PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Clio Rs şanzıman blog değişimi ?? (önemli)

Can Kolcak
10-03-2008, 21:09
arkadaşlar istanbuldan getirttiğimiz clio rs için benim dağılan şianzıman için getirttiğim 1.550 ye 17.000 de bi rs ten denildiği şanzımanım bu sabah geldi. benim aracımın üstünden çıkan şanzımanla geleni blog olarak karşılaştırdık vida yerleri aynı blog şekli olarakta aynı fakat bazı yerlerinde değişiklik var ama çok küçük değişiklikler takılmasına engel değil. Kodlarınıda yazacam size.. Şimdi biz bu şanzımanı araca taktık şuan takılı ama lifte duruo araç daha tam toplamadık ama şanzıman cuk die oturdu üzerine. benim merak ettiğim bu şanzımanın gerçekten rs ten çıktığımı yada taktıktan sonra bi sorun yaratırmı yada yaratmasa bile hangi araçtan çıktığı ve benim orjinal şanzımana göre oranları kısa yada uzunmu bunları merak ediyorum.

Şimdi benim üzerinden çıkardığım dağılan şanzıman blogunun şanzıman kodu : JC5226
Bizim 1.550 e 17.000km deki çıkma olarak getirttiğimiz şanzımanın blog kodu : JB3962

renaulttan anlayan yada bu kodlardan bişeyler anlayanlar bu sorularıma cvp verebilirmi ??

Can Kolcak
10-03-2008, 21:18
Bu arada sıfır rs şanzımanı renoya sordum 1.800ytl fakat sıfır olarak türkiyede yok ve getirtilmiyor dediler. Getirseler alacam ama çıkma birebir JC5 te varmış benden çıkanşanzımanı istediler diğer sağlam çıkmayıda üzerine 1.200ytl verip değiştirirz dediler renonun herhangi bi çıkmacıyla telefon görüşmesiyle öğrendik bunuda..

Şimdi ben kısaca bugün çektiğim resimleri koymak istiyorum..

burada sol taraftaki çıkan şanzımanım şuan sadece sol tarafı kırık diğer tarafında sorun yok JC5 olan şanzıman ve dişlileride %5 kısa şuan ayna mahruti bu ayrıca komple satacam isteyen olursa sağ taraftaki ise JB dediğim şanzıman gördüğünüz gibi tip olarak aynı ve ztn oturduda yerine ;
http://img375.imageshack.us/img375/992/10032008001xg3.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/1449/10032008006aq0.jpg

http://img395.imageshack.us/img395/9029/10032008002gh0.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/6567/10032008003ai9.jpg

http://img375.imageshack.us/img375/9832/10032008004an6.jpg

MiaMi
10-03-2008, 21:24
Renault o arabayı Türkiyeye ithal etti ise. O şanzumanı sen istediğinde getirtmek zorundadır.

Honda VTI Sedan tavanı daha önce Tr ye hiç getirtilmemişti ben parasını verip ilk ithalatı 10 sene sonra gerçekleştirttim. 300 ytl için ben orjinali seçerim.

Artık getirtmiyoruz diye bişey yok yani.

STeaM
10-03-2008, 21:31
aracının şase numarasınıda içerecek şekilde durumu izah eden bir maili renault desteke mail at. bunu detaylıca anlat hangi bayii sana olmaz dediyse söyle.

sana geri döneceklerdir ve servise.

Can Kolcak
10-03-2008, 21:37
servis ztn renault mais e şase v motor numarasını yolladı mail ile yarın sabah gelir dedi cevap ona görede bakarıs dedi ama şu noktadan sonra benim merak ettiğim soruları sordum yani şuan o şanzımanı biz taktık araca ve yarın akşamda aracı çıkarcak allah izin verirse ve bu şanzıman uyarsa sağlammı kısamı uzunmu nedir ne değildir hangi araca uyumludur kasarmı uyarmı bunlar bana önemli olan olmazsada ne yapıp edip orjinalinide getirtecem ztn ;)

MiaMi
10-03-2008, 21:44
Part numaraları farklı ise ki olma ihtimalide var %50 şansın var.

Can Kolcak
10-03-2008, 21:53
peki JC ve JB arasında dayanıklılık olarak şanzımanlar arasında farklılıklar olabilirmi ? yani blog olarak aynı gibi ama yine böle blog yarılması gibi bi durumla karşılatırımı beni buda merak konusu

MiaMi
10-03-2008, 22:00
Daha yeni araç topladığım için part numaraları ile kafayı yedim.

