PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo ile İnanılmaz Taklalar !!!!!!!

Canselmo
14-08-2012, 18:24
Verildimi bilmiyorum ama bu taklayı bir arada görmemiştim :D
Tırmanış yarşında hızdan dolayı virajı alamayip yoldan aşşa hoppaaa

http://www.youtube.com/watch?v=-D6IVlt_9sg

Vtec_2
14-08-2012, 18:27
yok artık lebron james. Sürücü hayattamı acaba

Eray Yümsel
14-08-2012, 18:28
rollcage hayat kurtarır :D

Canselmo
14-08-2012, 18:29
2 pilot da hayatta kalmış..Birinin omzu cıkmış ,diğeri ise bacağı kırılmış

doncarlo
14-08-2012, 18:33
Şimdi haberlerde gördüm adamlarda şeytan tüyü var :D

SeRKaN
14-08-2012, 18:35
Normal bir arac olsa dusunemiyorum bile kotu olmus :(

BLuEBoY
14-08-2012, 18:36
bizim türk filmlerinde yuvarlanan chevroletlerden daha kötü gitmiş :D

cgnozdmr
14-08-2012, 18:38
rollcage var kafası rahat.

Canselmo
14-08-2012, 18:42
bizim türk filmlerinde yuvarlanan chevroletlerden daha kötü gitmiş :D

ahahahh :D :D :D

Bad-Fast
14-08-2012, 18:45
az önce haberlerde verdiler hatta :)

Ufuk
14-08-2012, 19:06
Stock arabama rollcage yaptırmak istiyorum işte bu sebepten.

Canselmo
14-08-2012, 19:20
standart arabaya yapılmazmi bu olay

997TT
14-08-2012, 19:27
1 agir digeri hafif yarali ancak hayati tehlikesi yok ikisinde. Agir olan pilot...
Normal araca takilir ancak estetik acidan hos durmaz. Daha dekoratif takilir ancsk taklada isr yarar,kafadan carpmada ise yaramaz,komple kit gerek.

Baran^
14-08-2012, 19:32
Roll Cage yasak zaten trafikte.

kickbuttowski
14-08-2012, 19:40
Roll cage yapılır her hangi bir araca lakin roll cage yaptırıyorsanız koltuğa yapışık durmanız gerek bu yüzden normal emniyet kemeri kullanmazsınız 5 yerden bağlantılı kemer gerekli bu kemer içinde spor koltuk gerekli ayrıca roll cageli arabanın bagaj ve arka koltuklar iptal demektir ve araca girip çıkmak yan taraftaki borular yüzünden çok zor olacaktır..
Güvenlik kısmı da ayrı bir konu istediğiniz yerden yuvarlanabilirsiniz ama başka bir arabaya çarptığınızda taşla içinde insan olan bi kutu kolayı ezmiş gibi olacaksınız.

997TT
14-08-2012, 20:09
Yan barlar asagida durabilir yada hicte konmayabilir.
Trafikte neden yasak?
Ruf'umfa standart vardi yada Porsche Gt3/RS lerde standart yada cup versiyonlu uretilen araclarda...
Cage sadece guvenlik icin degil,yol tutus ve burulma direnci icinde kullanilir...

cascadetr
14-08-2012, 20:09
parça pinçik olmuş la bu ama emniyet kemeri hayat kurtarıyo işte

kickbuttowski
14-08-2012, 20:11
Yan barlar asagida durabilir yada hicte konmayabilir.
Trafikte neden yasak?
Ruf'umfa standart vardi yada Porsche Gt3/RS lerde standart yada cup versiyonlu uretilen araclarda...
Cage sadece guvenlik icin degil,yol tutus ve burulma direnci icinde kullanilir...

Trafikte yasak olmasının sebebi çarptığında karşıdaki araca normalden fazla zarar vermesi.

parça pinçik olmuş la bu ama emniyet kemeri hayat kurtarıyo işte

Emniyet kemeri değil aslında.. Yani teknik olarak emniyet kemeri yok bu araçlarda 5 noktadan bağlantılı kemerler var :)

997TT
14-08-2012, 20:32
Trafikte yasak degil,ozaman bu araclar trafige cikamazdi. Takla barlari ismi uzerinde taklada ise yarar,carpismalarda kOmple barli,sase guclendiricili araclar ancak avantaj sagliyabilir...

borayuksel
14-08-2012, 21:13
icinde olmak isterdim :D

Canselmo
15-08-2012, 00:09
yukaru yukarı yukaruu

TigeR
17-08-2012, 17:02
resmini görmüştüm nolmuş bu arabaya diye pilot adrenalin patlaması yaşamıştır :D

Tiger_VTi
17-08-2012, 17:38
icinde olmak isterdim :D
nasıl bi fantazidir bu :D

VTec_king
17-08-2012, 17:40
yine şanslılarmı ciddi bir kaza herzaman böyle olmaz..

