PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Değiştirmelimiyim?

yılmazj
29-08-2012, 01:56
Uzun süredir aklımda aracımı dizel başka bir araçla değiştirme fikri var fakat aşırı kararsızım sizlerede bi danışmak istedim.
Aracım 2011 model opel astra j 1.4 turbo.cosmo modeli.booster erhan tarafından yapılan yazılım sayesinde 140hp 200nm olan güç ,163 hp 265nm ye çıkartıldı aracımın gidişinden genel itibariyle memnunum.ufak tefek öğrenci işi bişeyler yaptırmaya çalıştım arabama fakat 1.5 senede 25.000 km yapmamdan dolayı ve yaptıgım km nin gün gectikçe artmasından dolayı ekonomi yapmak sart oldu.cok severek biniyorum aslında ama gözüm hep yakıt menzilinde. Herneyse,
Bu aralar Megane 3 coupe gözüme çok takılmaya başladı.aracın dış görünümünü çok begeniyorum fakat 105hp lik 1.5 motorun şuan kullandığım aracın performansını çok aratacağını düşünüyorum(hiç bi fikrim olmadığından dolayı).hem performans istiyosun hem yakıttan kaçıyosun diyeceksiniz ama biraz öyle oldu:) bu aracı kullananlar varsa şehiriçi bi depoyla kaç km yapıyor ortalama normal kullanmımda kaç lt ye cıkabiliyor eger bu aracı alırsam opeli aratırmı yada değiştirmeye değermi? çok titiz kullandım aracımı şimdi yerine gelecek arac hiçbir yönden üzmemeli ancak o zaman içim rahat edecek bu yüzden çok kararsızım.
Chip+egr iptali mutlaka olucak megane coupeyi alırsam. astrala kıyaslarsanız hangisi performans açısından daha iyidir? astraya lpg maalesef tam uyumlu değil henüz.olsada lpg uzun vadede turbo araca zararlı.çıkmaza girdim yardımcı olursanız sevinirim.:beuj:
biraz uzun oldu şimdiden tesekkür ederim:)

ahmet3425
29-08-2012, 02:12
1.5 dci 130 hp motor secenekleriyle satısa sunulmustu meganelar diye biliyorum onlara da bakabilirsin bir yazılımla su an kullandıgın arac kadar gider ve yarı yarıya daha az yakarsın.

soruya gelince eger o kadar cok km yapıyorsan kesinlikle dizele gecmelisin yazık gunah ogrenciyim diyosun.

editt: birde once uyelerimiz bolumunde kendini tanıtırsan iyi olur direk ilk mesajdan mevzuya girmek bizim sitede pek hos karsılanmaz.

.::EmrE::.
29-08-2012, 02:13
Astra J verip Megane mi alacaksın?... Attan inip eşşeğe binmiş gibi hissederdim ben.

Sadece donanım,kokpit görüntüsü ve malzeme kalitesinden dolayı km'de 1 tl yaksaydı bile değiştirmezdim Astrayı.

Ha bunlar dısında dış görüntü,performans ve ekonomik yönden aratmaz. EDC şanzıman ile gayet ekonomik ve rahat oluyorlar.

m. ali öz
29-08-2012, 02:18
konuyla alakasız olacak ama, şu an kullandığınız astra'nın yakıt sarfiyatı nedir ?

.::EmrE::.
29-08-2012, 02:20
konuyla alakasız olacak ama, şu an kullandığınız astra'nın yakıt sarfiyatı nedir ?

Muhtemelen 9.0 lt ila 11.0 litre arasındadır.

yılmazj
29-08-2012, 02:26
1.5 dci 130 hp motor secenekleriyle satısa sunulmustu meganelar diye biliyorum onlara da bakabilirsin bir yazılımla su an kullandıgın arac kadar gider ve yarı yarıya daha az yakarsın.

soruya gelince eger o kadar cok km yapıyorsan kesinlikle dizele gecmelisin yazık gunah ogrenciyim diyosun.

editt: birde once uyelerimiz bolumunde kendini tanıtırsan iyi olur direk ilk mesajdan mevzuya girmek bizim sitede pek hos karsılanmaz.

