PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Z32 TT sorunsalı...

zetto
17-08-2012, 21:55
Arkadaşlar epeydir ara vermiştim forum a girmemistim tabi doğal olarak isim silindi falan belki hatırlayanlar olur.

bayadır üzerinde emek harcadığım vede maalesef zorunlu olarak seçilen ustadan dolayı aracı yarım toplayabildik.
2-2 buçuk yıldır araç yatalak halde motor toplandı çalıştırıldı fakat motoru toplayan ustalar bu motora yabancı olduklarından dolayı çabalarım beklediğim sonuçları vermedi. Tabiki benim sabrım kalmadığı için aracı geri götürmemek kaydı ile garajdan çıkarttım. O kadar taştım ki artık bu beklememin sonucundaki hüsrandan dolayı araçtan da soğudum. Ama yine de son bir şans vermek adına halen daha bunu yapabilecek " ben bu motoru adam akıllı yaparım ederim hakkını verir abartmadan hakkımı alırım" diyen yeni yetme motorcu ( yeni parça getir takalım kafasında ) olmayan adam gibi bir usta ile çalışmak istiyorum.

aracın sorunu azçok belli.
en son toplamadan önceki sorunu sol iticilerden yağlama yağmadığı için ses geliyordu. tekrar motor açıldı ve yağ pompası tamir gördü. ( ne kadar oldu bilmiyorum tabi ) sonra da tekrar motor toplandı ve topkapıdan alibeyköy e gelen kadar az daha motoru parçalıyordum.

şu anda motordan yatak vede yine itici sesleri geliyor. bununla ilgili olarak maslak sanayiye gittim vede bir kaç usta gezdim. çoğu az önce bahsettiğim al-tak çı olmuş. daha yetkili servisine gitmedim ama gittiğim zaman önüme koyulacak listeyi ve fatura tutarını biliyorum. o yüzden ilk önce buradan başlamak istedim.

araçla ilgili bir kaç senaryo da belirledim.
seçimde o andaki ruh halime göre karar vereceğim.

1. araçtan soğuduğum için biran önce satmak. Çünkü ne zaman iş yerime gelip park halinde o vaziyette görsem sinirim bozuluyor.

2. dediğim gibi bir usta ile çalışıp aracı adam akıllı bitirip tadına varmak ve değerinde vermek.

3. şeytan sürekli dürtüp duruyor ona uyup birikmişi bozdurup RB26 biyerden bulup oturt öyle ver diyor. (faturalı)

4. sürekli görmekten dolayı aracı çekiciye bindirip kapalı garaja çek dursun aklına gelince yaparsın.

5. Artık zıvanadan çıktığımda zaten benzinciyim alıcam bir bidon dökücem üstüne çatır çatır yakacam. yada elime çekici alıp paramparça kırıcam arabayı. (yapmadığım birşey değil)

Hal durum vaziyet budur arkadaşlar. aracı tekrar hatırlatayım. nissan 300zx z32 Twinturbo 2+2 versiyon 91 model VG30DETT makina
derdimi söyledim derman arıyorum :)

ProdriveSTI
17-08-2012, 22:00
Geçmiş olsun ama İstanbul gibi bir yerde nasıl sağlam usta bulamadın ki ?

Yürekli garage,Peak garage gibi isim yapmış garajlar derdine çare olurlar kesin.

Spawn
17-08-2012, 23:11
araç şu anda yürür durumda mı ?

Selim.Y
17-08-2012, 23:17
0zan nickli üye ile konuşursan gerekli bilgi ve yardımı alabilirsin.

0zan
17-08-2012, 23:19
Bostancıda Boğaçan usta var; benim z32'm üzerinde çalıştığı ikinci z32. Yani bu araç üzerine neredeyse en tecrübeli ustalardan biri; Aracını diğer hangi garaja teslim edersen et Amerikayı yeniden keşfedecekler.

Misal benim aracım tamamen stock motor 389hp 455nm tork aylardır gazlıyorum, şimdi yeni turbolarım geldi gücünü daha da arttıracağız.

