PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alkollüysen kasko ödemez devri bitti...

ygtrn
17-08-2012, 10:20
'ALKOLLYSEN KASKO DEMEZ' DEVR BTT - Hrriyet EKONOM (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21245602.asp)

YARGITAY, çok tartışılacak bir karara imza atarak, sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadı. Emsal oluşturacak karara göre, sigorta şirketleri sürücü alkollü olsa da oluşan hasarı ‘kusuru olmaması halinde’ ödemek zorunda kalacak.

YARGITAY’dan kasko şirketlerine kötü haber geldi. Yargıtay 17’nci Hukuk Dairesi, sigorta şirketinin ‘sürücü alkollü’ diye karşılamadığı, 10 bin liralık onarım bedelinin ödenmesine vize verdi. N.B adlı kadın sürücü, dört yıl önce Mardin Nusaybin’de kaskolu aracıyla tek taraflı trafik kazası yaptı. Hasarlı araç 922 kilometre uzaklıkta Çorum’daki servise çekiciyle taşınıp onarıldı. Sigorta şirketi, “sürücü alkollü” diyerek hasarı ödemedi. N.B, onarım ve çekici masraflarının karşılanması için 16 bin 400 liralık maddi tazminat davası açtı.

Davalı temyize gitti

Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı sigorta şirketinin avukatının ‘Sürücü alkollü, hasar teminat dışında’ itirazına rağmen bilirkişi raporu ışığında hasarın ödenmesine karar verdi. Mahkeme, 2 Kasım 2011’de faturalandırılan 10 bin 34 liralık onarım ve bin 400 liralık çekici masrafının toplamı 11 bin 434 liranın davacı sürücüye ödenmesine hükmetti. Davalı sigorta şirketi ise kararı temyiz etti. İki taraflı şikayetleri inceleyen Yargıtay 17’nci Hukuk Dairesi, 10 bin 34 liralık tamir masrafının ödenmesini usul ve yasaya uygun bulup onadı.

Kanıtlanması gerekir

Avukat Alper Sarıca, Yargıtay’ın sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadığını belirterek, “Kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre rizikonun teminat dışı kalabilmesi için sürücünün sadece alkollü olması yeterli değildir. Kazanın münhasıran alkolün etkisi ile oluştuğunun sigortacı tarafından kanıtlanması gereklidir” dedi. Bir kişinin sırf ‘alkollü’ diye sigorta şirketinin ‘Ben hasarı ödemem’ diyemeceğini ifade eden Sarıca şunları söyledi:

Kazada alkol etkisi yok

“Yargıtay, bu kararda sürücünün alkollü olmasını kazada etkisi olmadığı sonucuna vararak, tazminat talebini kabul etmiştir. Sürücüsü 200 promil alkollü olsun, yolunda giderken, karşı şeritten bir araba gelip üzerine düşerse, kasko şirketi ‘alkollüsün ödemem’ diyemez. Yargıtay’ın uygulamaları bu yönde. Yargıtay, kazaya münhasıran alkolün yol açıp açmadığına, yol, hava şartlarına, kusur oranına bakıyor. Ama biz Türk insanıyız. Sigorta şirketleri ‘alkollü’ diye hasarı ödemiyor, 100 kişiden 5’i dava açıyor.”

Alkol varsa sigorta kesinlikle ödenmez

TÜRKİYE Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Alkollü araç kullanılırken yapılan kazalarda kasko kesinlikle ödemez. Zaten bu durum kanunda da var. 30 ya da 50 promil diye bir sınır da olmadığına göre, alkollü aracın kazasını kaskonun hiç bir şekilde ödemeyeceği sonucu ortaya çıkıyor. Mahkemenin bu kararı neye göre verdiğine bakmak lazım. Türkiye, alkollü araç kullanmanın yasak olduğu bir ülke. Başlangıç noktası olarak bunu alırsak, ödenmeyeceğini görebiliriz.”

Caydırıcı önlemlerin etkisi azalacaktır

RAY Sigorta İcra Kurulu Üyesi Metin Akgün, mahkemenin kazanın sebebiyetinin alkolden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunun ispatını sigorta şirketlerinin bırakmış olmasını doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, “Teknik açıdan bakıldığında yasal sınırın üzerinde alkol kullanılımı sürücünün reflekslerini zayıflatacak, kendisi ya da diğer sürücülerin kazaya sebebiyet vermesine neden olacaktır. Diğer açıdan bakıldığında ise, alkollü araç kullanımı dolayısıyla sigorta şirketlerinin hasar ödemesi yapması yönündeki kararlar, toplumda alkollü araç kullanımı yönündeki caydırıcı önlemlerin etkisini azaltacaktır” dedi.

