PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kapak taslama

peg19
23-03-2006, 10:56
selam arkadaslar bu kapak taslama ne kadar guç verir bende sahin var 94 model bunlara 1300 cc lerın kapagını takıyorlar kapagın herseyı aynı arkadaslar tek fark subaplardan harıcı olan kısmında normalden farklı olarak doldurulmus olması dokumle birde subap buyutmenın faydası olurmu orj 3.4 cm bunu 3.8 yapıyorlar orj subabın alanı 9.0746 3.8 oluncada11.335 oluyo 16 v 1600 cc bir arabanın emme subabı nın alanı çapını 3 cm kabul edersek 7.06 2 tane olunca 14cm3 yapıyo genişlettıgımz subap birim zamanda daha fazla hava hava geçisine izin vereceginden bu bi guç saglarmı mesela araç dyno da 67 beygir

polo34
13-08-2006, 19:54
bende polo ya yaptıracaktım aracı 1 sene sonra satacaksan yapalım dediler:)

umut01
03-09-2006, 16:49
unutmayınki kapak taşlamanın geri dönüşü yok.

bladerk
05-09-2006, 18:01
ben gayet memnunum
ama çelik conta koyun contayı yakabilirsiniz ayrıca taşlama oranına göre değişir ama geri dönüşü daha kalın bi contayla az da olsa mümkün
turbo düşünmüyorsan taşlat derim atmosferik modsa yanma odasının dar olması sana düşük yakıtta yüksek performans verir (çok fazla değil biraz)
eğer yaparsan özellikle bir süre gözün hep hararet ibrsinde olsun derim emin olmak için

schakal
05-09-2006, 19:35
ben gayet memnunum
ama çelik conta koyun contayı yakabilirsiniz ayrıca taşlama oranına göre değişir ama geri dönüşü daha kalın bi contayla az da olsa mümkün
turbo düşünmüyorsan taşlat derim atmosferik modsa yanma odasının dar olması sana düşük yakıtta yüksek performans verir (çok fazla değil biraz)
eğer yaparsan özellikle bir süre gözün hep hararet ibrsinde olsun derim emin olmak için

dostum senin taslatigin motor nedir ,hacim vs ??
arti tam olarak ne kadar taslattin ??
ne kadar suredir problemsiz kullaniyorsun ??

polo34
05-09-2006, 20:27
güzel sorular ayrıca motorda kapak taşlama yanında başka değişen yardımcı parçalar oldu mu?

bladerk
05-09-2006, 21:14
benim arabamda 2001 civic ies (d16y4) ile 94 si (d16a9) motor karışımı var pistonlar da d16z6(olması lazım) amaç sıkıştırmaydı ek olarak çelik conta kullanıldı gücü de 138 140 hp falan şu anda (sadece taşlamayla bu gücü almadım) yani hem pistonlarla sıkıştırdım hem de taşlayarak ve de 6 aydır kullanıyorum hiçbir sıkıntım yok hacim 1.6 sıkıştırma oranını tam bilemiyorum ama normale göre çok yüksek
ama kapak taşlamak için sadece çelik conta yeterli sadece o şekilde 1 senenin üzerinde sorunsuz kullanan arkadaşım var bir süre sonra da subap ayarı öneririm o kadar

miniks
06-09-2006, 13:31
ben gayet memnunum

Kapak taşlatmanın Turbo bir otomobile ne gibi bir zararı var acaba ?