onlar çok pahalı 65.000 tl gibi rakamlardan bahsediyolar oda ciidden olmaz:)
kendimi tanıtmıstım bu arada ben:beuj:

yılmazj
29-08-2012, 02:29

suan 8.2 şehir içi.

yılmazj
29-08-2012, 02:35
Muhtemelen 9.0 lt ila 11.0 litre arasındadır.

yok o kadar yakmıyo Allah tan:)

ahmet3425
29-08-2012, 02:41
1 msj gorunce profilde neyse tanıttıysan sıkıntı yok pardon.

yılmazj
29-08-2012, 02:42
konuyu actıgında 1 msjın var dı ve o msjda bu konuya yazdıgın mesajdı neyse tanıttıysan sıkıntı yok.

bende ona şaşırdım ama üyelerimiz bölümnde konu açmıştım.

mevlut-S
29-08-2012, 06:13
8.5 litre aslında cok fazla değil. ama sonucta 1.5 yıl içerisinde 25k km den bahsediyorsunuz.

alacağınız dizel araç (megane için konusmuyorum) biraz performansı iyi birşey olacaksa bu kez motor 2.0 filan olacak. 1.4 araçla 2.0 araç arasında yıllık 1300 tl gibi bir vergi farkı var bunu da hesaba katın bence. scirocco ile ilgilendiğim için aklımda kalmıs :) ben hesaplamıstım 2.0 lt dizel bir araç alsam ve 100km de 8 litre mazot yaksa, bir de 1.4 benzinli alsam 10 litre benzin yaksa ve aylık 1000km yapsam dizel araç yıllık 3840 tl, benzinli araç ise yıllık 5640tl yakıt tüketir. yani dizel ve 2.0 cc bir araç 1.4 benzinli bir araçtan 1800 tl daha az yakar. ama diğer yandan 1300 tl daha fazla vergi odersiniz. bunu da işin içine katınca benzinli arac yıllık 500 tl daha fazla yakıt tuketir.

benim hesabım bu sekilde oldu ve 2.0 dizel almaktansa 1.4 scirocco daha cazip geldi bana. fikrimi belirtmek istedim. biraz uzun oldu kusura bakmayın.

yılmazj
30-08-2012, 01:29
cevabınız için tesekkür ederim.dediğiniz çok mantıklı bende aynı fikirdeyim ancak2.0 dizel arac düşünmüyorum pek ama dediğim gibi 1.5 dizel alıp chip vs.işlemlerle aynı performansı alabilirsem bnm aracımla o zmn düşünebilirim.

Trance-R
30-08-2012, 01:38
illede megane dizel alman yada REnault alman gerekmiyor.

gayet teknolojik ve performanslı , dizeller var.
-VW-, ford gibi .
-aracınızın piyasası nedir ?
-ben astra satsam , VW grubu bakarım direk ...

yılmazj
30-08-2012, 01:44
illede megane dizel alman yada REnault alman gerekmiyor.

gayet teknolojik ve performanslı , dizeller var.
-VW-, ford gibi .
-aracınızın piyasası nedir ?
-ben astra satsam , VW grubu bakarım direk ...
ford da alabileceğim bi focus var yeni kasalarının tipini pek begenmiyorum.vw desek dizellerinn benim aracımda olan donamımlılarında fiyat almış basını gitmiş abartı bi fiyat anlayısı var vw grubunun.bnm aracım 46.500 47 ye gider üstünede bseyler ekleyebileceğimi sanmıyorum.

ahmet3425
30-08-2012, 03:50
kardeşim goruntuye onem veriyorsun anladıgım kadarıyla bence 2 secenegin var ya megane copue alıcan yada kia ceed...

onn_dear
30-08-2012, 08:26
dizel+yazılım ile düşük yakıta çok km.ler rahatça gezebilirsin ama bence megane dışında bir araç seçilmeli yoksa binmeye devam astraya.

yılmazj
30-08-2012, 17:46
görüntü önemli fakat fiyat+performansta önemli aracımı sattığım zaman kafa kafaya veya üstüne biraz para kalmalı chip vs işlemleri yapmak için.değerli yorumlarınız için tesekkürler.

emp:)
30-08-2012, 18:12
Astra'dan sonra yakıt hariç hiçbir konuda yüzünü güldürmez Megane, Astra için BRC ve Prins gibi lpg sistemlerini araştırırdım yerinde olsam Ankara'da lpg de ucuz.