922 km çekici ücreti kaskoya ödetilmedi

YARGITAY, Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bin 400 liralık çekici masrafının sürücüye ödenme kararını ise bozdu. 922 kilometre çekici ücretinin kaskoya ödetilemeyeceği kararını veren Yargıtay, aracın kaza yerine en yakın servise çektirilmesi gerekirken, Nusaybin’den Çorum’a getirilerek, zararın ağırlaştırıldığını belirtti. Mahkemenin aynı bilirkişiden ek rapor alarak, “olağan” ve “makul” bir çekici ücreti belirlenmesi istendi. Yerel Mahkeme bozmaya uyarsa, “makul-olağan” yeni bir çekici ücreti belirleyecek. Ancak, mahkeme ilk kararda direnirse son sözü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söyleyecek.

ygtrn
17-08-2012, 10:21
çok saçma bir karar bence... insan alkollu olarak dreksiyon başına geçmişse zaten hatayı en başından yapmış demektir, kaza ne şekilde olursa olsun....

mechanic
17-08-2012, 10:21
alkollü araba neden kullanırlar anlamıyorum.
karara katılmıyorum.

XSi
17-08-2012, 10:25
o zaman alkollüyken kontrol de durdurup ceza da kesilmesin, nede olsa kaza yapmadı kimseye zarar vermedi..

böyle bi mantık var mı ya?

Day Walker
17-08-2012, 10:26
İçip içip çakacak millet :mad:

Skyhawk34
17-08-2012, 10:31
bir yandanyok muayne 1 yılda bir olacak gibi onlemler alınıp yasalar cıkarılıyor bir yandanda boyle asırı sacma kararlar veriliyor :S

yaşasın kafası Güzel Türkiye

KeremDOGAN
17-08-2012, 10:33
Beyin bedave

Fatih_
17-08-2012, 10:38
Saçmalaşmaya başladı trafik

16EC813
17-08-2012, 10:47
biraz dogru biraz yanlış
kaç yanlış bi dogruyu götürür buna bakmak lazım ?

onursumer
17-08-2012, 10:56
karar bir bakıma doğru

akşam yemeği şarap vs keyif yapıp evine giderken senin bir kusurun olmadan karıştığın kazalarda alkollu olduğun için direk suçlu konumuna duşuyorsun bunu engellemiş oldular

kotu kısmı ise şimdi bu haberi okuyup aman yaa diyip trafiğe çıkıcak olan cahil kesim gerçi onların onune zaten geçilemiyordu bu haberin nekadar etkisi olur bilemiyorum

yaniss
17-08-2012, 11:06
yenı bır karar degıl kı zaten odenıyordu hasarlar alkollu eger suclu degılse :)

YUSUF
17-08-2012, 11:22
çok saçma bir karar olmuş

Alkollu araç direksiyonuna geçen herşeyi göze almış demektir zaten

Ome_RS
17-08-2012, 11:23
sacma bi karar olmus içip cıkıp vurcaklar nede olsa kaza yapsak kasko karsılar diye
@onur
keyifli aksam yemeği yemek isteyen taksi kullansın ne olursa olsun alkollu arac kullanmak tehlikeli

GökhanK
17-08-2012, 11:28
yenı bır karar degıl kı zaten odenıyordu hasarlar alkollu eger suclu degılse :)

ewet aynen yeni bi olay değildi arkadaşımın yaptığı kazada biz sucluyduk karşı taraf alkollüydü sadece alkol cezasını cekti ve arabası yapıldı

ahk
17-08-2012, 11:34
burada suçlu veya suçsuzluk değil de kazanın sebebi alkol olup olmadığı ispatlanmalı diyor ki bu da bana göre baya zor. Yani nassıl olucakta kazanın sebebinin alkol olup olmadığı anlaşılacak???!!!!

punto_multijet
17-08-2012, 11:35
sacma bi karar olmus içip cıkıp vurcaklar nede olsa kaza yapsak kasko karsılar diye
@onur
keyifli aksam yemeği yemek isteyen taksi kullansın ne olursa olsun alkollu arac kullanmak tehlikeli

katılıyorum...

ozgurluk
17-08-2012, 11:36
Metnin tamamını okumadan yorum yapıyorsunuz.

Örnek veriyorum ; 2 bira içtim yola çıktım. Kırmızı ışıkta bekliyorum. Arkadan birisi geliyor bana vuruyor. Arkadan vuran %100 kusurlu. Eski sistemde ben alkollü olduğum için ödeme problemi oluyordu.

Şimdi kusurun alkollü sürücüde olmadığı kazalarda ödeme çıkacak manasına geliyor.

Olay bu dur.

Alkollü araç kullanımı konusu tartışılır apayrı bir konudur. Sapla samanı karıştırmayalım.

