PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Renkli Emniyet Kemeri Hk.

Emre Akçay
24-08-2012, 14:15
Arkadaşlar bu renkli emniyet kemerlerini döşemeci eski arabama dikerek takmıştı. Makarada biraz orjinal kemeri bırakıp kırmızı ile birleştirmişti. Sorum şudur ki yeni nesil araçlarda bu işlemi yapsak sıkıntı olur mu? Şöyle ki aktif gergili emniyet kemeri diye bir güvenlik sistemi var sanırım yeni nesil araçlarda? Herhangi bir sorun çıkar mı?

Y.Emre
24-08-2012, 14:59
sıkıntı çıkar çıkmaz bilmemde, arabadaki en önemli güvenlik unsurunu renk uğruna pasifleştirmekmi istiyorsunuz?

sizce dikerek ne kadar sağlam olur kaza anında ? (gerçi emniyet kemeri kullanıyormuyuz oda ayrı bi soru ama..)

Emre Akçay
24-08-2012, 15:05
Sormak istediğim de o zaten. Ne kadar pasifleştirir. Zaten orjinalindeki de dikiş ile dikilmiş. Fabrikadan öyle çıkmış. He o dikişin ipi daha iyidir, dikim belli ölçülere göre yapılmıştır bilemiyorum. Ama aktfi gergiler kaza anında kaza şiddetine göre ayarlanıyor bildiğim kadarıyla. Böyle bişey yaparsak ne olur acaba?

Edit: Forumdan araştırdığım kadarıyla '' Faberge '' sorun olacağını yazmış. Buraya davet ediyorum onu. :)

Burak E.
24-08-2012, 15:06
emniyet kemerine ek yapılırsa saglamlıgı gider kesildigi an bir daha toparlanmaz kesilen yer yumusar bence komple degiştir kesme biçme yapmadan yada orginal kalsın

Emre Akçay
24-08-2012, 15:09
Eski aracım da sorun yoktu. Mekanizma yine sarıyordu. Sağlamlığına sağlamdı. Ama hala pek güvenli bir iş olmadığını düşünüyorum. Ondan konu açayım dedim.

Y.Emre
24-08-2012, 15:16
illaki değiştiricekseniz kemeri sargı mekanizmasından çıkarın orjinal kemeri tamamen sökün yine aynı yerden yeni kemeri dikişse dikiş perçin falansa perçinletip yeniden sardırın. mümkünse kemeri taktıgınız zaman en az 1 2 tur sarılı kemer kalsın sargı mekanizmasında. söylemek istediğimi dogru şekilde aktarabildimmi bilmiyorum ama kesip dikmeye göre bu şekilde daha saglam olacagını düşünüyorum

ProdriveSTI
24-08-2012, 15:18
renkli kemerleri nerden temin edebiliriz.

mavi ve turuncu lazım bana 2 ayrı arabam için.

Emre Akçay
24-08-2012, 15:23
renkli kemerleri nerden temin edebiliriz.

mavi ve turuncu lazım bana 2 ayrı arabam için.

***** sitede vardı. Sitede de Kingpin nickli arkadaştan almıştım ben daha önce.

Emre Akçay
24-08-2012, 15:24
illaki değiştiricekseniz kemeri sargı mekanizmasından çıkarın orjinal kemeri tamamen sökün yine aynı yerden yeni kemeri dikişse dikiş perçin falansa perçinletip yeniden sardırın. mümkünse kemeri taktıgınız zaman en az 1 2 tur sarılı kemer kalsın sargı mekanizmasında. söylemek istediğimi dogru şekilde aktarabildimmi bilmiyorum ama kesip dikmeye göre bu şekilde daha saglam olacagını düşünüyorum

Peki bu şekilde aktif gergilere birşey olmayacak mı? Eski aracımda taktırırken mekanizmadan tamamen çıkarırsak birdaha sardıramayız demişti döşemeci. Ondan dikmiştik. Sorun olmamıştı ama pek güvenlikle alakalı bir araba olmadığından dert etmemiştim.

ProdriveSTI
24-08-2012, 15:28
***** sitede vardı. Sitede de Kingpin nickli arkadaştan almıştım ben daha önce.

şimdiki nicki onuralp'mi ?

Emre Akçay
24-08-2012, 15:36
şimdiki nicki onuralp'mi ?

Şimdikini bilmiyorum. Pm attım ***** site ilanındakini.

ProdriveSTI
24-08-2012, 15:42
Şimdikini bilmiyorum. Pm attım ***** site ilanındakini.

eyvallah kardeşim çok ucuzmuş sipariş geçecem hemen

RottingChrist
24-08-2012, 15:50
elimde 15 20 metre kırmızı var. aldım ama döşemeci beni s..tir edince takmak kısmet olmadı aracıma. güvenlik sıkıntı değil diyene satarım isterse. daha önce yine burda satan arkadaştan almıştım.

karsiyakaliozi
24-08-2012, 15:59
risk almayın arkadaslar komple kemeri değiştirin bana kalırsa bu kemer işi döşemecinin yapabileceği bir iş deyil kozmetik olarak yapar belkı ama özel iplik falan gerekiyor v.s ve işe yaramadığını kaza anında öğrenmek kadar kötü bişey olamaz sanırım

Emre Akçay
24-08-2012, 16:01
Yaptırmayayım diyorum bende. Çünkü kemer gelen şiddete göre kendini sıkıyor veya gevşetiyor diye biliyorum.

Y.Emre
24-08-2012, 17:07
Peki bu şekilde aktif gergilere birşey olmayacak mı? Eski aracımda taktırırken mekanizmadan tamamen çıkarırsak birdaha sardıramayız demişti döşemeci. Ondan dikmiştik. Sorun olmamıştı ama pek güvenlikle alakalı bir araba olmadığından dert etmemiştim.

yeniden sarabilirlermi bilmiyorum. Sarabilirlerse, kemeri değiştirmenin en güvenli yolu bu olur bence, saramayacaklarsa hiç kurcalamamak daha iyi..

aktif gergi konusunda da; -emin olmamakla beraber- bikaç forumda okudugumda aktif gergi olayının emniyet kemeri kumaşından değilde kemeri taktığımız yerdeki (zemine/koltuga sabitlenmiş olan parça) bi piston vasıtasıyla yapıldıgı yazıyordu.. araştırmak gerekir yazan gibiyse aktif gergi ile bi sorun olmayacaktır..

ama değermi derseniz bence kesinlikle değmez..

otomobillerin güvenlik ekipmanlarının ve aydınlatma sistemlerinin kurcalanmasına karşıyım.

Emre Akçay
24-08-2012, 17:26
Şu olay var kalkıp kemeri değiştiririz araba Allah korusun airbag açmaz, emniyet kemeri verimli çalışmaz. O olayı aydınlatsak. Aktif gergi konusunu da tam bilen arkadaşlar vardır mutlaka.

DarkSky
24-08-2012, 18:30
bugune kadar kemer takmadım takmamda ötmesin die şu yanıltıcılardan takıorum

adam çözmüş olayı işte.

Y.Emre
24-08-2012, 18:40
adam çözmüş olayı işte.

dimi ama. herkesin takıp takmaması kendine ancak harika, onure edici bi olay gibi yazmak..

wolkanku
24-08-2012, 19:31

helal delikanlı adammışsın:icon_tup:

Seven7
24-08-2012, 19:52
Dikmek dediğiniz tam olarak ne oluyor? Bildiğimiz kemeri son noktalarından kesip oraya renkli kemer mi takıyorsunuz yoksa normal kemerin üzerine mi dikiyorsunuz?
Orijinal kemere ne olursa olsun müdahale etmeyin derim ben, çok istiyorsanız üzerine bir şeyler yapmak daha mantıklı.

Emre Akçay
24-08-2012, 20:03
Dikmek dediğiniz tam olarak ne oluyor? Bildiğimiz kemeri son noktalarından kesip oraya renkli kemer mi takıyorsunuz yoksa normal kemerin üzerine mi dikiyorsunuz?
Orijinal kemere ne olursa olsun müdahale etmeyin derim ben, çok istiyorsanız üzerine bir şeyler yapmak daha mantıklı.

