PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaskoda yeni kararlar.

powERS
27-08-2012, 16:12
Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı bir aracın aksamlarının fare tarafından kemirilmesi nedeniyle sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar verdi.

Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan, sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu'na, kasko sigortası teminatında yer almayan konularda ilginç başvurular geldiğini kaydetti.

Son zamanlarda araca giren kedi ya da farenin verdiği zararın karşılanmasıyla ilgili çokça başvuru aldıklarını ifade eden Karacan, şunları söyledi: ''Başvurulardan birinde, aracın hareket etmemesi üzerine oto teknisyeni tarafından yapılan incelemede, aracın kablolarının fare tarafından kemirilmesi üzerine sigortalı aracın hasar gördüğü anlaşılıyor. Sigorta kuruluşu tarafından yaptırılan ekspertiz incelemesi neticesinde de aynı durumun tespit ediliyor, ancak sigorta kuruluşu tarafından hasar tazminatı talebi Kasko Sigorta Genel Şartlarına uymadığı gerekçesiyle reddediliyor.

Hakem incelemesi sonucunda, uyuşmazlık konusu olayda sigortalının hasarın meydana gelmesinde ne kastı ve ne de ağır kusuru söz konusu olduğu, hasarın önceden öngörülemeyen ve gerek sigortalıya ve gerekse sigortacıya atfı mümkün olan bir sebeple meydana gelmediği, gerek Kasko Sigortası Genel Şartları'nda ve gerekse Türk Ticaret Kanunu'nda sigortacının hasarı tazmin yükümlülüğünün asıl, buna karşılık sigortacının hasarı tazmin yükümlülüğü dışında kalan hallerin istisnai ve tahdidi olarak düzenlendiği, uyuşmazlık konusu, 'kemirgen bir hayvanın sigortalı aracın motor aksamına zarar vermesi' hasarının da sigorta teminatı kapsamında kabul edilmesi sonucuna varıldı. Sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar verdi.'' -'Uyuşmazlıklar 4 ayda çözülüyor'' Karacan, Sigorta Tahkim Komisyonu'nun maksimum 4 ay içinde hakemlerin uyuşmazlığı çözmesi gerektiğini belirterek, komisyonun, sigorta şirketi ve sigortalılar arasında uzlaştırıcı bir görevinin de bulunduğunu kaydetti.

ALINTIDIR.

powERS
27-08-2012, 16:14
Yani diceğim o durki burda kemirgenler bizi baglamıyo yada henüz baglamıyo o fare bakarsınız sızın bızım arabamızada gelir.

Ama yazıdaki önemli kısım. Kasko şirketlerinle ters düşülmesi durumunda bir kuruma başvurabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu.

Forumda sık sık açılır oldu sigorta parayı ödemiyor yada karşılamıyor falan gibi başlıklar. Onlara istinaden paylaştım bilgiyi gereksiz görülürse kaldırılabilir.

Day Walker
27-08-2012, 16:14
Biz zaten ödüyodun kemirgen hasarını bizim için bi değişiklik yok.

Yalnız yakında emniyet kemerini takmadan kaza yapanlar için bedeni hasarlar ödenmeyecek aklınızda bulunsun.Trafik sigortaları dahil.

clioGT
27-08-2012, 16:17

Yalnız yakında emniyet kemerini takmadan kaza yapanlar için bedeni hasarlar ödenmeyecek aklınızda bulunsun.Trafik sigortaları dahil.

valla bir zahmet zaten insanlar da o kemerleri taksınlar be ouz:)

Day Walker
27-08-2012, 16:18
valla bir zahmet zaten insanlar da o kemerleri taksınlar be ouz:)

Aynen kardeşim.

onursumer
27-08-2012, 16:21
aynen abi emniyet kemeri taktırmak için en azından bi baskı oluşur insanların üzerinde bence başarılı bir durum

ama bu kemirgenlerden dolayı işi yokuşa suren kasko şirketlerine iyi olmuş

powERS
27-08-2012, 16:34
Ya beyler konu kemirgenler degil :D hani arkadasların bazıları madur oldular fılan ya. O kadar konusuldu yasananlar paylasıldı onların ustune tekrar topic acılıyo aynı seyler.

Haklarını arayabılceklerı bır yer varmış demek ıcın actım bende.

Bu arada birşey sorayım.

Geçen arkadaşlar arabayı vizeye sokmadan önce gitmişler trafik sigortasını yaptırmaya. 400 kusur liralık sigorta için 1300 liraya yakın para vermısler.

nedenide kaza yapmıs olmaları ve 30 yasın altında olmaları tekrar kaza yapabılme ıhtımallerı olmasıymıs.

yanı hasarsızlık dıye bırsey yok trafık sıgortasında da boyle kaza yapmıssın tekrar yaparsın dıye fıyat sısırme gıbı bısey varmı ?

Trafık Sıgortası sabiy değilmiydi ?

