PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik Şanzıman ve 3 Pedal

Ken_Block
28-09-2012, 11:18
?v=EGe88c7nNYA

Bu video'da araç otomatik veya yarı otomatik şanzıman.
Ancak neden 3 pedal?
Virajlara girerken frenle birlikte gaza hafif dokunurken soldaki pedalada basıyor.
Bir açıklaması var mı?

bLackModeL
28-09-2012, 11:34
vitesi geri düşürmek için kilit galiba bi yanlıslıga kurban gitmesın dıye

Ken_Block
28-09-2012, 11:36
vitesi geri düşürmek için kilit galiba bi yanlıslıga kurban gitmesın dıye

valla ilk defa görüyorum çok ilginç aslında:)

Ome_RS
28-09-2012, 11:38
bence o arabada manuel sanzıman var dogbox mu ne deniyodu galiba ama ileri geçişlerde debriyajsız gecebiliyo düşürürken hell and toe tapıp debriyajla vites düşürüyo

131mirafiori
28-09-2012, 11:39
Çok ilginç değil olması gereken bence sıralı şanzıman var araçta + olduğunda dişliler geçiş yapabiliyor - olduğunda da vites geçişini bir sakatlık olmadan yapabilmesi için debriyaja basıyor... Yada bunun gibi bir şey :D

Ken_Block
28-09-2012, 11:53
Teşekkür ederim bu konuda aydınlandım ama bir soru takıldı yine jeton köşelidirde benim:) manuel şanzıman varsa neden basmıyor debriyaja?

dirk
28-09-2012, 11:54
araba manuelden otomatiğe cewrildiyse pedal'ı sökmemişlerdir ayak alışkanlığı bazen basıyor adamda =)

Ken_Block
28-09-2012, 16:34
araba manuelden otomatiğe cewrildiyse pedal'ı sökmemişlerdir ayak alışkanlığı bazen basıyor adamda =)

hahaha:D:D

TünayK
28-09-2012, 16:36
Teşekkür ederim bu konuda aydınlandım ama bir soru takıldı yine jeton köşelidirde benim:) manuel şanzıman varsa neden basmıyor debriyaja?

debriyaja basmadan bir üst vitese geçebiliyor ama vites küçültürken rev match yapması lazım yoksa tekeri kilitler yada en iyi ihtimal aracın dengesini bozar...bundan 3 pedal var...

Ken_Block
28-09-2012, 16:39
debriyaja basmadan bir üst vitese geçebiliyor ama vites küçültürken rev match yapması lazım yoksa tekeri kilitler yada en iyi ihtimal aracın dengesini bozar...bundan 3 pedal var...

peki biz kendi otomobilimizde böyle bişey yapsak tabii vites yükseltirken "kıyırrctt" diye ses gelir tam noktayı mı tutturmak lazım vites değiştirmek için:soru:

TünayK
28-09-2012, 16:43
peki biz kendi otomobilimizde böyle bişey yapsak tabii vites yükseltirken "kıyırrctt" diye ses gelir tam noktayı mı tutturmak lazım vites değiştirmek için:soru:

en ufak sıkıntıda herkesin tuttuğu kendine olur...gerek yok basıver debriyaja sen...

B.Battal
28-09-2012, 16:47
en ufak sıkıntıda herkesin tuttuğu kendine olur...gerek yok basıver debriyaja sen...

Cooper'ın tokmak da tokmak hani ..

levent
28-09-2012, 16:57
sequential yani sıralı şanzıman, vites büyütürken debriyaja gerek yoktur. sadece ilk kalkış ve vites küçültmede debriyajı kullanırsınız..

Ken_Block
28-09-2012, 18:28

basıyoruz da farklı etkinlik arayığına girdim:D

Cooper'ın tokmak da tokmak hani ..

evet evet sonuna kadar haklısın:):)

sequential yani sıralı şanzıman, vites büyütürken debriyaja gerek yoktur. sadece ilk kalkış ve vites küçültmede debriyajı kullanırsınız..

parçalar yerine oturdu hepinize teşekkür ederim:):)

Osman Bahadır
28-09-2012, 18:36
It's a sequential gearbox, it uses a so called dog clutch instead of a syncromesh as in your standard H pattern manual transmission. That dog clutch enables quick shifts and because torque needs to be interrupted for only a moment, the clutch isn't used while shifting gears, only for standing starts.

Mirage2000H