elpadre
17-08-2012, 17:41
9 takla atmıslar yazık olmus araca :)

rebel
17-08-2012, 17:46
9 takla atmıslar yazık olmus araca :)

abi oturup bunumu saydın :D:soru:

Frid
17-08-2012, 18:27
güvenlik önlemleri boşa değil demek ki dedirtiyor

riddick
17-08-2012, 19:45
araba patates gibi soyulmuş beee ürktüm

brs_odbs
17-08-2012, 21:30
allah kimsenin başına vermesin

gökan
17-08-2012, 21:34
Bobby Regester Crash - Pikes Peak 2011 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=7rVdS8Qnvb8&NR=1)

ocean0636
18-08-2012, 01:24
Ben 1 tane atıp 100metre suruklendım sonuç:

http://i690.photobucket.com/albums/vv269/ocean0636/be5eeb75.jpg

İlk 1 hafta hıc kıpırdayamadım 3 ay kadar da yattım, Allah'ıma bın sukur verılmıs sadakamız varmıs cok ucuz atlattım herhangı bı kalıcı yara bere hasar almadım suanda eskısınden daha saglıklıyım..
Her ne kadar rollcage vs de olsa bu adamları hıc dusunemıyorum gerçekten çok kotu kotu bir tecrube, Allah kimseye yaşatmasın....

samet15
18-08-2012, 08:06
ocean verılmiş sadakan baya cokmuş kardesım :D

TigeR
18-08-2012, 12:21
Bobby Regester Crash - Pikes Peak 2011 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=7rVdS8Qnvb8&NR=1)

yine aynı yer tehlikeli madem önlem alsalar iyiydi yani

Ek.Civic_Spoon
18-08-2012, 12:24
benm anlamadığım evonun tavan bile kopup gidiyor odamı fiber takılıyo acaba ?

riddick
18-08-2012, 21:33
aga senin kazada çok fenaymış allah esirgemiş valla...allah başa vermesin bidaha

Omak
18-08-2012, 23:23
bu kazayı birde içeriden izleyelim :icon_tup:

Feci Kaza !!! | Facebook (http://www.facebook.com/photo.php?v=435754826467950)

by_vtec
20-08-2012, 02:58
yanı kaza gelıyorum demıs,olmedıklerıne dua etsınler..

.::EmrE::.
20-08-2012, 03:01
Trafikte yasak degil,ozaman bu araclar trafige cikamazdi. Takla barlari ismi uzerinde taklada ise yarar,carpismalarda kOmple barli,sase guclendiricili araclar ancak avantaj sagliyabilir...

Trafiğe çıkan orjinal cage'lerde komple Rollbar yokki. Bir tek arka camın orda X şeklinde yokmu onlarda?

evo///M
24-08-2012, 13:32
Allahım sen koru ;)

cupra_bkr
25-08-2012, 01:12
Yanilmiyosam bu videonun araç icinden olanı vardı ama bu kadar uzun surmuyo :)))

EvO 86
25-08-2012, 06:15

ruf u arastirmadim ama gt3 ler de ve rs lerde yarim kafes var. tam kafesli olup da trafige yasal bir arac yoktur. Belki karsi arguman olarak tup sasi araclardan bahsedebilirsiniz ama onlar direkt kafes olarak uretiliyor. (misal veyron 3 parca, ya da atom direkt kafes)

yakin zamanda meshur bir ralli pilotumuzun basina "trafikte" cok kotu bir kaza meydana geldi. Cok agar bir kaza olmamasina ragmen kafes ve yarim baglanmis kemerler yuzunden cok agir yara aldilar. Tam kafesli bir arac asla ve asla maksimum kemer sikiligi ve kask olmadan kullanilmamali. Zaten yaris kemerleri dahi carpisma esnasinda bir 30 cm e yakin esnerler (yani buyuk darbelerde sen koltuktan 30 cm kadar acilabilirsin, zaten hic acilmazsan ani yavaslamadan organlarin yer degistirir / hakemler buyuk kazalardan sonra kemerleri keser ve koltulari isaretlerler ki tekrar kullanilmasin).

Ozetle bahsedilen yarim kafesler guvenlikten cok sasiyi sertlestirmek icin yapilir. Bir nevi cok abartilmis viraj demiri gorevi gorurler. Normal araclar da ortalama bir kaza guvenligi tutturmak adina bukulme bolgeleri, airbagler vs lazimdir. zaten kapilarin icinden gecen capraz guclendiriceler mevcut. biraz uzun yazdim ama can sikintisindan :D yanlis anlasilmasin :D son son olarak, boyle bir kazadan yaris arabisnda dahi sag cikmak kolay degil, cunku vucudun da dayanabilecegi belli bir kuvvet var, fazlasi rahatlikla olumcul olabilir.

