PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç basma yardım!!!!

muratburunce
18-09-2012, 16:06
Arkadaşlar hondamı basacağım baklası kesilmiş oem yayla basmayı düşünüyorum şu an en ekonomik olarak o war elimde... Merak ettiğim aracı basınca yaklaşık 5cm kadar aracın konforunda ne gibi değişiklikler olur? Bundan önceki aracımda coil vardı corsa b çokta konforlu olduğunu söylenemezdi... Aynı sıkıntı bundada olurmu? Yani en ufak çukurdan geçsem çat çut vuruyodu ses yapıyordu... Buda aynı şekildemi olur yoksa rahatlıkla basabilirmiyim corsadan daha konforlumu olur??

Burak E.
18-09-2012, 16:10
konfor fazla bekleme artık fazla esnemeyicek bundan dolayı konfor cok cok azalıcak

corsayla aynı olur konfor bakımından

muratburunce
18-09-2012, 16:13
konfor fazla bekleme artık fazla esnemeyicek bundan dolayı konfor cok cok azalıcak

corsayla aynı olur konfor bakımından

5cm o kdr fark edermiki?

Burak E.
18-09-2012, 16:15
5cm o kdr fark edermiki?

hatta daha kötü olabilir konfor corsandan nasırım coil vardı Oem yayları kestirdiginde konfor yok olmuş oluyor resmen bide sekmesi cabası oluyor

muratburunce
18-09-2012, 16:17
hatta daha kötü olabilir konfor corsandan nasırım coil vardı Oem yayları kestirdiginde konfor yok olmuş oluyor resmen bide sekmesi cabası oluyor

corsada sanayi işi coil vardı oem yayların üstüne otutturma ondan daha kötü olamaz die tahmin ediyodum :)))

Burak E.
18-09-2012, 16:19
konfor istiyorsan orginal coil alıcaksın yoksa konfora elveda de bence :) yaylar kesilince konfor gidiyor ve sekiyor :)

hondaa
18-09-2012, 16:20
arkadasım yaptı aynısını konfor sıfır cukurlara gırersen pat kut sesler duyabılırsın .

KGüneyli
18-09-2012, 16:25
- Ses gelirmi gelmezmi bilmem, arabadan arabaya değişir. Bende ses yapar sende yapmaz oyuzden bişey diyemeyiz.

ama en ufak esnemede araba baslıycak kendini lak lak yere vurmaya, cigeri cıkıcak arabanın direklerin bile titriycek belki.

muratburunce
18-09-2012, 16:26
çok zıplarmı peki? yoksa sadece çukurlara girince pat küt'mü yapar? sadece önleri basacam bu arada...

Burak E.
18-09-2012, 16:30
çok zıplarmı peki? yoksa sadece çukurlara girince pat küt'mü yapar? sadece önleri basacam bu arada...

dümdüz yolda ufak egimler olur girer cıkarsın seker hemen yani cukura girsen yay kesik oldugu için esnemez direk ses gelir küt pat diye

KGüneyli
18-09-2012, 16:30
Valla ben opel vivaro basmıstım, ilk önleri 3 bakla kestim lastik davlunbaz kapalıydı. otobanda giderken yollar asagı yukarı cıkar gibi oluyorya. o sekilde dısardan gören arkadaslar. lastiklerin yerden kesildini söliodu sekerken :)

bskone
18-09-2012, 16:39
orjinal yaylarını kesmek yerine birazdaha bekleyip kaliteli 5cm bi yay al arabaya'da kendinede eziyet etme bence

Chn53
18-09-2012, 16:46
ben zamanında spor yay kestirmiştim daha bassın diye sanayiden çıkarçıkmaz makasa girince araba ters döndü tırın altında kalıyoduk allah korudu...

ordan burdan borç bulup gidip 5cm yay almıştım. öncelik herzaman güvenlik.

birde basık araba istiyorsanız konfor aramicaksınız :)

muratburunce
18-09-2012, 16:47
orjinal yaylarını kesmek yerine birazdaha bekleyip kaliteli 5cm bi yay al arabaya'da kendinede eziyet etme bence

orjinalleri kesmeyecem kesik orjinal yay alacağım :) orjinalleri kesmem ztn... walla deniecem bakalım neler olacak olmadı 1-2 ay gezerim kış gelene kadar sonra geri eski yayları takarım :) durumu düzeltirsem spor yay alırım 1tane kaliteli bişi...

muratburunce
18-09-2012, 16:48
ben zamanında spor yay kestirmiştim daha bassın diye sanayiden çıkarçıkmaz makasa girince araba ters döndü tırın altında kalıyoduk allah korudu...

ordan burdan borç bulup gidip 5cm yay almıştım. öncelik herzaman güvenlik.

birde basık araba istiyorsanız konfor aramicaksınız :)

haklısın aslında basık arabada pek konfor aramak olamaz:)
bu arada geçmiş olsun...

