PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açık Hava filtresinin zararı varmı dır?

phoenixs
19-08-2012, 00:26
İyi akşamlar öncelikle artık egsoz yerine açık hava filtreli arabalar ara gazı veriyor çok tok güzel bi ses çıkarıyor ve düşük maliyetli şeyler acaba arabaya zararı varmıdır? bende taktırmak istiyorum tek isteğim çok ses çıkarması :) tabi ki filtre görevini de en iyi şekilde yapması önerebileceğiniz bi marka varmıdır şimdiden teşekkür ediyorum.

İYİ BAYRAMLAR

phoenixs
19-08-2012, 00:27
Bu arada araç 96 model Astra HB 1.6 16 Valve Ecotec Motor

onn_dear
19-08-2012, 00:35
filtre candır ya :D :D
bi zararı olmaz sadece soğuk hava çeken bir yerde olursa verim alırsın, araca uygun bir kit ile gayet guzel verimli olur.

Burak-Akın
19-08-2012, 01:04
Öncelikte filtrenin bir zararı olmaz ama arkadaşında dedigi gibi havayı en soğuk rahat alabilecegi bir yere oturtmanız lagzım

Netten marka araştırması yapabilirsiniz, yada kendinizi yapabilirsiniz. ( zira el yapımı filtreler kitlerden daha çok ses çıkarıyor )

Sadece aracınıza uygun bir filtre yapmanız yeterli olacaktır

Ramiz
19-08-2012, 01:06
Şu soruyu 1997 den beri duymaktan yoruldum lakin soran sormaktan bi türlü yorulmadı

bilalMW
19-08-2012, 01:08
yeni nesil dizele takmada müdür.

phoenixs
19-08-2012, 01:08
Şu soruyu 1997 den beri duymaktan yoruldum lakin soran sormaktan bi türlü yorulmadı

kızma hocam :) sen tecrübeni edinmişsin :) bizi de ezme öğreniyoruz yavaş yavaş :)

d16y4
19-08-2012, 01:09
çok ses çıksın diye sürekli dipgaz gidersen hem yakıt artar hemde motoru kucaklarsın sadece bu :D ama düzgün kullanırsan sorun olmaz

phoenixs
19-08-2012, 01:09
Öncelikte filtrenin bir zararı olmaz ama arkadaşında dedigi gibi havayı en soğuk rahat alabilecegi bir yere oturtmanız lagzım

Netten marka araştırması yapabilirsiniz, yada kendinizi yapabilirsiniz. ( zira el yapımı filtreler kitlerden daha çok ses çıkarıyor )

Sadece aracınıza uygun bir filtre yapmanız yeterli olacaktır

ben esnek boruyu aldım aşşa kadar uzatacam işyerimde takım taklavat mevcut kelepçe felanda ayarladım sadece filtre kaldı işin aslı aracıma uygun bas bas bağıracak :D bi filtre istiyorum tavsiyelerinize ihtiyacım var işin aslı

phoenixs
19-08-2012, 01:10
çok ses çıksın diye sürekli dipgaz gidersen hem yakıt artar hemde motoru kucaklarsın sadece bu :D ama düzgün kullanırsan sorun olmaz

:) olmaz hocam aynı zmaanda motosiklet kullanıcısıyım RACİNG :D egsoz var yoshi o sesi duymak için redline şart :) yakıt olayını geçtim de motor kucağa gelse motor da gelirdi :D

Alper_
19-08-2012, 01:15
yed güzeldir :)

Seven7
19-08-2012, 01:20
Bas bas bağıran filtre nasıl oluyor? Aklıma direk bu video geldi.:p

VTEC Intake Routed Inside the Car! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=HspJ-E9IrAo)

VTEC Intake Routed Inside the Car! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=HspJ-E9IrAo)

d16y4
19-08-2012, 01:43
:) olmaz hocam aynı zmaanda motosiklet kullanıcısıyım RACİNG :D egsoz var yoshi o sesi duymak için redline şart :) yakıt olayını geçtim de motor kucağa gelse motor da gelirdi :D

motorla kaç km yol yapıyosun ama oda var ?

phoenixs
19-08-2012, 01:51
Bas bas bağıran filtre nasıl oluyor? Aklıma direk bu video geldi.:p

çok iyi :d aslında böyle yapmak lazım :)

phoenixs
19-08-2012, 01:52
motorla kaç km yol yapıyosun ama oda var ?

