PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LED üretimi ve kalıp işinden anlayanlar

burkaykalyon
14-08-2012, 09:16
Arkadaşlar selamlar herkese...

Belki birkaçınız hatırlayacaktır yaklaşık 3-4 ay önce Bun Design bayilik açmayı düşünüyordum ancak kısmet olmadı vazgeçtim. Hem saçma AVM kiraları hem de Bun Design'ın tavrı vazgeçmemdeki en önemli neden diyebiliriz.

Şimdi ise hem çalıştığım iş ile alakalı hem de normalde baba mesleği olan bir işi birleştirerek bir şeyler yapmak istiyorum. Belki duymuşsunuzdur SMD LED ampul ve SMD Floresan üretimi diye geçiyor. Aşağıda örnek resimleri görebilirsiniz. Şimdi çalıştığım iş elektronik devre üretimi yapan firmalara makine ve sarf malzemesi tedariği. Baba mesleği ise aydınlatma-dekorasyon :) ikisini birleştirip bir harman yapmak istiyorum açıkçası...

Sormak istediğim konu şudur:Bu işi bilen var mı aramızda? Elektronik olarak bilgiye sahibim ancak aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi bu ampullerin kalıpları falan oluyor. Forumda bu işle uğraşan var mı acaba? Ya da kalıp oluşturmak ne kadar tutar? Plastik bir malzeme oluyor genelde. Bunun gibi sormak istediğim konular var açıkçası. :beuj:

Hatta gelecekte işleri büyütüp SMD Park Ampulü imalatı da yapabilirim :cool:

Konu gereksiz görünürse silinebilir. Sadece fikir almak istiyorum..

http://i47.tinypic.com/2isw22c.jpg

http://i50.tinypic.com/35mk39j.jpg

jap-10
14-08-2012, 09:20
Numune varsa fiyat çıkartabilirim plastik kalıplarının

E0041
14-08-2012, 09:20
tr de direnç üretimi yapılamıyor diye biliyorum led üretilmesi zor bu teknoloji ile kalıp işi ise maliyetli baya

fakat araştır bence belki üretilmeye başlanmıştır elektronik malzemeler

en kabasıda ülkemizde bunu imal edip satmak en az maliyet 30 tl olur :( sen kaça satacaksın piyasada kaç tl

burkaykalyon
14-08-2012, 09:28
Numune varsa fiyat çıkartabilirim plastik kalıplarının

açıkçası numune yok elimde ama çok basit bir iş numune bulmak.iletişime geçeceğim seninle...

tr de direnç üretimi yapılamıyor diye biliyorum led üretilmesi zor bu teknoloji ile kalıp işi ise maliyetli baya

fakat araştır bence belki üretilmeye başlanmıştır elektronik malzemeler

en kabasıda ülkemizde bunu imal edip satmak en az maliyet 30 tl olur :( sen kaça satacaksın piyasada kaç tl

abicim Türkiye'de bunu hakkıyla A'dan Z'ye direncinden tut ta led'ine, baskı devresine kadar yapan milyon tane firma sayabilirim ben sana. :) kalıp fiyatlarına göre bir fiyat belirlenecek tabiki. Aynı zamanda kullandığımız LED de çok önemli. Osram var, Philips var, GE var, Cree var var oğlu var :) fiyatlar hep değişken...onlar sonraki aşama açıkçası...

yavuz364
14-08-2012, 11:21
"E0041" ve "burkaykalyon" arkadaşlar sanırım birbirinizi yanlış anladınız :)
burkay ledi türkiyede üretmek istemiyor zaten, ledi alacak, geri kalanı burada birleştirecek bir gövde üretmek istiyor...

Türkiyede Led üretilmiyor tabii ki :)

Tabii ki yapılabilecek bir fikir kalıpları ortalama çok çok kaba söylüyorum 10bin tl olarak düşün her birini.. Ama bu rakam 6 bin e de düşer, 25 bin e de çıkabilir..

OguzU
14-08-2012, 11:25
"E0041" ve "burkaykalyon" arkadaşlar sanırım birbirinizi yanlış anladınız :)
burkay ledi türkiyede üretmek istemiyor zaten, ledi alacak, geri kalanı burada birleştirecek bir gövde üretmek istiyor...

