PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Serin Havada Hararet

Selman
29-08-2012, 18:53
Aracımda garip bir hararet problemi başladı. Şöyle anlatıyım;

Uzun yola çıktığım zaman, geceleri aracın hararet göstergesi yukarıya doğru çıkmaya başlıyor.
Örneğin, akşamüzeri saat 5 de yola çıkıyorum hava saat 8.30 da kararıyor o saate kadar hararet gayet normal seviyelerinde duruyor. Ancak hava ne zaman karardı yani biraz serinlemeye başladı hararet göstergesi yukarıya doğru çıkmaya başlıyor.

Kalorifer düğmesini biraz sıcağa çekerek harareti düşürerek yola devam ediyorum.

Araç şehir içinde hiçbir problem çıkarmıyor.

Termostatımız, hararet müşürümüz, fanımız hepsi düzenli olarak çalışıyor. Bu problem sizce neden kaynaklanabilir?

initial-D
29-08-2012, 19:15
farları yakınca fan çalışmıyor olabilir mi?:)saçma ama bu geldi aklıma

çok garip

ahmet3425
29-08-2012, 19:19
valla ilk once radyator kapagına bak benim aracım da da benzer sıkıntı vardı problem radyator kapagından cıktı direk değistir ve test et sorun devam ederse diğer kısımlara bakarsın.

bLackModeL
29-08-2012, 20:12
hararet musuru sohc kapagı takınca aynı benımkıde oldu o sekılde .. oem musuru takınca duzeldii

Selman
29-08-2012, 20:18
farları yakınca fan çalışmıyor olabilir mi?:)saçma ama bu geldi aklıma

çok garip

benimde aklıma geldi ama gündüz gece farlarım hep açık:)

valla ilk once radyator kapagına bak benim aracım da da benzer sıkıntı vardı problem radyator kapagından cıktı direk değistir ve test et sorun devam ederse diğer kısımlara bakarsın.

teşekkürler bi deneyim kapak işini.

hararet musuru sohc kapagı takınca aynı benımkıde oldu o sekılde .. oem musuru takınca duzeldii

moruk müşürde bi problem yok ya normal işlevini görüyor benimki.

bLackModeL
29-08-2012, 22:09
moruk müşürde bi problem yok ya normal işlevini görüyor benimki.

sen degıstır degısecek :D

Time-R
29-08-2012, 22:17
Bi yanim zorla termostat diyor.. Emin misin termostatin saglam olduguna yada o kapaga uyduguna

Selman
29-08-2012, 22:22
Termostatı değiştirdim tekrar şu anda sağlam.
40 derece sıcaklıkda öğlen sıcağında şehir içi biniyorum hiç bişey olmuyor bütün soğutma sistemi düzenli bir şekilde çalışıyor termostat problemli olsa gündüzde sıkıntı çıkarır heralde.

rekord2000
30-08-2012, 02:21
Bismillah, ibretlik olay:) aman dikkat sakat olmasin! Musurden olabilir hakaten, sicagi iyi algilayip isini yaptirir sogutma sistemine, soguk vurdumu sacmalamaya baslio olabilir, garip durum valla

ahmet3425
30-08-2012, 02:50
mantıken soyle bısey olabılır aksamları yapması.

aksam motor sıcak hava serin karsıdan radyatore carpan soguk hava ile radyatordeki sıcak hava birlesince buharlasma artıyor olabilir radyator kapagıda calısmıyorsa bugarlasmadan olusan havanın tahliyesini gerceklestirmiyorsa araba hararet yapar :D

vay be ne teknik bir acıklama yaptım eheuheu

hani benim gece gunduz farketmiyordu herturlu hararet yukseliyordu. senin sadece gece yapması gercekten enteresan bi yasıma daha girdim desem yeridir.

EREN34
30-08-2012, 08:52
Sadece uzun yolda yapıyorsa fan dönüş yönünün doğruluğunu kontrol edin. Anladığım kadarıyla akşam ş.i. denemediniz aracı.

Selman
30-08-2012, 10:07
Sadece uzun yolda yapıyorsa fan dönüş yönünün doğruluğunu kontrol edin. Anladığım kadarıyla akşam ş.i. denemediniz aracı.

akşamlarıda kullanıyorum aracı ama şehiriçi bi problem çıkmadı. Kontrol edelim fan yönünü teşekkürler.

bLackModeL
30-08-2012, 10:29
aynı işlem dıyorum farı acınca gozumun onunde yukselıyodu kac kere aradım mkt yı :D gunduz bısey yok 3 bın devırı gecınce boost gıbı yukselıyodu hararet normal hersey fan acıyoo hortumlar saglamm conta yaktım dedım su eksılmıyo bısey yapmıyoo .. ustaya 15 kez gıttım su bosaltıldı su koyuldu bloktakı musurden ... tek nokta

Selman
30-08-2012, 11:11
aynı işlem dıyorum farı acınca gozumun onunde yukselıyodu kac kere aradım mkt yı :D gunduz bısey yok 3 bın devırı gecınce boost gıbı yukselıyodu hararet normal hersey fan acıyoo hortumlar saglamm conta yaktım dedım su eksılmıyo bısey yapmıyoo .. ustaya 15 kez gıttım su bosaltıldı su koyuldu bloktakı musurden ... tek nokta

tamam la müşürü deneyecem bugün:D

gemsazr9
30-08-2012, 11:18
onno usta bir yazısında ilk radyatör kapak diyor .bir arkadaşım 3 tane kapak değiştirerek çözdü .yani değiştirdi düzelmedi.silindir kapak contasını değiştirdi düzelmedi. sonra tesadüfen başka bir radyatör kapağ ıile denediler düzeldi.

taytay
30-08-2012, 14:12
selman bencede müşürden bendede buna benzer bi sorun olmuştu civic 'De müşür termostat radyatör kapagı hepsini değiştirdim :) sende bu 3lüyü değiştir kafan rahat olsun

xplod
30-08-2012, 14:34
onno usta bir yazısında ilk radyatör kapak diyor .bir arkadaşım 3 tane kapak değiştirerek çözdü .yani değiştirdi düzelmedi.silindir kapak contasını değiştirdi düzelmedi. sonra tesadüfen başka bir radyatör kapağ ıile denediler düzeldi.

serin havada hararet yapmasın diye mi silindir kapak contasını değiştirdi?

officer
31-08-2012, 07:38
Belki güneş enerjisiyle çalışıyordur, :P
şaka yaptım. çözümü merak ettim.

mehmetRS
31-08-2012, 08:08
kalorifer düğmesini sıcağa cekince düşüyorsa tertmostat olma ihtimali cok yüksek hocam..

ahmet3425
03-09-2012, 23:54
sorun ne oldu çözüldümü acep?

mustafa
18-09-2012, 22:06
morug sen arabyı değiştir sorun biter araba ısınıyor ama ben arabaya ısına madım

byspeedman
18-09-2012, 23:29
farları actığında aniden yükseliyormu şaselemeyle ilgili bi durum olabilir
motor normal sıcaklığında ibre şaseleme den dolayı yükseliyor olabilir
bunuda gözden gecir derim