PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronik devre hakkında

emrem123
24-08-2012, 09:08
Selamun aleykum ,

Elektronik bir devreye bilgisayarlı kontrol yada normal olarak nasıl kontrol saglarız.

Yapmak istedigim herhangı bir verici devreye yaklastıgında devredekı ışıgı yakmak.

bu konuda yardımcı olabılecek birisi varmı ? :)

simdi bir verici dusunun benım uzerımde ben devreye yaklastıgımda bendekı verıcının o devreye yaklastıgını kontrol edıp o devredekı ışıgı yakmasını ıstıyorum.
benım yanımda 20 kişi de olsa sadece ben yaklasınca benı gorup yanması gerek.

opamp
24-08-2012, 09:23
Nette araştırma yaptın mı ? Bununla ilgili çok fazla bilgi ve devre arşivi bulabilirsin..

Ayrıca ne tarz bir devre ve tam olarak işlevi nedir ayrıntıları yazarsan daha çok yardımcı olunabilir.

emrem123
24-08-2012, 09:33
Arastırma yaptım.Tam olarak ıstedıgım devreyı bulamadım ışık yakma falan bunlar var. benım ıstedıgım herhangı bır alıcı yada verıcı cihazlar o ışıklı devreye belli bir mesafe yaklastıgında o ışıgın yanması :)

sadikbeyazit
24-08-2012, 10:10
merdivenlerde olan hareket sensörürü gibi bişimi???

burkaykalyon
24-08-2012, 10:12
bahsettiğin işlemi ldr ile çok rahat yapabilirsin.ancak ldr'ın farklı çeşitleri var karanlık-aydınlık,sıcaklık-soğukluk gibi...

Derman
24-08-2012, 10:14
ldr sadece aydınlık yada karanlıkta çalışır..sıcaklık yada soguk için ptc yada ltc kullanması gerekır..
ama arkadasın demek istedıgı radar vb cihazlardakı sınyalı algılamak...

sadikbeyazit
24-08-2012, 10:15
yapmak istedigi tam anlaşır degil hareket duyarlıgımı yoksa bilgisayar kontrölümü anlayamadım..

sadikbeyazit
24-08-2012, 10:17
ldr sadece aydınlık yada karanlıkta çalışır..sıcaklık yada soguk için ptc yada ltc kullanması gerekır..
ama arkadasın demek istedıgı radar vb cihazlardakı sınyalı algılamak...

biraz zor frekans gibi bişi sanırım...

melihyilmaz
24-08-2012, 10:17
yanlıs anlamadıysam yeni i30 daki gibi anahtarlık cebinde arabaya yaklasınca araba farları yanacak kapıları açılak uzaklastıgında kilitlenecek felan anhtarsız giriş ve anahtarsız çalıstırma gibi bişiler düşünüyo sanırım oyüzden ldr felan işe yaramaz

burkaykalyon
24-08-2012, 10:20
yanlıs anlamadıysam yeni i30 daki gibi anahtarlık cebinde arabaya yaklasınca araba farları yanacak kapıları açılak uzaklastıgında kilitlenecek felan anhtarsız giriş ve anahtarsız çalıstırma gibi bişiler düşünüyo sanırım oyüzden ldr felan işe yaramaz

he eğer böyle birşeyse ldr işe yaramayacaktır zaten...belki içerdeki ışığı yakabilir ldr ile :)

emrem123
24-08-2012, 10:21

gibi birsey :) Zaten hareketlı bırseyı gorunce yanan lambalar var onlar degıl .:)

emrem123
24-08-2012, 10:24
yapmak istedigi tam anlaşır degil hareket duyarlıgımı yoksa bilgisayar kontrölümü anlayamadım..

simdi bir verici dusunun benım uzerımde ben devreye yaklastıgımda bendekı verıcının o devreye yaklastıgını kontrol edıp o devredekı ışıgı yakmasını ıstıyorum.

Araba anahtarındakı gıbı sadece ısıkları acması yeterlı.

bunu insanı gorunce yanan işik gibi düsünmeyın o zaten hareketı algılıyor.

melihyilmaz
24-08-2012, 10:26
tamam işte aynı benim arabadaki gibi anhtarlık cbimde girip çıkıyorum ne istersem yapıyorum ben çıkıncada herşey kapanıyo sana böle bişi lazım ama ne olduğunu bende bilmiyorum

emrem123
24-08-2012, 10:30
asıl istedigim daha karısık bırsey belkı ama bu kadarını bulsam da bana yeterlı olacak sankı :)

dıyelımkı sokakta yuruyorum bende bır verıcı var. bunla bır yerdekı 4 5 adet ısıgı olan ve bu ısıkları yanan dewreye yaklasıyorum ama o sadece verıcı olan kısılerı gordugunde ıcındekı ısıklardan bir tanesını yakacak.dıgerlerı yanmayacak.asıl ıstedıgım bu :) sımdılık bu kadarını deıl bı tanesını yakmayı bulursam yetecek.