Türkiyede Led üretilmiyor tabii ki :)

Tabii ki yapılabilecek bir fikir kalıpları ortalama çok çok kaba söylüyorum 10bin tl olarak düşün her birini.. Ama bu rakam 6 bin e de düşer, 25 bin e de çıkabilir..

Katılıyorum söylenenlere burkay kardeşimede özelden açıklamasını yaptım oda bilincinde kalıp işi çok masraflı iş çingene pazarlığı yaparsan fiyatı düşürebilirsin burkay :D

burkaykalyon
14-08-2012, 11:35
işte konu tam orada kopuyor :) Türkiye'de LED üretimi yapan 1 tane yer var. Bursa Secol LED o da.bildiğin LED yapıyor.''yavuz364'' ün dediği gibi benimki burada yüzey montajı ve toplama gibi olacak. Kalıp konusuna gelince belki dedim bu işle uğraşan varsa forumda yardımcı olurlar bana :) yoksa bende biliyorum kalıp çıkartmanın külfetini...

!KO
14-08-2012, 14:05
numune varsa güzel fiyat alırım kalıplar için senede 20 30tane yaptırıyorum aradan cıkartırız dusuk fiyatla maksat iş görülsün :)

lnd_samet
14-08-2012, 14:10
cok zor cook.
yanii o paraları maliyete gömüp Türkiyede bu işçiliği mal etmek cok zor.o yüzden herkes cinden getiriyor ürünleri.kendi markasıyla.

o işi yapabilecek adam elektronikten anlayacak.lehimi robot yapmayacak.eh elinden o iş gelen adamda asgari ücretle calısmaz falan filan.

çok büyük firmalar(kendal elektrik etc...) bile üretim yerine üretilmişi kendi isimleriyle satıyor yada marka yaratıp ithalatcıyı oynuyorlar.
yani hayal olmaktan öteye geçemez bu iş.

burkaykalyon
14-08-2012, 14:15
cok zor cook.
yanii o paraları maliyete gömüp Türkiyede bu işçiliği mal etmek cok zor.o yüzden herkes cinden getiriyor ürünleri.kendi markasıyla.

o işi yapabilecek adam elektronikten anlayacak.lehimi robot yapmayacak.eh elinden o iş gelen adamda asgari ücretle calısmaz falan filan.

çok büyük firmalar(kendal elektrik etc...) bile üretim yerine üretilmişi kendi isimleriyle satıyor yada marka yaratıp ithalatcıyı oynuyorlar.
yani hayal olmaktan öteye geçemez bu iş.

ya ne güzel yorum yapıyorsunuz bilip bilmeden.....size yukarıda belirttiğim şekilde aynı ürünleri Türkiye'de baştan aşağı imalat yapan 100 tane firma sayarım.çünkü işim gereği Elektronik devre üretimi yapan firmalar ile çalışıyoruz.bunların arasında laptop üretimi yapan da var, LED üretimi yapan da, DVD-Receiver üretimi yapan da var.hem de baştan aşağı.A'dan Z'ye. hem de Türkiye'de bilmem anlatabiliyor muyum?

Lehimi robot yapmayacak diyorsunuz. Açın google'ı biraz araştırın SMD Dizgi Makinesi ne demek ilk önce bir bakın. Ondan sonra fikirlerinizi belirtin lütfen.

Yorumlarınız için teşekkür ederim....

burkaykalyon
14-08-2012, 14:16
numune varsa güzel fiyat alırım kalıplar için senede 20 30tane yaptırıyorum aradan cıkartırız dusuk fiyatla maksat iş görülsün :)

tamamdır başkan iletişime geçerim senle sağolasın :D

lnd_samet
14-08-2012, 14:32
burkay'cım önce sakin ol!
verdiğin cevaba dikkat et,öyle yazılar yaz...

bilip bilmeden dediğin işi suanda oturdugum mekanın fotografını çekerim,depodaki milyon adetten fazla led ampulu görürsün anlarsın...

o tükürdüğümün senin ele avuca sıgdıramadıgın işini 2-3 yıl kovaladım.
sen koydugun fotografın ne oldugunu,led dizmekle sadece o işin bitmeyeceğini GAYET İYİ BİLİYORSUN...

neyse yaaa sana yorum yapanda iyilik yapanda suç.

