum ama stop etme prensibi var araçta 3k devire getirip stop ediliyor araştırırsanız bulursunuz enjektörlerde benzin kalınca araç böyle bir sıkıntı yaratıyor birde arkadaşınız iyi kullanmış olabilir aracı servis normal yağ kullanmışsa istediği kadar iyi bakmış olsun motoru da bitmiş olabilir..

kullanılan yağlar olması gereken yağ ondan eminiz yani özel yağı,stop etmedi sadece park ettik 10dk sonra geldik gidecektik araba marş aldı ama çalışmadı 10dk bekledik sonra birdaha denedik aldı enteresan akü dedik bobin dedik buji dedik ama neolduğundan kesin em in olamadık belki rx8 kullanan birileri görüp görüşlerini yazarlar belki :soru:

DoctoR
18-11-2013, 00:04
- Titreşimin normal olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu motor titreşimsizliğiyle ünlü...

- mazdaclubtr sitesinde Mutlu-rx7 (Rotary engine rebuilder Mutlu) adlı üyenin konularını daha önce okumuştum epey faydalı olacaktır.

-Konularını paylaşayım. Telefon numarasıda konu başlangıcında var. Konuya epey hakim birisi olduğunu düşünüyorum.

Rotary Motor Rektifiyesi (RX-7\8) (http://www.mazdaclubtr.com/21672/rotary-motor-rektifiyesi-rx-78/40/)

Mazda RX-8 [Teknik] Motor-Mekanik (http://www.mazdaclubtr.com/mazda-rx-8-teknik-motor-mekanik/)

- Ayrıca soğuk çalıştırmada 750 Rpm'de hafif bir sarsıntıdan bahseden üyenin konusunu da paylaşayım.

Mazda RX-8 Motoru Soğukta Başlatma Videosu, Rolantide 750 Rpm. Normal midir? (http://www.mazdaclubtr.com/32402/mazda-rx-8-motoru-sogukta-baslatma-videosu-rolantide-750-rpm-normal-midir/)

Arenimo
18-11-2013, 00:30
Bahattin rolantinin ok gibi olmasi lazim arabada yurumeme var mi uzerinde kat var mi ? Birde kompp aldiniz mi yetkili serviste ?

Nameless34
18-11-2013, 08:44
Merhaba,

Rolanti dalgalanması buji veya bobinlerden kaynaklanır öğrenebiliyorsanız en son ne zaman değiştiğini öğrenin 40.000 km de bir değişin deniliyor ama genelde 25.000 civarı değiştirmek öneriliyor. aynı sorunu bende yaşıyordum hatta bende araba ısındıktan sonra trafikte durunca araç rolantisi sıfıra kadar düşüp geri toplamaya çalışıyordu sonra buji ve bobini değiştirdim kendine geldi.

Aracın çalışmaması da yine hem bujilerin artık bitmeye yaklaşmış olması ile alakalı hem de her ne kadar kısa mesafe kullanımında yapın deselerde siz aracınızı kullandıktan sonra özellikle 1 saat civarı sürelerde kullandıktan sonra hemen stop etmeyin 1-2 dakika bekledikten sonra 3000 - 3500 rpm arası gaz verirken stop edin.

Sizin yaşadığınız olayı flooding olarak geçiyor youtube da konu ile ilgili çokça bilgi de bulabilirsiniz.

onurbahattin
18-11-2013, 10:55
Arkadaşlar herkeze ayrı ayrı teşekkür ediyorum , aracın bobinleri 3 4 bin km önce değişmiş bujileri eski değişmemiş bugün ilk iş bujileri değişip öyle deneyeceğiz bir de aracın üzerinde katalizör yokmuş yeni öğrendik yağıda 4000km önce değişmiş...

karsiyakaliozi
18-11-2013, 11:12
Merhaba,

Rolanti dalgalanması buji veya bobinlerden kaynaklanır öğrenebiliyorsanız en son ne zaman değiştiğini öğrenin 40.000 km de bir değişin deniliyor ama genelde 25.000 civarı değiştirmek öneriliyor. aynı sorunu bende yaşıyordum hatta bende araba ısındıktan sonra trafikte durunca araç rolantisi sıfıra kadar düşüp geri toplamaya çalışıyordu sonra buji ve bobini değiştirdim kendine geldi.

Aracın çalışmaması da yine hem bujilerin artık bitmeye yaklaşmış olması ile alakalı hem de her ne kadar kısa mesafe kullanımında yapın deselerde siz aracınızı kullandıktan sonra özellikle 1 saat civarı sürelerde kullandıktan sonra hemen stop etmeyin 1-2 dakika bekledikten sonra 3000 - 3500 rpm arası gaz verirken stop edin.