Daha 1 ay önce arabanın ön taşıyıcılarından biri kırıldı kazada değişmesi gerek diye gittik çıkma aldık orjinal mal. Takıldı arabaya 3 4 gün geçti dikkatimi geçti sol teker üstten dışa doğru duruyor ama parçalar birebir oturdu nasıl olur diye araştırınca.

S01 Left Rigth olan VTI taşıyıcıları farklı imiş.
Ben S01 yerine LS01 almışım tabi sorun çıkarttı.

Part number önemlidir.

İnternetten araştırdım senin araçla ilgili parça sitesi bulamadım. :

senna
10-03-2008, 22:53
http://tv.isg.si/site/ftpaccess/mloncar/Menjalniki.pdf

kodlara göre bakıyorum ama her iki şanzımanıda tam kodlarına göre bulamadım

buradki platee göre kesin kodları yazarsanız belki bişiler bulabilriz

sadece jb ve jc olarak bakarsanız bi çok modelde kullanılmış dizel benzinli ... tam bi model ismi olmadan takmak çok doğru olmaz

Can Kolcak
10-03-2008, 23:02
dediğim gibi orjinal olanın şanzıman blogundaki kod : JC5226
yeni bugün uydurduğumuz ve taktığımız yeni şanzıman blogunun kodu : JB3962

bunun haricinde bilgiye gerek varmı ?

Serviste yenisinin kodunun hangi araca ait olduğunu sordum adam bana europa otomatik şanzıman diyor dumur oldum öle deyince yani anlamadım ama bulamadımda :D

Şimdi hangisi kısa yada hangisi uzun birde dayanıklılık konusunda bi üstünlüğü varmı birbirlerine ??

senna
10-03-2008, 23:06
dediğim gibi orjinal olanın şanzıman blogundaki kod : JC5226
yeni bugün uydurduğumuz ve taktığımız yeni şanzıman blogunun kodu : JB3962

bunun haricinde bilgiye gerek varmı ?

Serviste yenisinin kodunun hangi araca ait olduğunu sordum adam bana europa otomatik şanzıman diyor dumur oldum öle deyince yani anlamadım ama bulamadımda :D

Şimdi hangisi kısa yada hangisi uzun birde dayanıklılık konusunda bi üstünlüğü varmı birbirlerine ??

yukarıda pdfe göre tam bulamadm şanı-zıman üzerinden okunması daha mantıklı bi plate gösteriyoda ama jc5 daha yeni model olabliir muhtemelen bana öyle geldi ama bunu bilen bi servis elemanına sormakta yarar var

Can Kolcak
10-03-2008, 23:20
sizin verdiğiniz dökümanı inceledim JB 0-2 ve 4ü aynı sınıfa koymuş geri kalan JB1-3-5 ve JC5 ide aynı sınıf olarak koymuş dikkat ederseniz yani sanırım şekil olarak bu yüzden oturtabildik ztn 0-2-4 otomatik olabilir ; diğerleri manueldir ama şunu anlamadım..

şimdi mesela JB3 ün A B C die gidio gear bölümü aşağıya doğru mesela 1st de 11/41 die rakamlar var 2st de ise 19/39 yazıyor ama JC5 te ise aynı yerde yine A kısmının 1st sinde 11/41 var 2st de ise 21/43 yazıo bunları anlamadım ?? hangisi kısa şimdi =?

Can Kolcak
11-03-2008, 20:55
Arkadaşlar şanzımanı oturttuk bugün radyatör değişecek onu bekliyoruz ama öyle bir deneyelim dedik ama baktıkki basıyoruz kontağa boşa çeviriyor volan sanki yani ateşliyor ama motoru harekete geçiren bişi yok. Daha sonra anladıkki dişlilerle marş dinamosu uzak kalıyor buda şanzımanın farklılığından kaynaklanıo ama bunu yarın edirneye götürüp uygun bir marş dinaosuyla çözmeyi düşünüyoruz. Onun haricinde uymayan bir nokta gözükmüyor zaten aracı vurdurarak denedik çalıştı ve vites geçişlerindede problem yok yani sanırım dünyada ilk defa clio rs te JC5 yerine JB3 şanzımanı çalıştırdık :) Tabi kısa ve uzun durumunu test edemedik çünkü radyatör delik olduğundan sadece viteslerde sorun olmadığını anladık yarın radyatör takılacak ve aracı vurdurup çalıştırıp edirnede bu işin içinde olan bi yere gidip oradan bi uygun marş dinamosu bakacağız. Onun haricinde bi sorun gözükmüyor. ??

