PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anakarta 1 ide 1 sata hdd bağlayıp satayı görememe

bilalMW
19-09-2012, 10:06
Asus'ın dandik serisi p5gc-mx 1333 anakartım var. 80 lik hdd ide bağlantılı arkadaş askerde fazlalık hddsi vardı 250 gb al kullan dedi eyv.şimdi ide nin yanında satayı bağlıyorum. siyah olan yere 3th.primary disk diye görmedi baya uğraştım ideyi çıkartım tek sürdüm satayı sonra ideyi taktım v.s gördü.

ama yeniden başlatınca anakartın resmi geliyor kalıyor orada sonra biosa gir çık yapıyorsun sistem açılıyor amma velakin satayı görmüyor.

Neden ? Niçin ? Hedef ben miyim ?

GokhanRS
19-09-2012, 10:07
ide olan harddiski slave yapmayı dene.

bilalMW
19-09-2012, 10:10
o fantaziyide yaptım başkan sonuç hüsran. :(

öncesinde dvd yazdırıcaktım 7 nin. 7 ye geçicektim dvd-rw dvd yazmaz oldu dvd koyuyorsun hata veriyor yazmıyor geri vermiyor neyse s.ktir et dedim. başkasından bulurum dedim bağlayayım dedim ama işte.

senna
19-09-2012, 10:10
biosuda sıfırla pilini sök olmadı sata kablolarına dikkat et

MyDream
19-09-2012, 10:11
Problem sanırım bios update ve biosun yazılımında güncel sata yazılımının gelmesi gibi düşünüyorum. Tabi biosda hdd modun ahci pata birde Comptable gibi bir mode olması lazım burda Comptable seçili olması lazım. Yani ikisini birde kullanabileceği modun seçili olması lazım. Böyle bir seçenek yoksa zaten update :)

bilalMW
19-09-2012, 10:15
Problem sanırım bios update ve biosun yazılımında güncel sata yazılımının gelmesi gibi düşünüyorum. Tabi biosda hdd modun ahci pata birde Comptable gibi bir mode olması lazım burda Comptable seçili olması lazım. Yani ikisini birde kullanabileceği modun seçili olması lazım. Böyle bir seçenek yoksa zaten update :)

onu ayarladım.kablo bağlantıları doğru soketler tam oturmuş durumda. diyorum işte uğraşıyorum görüyor diski görüyor hatta sistem çalışıp bilgisayarımda hddyi görüyorum içindeki dosyalara müdahale edebiliyorum ama bir yeniden başlat hepsi gidiyor.

bios nasıl güncellenir fikrim yok. bu anakart için yeniler kadar kolay olmadığı kesin. :-/

ef186
19-09-2012, 10:15
ATA Configuration gibi bir secenek varmi biosunda ?

P-ATA+S-ATA gibi birlikte secim yapmalisin bios ekranini tahmin edemedigimden bidey diyemiyorum ama satave pata birlikte secilmeli pata seciliyse sadece ide calisir sata seciliyse sadece sata calisir ...

Bi bak bakalim biosa

bilalMW
19-09-2012, 10:17
ATA Configuration gibi bir secenek varmi biosunda ?

P-ATA+S-ATA gibi birlikte secim yapmalisin bios ekranini tahmin edemedigimden bidey diyemiyorum ama satave pata birlikte secilmeli pata seciliyse sadece ide calisir sata seciliyse sadece sata calisir ...

Bi bak bakalim biosa

evet abi zaten ilk bu uğraşa geldiğimde bu ayarı yaptım.

ef186
19-09-2012, 10:17
onu ayarladım.kablo bağlantıları doğru soketler tam oturmuş durumda. diyorum işte uğraşıyorum görüyor diski görüyor hatta sistem çalışıp bilgisayarımda hddyi görüyorum içindeki dosyalara müdahale edebiliyorum ama bir yeniden başlat hepsi gidiyor.

bios nasıl güncellenir fikrim yok. bu anakart için yeniler kadar kolay olmadığı kesin. :-/

biostaki ayarlar da sifirlaniyormu yeniden baslattiginda ?