Turbo yapmıcaksanız yaptırın demişsiniz de örenebilirmiyim bende düşünüorum da taşlatmayı

halilcakir
06-09-2006, 15:01
Yanılmıyorsam sıkıştırmadan dolayı...

miniks
06-09-2006, 16:23
iiide kapagın neresini taşladıgın önemli

bladerk
06-09-2006, 20:39
iiide kapagın neresini taşladıgın önemli

yanma odasının atmosferikde dar turboluda geniş olması daha verimli
(tersini iddia eden duymadım )

muratlili_zafer
06-09-2006, 20:40
ben ce taşlatma sonra başın ağırabilir

senna
08-09-2006, 13:25
yanma odasının atmosferikde dar turboluda geniş olması daha verimli
(tersini iddia eden duymadım )

tamam bu şekilde sıkıştırma ile oynayabiliyosun zaten ama miniks farklı bili demiş dediği farklı

miniks
08-09-2006, 14:38
benim kapak ta işlenmiş kapak taşlama derken neresinin de taşlandıgını söleneminz gerekir altımı - portlar mı - subap portlarımı

benimkisinde mesela emme ve egsozt portları ile subap portları taşlı aracım turbo

sıkıştırmanın degişmesi için alt tarafın yani contanın bastıgı yerin taşlanması gerekir ki turbo otomobillerde zaten burası ellenmez

yani port polishinde ceşitleri vardır yazarken kapsamlı konuşmak gerekir

bladerk
08-09-2006, 14:48
benim kapak ta işlenmiş kapak taşlama derken neresinin de taşlandıgını söleneminz gerekir altımı - portlar mı - subap portlarımı

benimkisinde mesela emme ve egsozt portları ile subap portları taşlı aracım turbo

sıkıştırmanın degişmesi için alt tarafın yani contanın bastıgı yerin taşlanması gerekir ki turbo otomobillerde zaten burası ellenmez
yani port polishinde ceşitleri vardır yazarken kapsamlı konuşmak gerekir

bilgili olduğunu bildiğim için açıklama gereği duymadım çünkü senden illaki bi ek bilgi gelecekti :cool:
benmikinde silindir kapak contasının üstü taşlandı ayrıca neden emme ve egzoz çıkışlarını taşlattın ve ne tür verim aldın bilgilendirirsen sevinirim :)

miniks
08-09-2006, 15:18
emme ve egsoz portlarının pürüzleri vardır biliosun onları tamamen ayna gibi tertemiz yaptırıosun zaten bütün draga giren araclarda vardır bu işlem cogu şampiyon kapak böle işlenmiştir

ayrıca portlarda büyüdügü için atmosferik olarak bile ek olarak sana bir güç saglıo ama 3 ama 5 ayrıca pürüz kalamdıgı içinde hava girişi vede hava cıkışı caok daha rahat gercekleşşior kesinlikle tavsie ederim

ben ne aldım die sorarsan vallahi turbo ile birlikte yaptırdım ben o yüzden net verisini yada artısını söliyemem ama turbonun içine giren gazlar cok daha hızlı ve rahat işledigini söliyeblirim en azından benim acımdan :)

peki ben sana bir soru sorayım sıkıştırman kaç oldu vede hararet sorunun varmı yada bir önlem aldınmı ? raditör breather tank gibi bişi mesela varmı?

bladerk
08-09-2006, 15:34
bilgi için çok sağol
sıkıştırmam tam rakam veremem ama eskiye göre gayet yüksek bi ara öğrenirim kaç olduğunu
ek önlem olarak radyatörün tüm hortumlarını kelepçelerini sıfırladım çelik conta kullandım başka bi gereksinimim olmadı rodaj bitince bir ay civarı sürekli gözüm hararetdeydi hiç sorun yaşamadım ayrıca bodrumda da o kadar bastım yine hararet sıkıntım o sıcaklarda bile olmadı henüz hiç sıkıntı yaşamadım yani
ayrıca bahsettiğin uygulamayı az önce ustamı arayıp sordum benim emme ve egzoz da sildirilmiş :D motor yapılırken

miniks
08-09-2006, 19:04
öle olması lazım zaten bende emindim öle oldugundan teşekkürler hayırlı olsun tekrardan

power_mondeo
13-10-2006, 19:39
140 binde iken aracımın üstkapağını taşlattım ayrıca portlarda genişletildi araç şuan 202binkm de ve sorunsuz tıkır tıkır çalışıyor gayetde memnunum işi bilen yerde bu uygulama yapılırsa sorun çıkmaz diye biliyorum bide taşlama oranına bağlı taşlama yaptırmazsanız bile portların açılması olayınıda tavsiye ederim