Erdem K.
18-09-2012, 16:51
eski aracımda 3 bakla kestirip ısıttırmıştım ve araç hareket halinde bile dışardan bakılınca zıplıyor gibi geliyordu, konfor olarak da çok rahatsız ediciydi.
bakla keserek/ısıtarak araç basmaktansa bu iş için özel olarak üretilen spor yay/amortisör vs. gibi ekipmanları temin etmek hem daha konforlu hem de daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

muratburunce
18-09-2012, 16:54
eski aracımda 3 bakla kestirip ısıttırmıştım ve araç hareket halinde bile dışardan bakılınca zıplıyor gibi geliyordu, konfor olarak da çok rahatsız ediciydi.
bakla keserek/ısıtarak araç basmaktansa bu iş için özel olarak üretilen spor yay/amortisör vs. gibi ekipmanları temin etmek hem daha konforlu hem de daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

bende ondan yanayımda bu aralar maddiyatım biraz kötü... elimde sadece orjinal kesik yay war onla denemek istiyorum... öle çok aşırı hız yapan biri değilim corsamdan kalma alışkanlık 100 mt'den çukur gördümmü yawaşlar tin tin geçerim :)))

Günkut
18-09-2012, 17:02
Mühim olan kullandıgın parca bende crx i basarken cok teeddütte kaldım gittim 5 cm yay aldım ve iyiki almısım diyorum orjınal halinden daha esnek ve konforlu zıplama yok cukurlarda lakırtı yok .

ama yayları kestinmi kamyon gibi olur sana.

Emre Akçay
18-09-2012, 17:09
Eski aracımda (Accent Admire) 3.5 Vogtland'lardan önden 2.5 bakla arkadan 2 bakla kestirip, ön amortisör millerini de sertleştirmiştim. 80 den yukarı çıkamıyordum, tamam görüntü çok güzeldi ama uzun yol eziyetti resmen. Bence kesmek veya presleme işi sadece kafa yerde popo havadaysa sadece arkalara uygulanıp (abartmamak kaidesiyle 1 bakla mesela) eşitlenmek istenirse uygulanmalı.

multispace
18-09-2012, 18:39
değer mi düşük görünmesi uğruna yapılan fedakarlıklar ? canınızdan değerli mi ? önce güvenlik.. kesitrmeyin yayları varsın leylek gibi dursun ama güvenli olsun..

ramco 06
18-09-2012, 18:57
eg kasada daha once voglant 6 cm kullandım esnemesı cok cok ıyıydı sımdı kovanlardan bastık cok hos diil

Agah
18-09-2012, 19:00
benim araç profil fotomdada gördüğün gibi basık, oem yaylar kesik ve konfor hala var. sadece sekiyor. ve hala böyle geziyorum sıkıntı yok ;)

Burak-Akın
18-09-2012, 20:26
Seke seke gezersin

Ses olabilir veya takıldıktan bir süre sonra ses yapabilir

Bence oem kesik yay yerine biraz bekleyip üzerine daha fazla para ekleyip kullanılmış spor helezyon kiti alıp takın

Ken_Block
18-09-2012, 20:34
aracın normal dursun basarsan konfor olmaz

muratburunce
18-09-2012, 20:43
yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar bi süre basık gezecem deniecem bakalım nası olacak hoşuma gitmesse tekrar eskiye çevircem :)

Kutluhan
18-09-2012, 20:58
orjinal yaylarınıza kıymayın yazık 1-2 ay daha bekleyip doğru düzgün spor yay alın ne olur ne olmaz canınızla kumar oynamayın.

muratburunce
18-09-2012, 21:03
orjinal yaylarınıza kıymayın yazık 1-2 ay daha bekleyip doğru düzgün spor yay alın ne olur ne olmaz canınızla kumar oynamayın.

orjinaleri kesmiyecem kesik var orjinal yay onları takacam

Kutluhan
18-09-2012, 21:29
orjinaleri kesmiyecem kesik var orjinal yay onları takacam

hee iyi bare yalnız yukarda kesik yay alıcam yazmışsınız yapmayın etmeyin gidip de ona fuzuli para vermeyin paranızı çöpe atmış olursunuz 100-200 neyse az sabır edin spor yay alın yinede karar sizin ii geceler.