yaşa heveslerini.
hiç SANMIYORUM AMA yap Türk markasıyla LED ampul ürette helal olsun diyelim BİZ İŞİ BİLMEYENLER...

burkaykalyon
14-08-2012, 14:39
burkay'cım önce sakin ol!
verdiğin cevaba dikkat et,öyle yazılar yaz...

bilip bilmeden dediğin işi suanda oturdugum mekanın fotografını çekerim,depodaki milyon adetten fazla led ampulu görürsün anlarsın...

o tükürdüğümün senin ele avuca sıgdıramadıgın işini 2-3 yıl kovaladım.
sen koydugun fotografın ne oldugunu,led dizmekle sadece o işin bitmeyeceğini GAYET İYİ BİLİYORSUN...

neyse yaaa sana yorum yapanda iyilik yapanda suç.

yaşa heveslerini.
hiç SANMIYORUM AMA yap Türk markasıyla LED ampul ürette helal olsun diyelim BİZ İŞİ BİLMEYENLER...

olmadı şimdi...agresifliğe gerek yok. belli ki yaşınız benden fazla saygısızlık ettiysem affola.ilk mesajımda da herhangi bir saygısızlık etmek istemedim.

2-3 sene bu işi kovaladım demişsiniz ama bence boşa geçen bir zaman olmuş. Çünkü bu işi Türkiye'de gayet güzel yapanlar var hatta sizi İstanbul'a davet edeyim ya da Ankara'ya hatta İzmir'de bile kendi LED dizgisini yapan var. Örnek te vereyim size de sizde bilin. Odsel Elektronik var eski Vestel fasoncusu şu anda kendi LED üretimini(fason-normal) olarak kendi yapıyor.

Benim demek istediğim şu:bu olay öyle sizin ilk postta dediğiniz gibi çookk zorr çookk olay bir şey değil.bunu anlatmaya çalışıyorum. :)

F.Esen
14-08-2012, 14:39
Ben LED ten elektronikten anlamam ama pvc epdm silikon nbr tpe tpv uretiminden anlarim numune ve yillik hedef verirsen kaliplama fiyatinida urun fiyatinida veririm sana...

DENON
14-08-2012, 14:42
eger bir işin içine kalıp yaptırmak giriyorsa ve ürün portföyünüz 10 kalemse ve her bir kalemde 3 plastık parca varsa 30 adet kalıp demek (kalıplarda üretilecek göz sayısına göre fiyat belirlenir)

cebınızde en az kalıp için ayrılmış 200k tl olması gerekır

bunu bır kalıp tasarım ve imalatcısı olarak yazıyorum

DENON
14-08-2012, 14:43
Ben LED ten elektronikten anlamam ama pvc epdm silikon nbr tpe tpv uretiminden anlarim numune ve yillik hedef verirsen kaliplama fiyatinida urun fiyatinida veririm sana...kalıplar plastik enjeksiyon kalıbı olacak laa lastikçi fiko

burkaykalyon
14-08-2012, 14:45
eger bir işin içine kalıp yaptırmak giriyorsa ve ürün portföyünüz 10 kalemse ve her bir kalemde 3 plastık parca varsa 30 adet kalıp demek (kalıplarda üretilecek göz sayısına göre fiyat belirlenir)

cebınızde en az kalıp için ayrılmış 200k tl olması gerekır

bunu bır kalıp tasarım ve imalatcısı olarak yazıyorum

çok teşekkür ederim yorumunuz için.kalıp maliyetlerinden haberim var.ancak piyasada üstte gösterdiğim gibi tüp şeklinde plastikten veya pileksiden yapılmış çok LED ampul var. bunlardan bahsetmiştim ben.

