PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çabuk abs ye girme sorunu

Le10ur
16-09-2012, 10:53
Mrb aracım vw polo 1.4hıghlıne 1 ay önce on balataları degıstırdım 2-3 hafta cok ıyıydı frenler ama bu aralar az frene bassam abs devreye gırıyor bırde cızz dıye ses gelıyor kı sesı cozdum frene basınca arka balatalardan gelıyor sanırım onlar bıtmıs de abs ye neden cabuk gırer

bLackModeL
16-09-2012, 10:54
abs girme diye bişey var mı abs olanlar sürekli devrede deilmi bence balatalarla alakalı bi sorun orjinal mi?

fatihcakin
16-09-2012, 10:55
http://www.gagdonkey.com/photos/ABS-On-ABS-Off.jpg.jpg

ABS sürekli devrede değil diye biliyorum...

Le10ur
16-09-2012, 11:00
demek istediğim frene bıraz yuklenınce abs vurmaya baslıyor.

serkanokan
16-09-2012, 11:02
Lastiklerini kaç km dir kullanıyosun?

Jeandan-R
16-09-2012, 11:04
Lastiklerinizin durumu nedir? Bir de kullanilan balata biraz sertse ileriki zamanda bu tip sorunlar yapiyor.

Hasan abs'nin devreye girme durumu vardir. Fren pedalinin altina kedi sıkışmış gibi tepki veriyor :D

Le10ur
16-09-2012, 11:06
ön lastıklerı martta sıfır aldım arkalar eskı 185 60 14

mechanic
16-09-2012, 11:08
fren merkezine baktır

ademsezer
16-09-2012, 11:29
spor yay taktınızmı?

Le10ur
16-09-2012, 11:33
yok yay fln yok arabada

tayreep_john
16-09-2012, 11:34
aynı sorun bendede var şu anda ama lastiklerimden dolayı... 37.000 de lastiklerim.. ıslak zeminde %40 basınca frene direk abs devrede... :D

s7158
16-09-2012, 11:37
Abs sensorlerinin ayari var diye biliyorum.. Onlara baktirilabilir.. Ayrica fren hidroligi eskimis ise o da erken devreye girmesine neden olabilir..

HondatugraL
16-09-2012, 11:43
bızım lastıkler 60.000 e geldi bizde oyle sorun yok. Lastikler çok önemli ama abs de

07jetta
16-09-2012, 11:49
Disklere baktır derim faturası " sanırım doğru yazdım" nı aldırman gerekebilir, daha önce balataların diski aşındırmışsa yeni balatalar diske uyum sağlayana kadar pedal da sarsıntı yapabilir.

Diskin kenar kısmını tornacıda düzelttirebilirsin şayet bu tarz bir sorun varsa.

dirk
16-09-2012, 11:51
Yol
lastik
balata
disk te sorun yoksa mekanik bi sorun vardır. Vw de arıza düşmüştür servise göstermeni tawsiye ederim.

Dodoo
16-09-2012, 12:01
Dün 08 model focus sürdüm amcamın aracı, aracın durumunu bilmiyorum ama aynı sıkıntı vardı..

tdipower
16-09-2012, 12:06
lastikler iyi tutmuyorsa veya fren merkezinde sıkıntı olup tek tekeri fazla kitliyorsa bu problemi yaşarsın.

Anu
16-09-2012, 12:24
Lastiklerden kaynaklı yüzde 90. Aynı sorun benim Polo da vardı, bazen frene dokuduğumda bile abs girerdi devreye. Çok kaza atlattım bunun yüzünden, araba buz üzerindeymiş gibi yavaşlıyor kötü lastikle. Geçen sene lastikleri değiştirdim ve problem ortadan kalktı.

