PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 Başlıyor

Eriador
13-03-2008, 16:18
evet sonunda özlem bitiyor , teknoloji savaşı F1 yeniden başlıyor ...

artık bi klasik ilk yarış ;

http://www.365gunspor.com/f1/resimler/pistler/melbourne_avustralya

son yıllarda Melbourne

Yıl Sürücü Takım Yer
2007 Kimi Räikkönen Ferrari
2006 Fernando Alonso Renault
2005 Giancarlo Fisichella Renault
2004 Michael Schumacher Ferrari

16 Mart, 06:30 yarışı CnnTurk den izliyebilirsiniz ( yayın saatinde hata varsa kusra bakmayın cnn in sitesinden aldım geçen senede bi kaç defa aksaklıklar olmuştu )

Hadi Massa GO ! :)

imhotep
13-03-2008, 16:27
valla özlemiştik f1 heyecanını:)

EMG
13-03-2008, 16:31
Oldum olası f1'i hiç sevmiyorum yau

Eriador
13-03-2008, 16:32
Oldum olası f1'i hiç sevmiyorum yau

renk ler zevkler tartışılmaz diye bi laf var , olabilir seninkide zevk meselesi sevmiye bilirsn :)

ibrahim
13-03-2008, 16:51
canlı canlı izledikten sonra çok sevdim valla

Low-Rider
13-03-2008, 17:00
sabahın köründe kalkıp izlemesi ayrı zevk,ericim sağol haber verdiğin için unutmuştum ben :D

Eriador
13-03-2008, 17:02
sabahın köründe kalkıp izlemesi ayrı zevk,ericim sağol haber verdiğin için unutmuştum ben :D

ayıpsın kanka ... ilk yarışına bahse girelim istersn :D gene biz alcaz siz heveslenmeyin :D

Low-Rider
13-03-2008, 17:03
yok ya F1de bahse girmem hayatta :)

MUGENPOWE®
13-03-2008, 19:18
schumı gıttı ızlıcek bısı kalmadı bence rossi f1e gecsn ızlıerm :D

imhotep
13-03-2008, 19:27
f1 = shumi.... shumi gitti tadı kalmadı f1 in..ama izliyoruz gene azda olsa keyif veriyor

Eriador
13-03-2008, 20:10
ewt bende Schumi siz eski tadı alamayanlardanım ...

MacH
13-03-2008, 20:28
bence shumı gıttı f1 daha heyecanlı olmaya başladı... neydı ole yaa önden bı çıkıodu şampıyon olup bıtırıodu... shumının zevk verdıgı yıllar hakkınenın de oldugu zamanlardı.. ne çekışmelerı wardı tapıorum ıkısıne de... hele hele spada hakkınenın shumıyı geçısı hala gözlerımın onunde canlanıyo...

ben bu sene f1 ın daha heyecanlı olcagı dusuncesındeyım cunku takımlar gençleştı yenı plotlar kendını gostermek ısteyenler war... bu sene guzel olucak guzel :D

massa forever!!!

BarBo
13-03-2008, 21:39
yazın vardı.yazlıktaydım.millet denizde falan kopuyor eğleniyor o kafe bu bar o kıyı falan :D biz 2 arkadaş (2 piskopat) :D tv son ses,5er bira,sınırsız cips onu izlemiştik :D yok ayrı bi zevk ya o motor sesleri falan ouw kaçırmamak lazım :D saol bilgilendirme için.

AyB_Tv
13-03-2008, 22:01
şu miniksler yorum yazmadan yazmam ben :D

Low-Rider
13-03-2008, 22:01
mach +1 ,mika ve schumi çekişmelerinin olduğu dönem en çok zevk aldığım dönemdi.zaten uzun bisüre ferrari hegomonyası oldu hiç zevk almaz oldum.Artık daha çekişmeli geçicek gibi geliyor bana.