TünayK
27-08-2012, 16:34

isabet olur...

FAGE12
27-08-2012, 16:55
Vallahı bende bu konuda cok dert yanıyorum 30 yasından kucugum dıye bır dunya para oduyorum hem sıgorta hemde kasko sırketlerıne yakıunda herseyı pederın ustune yapıcam ....

onursumer
27-08-2012, 17:15
ben arabayı alırken ilk direk babamın ustune aldım ucuz olsun diye :)

multispace
27-08-2012, 17:21
faydalı bir konu olmuş. aynı olay arkadaşımın aracında meydana geldi ve kasko ödeme yapmadı..

multispace
28-08-2012, 12:23
arkadaşlar bizim başımıza da böyle birşey geldi.. nereye başvurmamız lazım bilgisi olan yönlendirebilir mi ? kasko karşılamadı, cebimizden ödedik . işlem yetkili servste yapıldı. arac zaten yeni =?

ozgurluk
28-08-2012, 12:48
Ya beyler konu kemirgenler degil :D hani arkadasların bazıları madur oldular fılan ya. O kadar konusuldu yasananlar paylasıldı onların ustune tekrar topic acılıyo aynı seyler.

Haklarını arayabılceklerı bır yer varmış demek ıcın actım bende.

Bu arada birşey sorayım.

Geçen arkadaşlar arabayı vizeye sokmadan önce gitmişler trafik sigortasını yaptırmaya. 400 kusur liralık sigorta için 1300 liraya yakın para vermısler.

nedenide kaza yapmıs olmaları ve 30 yasın altında olmaları tekrar kaza yapabılme ıhtımallerı olmasıymıs.

yanı hasarsızlık dıye bırsey yok trafık sıgortasında da boyle kaza yapmıssın tekrar yaparsın dıye fıyat sısırme gıbı bısey varmı ?

Trafık Sıgortası sabiy değilmiydi ?

Fiyatlar sabit değil, serbest piyasada fiyatlar firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

Merak ettiğin konu tamamen istatistikler ve risk yönetimi ile alakalı diyebiliriz.

Genç bir kişinin , orta yaşlı bir kişiye oranla kaza yapma riski daha yüksek olarak görülüyor. Bu sebeple fiyatlarda farklılık gösteriyor.

Bunlar ufak örnekler tabi , kim bilir daha nice riziko faktörleri var fiyatları etkileyen.

Hasarsızlık indirimi olayına gelince ; hasar frekansı dediğimiz bir olay var. Eğer sık hasar yapan bir kişiyseniz, doğal olarak sigorta şirketi fiyatlarda sürprim uygulayacaktır. Geçen seneki trafik sigortanla bu sene arasında absürd bir fiyat farkı var ise, bu sigorta şirketlerinin ''senin trafik sigortanı yapmak istemiyorum'' deme şeklidir. Zira seni riskli olarak görmektedir ve tekrar hasar ödemek istemezler.

Ama bir hasarın vardır ve yenilemede hasarsızlık indirimin yoktur. Belli bir fiyat farkıyla, sigortanı yenilersin. O sene bir hasarın olmaz ise , gelecek yıl ki yenilemende fiyatlar eskiye nazaran daha normal olacaktır.

gibi gibi örnekler uzaaaar gider.

powERS
29-08-2012, 10:05
Fiyatlar sabit değil, serbest piyasada fiyatlar firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

Merak ettiğin konu tamamen istatistikler ve risk yönetimi ile alakalı diyebiliriz.

Genç bir kişinin , orta yaşlı bir kişiye oranla kaza yapma riski daha yüksek olarak görülüyor. Bu sebeple fiyatlarda farklılık gösteriyor.

Bunlar ufak örnekler tabi , kim bilir daha nice riziko faktörleri var fiyatları etkileyen.

Hasarsızlık indirimi olayına gelince ; hasar frekansı dediğimiz bir olay var. Eğer sık hasar yapan bir kişiyseniz, doğal olarak sigorta şirketi fiyatlarda sürprim uygulayacaktır. Geçen seneki trafik sigortanla bu sene arasında absürd bir fiyat farkı var ise, bu sigorta şirketlerinin ''senin trafik sigortanı yapmak istemiyorum'' deme şeklidir. Zira seni riskli olarak görmektedir ve tekrar hasar ödemek istemezler.

Ama bir hasarın vardır ve yenilemede hasarsızlık indirimin yoktur. Belli bir fiyat farkıyla, sigortanı yenilersin. O sene bir hasarın olmaz ise , gelecek yıl ki yenilemende fiyatlar eskiye nazaran daha normal olacaktır.

gibi gibi örnekler uzaaaar gider.

açıklamalar için sağol. da ben bunları zaten biliyorum. bilmediğim şey şu bu bahsettiğin eklentiler oranlar kasko için geçerliydi.

ama zorunlu olan trafik sigortasında ne hasarsızlık indirimi nede sürprim uygulaması olduguydu.