PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yaris hybrid'i inceleyen varmı?

tylan
30-09-2012, 21:13
selam arkadaşlar bugün internette gezinirken yarıs hybrid e denk geldim biraz resimlerine baktıktan sonra Aydoğan toyota plazayı aradım plazanın müdürü elllerinde olduğunu söyledi kısmetse salı günü gidip bakıcam ciddi ciddi almayı düşünüyorum. aracın satıs fiyatı 48.750 mış bana fiyatı uygun geldi. acaba sıtede benden önce inceleyenler donanımını bilenler varmı telefonda donanım listesını sormayı akıl edemedim :)

onursumer
30-09-2012, 21:36
araç çok yeni inceleme fırsatım olmadı kısmetse kasımda fuarda bakarım ama açıkcası beni hybrit araçlarda en çok bakım kısmı ilgilendiriyor

3 yıl içerisinde ortalama 70-80 bin km kullnıldığını saydığımızdaki bakım masrafı ne acaba

civiclerde sarj tutmama sorunu duymuştum belli bir sure sonraki pilleride çok ucuz değildi yani yakıttan yaptığımız ekonomiyi 2 sene sonra pilllere harcayacaksak bi anlamı yok :D

tylan
30-09-2012, 23:07
araç çok yeni inceleme fırsatım olmadı kısmetse kasımda fuarda bakarım ama açıkcası beni hybrit araçlarda en çok bakım kısmı ilgilendiriyor

3 yıl içerisinde ortalama 70-80 bin km kullnıldığını saydığımızdaki bakım masrafı ne acaba

civiclerde sarj tutmama sorunu duymuştum belli bir sure sonraki pilleride çok ucuz değildi yani yakıttan yaptığımız ekonomiyi 2 sene sonra pilllere harcayacaksak bi anlamı yok :D

Valla ben hybridlere çok uzağım ama şu sıralara ılgımı çekmeye başladı benzin fıyatları sağolsun ben şahsen 3 yılda 50.000 km bıle zor yaparım. genellıkle şehir içinde evle iş arasında gidip gelmeye kullanıcam bide senelerdir toyota kullanıyoruz şuan 2010 dizel corollamızda hiç bir sorun yaşamadık bu zamana kadar o yüzden toyota benim gözüme her zaman sorunsuz gelıyor bıde +2 yıl garanti yaptırdımmı tadından yenmez 4 sene sonra satarım zaten alan düşünsün :D

SGTI
30-09-2012, 23:13
Tabiki toyota guzel bir marka ama ama yeni bir teknolji almadan once beklenmesi taraftariyim.Isinize karismak gibi olmasin tabi

darkmoon
30-09-2012, 23:15
twizy gelicek yakında bende twizy düşünüyorum ciddi ciddi bence onu bekleyin. yerli üretim de olursa twizy fiyatı avrupaya görede düşük olur.. şu anda avrupa satış fiyatı 7 bin euro.. 15 bin tl gibi bir şey.. elektrikli araçlara zaten vergi yok yurtdışından ithal bile gelse 15 bin tl ye gelir gene..

Osman Bahadır
30-09-2012, 23:20
Toyota'nın prius tecrübesi tartışılmaz. Yaris hybrid de şehiriçinde kullanılmak için güzel bir alternatif. Ama benim şahsi tercihim plug-in hybrid'lerdir. Zaten yeni prius da bu şekilde. Yani imkan varsa doğrudan şebekeden şarj edilip menzili bitene kadar hiç benzin kullanmadan ilerleyebilen, benzinli motoru sadece şarjı bittiği ve şarj etmediğiniz zamanlarda kullanan modeller.

tylan
01-10-2012, 00:03
Tabiki toyota guzel bir marka ama ama yeni bir teknolji almadan once beklenmesi taraftariyim.Isinize karismak gibi olmasin tabi

esttağfurulah danışmak için açtım bu konuyu teknoloji yeni ama toyota bu konuda yeni değil ama :confused::confused::confused:

tylan
01-10-2012, 00:18
twizy gelicek yakında bende twizy düşünüyorum ciddi ciddi bence onu bekleyin. yerli üretim de olursa twizy fiyatı avrupaya görede düşük olur.. şu anda avrupa satış fiyatı 7 bin euro.. 15 bin tl gibi bir şey.. elektrikli araçlara zaten vergi yok yurtdışından ithal bile gelse 15 bin tl ye gelir gene..