hotsauce
13-03-2008, 22:05
bu sene alonso nun performansını merak ediyorum renault kurtarıcısı olarak görülüyo

kobeanil11
13-03-2008, 22:37
ayıpsın kanka ... ilk yarışına bahse girelim istersn :D gene biz alcaz siz heveslenmeyin :D

abi biz derken, ferrari midir?? :) bende deli ferrariciyimde... eger arabamız mclaren a göre çok iyi olmazsa, hamilton bu sene bizi harcar... adam çok yetenekli... kimiyi falan yer yani, tabi arabamızın çok iyi olduğu söylentileri var.. kimi ve massada çok kendine güvenli, bence arabadan kaynaklanıyo... bi 2004 daha yaşayabiliriz... :D ayrıca f2009 için çalışmalar bile başlamış...

bring schumi back, şuanda f1 in gündemi zaten...:D

Eriador
15-03-2008, 07:35
abi biz derken, ferrari midir?? :) bende deli ferrariciyimde... eger arabamız mclaren a göre çok iyi olmazsa, hamilton bu sene bizi harcar... adam çok yetenekli... kimiyi falan yer yani, tabi arabamızın çok iyi olduğu söylentileri var.. kimi ve massada çok kendine güvenli, bence arabadan kaynaklanıyo... bi 2004 daha yaşayabiliriz... :D ayrıca f2009 için çalışmalar bile başlamış...

bring schumi back, şuanda f1 in gündemi zaten...:D

Ferrari ciyizde sıralamalarda paket olduk :) 2004 gibi sezon bi daha zor gelir gibi geliyor , ozamnki takımla şuanki takım çok farklı ..

Melbourne'da Hamilton pole'da

Formula 1 sezonunun açılış yarışı Avustralya Grand Prix'sine McLaren pilotu Lewis Hamilton pole position'da başlayacak.

Hamilton, bir dakika 26.714 saniyelik zamanla 2008 sezonunun ilk yarışına pole positon'da başlama hakkını elde etti.

Albert Park'ta 22 pilot içinde dünya şampiyonluğuna ulaşan iki isim de sıralama turlarında son seansa kalamadı. Avustralya Grand Prix'sine son şampiyon Kimi Raikkonen 16'ncı, Fernando Alonso 12'nci sıradan başlayacak.

Cuma antrenmanlarının ikinci seansında ikinci olarak dikkatleri üzerine çeken Red Bull pilotu Mark Webber ikinci seansta spin atarak sıralama turlarına veda etti.

Sezonun açılış yarışına ilk çizgide Hamilton'ın yanında BMW Sauber'den Robert Kubica başlayacak. Polonyalı pilot 0.155 saniye farkla sıralama turlarında ikinciliği elde etti.

McLaren'in Fin pilotu Heikki Kovalainen ikinci çizgide Ferrari pilotu Felipe Massa ile birlikte start alacak. Sıralama turlarında Kovalainen üçüncü, Massa dördüncü oldu.

BMW Sauber'den Nick Heidfeld beşinci, Toyota'dan Jarno Trulli altıncı, Williams'tan Nico Rosberg yedinci, Red Bull'dan David Coulthard sekizinci, Toyota'dan Timo Glock dokuzuncu ve Toro Rosso'dan Sebastian Vettel 10'uncu sırayı aldı.

Sıralama turlarının en büyük olayı Ferrari pilotu Raikkonen'in aracındaki sorun yüzünden ilk seansın sonlarında pisti terk etmesiydi. Benzin pompası F2008, takım elemanları tarafından pit yolundan garaja kadar itildi.

Sezon öncesi yaptığı açıklamalarda sıralamada son seansa kalmalarının başarı olacağını söyleyen 2005 ve 2006'nın şampiyonu Fernando Alonso bu hedefine ilk yarış için ulaşamadı.

Alonso ikinci seansta elenirken, takım arkadaşı Nelson Piquet daha ilk seansta gitti. Renault pilotları 12 ve 21'nci sıradan start alacak.