motor şehir içi kullanıyorum genelde öyle uzun mesafe gidemem zaten çok kasar :) yaz aylarındada işe gidip gelirken :)

Burak-Akın
19-08-2012, 02:19
ben esnek boruyu aldım aşşa kadar uzatacam işyerimde takım taklavat mevcut kelepçe felanda ayarladım sadece filtre kaldı işin aslı aracıma uygun bas bas bağıracak :D bi filtre istiyorum tavsiyelerinize ihtiyacım var işin aslı

K&N, simota, Hks Bunlar benim tavsiyelerim

Başka arkadaşlardan da tavsiye alın tabi, aklınıza hangisi yatarsa onu alıp takın

Montaj sırasında sensörlerden bi sıkıntı yaşamazsınız inş.

phoenixs
19-08-2012, 02:26
K&N, simota, Hks Bunlar benim tavsiyelerim

Başka arkadaşlardan da tavsiye alın tabi, aklınıza hangisi yatarsa onu alıp takın

Montaj sırasında sensörlerden bi sıkıntı yaşamazsınız inş.

Hocam mesela Opel kn ile uyumludur simota ile degil ondan biraz ince ayrıntı istiyorum ben misal verdim :) bu sekilde tavsiye de bulunacak olursanız daha bı mutlu olurum :-)

Anu
19-08-2012, 02:59
Tavsiyem mantar filtre alın. Hem sünger yağlama derdi yok hem de temizlemek için özel kitler kullanmanıza gerek yok. Çıkartın yıkayın kurutup takın.

Burak-Akın
19-08-2012, 03:22
Hocam mesela Opel kn ile uyumludur simota ile degil ondan biraz ince ayrıntı istiyorum ben misal verdim :) bu sekilde tavsiye de bulunacak olursanız daha bı mutlu olurum :-)

Dostum astra F ile fazla bilgim yok, o yüzden güvenilir markaları yazdım size

Yazdıklarımdan hangisinin uyumu varsa alıp takabilirsiniz yada yukarıda arkadaşın dedigi gibi mantar filtre kullanabilirsiniz

Anti
19-08-2012, 07:23
Arkadasim Megane'da Simota Carbon Charger kitini kullanmisti, ben o gune kadar 1.6 benzinli aractan egzoz olmadan bu kadar ses cikabilecegine ihtimal bile vermiyordum. Ses hem yirtici hem de kalin vtec-vari bir seydi, polis bile durdurdu bir kac kere eger derdin ses ise :)

SGTI
19-08-2012, 07:26
Yahu benim anlamadığım şu.Filtre zaten arabada yokmu yoksa buna ek olarak mı başka bir filtre ile motora fazladan havamı veriyor? Benim bildiğim 1.si .Yani mantıken fazla hava alması için deliklerinin daha geniş olması gerekir.Veya süzgec özelliğinin azalması.Buda tozun pisliğin daha etkin bir biçimde girmesine neden olmazmı? Veya hiçbir zararı yoksa neden otomobil üreticileri bu filtreleri kullanmıyor.200 hp yerine 205-210 hp yapıp daha yüksek satış elde edicek?

akif252
19-08-2012, 07:54
performans için iidir ama zararı faydasından daha çoktur ses vermesinin ve rahat hava almasının sebebi süngerinin ince olmasıdır bi düşün bakalım orjinal filtreyi ygdan yaga değişiyorsun nasıl bir toz sarıyor işde bu tozun 100de 50 si açık hava filtresiyle içeri daha rahat iriyor mtorun yag buhar çıkıda emme manifoltuna verildiğine göre içerisi hafif yag nemi birde toz kütlesiyle dolunca
sonu rolanti motoru çöp gaz kelebeği kirleniyor manifolt içi kurum yapıyor sibop yuvaları kurum yapıyor heleki uzun kullanımlarda mesela km aracı aldın fitreyi taktın 100bin km yaptı işde o arabanın sahibine allah koaylık versin..

ama sen ne yapabilsin: açık hava filtresi takasın var tak ama erinme üşenme her haftasonu sök wd40 yada balata spreyiyle yıka güzelce hava vuriç kısımdn temizle tak bu biraz daha ömrünü uzatır aracının sistemlerinin..