997TT
25-08-2012, 12:08
Ayni seylerden bahsediyoruz. Bu kafesler(yarim) arac agirligi hafifletilmis,tercihan arkadan mitorlu araclarda,saseyi daha stabil tutmak icin yapiliyor. Viraj demiri dogru ornek ancak bu daha cok burulma direncini kuvvetlendirmek icin(sase)
Zaten onden carpmada bir ise yaramiyacagini,sadece taklada ise yaradigini yazdim. Zaten arka barlarin,koltuk yanindan/ustunden gecmedigi surece yandan/kafadan carpmada etkisi yok.
Kemerde bosluk 30cm e yakin ama nerede? Ringin orada oda 15 cm max,yoksa omuzda ancak elin girebilcegi bosluk gerek.koltuk da,hans da sizi koruyacak sekilde tasarlandigi icin,barlara vurmazsiniz,zaten bu tip koltuklar 5 nokta kemere gore tasarlaniyor...
Eskiden bu tip seylere kolay ulasamazdik ama son 10 yilda cok sey degisti...

K0213
25-08-2012, 16:06
adamlar aylarca uğraşıp araç yapsınlar, bir hatayla bir dakkada tüm emekler paramparça olsun :(

içindekilere bişe olmamaış enazından o sevindirici.

Serhat Y.
25-08-2012, 16:34
ruf u arastirmadim ama gt3 ler de ve rs lerde yarim kafes var. tam kafesli olup da trafige yasal bir arac yoktur. Belki karsi arguman olarak tup sasi araclardan bahsedebilirsiniz ama onlar direkt kafes olarak uretiliyor. (misal veyron 3 parca, ya da atom direkt kafes)

yakin zamanda meshur bir ralli pilotumuzun basina "trafikte" cok kotu bir kaza meydana geldi. Cok agar bir kaza olmamasina ragmen kafes ve yarim baglanmis kemerler yuzunden cok agir yara aldilar. Tam kafesli bir arac asla ve asla maksimum kemer sikiligi ve kask olmadan kullanilmamali. Zaten yaris kemerleri dahi carpisma esnasinda bir 30 cm e yakin esnerler (yani buyuk darbelerde sen koltuktan 30 cm kadar acilabilirsin, zaten hic acilmazsan ani yavaslamadan organlarin yer degistirir / hakemler buyuk kazalardan sonra kemerleri keser ve koltulari isaretlerler ki tekrar kullanilmasin).

Ozetle bahsedilen yarim kafesler guvenlikten cok sasiyi sertlestirmek icin yapilir. Bir nevi cok abartilmis viraj demiri gorevi gorurler. Normal araclar da ortalama bir kaza guvenligi tutturmak adina bukulme bolgeleri, airbagler vs lazimdir. zaten kapilarin icinden gecen capraz guclendiriceler mevcut. biraz uzun yazdim ama can sikintisindan :D yanlis anlasilmasin :D son son olarak, boyle bir kazadan yaris arabisnda dahi sag cikmak kolay degil, cunku vucudun da dayanabilecegi belli bir kuvvet var, fazlasi rahatlikla olumcul olabilir.

gayet açıklayıcı olmuş:icon_tup:, elbette bir gt3 rs veya m3 gts in kafes sistemi ralli araçlarındaki tarzda değil..

EvO 86
26-08-2012, 02:42
Ayni seylerden bahsediyoruz. Bu kafesler(yarim) arac agirligi hafifletilmis,tercihan arkadan mitorlu araclarda,saseyi daha stabil tutmak icin yapiliyor. Viraj demiri dogru ornek ancak bu daha cok burulma direncini kuvvetlendirmek icin(sase)
Zaten onden carpmada bir ise yaramiyacagini,sadece taklada ise yaradigini yazdim. Zaten arka barlarin,koltuk yanindan/ustunden gecmedigi surece yandan/kafadan carpmada etkisi yok.
Kemerde bosluk 30cm e yakin ama nerede? Ringin orada oda 15 cm max,yoksa omuzda ancak elin girebilcegi bosluk gerek.koltuk da,hans da sizi koruyacak sekilde tasarlandigi icin,barlara vurmazsiniz,zaten bu tip koltuklar 5 nokta kemere gore tasarlaniyor...
Eskiden bu tip seylere kolay ulasamazdik ama son 10 yilda cok sey degisti...

viraj demiri ornegini basitlestirmek icin vermistim, yoksa dediginiz gibi zaten. Yaris araclari buna ragmen belli araliklarla tamamen soyulup sase revizyona girer ki ilk gunku performansina geri donsun diye.

kemerin orgusu esniyor kaza aninda, yoksa normal otururken ki bosluuktan bahsetmiyorum. Yani carpisma anindaki yavaslamanin etkisiyle (daha teknik olmak gerekirse vucudu durdurmak icin uygulanacak ivme ve gerekli kuvvet) orguler gerilerek uzuyor, orgu kazagi yada atkiyi cekmek gibi. Zaten cok yuksek kuvvetlerden bahsettigimiz icin gerilen kemer bir daha yerine gelmiyor. Hansin ise asil amaci kafanin carpmasini engellemekten once boyuna ve omurgaya gelecek zarari onlemek. Carpisma esnasinda kafayi durduran tek sey boyun ve omurga, hans ise bunlari vucuda baglayarak omurga uzerindeki yuku azaltiyor.