Maxiboost
16-09-2012, 12:51
Lastiklerinden biri veya bir kaci digerlerine oranla daha az donmedigi ya da kitlenmedigi surece abs devreye girmez. Tdipower dogru yazmis disk ve balatayla ilgisi yoktur abs sisteminin.

bLackModeL
16-09-2012, 12:55
Lastiklerinizin durumu nedir? Bir de kullanilan balata biraz sertse ileriki zamanda bu tip sorunlar yapiyor.

Hasan abs'nin devreye girme durumu vardir. Fren pedalinin altina kedi sıkışmış gibi tepki veriyor :D

o tepkıyı her zaman verıyoo ama sen az bastıgın ıcın az hıssedıyosun cok bastıgın ıcın cok hıssedıyosun fark budurr

Sert@ç
16-09-2012, 13:10
Fren balatalarının içinde fren balatasının durumunu denetleyen bi sensör var yani balata bitmeye yakın seni uyarıyo eğer onu değiştirmedilerse senin frenlerler kullanıldıkça o sensörün silgi kısmını bitirmiştir arabada abs devreye girmiş gibi sonuna kadar basılıyo olarak algılıyo

rcbrs
16-09-2012, 13:23
Tekerleklerde blOkaj var da mı abs giriyor
Blokaj var da giriyorsa abs ısını yapıyor veya lastiklerde sıkıntı var
Yok kayma yokken giriyor tekerleklerdeki abs hız sensörlerinden olabilir

Jeandan-R
16-09-2012, 14:44
o tepkıyı her zaman verıyoo ama sen az bastıgın ıcın az hıssedıyosun cok bastıgın ıcın cok hıssedıyosun fark budurr

Oyle bir dunya yok :)

rebel
16-09-2012, 15:21
dıskte sorun olsa titreme yapar araç . konsol falan heryer titrer zangır zangır .
yoldan yapabilir ama farklı yerlerde denemişindizdir herhalde :) bunu da geçtik
araç standartsa , lastıklerde yenı dıyorsunuz abs sensörlerini kontrol ettirin

HondatugraL
16-09-2012, 15:29

ilk defa duydummm ama oyle oldugunu pek düşünmüyorum :eek::eek::eek:

Aranel Ciryatan
16-09-2012, 17:40
Dün 08 model focus sürdüm amcamın aracı, aracın durumunu bilmiyorum ama aynı sıkıntı vardı..

bence sen frene fazla asılıyorsun :D

serdar_yuksel06
16-09-2012, 17:48
yüksek hızlarda frene birden basdığın anda diskler bozuluyor ve frene bastığın anda tak tak diye sesler geliyo

Competition
16-09-2012, 18:13
Konu ile ilgili üstadlar epey yazmışlar ancak naçizane benzer problemle ilgili kişisel tecrübemi paylaşmak istedim.Tıpatıp aynı problem benim aracımda da vardı ABS sensörlerinin aks başları üzerindeki dişlilere olan uzaklığından kaynaklanmıştı benim aracımdaki problem.Sensörlerin uzaklık ayarları yapıldı ve sorun çözüldü.Birbirlerinden diş kalınlığı çok farklı olanlastiklerde de benzer sorunlar görülebiliyor.

wrcsinan
16-09-2012, 18:21
Absli araclarda absnin devrede olmama gibi durumu yok. Bazi araclarda guvenlik sistemini bir tusla devre disi birakirsin ancak abs gene devredir bu biliine. Aracin surekli absye girme sebebi %80 lastiktir. Bunun haricinde bir cok arizadanda olabiliyo. Salincak yuzunden bile oluyo siz latiklerinizin durumuna bakin ilk basta

redbaron
16-09-2012, 18:34
abs ye çabuk giriyorsa lastikler ömrünü tamamlamıştır ya ön arka yap yada yenisini tak

Schumi
16-09-2012, 18:47
ABS sistemi fazla çalışıyor diye arıza kolay kolay olmaz. Çünkü ABS çok tehlikeli bir sistemdir. En ufak bir hatada sistem komple kendini devreden çıkartır ve arıza lambası yakar. Sistemin çalışma prensini yavaşlama sırasında birbirinden farklı tekerlek hızlarının tespiti üzerine olduğu için en genel sebep kötü yada eskimiş lastiktir. Tabi teker çaplarının aynı olması şart.