twizy e şimdi baktım google'da ama tek kişilik bana en azından dör kişilik araç lazım yeri geldiğinde uzun yolada çıkabilmem lazım

tylan
01-10-2012, 00:21
Toyota'nın prius tecrübesi tartışılmaz. Yaris hybrid de şehiriçinde kullanılmak için güzel bir alternatif. Ama benim şahsi tercihim plug-in hybrid'lerdir. Zaten yeni prius da bu şekilde. Yani imkan varsa doğrudan şebekeden şarj edilip menzili bitene kadar hiç benzin kullanmadan ilerleyebilen, benzinli motoru sadece şarjı bittiği ve şarj etmediğiniz zamanlarda kullanan modeller.

bana 50 km hızda da yeter ev ile iş arası uzaklığım 3 km yolun yarısı şehir içi zaten bu süre içinde bedavaya gitmek benım işime gelir :)

darkmoon
01-10-2012, 00:34
benim merakım bu araçların üstündeki bataryalar.. renault bile ze lerinde elektrikli serilerinde ayda 45 euro batarya kirası alıyor yani aracı alırken bataryasız alıyorsunuz esasen bataryayı kiralıyorsunuz.. bu araçlardaki bataryaların ömrü performansı ne olur civiclerdeki şarj tutmama olayını bende duydum mantıklıda geldi neticede bu araçlarında üstünde notebook cep tellerimizdeki lityon ion bataryalar gibi aküler var illaki bir performans ömrü olucakdır..

tylan
01-10-2012, 00:40
benim merakım bu araçların üstündeki bataryalar.. renault bile ze lerinde elektrikli serilerinde ayda 45 euro batarya kirası alıyor yani aracı alırken bataryasız alıyorsunuz esasen bataryayı kiralıyorsunuz.. bu araçlardaki bataryaların ömrü performansı ne olur civiclerdeki şarj tutmama olayını bende duydum mantıklıda geldi neticede bu araçlarında üstünde notebook cep tellerimizdeki lityon ion bataryalar gibi aküler var illaki bir performans ömrü olucakdır..

Benimde aklım karıştı şimdi az önce prıuslara baktımda 0 ken 120.000 tl olan araçlar 56-66.000 arası satılıyor acaba onlarda'da honda gibi batarya sorunumu yaşandı :confused::confused::confused:

darkmoon
01-10-2012, 02:10
neticede batarya yada aküyle çalışan her tür şarjlı aletin bir batarya akü ömrü vardır.. cep tellerimiz notebooklar arabalarımızdaki aküler v.b illaki bu araçların üstündeki bataryalarında bir kullanım ömrü vardır belli bir periyoddan sonra değişmesi gerekir diye düşünüyorum.
o yüzden zaten renault bu işi şansa bırakmayıp batarya olayını kiralama işine girdi..

tylan
02-10-2012, 17:37
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/547996_375107582565702_852649262_n.jpg

bugun gidip inceledim bayağı bir hoşuma gitti gerek tipi gerekse donanımı çok iyi kullanabılme gibi bir fırsatım olamadı yalnız ama çalıştırdım sesizliği çok güzel 2 donanım çeşidi ile üretilecekmiş plazadakı boş modelıydı (dijital klıma torpido soğutucusu 4 hava yastığı geri dönüş kamerası navigasyon var ) benim düşündüğüm bunların yanında cam tavan , çelik jant,gündüz ve sis farı olan modeli 51.000 tl yalnız o.bakalım expertizleri bugun yokmuş plazada kaç paraya sayıcaklarını bilmiyorlar benım bmw i çok ölü paraya saymazlarsa Allah'ta nasip ederse alıcam :)

Shadow_Dancer
02-10-2012, 17:40
51 lira ciddi bir rakam.. Kendini ne kadar sürede amorti ediyor ki ?

tylan
02-10-2012, 17:43
51 lira ciddi bir rakam.. Kendini ne kadar sürede amorti ediyor ki ?

valla bilmiyorumki bu benzın zamları devam ederse amaorti etmesı pek uzun sürmıcek gibime geliyor :)