F.Esen
14-08-2012, 14:45
kalıplar plastik enjeksiyon kalıbı olacak laa lastikçi fiko

Yisif abeee o sektorede el attim :)) Tam gaz aygaz fitilide bizde takozuda parcasida :))

DENON
14-08-2012, 14:47
Yisif abeee o sektorede el attim :)) Tam gaz aygaz fitilide bizde takozuda parcasida :))sen el attıysan ben bu sektörden çekilirim fiko olur olmaz fiyat verir kendini batırırsın zaten :D

lnd_samet
14-08-2012, 14:51
burak,
sene 2006-2007 civarlarından bahsediyorum
o yıllarda sektör ne durumdaydı bilirmisin?

yani led'in Türkiyede bilinmedii yıllardan bahsediyorum...
bu işi yapan var öylemi?

fotografını koydugun yapmak istediğin ürün ne?

tasarruflu ampul modelinde led ampul üretmek.
değilmi?
kim yapmış bunu?varmı seri üretime geçmiş firma Türkiyede?

her mesajında ayrı bir konudan bahsediyorsun.

sana ne kalıbı lazım?
duy kısmımı?
alt motorun oturacagı çanak kısmımı.
üst taraf plastik şeffaf kısmımı.

--

ekleme:buyur kalıpcı adam gelmiş.

lnd_samet
14-08-2012, 14:56
yahu aklım almıyor böyle ticareti benim.

ya ben yanlış yapıyorum bu ticareti ya siz yanlış yapıyorsunuz...

şu tasarruflu ampul zımbırtısının led olanını yapcaksın değilmi?

nerde imalatın olacak?
bunların paketlemesinden tut garantisine.kaç led döşeyeceğine.ne kadar sarfiyat olup ne kadar ışık vereceğine.daha sonra ledlerin insanların gözünü almaması için nasıl bir karartmaya(kaplamaya yada adına ne diyorsan) gideceksin.anlatsana bi...

yanii kalıp parası sormuşsun.üretimden demişsin.
led dizgisini yemişim artık her yerde var.
ankara konya sokakta büyüdüm.bütün dükkanları tanıyorum.
led dizgisi makinasınıda biliyorum.
fiberglastan bord yapıp dizmesinide biliyorum.
bütün reklamcılar beceriyor artık bunları.

o mevzuu değil.
sen ampul yapıcam diyorsun.
nasıl yapacaksın onu bi anlasam destek vereceğim.
ben zamanında cesaretim yoktu.maddi gücüm yoktu girişemedim bu işe.sende bi acıkla nasıl yapmayı düşündüğünü.maddi manevi destek olalım hatta ortaklık teklif edelim.

burkaykalyon
14-08-2012, 14:58
burak,
sene 2006-2007 civarlarından bahsediyorum
o yıllarda sektör ne durumdaydı bilirmisin?

yani led'in Türkiyede bilinmedii yıllardan bahsediyorum...
bu işi yapan var öylemi?

fotografını koydugun yapmak istediğin ürün ne?

tasarruflu ampul modelinde led ampul üretmek.
değilmi?
kim yapmış bunu?varmı seri üretime geçmiş firma Türkiyede?

her mesajında ayrı bir konudan bahsediyorsun.

sana ne kalıbı lazım?
duy kısmımı?
alt motorun oturacagı çanak kısmımı.
üst taraf plastik şeffaf kısmımı.

--

ekleme:buyur kalıpcı adam gelmiş.

bende diyorum ki abicim sana bunun kalıbıyla, duyuyla, LED dizgisiyle A'dan Z'ye üreten firmalar var Türkiye'de. ilk önce bunda hem fikir olalım lütfen. Gerek tasarruflu ampul şeklinde gerekse LED floresan şeklinde yapan var.

2006-2007 yıllarında bende aydınlatma sektöründeydim. Baba mesleği yani. Çok yakından tanıyorum bütün piyasayı. LED'in Türkiye'de ilk uygulamaya konulduğu yerden tut ta şu anki pazar payına kadar LED konusunda bilgiye sahibim. Ancak benden daha bilgili olabilirsin orasına kesinlikle birşey diyemem zaten bu konuyu açma sebeplerimden biri de o.

Gelelim diğer sorularına:

Kalıp kısmı hem floresanın hem de ampulun üzerindeki plastik şeffaf kısmı hemde alt kısımdaki beyaz kısmı.bu şekilde elinde kalıp varsa bilgi istiyorum.özel yapımsa nerde yaptırdın?bunları soruyorum ben :)

burkaykalyon
14-08-2012, 15:02
yahu aklım almıyor böyle ticareti benim.

ya ben yanlış yapıyorum bu ticareti ya siz yanlış yapıyorsunuz...