bLackModeL
16-09-2012, 18:50
Absli araclarda absnin devrede olmama gibi durumu yok. Bazi araclarda guvenlik sistemini bir tusla devre disi birakirsin ancak abs gene devredir bu biliine. Aracin surekli absye girme sebebi %80 lastiktir. Bunun haricinde bir cok arizadanda olabiliyo. Salincak yuzunden bile oluyo siz latiklerinizin durumuna bakin ilk basta

burayı okuyun bilmeyenler .. sürekli devrede olur abs

GokhanRS
16-09-2012, 19:01
burayı okuyun bilmeyenler .. sürekli devrede olur abs

yaw neyin inadı. abs sistemi tabiki hep devrededir ama lak lak lak etme devrede değildir. durup dururken onu yapmaz.

adamın kastıda frene basınca lak lak lak etmesi. bunada abs nin devreye girmesi deniyor genel olarak.

bu arada lastikleri kontrol ediniz. 2 lastik yenilemişsiniz diğerleri kötü durumdaysa saçmalıyor olabilir. sıfır lastikle eskisinden daha çok devreye giren absde olabiliyor. bazen sıfır dandik lastik eski ama kaliteli lastik kadar iyi tutmuyor olabilir. yada lastikte sorun olabilir. ilk lastiğe baktırın.

Jeandan-R
16-09-2012, 21:38
Evet sensor surekli okuma isini yapma zorundadir ama frene dokunuldugu zaman yine klasik okuma presedurunu yapiyordur. Eger donme hizlarinda farklilik anlarsa direk mudahale eder, bu da o seslerin gelmesine yol acar. Benim bilgim bu yonde,

xplod
16-09-2012, 21:46
ön ve arka lastiklerin ebatları aynı mı?
fren sistemi tekerlerden birine daha fazla güç uyguluyorsa, o teker erken kaymaya başlar ve abs "yapması gerekeni" yapar. absnin "yapması gerekeni" normalden daha fazla yapmasının sebebi yol, lastik, disk, aks bilyasındaki boşluk, sensörün mesafesi, fren merkezi, balata hatta hidrolik sistemdeki hava bile olabilir.

umu_vtec
16-09-2012, 21:50
eğer aracın sağ veya sol tamir takımlarından biri bozuksa aracın sisteminin tek tarafı daha baskılı çalışır bundan dolayı abs saçma sapan yerlerde devreye girio ikinci şık ise abs beynini alıştırma die birşey var motor ustalarının cüzzi fiyata yaptığı bişi büyük ihtimal bu ikisinden biridir ikisininde maliyeti 50-60 tl civarı ama can sıkıcı bir durum aynısı benim başıma geldi ordan biliyorum 20 yle giderken frene dokunuordum abs devreye giriordu :)

fastchild
16-09-2012, 22:03
Stajda böyle bir şikayet ile bir SuperB gelmişti hidrolik sisteminde hava vardı fren hidroliği değişti ve olay tamam

3rk4n
16-09-2012, 22:10
Lastiklerde sıkıntı yoksa ön takımı kontrol edin derim boşluk vs gevşeme yada lastik takoz vs lerde sıkıntı olabilir ondanda yapabilir.

ghibli06
16-09-2012, 22:41
ön tekerleklerde abs nin sezici sensörleri vardır, kablosu dandik oluyor büyük olasılıkla kopukluk vardır, direk baktırın oraya sorunu çözün...