Ama hala kısamı uzunmu belli değil siz bu konuda ne dersiniz yada bu uydurma şanzıman konusunda JC5 ten JB3 e geçiş ==??

Serkan.S
11-03-2008, 23:00
Bence o vurdurup çalıştırıp edirneye gitme işini yapmayın.Araba olmasa bile otobüsle gitmenizi tavsiye ederim.Tam olarak ne eksik olduğunu bilmiyosunuz.Kendinizin de söylediği gibi dünyada ilk dediniz; fark etmediniz daha kötü bir eksik çıkarsa yazık olur emeklerinize.

chiefkadir
12-03-2008, 00:31
Arkadaşlar şanzımanı oturttuk bugün radyatör değişecek onu bekliyoruz ama öyle bir deneyelim dedik ama baktıkki basıyoruz kontağa boşa çeviriyor volan sanki yani ateşliyor ama motoru harekete geçiren bişi yok. Daha sonra anladıkki dişlilerle marş dinamosu uzak kalıyor buda şanzımanın farklılığından kaynaklanıo ama bunu yarın edirneye götürüp uygun bir marş dinaosuyla çözmeyi düşünüyoruz. Onun haricinde uymayan bir nokta gözükmüyor zaten aracı vurdurarak denedik çalıştı ve vites geçişlerindede problem yok yani sanırım dünyada ilk defa clio rs te JC5 yerine JB3 şanzımanı çalıştırdık :) Tabi kısa ve uzun durumunu test edemedik çünkü radyatör delik olduğundan sadece viteslerde sorun olmadığını anladık yarın radyatör takılacak ve aracı vurdurup çalıştırıp edirnede bu işin içinde olan bi yere gidip oradan bi uygun marş dinamosu bakacağız. Onun haricinde bi sorun gözükmüyor. ??

Ama hala kısamı uzunmu belli değil siz bu konuda ne dersiniz yada bu uydurma şanzıman konusunda JC5 ten JB3 e geçiş ==??Clio RS şanzumanından Reno 9 a direk geçiş...:heyoo:
O torka dayanırsa "tek" olursun ;)

Can Kolcak
12-03-2008, 09:10
Bugün dayanıp dayanmayacağını görecez

Can Kolcak
12-03-2008, 16:11
Arkadaşlar JB3 ü taktık ve çok çok kısa geldi ama kafamda bazı soru işaretleri oldu. JB3 ü taktık oturttuk herşey tamam ama dediğim gibi marş dinamosunu uydurtamadık bir türlü olmadı bizde şuan söküyoruz araç lifte ve laguna şanzımanı bulduk bloogla beraber hiç sökülmemiş onu oturtacaz o JC5.. JB3 ü takıp aracı denedik biraz otobanda ilk viteslerde 1-58 2-100 3-160 ta 8100 dd de kesiciye giriyor. Ve önceki yani orjinal şanzımanın %5 ısası ile denediğimizde 0-100 değerimiz 3 kişi ile 6.2sn idi şuan denedik fazla vites geçişindenmi bilmiyorum ama 100 e geldiğinde 7.1 civarı bi değer alıyoruz hep. Yani aracın 0-100 hızlanması dahada yükseldi.. Bunu anlamadık ama şimdi laguna şanzımanını denicez dediğim gibi komple blok olarak aldık yanlız kilometre okuyucu yeri yok üzerinde.. Lagunanınkine şimdi tornacı böyle bir yer yapacak daha önce blog olarak koyan oldumu bilmiyorum ama şimdi denicez inş artık bi sorun çıkarmaz orası burası uymuo sinir etti. Sonuç olarak JB3 ü çıkardık tekrar JB5 e geçicem ama bu laguna şanzımanıymış bu clio rs e göre nedir oranı ne kadar kısadır yada uzundur bunlar hakkında bilgisi olan varmı birde şu 7.1sn ye ye kısa şanzımanla neden bukadar kötü bi değer oldu 2 kişiyle ..

Can Kolcak
12-03-2008, 20:46
JC5 %5 kısa ile 3 kişi 6.2sn 0-100 yapıyorduk.
JB3 ü taktık çok çok kısa 30kmh a yakın fark var kesicide ama 0-100 7.1sn e çıktı :S

Bu neden böyle oldu anlamadım ama söktük yine JB3 ü ve orjinal denicez yine..

