PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronikten anlayanlar, bağlantı?

Osman Bahadır
06-09-2012, 00:12
Tıpkı bir role gibi çalışacak, komut akımı gelince akımı/sinyali A çıkışına, komut akımı kesilince B çıkışına yönlendirecek. Ama bunu dört ayrı akım için birden yapacak bağlantı nasıl yapılabilir?

Nerede kullanılacak; Enjektör tesisatında. Sinyal gelince dört ayrı enjektöre sequental gelen akımlar öteki dört ayrı enjektör grubuna yönlendirilecek, sinyal kesilince yine önceki dört enjektöre akım yönlendirilecek.

Kabaca şu şekilde çizdim;

Normalde ECU birinci grup enjektörleri sürecek. Ama sinyal gelince akımlar doğrudan ikinci grup enjektörlere yönelecek. Kırmızı bağlantı 1. grup enjektörün aktif olduğu, mavi bağlantı 2. grup enjektörün aktif olduğu bağlantı.

http://img405.imageshack.us/img405/3375/49855902.jpg

Bunu her bir enjektör kablosuna birer role bağlayarak da yapmak mümkün sanırım. Ama daha pratik, daha düzgün, daha amacına uygun bir bağlantı şekli vardır diye düşünüyorum. Var mıdır yardımcı olabilecek elektronik bilgisi olan arkadaşlar?

tdipower
06-09-2012, 00:13
tek bir ecu ile lpg/benzin kullanılması gibi birşey mi bu? :)

Osman Bahadır
06-09-2012, 00:14
tek bir ecu ile lpg/benzin kullanılması gibi birşey mi bu? :)

Yok. İki farklı debideki enjektör gruplarının basınca göre seçilmesi diyelim. Sinyalde hiçbir düzeltme olmayacak. Olduğu gibi 2. grup enjektörlere gidecek akım.

tdipower
06-09-2012, 00:16
bu şekilde kontrol etmek zor olur sanıyorum. peki switchable map olsa :)

Osman Bahadır
06-09-2012, 00:18
bu şekilde kontrol etmek zor olur sanıyorum. peki switchable map olsa :)

Olsa da yesek :D

Maalesef eldeki imkanlarla mekanik bir bağlantı ile bir çözüm bulmam gerekiyor.

MeRtCaN
06-09-2012, 00:23
Yok. İki farklı debideki enjektör gruplarının basınca göre seçilmesi diyelim. Sinyalde hiçbir düzeltme olmayacak. Olduğu gibi 2. grup enjektörlere gidecek akım.

Belirli bir başınçtan sonra 2.grupdaki enjektorler tetikleyecek ise

istenilen basıncı gösteren ve o basınçta 2.grup enjektorlerı tetıkleyecek bir sisten geliştirmek gerekli bunuda
ornek olarak boost controller gibi sistemlerden ornek alarak yapabılrısınız

umarım yanlış anlamamısımdır :)

tdipower
06-09-2012, 00:24
Olsa da yesek :D

Maalesef eldeki imkanlarla mekanik bir bağlantı ile bir çözüm bulmam gerekiyor.

4 adet pcb tarzı röle iş görür o zaman birbirinden bağımsız şekilde çalışırlar tek bir board üzerinde olur bence :D

Osman Bahadır
06-09-2012, 00:29
4 adet pcb tarzı röle iş görür o zaman birbirinden bağımsız şekilde çalışırlar tek bir board üzerinde olur bence :D

Hah. PCB role mi oluyor onun adı :) Öyle birşey sorunu hem benim kafadaki yöntemle çözer, hem de az yer kaplar. Bunu boardun üstüne koyup normal röle gibi mi bağlıyoruz?

