PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oto Yikama Acmak Icin Tavsiyeleriniz

MK8800
31-08-2012, 16:54
Oto yikama ve kaplama acma gibi bi fikrimiz var fakat dusunce ve tavsiyelerinizi de almak istedim . Acaba hem yikama hem de kaplama ayni alanda mumkun olabilir mi ? Ya da kaplama icin profesyonel eleman vs nelere gerekiyor ? Hem yikama hem de kaplama icin arac gerec ve yapilacak yer icin buyukluk (metrekare cinsinden ) tavsiyelerinizi ve ozellikle mersindeki abilerimden yer onerisi bekliyorum .

halilkarakas
31-08-2012, 17:07
Bence en az 400 m2 yer olmasi lazim.
Onune gelende kaplama yapamaz biraz el isciligi lazim kendini gelistirmelisin baslamadan eger sen yapicaksan kaplama isini.

MK8800
31-08-2012, 17:31
Kaplama icin calisacak eleman dusunuyoruz ; fakat suan yer olarak uygun buyukluk ve yine kaplama konusunda ne tur arac gerecler gerekiyor onlari arastirmaktayiz . Ayrica alanda yikama da dusundugumuz icin tutulacak mekanda yikama ve kaplama birbirni etkiler mi ya da ayni yerde yapilmasi isleri olumsuz yonde etkiler mi oncelikli olarak bunlari ogrenmek istiyoruz .

c.sar
31-08-2012, 17:32
Şehir içinden oto yıkamaları kaldırmak istiyorlar diye bir duyum aldım ama kesin bilmiyorum.İyice araştırın derim.

İbrahim33
31-08-2012, 17:32
Mersin'de potansiyel yok...Napcan Mersini :)Şaka bir yana400 metrekare alan falan fazlasıyla yeterlidir...Kaplama için yıkamadan ayrı 1 oda bulunmalı...2 tane filmci usta , 3 tanede yıkama ustası , 1 tane çayçı-temizlikçi bayan , 1 tane müdür...Yani 7 tane eleman çalıştırman lazım , bunun elektriği , suyu , malzemesi , dükkan kirası vs birçok gideri olur...Yıkadığın arabalar dükkanın masrafını çıkartabilirse ne ala , geriye kalan film çekme , araç kaplamada güzel kar bırakır...

MK8800
31-08-2012, 18:11
Şehir içinden oto yıkamaları kaldırmak istiyorlar diye bir duyum aldım ama kesin bilmiyorum.İyice araştırın derim.
Teşekkür ederim bende duydum ama net bir bilgi yok yani şuan için .

Mersin'de potansiyel yok...Napcan Mersini :)Şaka bir yana400 metrekare alan falan fazlasıyla yeterlidir...Kaplama için yıkamadan ayrı 1 oda bulunmalı...2 tane filmci usta , 3 tanede yıkama ustası , 1 tane çayçı-temizlikçi bayan , 1 tane müdür...Yani 7 tane eleman çalıştırman lazım , bunun elektriği , suyu , malzemesi , dükkan kirası vs birçok gideri olur...Yıkadığın arabalar dükkanın masrafını çıkartabilirse ne ala , geriye kalan film çekme , araç kaplamada güzel kar bırakır...

Bence mersin için farklı bi konsept olur Mersin de bu iş için fazlasıyla ortaya çıkmamış potansiyel var bu yatırımla da bence mersinde güzel bir akım yakalayabiliriz :)

SGTI
31-08-2012, 18:51
Mersini bilemem ama maliyetleri hiç öyle durduğu kadar basit değil emin olun.En azından 5 eleman (sadece yıkama kurulama filmcisi,kaplamacısı ayrı) 400 mt2 kira,su,elektrik,kimyasal maddeler.Çok kıyıda köşede bi yer seçerseniz müşteriniz az olur.Oda olmaz.Kısacası müşteri potansiyelinin uygun olması lazım.Bu masraf problemini bana söyleyen yıkamacı abim 6.000 lira kira veriyor.ve önümüzdei haftaya kadar tüm saatlerde kuaför,film vs dolu..buna rağmen cebime ya 3 lira kalıyor ya kalmıyor diyor.

murat_ileri
31-08-2012, 23:41
yazdıklarımı yanlış anlamazsın umarım yaşının genç olması nedeniyle bu piyasayı pek tanımadığını düşünüyorum, bu sektör uzun zaman sonra seni kabul ediyor. özellikle mersin ne mahelle arasındaki esnafı nede kalbur üstü yerleri pek kabul etmiyor. eğer ki niyetin ciddiyse önünde çok uzun ve sıkıntılı bir süreç seni bekliyor, bu süre zarfında hem kendini maddi hemde manevi yönden kaldırabilecek birikim olması çok önemli.