Murat Özcan
19-08-2012, 07:56
zararı yok diyorsunuzda temizlenmediği zaman toz çekme gibi bir sorunu var oda motora zararlı değilmi ?

huseyinturk
19-08-2012, 08:02

Yeni nesil dizele neden takmamalı açarmısın biraz? Ses alınmayacağından mı yoksa zararı olacağından mı? Bende düşünüyorum araç rahat nefes alsın diye bir zararı varsa vazgeçiyim.

kemal_koker
19-08-2012, 08:05
yeni nesil dizel açık hava filtresi takma demiş

kutu içi almanızda hiç bir zararı yok

997TT
19-08-2012, 09:19
Arabandan intake sesi guzel cikar.
Yeterki filtre soguk hava alsin,filtre yolu kisa olsun,yagmurda su gelmesin,temizligine dikkat et...

phoenixs
19-08-2012, 17:24
Simoa alacam kısmetse video koyarım sesin nasıl
Ciktigini

hakan_41
19-08-2012, 18:11
Yahu benim anlamadığım şu.Filtre zaten arabada yokmu yoksa buna ek olarak mı başka bir filtre ile motora fazladan havamı veriyor? Benim bildiğim 1.si .Yani mantıken fazla hava alması için deliklerinin daha geniş olması gerekir.Veya süzgec özelliğinin azalması.Buda tozun pisliğin daha etkin bir biçimde girmesine neden olmazmı? Veya hiçbir zararı yoksa neden otomobil üreticileri bu filtreleri kullanmıyor.200 hp yerine 205-210 hp yapıp daha yüksek satış elde edicek?

arabanız neden GTİ ise bu sebepten dolayı diyebilirim :) performans almak için :)

kemal_koker
19-08-2012, 18:14

maliyet için olabilir mi acaba :) 15k da bir değişmesi malzeme + işçilik karını düşünerek olabilir mi acaba :)

d16y4
19-08-2012, 21:19

o zaman tüm araçlar önden çeker olsun hiç kayıp güç olmasın ?

Chatin
19-08-2012, 21:27
Ankara'da isen green alabilirsin. Hoş ben matah birşey olduğunu düşünmüyorum açık hava filtrelerinin hatta sıcak havayı alır ve kalitesiz bir yanma ile gücün düşer aslında ama illa alacaksan k&n olabilir. Bana kalırsa emme manifoldunu değiş filtre ile uğraşma. Mantzell veya çakma mantzell emme manifoldu takmak çok daha mantıklı.

AtmoSpheriC
19-08-2012, 21:39
konumu iyi olursa yararı var.

Chatin
19-08-2012, 21:41
konumu iyi olursa yararı var.

astra icin gecerli degil ıste bu. konumu ıyı olamıyor cunku :)

Evrenoz
19-08-2012, 21:59

Bu forumun amacı bilgi almaktır. Sen 97'den beri bu işin içinde olabilirsin, bir başkası aynı işe 2012'de girer.. Bunda yorulacak, dinlenecek birşey yok..

aron76
19-08-2012, 22:19
Ben 1.4 aracima taktim. Inan sesi duyan donup tekrar tekrar bakiyor, ne gidiyor diye

M3CSL
19-08-2012, 22:21
orjinal sistemi ilede cok ilgili oluyor bazi oemler cok basarisiz, sicak alsa bile filtre guc verior her turlu,,
bazi oemlerde cai gibi mubarek:D

dier sorunun cvbi maliet.

Chatin
19-08-2012, 22:27
konuyu açan arkadaş astra için sormuş. cevabı biraz daha açayım o zaman. çok güzel ses alırsın. hem de çok güzel. ama işte hem yanma odasına giren havanın oksijence yetersiz olması hem de sesi iyi almandan dolayı vites atma devirlerin illa ki yükselecek. bu da fazla yakıt yakmana neden olacak. lpg de kullanıyorsan kuru bir yakıt olmasının yanında supaplarda ve supap lastiklerindeki kuruma aşınmanın daha hızlı olmasına neden olacak. böylece motorun ömrünü ister istemez kısaltmış olacaksın. umarım detaylı cevap verebilmişimdir. 1.6 atmosferik motordan performans beklememek lazım. bana kalırsa ekonomik ve konforlu bir sürüşe odaklan. o zaman beklediklerinin karşılığını daha çok alırsın.

aron76
19-08-2012, 22:34
ama sen ne yapabilsin: açık hava filtresi takasın var tak ama erinme üşenme her haftasonu sök wd40 yada balata spreyiyle yıka güzelce hava vuriç kısımdn temizle tak bu biraz daha ömrünü uzatır aracının sistemlerinin..