Shadow_Dancer
02-10-2012, 17:58
Dogrudur ama arada bi sürü dizel seçenegi var.. 1.4 altı sınıfta alternatif çok.. güzel bi yazılımla tüketimler ortada. Bu arabayı aldıgında ikinci elde ki deger kaybın başka bir araba alacak kadar fazla olur..

tylan
02-10-2012, 18:02
Dogrudur ama arada bi sürü dizel seçenegi var.. 1.4 altı sınıfta alternatif çok.. güzel bi yazılımla tüketimler ortada. Bu arabayı aldıgında ikinci elde ki deger kaybın başka bir araba alacak kadar fazla olur..

toyota nin ikinci eli iyi özellikle çanakkale'de bide 4 sene biner satarım diyordum ama alırsam satma gibi bir planım olmaz uzun vade'de binerim.ilk baş dizelini düşünüyordum ama hybridlerin makyajı çok güzel led stop ve farlar ön görünüm çok hoşuma gidiyor.Şahsen başka bir marka şuan düşünmüyorum çünkü Aydoğan toyota ile daha önce çok alışverişimiz oldu servis masraflarında'da bana bayağı bir indirim yapıyorlar sağolsunlar bide bakım masrafıda düşük olucak çünkü araçta debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ayrıca elektronik cvt şanzıman var

bu arada 4 hava yastığı demiştim 7 hava yastığı bulunuyormuş bide elektronık denge sistemi ve bluetoth'ta standart

Shadow_Dancer
02-10-2012, 18:08
Hakkında hayırlısı olsun, araba işi aşk işi ama 51i versem 51 ay uyuyamam ben buna :D

tylan
02-10-2012, 18:17
Hakkında hayırlısı olsun, araba işi aşk işi ama 51i versem 51 ay uyuyamam ben buna :D

Teşekkürler valla bi defa verip benzıncılerden uzak duracağımı bileceğim için ben rahat rahat uyucam :) cunku çok şehir içinde gezıyorum dizel corolla bile 7.2 yakıyor sürekli dur kalk yaptıgım için

Evrenoz
02-10-2012, 18:29
3 yılda 50.000 km..

Hesap kitap yapmak lazım.. Benzinli düşük hacim alsam, dizel alsam kaç para yakarım bu aracı alsam kaç para yakarım diye.. 51.000 TL ciddi bir meblag. 35.000 TL'ye dizel bir araç alırsan mesela (Hyundai i20 mesela ) 3 yılda 15.000 TL kazandıracak mı sana?

Ayrıca batarya konusu da iyi araştırılmalı.. 3-4 sene sonra biten bataryalar yenilenecekse bu masraf da hesaba katılmalı..

turbo&quattro
02-10-2012, 18:31
Allah hybrid den bin kere razi olsun . Kiz arkadasimin arabasi 2010 model ve su an 81k mil de yani yaklasik 130k km . Arabadan inmiyor gibi birseyiz. Yakiti inanilmaz az ve genel bakimlari haricinde extradn birsey yapmiyoruz . İmkan varsa hangi marka olursa olaun hybrid alinir .

Ufuk
02-10-2012, 18:31
çok değilmi 51 lira ? 2.el 25e falan dizel alınıp kalan paraylada mazot atılır ki 26.000tl=6046lt(4.30lira dedim).5lt/100km ortalama tüketime sahip bir araçta 6046lt mazot ile 120.920km yol yapabilirsiniz demektir.Ki eğer tüketimi düşürücü bir yazılım yapılırsa 125.000km bile yapılabilir.satarkende en fazla 5-6tl zarar edip satarsınız.

Hayırlısı her türlü güle güle kullanın demek düşer.

onursumer
02-10-2012, 19:13
Allah hybrid den bin kere razi olsun . Kiz arkadasimin arabasi 2010 model ve su an 81k mil de yani yaklasik 130k km . Arabadan inmiyor gibi birseyiz. Yakiti inanilmaz az ve genel bakimlari haricinde extradn birsey yapmiyoruz . İmkan varsa hangi marka olursa olaun hybrid alinir .

hangi aracın hybridi kullanıyorsunuz

eğer dediğin gibiyse ve masrafı yoksa çok mantıklı ozellikle turkiye şartlarında :D

CTG
02-10-2012, 19:20
50 bin yarise inanılmaz rakam isterse 0.1 lt yaksın

Dizel golften şaşmam ben olsam, yok mu tdi dsg ikinci el o paraya?