MK8800
01-09-2012, 08:41
Mersini bilemem ama maliyetleri hiç öyle durduğu kadar basit değil emin olun.En azından 5 eleman (sadece yıkama kurulama filmcisi,kaplamacısı ayrı) 400 mt2 kira,su,elektrik,kimyasal maddeler.Çok kıyıda köşede bi yer seçerseniz müşteriniz az olur.Oda olmaz.Kısacası müşteri potansiyelinin uygun olması lazım.Bu masraf problemini bana söyleyen yıkamacı abim 6.000 lira kira veriyor.ve önümüzdei haftaya kadar tüm saatlerde kuaför,film vs dolu..buna rağmen cebime ya 3 lira kalıyor ya kalmıyor diyor.
Evet ama maliyetler kaplama konusunda iş düzeni eğer ki oturursa sıkıntı olmaz gibi düşünüyorum ?

yazdıklarımı yanlış anlamazsın umarım yaşının genç olması nedeniyle bu piyasayı pek tanımadığını düşünüyorum, bu sektör uzun zaman sonra seni kabul ediyor. özellikle mersin ne mahelle arasındaki esnafı nede kalbur üstü yerleri pek kabul etmiyor. eğer ki niyetin ciddiyse önünde çok uzun ve sıkıntılı bir süreç seni bekliyor, bu süre zarfında hem kendini maddi hemde manevi yönden kaldırabilecek birikim olması çok önemli.

Kuzenimle ortaklı yapmayı düşümüyoruz . Onun yaş olarak da tecrübesi bana göre daha fazla ve çevresi daha geniş . Fakat dediğiniz gibi en başlarda sıkıntısı çok olabilir . Ama konsept olarak da mersin de ilk olacağı için Neden olmasın ?

eyup58
01-09-2012, 10:18
Bence o kadara yükseğe kaçmana gerek yok ufak bir dukkanda 3 4 araç girmesi yeterli bi yıkama açabilirsin ilk etapta.Bizim maslak sanayide (istanbul)da dukkan vardı ama devretmek zorunda kalmıstık askerlik için 6 araçlık bir yerdi çift dukkandı yan taraftada elektrik xenon tessat vb gibi ürünleri montajlıyorduk.Güzelde para kazandırıyordu ama ilk etapta çevren o kadar geniş değilse dukkan 5 6 ay kendını zar zor idare edicektir.Bu yuzden biraz birikimin olması lazım sonrasında zaten işini iyi ve severek yaparsan zaten müşteri gelir.İşin özü öyle 400mt2 bir yere gerek yok ucmayın o kadar ;);)

MK8800
01-09-2012, 10:22
oto yıkama o kadar kolay bi iş değil

bedenen bir fiil kendin çalışmassan o iş olmaz elaman bulmak zor bulupda elde tutmak daha zor

adam 1 hafta geliyor 2. haftaya kayıp yorucu bir iş işini iyi yapman lazım kullandıgın malzemeleri musteriye çok iyi anlatman lazım çay kahve bekleme salano tv ps3 falan koyman gerekir bide müşteri hiç sıra beklemeyi sevmez elinden geldiğince hızlı ve temiz yıkaman lazım

suriyeli ıraklı falan çalıştırabilirsin ama onlarda 2. haftada kaçıyor ben bi oto yıkamaya ortak oldum bedenen çalışmamama ragmen sinir geldi paramı aldım çıktım yıkama skıntılı bir iş ugraşması zor.

Bence o kadara yükseğe kaçmana gerek yok ufak bir dukkanda 3 4 araç girmesi yeterli bi yıkama açabilirsin ilk etapta.Bizim maslak sanayide (istanbul)da dukkan vardı ama devretmek zorunda kalmıstık askerlik için 6 araçlık bir yerdi çift dukkandı yan taraftada elektrik xenon tessat vb gibi ürünleri montajlıyorduk.Güzelde para kazandırıyordu ama ilk etapta çevren o kadar geniş değilse dukkan 5 6 ay kendını zar zor idare edicektir.Bu yuzden biraz birikimin olması lazım sonrasında zaten işini iyi ve severek yaparsan zaten müşteri gelir.İşin özü öyle 400mt2 bir yere gerek yok ucmayın o kadar ;);)

İşle genel olarak kuzenim ilgileneceği için benim payım daha az olacak . Yani eleman kontrolu dediginiz gibi zor olabilir ama şuan kaplama için bulmak ve makul fiyatlarla çalıştırmak daha zor :) Yıkamayı giderler vsvs karşılaması için yapmayı düşünüyoruz . Genel olarak tavsiyelerede o yönde zaten . Kaplama fikrimiz şuan için ilk planda dediğiniz gibi 5 6 ay belki sıkıntısı olur ama bence düzene girdikten sonra hem karlı hemde zevkli bi iş olacagına inaniyorum

AşkınS.
01-09-2012, 10:28
Benim çok sevdigim bi abim yapıyor kastamonuda bu işi,oto yıkama,oto müzik ve kaplama(plastidip dahil).
Dükkanda o kadar büyük degil,maharete bakar iş..