şu tasarruflu ampul zımbırtısının led olanını yapcaksın değilmi?

nerde imalatın olacak?
bunların paketlemesinden tut garantisine.kaç led döşeyeceğine.ne kadar sarfiyat olup ne kadar ışık vereceğine.daha sonra ledlerin insanların gözünü almaması için nasıl bir karartmaya(kaplamaya yada adına ne diyorsan) gideceksin.anlatsana bi...

yanii kalıp parası sormuşsun.üretimden demişsin.
led dizgisini yemişim artık her yerde var.
ankara konya sokakta büyüdüm.bütün dükkanları tanıyorum.
led dizgisi makinasınıda biliyorum.
fiberglastan bord yapıp dizmesinide biliyorum.
bütün reklamcılar beceriyor artık bunları.

o mevzuu değil.
sen ampul yapıcam diyorsun.
nasıl yapacaksın onu bi anlasam destek vereceğim.
ben zamanında cesaretim yoktu.maddi gücüm yoktu girişemedim bu işe.sende bi acıkla nasıl yapmayı düşündüğünü.maddi manevi destek olalım hatta ortaklık teklif edelim.

tamam abi bak ne güzel işi çok çok iyi biliyorsun. LED ampullerde Lumen ayarı diye bir ayar var abi insan sağlığına zararlı olup olmadığını oradan anlıyorsun zaten.çeşitli IPC standartları da var(üretim ve paketleme olarak)

imalat konusuna gelince ilk başta fason bir yerde üretimi olacak.ancak iş büyürse kendi dizgi hattımı kurma hedefim var.

yani abicim senin gözünde büyüttüğün kadar büyük bir olay değil bu aslında :) hem maliyet olarak hem de makine yatırımı olarak....

Burak E.
14-08-2012, 15:04
alla şimdi yandık :D undergraund 2 yeni bitti herhalde arabayada döşersin şimdi onlardan :D her yer ışıl ışıl :D

burkaykalyon
14-08-2012, 15:05
alla şimdi yandık :D undergraund 2 yeni bitti herhalde arabayada döşersin şimdi onlardan :D her yer ışıl ışıl :D

yoh la o ne öle pavyon gibin :D

berkay_aydin
14-08-2012, 15:18
Yanlış anlaşılma olmuş galiba ? Led üretilmeyecek, sadece ampul toplanacak ?

burkaykalyon
14-08-2012, 15:21
aynen öle.malzemeler bizde olacak.LED'ler yurtdışından gelecek.çeşitli markalarda.burada kart üzerine dizgisi ve toplanma işlemi yapılacak.

berkay_aydin
14-08-2012, 15:25
Galiba samet abi led için yorum yapıyor, yoksa çok zor bir ürün gibi gözükmüyor ?

burkaykalyon
14-08-2012, 15:26
ama Türkiye'de LED'i sıfırdan üreten de var berkay :) ben anladım aslında onun demek istediğini...

Burak E.
14-08-2012, 15:36
yoh la o ne öle pavyon gibin :D

sesli güldüm iş yerinde herkez kitlendi bana :D

lnd_samet
14-08-2012, 15:41
yok yok,yanlış anlaşılma yok.
ledi üretmekten bahsetmiyorum ben.
tamam yurt dışından bunu aldın.(cok sayılı adette alacagın için aracı bir firma yada ithalat üzerine firma kurmalısın),hadi bu işin en basit kısmı..

ürünleri borduna kadar getirdin.bu konu dediğim gibi en basit kısmı.
her malzemen elinde.burada toplamaya başladın.bunun için dizgi makinası.ıvırı zıvırı lazım olacak.minimum (BAKINIZ MİNİMUM DİYORUM) 15-20 kişilik ekip lazım.yaniii bu 15-20 kişilik edip toplama usulu ile günde kaç adet çıkartabilir?1000 adet desek? hem abartmış olmayız hemde azda olmaz.
gelen ürünü topladıgın için.paketleme yaptıgın için(Türkiyede asil maliyeti etkileyen kısım bence) ve işçilikle birlikte yüksek fiyatlar çıkıyor

ve kalıpcı arkadaşlarında burada söylediği gibi sırf kalıp parası(ana sermaye) kurulacak mekan kalifiye elemanın-teşkilatın(öz sermaye) ile birlikte benim kaba taslak 5 dk da hesabım 300 bin gibi bir rakam.
üretilen ürün ise E-27 den 2 boy--- e-14 ten tek boy----floransa gerek yok paketlemesi ıvırı zıvırı cok masraflı oluyor ilk etapta.
eh bu ürünlerden ne kadar bir kar beklentisi önemli artık kalan noktada.
yani o rakamı (madem yatırım yapıp bir işe giriyorsun,en fazla 3 yılda o parayı geri kazanmalısın ki yatırım yaptıgına değsin)