Belirli bir başınçtan sonra 2.grupdaki enjektorler tetikleyecek ise

istenilen basıncı gösteren ve o basınçta 2.grup enjektorlerı tetıkleyecek bir sisten geliştirmek gerekli bunuda
ornek olarak boost controller gibi sistemlerden ornek alarak yapabılrısınız

Belirli bir basınçtan sonra 1.grup enjektör devreden çıkacak, sadece 2. grup enjektör çalışacak. Yani destek değil, switch yapacak aslında.

tdipower
06-09-2012, 00:30
evet pcb röle ben kullanmıştım zamanında bir proje için ufacık ve 5 ampere kadar besliyor :) ses bile çıkmıyor neredeyse çıt çıt diye :D

şu şekilde dizilebilir

http://www.sigma-shop.com/userfiles/productlargeimages/product_258.jpg

Osman Bahadır
06-09-2012, 00:33
evet pcb röle ben kullanmıştım zamanında bir proje için ufacık ve 5 ampere kadar besliyor :) ses bile çıkmıyor neredeyse çıt çıt diye :D

Valla sağolasın Serdar. Google'lıycam, ama ne yazacağımı bilmiyordum. :) PCB role benim işimi görecek. Basit bir devre yaptırıyım, veya yapabilirsem ben dizeyim dört tane.

tdipower
06-09-2012, 00:37
rica ederim :) pcb relay yazar aratırsan birsürü çeşidini bulabilirsin devresi zaten bildiğin röle gibi bağlantılarını yapıcaksın o kadar eagle tarzı programlarda basit bir board bile çizilebilir

boosted_pug
06-09-2012, 01:14
anladığım kadarıyla emme manifolduna 8 adet enjektör takıcaksın 4 ü orjinal cc de 4 üde biraz yüksek cc li turbo belli bi basınca geldiğinde diğer enjektörlerin çalışmasını istiyosun

bu şekilde bişi yapmak için 4lü röle sistemini güzel düşünmüşsünüz ama biraz gereksiz ve arıza çıkartma ihtimali yüksek daha kolay bi yolu war

sanayide hella röleler war kapalıyken 30 nolu ucu 87a ile birleşik açık konuma geldiğinde 30 nolu uç 87 ile birleşiyo diğer iki bacak 85 ve 86 rölenin bobin uçları 5 bacaklı röle isteyip üzerindeki şemaya bakarsan tam olarak doğru röleyi seçebilirsin bağzılarının bacak bağlantıları farklı oluyo

1999 Fleetwood Bounder with gasoline V-10 Triton front end - JustAnswer (http://www.justanswer.com/rv-motorhome/23lbc-1999-fleetwood-bounder-gasoline-v-10-triton-front-end.html)

bu resimdeki gibi olucak

Pressure switch (http://www.aquastealth.com/pressureswitch.aspx)

ebaydan bu switchden almalısın üzerinde alyen bi ayar yeri war içindede bakır bi balon war ayar yaparak istediğin boostda switchin kapanmasını sağlıyosun

röleye gelincede taktığın enjektörlerin 4 tane şasesini orjinal enjektörlerinin şase uçlarına paralel olarak takıyosun orjinal enjektörlerine giden artı ucu kesiyosun enjektör tarafında kalanı 87a ucuna artı volatajın geldiği ucu 30 a bağlıyosun diğer enjektörlerin 4 tane artı uçlarını birleştirip onuda rölenin 87 ucuna bağladınmı işlem tamam geriye rölenin bobin uçları ve switch kalıyo bobinin 85 ucuna kontak 86 ucuna switch, switchin diğer ucunuda şaseye bağladınınmı istediğin boostda kendi enjektörlerinin kapanıp diğer enjektörlerin çalışmasını sağlıyabilirsin

switch üzerinde 3 tane uç war bunlar nc ve no yani normally open ve closed sadece switch ile de röle kullanmadan aynı sistemi yapabilirsin ama switch yüksek akımda çok uzun ömürlü olmaz röle daha sağlıklı olur

ben bir ay sonra ankaraya dönücem müsait bi zamanda buluşup beraberde yapabiliriz saygılar kolay gelsin

alihan_27
06-09-2012, 01:40
Bu işin denemesini yaparsanız, bende yapmak istiyorum. Geçenlerde konu açtım ama sizin mantığınızın tam tersi yönde gitmişim, bir sonuca varamadım. (Ecu iki grup enjektörü aynı anda çalıştıracak ama sadece bir grubun yakıt rayına yakıt gelecek şekilde düşündüm. Resmen kafamın sol tarafını sağ elle kaşımaya çalışmışım :))

dragstar
06-09-2012, 02:24
role o kadar açılıp kapanmaya bozulabilir,

npn mosfet daha uygun olur

Maxi
06-09-2012, 07:53
kaliteli marka bir röle kullanılırsa sorun çıkacağını sanmam