VA_VTİ
16-09-2012, 22:44
arka balatalar bitikse hemen abs ye düşüyor..bide lastik yüzündende abs ye dçabuk düşebiliyor

Maxiboost
16-09-2012, 23:21
ön ve arka lastiklerin ebatları aynı mı?
fren sistemi tekerlerden birine daha fazla güç uyguluyorsa, o teker erken kaymaya başlar ve abs "yapması gerekeni" yapar. absnin "yapması gerekeni" normalden daha fazla yapmasının sebebi yol, lastik, disk, aks bilyasındaki boşluk, sensörün mesafesi, fren merkezi, balata hatta hidrolik sistemdeki hava bile olabilir.

Disk ve balata nasil etkiliyor abs sistemini?

Anu
16-09-2012, 23:26
ön tekerleklerde abs nin sezici sensörleri vardır, kablosu dandik oluyor büyük olasılıkla kopukluk vardır, direk baktırın oraya sorunu çözün...

Kablolarda kopukluk, temassızlık vs gibi şeylerde bizim abs ler devre dışı oluyor direk. Tek sensördeki sıkıntı tüm sistemi iptal ediyor :) Diğer araçlarda böyle mi bilmiyorum. Ben hala lastik derim, eğer hamuru sertleşmişse yoldaki en küçük çukur-tümsek-kayganlık vs ye denk geldiğinde devreye giriyor. 16 jantlar varken aynı problemi neredeyse aynı olan araçla yaşadım bir süre. Ben de çok şikayet etmiştim.

ghibli06
16-09-2012, 23:32
kopma değil de bazen 2-3 tel kalıyor temas eden, aynen böyle tepküler veriyor...

onursumer
16-09-2012, 23:42
bence senin lastiklerinde sıkıntı var

ayrıca yeni alınan lastik on tarafa değil güvenlik için arka tarafa takılmalı

musti2jz
16-09-2012, 23:44
aynı şey bizim d4d de var malesef hemen abs vuruyor biraz fazla dokununca.

Le10ur
17-09-2012, 18:00
tum yorumlar ıcın saolun benım de aklıma ılk gelen fren hıdrolıgı de o nerede kendımız bakıp kontrol edebılıyormuyuz.

GokhanRS
17-09-2012, 18:04
fren havasını kendin alamazsın ustana gitmelisin. kendin zorlanırsın.

MeMo
17-09-2012, 18:08
bence senin lastiklerinde sıkıntı var

ayrıca yeni alınan lastik on tarafa değil güvenlik için arka tarafa takılmalı

Bütün yükü çeken ön teker neden arka tarafa takılmalı aklıma takıldıda :)

psychologist
26-09-2018, 09:57
Disk, balata ve hidroliğim sıfır... ama araba abs erken girmeye başladı. Problem nedir?

evelinkamenov
26-09-2018, 13:48
Balata değişimi esnasında muhtemelen ABS sensörlerinin civataları gevşek bırakılmış olabilir bende problem böyle çözülmüş idi, veya fren sistemi kontrol ettirilmeli.

Oznsrl
26-09-2018, 16:07
Disk ve balata nasil etkiliyor abs sistemini?

Disk balata kötüyse frene basınca haliyle tutmaz tutsun diye biraz daha basınca bu sefer kapar buda abs yi devreye sokar

Disk, balata ve hidroliğim sıfır... ama araba abs erken girmeye başladı. Problem nedir?

Lastik durumu nedir yada disk balata orjinal mi ?

Yeni lastik arkaya takılır yanlış hatırlamıyosam örnek vercem virajdasınız sert fren yaptınız arka lastiğiniz kötü ise öne göre arka daha risklidir savrulma ihtimali çok fazla zaten ön tutsun diyelim arka kızaklarsa bu sefer sistem komple abs ye giricektir duruş mesafesi yine uzicaktır düz yol olsa bile bildiğim kadarıyla abs sadece kızaklayan tekere uygulanmıyor esp gibi değil

psychologist
26-09-2018, 18:37
Disk balata orijinal, lastikler 15k km de.

Schumi
27-09-2018, 01:08
Tekerlerdeki ABS dişlisinde çatlak olabilir. Bazı arabalarda kronik oluyor erken ABS devreye girme. Onu araştırdınız mı ?