PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Tavsiyesi

KA®ANLIK
10-09-2012, 12:47
Arkadaşlar merhaba,
yurtdışında kredi kartı kullanım deneyimlerinize ihtiyacım var.

Yurtdışında kredi kartı kullanımında bankalar faiz, komisyon gibi birşey uyguluyor mu ?

Yurtdışında alışverişleri kredi kartı ile mi yapmak mantıklı, yoksa yanında nakit taşıyıp nakit mi alışveriş yapmak mantıklı ?

SiMaO
10-09-2012, 12:58
Biz bayramlarda Bulgaristan'a gittiğimizde yanlış hatırlamıyorsam babam hcbs ile alışveriş yapıyordu 100 dolar üstüne 5 taksit yapıyordu banka (tabi o zaman öyleydi şuan öyle mi bilmiyorum)
Hemen hemen denk geliyor diye biliyordum birde 1-2 ay ertelemede oluyordu sanırım hcbs nin sitesinden bakmak lazım

Spawn
10-09-2012, 12:59
6 ay mısırda kullandım ykredi kredi kartımı . tek canımı sıkan kurlar hep yüksek oluyordu fakat şirket ödediği içn sıkıntı olmadı bana . onun dışında bi problem çıkarmadı..

KA®ANLIK
10-09-2012, 13:00
Aslinda amac taksit falan degil, cepte para tasimama...
Kredi karti daha guvenli sonucta...

Spawn
10-09-2012, 13:03
sık kullanırsanız , y.krediden telefon geliyor kartınızın cebinizde olduğunu kontrol edermisiniz diye :)

karsiyakaliozi
10-09-2012, 13:13
genelde kurdan geciriyorlar çoğu dolara cevirip ordan euro ya ceviriyor 2 kere cakıyor yani rakamı abartmazsan sıkıntı olmaz

Osman Bahadır
10-09-2012, 13:20
Kuru çevirmeden doğrudan yansıtması için o para cinsinden hesap açıp karta bağlarsanız ekstre döneminde yine o para biriminden görürsünüz. Örneğin benim kullandığım kredi kartlarında dolar ve avro aynı şekilde ekstreye yansıtılıyor. Ve ödeme döneminde dolar veya avro olarak ödüyorum borcumu. Böylelikle kartın yüksek kur çevirilerinden ve kurdaki dalgalanmalardan zarar görmemiş oluyorum. Ayrıca american express kartları yurtdışında daha fazla avantaj sunabiliyor, taksit ve bonus açısından.

TGY
14-09-2012, 12:42
Garanti miles&smiles kullanıorm mil olayından dolayı aynı zamanda American Express ama aynı tr deki gibi hicbiryerde gecmiyo.Birde bizim ülkemizde degilde cogu yerde master-visa ayrımı yapan makinalar var.Tr bu yonden cok avantajlı bence.Tek sorun ruble olarak harcasamda dolar odarak oduyorum.

BARR
14-09-2012, 12:44
Ben Word card kullandım 3 aya yakın Hollanda-Fransa-Belçika da alışveriş yaptığım çoğu yerde TR yada Euro cinsinden mi ödemek istediğinizi soruyordu ekstra bir komisyon vs de yaşamadım öderken faturalarda.

Edit: Nakit benim için sıkıntıydı, yinede yanında belirli bir miktarda olmasında fayda var günlük hayat için.

Eworen
14-09-2012, 12:57
Kur'u olabildiğince yüksek hesaplayarak alabildikleri tüm karı elde ediyorlar en büyük ve tek sıkıntı bu genel olarak bilinen çoğu bankaların kartlarını kullandım hepsi aynı
Şöyleki en son geçen aylarda 2.80 TL satışı olan Pound u 2.94 TL olarak hesaplanmış gördüm ekstre de..

Evrenoz
14-09-2012, 13:01
Kuru çevirmeden doğrudan yansıtması için o para cinsinden hesap açıp karta bağlarsanız ekstre döneminde yine o para biriminden görürsünüz. Örneğin benim kullandığım kredi kartlarında dolar ve avro aynı şekilde ekstreye yansıtılıyor. Ve ödeme döneminde dolar veya avro olarak ödüyorum borcumu. Böylelikle kartın yüksek kur çevirilerinden ve kurdaki dalgalanmalardan zarar görmemiş oluyorum. Ayrıca american express kartları yurtdışında daha fazla avantaj sunabiliyor, taksit ve bonus açısından.

American Express insan icadı değil..

Bonus kart'a ek 15 TL karşılığında çıkarttım. 6 - 7 ay oldu herhalde çıkartalı.. 80-90 TL bonus birikti..

Ev geçindirmiyorum, tek kişiyim, benzin harcamam yok, şirket harcaması yapmıyorum.. Sadece 6-7 aylık alışveriş, yeme-içme, 1 tane de 1000 TL'lik tatil..

