PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satmak İçin Plakadaki Borç/ Şahsa Ait Borç

Fatih_
28-08-2012, 19:33
Bu aralar bu konularla kafam çok karışık , trafik şube müdürlüğünden gittim aracın bütün borçlarını çıkarttım.

Vergi-muayene değil , cezalar sadece.

Vergi dairesine gidip borçların faizini öğrenmek istedim ama 34 plakaya biz bakmıyoruz dediler , yok artık dedim başka bir masaya gittima yine cevabı verdiler.

Kimliğimi söyledim 2 adet ceza çıktı.
Plakaya ise bakamayacaklarını çıkmayacağını söylediler.
Trafik şubeden 6 adet ceza çıkarttım , 3 tanesi şahsa ait 3 tanesi plakaya.

2si benim biri ablamın üstüne , diğerleri plakaya ait olan borçlar.

Şimdi asıl sıkıntı şu ki , ben aracı satmak istiyorum ve satmak için hem şahsa hem plakaya ait bütün borçları ödemem gerekiyor mu ?
Sadece plakaya yazılan borçları ödesem satabilirmiyim ?

Kafa karıştıran birbaşka şey ise şahsa ait borçlarda plaka da gözüküyor ??

civic@ef
28-08-2012, 19:48
şahsa ait olanları satışda odeme zorunluluğunuz yok. Ama trafikte 6 sıda plakada cıkıyosa hepsini odemek zorundasınız. durdurup ceza yazıldığında plakaya dusmus oluyo kamera ile aynı muhabbet yanı

senna
28-08-2012, 19:56
34 plakaya bakmama derken? vergi borcun yada cezan çıksa vergi dairesine plaka farklı diye yatıramıcakmısın?

kemal_koker
28-08-2012, 19:56
plaka üzerinde ki yani aracın şasesi üzerinde ki cezaları ödemeniz ve vergi borçlarınızı ödemeniz aracı temiz eder. buna dair de temiz kağıdı alırsınız böylece araç satışa hazır olur

Osman Bahadır
28-08-2012, 20:07
plaka üzerinde ki yani aracın şasesi üzerinde ki cezaları ödemeniz ve vergi borçlarınızı ödemeniz aracı temiz eder.

:icon_tup:

Nizami cevabı budur.

Şahsa yazılan cezalar araç satılsa bile şahıs üstünden takip edildiğinden satışa engel değidir.

kemal_koker
28-08-2012, 20:09
plaka üzerinde ki yani aracın şasesi üzerinde ki cezaları ödemeniz ve vergi borçlarınızı ödemeniz aracı temiz eder. buna dair de temiz kağıdı alırsınız böylece araç satışa hazır olur

vergi borçlarınız derken araç üzerinde ki vergi borcundan bahsettim yanlış anlaşılmasın.

Şahıs üzerinde vergi borcu olması da satışa engel değildir.

Fatih_
28-08-2012, 20:21
şahsa ait olanları satışda odeme zorunluluğunuz yok. Ama trafikte 6 sıda plakada cıkıyosa hepsini odemek zorundasınız. durdurup ceza yazıldığında plakaya dusmus oluyo kamera ile aynı muhabbet yanı

6 adet ceza kağıdı aldım , hepsinde aynı düzen var.

İl-İlçe-Bölgesi-barkod no- tutanak no- tarih- saat- plaka- ceza maddesi- tutar

diye gidiyor hepsinde plaka yazıyor.

34 plakaya bakmama derken? vergi borcun yada cezan çıksa vergi dairesine plaka farklı diye yatıramıcakmısın?

Vergi borcu çıkıyor ama 34 plaka aracın cezalarına biz bakmıyoruz bize gelmiyor dediler.
Trafik şube bölge müdürlüğünden ödemeyi vergi dairesine yapın dediler , vergi dairesine gidiyorum bizde yok diyorlar üstüne bir kadının 30 saniyesini aldım diye laf yaptı sinirlendim çıktım yarın tekrar gideceğim sanırım.

O zamn direk şase üzerindeki cezaları çıkartıp ödeyeyim ?

:icon_tup:

Nizami cevabı budur.

Şahsa yazılan cezalar araç satılsa bile şahıs üstünden takip edildiğinden satışa engel değidir.

Bu güzel haber şimdilik :)

vergi borçlarınız derken araç üzerinde ki vergi borcundan bahsettim yanlış anlaşılmasın.

Şahıs üzerinde vergi borcu olması da satışa engel değildir.

Merak ettiğim , peki direk notere gidip ordan satmak için ödemem gereken borçları öğrenemezmiyim ?

kemal_koker
28-08-2012, 20:22
fatih https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MTV_SORGU buradan bir sorgulatsana neler çıkacak gardaşım

Fatih_
28-08-2012, 20:32
fatih https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MTV_SORGU buradan bir sorgulatsana neler çıkacak gardaşım

Öyle bir araba yokmuş :D

çok karışık saçma sapan bir hal aldı bu iş.

Aracın ruhsatı bizde , annemin üzerine gözüküyor.
Ama vergi dairesinde vergi ödemeye gittiğimizde aldığımız bayanın ismi çıkıyor , vergiler ödenmese onun üstünde gözüküyor , o ödeyecek herhalde :D

aracın adreside hala istanbul fatih olarak gözüküyor.

Hangi noter nasıl bir iş yaptıysa ben anlamadım.

kemal_koker
28-08-2012, 20:35
siz devri almamışsınız o zaman. sene 2012 artık herşey 1 tıkla gerçekleşiyor şimdiye validenin üzerine geçmeliydi araç

Drft
28-08-2012, 23:04
siz devri almamışsınız o zaman. sene 2012 artık herşey 1 tıkla gerçekleşiyor şimdiye validenin üzerine geçmeliydi araç

devri almıstır vergı dairesinde muhtemelen en son vergı borcunu odeyen o isim cıkmıstır kı ben kendımden bılıyorum 6 yıldır aracım bende ilk 2 sene gıdıyorum su kısıyemı ait diyolar ( oncekı sahıbının ısmı ) ama son 3-4 senedir benım ısmım

GokhanRS
28-08-2012, 23:17
online vergi ceza sorgulamadaki çıkan borçları ödemen yeterli. diğerleri noterde karşına çıkmıyor.

gelirler gov tr den cezalarına bak. bu arada araç çıkmazsa eğer daha önce ruhsat yaprağı filan değiştirdiysen eski tescil tarihini gir o zaman çıkar aracın.