PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İspanya ve Fransa Vizesi Hakkında

mcanx
28-09-2012, 10:24
aralık veya ocak ayında bu iki ülkeden birine ha bide Portekiz de olabilir tamamen turistik amaçlı gitmek istiyorum ama vize hakkında hiçbirşey bilmiyorum.

-Vize fiyatı hakkında bilgisi olan var mı?
-Fransa'da kuzenim var, bu vize almayı kolaylaştırır sanırım?
-diğer ülkelerden birine gitmeye kalksam vize için ne kadar beklerim veya turistik amaçlı ve orada tanıdık kimse olmadığından çok zorluk yaşatırlar mı?

teşekkürler şimdiden

turci
28-09-2012, 10:39
fransada ki prosedürü bilmiyorum ama kuzenin sayesinde fransaya gidersen,
diger ülkeler icin vize almana gerek yok.
eu serbest dolasim dahilinde portekiz ispanya gezersin karayolu ile,
durup vize soran gümrük yok.
önemli olan eu icinde bir ülkeye yasal olarak giris yapmak. (ingiltere haric, herkesi almiyorlar)

Tahir
28-09-2012, 10:48
Fransa vize konusunda zor ülkelerden biri.Türkiyeye geri döneceğinizi ispatlayacak evrakları iyi hazırlayın(çalışma belgeleri,banka hesap hareketleri,tapu vs.)Turistik amaçlı gidecekseniz kuzeninizin yollayacağı davetiye,ya da konfirme edilmiş otel rezervasyonuda şart.

mcanx
28-09-2012, 11:09
fransada ki prosedürü bilmiyorum ama kuzenin sayesinde fransaya gidersen,
diger ülkeler icin vize almana gerek yok.
eu serbest dolasim dahilinde portekiz ispanya gezersin karayolu ile,
durup vize soran gümrük yok.
önemli olan eu icinde bir ülkeye yasal olarak giris yapmak. (ingiltere haric, herkesi almiyorlar)

hakkaten böyle bişey varsa bu benim için daha iyi aslında, tercih yapmak zrounda kalmam en azından :) teşekkür ederim

Fransa vize konusunda zor ülkelerden biri.Türkiyeye geri döneceğinizi ispatlayacak evrakları iyi hazırlayın(çalışma belgeleri,banka hesap hareketleri,tapu vs.)Turistik amaçlı gidecekseniz kuzeninizin yollayacağı davetiye,ya da konfirme edilmiş otel rezervasyonuda şart.

kuzen okul için değil, orada yaşıyor. halalar teyzeler falan hepsi aynı zamanda Fransa vatandaşı. 4-5 ev var bunlardan birini gösterebiliriz heralde? otelde veya öğrenci evinde kalmıycam yani onu demek istiyorum :) teşekkürler yardımınız için

he bide tahmini vize alım süresini biliyor musunuz?

DERAN_TUYNER
28-09-2012, 11:11
bizim vizecimiz benden alıgını soylersen numarayı yardımcı olur Türkmenistan hariç heryere vize alabiliyor

Firma adı ATA TUR

Tel : 0536 477 33 81

YETKILI KISI : HASAN ALIKAN

turci
28-09-2012, 12:21
hakkaten böyle bişey varsa bu benim için daha iyi aslında, tercih yapmak zrounda kalmam en azından :) teşekkür ederim

ben almanya vizesi ile gelen misafirlerimi arac ile hollanda fransa gezdiriyorum,sorun yok.
birak vizeyi daha durdurup ehliyet bile soran olmadi :)

hollandada cigara serbest oldugundan ara ara alman tarafinda ot kontrolü oluyor ama bana oda denk gelmedi.

yiğit
28-09-2012, 12:27
Bende fransa icin bugun vizemi alicam.eger varsa tapu,banka hesap ozeti,ucak bileti ve otel rezervasyonunu ekleyin mutlaka.davetiye alabilirseniz fransadan oda faydali olur.artik fransa vize basvurusu icin harbiyedeki ofise bizzat randevu ile gidiyorsunuz parmak izi kaydi ve biometrik fotonuzu aliyolar.85 euro vize ucreti var

mcanx
28-09-2012, 13:57
bizim vizecimiz benden alıgını soylersen numarayı yardımcı olur Türkmenistan hariç heryere vize alabiliyor