MyDream
19-09-2012, 10:18
Bios update kısmı sıkıntı eski tip anakartlarda msdos kipine geçiş ihtiyacı duyanlar var direk masaüstünden başlatılanlar var yada boot metoduyla yapılanlar var ama anakartınla ilgili illaki birileri denemiştir bunu daha önce ve paylaşmıştır araştırıp iice bakındıktan sonra başla böyle bişeye unutmadan eski tip anakartlarda bios update hatası ciddi sıkıntı ve problemini kesin çözeceğinin bir garantisi yok belki taktığın diskin birisinin kafasındaki kartta çıkacak arıza yada çok abuk bi yerde yani bunlarıda düşün :)

bilalMW
19-09-2012, 10:18
biostaki ayarlar da sifirlaniyormu yeniden baslattiginda ?

sıfırlanmıyor f10 la kaydedip çıkıyorum ayar aynı kalıyor abi.

MyDream
19-09-2012, 10:20
Asus P5GC-MX/1333 BIOS Güncellemesi (http://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/2651-asus-p5gc-mx-1333-bios-guncellemesi.html)

Windows Üzerinden Otomatik BIOS Güncelleme (http://technopat.net/forum/windows-7/1403-windows-uzerinden-otomatik-bios-guncelleme.html)

ASUS P5GC-MX Bios update sorunu. (http://forum.donanimhaber.com/m_52737335/tm.htm)

İlgili bi kaç konu buldum yardımı olur umarım.

bilalMW
19-09-2012, 10:20
Bios update kısmı sıkıntı eski tip anakartlarda msdos kipine geçiş ihtiyacı duyanlar var direk masaüstünden başlatılanlar var yada boot metoduyla yapılanlar var ama anakartınla ilgili illaki birileri denemiştir bunu daha önce ve paylaşmıştır araştırıp iice bakındıktan sonra başla böyle bişeye unutmadan eski tip anakartlarda bios update hatası ciddi sıkıntı ve problemini kesin çözeceğinin bir garantisi yok belki taktığın diskin birisinin kafasındaki kartta çıkacak arıza yada çok abuk bi yerde yani bunlarıda düşün :)

araştırdım abi onu disketten yapanlar varmış ? :s sor bakayım benim disket okuyucu nerede? :D 250lik sata sağlam gitmeden arkadaşımın pcsinde taktık ayar yapmadan gördü kendi pcsi.

linkler için teşekkürler hemen inceliyorum. :) evet disket üzerindenmiş disket okuyucumda yok malesef.

MyDream
19-09-2012, 10:47
Başka yollarıda var ama yorucu olur bence bi external hdd kabı al geçir hddyi içine kullan 15 20 dolar civarında bulursun zaten kabları hemde ugrasmamıs riske girmemiş olursun :)

Gunes G.
19-09-2012, 11:01
Soylenenleri tek tek yapip hala sonuc alamadiysan ugrasma, sadece sata 250yi tak, kur isletim sistemini, tak sonra 80 ligi al icindeki bilgileri 250'ye, 80 ligide bu kadar canini siktigi icin camdan filan at ya da kaldir bi kenara dursun. 80gb icin bu kadar takla attigina deymez.

Bios update filanda windowstan yapmani onermem, hem sakat, hemde bir aksilik olursa sevgili dos ortamina alisik olmadigin icin toparlaman cok zor olur. O yuzden once dos *(eskiden dos vardi be hey gidi c iki nokta ustuste backslash) ortaminda bu isi nasil yapacagini, komutlari filan iyice bir ogren, ondan sonra yap bios update mios uptade.

bilalMW
19-09-2012, 11:07
Başka yollarıda var ama yorucu olur bence bi external hdd kabı al geçir hddyi içine kullan 15 20 dolar civarında bulursun zaten kabları hemde ugrasmamıs riske girmemiş olursun :)

hani o tak çıkar olanlar var ya hddyi oturtuyorsun çıkarıyorsun aklımdan onlardan bir tane edinmek geçti. :)

Soylenenleri tek tek yapip hala sonuc alamadiysan ugrasma, sadece sata 250yi tak, kur isletim sistemini, tak sonra 80 ligi al icindeki bilgileri 250'ye, 80 ligide bu kadar canini siktigi icin camdan filan at ya da kaldir bi kenara dursun. 80gb icin bu kadar takla attigina deymez.

Bios update filanda windowstan yapmani onermem, hem sakat, hemde bir aksilik olursa sevgili dos ortamina alisik olmadigin icin toparlaman cok zor olur. O yuzden once dos *(eskiden dos vardi be hey gidi c iki nokta ustuste backslash) ortaminda bu isi nasil yapacagini, komutlari filan iyice bir ogren, ondan sonra yap bios update mios uptade.

aynen abi temizinden bir 7 bulayım 80 liği çıkartıp 250liğe kurucam tüm sistemi.

