PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NEXEN N3000 Lastik :(

JapanVsGermany
03-09-2012, 00:41
2010 yılı 26. hafta üretimi, 10.000km yapmamış, diş derinliği oldukça iyi durumda olan lastiklerim birgün beni öldürecek...

4 ay önce Konya Draglara giderken düz yolda 110 km/h hızda lastik parçalandı. Kesici delici herhangi bir etken olmadan bildiğiniz parça koptu lastikten, sol arka lastikti. Talihsizliktir dedim üzerine düşmedim.

Bugün bu sefer Ankaradan çıkıp konyayı da geçtim, Kazım Karabekir ile Karaman arasında Dümdüz ve Geniş boş yolda 170 civarı giderken sağ ön lastik parçalandı. Olaydan yaklaşık 30 dakika önce Konyanın çıkışındaki OPETten yakıt aldım lastiklerin havasını kontrol ettim.

Olay öncesinde ne bir ses geldi lastikten ne de direksiyonda her hangi bi boşluk hissettim. Bu sefer yükse hız ve ön lastik olmasından dolayı oldukça zor duruma düştüm...

Daha önce bu araçta Bridgestone Potenza ve Fulda carat excelero kullanmış oldukça memnun kalmıştım, STI'ın üzerindeydiler, 235 taban takmak için bunları çıkarıp accord'a taktım, 2.kez sıçradım. 3.yü beklemicem, bir daha da tövbe ki almam bu lastikten...

Lastik başına 100 küsür TL fazlası canımızdan önemli değil, arabalara o kadar para verip, modifiye edicem diye bi ton para harcayıp lastikte ucuza kaçmayın; zira arabayla hız yaparken hayatla teması sağlayan ilk etken lastiktir...

Bir defa olsa yazmazdım ama 2. kez 10.000 km yapmamış 2 yıllık lastikte seyir esnasında parçalanıyor, ALMAYIN SAKIN BU LASTİĞİ diyorum...

ilkercom
03-09-2012, 13:48
2 yıllık lastik zaten ömrünü tamamlamıştır. Değişin gitsin.

Allah korumuş 170 ile sağlam kaza yapabilirdiniz.

eğer uzun ömürlü olsun patlamasın dişleri bitmesin dersen pirelli lassa vs kullan. 2 senede 40 bin yapsan dişleri 5 mm altına zor iner.

Veya yere yapışsın 2 sene sonra değişirim dersen Michelin pilot conti sc3 veya nokian tavsiye ederim.

Özellikle nokianların kış performansı çok çok iyi.

kickbuttowski
03-09-2012, 15:03
Lastik ömrü 7 yıldır aslında lastiklerini stres altında bırakabilecek güçte arabası olanların özellikle dikkat etmesi gerek markaya..

XSi
03-09-2012, 15:11

Allah korumuş 170 ile sağlam kaza yapabilirdiniz.

eğer uzun ömürlü olsun patlamasın dişleri bitmesin dersen pirelli lassa vs kullan. 2 senede 40 bin yapsan dişleri 5 mm altına zor iner.

Veya yere yapışsın 2 sene sonra değişirim dersen Michelin pilot conti sc3 veya nokian tavsiye ederim.

Özellikle nokianların kış performansı çok çok iyi.

pirelli lassa michelin conti nokian..

tüm bu markaların çabuk aşınan - iyi yol tutan (yumuşak hamur) veya yavaş aşınan - az yol tutan (sert hamur) modelleri var..

şu marka aşınmaz bu marka iyi yol tutar demektense, marka ile birlikte model de belirtmekte fayda var.

Kardeşimin arabasına hediye 17 jant lastik alırken fiyatı uygun diye starmaxx st730 tercih ettim (petlas üretimi) ama hem lastiklerin yol tutuşu hemde sağlamlığı beni şaşırttı.

Çukura düşüp jant dahi yamuldu fakat lastik balon yapmadı.

Fiyat uygun olması şüpheye düşürüyor ama bence gayet güzel ver tercih edilebilir bir lastik.

Tuncer M.
03-09-2012, 15:15

2 yıllık 10bin kmdeki lastiğin parçalanması, 2 yılda lastiğin ömrü bitiyor diye açıklanamaz bence. Hani yıldan ötürü ufak tefek çatlamalar olur da, 2 yıl 10bin kmde parçalanması normal değil bence.

rebel
03-09-2012, 15:26
aynı lastiği kullanıyorum . ilk başlarda çok iyiydi (yaklaşık 5 yıllık lastik.5 yılda 33bin km ) diş aralıkları iyi olmasına rağmen kauçuğu çok sert bu yüzden zorladğın an koyuveriyor kendini. bu lastikle 200 e de çıktım problem yaşamadım halada kullanıyorum allah böyle zor durumlar yaşatmasın . kendileri V desenli bir lastik su birinkintilerinde çok dikkat edilmesi lazım. bazen arkayı öle bir bırakıyorkıi araç rwd sanırsınız. ben alıştım keyifle topluyorum ve yoluma devam ediyorum :D fakat araçtakiler için aynı şeyi söylüyemiycem el freni mi çektin lan diyerek baya bi stres oluyorlar :D

ilkercom
03-09-2012, 15:29
pirelli lassa michelin conti nokian..

tüm bu markaların çabuk aşınan - iyi yol tutan (yumuşak hamur) veya yavaş aşınan - az yol tutan (sert hamur) modelleri var..