Firma adı ATA TUR

Tel : 0536 477 33 81

YETKILI KISI : HASAN ALIKAN

çok teşekkür ederim işler kesinleşsin hemen arıyorum kendisini :)

mcanx
28-09-2012, 13:58
ben almanya vizesi ile gelen misafirlerimi arac ile hollanda fransa gezdiriyorum,sorun yok.
birak vizeyi daha durdurup ehliyet bile soran olmadi :)

hollandada cigara serbest oldugundan ara ara alman tarafinda ot kontrolü oluyor ama bana oda denk gelmedi.

şimdi kuzenle konuştum aynen söylediğiniz gibi hiç sıkıntı yok diyo :) vizemi fransadan alıcam biraz fransa sonrasında ispanya yapıcam gibi gözüküyor :)

XoR
28-09-2012, 14:04
Alacağın Schengen ile hepsine girebilirsin. Sadece Almanya arıza yapıyor başka ülke Schengeni ile aldığın ülkeye gitmeden Almanyaya gidersen almıyo :)

Ben İtalya'dan multi aldı 6 aylık. Önce İspanyaya gitti peşinden italya peşinden Almanya hiç sıkıntı olmadı.

Hollanda geçişlerinde 12 ay Belçika sabah akşam gittim geldim hiç polis durdurmadı.

powERS
28-09-2012, 14:09
bende yılbasında italyada olmayı planlıyorum. pasaport cıkartma ıslemını onumuzdekı hafta halledıcem basvuru randevu fılan.

ıtalya vızesı ıcın neler yapmak lazım peki bilen varmı benimkide tamamen turistik olucak 1 hafta kadar kalıcam. hatta 6 gun.

kız arkadasım 3 hafta once gıttı yılbasına kadar orada gıdıp onunla bırlıkte donucez ne gıbı işlemler yapmalıyım ? hangı yolu ızlemelıyız ?

Kaan
28-09-2012, 14:12
Fransa vize konusunda aşırı kastırıyor haberin olsun.Kuzenin varmış onu kullarak biraz daha durumu basitleştirebilirsin.

Başvurunu yapmadan önce bütün evrakların hazır olsun kuzenini kullanmadan Fransaya başvurucaksan yada diğer konsolosluklara gidiş dönüş biletlerin kalıcak yerin Otel Rez.vs hepsini hazırlaman gerekiyor önceden.

Vizeyi nerden alıyosan ilk o ülkeye girmeye dikkat et daha sonra tekrar ordan alırsan vize ve oraya hiç gitmemişsen zorluk çıkartırlar.

Daha önceden schengen ile girişin varsa sorunsuz alırsın vizeni.

21 ekimde Litvanya,Letonya,Estonya ve Finlandiya ya gidicem italyadan 5 x Multi aldım tanıdık var diye italyaya hiç girmicem mesela ama daha önceden schengen ile girişim var diye sorun olmuyor

Bu arada XoR korayın dediği doğrudur Almanya kendi ülkesi dışında ki schengen lerin hepsinde HIR çıkartıyor kapıda

mcanx
28-09-2012, 21:03
Bide şu var bu yılbaşından sonra eski pasaportlar geçersiz olucak diye duydum, bu işin aslı nedir? Gerçekten var mı böyle bişey? (pasaportu 2012 haziranda aldım daha)

gorke
28-09-2012, 21:16
tüm bilgiler doğru, bnm eklemek istediğim eski tip pasaportları kabul etmiyorlar artık. fransayı net bilmiyorum ama ispanya eski tip pasaportu kabul etmiyor. esasında adı üstünde şengen. ne demek eub üyesi ülkelere giriş ama almanyanın bu tarz bi pisliği var ama böyle bişey yapmaya hakları yok. bir çok arkadaşım almanyaya farklı bir şengenle girdi ama biraz tersleşmek zorunda kaldılar ama girdiler. ayrıca alcağın şengen vizesinin multi olması lazım. örneğin c tipi turistik ispanya vizesi aldın ama single verdiler. bu demek oluyo ki başka bir ülkeye geçemezsin. ssk çalışanıysan hesapta paran filan varsa daha kolaylaşıyor.