@boosted_pug ın önerdiği gibi tek röle ile bu iş olur
tabi yazıdan anlamak karışık gelebilir
basit bir şema çizeyim

RCkid
06-09-2012, 07:54
Roleler emanet edilecek.kadar guvenilir degiler, cmos switch oneriririm ben de
Cekilen akima gore de mosfet de secilebilir

RCkid
06-09-2012, 07:58
Dusuk ic direncli bir komponent secipmeli
cmoslarda ic direnc 0.5ohm civari mesela
role ustunden acip kapatcaksiniz enjektoru ama role acilip kapanirken uzerindeki voltaj cok stabil olmaz hem isemeyi bozar hem de enjektore zarar verir.
bu nedenlerle cmos switch ya da mosfet

Maxi
06-09-2012, 08:36
tabi elektronik ve elektrikte bir çok farklı çözüm yolu var
mosfet kullanmak hem çok daha hızlı hemde daha temiz iş olur doğrudur
fakat bunun için adamın komple tasarım yapması lazım
devre dizayn edecek, şema çizecek, pcb çıkaracak ,onu kutulayacak test edecek, kullanacak.

bir kere o.b.k nın böyle bir yeteneği yok anladığım kadarı ile
onun bilgi dağarcığı farklı konularda
o yüzden ne yapacak? hazır satın alacak
1- onun istediği bu tarz bir devre hazır satılıyormu? (vardır heralde)
2- o kadar ödeneği varmı ?

röle çözümü dediğim gibi kaliteli birşey kullanılırsa aklıma yatıyor benim.
en azından bir süre test edilebilir?

şimdi şemaya bakacak olursak

toplam 8 enjektörümüz + 1 tane rölemiz var
beyinden çıkan 4 tane enjektör ucumuz var

4 tane enjektör küçük cc
4 taneside büyük cc

enjektörlerin 2 ucu vardır
bunun 1 tanesi direk akünün + ucuna gider
diğer uç beyine gider
kısacası beyinden eksi çıkar

röle çekili olmadığı zaman
düşük kapasiteli enjektörler devrededir
bu esnada büyük enjektörlere giden uçlar, o enjektörlerin diğer ayakları boşta olduğundan çalışmaya etki etmezler, sorun çıkarmaz yani.

röle çektiği zaman
büyük enjektörler çalışmaya başlar, küçükler devre dışı kalır

fakat;
genelde bu tip devreler şöyle kullanılır
küçük enjektörler yada orjinal enjektörler hep devrededir
belli bir turbo basınç üzerinde 2. enjektörler de devreye alınır

o.b.k nın istediği yapıda küçükten büyüğe geçiş sırasında milisaniye cinsindende olsa
bir kesinti olacaktır, yani rölenin çekme-bırakma esnasında.. bu tartışılabilir.

http://c1209.hizliresim.com/11/6/cq6qb.png

RCkid
06-09-2012, 08:42
Role kolay cozum evet ama ben guvenilir bulmuyorm acikcasi
100dolarlik role de kullandim ama soeun illaki cikiyor, rolenin onunde akilli bir sistem olsa tamam da direk enjektore bagli olmasi acik klmasina neden olabilir enjektorun
onun haricinde rolelerin elektronik karakterleri acilma kapanma sirasinda duzgun degildir.
delikli pertinaxla bile cozulur oyle pcbye filan gerek yok:)

0M42
06-09-2012, 09:34
Enjektör gurubu değiştiği o anda kesilme vs. olmayacakmı ? Bence hissedilir derecede silkeleme şeklinde kesiklik olur.