şu marka aşınmaz bu marka iyi yol tutar demektense, marka ile birlikte model de belirtmekte fayda var.

Kardeşimin arabasına hediye 17 jant lastik alırken fiyatı uygun diye starmaxx st730 tercih ettim (petlas üretimi) ama hem lastiklerin yol tutuşu hemde sağlamlığı beni şaşırttı.

Çukura düşüp jant dahi yamuldu fakat lastik balon yapmadı.

Fiyat uygun olması şüpheye düşürüyor ama bence gayet güzel ver tercih edilebilir bir lastik.

Genel olarak lassa ve pirelli lastikler özellikle yerli üretimler çok iyi yol tutmuyor. Ve çabuk aşınmıyor. Model vermek gerekirse P7 kullandım aşınma pek olmadı ama tutunma pek iyi değildi. ve soğukken hiç tutmuyor. Lassa model hatırlamıyorum o daha kötüydü. Michelinin sert lastiği ben görmedim kullanmadım. primacy modelleri bile yumuşak.

Nokianın zaten sert lastiği yok. Ve geneli hızlı aşınır.

2 yıl dememin nedeni lastik kauçuğu 2 yılda artık özelliğini kaybetmeye başlar. Çatlamalar meydana gelir. 2 yıl sonrasında ilk günkü tutunmasını beklemek hayal olur.

levent
03-09-2012, 15:38
Lastik ömrü 7 yıldır aslında lastiklerini stres altında bırakabilecek güçte arabası olanların özellikle dikkat etmesi gerek markaya..

lastiğin raf ömrü doğru saklama koşulları sağlanırsa MAX. 4 yıldır.

Nokianın zaten sert lastiği yok. Ve geneli hızlı aşınır.

2 yıl dememin nedeni lastik kauçuğu 2 yılda artık özelliğini kaybetmeye başlar. Çatlamalar meydana gelir. 2 yıl sonrasında ilk günkü tutunmasını beklemek hayal olur.

Nokian V aldım abi ben, Michelin Energy Saver'dan sonra yaklaşık 6 hafta falan oldu lastikler takılalı. Energy ler bitmeye yakın daha iyi tutunmaya başladı, ya da ben arabanın limitlerine yaklaştım artık iyice. Bu arada 50bin km civarı kullandım Energy leri, değiştirdiğim zaman yanak - taban ayrılmaya başlamıştı ancak diş derinliği gayet yerindeydi (tabi kullanım tarzıyla alakalı)

Ama Nokian ları taktıktan sonra ciddi derecede sessizleşme var, tek ses yaptığı an hızlı girilen sert virajlarda yanak direnci sesi. Ciddi derecede memnunum şuan için, ilerleyen zamanlar ne gösterecek bakalım

zafer_0403
03-09-2012, 15:43
Reşat abi allah korumuş sorun yaşadığın lastik marka model olarak zaten mimli bir lastik yağmurda durmaz. balon yapar vs. kaza yapmamışsın ona şükür.

rebel
03-09-2012, 15:46
konusu açılmışken sorayım : konfor-sessizlik-yol tutuş performansına bakarak totalde nokian mı iyidir yoksa michelinmi ?

ilkercom
03-09-2012, 15:54
bütün yıl dahil edersen nokian her türlü alır. Tabii bunu model bazında incelemek lazım.

Nokian V ile pilot süpersport karşılaştırmak haksızlık olur. Zg2 vs kıyaslarsan kafa kafaya giderler.

ancak nokianın beni en şaşırtan özelliği kışın nerdeyse yazın tutunmasına yakın tutunuyor. Aquaplaning denen olay hiç olmadı.

Ancak Nokianlar nispeten hızlı aşınıyor olabilir. Bende Hakka Z modeli var. 15,000 km de önler 2mm aşındı arkalar 1 mm aşındı. Ki bence yeterli.

Ben bundan sonra Nokian hesaplı alırsam nokian yoksa goodyear F1 Conti sc3 veya michelin ps3 gibi modellerden şaşmam. Toplamda 200 300 fazla öderim can güvenliğim olur.

225/45/17 gibi ebadda zaten en ucuz lastik 800 900 lira en iyisi 1200 1300 lira. 800 liralık lastikle 200 km/h hıza çıkmaya korkar insan.