akndmrl
30-08-2012, 19:49
opel deki konfor yol tutuş u ve buna benzer herseyi megane da bulamayacaksın.. Megane coupe ye bir kaç gün önce bizde bakıyorduk aslında hala daha bakıyoruz diyebilirim. Mantıklı fiyata mantıklı araba ama piyasaları her araba gibi çok yüksek. aslında oldukça da temiz araçlarda var az km lerde mantıklı şeyler bulabilirsin.
- Yakıt konusunda kafayı kırarsın (sendeki opel le kıyaslamaya göre) 50 TL ' ye 200KM göreceğini (stok) haliyle tabi garantisini verebilirim.
- Araç oldukça kaslı , 18-19 jant harici araç kendini göstermiyor bunuda dile getireyim.
- Araç garantileri 3 yıl, garantili araç almaya bak. color edition modelleri en boş olan modelleri bu arada. panaromik cam falan olanları var onlardan bulursan almaya bak.
- Bana göre sıralamasıyla 1.gün batımı rengi, 2. siyah 3.beyaz olan rengi iyidir. Genellikle ama beyaz rengini görursun bildiğiniz Türk mantığımızla tabiki.
- Gün batımı rengi Lansman rengidir ayrıca bir Lansman rengide yeşil vardır. Gün batımı rengi, ülkemizde daha çok yeşil sayılıdır..

başka soracagın birsey varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalısırım :)

FAGE12
30-08-2012, 20:45
Pekı neden astranın 1.3 dızelını almayı dusunmuyorsun ? :) hem yakıt yonunden ıcıne sınecektır hemde opel kalıtesınden devam edeceksın ;)

blackjack
30-08-2012, 21:16
megane coupe 1.5 dci 130 vardı sanırım bence gayet için rahat alabilirsin ya.
eğerki yol tutuş yumuşak amortisörlerden dolayı kötü dersen kredi kartına çek kaliteli bir yay takarsın.
ayrıca kimse megane coupe yi çok kötü görmesin arkadaşlar tamam sıfırına o kadar para verilmez ama 2nci el temiz alına bilir em şekil hem az yakıyor hemde coupe formunda sportif dikkat çekici
astra kaliteli olabilir ama insanın ocağına incir ağacı dikiyorsa yakıtı mecbur onun gibi güzel gözüken az yakan bir araca geçecek.bence megane coupe gerçekten düşünebilirsin
şu zamana kadar da en az yakan dizel motor sanırım dci motorlar 1.5
1.6 sı da çıkacak diyorlardı ama kesin bilgim fikrim yok
130 luk al alabiliyorsan rahat et:)
ayrıca yine burada vw de vw diyip durmayın arkadaşlar ya abartmayın artık.
1.6 tdi cr motor çokmu ekonomik arkadaşlar.bir soralım seat leon 1.6 tdi alanlar yakıtından ne kadar memnun?
bakın fanboy filan değilim renolarıda hayatta alacağımı düşünmüyorum sevmiyorum tasarımlarını plastiğini lakin yeni çıkan gt line paket megane station bile malzeme kalitesi olsun koltuğunun rahatlığı olsun çok güzel.
ayrıca 1.5 dci motor harbi ekonomik.
bence arkadaş sen hiç düşünme megane coupe ye bin hiçde öle attan in eşşeğe bin olmazsın(ivmelenme sürat hariç)

İbrahim33
30-08-2012, 21:51
Şuanki şehir içi tüketiminiz iyiymiş Astra ile... Aracınıza tüp taktırmayıda düşünebilirsiniz...Hem performanstan vazgeçmemiş olursunuz hemde yakıt tüketiminiz bir hayli düşer...***** mazot 4 lira olduğundan dolayı şehir içi ve kısa mesafede artık dizel arabanın bile esprisi kalmadı desek yeridir...O yüzden tüp taktırmakta mantıklı olabilir...