Avustralya GP sıralama sonuçları

1 Lewis Hamilton, McLaren, 1:26.714
2 Robert Kubica, BMW, 1:26.866
3 Heikki Kovalainen, McLaren, 1:27.079
4 Felipe Massa, Ferrari, 1:27.178
5 Nick Heidfeld, BMW, 1:27.236
6 Jarno Trulli, Toyota, 1:28.527
7 Nico Rosberg, Williams, 1:28.687
8 David Coulthard, Red Bull, 1:29.041
9 Timo Glock, Toyota, 1:29.593
10 Sebastian Vettel, Toro Rosso, zaman yok
11 Rubens Barrichello, Honda, 1:26.173
12 Fernando Alonso, Renault, 1:26.188
13 Jenson Button, Honda, 1:26.259
14 Kazuki Nakajima, Williams, 1:26.413
15 Mark Webber, Red Bull, zaman yok
16 Kimi Raikkonen, Ferrari , zaman yok
17 Giancarlo Fisichella, Force India, 1:27.207
18 Sebastien Bourdais, Toro Rosso, 1:27.446
19 Adrian Sutil, Force India, 1:27.859
20 Takuma Sato, Super Aguri, 1:28.208
21 Nelson Piquet jr., Renault, 1:28.330
22 Anthony Davidson, Super Aguri, 1:29.059

Formula 1 Avustralya Grand Prix'si Pazar sabah 06.20'den itibaren CNN TÜRK'ten canlı yayınlanacak.

Eriador
15-03-2008, 07:38
BMW nin de zirveye ortak olması güzel oldu zevkli bi sezon bizi bekliyor gibi :)

TarikS
15-03-2008, 15:46
Sıralamayı izleyen oldu mu Raikkonen niye 16. olmuş.. :S

Eriador
15-03-2008, 15:58
araçı stop etti pit e gelemedi eleman sayesinde geldi ama kuralda yasak olduğu için diskalifiye edildi ...

Kimi Raikkonen: "Açıkçası hayal kırıklığı yaşıyorum. Aracın elektronik yakıt pompasında meydana gelen arıza sebebiyle pit alanına yakın bir yerde durmak zorunda kaldım. Bu aşamadan sonra problemi çözmek için garaja geri dönmek de imkansız bir hal aldı. Bu gelişmelerin yaşanması, sezon başlangıcının hemen öncesinde iyi olmadı. Herşeyi mükemmel hale getirmek için yoğun olarak çalışıyoruz."

Jan™
15-03-2008, 15:59
Hamilton #1st yarın sabah güzel bir yarış olucak bence :)

Eriador
15-03-2008, 16:13
kubica son sektör de hata yapmsaydı bariz bi şekilde 1. olcaktı ;) yarın zevklş bir yarış bizi beklyior

TarikS
15-03-2008, 16:17
Raikkonen'in arka sıralardan yükselişini görmek istiyorum..:) Ferrari tutkunu değilim ama Hakkinen'le başlayıp Raikkonen'le devam eden bir Fin sempatim var.. :D

MacH
15-03-2008, 16:22
bmw sıralamalarda sezona cok ıyı basladı maşallah :D eger toyota surprız yapmazsa bu sene de sıralamada bmw 3 olur arkasından reno yada toyota gelır gıbı gelıo bana ama daha her şey için çok erken...

kovalainen de yenı aracına çok çabuk alışmış gibi ... mclaren bu sene geçen sezona göre daha güçlü gelicek sanırım.... ama dedıgım gıbı her sey ıcın cok erken...

ayrıca timo glock un performansını çok begendım.hem daha çaylak hem araç o kadar iyi deıl hemde son sektore kalmayı başardı.. bu sene çaylak favorim glock ama ılerkı yarışlarda Piquet jr dan sürprizler bekliyorum...

raıkkonun sabahkı şanssızlıgı için cidden üzüldüm cunku bende FERRARİ ciyim :D :D

tractıon kontrolun kaldırılmasıyla da çok guzel yanlamalar izledik görsel şölen güzeldi...:D yetenekli pilotlar ortaya çıkıcak,viraj çıkışlarında çok dıkkatlı olmak gerekıcek savurmamak ve fazla lastık harcamamak için...

bu sene güzel bir sezon bizi bekliyor....!!!!