SubieGuy
16-10-2006, 12:01
Genelde kapak taslama denince, silindir kapaginin alt yuzeyini komple milimetrenin onda biri, ikisi kadar almak kastedilir. Sadece performans icin degil, hararet dolayisi ile yamulmus (warp etmis) kapaklara da bu islem , belirli bir dereceye kadar uygulanir. Silindir kapagi alt yuzeyinin planyada dumduz olacak sekilde traslanmasina denir.
Bu yuzden kavram karmasasi yasiyorsunuz, kapak isletmek derseniz ayrimi yapmak daha kolay olur. Portlarin genisletilmesi, yanma odalarinin genisletilip parlatilmasi, yeniden sekil verilmesi "kapak taslamak" olarak gecmez, "isletmek" demek daha mantikli.
"Kapak taslama" islemi, sonucta yanma odasinin hacmini kucultecegi icin statik sikistirma oranini artirir, isletip malzeme almak ise tam tersi hacmi buyutecegi icin sikistirma oranini dusurur. Normal dokum her motorda kapakta capak, duzensiz yuzey vs bulunacagi icin temizlenmesi motora daha iyi nefes aldirir, diger yapilan modlarin daha fazla HP, daha yuksek verim vermesini saglar, tavsiye edilir kesinlikle...

power_mondeo
16-10-2006, 15:47
Genelde kapak taslama denince, silindir kapaginin alt yuzeyini komple milimetrenin onda biri, ikisi kadar almak kastedilir. Sadece performans icin degil, hararet dolayisi ile yamulmus (warp etmis) kapaklara da bu islem , belirli bir dereceye kadar uygulanir. Silindir kapagi alt yuzeyinin planyada dumduz olacak sekilde traslanmasina denir.
Bu yuzden kavram karmasasi yasiyorsunuz, kapak isletmek derseniz ayrimi yapmak daha kolay olur. Portlarin genisletilmesi, yanma odalarinin genisletilip parlatilmasi, yeniden sekil verilmesi "kapak taslamak" olarak gecmez, "isletmek" demek daha mantikli.
"Kapak taslama" islemi, sonucta yanma odasinin hacmini kucultecegi icin statik sikistirma oranini artirir, isletip malzeme almak ise tam tersi hacmi buyutecegi icin sikistirma oranini dusurur. Normal dokum her motorda kapakta capak, duzensiz yuzey vs bulunacagi icin temizlenmesi motora daha iyi nefes aldirir, diger yapilan modlarin daha fazla HP, daha yuksek verim vermesini saglar, tavsiye edilir kesinlikle...
+1 katılıyorum zaten kapak taşlama ile port and polish in aynı şey olduğunu sölemedim sadece yaptırttığımı ve verim aldığımdan bahsettim, açıklama için ayrıca teşekkürler

tolga900
26-10-2006, 02:21
araçlarda eksoz ve emme yi parlatmak ve kapaktan almak tork artışını sağlıyor turbo araçlarda ise bilinçli bir uygulama şart ama tavsiyem atmosferik araçlarda eğer kaağın yüzeyinden alıyorsanız üst devirleri daha hızlı çevirebilmeniz için bir çift sağlam egzantirik ve chip programı yaptırmalısınız.

Maxiboost
26-10-2006, 03:15
port polish inde devirleri canlandırdığını biliyorum ben

eski aracımda contanın olduğu kısmından taşlanmıştı sıkıştırma için 40 binde iken yapıldı 93 bin e kadar o şekilde kullandım sorun yoktu sonra başka sebeplerden motoru kırdık :D focus sport trend di araç bu arada