Maxi
06-09-2012, 09:58
sonuç olarak

1- röle kullanımı sağlıklımı ?
2- röle çekip-bırakırken kesilme olmazmı ?

3- ben ekleyeyim
biz rölenin çekme-bırakma esnasındaki minik kesikliği hissedemeyiz
ama ecu hisseder :) ve hata verir
hata algılama sonrasında ecu nasıl davranır ?
işte 3. konuşulması gereken bu

Osman Bahadır
06-09-2012, 13:09
Açıkcası bu denli bilgi paylaşımı olacağını ummuyordum. :) Herkese teşekkür ederim. Ben anlaşılması açısından durumu ayrıntılarıyla değil, genel hatlarıyla anlatmıştım. Şimdi elimdeki mevcut ve kafamdaki ideal sistemi ayrıntılarıyla anlatayım;

T-jet'imde herşey orjinal. LPG montajını yaptık. Sorunsuz, güzel bir kit ve montaj oldu. LPG ECU'su aracın tüm verilerini OEM sensörlerden okuyor. Üzerindeki LPG ECU'su ikinci destek yakıtı enjeksiyonunu kontrole müsaade ediyor. Devir ve map'a bağlı % ayarlayabiliyorsun. Yani örneğin 2500 devir üzeri, 70 kpa üzeri benzin enjeksiyonunun %15'i kadar seçiyorsun ve sana sequental olarak istediğin durumda ve miktarda enjektör sinyali veriyor. Hatta istersen bu enjeksiyon miktarını LPG enjeksiyonundan da düşüyor ki karışım zengine gitmesin. Tabi bunlar sadece LPG'de iken oluyor ki ben zaten methanol injection'ı zaten LPG sebebiyle düşünüyorum. Hali hazırda ikinci yakıt olarak sinyal araç LPG'de iken benzin enjektörlerine gidecek şekilde bağlı.

Benim düşüncem ise sadece araç LPG'de iken çalışacak(benzinde zaten çok kısa süre çalışıyor araç), LPG'ye geçince de ikinci sıra enjektör olarak LPG ECU'Su belirli bir basınç ve devir üstünde methanol enjeksiyonunu kontrol edecek. Sequental olarak manifolda yerleştireceğim nozzle'ları birer LPG selenoidi ile kontrol edeceğim. Araç LPG'ye geçince kesiciden aldığım akımla ve methanol deposundaki seviye switch'i kapalıysa, yani depoda methanol varsa methanol pompası çalışacak ve map ve devir şartları oluştuğunda LPG ECU'sundan gelen ikinci sıra enjektör sinyalleri methanol enjeksiyonu için olan selenoidlere yönlendirilecek. Methanol bitince de aynı sinyaller benzin enjektörlerine yönlendirilecek. Benzin de LPG'li araçta methanole benzer bir işlev görecek. Bu arada kullandığım LPG ECU'su istersem ikinci sıra enjektörlere gönderdiği sinyaller kadar LPG enjeksiyonunu kısarak karışımın zengine gitmesini önlüyor. Yani sinyal benzin enjektörlerine de gitse, methanol enjektörlerine de gitse karışım bozulmayacak.

Bu şekilde araca ilave bir bağlantı yapmadan, elimdeki LPG ECU'sunun özelliğini kullanarak sequental, selenoidli methanol port enjeksiyonum olmuş olacak.

Bu durum için ben sadece LPG'nin kesicisinden alacağım akımı methanol deposunun seviye switchinden geçireceğim. Switch'den de geçen sinyal roleyi aktive edecek ve artık LPG ECU'sundan gelecek ikinci sıra enjektör sinyalleri methanolü kontrol eden selenoidlere gidecek. Depoda methanol bitince de sinyaller benzin enjektörlerine yönlendirilecek.