tylan
02-10-2012, 19:26
50 bin yarise inanılmaz rakam isterse 0.1 lt yaksın

Dizel golften şaşmam ben olsam, yok mu tdi dsg ikinci el o paraya?

bir ara golf düşündüm ama sahipleri uçmuş resmen birde ikinci el istemıyorum artık tuhafık diyin istersenız ama 0 olmadıkça içime sinmiyor sırf bu yuzden hepsi çok temiz olmasına rağmen 1 yılda 3 tane araç değiştirdim

turbo&quattro
02-10-2012, 19:30
hangi aracın hybridi kullanıyorsunuz

eğer dediğin gibiyse ve masrafı yoksa çok mantıklı ozellikle turkiye şartlarında :D

TR"de olacagini hic sanmiyorum burada bile cok az . Simdituketim degerine baktim 35mpg diyor sehir ici . Ben kendi arabamla sehir ici 15mpg aliyorum .

Lexus hs250h

Shadow_Dancer
02-10-2012, 19:31
Olm yusuf o arabayı bizim burda satsalar, 2 ay egitim vermeleri lazım :) boeing kokpiti gibi o ne spor gazetesi

tylan
02-10-2012, 19:32
3 yılda 50.000 km..

Hesap kitap yapmak lazım.. Benzinli düşük hacim alsam, dizel alsam kaç para yakarım bu aracı alsam kaç para yakarım diye.. 51.000 TL ciddi bir meblag. 35.000 TL'ye dizel bir araç alırsan mesela (Hyundai i20 mesela ) 3 yılda 15.000 TL kazandıracak mı sana?

Ayrıca batarya konusu da iyi araştırılmalı.. 3-4 sene sonra biten bataryalar yenilenecekse bu masraf da hesaba katılmalı..

haklısınız ama birazda markaya güveniyorum ben.Bide çanakkale hyundai çok kendını beğenmiş 2008 senesınde oradan era almıştık bakım zamanlarında bizi bayağı bir kazıklamışlardı 20.000 bakımına 400 tl verdık sonrasında öğrendıkki pazarlıkla 200 tl e kadar dusuyorlarmıs.

fiyatı çok biliyorum ama extralarıyla o fiyata geliyor hem full donanım olucak hemde kauçuk paspas yan ve çıtaları yanında bedavaya gelıcek

turbo&quattro
02-10-2012, 19:35
Olm yusuf o arabayı bizim burda satsalar, 2 ay egitim vermeleri lazım :) boeing kokpiti gibi o ne spor gazetesi

Hahaha yok yahu gayet keyifli ;)

http://i1214.photobucket.com/albums/cc483/bekliyorum02/46220EE0-8D3C-482E-99B9-75075208933F-1471-000000C022AE8978.jpg

tylan
02-10-2012, 19:40
bu siteden sonra ben bayağı bi ısındım hybrid yarise :)

Enerjin Boşa Gitmesin (http://www.enerjinbosagitmesin.com)

onursumer
02-10-2012, 19:42
lexus ise toyota rahatlıkla alnır demek oluyor bu :)

bir ara auris in de getirmişlerdi 1 tane ilanını gormuştum çok paraydı ama yaris alınabilicek fiyat aralığında benimde kafama çok yattı :)

tylan
02-10-2012, 19:43
lexus ise toyota rahatlıkla alnır demek oluyor bu :)

bir ara auris in de getirmişlerdi 1 tane ilanını gormuştum çok paraydı ama yaris alınabilicek fiyat aralığında benimde kafama çok yattı :)

ocakta gelicekmiş ama 1.8 motoruyla :eek::eek: ülkemizdeki vergi sistemi belli olduğundan auristen soğudum

onursumer
02-10-2012, 19:47
aynen çok paralara gelir de yaris çok hoş ve fiyatı çok iyi tr de iyi rakamlar elde edebilir diye düşünüyorum duzgun akıllıca bir pazarlama ile

tylan
02-10-2012, 19:50
aynen çok paralara gelir de yaris çok hoş ve fiyatı çok iyi tr de iyi rakamlar elde edebilir diye düşünüyorum duzgun akıllıca bir pazarlama ile

toyota pazarlama konusunda çok iyi gerek reklamlar olsun gerek satış taktığı olsun hatta fotoğrafını çektiğim yarıs 3 gün önce 48.750'e satılmış pazartesı günü yenileri gelene kadar teslim etmiyorlarmış

Maxiboost
02-10-2012, 19:53
4 yilda 70.000km yapsan 3 yilda 50.000 zor dedin ama abartalim :)

3 litre yakiyormus sehir ici yaris

Dizel yaris alsan yanlis hatirlamiosam vardi max 5.5lt sehir ici yakarsin yani aradaki fark 100 de 2.5 litre.