Megane coupe konusuna gelecek olursak , 130 beygir olanlardan alıp birde yazılım atarsanız , Astra'yı fazla aramazsınız...Ancak Astra'dan aldığınız kalite hissini kesinlikle ama kesinlikle alamazsınız , üstelikte aracınız cosmo donanım seviyesine sahipmiş :) Arada birçok donanım farkı olur tahmin ediyorum... Can sıkabilecek plastik kalitesi , Reno'nun vasat direksiyon ve vites tasarımı hoşunuza gitmeyen detaylardan sadece birkaçı olur...Haa Megane'nin artı yönleri yokmu illaki var , daha geniş bir iç hacim , bagaj kapasitesi ve ferah kabin Megane'nin en büyük artısı bence...Astra'da ben kendimi rahatsız hissediyorum nedense , sanki kokpit falan insanın üstüne üstüne geliyor , arka koltuktaysan zaten iyice insanın içi daralıyor...

Kıssadan hisse dersek benim nacizane önerim , tek kıstasınız ekonomi ve performans ise geçebilirsiniz megane veya herhangi bir 1.6 dizele...Haa eğerki donanım , konfor , tasarım gibi kıstaslarda sizin için önem teşkil ediyorsa , aracınıza kaliteli bir tüp taktırıp devam edin...Ha bu saydıklarım fazla önemli değil diyorsanız , megane coupe , golf , bravo bu segmentteki dizel araçlarada bakabilirsiniz :)

by.gkn
30-08-2012, 22:18
aslında hem az yakacak hem iyi gidecek hem chip yapıldığında güzel bir karşılık alınabilecek kia pro cee'd var. yeni kasa 5 kapı cee'd için üste iki üçü birşey eklemek gerekebilir ancak 2011 2012 pro cee'd ler 40.000 civarlarında gezmekte. bende o fiyatlarda fiyat performans için en uygunlardan birisi..

JusticeForAll
30-08-2012, 22:20
Şuanki şehir içi tüketiminiz iyiymiş Astra ile... Aracınıza tüp taktırmayıda düşünebilirsiniz...Hem performanstan vazgeçmemiş olursunuz hemde yakıt tüketiminiz bir hayli düşer...***** mazot 4 lira olduğundan dolayı şehir içi ve kısa mesafede artık dizel arabanın bile esprisi kalmadı desek yeridir...O yüzden tüp taktırmakta mantıklı olabilir...

Megane coupe konusuna gelecek olursak , 130 beygir olanlardan alıp birde yazılım atarsanız , Astra'yı fazla aramazsınız...Ancak Astra'dan aldığınız kalite hissini kesinlikle ama kesinlikle alamazsınız , üstelikte aracınız cosmo donanım seviyesine sahipmiş :) Arada birçok donanım farkı olur tahmin ediyorum... Can sıkabilecek plastik kalitesi , Reno'nun vasat direksiyon ve vites tasarımı hoşunuza gitmeyen detaylardan sadece birkaçı olur...Haa Megane'nin artı yönleri yokmu illaki var , daha geniş bir iç hacim , bagaj kapasitesi ve ferah kabin Megane'nin en büyük artısı bence...Astra'da ben kendimi rahatsız hissediyorum nedense , sanki kokpit falan insanın üstüne üstüne geliyor , arka koltuktaysan zaten iyice insanın içi daralıyor...

Kıssadan hisse dersek benim nacizane önerim , tek kıstasınız ekonomi ve performans ise geçebilirsiniz megane veya herhangi bir 1.6 dizele...Haa eğerki donanım , konfor , tasarım gibi kıstaslarda sizin için önem teşkil ediyorsa , aracınıza kaliteli bir tüp taktırıp devam edin...Ha bu saydıklarım fazla önemli değil diyorsanız , megane coupe , golf , bravo bu segmentteki dizel araçlarada bakabilirsiniz :)

çok güzel yazmıssınız katılıyorum. en iyisi tüp taktırmak olacaktır bence

erhanarici18
30-08-2012, 22:32
farkındaysan herkez at eşşek muhabbeti yapmış, haklılar yani
bencede öyle olur astradan inip megane a binmek attan inip eşşeğe binmek gibi olur
bence en iyisi performanstan ödün verip şu anki aracının 1.3 dizelini almak

İbrahim33
30-08-2012, 22:39
farkındaysan herkez at eşşek muhabbeti yapmış, haklılar yani
bencede öyle olur astradan inip megane a binmek attan inip eşşeğe binmek gibi olur
bence en iyisi performanstan ödün verip şu anki aracının 1.3 dizelini almak