Ben bunu neden düşünüyorum? Aracın intercoolerı yetersiz geliyor. Yüksek iat'lar görüyorum. LPG'de IAT'ı düşürebilmek, yanma sıcaklığı ve EGT'yi de düşürebilmek için ekstra önem taşıyor. Yani LPG'de methanol enjeksiyonu turbo araçta bence ekstra ihtiyaç.

Tüm bu ayrıntıları düşününce, yani aracın LPG yakıt enjeksiyonunun süreceği, yalnızca ilave enjeksiyona geçileceği için, yani kısa bir kesiklik olsa bile sorun olmayacağı aklıma geliyor. Ayrıca her bir selenoidin arkasındaki role her vuruş için tekrar tekrar açıp kapamayacak. Sadece araç LPG'ye geçince ve depoda yeterli seviyede methanol varsa açılacak. Selenoidlerin akım kontrolünü basınç ve devir şartları oluşunca zaten LPG ECU'su yapacak. İsterse 30 saniye geciksin, sorun olmayacak. Çünkü rolenin açılmadığı zamanlarda da sinyal zaten benzin enjektörlerine gidecek. BU durumda role ile bağlantı yapılabilir gibi.

Bu halde ne dersiniz?

Osman Bahadır
06-09-2012, 13:28
http://c1209.hizliresim.com/11/6/cq6qb.png

@Maxi;

Çizdiğin şema inan işimi çok kolaylaştırdı. Dört role yerine tek roleyle iş çözülecek.

Peki aklıma şu soru geliyor; ECU'den gelen negatif enjektör sinyali bir yerine iki enjektöre birden gidince sinyalde zayıflama vs olur mu? Yoksa negatifte böyle birşey olmaz mı?

Teşekkürler tekrardan yardımların, verdiğin bilgiler için.

Maxi
06-09-2012, 13:37
@Maxi;

Çizdiğin şema inan işimi çok kolaylaştırdı. Dört role yerine tek roleyle iş çözülecek.

Peki aklıma şu soru geliyor; ECU'den gelen negatif enjektör sinyali bir yerine iki enjektöre birden gidince sinyalde zayıflama vs olur mu? Yoksa negatifte böyle birşey olmaz mı?

Teşekkürler tekrardan yardımların, verdiğin bilgiler için.

yukarıda yazmıştım gözünden kaçmış olmalı

röle çekili olmadığı zaman
düşük kapasiteli enjektörler devrededir
bu esnada büyük enjektörlere giden uçlar, o enjektörlerin diğer ayakları boşta olduğundan çalışmaya etki etmezler, sorun çıkarmaz yani.

RCkid
06-09-2012, 13:41
Methanolse tetiklenecek enjektor bence roleli cozum ideal ve yeterli:)

alihan_27
06-09-2012, 15:22
Bu konu süper oldu. Sıralı met. enj. benimde uğraştığım ama böylesine düşünmeyip, yapamadığım mevzuydu.
@o.b.k merak ettiğim; bu işleri yapacak lpg ecusu fast'mı yoksa yeni bir ecumu kullanıyorsunuz? İkincisi lpg selenoid valfleri normal çalıştıkları basınç olan 1,2 - 1,5 bar civarındamı met. püskürtecek? Yok daha yüksek basınçta çalışacaksa selenoid valflerin çalışması etkilenirmi acaba?

Osman Bahadır
06-09-2012, 15:36
Bu konu süper oldu. Sıralı met. enj. benimde uğraştığım ama böylesine düşünmeyip, yapamadığım mevzuydu.
@o.b.k merak ettiğim; bu işleri yapacak lpg ecusu fast'mı yoksa yeni bir ecumu kullanıyorsunuz? İkincisi lpg selenoid valfleri normal çalıştıkları basınç olan 1,2 - 1,5 bar civarındamı met. püskürtecek? Yok daha yüksek basınçta çalışacaksa selenoid valflerin çalışması etkilenirmi acaba?