Kendi n2 palio kazamdan biliyorum ki, kafes de burulabilir. Hatta benim sol kapi ustunden gecen boru ice dogru burulmustu (tirmanma kazasi biraz ucak oluyor tabi :D ), kemerlerin net bir sekilde inceldigini de soyleyebilirim :D

ne olursa olsun tam kafesli bir arabada koltuga baglanip kask takmanin verdigi his bambaska :D o degil de e46 diydi galiba bmw cabrionun on caminin ustune baska bir cabrio koymustu ilk fuarlardan birinde :D

997TT
26-08-2012, 09:13
Hans boyun ve sogani sabit tutup(tutmaya calisip) ani carpmada "dik" kalmasini sagliyor,sagliyorda, acayip rahatsiz birsey. Gerci yeninkoltuklar ona gore dizayn ediliyor ama illet arkadas...
Buarada konu yari takla barli cadde araclarindan buraya geldi,benim verdigim ornekler fabrika cikisli,araclarin burulma direncini artiran ve taklada ise yarayan kafesler ;)

EvO 86
26-08-2012, 22:13
Hans boyun ve sogani sabit tutup(tutmaya calisip) ani carpmada "dik" kalmasini sagliyor,sagliyorda, acayip rahatsiz birsey. Gerci yeninkoltuklar ona gore dizayn ediliyor ama illet arkadas...
Buarada konu yari takla barli cadde araclarindan buraya geldi,benim verdigim ornekler fabrika cikisli,araclarin burulma direncini artiran ve taklada ise yarayan kafesler ;)

hakikaten konforsuz hans :D simit tercih edilesi :D konu rollcage resmi degilden geldi, dert degil canim, gt3 olsun kafessiz olsun :D maksat muhabbet ;)

reckor
26-08-2012, 22:17
Vay anasini be illegal yarismiydi acaba nasil izin vermisler o yolda

Berkan
27-08-2012, 01:02
viraj demiri ornegini basitlestirmek icin vermistim, yoksa dediginiz gibi zaten. Yaris araclari buna ragmen belli araliklarla tamamen soyulup sase revizyona girer ki ilk gunku performansina geri donsun diye.

kemerin orgusu esniyor kaza aninda, yoksa normal otururken ki bosluuktan bahsetmiyorum. Yani carpisma anindaki yavaslamanin etkisiyle (daha teknik olmak gerekirse vucudu durdurmak icin uygulanacak ivme ve gerekli kuvvet) orguler gerilerek uzuyor, orgu kazagi yada atkiyi cekmek gibi. Zaten cok yuksek kuvvetlerden bahsettigimiz icin gerilen kemer bir daha yerine gelmiyor. Hansin ise asil amaci kafanin carpmasini engellemekten once boyuna ve omurgaya gelecek zarari onlemek. Carpisma esnasinda kafayi durduran tek sey boyun ve omurga, hans ise bunlari vucuda baglayarak omurga uzerindeki yuku azaltiyor.

Kendi n2 palio kazamdan biliyorum ki, kafes de burulabilir. Hatta benim sol kapi ustunden gecen boru ice dogru burulmustu (tirmanma kazasi biraz ucak oluyor tabi :D ), kemerlerin net bir sekilde inceldigini de soyleyebilirim :D

ne olursa olsun tam kafesli bir arabada koltuga baglanip kask takmanin verdigi his bambaska :D o degil de e46 diydi galiba bmw cabrionun on caminin ustune baska bir cabrio koymustu ilk fuarlardan birinde :D

:D:D

BMW E36 commercial - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4wkj1Rug-pg)

4wkj1Rug-pg

MOzen
27-08-2012, 16:06
Pikes Peak 2012 Foley's Evo Accident - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JgMJCyLfWfE)

JgMJCyLfWfE

koray ozan
27-08-2012, 16:34
yazık olmuş arabaya

evolution_9
29-08-2012, 16:55
evo sağlam araba kimse ölmemiş

Honda Type_R
29-08-2012, 17:13
pılot ve copılot dua etsınler aracdakı rollcage lere ve kemere yoksa cok daha kotu sonuclana bılırdı durum