İbrahim Erdem
01-09-2012, 10:31
Oto yıkama dan kasıt detaylı temizlik (pasta-cila-detaylı iç temizlik) dahilse makineyi iyi kullanabilen ince detaylardan anlayan bir ustaya ihtiyacın var. Yıkayacaksa öyle suyu atıp geçmeyecek önce aracın tepesinden başlayacak belli yerlerine tutmasını bilecek birisi olacak.Boyanın durumuna göre uygun malzemeyi bilecek birisi diyorum. Bir de bu hizmet (düzgün malzemeler ve güzel işçilik) için vereceğin fiyat öyle az olmayacak bunu da pek öyle kültürü piyasası olmayan bir yerde (nasıldır bilmiyorum ama) müşteri kabul etmeyebilir.Açıkçası ilk başta kar etmen zor olacak ama sonra memnun müşteri kitlesi ve çevre ile belki işin içinden çıkabilirsin.

MK8800
01-09-2012, 10:32
Benim çok sevdigim bi abim yapıyor kastamonuda bu işi,oto yıkama,oto müzik ve kaplama(plastidip dahil).
Dükkanda o kadar büyük degil,maharete bakar iş..

Şuan için o kadar detaylı düşünmüyoruz . Başlangıç için biraz fazla olabilir Kaplama öncelikli yıkama fikrimiz var . Ama ileriki zamanlarda iş rayına oturunca Xenon - film vsvs olabilir Allah kısmet ederse .

MK8800
01-09-2012, 10:34
Oto yıkama dan kasıt detaylı temizlik (pasta-cila-detaylı iç temizlik) dahilse makineyi iyi kullanabilen ince detaylardan anlayan bir ustaya ihtiyacın var. Yıkayacaksa öyle suyu atıp geçmeyecek önce aracın tepesinden başlayacak belli yerlerine tutmasını bilecek birisi olacak.Boyanın durumuna göre uygun malzemeyi bilecek birisi diyorum. Bir de bu hizmet (düzgün malzemeler ve güzel işçilik) için vereceğin fiyat öyle az olmayacak bunu da pek öyle kültürü piyasası olmayan bir yerde (nasıldır bilmiyorum ama) müşteri kabul etmeyebilir.Açıkçası ilk başta kar etmen zor olacak ama sonra memnun müşteri kitlesi ve çevre ile belki işin içinden çıkabilirsin.

Ben Mersin'in böyle biş için cok uygun oldugunu dusunuyorum aslında . Ve dediğiniz gibi detaylı yıkama düşünüyoruz . Fakat malzemeleri araştırınca kullanacak eleman bulmakta zorlaşıyor . Ayrıca 1 de değil bir kaç eleman sıkıntısı olduğu için zorluklar daha başlamadan başladı :) Ama içinden çıkabileceğimize inanıyorum

TigeR
01-09-2012, 13:24
en büyük sorun eleman sıkıntısı aslında çünkü düzenli çalışan bir eleman göremedim e eleman olmayınca da işler aksıycak bu da müşterilerin sıkılmasına gelmek istememelerine bir sebep geçen sene oto yıkamada çalışıyordum yazın 3hafta civarı çalıştım ben ordayken 4 işçi girip çıktı sen düşün gerisini şimdiden kolay gelsin

kemal_koker
01-09-2012, 13:26
sabahtan akşama kadar durmamaya ort. 20 araba yıkamak gerçekten fiziksel olarak yorucu bir iş. ama alabilecekleri ücrette belli . o bakımdan eleman sıkıntısı en büyük dert olacaktır

zıpzıp
01-09-2012, 13:41
Yıkama aç :) Genç yaşta öl rahatla :D

classic0606
01-09-2012, 13:56
buharlı yıkama ;) ama araçları çürüttüğüne yönelik bi söylenti var ama ne kadar doğru n kadar yanlış tam emın degılım .

Burak K.
01-09-2012, 14:00
Yıkama aç :) Genç yaşta öl rahatla :D

+1963.

Bi bu eksik kaldı dimi. :D

gkhn55
01-09-2012, 14:07
dışardan çok basitmiş gibi gözüksede gerçekten çok zor bi iş bende az düşünmedim ama vazgeçtim iyi düşün derim

M.degirmen
01-09-2012, 15:09
inan bizde düşünüyoruz bu aralar eleman sıkıntımız yok.
ama hesaplayınca elit bi mekan yapayım diyince akı bkunu geçiyor .:)