mcanx
29-09-2012, 07:10
tüm bilgiler doğru, bnm eklemek istediğim eski tip pasaportları kabul etmiyorlar artık. fransayı net bilmiyorum ama ispanya eski tip pasaportu kabul etmiyor. esasında adı üstünde şengen. ne demek eub üyesi ülkelere giriş ama almanyanın bu tarz bi pisliği var ama böyle bişey yapmaya hakları yok. bir çok arkadaşım almanyaya farklı bir şengenle girdi ama biraz tersleşmek zorunda kaldılar ama girdiler. ayrıca alcağın şengen vizesinin multi olması lazım. örneğin c tipi turistik ispanya vizesi aldın ama single verdiler. bu demek oluyo ki başka bir ülkeye geçemezsin. ssk çalışanıysan hesapta paran filan varsa daha kolaylaşıyor.

artık bakıcaz bi çaresine :(

powERS
29-09-2012, 09:31
Hayir 2010 dan beri ab uyum cercevesine gore Turkiye de epasaport uygulamasina gecilmis yani senin aldign pasaport yeni tip olmasi lazim onu bi arastir

Thracian
29-09-2012, 10:22
eski pasaportlar 2015 e kadar geçerli diye okumuştum dün akşam e pasaport.comda,,

bağkurluğum yıllık 10.000tl vergi ödüyorum avrupada multi almamı engelleyecek bir şey varmı? üstüme tapu yada araç yok ama ticari sicilim ve banka hesaplarım kabarık

Thracian
29-09-2012, 10:24
e-Pasaport (http://www.epasaport.gov.tr/hakkinda/sikcasorulansorular.aspx)

ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.

Thracian
29-09-2012, 10:25
Eski pasaportumun geçerlilik süresi e-Pasaportuma eklenecek mi ?
Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz e-Pasaportunuza kanuni süreyi aşmayacak şekilde harçsız olarak aktarılacaktır.

Zamanın varsa defter parası verip pasaportunu yenileyebilirisn

mcanx
29-09-2012, 10:35
aynen sağolasın sıkıntı yok o zaman pasaportta, vize işlemleri için evrakları ayarlayıp hemen Deran Bey'in önerdiği kişiyi arayıp bi görüşücem

mbulur
30-09-2012, 03:33
Büyükelçiliklerin ve konsoloslukların onay verdiği bir aracı kuruluş var. Adı VFS linki:

France Visa Information - Turkey - Home Page (http://www.vfsglobal.com/france/turkey/)

Birçok AB üyesi büyükelçilikler ve konsolosluklar turizm, akraba ziyareti vs. gibi kısa süreli seyahat amaçlı vize başvurularını sadece bu aracı kurum vasıtasıyla kabul ediyor. Yani siz direkt olarak konsolosluğa başvuru yapamıyorsunuz. Yukarıdaki aracı kurum haricinde başka bir vize hizmeti veren yere başvuru yapmayın, çünkü onlarda sonuçta evraklarınızı gidip bu aracı kuruma teslim edecek ve sizden ayrıca bir hizmet bedeli alacak, konsolosluklar artık yukarıdaki yetki verdiği şirket harici aracı kurum kabul etmiyor. Vize başvuru ücreti 80 Avro ve bu rakama aracı kurumun aldığı 20 Avro bedel dahil.