Cliosportve
17-08-2012, 11:41
1 bira dahi alsan birisi sana gelip durduk yere çarpsa kaskodan bedel alamazken
Bu karar çok yerinde olmuş
Metnin tamamından ben onu anladım
Yoksa diğer türlü zil zurna sarhoşlar için çıkan bir karar değil

GokhanRS
17-08-2012, 11:46
ben bu karara sadece şunun için karşıyım. alkollü kullanmak filan tamam kötü şeylerde şimdi hiç brinin cezasını biz veremicez.

ama bu davanın bize dokunacak kısmı şu. bu emsalle başkalarıda kazanırsalar davaları kasko ücretleri baya bi artar. kaskolar biliyorsunuz kârdan bile zarar etseler acısını diğerlerinden çıkarırlar.

punto_multijet
17-08-2012, 11:46
ya arkadaslar tmm ii guzel soyluyonuzda, sadece kaskoların bu caydırıcılıgı bile belki alkollu arac kullanımını buyuk olcude dusuruyorken şimdi insanlar daha rahat bir şekilde alkollu kullanmaya baslıcak.

eskiden 2 korku vardı ya ehliyeti kaptırırsam, ya alkollu kaza yaparsam. bu saatten snra 2. korku kimsede kalmaz sadece ehliyet kaptırma korkusu olanlar kullanmaz bana oyle geliyor

GokhanRS
17-08-2012, 11:49
ya arkadaslar tmm ii guzel soyluyonuzda, sadece kaskoların bu caydırıcılıgı bile belki alkollu arac kullanımını buyuk olcude dusuruyorken şimdi insanlar daha rahat bir şekilde alkollu kullanmaya baslıcak.

eskiden 2 korku vardı ya ehliyeti kaptırırsam, ya alkollu kaza yaparsam. bu saatten snra 2. korku kimsede kalmaz sadece ehliyet kaptırma korkusu olanlar kullanmaz bana oyle geliyor

daha öncede söylediğim gibi, katile sen bunun kötü bişey olduğunu söylesende o zaten bunu biliyordur gene cinayet işleyecektir bi faydası yok.

ama bu kararın ben bütün türkiyedeki vatandaşları etkileyecek kısmına uyuz oldum. o da kasko ve sigortaların fiyatının artmasına ciddi bir sebep oluşturur böyle olaylar.

punto_multijet
17-08-2012, 11:52
daha öncede söylediğim gibi, katile sen bunun kötü bişey olduğunu söylesende o zaten bunu biliyordur gene cinayet işleyecektir bi faydası yok.

ama bu kararın ben bütün türkiyedeki vatandaşları etkileyecek kısmına uyuz oldum. o da kasko ve sigortaların fiyatının artmasına ciddi bir sebep oluşturur böyle olaylar.

zaten bende desteklemiyorum alınan kararın dogrulugunu. alkollu direksiyona gecmeye cekinmeyen vatandas essek gibi kazada hasar masar ne varsa onlarıda cebinden odesin.

rebel
17-08-2012, 11:57
o zaman alkollüyken kontrol de durdurup ceza da kesilmesin, nede olsa kaza yapmadı kimseye zarar vermedi..

aynen katılıyorum. mantık buna çıkıyor . Ben ogün kafayı buldum ama sağdan gidiyorum kimseye karışmıyorum ama trafik durdumu çok güzel öpüyor ? ozaman onlarda ceza yazmasın bu adamın vukuatı yok diye var mı böyle bi mantık. manyaklaştı millet ya. Şimdi daha çok azıtacaklar bak sen olaylara her hafta onlarca pert haberi duyarız nasılsa kasko var 'yapıştır agaaaaa' zihniyet bu olucak malesef

Kararı KINIYORUM !!!

wekoo
17-08-2012, 12:07
bu yasa girmişmi girecekmi...

Dayı
17-08-2012, 12:12
bu yasa girmişmi girecekmi...
ortada bir yasa yok. yıllardır uygulanan bir durumdu zaten, bir sebebten yargıtay a gitmiş ve ordada onaylanmış. gayet normal bir durum.

powERS
17-08-2012, 12:23
keşke bitmeseydi.

yaniss
17-08-2012, 13:09
burada suçlu veya suçsuzluk değil de kazanın sebebi alkol olup olmadığı ispatlanmalı diyor ki bu da bana göre baya zor. Yani nassıl olucakta kazanın sebebinin alkol olup olmadığı anlaşılacak???!!!!

bır arkdasım normal yolunda ılerlerken hanımefndının bırı ters yonden gelıp kafadan vuruyor bzıım araca bızm arkdas alkollu aırbagler faln patladı sonra polıs geldı sadece arkdasımızın ehlıyetıne el koyuldu ama kasko ucretı odedı bunun gıbı suclu sucsuz ayırtedılblr.