Eriador
15-03-2008, 16:25
reno nun 4. takım olarak gelmesi zor ... kimi nn yarıuş dışı kaldığında alonsa anca 12. olabildi kimi de tur atabilseydi 13. olcaktı takım arkı ise 21. , bmw zati 3. takımdı ama şimdi önü zorluyorlar seyir için gzl işler çıkacak gibi hayırlısı :) ferrari - mclaren - bmw den sonra williams , toyota , red bull kapışması gzl olcak gibi yeni sezon hayırlı olsn :)

kobeanil11
15-03-2008, 23:57
bmw nin geri dönmesi gerçekten iyi oldu, ama ferrarinin toparlanıp yarışı ve sezonu iyi yerlerde bitirebileceğini düşünüyorum... zira kimi mclaren deyken öyle bi patlaması var... pit den kalkıp podyuma gitmek gibi...
yine gelicektir teknik bi arıza olmazsa... sürüş yetenekleri olarak ham den bile iyi olduğunu düşüüyorum.. ama f1 pilotluğu iiçin sürüş yetenekleri yetmediği, biraz gayret, hırs gerektiği için, hamiltona rakip olabilmenin şuan zor olduğunu düşünüyorum... ham ın hatalarıyla kazanılan bi şampiyonluğun bize tekrar gelmeyceceğide bi gerçek... bu düşüncemi bozan tek bir somut örnek var.. oda ferrarini aracının bu sene gerçekten iyi olması... ve ferrarinin son senelerde efsane 2002 ve 2004 senelerinde bile avrupaya gelene kadarki yarışlarda tırmalaması yüreğime su serpiyo şahsen bi ferrarici olarak...eşit şartlara kalırsak ham harcar bizi çünkü...
bu seneki çaylaklardan jr ın da patlaması gerekiyo gerçekten.. yoksa çabuk vazgeçilecektir.... gp2 deki rakibi ham a bi şekilde yetişmesi şart... :)

bide ben şahsen kubicanın, bmw rekabetci oldukça, şampiyonluğa bile yarışabileceğini düşünüyorum... bi zamanları de la rossa sının daha yeteneklisi bence...

1.6 VTi
16-03-2008, 05:14
CNNTURK'de F1 Başlamak Üzere Hadi Arkadaşlar :)

1.6 VTi
16-03-2008, 07:22
Raikonen bombaydı, kazalarıyla, son 2 turda sadece 7 aracın kalmasıyla, Massa'nın yalan olmasıyla, Rosberg'in podyuma ilk defa çıkmasıyla, Bourdieu'nun ilk yarışındaki başarısı ve puan almasıyla MÜKEMMEL bir ilk yarıştı süper bir yarıştı izlemeyenler çok şey kaçırdı... Her tur ayrı bir heyecandı, 3 defa Safety Car'ı görmek büyük keyifti...

Şimdilik 58 turluk bu yarıştan aklımda kalanları yazdım, umarım gene haftaya da böyle bir yarış izleriz :D

Eriador
16-03-2008, 07:37
TC nin yasaklanması gerçekten ayrı bi hava getirdi çok gzl di .

Raikonen asla Michael olamaz 176326382. kanıtıda bu gün gördük , Massa dan büyük hayal kırıklığına uğradım inş sezon içinde toparlanır . Rosberg adına ço ksevindim zaten sevdiğim bi pilot tu Hamiltonla kucaklaşmaları gerçekten çok gzl di ... BMW de bu sene zirveye ortak 3 takımlı zirve mücadelesi hayırlı olsun :)

cnnturk den yarış anlatımı ;

Formula 1'de sezonun açılış yarışı Avustralya Grand Prix'sini McLaren pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Hamilton, Albert Park'ta koşulan 58 turluk yarışı, BMW Sauber'den Nick Heidfeld'in 5.5. saniye önünde birinci bitirerek 2008 sezonuna zaferle başladı.

Sadece yedi aracın finişe ulaşabildiği Avustralya Grand Prix'sinde üçüncülüğü Williams'tan Nico Rosberg elde etti. Rosberg, kariyerinde ilk kez podyuma çıktı.