Fransa konsolosluğunun web sayfasında vizeyle ilgili tüm bilgiler ayrıntılı olarak yer alıyor. Mutlaka seyahat sağlık sigotası yaptırmanız gerekecektir, Chartis sigorta üzerinden yaptırabilirsiniz.

h22ek
30-09-2012, 12:55

eğer tüm ülkerelere, schengen ülkelerinden birisine girdikten sonra tek seferde geçiş yapılacaksa tek girişli vize yeterli olur... mesela tek girişli vize alındı, 15 gün konaklama sınırın var... bu vize ile fransaya girip 15 günde SCHENGEN ÜLKELERİNİN DIŞINA ÇIKMADAN istenilen ülkelere geçiş yapılabilmekte...

punto_multijet
03-10-2012, 11:44
bayramda fransaya gidicem ancak kafama takılan soyle bir durum var yunanistan vizesiyle gidiş yapıcam devam eden bir vize oldugu için. merak ettiğim nokta fransadan ucakla italyaya gecicem o sırada herhangi bir sıkıntı olur mu? Türkiye dönüşü İtalyadan olacak boyle bir durumda herhangi bir sıkıntı yasanır mı?

powERS
03-10-2012, 14:14
Beyler acil yardima ihtiyacim var

Pasaport randevusuna geldim simdi
6 aylik pasaport cikartcaktim
Memur kisi avrupa ulkelerine cikmak icin en az 1 yillik pasaport istediklerini soyledi yoksa vize vermiyorlarmis dogrumu varmi boyle bisey
Yilbasinda 1 haftaligina italyaya gidicem kismetse
Duruma gore tekrar harc yatiricam

Varmi bu konuyla ilgili bilgisi olan?

Kaan
03-10-2012, 14:14

Memur kisi avrupa ulkelerine cikmak icin en az 1 yillik pasaport istediklerini soyledi yoksa vize vermiyorlarmis dogrumu varmi boyle bisey

evet 1 sene minimum çıkartmalısın paran varsa paraya kıy 10 sene çıkart sonra pişman olursun konsolosluk başvurularında minimum 6 geçerli pasaport der ama aldığın günden sonra geçen sürede sayılıyor 1 sene minimum çıkart

turci
03-10-2012, 14:25
bayramda fransaya gidicem ancak kafama takılan soyle bir durum var yunanistan vizesiyle gidiş yapıcam devam eden bir vize oldugu için. merak ettiğim nokta fransadan ucakla italyaya gecicem o sırada herhangi bir sıkıntı olur mu? Türkiye dönüşü İtalyadan olacak boyle bir durumda herhangi bir sıkıntı yasanır mı?

karayolu ile kontrol olmadığından rahat edebilirsin ama uçak ve gemi seyahatlerinde kontrol var ve sıkıntı çıkabilir, iyi araştırmanızda fayda var.
ben vizesiz Yunanistan girişi ile gemi ile italyaya geçmiştim ve pasaport kontrolü yapmışlardı.
bende Almanya suresiz oturumu olduğu için sıkıntı yaşamıyorum ama sizinki farklı.
dediğim gibi yetkili yerlerden sağlıklı bilgi alın.

ahk
03-10-2012, 14:27

vize alacağın tarihte en az 6 ay daha geçerli pasaport lazım burdan yola çıkarsan şimdi pasaport alsan aralıkta pasaportunun bitimine 4 ay kalıcak ;)
yani en az 1 yıl demek yanlış ama en az 1 yıllık almazsan da olmuyor :)

powERS
03-10-2012, 14:36
evet 1 sene minimum çıkartmalısın paran varsa paraya kıy 10 sene çıkart sonra pişman olursun konsolosluk başvurularında minimum 6 geçerli pasaport der ama aldığın günden sonra geçen sürede sayılıyor 1 sene minimum çıkart

vize alacağın tarihte en az 6 ay daha geçerli pasaport lazım burdan yola çıkarsan şimdi pasaport alsan aralıkta pasaportunun bitimine 4 ay kalıcak ;)
yani en az 1 yıl demek yanlış ama en az 1 yıllık almazsan da olmuyor :)

Tamamdir beyler sagolun islemi hallettim simdi bilgilendirme iyi oldu.

dincer07
03-10-2012, 15:50
Fransaya vize başvurusunda bulunma kuzenin burada olduğu için vermezler burada kalacağını düşünürler. Herhangi bı Avrupa ülkesine vize aldığın zaman tüm avrupayı o vizeyle dolaşırsın sadece ingiltereye gidemezsin...

