PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adaptif dönüş farı

aqustic
17-09-2012, 20:19
Lüks araçlarda bulunan bu sistemi 2000 model rover üzerinde yaptım.Sistem sinyali verince devreye giriyor ve sadece parklar açıkken aktif.Tabi zaman içinde biraz daha geliştirerek tekerleklerin arka tarafına sweetch koyarak direksiyon hareketiyle dönmesi için uğraşacagım.TAbi burda dikkat edilmesi gereken nokta olan en zor kısmı dörtlüler yanınca sislerin yanmaması gerekiyordu onu da hallettik.
Bilmeyenler için dönüş farı dönüşlerde dönülen tarafın sis lambasını yakarak daha iyi bir aydınlatma sağlamak.Zaman içinde gelişmeleri eklerim.

http://www.youtube.com/watch?v=k4ceMn2uu64

http://i46.tinypic.com/v7fprp.jpg

dkaya87
17-09-2012, 21:03
super olmus elinize saglik.

Osman Bahadır
17-09-2012, 21:11
Güzel olmuş. Bir de direksiyon rotasyon/açı switch'i koyarsanız gerçekten adaptif olur. Oem olanlarda genelde 15 dereceden itibaren yanar.

Belirli bir hızın üstünde devreye girmemesini de ayarlamışsınızdır umarım. Yoksa otobanda araba sollarken veya şerit değiştirirken de yanarsa güzel olmaz.

darkmoon
17-09-2012, 21:17
adaptif far derken bu bildiğimiz insignialardaki falan audilerdeki aşağı yukarı sağa sola merceği dönen farlardanmı

Osman Bahadır
17-09-2012, 21:18
adaptif far derken bu bildiğimiz insignialardaki falan audilerdeki aşağı yukarı sağa sola merceği dönen farlardanmı

Yok. Bu sinyalle birlikte yanan sis farı.

darkmoon
17-09-2012, 21:19
güzelmiş modül tam bittimi satışa sunulucakmı.

Trance-R
17-09-2012, 21:21
bence sistemi halledince , eksiklerini yani ...

patent filan al ,

mr.korhan
17-09-2012, 21:23
aslında direksiyon etrafına yada çevresine (sadece fikir) switch koyularak direksiyon döndürülünce o sis farı yansa daha hoş olur (mercedeslerdeki gibi). emeğinize sağlık.

berkay_aydin
17-09-2012, 21:34
Abi gerçekten güzel projeler yapıyorsun,Bu projede birde sis farları kısıktan açılması lazım, sis farlarının elektriği aynı kablodan olmaması gerekiyor dimi ?

ruudvan
17-09-2012, 23:20
guzel elıne saglık sınyalle bırebır yanmayan farda yanıkken yapabılıyorsa cok maqntıklı olur .mantıklıdan kastım herkes kullanabılır.

ilovedrifting
18-09-2012, 09:19
Dışardan pek hoş görünmüyor bu far sistemi. Mesela karşıdan bi mercedes geliyo direksiyonu çok az da kırsa yanıyo bir taraf ahanda mercedesin bi farı yanmıyo görüntüsü ilk bakışta :D:D

mr.korhan
18-09-2012, 09:57
Dışardan pek hoş görünmüyor bu far sistemi. Mesela karşıdan bi mercedes geliyo direksiyonu çok az da kırsa yanıyo bir taraf ahanda mercedesin bi farı yanmıyo görüntüsü ilk bakışta :D:D

2010 model c220 aldı eniştemiz sıfır, aracı teslim almaya gittik, aldık eve getiriyoruz, bir yerden dönerken karşıdan camekan dükkanda bi baktım sisin teki yanıyor doğal olarak, "aha enişte sisin biri sönmüş" dedim :D "ne diyon lan!" dedi , bak aha dedim , dön geri gidiyoruz dedi..dedim sakin ol şampiyon :D sonra anlattım mevzuyu ::hahaha:

fexzi
18-09-2012, 10:42
2010 model c220 aldı eniştemiz sıfır, aracı teslim almaya gittik, aldık eve getiriyoruz, bir yerden dönerken karşıdan camekan dükkanda bi baktım sisin teki yanıyor doğal olarak, "aha enişte sisin biri sönmüş" dedim :D "ne diyon lan!" dedi , bak aha dedim , dön geri gidiyoruz dedi..dedim sakin ol şampiyon :D sonra anlattım mevzuyu ::hahaha:

Eniştenin yüreğine inmiştir :)

Güzel proje takipteyim,başarılar.

Maxi
18-09-2012, 13:53
ben olsam bir tane g sensoru eklerim
o zaman donusleri tespit etmek kolaylasir heralde

gökan
18-09-2012, 14:03
Hocam tebrıkler

Günkut
18-09-2012, 14:08
kapılar acıldıgı anda 7 8 sn boyunca sis farlarımın yanmasını + parklarımın acılmasını istiyorum böyle bir devre tasarlayabilirmiyiz kaca mal olur acaba ?

bu arada proje cok iyi devreyi yaparken bir örnek göz önünde bulundururakmı yoksa tamamen kendi tasarımınızmı ?

darkmoon
18-09-2012, 14:25
kapılar acıldıgı anda 7 8 sn boyunca sis farlarımın yanmasını + parklarımın acılmasını istiyorum böyle bir devre tasarlayabilirmiyiz kaca mal olur acaba ?

bu arada proje cok iyi devreyi yaparken bir örnek göz önünde bulundururakmı yoksa tamamen kendi tasarımınızmı ?

o dediğiniz modüllerden internette çok cana var.. follow me diye aratırsanız yada oto sens diye aratın çıkar..

FAGE12
18-09-2012, 15:50
elinize sağlık devamını merakla bekliyorum vallahi :)