Renault'dan Fernando Alonso, bitime iki tur kala geçildiği McLaren pilotu Heikki Kovalainen'i aynı tur içinde geçerek finişi dördüncü sırada geçti.

Markalar şampiyonu Ferrari'nin iki pilotu da finişe ulaşamadı. Melbourne'da kötü bir hafta sonu geçiren Kimi Raikkonen'in yarışı da istediği gibi gitmedi ve dünya şampiyonu bitime beş tur kala mücadeleyi terk etmek zorunda kaldı.

Honda'dan Rubens Barrichello altıncı, Williams'ın çaylak pilotu Kazuki Nakajima yedinciliği alırken, sekizinci ve son puan yeri Toro Rosso'dan Sebastien Bourdais'in oldu.

Dört Champ Car şampiyonluğundan sonra F1'e gelen Bourdais Melbourne'da dördüncü sırada giderken iki tur kala motoru iflas edince finişe varamadı. Ancak yarışın yüzde 90'ını tamamladığı için klasmanda sekizinciliği aldı.

Raikkonen de Bourdais gibi yarışın yüzde 90'ını bitirdiği için dokuzuncu resmi klasmanda dokuzunculuğun sahibi oldu.

1.6 VTi
16-03-2008, 07:42
Ha be yaw nerdesin kanka tek kaldım burda F1'ci olaraktan :D
Şaka bir yana Honda'ya yeni teknik patron(ismini unuttum) ve Barrichello yaradı :)

Raikkonen'in hakkını yeme, o ataklarıyla, sol arka tekeri çime kaptırmasıyla, hele ilk yarıda o kadar farkı kapatıp(tur başına 2,5-3sn) o kadar kişiyi geçmek de kolay değil... Ama haklısın Micheal olması için daha yiyecek çok ekmeği var ;)

Kim ne derse desin 21 araç başlayıp 7 araçla biten bir yarış olarak gayet süperdi... Her turda her yerde ataklar vardı hele rosberg-kovalien-alonso üçlüsünün 3.lük-4.lük-5.lik mücadelesi izlemeye değerdi :D

Eriador
16-03-2008, 07:45
Evt bro haklısın Ros Brawn gerçekten Honda ya süper bi hava getirmiş . Rubens kırmızı ışıkta pit'ten çıkma hatasını yapmasa belki 3-4 sırada bitircekti yarışı ... Kimi nin atakları ne kadar gzl se bro hatalarıda o kadar zalakcaydı :) neyse daha ilk yarış ama bakalım neler olcak görcez :) Hamilton uda tebrik etmek lazım adam sıfır hata ile bitirdi böyle bi yarışı tebrikler :)

Eriador
16-03-2008, 07:46
Avustralya GP sonuçları

1. Lewis Hamilton, McLaren, 1:34:50.616
2. Nick Heidfeld, BMW Sauber, +5.478 sn.
3. Nico Rosberg, Williams-Toyota, 8.163
4. Fernando Alonso, Renault, 17.181
5. Heikki Kovalainen, McLaren, 18.014
6. Rubens Barrichello, Honda, 52.453
7. Kazuki Nakajima, Williams-Toyota, 1 tur
8b. Sebastien Bourdais, Toro Rosso-Ferrari, 3 tur kala
9b. Kimi Raikkonen, Ferrari, 5 tur kala
b. Robert Kubica, BMW Sauber, 11 tur kala
b. Timo Glock, Toyota, 15 tur kala
b. Takuma Sato, Super Aguri-Honda, 26 tur kala
b. Nelsinho Piquet, Renault, 28 tur kala
b. Felipe Massa, Ferrari, 29 tur kala
b. David Coulthard, RedBull-Renault, 33 tur kala
b. Jarno Trulli, Toyota, 39 tur kala
b. Adrian Sutil, Force India-Ferrari, 50 tur kala
b. Mark Webber, RedBull-Renault, 56 tur kala
b. Jenson Button, Honda, 57 tur kala
b. Anthony Davidson, Super Aguri-Honda, 57 tur kala
b. Sebastian Vettel, Toro Rosso-Ferrari, 58 tur kala
b. Giancarlo Fisichella, Force India-Ferrar, 58 tur kala