Sizin yaşadığınız olayı flooding olarak geçiyor youtube da konu ile ilgili çokça bilgi de bulabilirsiniz.

merhaba su stop etme olayını servisde sordum (izmir yeni oto) çalışma sıcaklığında stop edebilirsiniz gaz vermeye gerek yok dedıler ayrıca kıtapcığında da resimli olarak gösterdiği şekilde diğital devir saati stop etme sıcaklığına ulaşınca stop edin deniyor ordada gaz verin 3000dd de stop edin gibi bi ibare göremedim sizinkimi servisinkimi hangisi doğru acaba teşekkür ederim.

Murcielago
18-11-2013, 11:21
RX7 & RX8 rotaryciler haberdar olmayabilirde tr'de rotary forumu var arkadaşlar kesinlikle faydası olur hepinize oradanda yardım alabilirsiniz.

RE78.NET Rotary Engine Mazda Rx-7 & Rx-8 Forum (http://www.re78.net)

ziya46
18-11-2013, 11:50
herkeze merhabalar,kardeşimedün 2006 model 70000km de rx8 aldık ilk sahibi arkadaşımızdı geçmişi belli yormadan kullandığını bildiğimiz için içimiz rahat aracı satın aldık, ama bugün araç yol yapıp park ettik sonrasında çalışmadı marş basıyor ama araççalışmıyordu 3 5 kere denedik olmadı 10 15dk bekledik çalıştı neden olmuşolabilir arkadaşlar ,birde araç boşta çalışırken incebir titreme var bu normalmidir ilk defa rx8 aldık onun için sizlere sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim :icon_tup:???

selamlar bende 2006 model rx8 sahibiyim calışmama problemi enjektörlerden olabilir diye düşünüyorum bi arkadaşıma aynısı olmuştu titreme içinde akışmetreyi temizlemeni öderirim . Eğer titreme geçmesse motor temizliği içinde 5x30 senteteik yag koyup 500 km gazlamadan kullanıp tekrar kendi yagından koyarsanız bu sıkıntılar geçicektir diye düşünüyorum . Motor yagını temizlemek için 5 30 koymaktan çekinmeyin bursa orhan ustanın kendi tavsiyesidir. bende yaptım .
eğer bunları denerseniz sorunun geçip geçmediğini yazarsanız sevinirim. kolay gelsin

ziya46
18-11-2013, 11:52
merhaba su stop etme olayını servisde sordum (izmir yeni oto) çalışma sıcaklığında stop edebilirsiniz gaz vermeye gerek yok dedıler ayrıca kıtapcığında da resimli olarak gösterdiği şekilde diğital devir saati stop etme sıcaklığına ulaşınca stop edin deniyor ordada gaz verin 3000dd de stop edin gibi bi ibare göremedim sizinkimi servisinkimi hangisi doğru acaba teşekkür ederim.

Kitapçıkta benim bildigim kadarıylada yazmıyor ama motorun içerisinde benzin kalmaması için bunu yapmamız gerekiyormuş herhangi bir zararı yok hatta faydası var motor ömrü vs için .

Nameless34
18-11-2013, 14:44

Kitapçıkta yazmaz ama forumlarda araştırdığımda ve motorun yapısı incelendiğinde bunların yapılması sağlıklı çalışması için en uygunu olduğunu gördüm, motor yapısı gereği benzine boğulmaya müsait (flooding denilen olay)

Kendim aracı sağlıklı tutabilmek için,

- Motor ısınmadan yola çıkmam, çok zorunda kalırsamda 3000 deviri geçmem ısınana kadar,

- Stop etmeden önce 1-2 dakika beklerim ve 3000 devirde stop ederim, kullanım sürem ve gazlama durumuna göre

-Her kullanışımda birkaç kez redline yapmaya özen gösteririm ( Bununda motor için önemli olduğu söyleniyor kurum yapmaması için)

-Yağını her depo benzinde kontrol eder eksiğini eklerim

onurbahattin
18-11-2013, 20:58
Kitapçıkta yazmaz ama forumlarda araştırdığımda ve motorun yapısı incelendiğinde bunların yapılması sağlıklı çalışması için en uygunu olduğunu gördüm, motor yapısı gereği benzine boğulmaya müsait (flooding denilen olay)

Kendim aracı sağlıklı tutabilmek için,

- Motor ısınmadan yola çıkmam, çok zorunda kalırsamda 3000 deviri geçmem ısınana kadar,

- Stop etmeden önce 1-2 dakika beklerim ve 3000 devirde stop ederim, kullanım sürem ve gazlama durumuna göre

-Her kullanışımda birkaç kez redline yapmaya özen gösteririm ( Bununda motor için önemli olduğu söyleniyor kurum yapmaması için)