Benim bahsettiğim sistem aslında VSR sistemi. Yani yeni bazı LPG ecu'larında olan benzin desteği. Ama bazı ECU'larda benzin desteği sadece belirli devir üstünde geçiş olarak var. Bendeki sistem map'a ve devire göre dozajı ayarlanabilir bir sistem. Varolma amacı ise LPG'nin yüksek basınç ve devirde yetersiz kalması durumunda subap koruma ve yakıt desteği olarak benzin püskürtmek. Fast'ta yok maalesef. Yeni tip my11 brc ecu'sunde var. Arabama my11 turbo kit taktık.

1,2 - 1,5 bar ortalama LPG rail basıncı. LPG selenoidleri çalışmak için belirli bir basınca ihtiyaç duymuyor. Varolan basınç bu ve bu basınçta sorunsuz çalışıyorlar. Piyasadaki ucuz selenoidler rahatlıkla 3-5 bara hatta belki daha yüksek basınçlara dayanabilirler. Yetersiz kalırsa zaten daha yüksek basınca göre selenoidler de var. Bu sistem için kaliteli LPG enjektörlerini kullanmaya gerek yok. Selenoid tipteki ucuz enjektörler methanolü kontrol etmek için yeterli olur diye düşünüyorum. Tabi ki methanol nozzle'larının hemen arkasına monte edilecek şekilde olursa. Üstelik bu şekilde methanol enjektörleri sürekli işemeyip sequental püskürttüğü için basınç da gayet yüksekte kalır, hem de yakıt enjeksiyonuyla orantılı bir şekilde dozlanmış olur. Hali hazırdaki methanol kitlerinde bu şekilde akışı keserek kontrol eden bir düzenek olmamasına rağmen sorun çıkmıyorken nozzle'ın arkasına selenoid takmak çıkabilecek sorunları tamamen çözer diye düşünüyorum.

bilalMW
07-09-2012, 18:44
Konuyu ilgi ile okudum o.b.k üstad. Bir yeri tam anlayamadım ya da kaçırdım methanol püskürtme vazifesini lpg sisteminin ecu mu kontrol edecek?

Osman Bahadır
07-09-2012, 23:06
Konuyu ilgi ile okudum o.b.k üstad. Bir yeri tam anlayamadım ya da kaçırdım methanol püskürtme vazifesini lpg sisteminin ecu mu kontrol edecek?

Bazı LPG ECU'ları ikinci yakıt, destek yakıtı enjeksiyonunu destekliyor. Yani ikinci sıra enjektörleri de ihtiyaç halinde sürebiliyor. Bendeki ECU'da da bu özellik var. Ben de bunu kullanmayı düşünmüştüm. Ama halen karar vermedim, araştırıyorum.

bladerk
07-09-2012, 23:45
eğer elindeki lpg ünitesini kullanacaksan 1 takım daha enjektöre ihtiyaç yok aynı enjektörleri sürebilirsin yani bi ucundan kopyalayıp diğer unundan yönetip ya da yönetmeyip çıkartmak şeklinde illa takacaksan enjektörün şasi frekansını role falan geçirmez + yı birine ve diğerine vererek kullanabilirsin o gayet mantıklı bundan faydalanarak 8 ini birden de işetebilirsin ve bunu sadece istediğin devirlerde ve basınçlarda yapabilirsin aslında her lpg ünitesi bi piggybacktir içinde genelde 4 tane enjektör transistörü (mosfet v.s.) olur gerisi genel devresi yani o transistörlere sahipsin bu durumda aracın varolan enjektörlerinin arasına girerek sistemi sürekli aktif tutarsan yönetim sende demektir aslında bu orginal ecuyu yavaşlatabilir ama bu fark edilmez bile lpg ecu haritasından (ki çözünürlüğü çok düşüktür 8x8 bi haritayı yazman gerekebilir ) 0 değer verdiğin her noktada zaten enjektörler ne okuyosa onu işer -1 +1-5+5 şeklinde verdiğin her değerle de istediğin noktalarda yakıtı artırıp azaltabilirsin yani çakma piggybackli biçimde yönetirsin :) ayrıca ana milisaniyeyi de haritasından devre ya da basınca göre değiştirebilirsin tıpkı lpg enjektörüne hükmeder gibi bunları pratiğe döküp denemen lazım bu kadar basit
fotolarda gördüğün gibi belli devir ve basınçlara göre yazabildiğin mini bi harita smt6 gibi yani ikinci fotoda da ayar yapabildiğin diğer yerler çıkıyo ama enjektör milisaniyesini de buna göre değiştirebilirsin daha büyük enjektör takıp istediğin yerleri kısabilirsin ya da açabilirsin exrta enjektör role mosfet hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz :heyoo: niye uğraşasınki ayrıca şu ısıda (normal coolant temp sensorunu dene kalibre edemezsen farklı tak) methanol sürücem dersen bu basit programların şu ısıda gaza geç şu bu devirde benzine geç gibi switchleri var onlardan da faydalanabilirsin 5 ve 6ncı transistöre sahip ünite modellerinde ise direk belli devirde devreye sokabileceğin için methanolü tek sürücüden kolayca sürersin süper değil ama kötü de değil :) temelde piggyback ve türevlerine karşıyım stock araçlarda eğlence amaçlı denenebilir kaliteli bişey kullanırsan fuel cut değerini düşüre de bilirsin ve bi sürü fantazi türü