(b. = bıraktı)
En hızlı tur: Heikki Kovalainen, 1:27.418, (43)

1.6 VTi
16-03-2008, 07:46
Evt bro haklısın Ros Brawn gerçekten Honda ya süper bi hava getirmiş . Rubens kırmızı ışıkta pit'ten çıkma hatasını yapmasa belki 3-4 sırada bitircekti yarışı ... Kimi nin atakları ne kadar gzl se bro hatalarıda o kadar zalakcaydı :) neyse daha ilk yarış ama bakalım neler olcak görcez :) Hamilton uda tebrik etmek lazım adam sıfır hata ile bitirdi böyle bi yarışı tebrikler :)

Malezya gelsin kanka Malezya :D :D

Eriador
16-03-2008, 07:48
glock un kazasıda fenaydı araba nasıl zıpladı öyle :) massa da coulthard ı biçti resmen adam ın arba dağıldı Ferrari de hiç bişi yok ... ne kadr sağlammış kırmızı arabalar :P çarpma açısının önemini bir kez daha anladık :P

Heikki Balonsoyu geçtikten sonra start ta vites kaçırdı tahminen öle yavaşladığını düşünüyorm yazık oldu ...

malezya da geçen sene mclaren ler çok üstündü bakalım ne olcak ( gerçi geçen sedene avusturalya yı ferrari çok rahat kazanmıştı :D )

malezya ! malezya :D

1.6 VTi
16-03-2008, 07:52
glock harbi fenaydı çatır çutur sekti zıpladı düştü dağıldı ama şanslı gene sürüklenirken duvara girmedi...

o olay tamamen coulthard'ın öküzlüğü, sen arkana bakmadan(ayna, her ne kadar kockpit dizaynları değişmiş olsa da mazeret değil) içi kapatır mısın al işte adamın tekerinden sekersin araban pert olur... yalnız şaka maka sağ arka tekerle sol ön teker koptu direkt şaka gibiydi :D

walla kovalien-alonso mevzusunu ben de çözemedim ya anlık bir arıza oldu dicem ama olmaz sonra düzgün devam etti, dediğin gibi ya vites kaçırdı ya da danışıklı dövüştü ama üstüne giderler bu olayın, peşini bırakmazlar :D

malezyaaaa, malezyaaaaa :D

Low-Rider
16-03-2008, 12:32
ferrariye nolmuş ya ilk 8de yok :p

yarışın tekrarı kaçta ya,kalkamadım tekrardan izliyim:D

Eriador
16-03-2008, 12:46
14.50 de bro :)

kobeanil11
16-03-2008, 15:39
abi bence 1. olarak kimi den bi schumi olmasını beklemek, f1 mantığına tamamen ters...:)
onun dışında ferrari nin çok fena geri geleceğine eminim... bu kadar şanssız başlamış bi sezonda olsakta... çünkü sezon öncesi antremanlarda ferrarilerin ne kadar üstün gittiklerini ve ferrarinin normalde sezona bi önceki sezonun aracıyla başlayıp, avrupada yeni aracı piste sürmesi yerine, direk f2008 le başlayıp hatta f2009 un çalışmalarına başladığını açıklamalardan biliyoruz...
yine ferrari adına olumlu bişey, massa dan hiç bi zaman ultra şeyler beklememiz gereksede, kiminin geçen seneden tek eksiği olan yarışa karşı istekli tutumunun ilk yarıştan göze çarpması... yarış umrunda deilmiş gibi yarışan kimi bu sene sanki deişmiş gibi, ki o heiki ninde yetenegiyle yol açılmış, garip frenaj noktası kaçırma olayını da her zaman yapmayacağını biliyoruz.. zaten yapmasaydı 16. kalkıp podyumda bitirmesi kesin gibiydi... isteyenler macaristan granprix inden montoya yla kapışmasını izleyebilir.. kaç senesiydi hatırlamıyorum.. :D:D
son olarak bence, coulthard ve massa nın çarpışmasının tek nedeni coulthard ın hiç aynaya bakmadan içeri dalmasıdır... zira massa çoktan içerde yerini almıştı...

