PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : su sogutma

Burak E.
24-08-2012, 15:45
arkadaşlar 1.7 flas s im var harareti biraz yukselmekte trafikte felan her parcasına baktırdık sıkıntı yok fakat fan sistemi yavaş geliyor sanırım tam sogutma olmuyor
bende custom bişiler yapmak istiyorum daha buyuk radyatör ve fan sistemi olarak

benim radyatör sol üstte hortum girisi ve alt sagda bir giriş yeri var hangi aracın radyatörü uyar ve fan sistemi şimdiden teşekkürler

DOHC
24-08-2012, 15:59
20 yıl önce R9'um varken 140-150'ye çıkınca hararet artıyordu. Baktık, herşey normal. Radyatör şişlenmez, alüminyum falan dediler.
Bende radyatör araba üstünde iken yıkamacıda ön tarafına su tutturdum, leş gibi pis su aktı. Ogünden sonra da hararet yapmadı.
Sen bunu deneyebilirsin.
Daha erken açan termostat takabilirsin.
Veya benim daha sonradan yaptığım gibi, fana direkt enerji vermek için içeri bir düğme yaparsın, fan istediğin zaman çalışır.

Burak E.
24-08-2012, 16:09
20 yıl önce R9'um varken 140-150'ye çıkınca hararet artıyordu. Baktık, herşey normal. Radyatör şişlenmez, alüminyum falan dediler.
Bende radyatör araba üstünde iken yıkamacıda ön tarafına su tutturdum, leş gibi pis su aktı. Ogünden sonra da hararet yapmadı.
Sen bunu deneyebilirsin.
Daha erken açan termostat takabilirsin.
Veya benim daha sonradan yaptığım gibi, fana direkt enerji vermek için içeri bir düğme yaparsın, fan istediğin zaman çalışır.

termostat komple cıkardım takmadım yerine hatta radyatöro komple yıkadım pis su cıktı ama gene aynı oldu bayabi hararet yukseltıyor trafikte buda hoşuma gitmiyor ondan böyle bi customa giriyim dedim ve ayrıca fan için direksiyonun altında fan acma dügmeside var sanırım fan yetersiz

DENON
24-08-2012, 16:10
hiiiç uuraşma bende flaş varken ben doğan fanı takmıştım hararet falan kalmadı , direk takabılıyosun doğan slx fanını

DOHC
24-08-2012, 16:13
termostat komple cıkardım takmadım yerine hatta radyatöro komple yıkadım pis su cıktı ama gene aynı oldu bayabi hararet yukseltıyor trafikte buda hoşuma gitmiyor ondan böyle bi customa giriyim dedim ve ayrıca fan için direksiyonun altında fan acma dügmeside var sanırım fan yetersiz

Ben radyatörün dışının yıkanmasını kastetmiştim, hava kanallarının açılması mahiyetinde.
Belki stock fan yanına klima fanı da koyup, 2 fan beraber çalıştırılabilir.....

Burak E.
24-08-2012, 16:13
hiiiç uuraşma bende flaş varken ben doğan fanı takmıştım hararet falan kalmadı , direk takabılıyosun doğan slx fanını

abi resmen bunaldım ya trafik zırtpırt hararetti kırmızıya yakın görmekten bu fan sistemi zayıf kalıyor sanırım hemen araştırıyım şu fan sistemini

Teşekkür ederim bilgi için abi yazmayı unutmuşum düzelttim hemen

Burak E.
24-08-2012, 16:14
Ben radyatörün dışının yıkanmasını kastetmiştim, hava kanallarının açılması mahiyetinde.
Belki stock fan yanına klima fanı da koyup, 2 fan beraber çalıştırılabilir.....

radyatörü söküp iş dış komple yıkattım ben skıntı kalmasın diye ama devam etti

AEAlmas
24-08-2012, 16:14
motor saglıklı olduguna eminmisin ?

Burak E.
24-08-2012, 16:18
motor saglıklı olduguna eminmisin ?

motora baktırdık conta herşey yeni ve saglıklı dendi flas s lerde kronikmiş bu sorun fan sistemi yetersiz kalıyormuş sogutmaya hareket halınde olsun hararet imkansız yukselmez hep aynı seviyede kalır ama trafik oldumu yukseliyor hemen

burkaykalyon
24-08-2012, 16:21
panpa hiç uğraşma gel sat bana şu caaanım arabayı :D eziyet çektirme arabaya narin davran şuna :D tapagaz gezip duruyon! :p

Burak E.
24-08-2012, 16:25
panpa hiç uğraşma gel sat bana şu caaanım arabayı :D eziyet çektirme arabaya narin davran şuna :D tapagaz gezip duruyon! :p

panpa cok nazik davrnaıyorum hafif gaz veriyorum üzüyor beni tapa gaz gezsem haklı diyimce motor hararet yapmakta ama yok yapmıyorum sevecen ve narin davranıyorum :D salı günü okuldan alıcam süründürcem sürtsün burnu :)

Burak E.
24-08-2012, 16:51

sıkıntı neden kaynaklanıyor abi sence yetersiz mi kalıyor fan sistemi orginali

arifozcelik
25-08-2012, 02:58
bende r19(1,6rt) varken bende sıkıntı çekiyordum aracın eski sahibi aynı sıkıntıdan direkt fan açma düğmesi falan yaptırmış

termostatı sökmek aslında doğru bir işlem değil çünkü termostat motor bloğundaki suyu ısınana kadar (termostat değerine kadar örnek 90derece) motorun içerisinde tutar su ısındığında açılarak radyotördeki soğuk suyu motora motordaki sıcak suyuda suğuması için radyotöre gitmesini sağlar ve bu döngüyü engellerseniz sisteminizdeki tüm su ısınır ve harartiniz artar ve fanınız sürekli çalışmak zorunda kalır ama su sürekli döndüğü için radyotör ve fan suyu soğutamaz ve hararet surununuz dahada artar

bence fan müşürü ve termostatınızı (yanlış hatırlamıyorsam en düşük 60derece olması gerekiyor) 60derecelik yenileriyle değiştirmeniz sizin sorununuzu çözecektir bunlarıda sorununzu çözmezse tofaş fanını denemenizi tavsiye ederim

değiştirmenizi tavsiye etmemin nedeni yeni olduğunu düşündüğünüz bu iki parça zamanla yüksek sıcaklığa maruz kaldıkca ısıya olan duyarlılıklarınnı yitiriyor olmasıdır hatta biryerlerden aracınızla ilgili bakım kitabcığını bulabilirseniz bu parçalarında yağ kadar sık olmasada periyodik olarak değişmasi gerekdiğini göerecksiniz

0M42
25-08-2012, 09:36
Termostad açtıktan sonra var yada yok aynı hesaba çıkar termostadın görevi motorun daha çabuk çalışma sıcaklığına ulaşması ve bu değeri korumasıdı.

Radyatörüm temiz durumda diyorsanız sizin probleminiz yüksek ihtimalle fandan kaynaklanıyor tofaş fanları çok güçlü fanlardır işinizi fazlasıyla görür bence.

enginetune
25-08-2012, 09:41
arkadaşlar 1.7 flas s im var harareti biraz yukselmekte trafikte felan her parcasına baktırdık sıkıntı yok fakat fan sistemi yavaş geliyor sanırım tam sogutma olmuyor
bende custom bişiler yapmak istiyorum daha buyuk radyatör ve fan sistemi olarak

benim radyatör sol üstte hortum girisi ve alt sagda bir giriş yeri var hangi aracın radyatörü uyar ve fan sistemi şimdiden teşekkürler

kardeşim mevsime göre müşür kullanıma dikkat ediyormusun eğer üstünde kışlık müşür vasa arabanın ısınması için geç açıcaktır dolaşımı oda sıcakta hararet yaptırır. Eğer ki müşürden değilse seni tek kurtaracak doğan slx in radyatörü

Burak E.
25-08-2012, 15:52
onlara dikkat ederim müşür ve termostata fan sistemi cok kücük bu modellerde dogan slx fanını alıp takıcam bakalım olmadı dogan slx radyatörü takıcam yeterki hararetsiz trafikte kalsın arac