-Yağını her depo benzinde kontrol eder eksiğini eklerim

evet bunlar bizimiçinde çok önemli siz sonuçta bu aracı kullanıyorsunuz ,bunlar basit ama hayati önem taşıyor bence bu şekilde ince ayrıntılar varsa başka çok sevinirim arkadaşlar... :icon_tup:

onurbahattin
18-11-2013, 21:06
aracın satışını bugün aldık ;Bulunduğumuz şehrin aracı idi biz üçüncü sahibiyiz 1.sahibi dr bir arkadaş 2.sahibi ailece görüştüğümüz bir arkadaşımızdı öyle olmasa hayatta almazdık sıkıntılı olduğunu duymuştum motor .. vs şuan kafamız o yönden rahat ama işte çalışmadı geçende şaşırdık kardeşim 1.30 2.00 saat müzük dinlemiş arabada dedik akümü bitti ondanmı acaba ama rotil ve bujilerden şüphelendik bugün tekrar yağını spariş verdik ,şanzuman motor ..vs bakımına daha var ama kafamız rahat olsun dedik...Bakımları en son ankara evo da yapılmış ,bakalım detayları tekrar burda paylaşıcam birde cd çalar arızalı arkadaşlar içerde cdkalmış sıkışmış sanırım cd girmiyor no disk yazıyor ...
Birde son olarak bu aracı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor yukarda arkadaşımız yazmış saolsun farklı şeyler paylaşmak isteyen olursa çok iyiolur...
Bu arada bende s2000 vardı kardeşimduymasın s2000 daha keyifli ben bir seneye kalmaz s2000 alıcam gerisi yalan :)

Faruk'S
18-11-2013, 22:03
arkadaşlar yorumlarınızı okudum aynı sorun şuanda kullandığım Volkswagen Caddy 'de de var.

Benzin ışığı yandıktan sonra özellikle stop etmelerde araç bi süre çalışmıyor.Yani normal zamanda benzin gösterge ibresi normal düzeylerdeyken hiçbir sıkıntı yok.Ne zaman ki azaldı uyarısı olan ışık yanıyor araba çok zor çalışıyor..

Nedeni bahsedildiği gibi rx-8 ile aynı mıdır yoksa farklı bi sorun mu vardır ?

brs852
18-11-2013, 22:29
aracın satışını bugün aldık ;Bulunduğumuz şehrin aracı idi biz üçüncü sahibiyiz 1.sahibi dr bir arkadaş 2.sahibi ailece görüştüğümüz bir arkadaşımızdı öyle olmasa hayatta almazdık sıkıntılı olduğunu duymuştum motor .. vs şuan kafamız o yönden rahat ama işte çalışmadı geçende şaşırdık kardeşim 1.30 2.00 saat müzük dinlemiş arabada dedik akümü bitti ondanmı acaba ama rotil ve bujilerden şüphelendik bugün tekrar yağını spariş verdik ,şanzuman motor ..vs bakımına daha var ama kafamız rahat olsun dedik...Bakımları en son ankara evo da yapılmış ,bakalım detayları tekrar burda paylaşıcam birde cd çalar arızalı arkadaşlar içerde cdkalmış sıkışmış sanırım cd girmiyor no disk yazıyor ...
Birde son olarak bu aracı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor yukarda arkadaşımız yazmış saolsun farklı şeyler paylaşmak isteyen olursa çok iyiolur...
Bu arada bende s2000 vardı kardeşimduymasın s2000 daha keyifli ben bir seneye kalmaz s2000 alıcam gerisi yalan :)

abi aracı sen bir kompresyon testine soktur ne olur ne olmaz servisler dexelia yağ bulamadığı için bir çok araca ilk başlarda normal araba yağlarından koydular ve 25-30binde çok araç motor değiştirmek zorunda kaldı ne kadar bakımlı olursa olsun bu motorun ilacı olmazsa olmazı özel yağı ve yağı yakıp atması

karsiyakaliozi
19-11-2013, 07:28
bu araclarda ateşleme hayati onemli 1-2 saat müzik dinleme zafiyet olusturmus olabilir aküyü ölçtürün arabayı yatırıyorsanız arada çalıştırın mesela ben hafta içi kullanmıyorum aracı aldığımda aküyü ölçmüşdüm 2 ay sonra ölçtüm zayıflama var usta yatıyormu bu araç dedi evet dedim arada çalıştırın akü zayıflamasın dedi zaten marj basarken belli ediyor kendini akü 1-2 forum sitesi var onlara bakın detaylı bilgiler var yurtdışı güzel sitelerde var yapılacaklar başlıca belli devirli kullanma,yağ sogutma sıvı kontrolü soğuk zorlamama,ateşleme kontrolu gibi fazla sıkıntı yok yani kazasız belasız olsun aracınız.