---

benim nacizane hesabım budur.
oturup düşünüp,üretimde çıkacak fason malı.çöpe gidecek ürünü.ürünü satacak pazarı.1 sene sonra ıvırın zıvırında geri gelecek iadesi-riskli iş.

eğerki varsa cebinde 3-4 milyon tl gir elbette 300 bin batsa ne olur diyebilirsin.ama krediyle borcla imalat cok zor.

BENCE;):)

lnd_samet
14-08-2012, 15:44
rakama takılma fazla.300 bin olmazda 200 bine mal edersin. tanıdıklarla.fakat satış fiyatın çok yüksek olacak.yani şuanda piyasa fiyatlarını benden cook daha iyi ibliyorsun.
keşke yapılsada.Türk malı diye bagıra bagıra günde 100 adet satsak bizde.ama işçilik maliyet.kalıp cok pahalı bu ülkede.
oyüzden kimse üretmek istemiyor ithalatını yapıp hem risksiz hemde rahat para kazanıyor.

--

ekleme:Türkiyede led ampul hali hazır şekilde üreten kim var bu arada?
hakikaten soruyorum bilmiyorum.
alalım baglantı kuralım,calısalım.
perakendede satarım hiç olmazsa mallarını

DENON
14-08-2012, 15:46
rakama takılma fazla.300 bin olmazda 200 bine mal edersin. tanıdıklarla.fakat satış fiyatın çok yüksek olacak.yani şuanda piyasa fiyatlarını benden cook daha iyi ibliyorsun.
keşke yapılsada.Türk malı diye bagıra bagıra günde 100 adet satsak bizde.ama işçilik maliyet.kalıp cok pahalı bu ülkede.
oyüzden kimse üretmek istemiyor ithalatını yapıp hem risksiz hemde rahat para kazanıyorkalıbın cok pahalı olma nedenı kullanılan butun malzemelerın takımların tezgahların ithal olması
(dip not) :D

lnd_samet
14-08-2012, 15:56
kalıpcılara birşey diyemiyorum:D
bütün hayallerimin mezarcısı oldu bir çok işte:D

burkaykalyon
14-08-2012, 15:59
abicim bak sana isim isim veriyorum ve maliyet hesabı yapıyorum baz alma birebir aynısı olacak diye bir şey yok:

Dolunay Aydınlatma(Sakarya): 1 adet dizgi makinesi, 1 adet fırın, 1 adet manuel Serigrafi makinesi. Çalışan sayısı : 2! :)

Bahar Aydınlatma (Ankara): 1 adet dizgi makinesi, 1 adet fırın, 1 adet otomatik serigrafi makinesi. Çalışan sayısı: 3! :)

Odsel Elektronik (Manisa): 2 adet dizgi makinesi, 2 adet fırın, 2 adet serigrafi makinesi çalışan sayısı: 5! :)

Yukarıdakiler sadece örnek ve bu firmalar LED ampul üretir. Son Aydınlatma var, Highlight Aydınlatma var vs.... Bunların hepsi yapıyor.

Gelelim çalışan sayısına: 2 kişi yeter de artar bile. :) 1 kişi operatör,1 kişi paketleme ve kontrol. büyük çaplı bir hat kurmuyosun abi. Şu anda bizim sattığımız en basit dizgi hattı(LED dizebilen) 40000 € :) 3 vardiya çalışamazsın ilk başta. 4 senedir burda çalışıyorum kim derse ki ben açar açmaz 3 vardiya çalıştırcam 15-20 kişi çalışacak şöyle iş var böyle para var. o yalancıdır abi uzak dururum :D

ya zaten benim amacım ilk başta üretim sahası kurmak değil abi. ilk başta dediğim gibi fason çalışıcam ben. fason yaptıracam yani. He ileride işler çok iyi olur Allah izin verir o zaman dizgi hattı alırım tabii ki niye almayayım ama 300k'ya dizgi hattı alırsam tüm Türkiye'yi LED döşerim haberin olsun :D ne alıyorsun abi 300k'ya :D 300k'ya sattığımız dizgi makinesi varya şu anda Vestel'de, Atmaca Elektronik'te, Enpi Elektronik'te ve Karel Elektronik'te var. Firmaları tanırsın muhakkak.