Frid
17-08-2012, 13:17

Örnek veriyorum ; 2 bira içtim yola çıktım. Kırmızı ışıkta bekliyorum. Arkadan birisi geliyor bana vuruyor. Arkadan vuran %100 kusurlu. Eski sistemde ben alkollü olduğum için ödeme problemi oluyordu.

Şimdi kusurun alkollü sürücüde olmadığı kazalarda ödeme çıkacak manasına geliyor.

Olay bu dur.

Alkollü araç kullanımı konusu tartışılır apayrı bir konudur. Sapla samanı karıştırmayalım.

mevzu bundan ibaret açık net

Alkollü araç kullanımına karşıyız bu bir gerçek

Bad-Fast
17-08-2012, 13:27
artık rahat rahat kafayı çekip o duvar senin bu duvar beni vurabilcekler yani :)

onursumer
17-08-2012, 13:36

aslında onunda davası oldu ve dediğiniz gibi sonuçlandı

yüksek bir promil değeri tam hatırlamıyorum 150-200 falan normal çevirmeye girip alkollu yakalandıktan sonra dava açıyor

ben bu alkol promilindeyken trafiği tehlikeye atmıyorum vs diye herkeste aynı etkiyi yapmadığından dolayıda haklı bulunuyordu gazetelere çıkmıştı

ygtrn
17-08-2012, 14:45

Olay bu dur.

ancak yasalara göre alkol alan sürücünün trafiğe çıkmasıda yasak, yani kanunen o an orada bulunmaması lazım... aynı mantıkla bakıcak olursak ehliyeti olmayan birisi kaza yaptığı zamanda hasarı karşılansın madem....

Dayı
17-08-2012, 14:59
ancak yasalara göre alkol alan sürücünün trafiğe çıkmasıda yasak, yani kanunen o an orada bulunmaması lazım... aynı mantıkla bakıcak olursak ehliyeti olmayan birisi kaza yaptığı zamanda hasarı karşılansın madem....

yasalara göre alkol alan surücünün trafiğe çıkması yasak değil, belli bir promilin üstünde alkol alıp trafiğe çıkmanın cezası var.

TünayK
17-08-2012, 15:16
eğer bu iş gerçekleşirse kasko bedellerini tahmin edemiyorum 2'le çarparlar herhalde...

Dayı
17-08-2012, 15:18
eğer bu iş gerçekleşirse kasko bedellerini tahmin edemiyorum 2'le çarparlar herhalde...

bu olay zaten vardı , yeni bir olay değil ki bu.

berkay_aydin
17-08-2012, 15:33
Aşırı saçma bir karar olmuş, ne kadar içerse içsin kullanmasın arkadaş ..

devil_berk22
17-08-2012, 15:37
hem iyi, hem kötü olmuş.

ozgurluk
17-08-2012, 17:06

Dediğim gibi sapla samanı karıştırmayalım...

O konu bambaşka bir konudur. Zira verdiğim örnekten bunu görmüş olmanız lazım.

Bu şekilde örnek verecek olursak eğer sabaha kadar çeşitlendiririz ama bir anlamı olmaz...

Emsal karar ortadadır. Bundan sonra şirketler bunu uygular mı uygulamaz mı orası bilinmez fakat bu tarz bir durumdan mağdur olan olursa emsal karara istinaden dava açtığı takdirde kazanacağı aşikardır.

Ayrıca alkollü araç kullanılamaz diye bir kanun yoktur. Üst limiti vardır limitler dahilinde kullanmanızda bir sakınca yoktur. Herhangi standart bir alkolün tek duble tüketilmesi durumunda limitler dahilinde kalmaktasınız. Bilginiz olsun.

Saygılar..

0zan
17-08-2012, 17:29
kaskolu araç sürücüsü alkol almamış olsaydı da kaza kaçınılmaz ise sigorta şirketi hasar tazminatını araç sahibine öder. Yeni bir durum değil,

Misal; karşı şeritten bir otobüsün frenleri patladı sizin şeridinize geçti ve arabanızı pert etti. Bu durumda sizin alkollü olup olmadığınızın bir önemi yoktur. Kasko şirketi hasar tazminatını ödemek durumundadır.

"Kazanın münhasıran alkolün etkisi ile meydana gelmediğinin çekişmesiz olduğu durumlarda sigorta şirketi hasar tazminatını öder" şeklinde genelleyebiliriz.

golfcu0101
17-08-2012, 17:32
vallaha neresinden tutsanız enine boyuna tartışılacak bir konu.bence saçma allah korusun alkollü insanın kitabı okunmaz diye boşuna dememişler