JapanVsGermany
03-09-2012, 16:07
benim takildigim nokta yol tutus degil; zaten yolu da tutmuyordu; STI da takiliydi lastik, taban daha genis olsun diyerek ona 235 takip, bu lastikleri accorda gecirdim.
12-13 yildir surekli uzun yol yaparim, biyle birsey gormedim...

ilk kez konya drag yarisina giderken uzun yol yaptim bu lastikle, kaymak gibi yolda parcalandi. 3.kez dun uzun yola ciktim; dun de on lastik parcalandi. ***** pazar gunu, once karamanda sonra da Mut da lastik bakindim, acik olan 2 dukkanda da o ebat da lastik bulamayip ankaradan siparis werdim.

yol tutus olsun, dis derinligi olsun, sert/yumusak hamur olsun inanin duz yolda parcalanan lastik icin onemsiz kaliyo gozumde...

konyaya ilk gidisimde 110la giderken parca koptu sag arka lastikten fazla uzerine dusmedim ama yuksek hizda parcalanan on lastik gercekten sorun yaratabilirdi, allahtan duz ve genis bir yoldu.
arka lastigi one aktim arkaya stepne taktim we bir lastik daha patlatip yolda kalmamak
icin dua ede ede dewam ettim...

kickbuttowski
03-09-2012, 16:15
lastiğin raf ömrü doğru saklama koşulları sağlanırsa MAX. 4 yıldır.

http://i46.tinypic.com/fx4587.jpg

Mst
03-09-2012, 16:19
Oldu olası sevemedim bu Nexen lastikleri, 2 ay önce 195-50-15 ebatında Nexen N3000 bi yerde fiyatı uygun bulmuş ama almamıştım, Toyo Drb serisi kullanıyorum, fiyatıda abartılı değil, tavsiye ederim sizede.

ilovedrifting
06-09-2012, 10:30
Lastik zaman olarak ömrünü tamamladığında giderken parçalanabilir diye bişey olmaz bence. Yaşlanmadan dolayı tutunmada ve konforda problem olabilir.

koray ozan
06-09-2012, 11:57
yaşlı lastik sıkıntı çıkartsa köyde 131 var. orj lastikleriyle dağa taşa vururuyoruz birşey olmuyor. üzerinde diş namına birşey yok. halada parçalanmadı.
Reşat abi Allah korumuş.

painkller
06-09-2012, 12:57
Nexen model c diye başlıyor 175 70 13 tekerleri daha 1 ay gectik alali. Memunuz ama keske daha once açılsaydı. Allah tan önlere cont. Arkaya nexenleri aldık. Bakalım. Hayırlısı.

onn_dear
06-09-2012, 13:15
geçmiş olsun size bir şey olmaması sevindirici, ben michelin primacy hp kullanıyorum inanılmaz memnunum gerçekten konfor yol tutuş frenaj vs çok başarılı. Aynı olayı arkadaşım 2011 3000 km.deki reno sümbülde yaşadı otobanda mersinden antep e giderken 110 km hızda sabit şekilde arka lastik parçalandı lastik goodyear dı serisini hatırlamıyorum. Araç garantide olduğundan servise gösterildi ama sayın yetkililer aşırı sıcaktan kaynaklandığını söyleyerek garanti kapsamında yeni lastik vermediler.

S.Özcan
06-09-2012, 17:16
bende dunlop lm703 kullanıyorum, 2 yıllık lastik 20.000km oldu yada olmadı. çoğu frende abs devreye gidiyor. ıslak zeminde patinaja kalıyor, neyse ki parçalanma sorunu olmadı, yazıyı okuduktan sonra tırsmaya başladım

Crx-Si
06-09-2012, 18:02
Geçmiş olsun Reşat allah korumuş birazda yeteneklerinle atlatmışsın ön teker mevzusunu.

Marka uyarısı için teşekkürler.

levent
06-09-2012, 19:11
http://i46.tinypic.com/fx4587.jpg

Bu tip markasal kaynaklara o kadar güvenme ;)

B.Koçer
06-09-2012, 19:12
Nexen n3000 den oldum olası korkmuşumdur .

JapanVsGermany
06-09-2012, 19:22
geçmiş olsun size bir şey olmaması sevindirici, ben michelin primacy hp kullanıyorum inanılmaz memnunum gerçekten konfor yol tutuş frenaj vs çok başarılı. Aynı olayı arkadaşım 2011 3000 km.deki reno sümbülde yaşadı otobanda mersinden antep e giderken 110 km hızda sabit şekilde arka lastik parçalandı lastik goodyear dı serisini hatırlamıyorum. Araç garantide olduğundan servise gösterildi ama sayın yetkililer aşırı sıcaktan kaynaklandığını söyleyerek garanti kapsamında yeni lastik vermediler.

Demek ki aşırı sıcakta lastik parcalansa ölsek takdir-i ilahi dicekler...

Yarin ankaraya dönüyorum, umarim bir daha parcalanmaz kalan 2nexen lastikten biri...