Interfaccia PC USB per ECU Omegas, Omegas Plus ( GPL/CNG ). - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=S0iph2UNRBQ)

http://i52.tinypic.com/5xoe81.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/9131/59866762.jpg

Osman Bahadır
08-09-2012, 00:17
Erkut abi, yazdıklarını gayet net anladım. LPG sürer gibi water/methanol sür diyorsun. Lakin bendeki LPG ECU'su hali hazırda arabayı LPG'de sürüyor, yani meşgul :) Ben bu water/meth enjeksiyonunu araç LPG'de çalışırken kullanmak istiyorum. İkinci bir LPG ECU'su ile tarifin gerçekleştirilebilir aslında. Para da değil.

Lakin sequental water/methanol enjeksiyonunun, yani selenoidli, açıp kapanan nozzle'larla water/methanol enjeksiyonunun verimi hakkında şüphelerim oluştu birkaç gündür araştırdıkça. Pulse ile açıp kapanan bir selenoidin önünde çalışan bir nozzle açıp kapandıkça atomizasyonu bozabilir, damlama yapabilir. Bu yüzden sequental pulse'lı çalışan bir water/methanol'dense tek noktadan, veya tek nokta her porta eşit dağıtmayacaksa her bir portun başından kesikli değil sürekli atomize püskürten bir nozzle veya nozzlelar daha iyi sonuç verir diye düşünmeye başladım.

Sen ne dersin?

bladerk
08-09-2012, 00:26
en sağlıklısı gaz kelebeği öncesi tek portdan sürmek olur aslında kasınca şu an meşgul olan sistemden de sürebilirsin onu içinde exrta transistör varsa oradan pulse alıp şu devirde şunu yap görevi verip çıkışlarından da süreceğin devri ısıyı falan belirleyebilirsin bi üniteye exrta 2 ünite eklemek msec lerin içine eder öyle bişeye kalkışma sakın shift light la bile tek nozzle sürebilirsin aslında pulse aldıktan sonra doğru orantıda çalışır çok kasacak bişey değil ama ihtiyaç önemli burada atomize ve soğutma amaçlı katkıları geriden sürmek tehlikeyi azaltacaktır daha az hata daha rahat karışım gibi :)

Osman Bahadır
08-09-2012, 00:37
Abi bizim t-jet'lerin IC'dan kelebeğe şöyle bir borusu var;
(sağdan gelen siyah metal boru)
http://img15.imageshack.us/img15/3902/fiattjet.jpg

Bu boru sonrasında fotoda da görüldüğü üzre kısa bir kauçuk dirsek var. Ben diyorum ki bu borunun en sonuna yakın, kauçuk dirseğin hemen öncesinde borunun alt tarafından kırmızı okla işaretlediğim yerden flow yönüne doğru delmeli. Öncesinde verirsem by-pass'a giden yol var, orası sıkıntı. Sonrasında versem kelebekten önce kauçuk dirsek var. Manifolda versem tek nozzle her porta eşit vermez. Sence bu yer uygun mudur?