İnsan çipli 1.4 turbodan inip , 1.3 dizel eşeğe binerse kafayı yer :) en az 1.6 dizel olmalı bence ;)

gkhn55
30-08-2012, 22:44
yakın bi arkadaşım 2012 tdı polo aldı istanbul karasu yaptık hafta sonu yakıtı şaka gibi o kadar basmaya 4.5 i geçemedik :) dizel megane 2 var o arabadan sonra yakıtı çok gibi gelmeye başladı düşünün derim gideride fena :)

Ertug_T.
30-08-2012, 22:47
kankam bence tüp işini düşün =)

yılmazj
03-09-2012, 00:55
valla herkese ayrı ayrı çok tesekkür ederim.dedikleriniz at-essek:) muhabbeti beni en çok düşündüren kısım zaten.renonun 1.6 130luk dizelleri asırı pahalı opsiyonsuz fiyatına 63.000 tl fln diyolar coupe için.bnm aracım suan 47.000 tl fln eder aradaki fiyat farkı çok fazla ve değmez bence.2.el coupelere bakıodm zaten ama sanırım dediğiniz gibi uygun bi lpg sistemi benim için en mantıklısı olacak.reno bayisine gidip baktım coupelerin dış tasarımı gercekten güzel ama direksiyon vites kutusunun oldugu kısımlar falan benim aracımdan sonra cok boş geldi.çogu firma tus kalabalıklığını sevmiyo ama benm nedense cok hosuma gidiyo:)ondan vazgectim gibi zaten.suan landirenzo ve prins için araştırma yapıyorum subap yanması problemi var opelin turbo motorlarında.bircok insignia 1.6 turbo telef oldu bu yüzden.tek korkum o.ancak çelik subap takıp ve yağlama sistemli bi lpg yaptırırsam sanırım bi sıkıntı çıkmaz.birde viallenn lpi diye bi sistemi var fakat türkiyede sanırım yapan yok.bu sistem %100 lpgle çalışıo ve manifoldu delme,düzenli bakım vs. gerektirmeyen bi sistem.almanyada bu sistem cok yaygınmıs.biraz daha sabredip o sistemide taktırablrm.türkiyede bi sciroccoya bu sistem uygulanmıs ve bi sıkıntısı yokmus ancak 4900tl ye mal olmus:) biraz daha böyle idare edip en güvenilir sistemi takmak en mantıklısı olucak sanırım.aracımı gercekten seviyorum piyasada fiyat donanım ve perfomans açısındanda böyle bi arac bulamıorum kendi kafamda .1.3 cdti ıda malesef 95 hp cok kullandım arkadasm sayesnde fakat yogun trafikte klima acık arac bayılıo resmen.tüketim için süper bi arac ama benznli turboyada alısınca kudurmustan beter oldum.hem performans hem düşük yakıt hem güzel tasarım ve kalite için benim bütcem henüz yeterli değil bunu farkettm :)onun için dediğinz gibi en mantıklısı lpg olucak:)

yılmazj
03-09-2012, 01:00
kankam bence tüp işini düşün =)

kardesm iyi bi usta bulursak bide su lpi sistemi ne zaman gelicek fln bi netlesirse hemen yaptıralım.

yılmazj
03-09-2012, 01:01
yakın bi arkadaşım 2012 tdı polo aldı istanbul karasu yaptık hafta sonu yakıtı şaka gibi o kadar basmaya 4.5 i geçemedik :) dizel megane 2 var o arabadan sonra yakıtı çok gibi gelmeye başladı düşünün derim gideride fena :)
söyle polo gtD diye bi arac yapsalardı gti ı gibi giden bi dizel bi dakka durmazdım:)yoksa polo pek cazip gelmiyo insana:)

yılmazj
03-09-2012, 01:04

ilginiz için tesekkürler:)mazotta çok pahalı gercekten dediğiz gibi lpg farz oldu bana:)