Ben takali1000 km oldu. Temizlik hic yapmadim. Temizlik olayini biraz açabilirmisiniz.

ghibli06
19-08-2012, 22:54
Ankara'da isen green alabilirsin. Hoş ben matah birşey olduğunu düşünmüyorum açık hava filtrelerinin hatta sıcak havayı alır ve kalitesiz bir yanma ile gücün düşer aslında ama illa alacaksan k&n olabilir. Bana kalırsa emme manifoldunu değiş filtre ile uğraşma. Mantzell veya çakma mantzell emme manifoldu takmak çok daha mantıklı.

Green Ankara'da kimde var?

Le10ur
19-08-2012, 22:59
açık hava flitresi için soğuk hava candır.her flitre ses verir ama soğuk hava çekişi olmazsa performans düşer.yed marka al çok da para verme genç :) getir ben takayım kendi aracıma uyguladım yolda gıderken mıılet kafasını cevırıyor ya işte o herşeye değiyor...

golfcu0101
19-08-2012, 23:00

ışık abide var

bora1311
19-08-2012, 23:06

IBS MotorSport (http://www.ibsmotorsport.com/)

isik abi de mevcut, yeri oguzlar mahallesi, balgatta...

Chatin
19-08-2012, 23:20

Işık abi tr distribütörü sanırım. En azından Ankara'da kendisinde var arkadaşların dediği gibi. Adrese gelince Çetin emeç in başındaki çiçek lokantasını bilirsiniz sanırım. oradan balgat'a doğru inerken ilk sola girince ki ing bank vardır ilerde sağda ağaçların arasında kalmış bir yer. pek görünmüyor uzaktan ama ing yi geçince hemen görürsünüz.

RafetAraç
19-08-2012, 23:47

o neden hocam ??

Ramiz
22-08-2012, 08:24
Bu forumun amacı bilgi almaktır. Sen 97'den beri bu işin içinde olabilirsin, bir başkası aynı işe 2012'de girer.. Bunda yorulacak, dinlenecek birşey yok..

benzer sorulara arama butonunu kullanın diye cevap verildiğini onlarca kez şahit oldum ama o yüzden bu şekilde yazdım

Evrenoz
22-08-2012, 08:32
benzer sorulara arama butonunu kullanın diye cevap verildiğini onlarca kez şahit oldum ama o yüzden bu şekilde yazdım

Arama butonu kullan diyerek doğru yönlendirmek başkadır, aşağılar gibi yazmak başkadır.

cgnozdmr
22-08-2012, 10:26
Işık abi tr distribütörü sanırım. En azından Ankara'da kendisinde var arkadaşların dediği gibi. Adrese gelince Çetin emeç in başındaki çiçek lokantasını bilirsiniz sanırım. oradan balgat'a doğru inerken ilk sola girince ki ing bank vardır ilerde sağda ağaçların arasında kalmış bir yer. pek görünmüyor uzaktan ama ing yi geçince hemen görürsünüz.

Doğru distribtör.Adresi biraz daha kolaylaştıralım.Meşhur Mangal evini bilirsiniz balgattaki hah o sokaga döneceksiniz :D

SHOCKİNG
22-08-2012, 10:37
Filtre borusunun tam üzerinde MAF sensörü var açık hava filtre kitini nasıl monte edebilirim ? Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim..

Ramiz
22-08-2012, 11:15
Arama butonu kullan diyerek doğru yönlendirmek başkadır, aşağılar gibi yazmak başkadır.

Peki yine ben haksız olayım , Konu sahibi arkadaştan da özür dilerim mademki suçluymuşum.Şunu da belirteyim kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yok hiç olmadı da .

enginetune
22-08-2012, 14:07
Öncelikle şunu söyleyim sesi filtre yapmaz sesi motor yapar :)
Açık filtre arabaya yada motor zarar vermez amacı üst devirlerde daha rahat nefes almayı sağlamaktır. Sadece montaj hatasında hava akış metresine zarar vermektedir. Bir başka zarar verecek unsurda yanlış yere konumlandırılmasıdır. Motor bloğuna ve radyatör yakınına konumlandırıldığınızda sıcak hava çekeceği için özelliğini kaybedecektir. Ayrıca +40 derece sıcaklıkta ve 0 derecenin altında ki hava sıcaklıklarında verimi %25 azalmaktadır. Tavsiye edeceğim kalite sırasına göre green, k&n , aem , yed gibi kaliteli filtreler
tek ricam ise senden çin malı filtrelerden uzak durman. ciddi anlamda motora çok zarar veriyorlar hava fitre elemanları kötü olduğu için.