PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çamurluk sinyallerinin parklara bağlanması

YavuzNaz
16-08-2012, 10:38
Proje Adı : Çamurluk sinyallerinin parklara bağlanması
Proje Yapımcısı : Yavuz NAZ
Yapılan Araç Marka / model / yıl : Peugeot / 306 GTI / 1998
Projenin Konumu: Elektrik
Kullanılan Malzemeler:
3 mt. 0,75 kablo,
İzole bant,
Elektrik kablo pabucu
Muhtelif el aletleri

Herkeze selamlar, ne zamandır aklımda olan fakat bi türlü üşengeçlikten yapamadığım çamurluk sinyallerini parklara paralel bağlama işini geçtiğimiz akşam gerçekleştirdim, çok zor olmamakla birlikta yapmayı düşünen arkadaşlara yol göstermesi açısından burdan aşama aşama paylaşacağım.
İşe başlarken ilk olarak yapmamız gereken kabloların ( + - ) uçlarını belirlemek, amacımız parkların ( + )ucunu sinyallerin ( - )ucuna bağlamamız olduğu için bu tespiti yapmamız şart, kontrol kalemi yok diye endişe etmeyin, kontrol kalemimizide kendimiz yapıyoruz 12v bir park ampulü ile, birer kablo bağlıyoruz ampulun + - uçlarına, park ampulunu söküp parkları açıyoruz. Kablonun bir ucunu aracın çıplak metal olan bir yerine değdiriyoruz, diğer ucunu da park ampülüne gelen içindeki uçlara değdiriyoruz. hangi uçta yanıyorsa o uç ( + ) oluyor. Sinyal içinde yaptığımız kontrol lambasının bir kablosunu aküde ( + ) değdiriyoruz, sinyali açmıyoruz, ampul hangi uçta yanıyorsa o kabloyu kesiyoruz ( - ) kablosunuda tespit etmiş oluyoruz ve parktan aldığımız ( + ) kabloyu bağlıyoruz ve işlemi sonlandırmış oluyoruz.
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0309.jpg
Tabi bu işlem periyodik muaynede ağır kusur olarak geçtiği için kablo bağlantı işlemini pabuçlama olarak tabir edilen yöntemle yaptım geri dönüşü kolay olması açısından, bir nevi sök tak gibi oldu.
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0311.jpg
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0312.jpg

Parklardan sinyallere kablo çekerken ben davlumbazı sökmemek için klavuz adı verilen yöntemi kullandım, daha sert ve bükümü zor bir kabloyu sinyalin bulunduğu delikten çamurluk panelinin içinden ön tarafa doğru uzattım kablolama işlemide kolaylaşmış oldu.
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0307.jpg

Ve mutlu son :)
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0313.jpg
http://i1199.photobucket.com/albums/aa470/yavuznaz/IMG_0314.jpg

srkns
29-09-2012, 19:13
güzel uygulama, elinize sağlık
ne yazık ki TUV de ağır kusur geçen bir modifikasyon :(

YavuzNaz
29-09-2012, 20:39
Teşekkürler, muayne sıkıntısı olduğu için sök tak şeklinde yaptım, pabucu parklardan söküp metal bir kısıma tutturmanız yeterli :)

m. ali öz
29-09-2012, 22:17
elinize sağlık uzun süre açık kalınca plastikte erime yapabilir.

onn_dear
30-09-2012, 08:50
elinize sağlık bence çok yakışıyor bu şekilde düz bağlamak tüm araçlarıma uyguladım gece gündüzde yaktım ne ısınma ne yanma ne erime hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadım ampül bile değiştirmedim orjinallerini kullandım hep...