Eski aracıma öyle yaptırmıştım. İlk dediğiniz gibi. Orjinal kemeri sonuna kadar kesip kırmızı kemerle bağlantı yapılmıştı. Baktım orjinali de öyle enterasan.

Burak Mehmet
24-08-2012, 20:06
off road yaparken o emniyet kemerinin iki ucunun döşemecide dikilmiş hali ile çamura saplanmış 1500 kg araçları çekip çıkartıyorduk...zannetmiyorum sıkıntı yaratsın...

Emre Akçay
24-08-2012, 20:08
Kopar mı diye düşünmüyorum gerçekten çok sağlamdı ama güvenlik sistemi varsa elektronik bişeyler onu bozmayalım diyorum. Ne bilim kaza anında kemer sıkmaz beni gevşek kalır, 100 lira uğruna hiç olmayalım. Öncekinde yaptırmasam güvenli değil derim ama hiç sıkıntı yaşamamıştım.

Burak Mehmet
24-08-2012, 20:11
aktif gergi aslında çok basit ve kolay bozulmaz bi mekanizma...kemerin kesilmeside bunu bozacak bi durum değil..

Emre Akçay
24-08-2012, 20:12
Sonunda net bir cevap geldi. Teşekkürler. :)

bskone
24-08-2012, 20:27
kemerleri nerden temin ettiniz acaba link alabilirmiyim ? bir mahsuru yoksa

ACTPK
24-08-2012, 22:37
Rallilerdeki teknik kontrollerde kemerin üzerinde toplu iğne başı kadar delik görseler araç teknik kontrolden geçemiyor. Siz kesip ek yapmaktan bahsediyorsunuz :) Üstelik Ralli araçlarında kemerler 4 ve ya 6 noktadan (yani bir o kadar ayrı kemer) bağlıyken aracınızda tek bir tane kemer var :) Sizce sağlıklı olurmu?

Ben canımı o kemerlere emanet etmezdim...

ufuksaracci
24-08-2012, 23:06
Aktif gergi bildiğim kadarıyla makaraya baglı bir sistemdir. Yeni nesil arabalarda hava yastıklarıyla birlikte çalışır. Kaza anında içerisi gaz dolu küçük bir tüp patlayarak makarayı geri sarar. Bu sarım hareketini engellemeden yapabilecek usta var mıdır bilmiyorum. Bence riske girmeye değmez

Schumi
24-08-2012, 23:23
Renkli emniyet kemeri orjinalden ağır oluyor. Toplama mekanizması toplamak istemeyebiliyor. En ufak kemerin ters dönmesi takılmasında çekmiyo. Kemeri düzeltmen gerekiyor. Her araçta aynı olmayabilir ama.

mrttncr
25-08-2012, 01:17

Bravo...Ayakta alkışlıyorum.Yeni nesillere örnek...

Emre Akçay
25-08-2012, 03:00
Durum itibariyle takmamaya karar verdim o zaman.

cabriolet
25-08-2012, 03:06
Renkli emniyet kemeri orjinalden ağır oluyor. Toplama mekanizması toplamak istemeyebiliyor. En ufak kemerin ters dönmesi takılmasında çekmiyo. Kemeri düzeltmen gerekiyor. Her araçta aynı olmayabilir ama.

ben minimde kullaniyorum hic problemi yok aklima gelmisken jipede yaptirayim :)

On3R
25-08-2012, 09:08
Bir araca kaç metre gidiyor ?

M.A.D
25-08-2012, 09:13
plastidip yapın :D

Chn53
25-08-2012, 09:14
Bir araca kaç metre gidiyor ?

sağ sol iki taraf için 20 metre diye biliyorum onur abi

On3R
25-08-2012, 09:23

Tamamdır.Sağol şirinlik abidesi :)

CavitS
25-08-2012, 09:39

yaşaaa, adamin dibisin erkek...