İkinci mesele ise referans basınç. Manifold basıncını, yani MAP'ı baz almak mı doğru olur? Yoksa IC-kelebek arasındaki bu boru üzerindeki basınç sensörünü mü? Bu sensörü baz alsam gazdan çekince buradaki basınç artar by-pass'a veririz suyu. MAP daha mı mantıklı?

alihan_27
08-09-2012, 00:37
Heh işte o.b.k hocam aklıma takılanda buydu selenoidden, tahmini 3barda çıkacak meth. nozzledan geçerken gereken atomizasyon sağlanacakmı?(İat ile hala damlacık şeklinde kalacağını zannetmiyorum ama bir ihtimal işte)

Yeni birşey düşünüyorum ama mantıklımı sizinde fikrinizi almak istiyorum; low empedans benzin enjektörlerini yarı sıralı şekilde lpg ecusu çalıştırırmı acaba? Şöyleki, 4 adet low emp. benzin enjektörü yarı sıralı (ikişerli grup olarak) şekilde bağlasak. Böylelikle empedans 6 ohm dan 3 ohm a düşecek. Valteklerin bazıları yanlış hatırlamıyorsam 3 ohmda çalışıyordu. Ecu valtek çalıştırıyorum zannedecek fakat benzin enjektörü sürmüş olacak.

Osman Bahadır
08-09-2012, 00:43
Heh işte o.b.k hocam aklıma takılanda buydu selenoidden, tahmini 3barda çıkacak meth. nozzledan geçerken gereken atomizasyon sağlanacakmı?(İat ile hala damlacık şeklinde kalacağını zannetmiyorum ama bir ihtimal işte)

Yeni birşey düşünüyorum ama mantıklımı sizinde fikrinizi almak istiyorum; low empedans benzin enjektörlerini yarı sıralı şekilde lpg ecusu çalıştırırmı acaba? Şöyleki, 4 adet low emp. benzin enjektörü yarı sıralı (ikişerli grup olarak) şekilde bağlasak. Böylelikle empedans 6 ohm dan 3 ohm a düşecek. Valteklerin bazıları yanlış hatırlamıyorsam 3 ohmda çalışıyordu. Ecu valtek çalıştırıyorum zannedecek fakat benzin enjektörü sürmüş olacak.

Ben çift enjektörü sürme konusunu Maxi(Hakan) abiye sormuştum ve ECU'yu yakarsın cevabını almıştım. O yüzden çok cesaret edemedim. Zaten yavaştan pulse'lu yani aç kapalı water/methanol püskürtme işinden soğuduğum için çok da irdelemedim. Ama en doğru bilgiyi ondan alabilirsin. Ben iyi değilim elektronik konusunda.

Ama bu başlıktan bize bir water/methanol enjeksiyonu çıkacak, dur bakalım :)

alihan_27
08-09-2012, 00:52
Açtığım benzer konuda ciddi uyarmıştı maxi hocam, ama kaşıntı işte ya tutarsa diye :)
Bakalım bende uğraşıyorum inşallah çözeriz.

bladerk
08-09-2012, 00:54
bence işaretlli yer gayet mantıklı map bazalırsam da çok daha iyi olur

alihan enjektörü sadece kopyala (bir üniteyle) gerisi hoş sonuçlar yatarmaz :D

boosted_pug
08-09-2012, 03:17

eğer 3 ohm değerini yakalayabilirsen ecunun ne sürdüğü çokda önemli değil en fazla çıkış bacağındaki mosfeti kızartırsın :D

microsquirtin iki adet enjektör çıkışı war bunlardada iki adet küçük mosfetler bağlı bu mosfetler iki adet low empedans enjektör yada 4 adet high empedans 2 şerli guruplar halinde enjektör sürebiliyo düşündüğün sisteme örnek olarak alabilirsin