Rec.O
30-09-2012, 15:48
Başlıyorum bakalım şimdi kendi aracıma inşalalh olur sonucu bildiririm :) edit: yemedi yapamadım üstüne üstük arka stopda yanmıyor artık :D Neyse yarın sanayi spec :D

YavuzNaz
04-10-2012, 15:04
Biraz geç cevap veriyorum :) Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu, ısınma problemi hiç yaşamadım desem yeridir, tabiki bir sıcaklık oluyor ancak eritecek kadar olmadı, araç hareket halinde iken zaten hiç sıkıntı yok kendiliğinden soğuyor :)
Reco yüksek ihtimal parkların sigortası atmış olabilir :) istanbulda olsan yardımcı olurdum fazla zaman almıyor :)

dkaya87
06-10-2012, 14:06
ariza isigi yakmasini engellemek icin ne yapmak lazim aracim punto.

YavuzNaz
06-10-2012, 17:08
piyasada satılan modullerden alabilir yada parkların kablolarından paralel çekmek yerine sigorta kutusundan kablo çekebilirsin, el yatkınlığı yoksa farklı sorunlarla karşılaşmamak için oto elektrikçisine gidebilirsin.

low&slow
06-10-2012, 22:28
Valla bende baktımda yemedı bendede :D

driftboy
06-10-2012, 22:33
Şu + - muhabbetlerini hiç anlamadım, anlayacak gibide durmuyorum. Yoksa coktan parkları sinyaleri kendim bağlardım

sinan-s
06-10-2012, 23:03
Bende yaptırıcam yaa :)

YavuzNaz
07-11-2012, 13:58
yaparız sinancım :)

WeLeT
07-11-2012, 14:44
Peki normal sinyallere bağlarkende aynı işlemi uygulasak olur mu :)

YavuzNaz
07-11-2012, 17:48
Olur tabi ama normal sinyallere bağlarken, çift duylu ampul ve çiftli duy kullanın amerikan park denilen olayı yapmış olursunuz, parklar yanarken 5v sinyaller yanarken 21v olarak yanar.

brky33
07-11-2012, 19:49
Teşekküler :)

Elinize sağlık güzel olmuş anlatım ve uygulama ;)

Sert@ç
08-06-2013, 11:46
Leon icin uygulama yapicaktim ancak kontrol kalemi ile denedim hic bi yerde kontrol kalemi islev gormuyor...
Kahverengi-siyah ve yesil-siyah iki kablo var bunlardan hangisi + bilen varmi ?
Birde benim aracimda orjinalden kablosuz amerikan park var gucleri %50 durumunda acaba farin soketindeki kablodan yan sinyallere kablo mu ceksem ?
Ama beni dusunduren o zamanda normal sinyaller sonuk mu kalir sonuc 2 yere dagilcak guc ?

YavuzNaz
08-06-2013, 12:12
kontrol kalemine şase desteği veriyormusun kabloları test ederken, her araçta renkler farklılık gösteriyor ne yazıkki, kontrol kalemi olmadan biraz iş zor gibi. Muhtemelen gündüz farından bahsediyorsun fardan sinyale kablo çekemezsin, aracında arıza ışığı yakabilir bu işlem, ancak park ampulunden çekersin yani sinyal ampulune 2 tane + uc girmiş olacak ilave olarak şase kablosu yapacaksın.

Sert@ç
08-06-2013, 12:31
Kontrol kalemine sase veriyorum ancak hic bir sekilde yanmiyor biraz arastirdim yeni nesil araclarda kontrol kalemim calismiyormus...
Dedigim gunduz fari degil bildigimiz sinyal ancak vagcomdan aracin sinyalinin american moda gecerip gucunude %50 ayarladik
Far soketinin onceden semasini cikarmistim yani hangisi sinyal biliyorum ama dedigim gibi sonuk yanmasindan korkuyorum
Birazdan dedigim gibi paralel baglamayi deniycem insallah olur

KanGo'HeaD
08-06-2013, 12:44
Başarılı olmuş :)

Sert@ç
08-06-2013, 14:46
Mutlu son sinyalleri farlardaki sinyallere paralel bagladim ve gayet guzel oldu
En guzel yani normalde farlar yanarken %50 sinyal verince %100 olmasi