butun bunlara ve ferrari ci olmama ragmen hamilton ın şampiyon olmasını istediğim ayrı bi gerçek... ama malesef oyle olacağını düşünmüyorum.. ferrariler gerçekten hızlı.. kimi önünün açık olduğu turlarda belirgin bi şekilde hamiltondan daha hızlıydı..

Eriador
16-03-2008, 17:56
bende ferrariciyim ama En hızlı tur: Heikki Kovalainen, 1:27.418, (43)

kimi nin önü açıkken az depo ile daha iyisini yapamadı ...

ferrari fena patladı bu yarış ama eminim toparlancaz ...

kobeanil11
16-03-2008, 18:10
yok abi en hızlı turu demiyorum.. benim izlediğime göre, kiminin önü açıldığında özellikle bari yi geçtikten sonra çok hızlıydı, 'hamilton' dan hızlı... dur hemen tekrar bakıyım tur derecelerine ama bariz yetişti yani...:)

edit:abi haftasonunda en iyi derece kimi: 1.26.461...
yarış içi senin dediğin gibi galiba, ben pit i ve güvenlik aracını hesaba katarken hata yapmışım, sabah mahmurluğunun matematiğe etkisi diyelim...

Serkan.S
16-03-2008, 21:15
Bu ne ya 7 araba mı bitirdi yarışı

kobeanil11
16-03-2008, 21:59
aynen abi..:)

Eriador
16-03-2008, 22:46
Hamilton: "Avustralya en büyük zaferim"

McLaren pilotu Lewis Hamilton, 2008 Avustralya Grand Prix'sini kariyerinin en büyük zaferi olarak yorumladı.

Sadece yedi aracın finişe ulaştığı Formula 1 2008 sezonunun açılış yarışı Avustralya GP'sini McLaren pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Dört yarış kazandığı çaylak sezonunun tesadüf olmadığını kanıtlayan 23 yaşındaki İngiliz pilot pole position'da başladığı mücadelede ciddi bir baskı yaşamadan birinciliğe ulaştı.

Hamilton, güvenlik aracının üç kez piste girmesiyle her defasında yok olan avantajını yeniden yakalayarak soğukkanlı bir sürüşle ilk sırayı aldı.

Geçmişte Ayrton Senna ve Alain Prost gibi büyük şampiyonlarla çalışan McLaren'in şefi Ron Dennis, Hamilton için, "hatasız bir yarış çıkardı. Onu bu kadar iyi yapan disiplin anlayışı. Formula 1'deki en deneyimli pilotlar için bile en zoru önde gitmektir, çünkü o pozisyonda yapılacak bir hatanın pahalıya mal olacağını bilirler" ifadelerini kullandı.

Çaylak sezonunu şampiyon Kimi Raikkonen'in sadece bir puan gerisinde bitiren Hamilton, Avustralya'daki birinciliğini kariyerinin en büyük zaferi olarak değerlendirdi:

"Bu yarış daha önce elde ettiği dört birinciliğin de üzerinde Çünkü birçok konuda geliştiğimi hissediyorum. İkinci sezonumda bazı hedefler belirledim ve kendimi daha yoğun bir baskı altına aldım.

"Mükemmel olduğumu söyleyemem. Ama lastikleri idare etme, hızımı ayarlama ve araç içinde rahat olma gibi konularda en iyi yarışımı çıkardım diyebilirim."

Lewis Hamilton, go-kart yıllarındaki takım arkadaşı Nico Rosberg'in yarışı üçüncü bitirmesinin mutluluğunu ikiye katladığını sözlerine ekledi:

"Formula 1'de birlikte yarışıp birincilikle kazanmayı ve podyumda beraber olmayı hayal ederdik. Çocukluk hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz."