PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinlik kuracak olsanız hangi firma ile anlaşırdınız ?

Berkant_R32
10-09-2012, 01:58
Yakın bir tanıdığım benzinlik açmayı düşünüyor. aramızda konuşurken firma muhabbeti de yaptık. ben türk firmaları olduğu için öncelikle po ya da opet dedim. tabi benim yorumum çok yüzeysel oldu :) yanlış bilmiyorsam şirketler, benzinlik kuracak kişiye maddi yönden bazı yardımlarda bulunuyor. bu konu hakkında detaylı bir bilginiz var mı ?

ve tabi ki asıl soruya gelirsek, siz olsanız hangi firma ile anlaşırdınız ve neden ?

Murat Özcan
10-09-2012, 02:01
Bizimde arkadaşlar bir firmadan çıkıp başka firmaya geçiş yaptılar bende neden suna buna geçmediniz dedim artık onlar fazla kar bırakmıyorlar demişti anlıycanız isim yapmış markalar karı fazla bırakmıyormus marka olmamış firmalar daha çok kar bırakıyormus

Agah
10-09-2012, 02:03
ismi olan, ama bayisi az olan firmalara yönelmeli kanımca.

Berkant_R32
10-09-2012, 02:10
Bizimde arkadaşlar bir firmadan çıkıp başka firmaya geçiş yaptılar bende neden suna buna geçmediniz dedim artık onlar fazla kar bırakmıyorlar demişti anlıycanız isim yapmış markalar karı fazla bırakmıyormus marka olmamış firmalar daha çok kar bırakıyormus

son zamanlarda yol kenarlarında x petrol, y oil v.s gibi bilinmedik markalar gittikçe çoğalmaya başladı. bunun nedeni de aynı dediğiniz gibi kar marjının yüksek olmasından kaynaklanıyor ama bulgura giderken pirinçten de olmamak lazım. açıkçası ben bu tarz abidik kubidik firmaları asla tercih etmiyorum. ilk etapta da bu tarz markalara geçenler, şirketin verdiği meblalara kanıp atıyorum, benzinliği opet iken x petrol yapıyor. peki ya sonra ? belki opet olarak kalsa, kar marjı az olarak çalışacak ama sürekli bir döngü olacak. x petrol ise sinek avlayacak. misal, duyduğum 1-2 benzinlik sahibi de bundan muzdarip zaten. keşke diyorlar ama çok geç olabiliyor.

Osman Bahadır
10-09-2012, 02:11
İsim ile kar payı arasında ters orantı, isim ile satış arasında da doğru orantı var. Ne kadar büyük isim, o kadar düşük kar payı, ne kadar büyük isim, o kadar yüksek ciro. Bu denklem çok iyi kurulmalı ve hesaplar doğru yapılmalı. Eğer bilinen, sabit müşterisi olan, güvenilen bir istasyonsa sözkonusu, marka ikinci planda kaldığı için daha yüksek kar payı için küçük markalar tercih edilebilir. Ama istasyon yeni açılacaksa satışlar istenilen seviyeye gelene kadar mecburen büyük bir marka ile çalışılmalı. Eğer giriş sermayeniz yüklü ise istasyonun kuruluş maliyetini tamamen siz üstlenirseniz kar payını bir miktar daha yukarı çekebilirsiniz.

Marka konusuna gelince, ben opet derim. Bunun birkaç nedeni var;
- yakıt güvence sistemi dahilinde sıfır araç satışlarının çoğu mecburen opet'ten yakıt almak zorunda
- güvenilir bir marka
- temiz tuvalet kampanyası gayet etkili oldu
- yerli bir marka

Opet ile anlaşamazsam da Shell ikinci tercihim olurdu. Shell'in de gayet yaygın şirket filo yakıt anlaşması var.

Bu tercihlerim herhangi bir markanın diğerlerinden üstün olduğu için değil, Türk müşterisinin genel eğilimi bu markalardan yana olduğu için. Amacımız da maksimum satış olduğundan, bu kriterler önemli.

Berkant_R32
10-09-2012, 02:12
ismi olan, ama bayisi az olan firmalara yönelmeli kanımca.

hem bilindik olup da, hem de az bayisi olan firma var mı?

po, opet, shell, bp ? hepsinden bolca var piyasada. :) bp diğer üçüne göre biraz daha seyrek tabi.

Murat Özcan
10-09-2012, 02:13
son zamanlarda yol kenarlarında x petrol, y oil v.s gibi bilinmedik markalar gittikçe çoğalmaya başladı. bunun nedeni de aynı dediğiniz gibi kar marjının yüksek olmasından kaynaklanıyor ama bulgura giderken pirinçten de olmamak lazım. açıkçası ben bu tarz abidik kubidik firmaları asla tercih etmiyorum. ilk etapta da bu tarz markalara geçenler, şirketin verdiği meblalara kanıp atıyorum, benzinliği opet iken x petrol yapıyor. peki ya sonra ? belki opet olarak kalsa, kar marjı az olarak çalışacak ama sürekli bir döngü olacak. x petrol ise sinek avlayacak. misal, duyduğum 1-2 benzinlik sahibi de bundan muzdarip zaten. keşke diyorlar ama çok geç olabiliyor.

Tabikide haklısın dostum aynen dediklerine katılıyorum x y z firmasına geçtigin zamanda sinek avliyorsun varsın karın az olsun ama iş dönsün öylesi daha makbul..

Berkant_R32
10-09-2012, 02:18
İsim ile kar payı arasında ters orantı, isim ile satış arasında da doğru orantı var. Ne kadar büyük isim, o kadar düşük kar payı, ne kadar büyük isim, o kadar yüksek ciro. Bu denklem çok iyi kurulmalı ve hesaplar doğru yapılmalı. Eğer bilinen, sabit müşterisi olan, güvenilen bir istasyonsa sözkonusu, marka ikinci planda kaldığı için daha yüksek kar payı için küçük markalar tercih edilebilir. Ama istasyon yeni açılacaksa satışlar istenilen seviyeye gelene kadar mecburen büyük bir marka ile çalışılmalı. Eğer giriş sermayeniz yüklü ise istasyonun kuruluş maliyetini tamamen siz üstlenirseniz kar payını bir miktar daha yukarı çekebilirsiniz.

Marka konusuna gelince, ben opet derim. Bunun birkaç nedeni var;
- yakıt güvence sistemi dahilinde sıfır araç satışlarının çoğu mecburen opet'ten yakıt almak zorunda
- güvenilir bir marka
- temiz tuvalet kampanyası gayet etkili oldu
- yerli bir marka

Opet ile anlaşamazsam da Shell ikinci tercihim olurdu. Shell'in de gayet yaygın şirket filo yakıt anlaşması var.

Bu tercihlerim herhangi bir markanın diğerlerinden üstün olduğu için değil, Türk müşterisinin genel eğilimi bu markalardan yana olduğu için. Amacımız da maksimum satış olduğundan, bu kriterler önemli.

öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

siz de benim yukarıda bahsettiğime benzer bir konuya değinmişsiniz. büyük marka olursan, döngü sürekli devam eder. ötekisi ise, çevre de yoksa malesef çok zor. ayrıca ben de sizin gibi, eğer bu işe ilk defa girilecekse, ilk intiba için büyük firma ile çalışmadan yanayım.

opet'e gelince, tam bilgim yok ama forumlarda sıkça görüyorum, ford ve fiat araç sahipleri araçlarını aldıklarında, garantisi gitmesin diye yakıtlarını buradan alıyorlar. koç işini cidden sağlama alıyor. :)

Agah
10-09-2012, 02:59

po, opet, shell, bp ? hepsinden bolca var piyasada. :) bp diğer üçüne göre biraz daha seyrek tabi.

shell ve po ya nazaran opet daha az sanki, ya da bana öyle denk geldi :confused:

Ozan.E
10-09-2012, 03:06
evimin yakınında olmasına rağmen bp'ye girmeyip gidip opetten benzin alan biriyim bölgedeki potansiyele göre yorum yapmak gerekir.Aynı yol üzerinde sheel,po,bp varken benim kişisel tercihim opet.

HkN
10-09-2012, 03:26
Küçük marka hiç bir zaman tercih etmiyorum. Opet var Afyonda 4 tane ama çok ters taraftalar ama yolumun üzerindeyse kesinlikle Opet tercih ederim.

Ufak markalar hem kar marjı düşük oluyor hemde o markaya geçtiğinde yüksek meblağlar ödüyorlar. Bizim bu taraflarda böyle markasız istasyonu olan çok tanıdık var ama işleri sağlam derecede iyi, genelde büyük ticari araçlarla çalıştıkları için (kamyon otobüs filan) gelen araçlara iyi yakıt veriyorlar. Haliylede iyi kazanıyorlar ama şehir içinde pek tutmazlar.

Ayrıca büyük firmalar öyle herkese bayilik vermiyor tahminimce.

berkay_aydin
10-09-2012, 03:32
Opet tercih ederdim.... PO. ise en son tercihim olurdu ki ona kalırsa bu işi yapmazdım... Yakın diye gidiyoruz, ne koydukları belli değil, fiş veriyorlar yarısı bantlanmış vs. vs.

997TT
10-09-2012, 06:18
Her firmanin calisma sekli farklidir.
İstasyon acicaginiz yer onemli marka seciminde.
Sanirim arsanin ruhsatlari alindi?
Once hibeyi konusun?yeriniz guzelse hibede articaktir. Sonra kar payi,vade ve iskonto onemli.
Gunluk 7500 litre akaryakit ve 5000 litre ustu lpg satisi yapilicaksa o ise girin.
Detayli sorularin varsa,cewaplarim.

VWci
10-09-2012, 06:22
Benim akaryakıtta tercihim ilk önce Shell ikinci olarak BP ücüncü ise OPET'tir. Bu sıralama dahilinde bir seçim yapardım.

halilcan9455
10-09-2012, 08:05
ben olsam opet seçerdim.
çünkü uzun bir yola çıktığımda durmak için mutlaka Opet arıyorum.
yakıtın yanı sıra Fullmarket,Tertemiz tuvaletleri,dinlenme Tesisleri Beni opete yönlendiriyor.

cery
10-09-2012, 08:26
benzini şelden y... kelden demişler.

başlığı okurken bile içimden shell diye geçirdim.

AEAlmas
10-09-2012, 08:35
Shell ve opetle görüşün kaar fazla olmuyor diyenler genelde 750bin dolar ve üstü kazanmak ister :)

yagizs
10-09-2012, 08:36
Petline da olabilir :icon_tup:

bora1311
10-09-2012, 08:48
benim tercihim opetten yana olurdu...

coolvtec
10-09-2012, 08:57
ben sıfır fiorino aldığımda 40.000km OPET den mazot aldım. şimdi gazlı araç kullanıyorum, opetin gazı daha çok gidiyor gibi, %80 OPET ten alıyorum. ufak bir referans...

TurboJDM
10-09-2012, 08:59
Opet veya Po.

gkhn55
10-09-2012, 09:08
opete bir türlü ısınamadım nedense shell'i tercih ediyorum genelde fullu deniyorum son zamanlarda fena da değil hani :)

-ER-
10-09-2012, 09:10
Opet i seviyorum ve mümkün olduğunda opetten yakıt alıyorum.
Opet bulamazsam Şehir içinde belirli Shell ve BP yada Total çok nadir Full den aldım.

Birde neden istasyonlarda pompacılardan vaz geçilmiyor onuda anlamıyorum,
işletmeci olsaydım denerdim. Pompacı olmadığını düşünürsek kafadan 4 kişi az çalıştıracaksın.
İnsan alacakları benzin miktarında ödeme yapacaklar sonra yakıtlarını alacaklar.
Sadece Market çalışanı olacağı için daha karlı olacak.

XSi
10-09-2012, 09:15
daha iyi iş seçenekleri var, perakende akaryakıt satacağına market aç , inşaat işi yap daha çok para kazanılır..

Zaten çok rahat para kazanılsa, kimse hileli akaryakıt satmazdı..

iynn-RS
10-09-2012, 09:19
eger yer guzelse shell açardım ben. sadece akaryakıt olarak dusunme market gelırlerıde yabana atılmıyacak kadar yuksek olur ısım yapmıs fırmaların.

ben sahsen akaryakıt almadan sadece markete grecek olsam bıle once buyuk markalraı tercıh edıyorum.

Berkant_R32
10-09-2012, 09:29
Her firmanin calisma sekli farklidir.
İstasyon acicaginiz yer onemli marka seciminde.
Sanirim arsanin ruhsatlari alindi?
Once hibeyi konusun?yeriniz guzelse hibede articaktir. Sonra kar payi,vade ve iskonto onemli.
Gunluk 7500 litre akaryakit ve 5000 litre ustu lpg satisi yapilicaksa o ise girin.
Detayli sorularin varsa,cewaplarim.

Herhangi bir işlem olmadı daha diye biliyorum. bu işin oluru hakkında tam bir bilgi sahibi olmadan atlamak doğru değil, araştırmalar devam, arazi az buçuk belli.

hibe konusu tam olarak nasıl gerçekleşiyor bunun hakkında bilgi alabilirsek iyi olur. bazı yerlerde artık kaldırıldığına dair ibareler mevcut.

34btr1907
10-09-2012, 09:34
Opet bulamazsam Şehir içinde belirli Shell ve BP yada Total çok nadir Full den aldım.

işletmeci olsaydım denerdim. Pompacı olmadığını düşünürsek kafadan 4 kişi az çalıştıracaksın.
İnsan alacakları benzin miktarında ödeme yapacaklar sonra yakıtlarını alacaklar.

abd de bu sekılde dıger ulkelerı bılmıyorum,cok gordum dızel yerıne benzın dolduranı,tabancanın ucu gırmedıgı halde abanıp sokup benzını basanı :) burda da fazlasıyla sıkıntı cıkartır o sıstem.

lncdlt
10-09-2012, 09:42
keske anket acsaydiniz.
ya opet ya shell derim bende. bp de olur.

qulozet
10-09-2012, 09:51
Opeti tercih ediyorum. Yakıtı hep Opet'ten alırım ve aracın menzili aynı olur, bir de istasyonların tuvaletleri ve genel temizliği hepsinde aynı standartta. Bu da çok önemli bence. Güven veriyor kısaca.

Yigit-Y
10-09-2012, 09:55
şehir içi öncü markalar PO OPET SHELL

şehir dışı MOİL ve FULL

dipnot: babamın eski ortağında 5 adet istasyon mevcut ist. iyi yerlerde 4'ünü FULL'e çevirdi. O adam sağlam para kazanmasa opet shell total gibi firmaları bırakmazdı sanırım .

Type-R
10-09-2012, 10:13
PO nun lpgsi çok iyi. uzun yolda özellikle 2-3 markanın gazını alıp km tuttum denedim PO nun kesinlikle hepsinden hesaplı.

Görkem.Y
10-09-2012, 10:17
Benim tercihim opet.uzun yollarda guven veriyor.sehir ici ise opetten sonra shell ve bp den de almisligim var.

Jehuty
10-09-2012, 10:23

Boşver 4 kişi çalışsın fena mı ülkede istihdam olsun diyoruz o kadar.. Sonra pompanın ucunun nereye bile girdiğini bilmeyen sürücülere denk gelir dükkan yanar daha zarar..
4-5 kişi çalıştığı zaman X 3 veya 4 yapın bir o kadar kişi daha doyacak sayesinde..

Ataşehir Shell de mi birşey var yoksa Maslak Opet mi bilemiyorum.. Opet hep daha fazla km yaptırıyordu..

twin
10-09-2012, 10:34
markası çok önemli değil aslında strateji önemli

dirk
10-09-2012, 10:34
Opet tüm bayanlar temizlik nedeniyle opet Tercih ediyor ve benzini gayet güzel ;) opet ilk tercih olmalı

twin
10-09-2012, 10:47
Edirnede olmayanı açsın opet var edirnede

painkller
10-09-2012, 10:52
Opel iyidir. Market temizlik benzin, aygaz gazı olsun ama LPG baskası güzel olmuyor. Oda olmazsa Shell de iyidir.

m. ali öz
10-09-2012, 10:53
total. zaten yakıt kalitesi ve fiyatı shell ile aynı.

highpower
10-09-2012, 10:55
opet veya shell kesinlikle insanın içi rahat ediyor özellikle opette

Ome_RS
10-09-2012, 11:08
ben son iki arabamda opet dısında yakıt almadım hep aynı istasyon aynı marka baska yerde de olsam opet tercih ediyorum temizliğinden ve market ceşitliliğinden dolayı

ykavcioglu
10-09-2012, 11:33
benim yeni aracım opet'İn benzininde çok yakıyor, PO bu aralar daha bereketli...
çok oynuyorlar bu katkılarla..

Jön Türk
10-09-2012, 11:42
Opet veya BP tercihim olurdu.

arm
10-09-2012, 11:48
ilk tercih Shell sonra Opet olurdu benim için. Ama bu işlerde fazla mafyacılık oynanıyor, o yüzden biraz sıkıntılı durum.

OguzU
10-09-2012, 12:45

Mesela Total gibi

Eyüp
10-09-2012, 12:55
Opet veya Shell'den tana olurdu tercihim...

HondatugraL
10-09-2012, 13:03
full un benzını hep ucuz oluyor bp ile aynı yerden benzın alıyorlarmış. Uygundan vermek için full ün taktiği ile bp olabilir.

YGZ96
10-09-2012, 13:14
Mazotu totalden aliyorum. Bilecikte kadoilden vadeli alıyorum 3.75ten buranin en iyi mazotudur.
Wc'ye opette giriyorum.
Benzini shellden alıyorum

İstasyonu nerde kuracaginiza bağlı birazda marka seçimi.

XSi
10-09-2012, 13:51
full un benzını hep ucuz oluyor bp ile aynı yerden benzın alıyorlarmış. Uygundan vermek için full ün taktiği ile bp olabilir.

tüm firmalar tüpraştan alıyor zaten, çok nadir firmalar ithal ediyor.

onursumer
10-09-2012, 15:11
eğer yer çok iyi ise çok buyuk markaya yatırım yapmaya gerek yok moil gibi markalar bence giriş için yeterli

ama marka olsun derseniz bence kesinlikle opet

uzun yola çıktığımda tek uğradığım benzinlik diyebilirim

Tuncer M.
10-09-2012, 15:27
mafyacılıkla alakası yok

hazırda 1 trilyon nakit paran varsa ve güzel bir otoyolda arazin var ve yakınlarda istediğin firmanın benzin istasyonu yok ise alırsın bizim burda genelde doktorlar veya avukatlar açıyor mafya ile alakası olan tipler değil sadece paralarını değerlndieiyorlar

1 trilyon + arazi masrafı. Doktorlar ve avukatlar benzin istasyonu nasıl açıyor acaba :) Ciddi merak ettim.

997TT
10-09-2012, 15:33
Konu hangı akaryakıt sırketını tercıh edersıne donmus...
Once arazının yerı onemlı. O sırketın o bolgede ıstasyonu olmamalı.
O bolgenın satıs hacmı ıyı olmalı.
Ayrıca arazının resmı evrakları tam olmalı.
Bu konular tam ıse 1. ligdekı akaryakıt sırketlerıyle gorusebılırsınız ve yerıne gore 500.000 dolardan 10.000.000 dolara kadar hıbe alabılırsınız.
Dıyelım 1. lıg den yatırımcı bulamadınız,yanı yerınız onlara cazıp gelmedı,2. lig dekılerle goruusrsunuz. Alpet-Aytemız gıbı sırketler,onlardan alıcagınız hıbe dusuktur ama kar marjı yuksektır. Musterı tercıhı az olur ancak Toptan satıs yapabılme yetınız vasa,en cazıbı olur.
Eger bunlarında kabul etmıyecegı sınıfda arazınız var ıse,sadece toptana ve ucuz akaryakıta calısan bır ıstasyon olursunuz,arada faturasız mal dahı alırsınız...
Bır arkadas PO nun gazını begenmıs,sevındım,Turkıyede %58 LPG ıhtıyacını bız satıyoruz....

M.degirmen
10-09-2012, 17:55
herkez opet ve shell den yana bende opetciyim .
ama iş stratejiye dönerse kesinlikle "full" diyorum.bulundugum şehirde bu son 4-5 aydır .
nereye bakarsam full görüyorum + olarak hepside kıyamet gibi iş yapıyor..
zaten % 70i asgari ücretle çalısan bir ülkede yaşıyoruz full de piyasadan % 4-5 gibi aşagı bi rakkama veriyor insanlar özellikle fiyat farkı için full ü tercih ediyor .
bu arada full ünde hizmeti gayet iyi wc si olsun marketi olsun oto yıkaması olsun gayet başarılı.

Osman Bahadır
10-09-2012, 18:08
herkez opet ve shell den yana bende opetciyim .
ama iş stratejiye dönerse kesinlikle "full" diyorum.bulundugum şehirde bu son 4-5 aydır .
nereye bakarsam full görüyorum + olarak hepside kıyamet gibi iş yapıyor..
zaten % 70i asgari ücretle çalısan bir ülkede yaşıyoruz full de piyasadan % 4-5 gibi aşagı bi rakkama veriyor insanlar özellikle fiyat farkı için full ü tercih ediyor .
bu arada full ünde hizmeti gayet iyi wc si olsun marketi olsun oto yıkaması olsun gayet başarılı.

Full dışarıya, yani şahsa bayiilik vermiyor, kendisi satıyor. Zaten fiyat avantajının da sebebi bu. Bayii karını müşteri ile paylaşıyor.

darkmoon
10-09-2012, 18:14
benzinlik işi kar marjı yüksek bir iş değil.. yatırdığınız paranın amortismanını kaç senede yapıcaksınız bunun hesabını kitabını iyi yapın.. ayrıca benzinlik işleten sahibi olan yada çalışan birileri yazar işin pis kısmı çokdur pompacısı ile ayrı uğraşırsın gece akaryakıt gelir tankercisiylea yrı uğraşırsın başında durman gerekir insanıyla ayrı uğraşırsın adam 20 tl 50 tl benzin alır ibrem kıpırdamadı pompanda hava var der seninle kavga eder tartışır.. gece alkoliği pisliği dadanır ayrı uğraşırsın.. şikayet ederler sık sık denetlenmeye gelirsin en ufak bir açığında ceza ödersin onlarla ayrı uğraşırsın belli aralıklarla ruhsatlarını yenilemen gerekir yenilenmesseki yenilenmeye bilir onlarla ayrı uğraşırsın.. istanbuldaki benzinliklerin çoğu satılıkda en iş yapan denilen merkezdeki benzinlikler bile satılıkda benim bildiğim sadece e5 fulya kocamustafapaşa balmumcuda satılık benzinlikler var o kadar karlı tatlı iş olsa onca insan niye satsın..

Ufuk
10-09-2012, 18:26
ben olsam opeti tercih ederdim.Eğer yol üstünde bir yer ise (şehir merkezi değilse) opet olması + puan getiriyor. tuvaletleri temiz oluyor çoğu opetin.8-10 opet harici hepsi temiz.Ki bu bile başlı başına benim için opet tercih etme sebebimdir.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=opet+tuvaletleri

997TT
10-09-2012, 18:42
Istasyon ısletmek cok zor,ozellıkle satıs hacmı orta sevılerdeyse....
Is forumda tartısılıkcak gıbı degıl,cok uzun....
68 yılından berı bu ısle ugrasıyoruz....

Kutluhan
10-09-2012, 18:48
Sabahdan akşama kadar OPET diyorum tuvalete girdiğim zamanki o temizlik kokusu yeter bence 4 yıldır dizel araç kullanırım yolda kalmadığım sürece hiç bir zaman OPET dışında x,y,z firmaların hiç birinden mazot almadım ve bu böyle devam eder. ( Maslak Mehmetçik vakfı OPET favorim istanbul'da bulunduğum sürece tek mazot aldığım istasyon)

twin
10-09-2012, 18:56
68 yılından berı bu ısle ugrasıyoruz.... hangi marka abi

darkmoon
10-09-2012, 20:10
aynen bazılarında hepsi diyemem ama bazılarında benzinlik tamamen görüntü çamaşır makinesi bildiğin.. benzinlik işi eskiden iyi işdi bu kadar çok kurallar sıkı denetlemeler rekabet yokdu iran ırakdan kaçağı kuçağı boldu yakıtın eurosu falan yokdu bazıları yakıta karıştırıyordu bulduğunu arabalarda yakıtı seçmiyordu yakıt konusunda hassas değildi şimdiki gibi.. şimdi kalmadı hiç biri..

d16y4
10-09-2012, 20:15
68 yılından berı bu ısle ugrasıyoruz....

1968 + 37 = 2005 :beuj:

Eworen
10-09-2012, 20:20
Full bayilik vermiyor sanırsam verse tercih edilebilir diyebilirdim
Öte yandan büyük bi firma alım aşamasında markayı..
İyice büyük oynayacaktır..

darkmoon
10-09-2012, 20:25
full bayilik vermiyor zaten ordan kazanıyor..aydın doğanla anlaşma arifesindeydiler öyle duymuşdum.

997TT
10-09-2012, 20:39
Gesan A.Ş.
Yasımla dogru orantı kurulacaksa,babada vıtamınken basladım demem gerek heralde???
Bayı olarak basladık,79 da dagıtım sırketı kurduk.
Bırde temız kagıdı ve mal beyanı,tamamdır bu ıs...
Hanı kurDUK,ugrasıyoRUZ,baslaDIK....
Tekrar edıyorum,konu hangı ıstasyonu tercıh ederıze donmu konu,burada ıstasyon acılıcak,durup benzın/mazot almıyacagız,yada alısverıs yapılmayacak ;)
Edıt:Full Dogana ımtıyaz haklarını sattıgı gıbı,aldıgını paranında buyuk bolumunu fırmada bıraktı. Yakında yenı satın almaları ve projelerı duyarsınız...

onur_S
10-09-2012, 20:42
benzın olarak alacağım 3 marka var
shell bp bası cekmek uzere bulamazsam opet.
ıstasyon ıcın acılacak yer onemlı ben kuracak olsam o ankı pıyasa sartlarına bakardım heralde opet kurardım.Türk insanı opeti seviyor

Eworen
10-09-2012, 20:44
Edıt:Full Dogana ımtıyaz haklarını sattıgı gıbı,aldıgını paranında buyuk bolumunu fırmada bıraktı. Yakında yenı satın almaları ve projelerı duyarsınız...

Resmi olarak satış gerçekleşmedi diye biliyorum

BüLenT GöReN
10-09-2012, 20:50
belki çok saçma gelicek ama türkiyede aklı kelden benzini shelden alıcaksın die bi zihniyet var gibi bişey yanı en azından ordan alanların çoğu öyle diyor ben olsam shel die düşünürdüm veya po iikisinden biri

kyhn
10-09-2012, 20:58
Arkadaşım bari bir anket koysaydın sanada bize de daha kolay olurdu.

Tercihim opet, lpg kullandığım için (pederin arabada) meretin aygaz euro lpg'si gerçekten çok iyi. Gerçi başka markalardan da alıyorum ama opetteki farkettiriyor. Psikolojij olarak mı bilmiyorum ama opet lpg daha iyi götürüyor arabayı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

997TT
10-09-2012, 21:12
Bıtelı cok oldu....

twin
10-09-2012, 21:23
yalnız edirnede en az 2 adet shell var

Berkant_R32
10-09-2012, 21:25
Arkadaşım bari bir anket koysaydın sanada bize de daha kolay olurdu.

Tercihim opet, lpg kullandığım için (pederin arabada) meretin aygaz euro lpg'si gerçekten çok iyi. Gerçi başka markalardan da alıyorum ama opetteki farkettiriyor. Psikolojij olarak mı bilmiyorum ama opet lpg daha iyi götürüyor arabayı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

aklıma gelmedi anket açmak, bir de yeniyim ya daha bu forumda o da cabası :)

Berkant_R32
10-09-2012, 21:26
yalnız edirnede en az 2 adet shell var

edirne merkez'de 2 tane var. il bazına vurdun mu 5-6 eder heralde.

Berkant_R32
10-09-2012, 21:30
benzinlik işi kar marjı yüksek bir iş değil.. yatırdığınız paranın amortismanını kaç senede yapıcaksınız bunun hesabını kitabını iyi yapın.. ayrıca benzinlik işleten sahibi olan yada çalışan birileri yazar işin pis kısmı çokdur pompacısı ile ayrı uğraşırsın gece akaryakıt gelir tankercisiylea yrı uğraşırsın başında durman gerekir insanıyla ayrı uğraşırsın adam 20 tl 50 tl benzin alır ibrem kıpırdamadı pompanda hava var der seninle kavga eder tartışır.. gece alkoliği pisliği dadanır ayrı uğraşırsın.. şikayet ederler sık sık denetlenmeye gelirsin en ufak bir açığında ceza ödersin onlarla ayrı uğraşırsın belli aralıklarla ruhsatlarını yenilemen gerekir yenilenmesseki yenilenmeye bilir onlarla ayrı uğraşırsın.. istanbuldaki benzinliklerin çoğu satılıkda en iş yapan denilen merkezdeki benzinlikler bile satılıkda benim bildiğim sadece e5 fulya kocamustafapaşa balmumcuda satılık benzinlikler var o kadar karlı tatlı iş olsa onca insan niye satsın..

tabi ki siz de haklısınız. ama elinde bir miktar parası var ve '' el emeği '' harcamadan yapılacak bir iş. kısacası para olduktan sonra herkes yapar. misal, herkes terzi, dönerci, usta olamaz. bu beceri işidir ama benzinlik değil. ondan dolayı, benzinlik açma fikri doğdu. oturup ince eleyip sık dokunmadı daha zaten. az-çok yeri belli ama daha alınacak çok yol var diyebilirim. ayrıca an itibariyle geri dönüşü olmayan bir yolda değiliz. oturup bu işi bilen 1-2 kişiyle işin askını astarını konuşacağız mesela. gelir ne olur, gider ne olur v.s.. kazandırmadıktan sonra mantıklı değil zaten.

brs852
10-09-2012, 22:10
opet derim valla ben

drummer582
10-09-2012, 22:42
Shell olmasinda neolursa olsun..Ben basta olmak uzere cevremdeki cogu insan yasadigi sorunlar nedeniyle shellden uzak duruyor.opet tercihim olurdu

XSi
11-09-2012, 07:49
tabi ki siz de haklısınız. ama elinde bir miktar parası var ve '' el emeği '' harcamadan yapılacak bir iş. kısacası para olduktan sonra herkes yapar. misal, herkes terzi, dönerci, usta olamaz. bu beceri işidir ama benzinlik değil. ondan dolayı, benzinlik açma fikri doğdu. oturup ince eleyip sık dokunmadı daha zaten. az-çok yeri belli ama daha alınacak çok yol var diyebilirim. ayrıca an itibariyle geri dönüşü olmayan bir yolda değiliz. oturup bu işi bilen 1-2 kişiyle işin askını astarını konuşacağız mesela. gelir ne olur, gider ne olur v.s.. kazandırmadıktan sonra mantıklı değil zaten.

benzin istasyonunda emek çoktur

İlk olarak işletmen 7 x 24 çalışır, başında durmadan idare edecek yetenek / insan kaynağı varsa ne ala ama ben hiç başında durmadan başarılı olan akaryakıt istasyonu görmedim duymadım.

İkinci olarak kar marjları düşük ve ciddi işletme sermayesi gerektirir.

BaybuRtlu69
11-09-2012, 08:09
Msjların bir çoğunu okuyamadım pek vaktim olmadığı için ama şunu söyleyebilirim.. Yakın akrabam yıllarca bu işi yaptı. Euroil isimli bir benzinlikti.

Bir süre sonra iş, veresiyeye kadar gitmişti. Kar marjı bahsedildiği kadar düşükte değil, sonuçta ortada canlı para var.. Dürüst Güvenilir elemanlarla çok güzel iş döndürülebilir. Bayburt'ta bu benzinliği 1 trilyona sattı. Şimdi alan kişi tekrardan yeni bir benzinlik tesis olarak kuruyor.

Benim tavsiyem ise, sheel olsun isim açısından. eğer bu çok önemli değil derseniz, bir çok ufak çaplı marka var güvenilirde olan onlara bi bakının derim.

darkmoon
11-09-2012, 11:27
iş meşakatli öyle göründüğü gibi yatır parayı kur tesisi olayı değil.. başka şehirleri bilemem tabi irandan gemilerden varil varil kaçak dizel benzin alanlar oluyor anadoluda belki gidiyordur o yakıtlar ama büyük şehirlerde bilhassa istanbul gibi bir yerde adamın 100 bi neuroluk arabasına o yakıttan koyarsan 10 km sonra geri döner motoru eline almış bir şekilde aracıma ne koydunuz der uğraşır durursun üç kuruş tatlı kar yapıcam diye çok şeyinden olursun..

ozgurluk
11-09-2012, 12:21
İlgiyle takip ettiğim bir konu..

Net bilgileri olan arkadaşlar paylaşımlarına devam ederlerse çok daha faydalı olacaktır.

Örneğin ruhsat almak, gerekli evrakların tedariği vs. gibi hazırlık aşamalarında ne gibi harcamalar yapılıyor. Bu harcamalar ne boyutlara ulaşıyor gibi ...

darkmoon
11-09-2012, 13:08
şimdi çok uzun yazmak istemiyorum benzinlikde çalışan müdür arkadaş varsa forumda yada benzinlik sahibi yada ticari avukat o anlatır bütün prosedürü..

onur_S
11-09-2012, 13:18
Shell olmasinda neolursa olsun..Ben basta olmak uzere cevremdeki cogu insan yasadigi sorunlar nedeniyle shellden uzak duruyor.opet tercihim olurdu

hangi shell ?mesela ben ankarada eskişehir yolundan alıyorum sıkıntı yasamadım hiç.oradaki opette aynı sekilde ama po daki yaramadı.
ayrıca benzin istasyonu ısletmek bu kadar zormuymus ya inşaat işleri bundan cok daha zor.koy basına müdürü takip etsin gece tankermı geldi gitsin basında beklesin.kontrollu olmak ıyı de abartıldıgı kadar zor degıl duzen kendılıgınden ıslıyor zaten,ekstra müşteri çekmek istiyorsanız veya müdürde bi yere kadar diyorsanız tabikide baslarında durmak daha ıyıdır.

Omak
11-09-2012, 13:25
bende konuyu ilgiyle takipteyim ama bizim okumadan cevap yapıştıran milletimiz yüzünden konu babasız evlada dönmüş.

Arkadaşlar konuyu açan arkadaş benzini nereden aldığınızı sormuyor. benzinlik açacak olsanız hangi firma ile anlaşırdınız? bilginiz var ise böyle bir iş ile tabi.

A.Kepez
11-09-2012, 16:26
akrabalarım antalyada yıllarca istasyon işlettiler merkezi yerlerde gazi bulvarı gibi shell bp total vs. şimdi hepsi istasyonları satıp başka alanlara döndüler özellikle mermer ocağı açmaya. sebebine gelince istasyonlardan artık eskisi gibi para kazanılamadığı karın az olduğu.

997TT
11-09-2012, 16:44
2 defa soyledım ama arkadaslar hala bu konuda gorus bıldırıyor.
Resmı ısler cok uzun kı zaten konuyu acan arakadasda kendısı ıcın degıl,tanıdıgı ıcın soruyor.
Bılgı ısteyen arakdaslara eger cıdden ılgılenıyorlarsa bılgı verırım...

XSi
11-09-2012, 16:51
hangi shell ?mesela ben ankarada eskişehir yolundan alıyorum sıkıntı yasamadım hiç.oradaki opette aynı sekilde ama po daki yaramadı.
ayrıca benzin istasyonu ısletmek bu kadar zormuymus ya inşaat işleri bundan cok daha zor.koy basına müdürü takip etsin gece tankermı geldi gitsin basında beklesin.kontrollu olmak ıyı de abartıldıgı kadar zor degıl duzen kendılıgınden ıslıyor zaten,ekstra müşteri çekmek istiyorsanız veya müdürde bi yere kadar diyorsanız tabikide baslarında durmak daha ıyıdır.

inşaat işinin neresi zor, cebinde parası olan, biraz işten anlayan vatandaş 3 ayda evi dikiyor..

iş makinan olmasına gerek yok, adam çalıştırmana gerek yok, her işi taşeronla halledersin (hafriyatından, boyasına, a dan z ye)

bu kadar iddialı konuşmamın 2 nedeni var

1. Babam mimar ve inşaat yüksek mühendisidir, zaman zaman müteahhitlik de yapar
2. Öz dayım, benzin istasyonu, toptan akaryakıt dağıtıcılığı, ve inşaat firmaları var.

He işini iyi yapan her türlü kazanacaktır orası kesin, ama benim cebimde param var akaryakıt istasyonu açayım dersen, zorlanma ihtimali yüksek.

Dragger
11-09-2012, 16:53
Shell veya BP tercih ederdim ben olsam.

Berkant_R32
11-09-2012, 18:26
benzin istasyonunda emek çoktur

İlk olarak işletmen 7 x 24 çalışır, başında durmadan idare edecek yetenek / insan kaynağı varsa ne ala ama ben hiç başında durmadan başarılı olan akaryakıt istasyonu görmedim duymadım.

İkinci olarak kar marjları düşük ve ciddi işletme sermayesi gerektirir.

Usta olmayi gerektirecek bir durum yok ortada. Terzi, donerrci ya da motor ustasi derken o isi yapmak icin el becerisinden bahsediyordum. Herkes bu isleri yapamaz. Ama parasi olan herkes benzin isini yapar. Zaten benzinlik acacak adam daha evvel parayla oynamis adamdir. Ondan dolayi sikinti olmaz.

Berkant_R32
11-09-2012, 18:27
2 defa soyledım ama arkadaslar hala bu konuda gorus bıldırıyor.
Resmı ısler cok uzun kı zaten konuyu acan arakadasda kendısı ıcın degıl,tanıdıgı ıcın soruyor.
Bılgı ısteyen arakdaslara eger cıdden ılgılenıyorlarsa bılgı verırım...

Abi bu basliga gostermis oldugun ozel ilgi icin tesekkurler. Istanbula gelince yanina ugramak ve seninle tanismak isterim:)

darkmoon
11-09-2012, 18:46
benzinlik açmak zor iş değildir şimdiye kadarda zor iş diyen olduğunu sanmıyorum. denmişsede zorluğu emek açısından denmemişdir. benzinlik işi pis işdir pisliği üç kağadı alavere dalavere sıkıntı derdi çokdur.. yoksa işin kendi kolaydır ve aylık veya yıllık kar marjı düşükdür ama anlık sıcak para olarak yüksekdir.. bazen o sıcak para başka yerlerde kullanılır misal inşaat v.b benzinlik açık bile verebilir zarar edebilir..

her işin en kolay işin bile ustalık gerektiricek bir yanı vardır.. işin içine girdilermi abilerin öğrenirler zaten zamanla.. herkes öğrendikçe ustalışıyor yada bırakıyor..

şimdi böyle alenen söylenemiycek yazılıp çizilemiycek çok şeyler var.. zaten bu işi yapıcak arkadaşlar eminimki araştırdılarmı her şeyi öğrenirler.. ben ilk yazımdada dedim bu benzinlik işi çok kar getiren bir iş olsa istanbulun göbeğindeki benzinliklerin çoğu satılık olmazdı.. istiyorsanız bu işlerin alım satımını yapan bir arkadaşım var piyasadaki bütün satılık beniznlikleri bilir eğerki hazır almak isterseniz telefonunu verebilirim özelden..

XSi
11-09-2012, 18:48
Usta olmayi gerektirecek bir durum yok ortada. Terzi, donerrci ya da motor ustasi derken o isi yapmak icin el becerisinden bahsediyordum. Herkes bu isleri yapamaz. Ama parasi olan herkes benzin isini yapar. Zaten benzinlik acacak adam daha evvel parayla oynamis adamdir. Ondan dolayi sikinti olmaz.

Göründüğü kadar kolay değil ama, dediğim gibi istedikten sonra bu iştenden para kazanılır.. Demek istediğim daha kolay ve karşı işler varken uğraşmaya değecek bir iş değil bence.. Sadece şu kısmına katılmıyorum: parası olan herkes akaryakıt istasyonu yürütemez, eğer öyle olsaydı kimse devretmezdi, el değiştirmezdi ;)

o zaman sadece şunu söyliyim, büyük firmalar arasında en burnundan kıl aldırmayan PO dur, bayiye yaklaşımı pek hoş değildir. PO tercih etmeyin

Total , PO ya göre daha iyi davranır bayiye.

Berkant_R32
11-09-2012, 18:54
Göründüğü kadar kolay değil ama, dediğim gibi istedikten sonra bu iştenden para kazanılır.. Demek istediğim daha kolay ve karşı işler varken uğraşmaya değecek bir iş değil bence.. Sadece şu kısmına katılmıyorum: parası olan herkes akaryakıt istasyonu yürütemez, eğer öyle olsaydı kimse devretmezdi, el değiştirmezdi ;)

o zaman sadece şunu söyliyim, büyük firmalar arasında en burnundan kıl aldırmayan PO dur, bayiye yaklaşımı pek hoş değildir. PO tercih etmeyin

Total , PO ya göre daha iyi davranır bayiye.

Peki PO bu kadar kotu davraniyorsa neden heryerde PO var? Turkiyede 3500 tane benzinligi var diyorlar. Kacini kendisi isletebilir ki? Kucumsemek gibi olmasin ama kacak yakitin tavan yaptigi Hakkaride bile 5 6 tane PO mevcut.

darkmoon
11-09-2012, 19:01
nedenmi en çok var çünkü en eski po da ondan.. kuruluş tarihi 1941..

XSi
11-09-2012, 19:04
Peki PO bu kadar kotu davraniyorsa neden heryerde PO var? Turkiyede 3500 tane benzinligi var diyorlar. Kacini kendisi isletebilir ki? Kucumsemek gibi olmasin ama kacak yakitin tavan yaptigi Hakkaride bile 5 6 tane PO mevcut.

Valla nedeni ne olursa olsun gerçekler değişmiyor..

ramco 06
11-09-2012, 19:28
tartısmasız opet tum ıstasyonları full cekıyor

Berkant_R32
11-09-2012, 19:44

Onunla bir alakasi olduguni sanmiyorum.Sonucta bir istasyon kurulduktan sonra cok kez marka degistirebiliyor. PO ile basladim onunla sonuna kadar devam olayi olsa eyvallah ama malesef :)

Berkant_R32
11-09-2012, 19:52
Valla nedeni ne olursa olsun gerçekler değişmiyor..

Seven si..lir, si..n sevilir diyorsun yani:D

darkmoon
11-09-2012, 19:58
Onunla bir alakasi olduguni sanmiyorum.Sonucta bir istasyon kurulduktan sonra cok kez marka degistirebiliyor. PO ile basladim onunla sonuna kadar devam olayi olsa eyvallah ama malesef :)

değiştirmesi önemli değil her marka bayilik herkese her yere vermiyor.. yani senin dağın ortasında po benzinliğin var gidipde opete bana bayilik ver dediğinde opet olur veririm demiyor yada shell.. özellikle son senelerde çok seçiciler.. istanbul içinde merkezlerde kaç tane po var genelde shell opet bp tek tük total ve son zamanlarda bolcana full.. neticede adam bilindik markaları alamadıkdan sonra po yu bırakıp sunny pet ronny pet diye yollardaki ismi duyulmamış markaların bayiliğini almaz..

AtmoSpheriC
11-09-2012, 20:56
1. opet
2. shell
3. po

streetracer_nos
11-09-2012, 22:23
benzin işi dışardan çok cazip gibi geliyor ama işin içine girince aslında kar marjı az.tabi kaçak göçek işi yapmassan

Büyük şehirlerde artık adım başı benzinlik ciddi bi rekabet var bu karlılıgı düşürüyor.
Belediyesi ıvırı zıvırı resmen arsana ruhsat vermek için haraç istiyor.adamlar ortak olalım demeye getiriyor.Direk caqnlı para dönmeside sürekli işletme basında durmayı gerektiriyor en azından oturana kadar

benim hala niyetim var araştırmayada devam ediyorum fakat bu işin asıl ekmeğni yiyen bu sektore çok uzun zaman once girmiş şehrin merkez konumundaki yerler mesela dikmen kavşağandaki shell - akkoprudeki kadoil benim gözüme en çok çarpan yerler:P

gkhn55
11-09-2012, 22:41
Sabahdan akşama kadar OPET diyorum tuvalete girdiğim zamanki o temizlik kokusu yeter bence 4 yıldır dizel araç kullanırım yolda kalmadığım sürece hiç bir zaman OPET dışında x,y,z firmaların hiç birinden mazot almadım ve bu böyle devam eder. ( Maslak Mehmetçik vakfı OPET favorim istanbul'da bulunduğum sürece tek mazot aldığım istasyon)

genelde opet tercih etmem alırsam oda mehmetçik vakfı kurtköy opetten alırım bugün maslaktaydım gördüm opeti çakılı tüm pompalar dolu kırdım direksiyonu fulledim :) opeti sevmeye başladım 1-2 defa daha denicem hoşuma giderse forever opet :D

XSi
11-09-2012, 23:47
Şu canlı para muhabbetini de anlamış değilim, perakende akaryakıtta kimse nakit almıyor herkes kredi kartı ile alır.

kredi kartında %1 -1,5 - 2 puan banka keser, zaten brüt kar %7-8, net kar iş hacmine göre %3-5 e düşer.

ayda %3-5 kazanmayı karlı bir iş olarak mı görüyorsunuz?

997TT
12-09-2012, 00:19
Ben %2 max ile calisiyorum :(
Davul sirtimda,tokmak devletin elinde...
İstasyon isletmeciligi,akaryakit 7000 ve lpg 3000 litre gunluk satmadigi surece batar...

darkmoon
12-09-2012, 00:27
7000 litre satılırsa gene iyi adam 15 bin litre satıyoruz diyor fiyat 6 milyon dolar.. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..

XSi
12-09-2012, 00:35
Ben %2 max ile calisiyorum :(
Davul sirtimda,tokmak devletin elinde...
İstasyon isletmeciligi,akaryakit 7000 ve lpg 3000 litre gunluk satmadigi surece batar...

%2 gibi bir kar , yatırılan sermaye, uğraşılan sorunlar ve alınan risk..

cidden zor bir sektör ve zor bir iş, allah kolaylık versin bol kazanç nasip etsin