muratburunce
18-09-2012, 22:06
hee iyi bare yalnız yukarda kesik yay alıcam yazmışsınız yapmayın etmeyin gidip de ona fuzuli para vermeyin paranızı çöpe atmış olursunuz 100-200 neyse az sabır edin spor yay alın yinede karar sizin ii geceler.

yok kardeş okdr para wermem ztn 100-200 werecek olsam spor yay alırım :) 40 TL'ye alacam

Chn53
18-09-2012, 22:12
40 yay. taktircan 70 hosuna gitmicek 70 :)

sok tak parasi olmasa al derim ama bencede biraz daha bekle 2.el spor yay al :)

h.savas
18-09-2012, 22:14
bende kesik yay kullanıyorum ama tavsiye etmiyorum konfor kaybım yok ama içim sürekli bi kuşkuda acaba diyorum sürekli...
bekle biraz 3.5 - 5 lik yay al için rahat olsun ...

ank sport
18-09-2012, 22:29
orjinalleri kesmeyecem kesik orjinal yay alacağım :) orjinalleri kesmem ztn... walla deniecem bakalım neler olacak olmadı 1-2 ay gezerim kış gelene kadar sonra geri eski yayları takarım :) durumu düzeltirsem spor yay alırım 1tane kaliteli bişi...

kardeşim 6 cm ye kadar bas sıkıntı olmaz tabi araç civic 98 kasa mı yeni kasa mı ? eski kasada sıkıntı olmaz spor yay biraz seker orjinal yay ona nazaran daha iyi olur tabi işi bilenine yaptırırsan yani yay 2 bakla kesik halinde yaklaşık olarak 4 cm düşer sende 2.5 bakla kesilmişini tak devam et artı olarak iç takozlarınıda kontrol etmen gerekir parçalanmış ise çukurda kasiste çok ses duyarsın

ArasFırat
18-09-2012, 22:37
Al kanka sen kesik yayı.. zaten ağar ağar geziyosun. hızlı kullana birisi olsan bizde deriz kesik alma diye.. al yaylarını takalım.. gezersin aheste aheste.. yani low&slow :D

Agah
19-09-2012, 00:03
bak yaylar kesik geziyorum sadece sekme sıkıntısı var, ne konfor kaybı ne ses gelme hiçbşey yok :)

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/564242_254781011310182_879650788_n.jpg

Murat Özcan
19-09-2012, 01:14
Konfor aramayın özelliklede yaylar kesikse arkalardan çukurlarda lak luk sesler gelicek aldırmayın devam edin hondalarda hastalık o :S

Emre Ekrem
19-09-2012, 08:18
90'ların başında malzeme yokluğundan kaynaklı bir durum idi yay kesmek, fakat günümüzde yay kesenlere bir türlü anlam veremiyorum, kesilmiş yayın metal özelliği kayıp olacağı için çok daha ağır sonuçlara mal olabilir, hiç düşünmeyin bile derim.

muratburunce
20-09-2012, 09:57
Al kanka sen kesik yayı.. zaten ağar ağar geziyosun. hızlı kullana birisi olsan bizde deriz kesik alma diye.. al yaylarını takalım.. gezersin aheste aheste.. yani low&slow :D

alacam kankaa basacam arabayı sürüngen yapacam wuracam kırbacıı wuracamkırbacıııı :D:D

muratburunce
20-09-2012, 09:57
bak yaylar kesik geziyorum sadece sekme sıkıntısı var, ne konfor kaybı ne ses gelme hiçbşey yok :)

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/564242_254781011310182_879650788_n.jpg

süper olmuş walla ice heveslendim :)))

muratburunce
20-09-2012, 09:59
kardeşim 6 cm ye kadar bas sıkıntı olmaz tabi araç civic 98 kasa mı yeni kasa mı ? eski kasada sıkıntı olmaz spor yay biraz seker orjinal yay ona nazaran daha iyi olur tabi işi bilenine yaptırırsan yani yay 2 bakla kesik halinde yaklaşık olarak 4 cm düşer sende 2.5 bakla kesilmişini tak devam et artı olarak iç takozlarınıda kontrol etmen gerekir parçalanmış ise çukurda kasiste çok ses duyarsın

98 1.6 ies araç sıkıntı olmaz diosun yanii... bakalım hocam takim yayları görecez ne gibi sıkıntılar çıkacak :)