Berkan
14-09-2012, 13:02
hazır konusu varken bende sorsam para çekmek için X bir bankanın hesap kartını kullanarak Tr 'den yatırıp Amerikada atmden çekebilirmiyim çekemezmiyim

Osman Bahadır
14-09-2012, 13:09
hazır konusu varken bende sorsam para çekmek için X bir bankanın hesap kartını kullanarak Tr 'den yatırıp Amerikada atmden çekebilirmiyim çekemezmiyim

TR'deki Citibank hesabından USA'deki citibank şube ve atm'lerinden komisyonsuz para çekebilirsin. Ayrıca TR'den istediğin herkes senin bu TR hesabına komisyonsuz para yatırabilir ve o yatırılan parayı komisyonsuz anında USA'den çekebilirsin. Ama dikkat, hesap USD hesabı olmalı.

emre|
14-09-2012, 14:04
ödeme tipinizi tl-usd-eur olarak değiştirin.
usd eur harcamalarınızı yine usd eur şeklinde öderseniz sadece harcadğınız kadar ödersiniz.

kart ödeme tipiniz sadece tl ise;
yaptığınız usd-eur harcama sonraki hesap kesim tarihindeki banka kurundan tl e çevrilir. (kur farkından olumlu olumsuz etkilenebilirsiniz) birde banka komisyon alır ;)

lncdlt
14-09-2012, 14:58
tek sikinti kurlar ama olacak o kadar.
asil yurtdisinda para cekince fix bir komisyon var diye biliyorum.

odeme seklinizi bence de degistirebilrisiniz surekli seyahat ediyorsaniz.

Berkan
14-09-2012, 18:37
TR'deki Citibank hesabından USA'deki citibank şube ve atm'lerinden komisyonsuz para çekebilirsin. Ayrıca TR'den istediğin herkes senin bu TR hesabına komisyonsuz para yatırabilir ve o yatırılan parayı komisyonsuz anında USA'den çekebilirsin. Ama dikkat, hesap USD hesabı olmalı.

citybankı unutmuşum teşekürler :)

Time-R
14-09-2012, 18:53
Ben Amerika'ya yanimda para goturup, orada hesap actirmistim, debit kart kullaniyordum; cokta guzel ve hizli yurumustu isler :)

ykavcioglu
14-09-2012, 19:15
avrupayamı gideceksiniz?
yapılan işlemler kredi kartınıza öncelikle dolara, sonra TL'ye çevrilerek ekstrenize yansıyacak.

onursumer
14-09-2012, 19:47
en mantıklısı o.b.k nın dediği gibi

bende aynı şekilde yapıyorum

alışverişlerim ekstremde tl dolar ve euro olarak ayrı ayrı gozukuyor

ben odememi tl ye çevirerek değil doları dolar euro yu euro olarak yapıyorum bu sayede banka kurdan geçirememiş oluyor :)

onur_S
28-11-2014, 15:42
Techte herşey var , konuyu bi hortlatayım.
Arkadaşlar anlayan vardır elbet ben ABD ye gideceğim en mantıklı kart hangisidir? Aylık 10-15 bin tl limiti olsun en azından nolur nolmaz, boş yere para gitsin istemiyorum en az komisyon alan ya da komisyon almayan kart hangisidir?
Orada atıyorum 5000 dolara araba aldım 10 lira desek düz hesap buna 500 lira komisyon ödemek istemiyorum.

punto_multijet
28-11-2014, 15:48
hesap özetini direk $ seçersen zaten komisyon ödemezsin diye düşünüyorum. benim € yurtdışı özetim. en azından ben bugüne kadar hiç komisyon ödemedim. shop and miles kullanıyorum buarada

Dragger
28-11-2014, 15:50
İş Maximiles kullanıyorum, dolar hesabım var normal burdaki alısverişler gibi çekiyor extra bir maliyeti yok.

Evrenoz
28-11-2014, 15:52
Bonus kartımı Bangkok ve Phukette kullandım 2 hafta kadar önce. Komisyon vb kesinti olmadı. Baht olarak harcama yaptım, kartıma TL olarak yansıdı.. Ancak Baht / TL kurunu kontrol etmedim..

Kahn23
28-11-2014, 15:53
Karttan komisyon alınmaz ki ! Senin döviz hesabın varsa buradaki kur'a göre ekstrene yansır..

onur_S
28-11-2014, 15:58
kart kullanım olarak değil oradaki atmden çekince kesiyormuş

Shadow_Dancer
28-11-2014, 16:04
Farklı ülkelerde sık olarak kart kullanan birisi olarak yapı kredi ürünlerine dikkat edin derim. Güvenlik zaafiyetleri yaşanabiliyor.

TheAce
23-10-2015, 14:32
inceden bir hort yapmak lazım, kredi kartı kullanımı euro dolar üzerinden mi yürüyor yoksa her ülkenin kuru için aynı mı? misal sırbistana gideceğim, kendi yerel birimleri dinar; hesabı dinar üzerinden yapıp tl ye mi çeviriyorlar?