80 liği de ... neyse. :D

hayır anlamadığım görüyor oluyor yapıyorum hddyi görüyor bir re-startta gidiyor amk ona ayar oluyorum ya hep gör ya hiç görme.

bilalMW
19-09-2012, 16:02
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/308178_440303829341881_1906584318_n.jpg
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/548721_440303982675199_1206509505_n.jpghttp://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/527491_440304042675193_1265293801_n.jpg

şimdi şerefsiz hddyi yine gördğ kapatsam unutucak yine :D :(

hata verdi commadnd failed nedir arkadaşlar ?

Gunes G.
20-09-2012, 15:38
Harddiskin *Smart destegi yok sanirim, biostan *smarti kapatirsan duzelme ihtimali var.

*(Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology)

bilalMW
01-12-2012, 22:19
konuyu hortlatmıyorum.Güncelliyorum ki benim durumuma düşüp kimse sinir küpü olmasın.

Asus p5 serisinde fabrika çıkışlı sorunlu sata denetleyici var. Hepsinde yok ama bazı versiyonlarında var.

Asus p5gc-mx/1333 adlı anakartta var kafasına göre sata hddnizi görür görmez t*şak geçer sizle. bilginiz olsun dostlar.

onursumer
01-12-2012, 22:25
bununla ilgili resmi bi bilgi varmı

çizgi elektronikle itribata geç garantisi geçmiş olsada ucuz birşeyse parasız hallederler :)

bilalMW
01-12-2012, 22:28
bununla ilgili resmi bi bilgi varmı

çizgi elektronikle itribata geç garantisi geçmiş olsada ucuz birşeyse parasız hallederler :)

kartın üretim yılı olarak bakarsak altından uzun zaman geçmiş nette ingilizce kaynaklarda bu sorunu yaşayan çok kişi var. dh'de biri söyledi bana. Bu kadar şey denedim. artık hdd'den ya da kablodan velahut hdd'ye yetersiz elektrik gitmesi gibi bir sorun yok eminim ayarlarının hepsini de biostan harfiyen yaptım. yine aynı sorun e ben napayım ?

mesela p5 serisi (tam model kodunu bilmiyorum) bir kartta ilker de var çocuk 3 sata bağlı çalıştırıyor senelerdir.

daha uğraşmam zaten kardeşim. Haziran 2013 gibi inşalalh baba asker :D :D

gelince inşallah güzel bir makineye geçiş yaparım. Donanım v.s oc uğraşma konusunda benden bu kadar.. :)

laptop huzur spec :D

onursumer
01-12-2012, 22:36
biliyorum eski olduğunuda

çizgi servis verirken anakartın tamirat işlemi ile değeri arasında değerlendirme yapıyor

3liralık bi parça değişicekse yapar gonderirler diye dedim :D sende uğraşmamaış olursun eğer lazımsa

bilalMW
01-12-2012, 22:40
biliyorum eski olduğunuda

çizgi servis verirken anakartın tamirat işlemi ile değeri arasında değerlendirme yapıyor

3liralık bi parça değişicekse yapar gonderirler diye dedim :D sende uğraşmamaış olursun eğer lazımsa

yok baydı beni kardeşim gram uğraşmam. 80liği geri taktım oyun olarak et2 pes 13 gerisi çizim programı 0 müzik var. karnaval yetiyor bana. :)

misery1903
01-12-2012, 22:42
Kötü bir öneri olarak sata to ide çevirici ile ikisini de ide üzerinden bağlayabilirsiniz. Çok pahalı birşey değildi diye hatırlıyorum ama bazıları da her anakartta çalışmıyor.Arkadaşınızda filan varsa denenbilir

bilalMW
01-12-2012, 22:44
Kötü bir öneri olarak sata to ide çevirici ile ikisini de ide üzerinden bağlayabilirsiniz. Çok pahalı birşey değildi diye hatırlıyorum ama bazıları da her anakartta çalışmıyor.Arkadaşınızda filan varsa denenbilir

aklıma geldi o çözümde artık ihtiyacım kalmadı 250lik hdd'yi kasa içinde kullanmayı. bir tane ucuza sürücü kutusu gelecek 250liliği genel depolama ihtiyaçlarımda kullanıcağım.