emrem123
24-08-2012, 10:31
tamam işte aynı benim arabadaki gibi anhtarlık cbimde girip çıkıyorum ne istersem yapıyorum ben çıkıncada herşey kapanıyo sana böle bişi lazım ama ne olduğunu bende bilmiyorum

en ıısı bi i30 alıp parçalıyım :D :icon_tup:

mechanic
24-08-2012, 10:34
antalyada elektronikçiler çarşısı gibi birşey yokmu. oraya git sor bence.

emrem123
24-08-2012, 10:36
antalyada elektronikçiler çarşısı gibi birşey yokmu. oraya git sor bence.

Varmı ? :)

Erdem K.
24-08-2012, 10:43

Araba anahtarındakı gıbı sadece ısıkları acması yeterlı.

bunu insanı gorunce yanan işik gibi düsünmeyın o zaten hareketı algılıyor.

alıcı ve verici arasındaki veri iletimi nasıl yapılıyor ona bakın. verici tarafından aktarmak istediğiniz sadece mesafe kontrolü ise ona uygun bir devre muhtemelen pic16f... türevi vs. kullanmanız gerekecek. herhangi bir programlama dili kullanıyormusunuz? uygulama araç için mi olacak?

emrem123
24-08-2012, 10:48
alıcı ve verici arasındaki veri iletimi nasıl yapılıyor ona bakın. verici tarafından aktarmak istediğiniz sadece mesafe kontrolü ise ona uygun bir devre muhtemelen pic16f... türevi vs. kullanmanız gerekecek. herhangi bir programlama dili kullanıyormusunuz? uygulama araç için mi olacak?

Sadece arac degıl kısıler yada araç yanı tasınabılır bır verıcı dıyelım kı araca koydum bu verıyı.apartmanın altına geldim.Evın yanan oturma odası ısıgı sonup sadce benım odamın ısıgı yanacak :) mesela .Bunun hakkında bılgım sadece Bılgısayar Programlama 2 senelık okudum yanı Programlama olarak basıc yada delphi buda sınırlı benım için. :)

melihyilmaz
24-08-2012, 11:27
en ıısı bi i30 alıp parçalıyım :D :icon_tup:

hemen garaja sokuyorum arabayı :D:icon_wack

anthinka
24-08-2012, 11:30
Coder says: Senin çözümün RFID sistemleri

opamp
24-08-2012, 11:33
Coder says: Senin çözümün RFID sistemleri

Aynen RF ID sistemleri araştır dicektim şimdi sen yazmışsın :)

opamp
24-08-2012, 11:36
» RFID Nedir? - Dailymotion video (http://www.dailymotion.com/video/xc1a9m_rfid-nedir_tech)

emrem123
24-08-2012, 12:13
hemen araştırıyorum:)

emrem123
24-08-2012, 12:30
bunu bi pc olmadan yapamazmıyız?yanı programladıktan sonra pc etkısız hale getırıp devamlılıgını pc sız sekılde yapamazmıyız?

opamp
24-08-2012, 13:06
Büyük ihtimal PIC ile yapılabilir. Ancak bu işi PIC programlayı bilen teknik olarak yeterli bilgisi olan birini bularak yapman lazım.

Erdem K.
24-08-2012, 13:08
bunu bi pc olmadan yapamazmıyız?yanı programladıktan sonra pc etkısız hale getırıp devamlılıgını pc sız sekılde yapamazmıyız?

önceki yazımda belirttiğim gibi pic16f... veya türevini uygun şekilde pc'de programladıktan sonra rf veri aktarımını artık pc olmadan sadece pic'i oluşturduğun uygun devre üzerine monte ederek yapabilirsin. aslında düşüncen çok güzel ve yaratıcı şayet biraz meşakkatli olacaktır...

emrem123
24-08-2012, 13:25
önceki yazımda belirttiğim gibi pic16f... veya türevini uygun şekilde pc'de programladıktan sonra rf veri aktarımını artık pc olmadan sadece pic'i oluşturduğun uygun devre üzerine monte ederek yapabilirsin. aslında düşüncen çok güzel ve yaratıcı şayet biraz meşakkatli olacaktır...

ben sadece burda nasıl oldugunu soruyorum Asıl ne oldugunu bilsen:) projemın en önemlı yerı burası eger yardım bulabılır yapabılırsem çok güzel olacak gıbı gelıyor.:)
aslında bunun hakkında da bılgı lazım yanı hangı kurumla yada kımle bu projeyı yapmamda yardımcı olabılecek yerler nereler war bunu merak edıorum.