CavitS
25-08-2012, 09:41

emin misin, eksik bilgi verdin diye banlamasınlar bi de simdi :D :D

Emre Akçay
25-08-2012, 20:11
Ben 5 kemere 20 metre almıştım diye hatırlıyorum ama. Yanlışım da olabilir. Zaten almaya kalksak alamıyoz kimsede yok galiba.

redbaron
25-08-2012, 20:19

yoksa sende mermiye kafa atanlardan mısın ?

Emre Akçay
09-10-2012, 20:52
Hortlatayım konuyu. Kararsızlık devam ediyor.

m. ali öz
09-10-2012, 21:49

bende çok kararsız kalıyorum ama boşver kardeşim bence bazı zevklerin sonuçları kötü olabiliyor, zaten herşeyiyle oynadık medetin, bari bizi güvende tutan en önemli unsuru hayata/koltuğa/arabaya bağlayan kemer standart kalıversin ;):icon_tup:

murat_ileri
09-10-2012, 22:11

komplesine ortalama 20 mt gidiyor,

konun ana başlığına gelecek olursak senin sistemini açıpta bozmadan geri toplayacak usta olduğunu zannetmiyorum en iyisi elletme, iyi bir ustan varsa mekanizmadan sorun yaratmadan takabilecekse sistemde en ufak bir sorun yaşamadan kullanırsınız.

cabriolet
09-10-2012, 22:25

Ben yarın fırsat bulursam kırmızı yapıcam kemerleri foto çeker koyarım foruma :)

Emre Akçay
10-10-2012, 08:51
Arkadaşlar döşemeci mekanizmaya herhangi bir zarar vermeden daha önce taktı. Toplamasında sorun yoktu. Aynı şekilde sağlamlığına da sağlamdı ama eski arabada aktif gergili kemer denilen zımbırtı yoktu. Yeni arabada var. Ne işe yarıyor onu bilmiyom ki. Çok önemli bişey mi? Kemeri değiştirince o özellikte gitmesin.

Emre Akçay
10-10-2012, 09:06
Ben yarın fırsat bulursam kırmızı yapıcam kemerleri foto çeker koyarım foruma :)

Bekliyorum fotoları :)

karsiyakaliozi
10-10-2012, 09:56
genelde arkadaslar bahsetmıs aırbaglerle calısan bı mekanızma var tup gibi bişey o bıraz sıkıntılı onu sokmek takmak ben sevisde sokturup taktırmısdım ama usta sökerker dıken ustundeydı sonra mekanızmayı komple yolladım kemer imalatı yapan fabrikada haledip yolladılar mekanızma onemli onu ıyı arastırın bu arad kemer her hrenk e-bayda bulunuyor genıslıgıne dıkat edıp alın farklı ebat var ve fıyatları uygun

Emre Akçay
10-10-2012, 10:05
genelde arkadaslar bahsetmıs aırbaglerle calısan bı mekanızma var tup gibi bişey o bıraz sıkıntılı onu sokmek takmak ben sevisde sokturup taktırmısdım ama usta sökerker dıken ustundeydı sonra mekanızmayı komple yolladım kemer imalatı yapan fabrikada haledip yolladılar mekanızma onemli onu ıyı arastırın bu arad kemer her hrenk e-bayda bulunuyor genıslıgıne dıkat edıp alın farklı ebat var ve fıyatları uygun

Eski arabamda yoktu abi öyle bir mekanizma ama yan hava yastıkları yoktu. Ondan olabilir mi?

karsiyakaliozi
10-10-2012, 10:35
Eski arabamda yoktu abi öyle bir mekanizma ama yan hava yastıkları yoktu. Ondan olabilir mi?

dogrudur darbe algısına gore aktif oluyor hava yastıkları mesela benım aracda koltuk ıcınde yan hava yastıkları burda benım resimler var fikrin olur

http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/69318-black-pearl-rc-in-karsiyaka.html

Emre Akçay
10-10-2012, 11:12
dogrudur darbe algısına gore aktif oluyor hava yastıkları mesela benım aracda koltuk ıcınde yan hava yastıkları burda benım resimler var fikrin olur

http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/69318-black-pearl-rc-in-karsiyaka.html

Benimde koltuk içinde var abi. O zaman mekanizmayı bozmamak namına takmayalım mı. Veya farzetsekki bozulsa nolur.