İşte JB3 ün kesici denemeleri görünce eminim şaşıracaksınız hepsi 8100dd :) Buna rahmen hızlanış resmen düştü..

http://www.youtube.com/watch?v=efIe8OvCvK4 (JB3 şanzıman)

EvrenCan_RS
12-03-2008, 21:55
JB3 ün oranı nedir??

Can Kolcak
12-03-2008, 21:59
oranını bilmiyorum biz taktık ve denedik kesici yerlerini videoda görebilirsin yani beklediğimizdede çok kısa çıktı ve sanki aracı daha çok kastırdı gibi çünkü 0-100 eski performansı kaybetti araç bukadar kısa şanzıman takınca nedeninide çözemiyoruz ??

Vts_Power
12-03-2008, 22:53
öyle iş olmaki kesici hıza göre.orj şanzumanını dağıt dişlilerini say tek tek karşılığıyla, takacağınıda sayfarklarını yollayım sana sök tak yapmayın boşuna

chiefkadir
12-03-2008, 23:03
Bu videoya göre stock Rs geçer seni..Motordada bir sıkıntı olabilir..Derhal dyno yap veya birileri ile dene..

Ayrıca amerikayı yeniden keşfetme JC5 i geçir...Kafandan şanzımanı at..

M3CSL
13-03-2008, 00:20
benım videoda görduğum ilk 2 vıteste arac yavas gibi soradan acılıo sanki...
var bı numara çözemedım.. izmirde mı yapılo arac?

Can Kolcak
13-03-2008, 09:33
Hayır araç Lüleburgazda burda yapıyoruz.

chiefkadir şuan zaten bu sabah sanırım 3 e kadar biter şanzıman olarka JC5 takacaz sadece laguna dan çıkma olduğunu söylediler diğer bilgilerini bilmiyorum. 2.0 1.6 dizel bunlar hakkında bir bilgim yok. Ama bu kadar kısa olmasına rahmen daha iyi kaçmaması aracın dikkatimizi çekti. Acaba diyorum CAI denmi yaptı. çünkü Edirneye giderken marş dinamosunu takacağımız için filtre kutusunu takmadık yani CAI de iptal filtrede iptal oldu direk motordan alıodu havayı. Bunun bukadar etkisi olabilirmi ?

boosted_pug
13-03-2008, 17:09
kardeş aklıma bişi takıldı bu şanzıman direk oturdu demişsin bunun kovanını kendi şanzımanına aktarsan yada ne biliyim seninkine uygun bi kovan bulsan daha ii olmazmı

Can Kolcak
13-03-2008, 17:41
şuan JC5 taktık ama çok yağmur var deneyemiyorum aracı ama 2. vites 8100 dd 110 da kesiyor.. ilk şanzımanda JC5 ti %5 kısaydı o 117 civarı kesiodu ikinci taktığımız çok kısaydı JB3 100 de kesiodu ama marş motoru uymayınca söktük şuan JC5 i oturttuk herşey uygun marş motoruda oturdu blok olarak aynı çünkü çıkanla lagunadan çıktığını söylediler bizde taktık şuan iyi gibi araç en kısa zamanda bi video çekip yorumları alacam.

chiefkadir
13-03-2008, 20:41
JC5 Laguna şanzımanı yani 15/61 8100 devirde 116 kmh/h yapar kadranda 117 görürsün..
Şuanda 110 da kesiyosa o devirde 14/59 var demektir...
Son hali ile çık sokağa bi video yap..

Can Kolcak
13-03-2008, 23:05
yarın bi denicem videoyada alacam haftasonuda golf gti 200hp lik dsg şanzıman araçla denicez.. megane rs lede deniyebiliriz haftasonu

M3CSL
14-03-2008, 00:44
beklıyoruz;)
2. vıtes 110 baya ıdeal olmuş;;)
bu arada sadece çiple 8000e kadar zorlama derım guc dusebilir cunku 7500den sora...

Can Kolcak
14-03-2008, 23:04
arkadaşlar megane rs ve 206 gti ile denedik birazzdan videolarıda koyacam ama bukadar kolay geçeceğimi sanmazdım megane rs i

Can Kolcak
15-03-2008, 10:00
videoları

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?p=241724#post241724

linkten izleyebilirsiniz.

EvrenCan_RS
15-03-2008, 16:55
Laguna dedikleri 15/61 oda arabana olacak en iyi kısa kanaatimce.. Hayırlı olsun