RottingChrist
20-09-2012, 10:35
yay kesmeyi savunduğum falan yok ama imkanlar doğrultusunda bende SI ın yaylarını ön ve arka kesmiştim. coil yay kullananlara göre çok daha iyiydi. millet zıp zıp sekerken ben impala gibi gidiyordun yanlarında. bilenler bilir sıktım durdum en ufak bir sıkıntısını görmedim. kimine göre şans kimine göre tehlikleli. bir seneden fazla kullandım zararını görmedim ama tehlike arzedecek bir durum olduğunun da farkındayım.

gazi
20-09-2012, 13:04
açıkcası bende coil spring denen ayarlı yaydan felan kullandım. zıplama işine dayanamadım söktüm. çok araştırdım ne olur nasıl yaparız diye.felaket senaryoları felan da okudum ama şimdi kesik yay taktım sadece önlere :D konfordan kayıp yok dünya varmış dedim. coil springe göre çok çok iyi. biraz yumuşak kalıyor esneklik insanı virajda düşündürse de yavaş sürüyorsan sıkıntı olacağını sanmam. eline para geçince eibach 5 lik yay alır değişirsin olur biter vesselam.

muratburunce
20-09-2012, 17:52
açıkcası bende coil spring denen ayarlı yaydan felan kullandım. zıplama işine dayanamadım söktüm. çok araştırdım ne olur nasıl yaparız diye.felaket senaryoları felan da okudum ama şimdi kesik yay taktım sadece önlere :D konfordan kayıp yok dünya varmış dedim. coil springe göre çok çok iyi. biraz yumuşak kalıyor esneklik insanı virajda düşündürse de yavaş sürüyorsan sıkıntı olacağını sanmam. eline para geçince eibach 5 lik yay alır değişirsin olur biter vesselam.

aynen bende öle düşünüyorum kardeşim şimdilik kesiklere dewam edim para durumunu düzeltinde 5'lik yay alırım dewam ederim (:

Huseyin0727
20-09-2012, 22:40
hocam bende cok uzun zaman kesik yay kullandım fakat şuan spor yay a geçtim kesik yayın tehlikeleri saymakla bitmez faydası ise sekelemez araba fakat spor bir yayda da sekmez ben tein kullanıyorum ve çok memnunum fiyatıda gayet uygun eger düşünürsen yardımcı olabilirim sana.

muratburunce
21-09-2012, 09:23
hocam bende cok uzun zaman kesik yay kullandım fakat şuan spor yay a geçtim kesik yayın tehlikeleri saymakla bitmez faydası ise sekelemez araba fakat spor bir yayda da sekmez ben tein kullanıyorum ve çok memnunum fiyatıda gayet uygun eger düşünürsen yardımcı olabilirim sana.

fiyat nedir sadece önlere düşünüyorum ben çok uygun olması lazım ama :D

Ozgu_Akcan
21-09-2012, 12:35
arkadasım bende de 04 civic ES var 2 sene kadar önce eıbach 5cm yay aldım arabama yaklasık bır ay oncesıne kadar gayet ıyıdı fakat 5 cm yaylar bızım aracların kafasını basmıyo 3 4 cm bosluk kalıyo dıyebılırım. adımız magirüscüye cıkmıstı uskudar bölgesınde dayanamadım gecen ay gıttım 1.5 bakla kestırdım yaylardan suan göruntu 10 numara konfor 0 hıc bır cukura gırmemen gerekıyo dan dun vuruyo canın yanıyo FK nın 6-4 yayları var bırıktır paranı hıc kendını tehlıkeye atma derım gıt temız temız 6-4 yayları tak kafan rahat etsın

Ozgu_Akcan
21-09-2012, 12:38
5 lik yay senın ıstedıgın bıgı aracını basmıcaktır buna emın olabılırsın ;)

muratburunce
21-09-2012, 12:59
5 lik yay senın ıstedıgın bıgı aracını basmıcaktır buna emın olabılırsın ;)

çok baskmak istemiourm ztn fazla basık olmasın ztn şuan önde mügen ek war önde çou yere şuan bile çıkamıyorum ondan dolayı basınca ice yaklaşacak yere :))

Ozgu_Akcan
21-09-2012, 13:00
aracın 98 ıes sanırım onlarda 5.cm nasıl duruyo bılmıyorum sonradan gördum kusura bakma :)

muratburunce
21-09-2012, 13:05
aracın 98 ıes sanırım onlarda 5.cm nasıl duruyo bılmıyorum sonradan gördum kusura bakma :)

ne kusuru estafurullah yardım etmek için yorum atman yeter kardeş saol :)

Ozgu_Akcan
21-09-2012, 13:16
rıca ederım ne demek ;)