He diyeceksin ki senin hiç mi bir ofisin bilmem neyin olmayacak? Olacak tabi. Max. 2000 TL'ye halloluyor bile.

Çok pembe rüya değil anlayacağın. :D

burkaykalyon
14-08-2012, 16:01
ek olarak söyleyeyim LED fiyatlarından da haberin vardır muhakkak. 15mt şerit LED'in fiyatı Karaköy'de 7-8 lira oldu :) hem malzeme ucuzlaştı hem talep arttı hem de işçilik düştü...

lnd_samet
14-08-2012, 16:03
ben o rakamı yazarken mekanı,makinasını şununu bununu herşeyiyle kattım.
2 binliraya ofisi kurarsında şirketi bile zor açarsın.
itahalat yapacaksın.acılısın bile ne kadar tutar biliyormusun:),

haa fason üreticem diyordun yaa.
kendin üretsen 10 kuruşa başkasından alsan 20 kuruşa alacaksın.eh bu da maliyeti yükseltecek.
onu bunu sagdan soldan topladıgında toplam maliyet cok artacak.eh sonuç?maliyet havalarda kalacak.ve ithal gelen bir ampul senin mal ediş fiyatının %50 si olacak.
demek istediğim bu.
en başından en sonuna kadar bir ürünü üretmezsen,cok pahalıya mal olur.

burkaykalyon
14-08-2012, 16:12
şahıs şirketi açmak 300 TL-ithalat yapabilenden hemde :) getirme götürmede ise hiç sıkıntı bile yok neden biliyor musun?yurtdışından SMD LED getirteceksin 1000 tanesi 10 dolar gibi bişi yanlış hatırlamıyorsam ve gümrük kanunlarına göre tek seferde maksimum 150 $'lık ürün getirtebilirsin :) plastiklerin fiyatı da *****.işte asıl amacım onların fiyatlarını öğrenmek zaten....

gelelim maliyetlere:dediğim gibi birçok fason üretim yapanlar ile çalışıyoruz. piyasada en baba kart başı dizgi fiyatı max.2-3$ :) bu fiyat çok komplike kartlar için.ana kontrol kartları veya sunucu kartları gibi vs...LED pcb'leri çok iyi biliyorsun.sence 2-3$ eder mi?1000 tane LED sadece 10 $ ki bu ampulun üzerinde max.10-20 tane LED oluyor. :) senin dediğin olay eğer adama malzemeyi vermezsen (çok afedersin) seni öyle güzel bi öper ki....ama malzemeyi kendin tedarik edip sadece dizgiyi verirsen senden kralı yok.yine söylüyorum böyle deli gibi para kazanan çok kişi var. :)

he gelelim fasonun dezavantajlara: en önemlisi zaman konusu.teslimat çok çok önemli oluyor.kullandığı malzemeyi çok iyi bilmen gerekiyor ki zaten garantisini veriyor çoğu yer.

lnd_samet
14-08-2012, 16:25
şahıs şirketinin sadece kuruluşu 300 tl ticaret odası belediyesi of offf
vergi dairesi filan varki.
neyse kardeşim yaa.yoruldum bugün.
teslimatlarım var onlara yöneleyim birazda.

valla umarım dediğin gibi cesaret edip bu işe kalkışırsın.

bana zor geliyor bu düşünceyle para kazanmak.
umarım yaparsın dediğim gibi.
kolay gelsin.

burkaykalyon
14-08-2012, 16:30
fikirlerin için, düşüncelerin için ve vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim.eğer kısmet olurda başlarsam bu işe muhakkak seni bilgilendireceğim.hadi kolay gelsin hayırlı işler..