Ancak nacisane fikrim aracı bu haliyle satman, zira sadece satma amacıyla toplanması çok sağlıklı olmayacaktır. Fiyat konusunda bilgi verebilirsen isteyen tanıdıklarım var,

Aracını satman ya da yapman konusunda her zaman yardımcı olabilirim. Aracının yürüyebilmesi için icabında kendi aracımdan parça söküp seninkine takarım. Yeter ki bu konuda isteğin olsun.

zetto
18-08-2012, 00:02
Eywallah ozan abi tesekkur ederim. İnsallah ramazan bayramindan sonra ilk isim karsiya bi gelip gezmek. O tarafi bilmiyorum cunku gerekirse ustayi alip arac basina goturup dinletip geri tasimak en azindan ses dinlemesi bile az cok ne gibi surprizlerin oldugunu cozeriz. Benim en buyuk sıkıntım zaman. Eskisi gibi vakit ayiramadigimdan araba köskös yatiyor oda beni ayar ediyo :)

zetto
18-08-2012, 00:04
araç şu anda yürür durumda mı ?

Arac yurur durumda ama ben yurutmuyorum ne olur ne olmaz.

zetto
18-08-2012, 00:05
Geçmiş olsun ama İstanbul gibi bir yerde nasıl sağlam usta bulamadın ki ?

Yürekli garage,Peak garage gibi isim yapmış garajlar derdine çare olurlar kesin.

Peak e gitmedim ama digerlerine gittim. İsin asli daha once dedigim gibi al tak olmus. Yani gordugum ve cikardigim sonuc bu oldu.

MBuğra
18-08-2012, 00:07
[QUOTE=0zan

Aracını satman ya da yapman konusunda her zaman yardımcı olabilirim. Aracının yürüyebilmesi için icabında kendi aracımdan parça söküp seninkine takarım. Yeter ki bu konuda isteğin olsun.[/QUOTE]

abi seni yuzyuze tanımıyorum, etmiyorum; sadece mezun olunca seninle meslektaş olacağımızı biliyorum. Ama su yardimseverligin yüzünden ilk arabamı z32 alicam, ogrenci basımı yakacağım :)

onurdestan
18-08-2012, 00:29
ozan nikli abiyi bende tanımıyorum ama bu araçla baya uğraştığını biliyorum eğer gerçekten hala hevesin varsa ona ve ustasına güvenmekten daha mantıklı değil diğerlerinin hiçbirisi yanlız şu detaya takıldım bazı işler tamir edilip yapılabilir örneğin blok tamir edilir krank taşlanabilir nebilim bu tarz şeyler ama yağ pompasını tamir ettirmek gibi işlere gidilmemeli bence eğer sorun varsa nekadar pahalı olursa olsun bu tür hayati parçalar sıfırlanmalı yani bu aracı tekrar yaparken bunları tekrar tamir ettirip takarsan sonuç çok farklı olmaz

zetto
18-08-2012, 00:45
ozan nikli abiyi bende tanımıyorum ama bu araçla baya uğraştığını biliyorum eğer gerçekten hala hevesin varsa ona ve ustasına güvenmekten daha mantıklı değil diğerlerinin hiçbirisi yanlız şu detaya takıldım bazı işler tamir edilip yapılabilir örneğin blok tamir edilir krank taşlanabilir nebilim bu tarz şeyler ama yağ pompasını tamir ettirmek gibi işlere gidilmemeli bence eğer sorun varsa nekadar pahalı olursa olsun bu tür hayati parçalar sıfırlanmalı yani bu aracı tekrar yaparken bunları tekrar tamir ettirip takarsan sonuç çok farklı olmaz

zaten sorun oradan kaynaklı. biz sadece gidip ne gerekiyorsa yapın diyoruz tabi açık konusmak gerekirse babam saolsun kurtul artık su arabadan dediği için bende mecbur biran önce çıksın ne hali varsa olsun modun da takip etmeyi bile bıraktım.

zetto
18-08-2012, 22:59
arkadaslar alternatif olarak şu rb26 yı nasıl temin edebilirim bilen varmı.