dincer07
03-10-2012, 15:53

Hiç bı sıkıntı olmaz ustam schengen vizesi ile her yeri dolaşırsın sadece dikkat çekersen soru sorarlar neden geldin diye sakın akrabam var deme tatile geldim de...

punto_multijet
03-10-2012, 15:55
Hiç bı sıkıntı olmaz ustam schengen vizesi ile her yeri dolaşırsın sadece dikkat çekersen soru sorarlar neden geldin diye sakın akrabam var deme tatile geldim de...

eyvallah. dah aonceki seyahatlerimde hep karayoluyla geciş yaptık dogal olarak durduran eden hiçbişey olmadı ama bu sefer ucakla ulke değiştireceğimizden meraktaydım iyi oldu bu yazılar :)

dincer07
03-10-2012, 16:00
eyvallah. dah aonceki seyahatlerimde hep karayoluyla geciş yaptık dogal olarak durduran eden hiçbişey olmadı ama bu sefer ucakla ulke değiştireceğimizden meraktaydım iyi oldu bu yazılar :)

Fransa o konuda cok dikkatlidir durdurduğu zaman tatil için geldim gezeceğim dedinmi inandilarmi TMMdir dikkat çekme yeter :)

Kaan
03-10-2012, 16:04

valla adaş bizim bayram planıda Litvanya,Letonya,Estonya,Finlandiya dı ancak tur şirketiyle iligli sorun oluştu bende italyadan vize bastırmıştım tanıdık diye italyaya hiç girmedim ama daha once schengen ile girişim var diye sıkıntı olmaz dediler

şimdi plan Köln,Amsterdam,Brüksel,Paris,Lüksemburg a döndü benide korkutan Almanya oldu dolayısıyla onlarda çok kıllık yapıyor gidip bide Alman mı bastırsak napsak şuan onu düşünüyoruz:confused:

punto_multijet
03-10-2012, 16:34
valla adaş bizim bayram planıda Litvanya,Letonya,Estonya,Finlandiya dı ancak tur şirketiyle iligli sorun oluştu bende italyadan vize bastırmıştım tanıdık diye italyaya hiç girmedim ama daha once schengen ile girişim var diye sıkıntı olmaz dediler

şimdi plan Köln,Amsterdam,Brüksel,Paris,Lüksemburg a döndü benide korkutan Almanya oldu dolayısıyla onlarda çok kıllık yapıyor gidip bide Alman mı bastırsak napsak şuan onu düşünüyoruz:confused:

Almanyada sıkıntı olacagını sanmıyorum ya. tanıdık yok ama ona ragmen en uzun 4 gun surdu Almanyadan vizeyi almak :) sıkıntı cıkarcaklarını sanmıyorum bencede Almanyadan alın en guzeli.

powERS
06-10-2012, 22:10
konuyu baltalamak gıbı olmasında.

yılbasında ıtalyada olucam arkadaslar. kız arkadasımla. oda bende bılmıyoruz.

9 gun tatıl yapıcaz.

nerelere gıtmelıyız neler gormelıyız?

yılbasında ozellıkle hangı sehırde olmalıyız ?

restoran bar dısko onerısı olan varmı?

ıtalya bılenler el etsın lutfen.

powERS
15-10-2012, 16:37
uppp yokmu suraya gıt fılan dıyıcekler ?

piza
mılano
venedık
roma

rotamız bu sekılde gıdıcek. pizada 3 gece diğerlerinde 2 şer gece kalıcaz.

turci
15-10-2012, 18:49
ben gitmedim ama roma,floransa falan iyi diyor giden arkadaslar.
ayrica venedik icin dedikleri, iyi geciriyorlar seklinde :)

powERS
15-10-2012, 22:03
ben gitmedim ama roma,floransa falan iyi diyor giden arkadaslar.
ayrica venedik icin dedikleri, iyi geciriyorlar seklinde :)

vallahamı ? :S bak zaten venedikten nasıl sıyırttırsam dıyorum :D