yılmazj
03-09-2012, 01:10
opel deki konfor yol tutuş u ve buna benzer herseyi megane da bulamayacaksın.. Megane coupe ye bir kaç gün önce bizde bakıyorduk aslında hala daha bakıyoruz diyebilirim. Mantıklı fiyata mantıklı araba ama piyasaları her araba gibi çok yüksek. aslında oldukça da temiz araçlarda var az km lerde mantıklı şeyler bulabilirsin.
- Yakıt konusunda kafayı kırarsın (sendeki opel le kıyaslamaya göre) 50 TL ' ye 200KM göreceğini (stok) haliyle tabi garantisini verebilirim.
- Araç oldukça kaslı , 18-19 jant harici araç kendini göstermiyor bunuda dile getireyim.
- Araç garantileri 3 yıl, garantili araç almaya bak. color edition modelleri en boş olan modelleri bu arada. panaromik cam falan olanları var onlardan bulursan almaya bak.
- Bana göre sıralamasıyla 1.gün batımı rengi, 2. siyah 3.beyaz olan rengi iyidir. Genellikle ama beyaz rengini görursun bildiğiniz Türk mantığımızla tabiki.
- Gün batımı rengi Lansman rengidir ayrıca bir Lansman rengide yeşil vardır. Gün batımı rengi, ülkemizde daha çok yeşil sayılıdır..

başka soracagın birsey varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalısırım :)

çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgler yardımcı oldu gercekten.elin nası kullandığını bilmediğin arabasını alıp bde üstüne görsel ve motor modifiyesi yapıp masraf edene kadar en iyisi lpg takıp yola devam etmek olucak benim için inşallah tabi:)

Şahan
03-09-2012, 02:30
çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgler yardımcı oldu gercekten.elin nası kullandığını bilmediğin arabasını alıp bde üstüne görsel ve motor modifiyesi yapıp masraf edene kadar en iyisi lpg takıp yola devam etmek olucak benim için inşallah tabi:)

umarım istediğiniz olur, bu arada insignia'da kullanılan 1.6 T çok yaktığından emiston dertlerinden vergi avantajı vs gibi durumlardan dolayı 1.4 t yi çıkardılar diye bir fikrim var. Bu geliştirme aşamasında üst kapağında yeniden üretildiğini düşünürsek güçsüz olmama ihtimali var gibi geliyor. Bence bu durumu bi araştırın lpg açısından derim..Belki çelik subaba gerek kalmayabilir..

Osman Bahadır
03-09-2012, 02:41
Dostum, biraz daha dişini sık, arabanı değiştirme, yakında iyice yaygınlaşacak olan direkt enjeksiyon sıvı püskürtme LPG sistemleri senin aracına da uygulansın, sorunsuz çalışsın, fiyatlar otursun, öyle taktır ve bin arabana gönlünce. Sıvı püskürtme olursa subap derdin olmaz. Hatta benzinden daha sağlıklı binersin. Çünkü EGT'n bile düşer direkt enjeksiyon sıvı püskürtme LPG kiti ile. Ama şu anda değil. Acele etme, bekle derim.

yılmazj
03-09-2012, 13:57
umarım istediğiniz olur, bu arada insignia'da kullanılan 1.6 T çok yaktığından emiston dertlerinden vergi avantajı vs gibi durumlardan dolayı 1.4 t yi çıkardılar diye bir fikrim var. Bu geliştirme aşamasında üst kapağında yeniden üretildiğini düşünürsek güçsüz olmama ihtimali var gibi geliyor. Bence bu durumu bi araştırın lpg açısından derim..Belki çelik subaba gerek kalmayabilir..
dediğinz gibi suana kadar 1.4 turbolara uygulanan lpg sistemlerinde sıkıntı çıkmadı duydugum kadarıyla

yılmazj
03-09-2012, 13:59
Dostum, biraz daha dişini sık, arabanı değiştirme, yakında iyice yaygınlaşacak olan direkt enjeksiyon sıvı püskürtme LPG sistemleri senin aracına da uygulansın, sorunsuz çalışsın, fiyatlar otursun, öyle taktır ve bin arabana gönlünce. Sıvı püskürtme olursa subap derdin olmaz. Hatta benzinden daha sağlıklı binersin. Çünkü EGT'n bile düşer direkt enjeksiyon sıvı püskürtme LPG kiti ile. Ama şu anda değil. Acele etme, bekle derim.

benzinde olan ortalama atıyorum 8 litreyse bu lpi sistemlerindede 8 litre yakıomus diye duydum.dediğnz gibi bu ara dişimi sıkmakta fayda var:)