Arenimo
18-08-2012, 23:07
Yanlis anlamayin ama her ustayi gezdim hepsi al takci olmus eldeki mevcut demekki kullanilmiyo bana sorarsaniz motoru acin krangi olcturun pistonlarin durumuna kollarin durumuna blok ve yaglama jetlerini kontrol edin ve daha sonra belki 1 tek olasi durumunda pistonlari forget alin gerisini pompa dahil oem alin oem parcalar aftermarketten hep daha saglam oluyolar kim ne derse desin tecrubemle sabittir ama hangi ustayada gitseniz alicaksiniz oda taki ak sizi anliyabiliyorum bende cok ugrastim hala ugrasiyorum ama her aracimin setupini kendim okudum karar verdim ustama sunlari alicam takalim dedim biniceksen 1 kere oyle bir motor ac ki hic kacma maliyetten incik bincuk igne iplik topla hadi hayirlisi

senna
18-08-2012, 23:23
toplanır toplanmıcak motor değil, yalnız üstündeki parçaların durumunu iyi kontrol etmeniz gerekli, yeniden toplayacaksanız eğer yağ pompası devir daim vs gibi elemanları isteyin en başta iticileriniz kötüyse atın çöpe, yay şapka gibi elemanları aftermarket alırsınız, alabileceğiniz şeyleri aftermarket alırsınız diğerlerini oem alırsınız

onurdestan
19-08-2012, 17:44
ben 200sx toplarken oem olan bütün parçalarımı sporturdan getirdim en ufak incik boncuğa kadar her arabanınkini getiriyolar 2 hafta içinde hatta benim dünya forumları ve ülkeleri dahil haftalarca aradığım birkaç parça adamların türkiyedeki deposundan çıktı ertesi gün getirdiler aldım ozaman beyaz bi 300zx vardı hatta servis katında incelemiştim komple motor yapılmıştı aslan gibi bir arabaydı.sıfır parça fiyatları bazen çıkmalardan çok daha ucuz oluyo servislerde bişey almadan önce ben artık ilk yetkili servise gidiyorum. eğer bişeyden kaçmadan toplarsanız kulaklarınız ağzınızda mutlu mesut binersiniz 300zx e :)

Sr22DeT Silvia
19-08-2012, 22:57
arkadaslar alternatif olarak şu rb26 yı nasıl temin edebilirim bilen varmı.

18.000TL ye Cüneyt'in faturalı motoru var;
http://www.techturkey.com/forum/modifiye-parcalari/130520-gtr200-parca-fiyatlari.html

deryauymaz
20-08-2012, 14:12
zetto kardeşim ben de 1 yıldır yatırdıgım z32 mi son 1 aydrı toplatıyorum. ustam yedikulede levent usta, aracım da şu an hala orada. butun parçaları orjinal japonyadan geldi ve hala gelmekte. levent usta audi servisinde çalışmış, daha onceden z32 gormemiş ama çok performans arabası gormuş bır usta, obsesif bir kişilik aynı zamanda benden fazla özeniyor arabaya. istersen tanıştırırım sizi benim aracı da görürsün orada konuşursunuz. özelden mesaj atabilirsin.

zetto
23-08-2012, 10:25
olur tabıkı.

zetto
31-10-2012, 16:01
arkadaşlar kusura bakmayın epeydir gözükemedim. bu arada aldığım karar doğrultusunda aracımı satıyorum. ağrızaları belli anlattığım durumlar o yüzden ilan vermeye gerek kalmadı. ilgilenen varsa ona vermeyi yeğlerim. fiyatta ise hiç yüksek söylemiyorum. daha önce 30 bin kadar söylüyorudum simdi daha da komik rakamlar a vermeyi düşünüyorum ailevi meseleden dolayı. o yüzden ilgilenen varsa özelden mesaj yazsın ben şu kadar verebilirim desin anlaşalım aracı en azından hevesliisine meraklısına teslim etmiş olayım. şu anda buz gibi soğudum çakici alıp kırmamak için tutuyorum kendimi. teşekkürler.