Hüseyin
15-08-2012, 08:33
bu işi yakından takip ediyorum büyük reklam firmaları ve aydıtlama firmaları bu iş üzerine yogunlasıyolar.Ciddi üretim hattı olanlar firmalar var Türkiye'de bahsettiğin kalıplar 30-40 k civarı tutabilir die düşüyorum sokak aydınlantmasında kullanılmak üzere armatür için kalıp yaptırmıstı 200 k civarına yapılmıstı bunun yanın led flörasan kalıpları camlarını piyasadan bulman mümkün bir kaç firma satıyor bu ürünleri.güzel ve çok kârlı bir iş inş başarılı olursun.

burkaykalyon
15-08-2012, 08:44
bu işi yakından takip ediyorum büyük reklam firmaları ve aydıtlama firmaları bu iş üzerine yogunlasıyolar.Ciddi üretim hattı olanlar firmalar var Türkiye'de bahsettiğin kalıplar 30-40 k civarı tutabilir die düşüyorum sokak aydınlantmasında kullanılmak üzere armatür için kalıp yaptırmıstı 200 k civarına yapılmıstı bunun yanın led flörasan kalıpları camlarını piyasadan bulman mümkün bir kaç firma satıyor bu ürünleri.güzel ve çok kârlı bir iş inş başarılı olursun.

iyi dilekleriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. İlk başta sokak aydınlatması belki çok fazla olabilir ama şu anda yapmak istediğim şey led floresan ve led ampul. Bunun ile ilgili malzemeleri(led floresan kalıp veya led ampul kalıp) tam olarak nereden bulabilirim?yani tüm malzeme olarak?

Hüseyin
15-08-2012, 12:28
florasan kalıbı su şekilde düşün buzlu cam yada şefaf pleksi veya plastik oval şekilde satanlar ile irtibata geç istediğin profil boyu ve deseni söyle alt zemini alminyum profil kestir vida değilkleri kablo delikleri vs onları ayarla kendi kalıbını yapmıs olursun.Firmalarıda sen araştır ;)

burkaykalyon
15-08-2012, 12:40
çok teşekkür ederim :)

!KO
15-08-2012, 21:33
bide bu kalıpları fason bastırcak biyer lazım :)

yuyusa
15-08-2012, 21:38
Kolay gelsin..

alihan_27
16-08-2012, 02:05
iyi dilekleriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. İlk başta sokak aydınlatması belki çok fazla olabilir ama şu anda yapmak istediğim şey led floresan ve led ampul. Bunun ile ilgili malzemeleri(led floresan kalıp veya led ampul kalıp) tam olarak nereden bulabilirim?yani tüm malzeme olarak?

İşinize yarayacak florasan kalıp satan bir site buldum belki biliyorsunuzdur,
30mm Çap T10-02 İki Taraflı Boru,|Led Boru ve Profil Çeşitleri, DİJİTAL (http://www.marketdijital.com/30mm-Cap-T10-02-Iki-Tarafli-Boru,PR-736.html)

Ama hepsinden önemlisi çin, tayvan mallarıyla nasıl rekabet edeceksiniz? Daha doğrusu rekabet edebilirmisiniz?
Belki başarırsanız ilerde mercekli farların yerine powerled farlarımız olmuş olur sayenizde :)

burkaykalyon
16-08-2012, 08:06
İşinize yarayacak florasan kalıp satan bir site buldum belki biliyorsunuzdur,
30mm Çap T10-02 İki Taraflı Boru,|Led Boru ve Profil Çeşitleri, DİJİTAL (http://www.marketdijital.com/30mm-Cap-T10-02-Iki-Tarafli-Boru,PR-736.html)

Ama hepsinden önemlisi çin, tayvan mallarıyla nasıl rekabet edeceksiniz? Daha doğrusu rekabet edebilirmisiniz?
Belki başarırsanız ilerde mercekli farların yerine powerled farlarımız olmuş olur sayenizde :)

bunu hakikatten bilmiyordum ve bana nasıl bir iyilik yaptığını bilemezsin :) çok teşekkür ederim..

ya aslında çin,tayvan'la rekabet şansı diye bir düşüncem yok.çünkü genellikle proje bazlı çalışmayı düşünüyorum.proje bazlı çalışmalarda çin,tayvan aranmıyor(teslim süresi açısından)ilk etapta 3-5 adetlik küçük üretimler olabilir tabi.acemilik geçene kadar tecrübe edinene kadar en azından :)