PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SuperCharcer

prodrive
21-03-2006, 23:55
Arkadaşlar slm yakın zamanda meydana gelen bir olaydan isim vermeden bahsetmek isityorum. Üniversitede okuduğum bölüm nedeniyle okulumuz hocalarına bir kaç bilir kişilik vakaları gelmekte. Bu vakalardan birini size anlatmak istiyorum. YAkın zamanda labratuarımıza gelen bir davada (dava halen devam etmekte olduğundan isim ve marka belirtemiyorum.) bir araç izmir-çeşme otobanında 2000 kilometrede olmasına rağmen bozuluyor. Sonra araç sahibi yetkili firmadan şikayetçi oluyor. Şikayet üzerine dava açlıyor. Sonuçta lafı gevelemeden ,araç bize getirildi. Hemen ilk bakışta görülen şey arabanın orjinali dışında süperarj ile donatılması.
Yapan firma hiçbir önlem alamadan ve ölçüm yapmadan hemen bir kayışla tahrik ettiği süperşarjı motora bağlamış. TAbi sürücüye hiçbir şey anlatılmamış. Aracı aldığı gibi otobanda kendi söylemesiyle 280 km/h hıza kadar ulaşmış. Sonuç tabiki beklenen olmuş kompresyon segmanı dayanamıyarak motora zarar vermiş.
Sonuç olrak sıfır araç daha 2bin km'de mahvoldu. Sürücü davada araç üreticisinden şikayetçi olmuşken bilir kişi kusuru 10'da 6 sürücüye ve 10'da 4 de süperşarjı takan şirkete verdi. Davadan ne sonuç çıkar bilmiyorum.
O yüzden bu tür oynamalarda çok dikkatli davranmak gerekiyor.Kim sıfır arabasını dağatmak isterki, yada kim yaptığı işin kendine problem olmasını isterki.
iyi günler

Future_King
22-03-2006, 00:00
selam...benim analamadıgım nokta ARaç orjinal olarakmı superchargerlıymış?

fabrika çıkışı yani?

belkide RODAJ dönemi gibi zırvalıklardan dolayı davada araç ureticisi daha haklı gozukmekte olabilirmi?

grkm
22-03-2006, 00:01
Bu i$te ara$tırmadan soru$turmadan bir i$e kalkı$ırsan olacağı budur . . . Aracını ustaya teslim ederken neyin ne yaptığını , hangi i$lemler hatta bazen sıkıcı gelsede ustayı sorularınla terleteceksin ama kafan rahat olacak . . Öbür türlü örnek bol güzel memleketimizde

tolga900
22-03-2006, 00:02
superchargerla bugünün sartlarında sıfır araba ve 280 km yapacak bir marka var vede oda mercedes

Future_King
22-03-2006, 00:03
ya grkm o zaman senin dedigine gore ben araca sonradan supercharge monte edildigini anlıyorum...zaten bu gibi bir durumda direk araç garanti kapsamından cıkmazmı...

he ama dersenizki bu firma mini.sonradan serviste S haline geldi...o zamanda 280 nasıl yapar diicem...
nese gece gece kafam karıştı...

Future_King
22-03-2006, 00:05
superchargerla bugünün sartlarında sıfır araba ve 280 km yapacak bir marka var vede oda mercedes

evet cok mantıklı gelior kulaga,hatta boyle bir vakada DAVA soz konusu ise araca verdiginiz mebla hayli yüklü demektir...

e peki boyle buyuk firmalar nasıl bu kadar özensiz yapabilirki bu işlemi?

grkm
22-03-2006, 00:16
ya grkm o zaman senin dedigine gore ben araca sonradan supercharge monte edildigini anlıyorum...zaten bu gibi bir durumda direk araç garanti kapsamından cıkmazmı...

he ama dersenizki bu firma mini.sonradan serviste S haline geldi...o zamanda 280 nasıl yapar diicem...
nese gece gece kafam karıştı...

ben senle aynı zmanda post umu yolladım cem sonuç olarak senin sorguladıklarında doğru ama ben sonradan uygulanmı$ olduğu varsaydım arkada$ın bilinçsizce SC oturtulmu$ ve motor komp. kar$ılayamamı$ cümlelerinden sonra...

prodrive
22-03-2006, 00:17
selam...benim analamadıgım nokta ARaç orjinal olarakmı superchargerlıymış?

fabrika çıkışı yani?

belkide RODAJ dönemi gibi zırvalıklardan dolayı davada araç ureticisi daha haklı gozukmekte olabilirmi?
yok araç orjinal atmosferik beslemeli bir araç aşırı doldurmalı değil

prodrive
22-03-2006, 00:24

YAnlış cevap ama fazla karıştırmayalım marka konusunu isterseniz. Zaten dava devam ediyor. Başımıza bir iş gelmesin

Bu arada araç 2000 km olduğu için araç sahibi tabiki ilk önce aracı aldığı firmayı sorgulama yolunda gitmiş. Kulakdan dolma bilgilerle iş yapmış anlayacağınız.

Bence arabaya sc takılırken kasnak yarı çapı yanlış hesaplanmış. Buda basılan basıncı artırmış. Aslında fakir karışım olduğu için bazı belirtiler vermesi lazım ama demek ki yapan firmada gerekli denemeleri yapmamış.

Neyse bir daha hata yapmazlar artık. :)

Low-Rider
22-03-2006, 00:31
izmirde sc uygulamalı bi araç biliyorum ama marka model vermiim doruda olmayabilir tabi:)

prodrive
22-03-2006, 11:39
izmirde sc uygulamalı bi araç biliyorum ama marka model vermiim doruda olmayabilir tabi:)
araç ist arabası izmirde olay olmuş.

grkm
22-03-2006, 16:08
Aracın rengi koyu mavi.. Yanılıyor muyum ?

Future_King
22-03-2006, 16:40
şşşş zorlama;)

grkm
22-03-2006, 16:51
şşşş zorlama;)
bi kaç resim buldum 34 plaka izmirde SC uygulamalı lacivert bi araba acaba o mu emin olmak istedim..

Low-Rider
25-03-2006, 21:25
bi kaç resim buldum 34 plaka izmirde SC uygulamalı lacivert bi araba acaba o mu emin olmak istedim..

öhööm öhöööm:icon_wack :icon_wave :fire: :heyoo:

efe-E
25-03-2006, 21:38
ya alalım beyler arac neymiş ne deilmiş ogrenelimde yanlıs yola girmeelim icabında