75.000 km / 100 = 750

750 x 2.5lt = 1,875lt fark eder. Mazotun yukselecegini farkez 4,750 den al surekli

1,875lt x 4,75tl = 8,900tl fark eder hybrit tuketimi.

Hybrit dizel full modelinden 8.900tl pahaliysa alirken zarar etmezsin satarlen zarar edersin

Eger hybrit dizelde 8.900tl den pahali ise hem alirken hem satarken zarar edersin.

Cvt sanziman debriyaj vs parcalar yok diosun ama zaten 4 yilda bahsettigin parcalari degistirmezsin. Cvt sanzimaninda kavramasi carti curtu var zamani gelince onlar degisir :)

Kisacasi dizel yaris al stoplarini panjurunu degistir bin :)

tylan
02-10-2012, 20:02
4 yilda 70.000km yapsan 3 yilda 50.000 zor dedin ama abartalim :)

3 litre yakiyormus sehir ici yaris

Dizel yaris alsan yanlis hatirlamiosam vardi max 5.5lt sehir ici yakarsin yani aradaki fark 100 de 2.5 litre.

75.000 km / 100 = 750

750 x 2.5lt = 1,875lt fark eder. Mazotun yukselecegini farkez 4,750 den al surekli

1,875lt x 4,75tl = 8,900tl fark eder hybrit tuketimi.

Hybrit dizel full modelinden 8.900tl pahaliysa alirken zarar etmezsin satarlen zarar edersin

Eger hybrit dizelde 8.900tl den pahali ise hem alirken hem satarken zarar edersin.

Cvt sanziman debriyaj vs parcalar yok diosun ama zaten 4 yilda bahsettigin parcalari degistirmezsin. Cvt sanzimaninda kavramasi carti curtu var zamani gelince onlar degisir :)

Kisacasi dizel yaris al stoplarini panjurunu degistir bin :)

mantıklı diyorsunuzda dizelde cam tavan seçeneği yok bide cvt şanzıman değil multi mode denen nalet ve sorunlu bir şanzıman var arada 8.900 tl fark var haklısınız ama stopları farları panjuru o paraya gelir bana ayrıca cam tavanım olmaz :( dizel yarisle şehir içinde 5.5'ten fazla yakarım gibi geliyor vallahı aklım karıştı ben biraz dahamı düşüneyim :(

CTG
02-10-2012, 20:12
bir ara golf düşündüm ama sahipleri uçmuş resmen birde ikinci el istemıyorum artık tuhafık diyin istersenız ama 0 olmadıkça içime sinmiyor sırf bu yuzden hepsi çok temiz olmasına rağmen 1 yılda 3 tane araç değiştirdim

İkinci el araba almak çok zor iş çok temiz bulmak lazım içine sinmesi lazım ama golf 6 lar daha yeni araba biraz uğraşılsa güzeli çıkar istanbulda falan :)

Shadow_Dancer
02-10-2012, 20:14
Ya kardeş 51 bin diyon gözünü sevim :)

51 bin yaa.. Cereyan çarpar beni versem onu..

redbaron
02-10-2012, 20:39
51 bin ve yaris .cidden bu parayı yarise bağlamam için çok ciddi kafa yapıcı bir madde bağımlısı olmam lazım :) .çok çok mantıksız.parasını çok uzun zamanda amorti edeceği aşikar.satarkende yapacağı zarar belli

tylan
02-10-2012, 21:08
Peki sizin onerebileceginiz ciddi anlamda az yakan kaliteli vw seat grubu haric cunku canakkalede servisi yok donanim olarak tatminkar bir arac ???

Maxiboost
02-10-2012, 21:09
mantıklı diyorsunuzda dizelde cam tavan seçeneği yok bide cvt şanzıman değil multi mode denen nalet ve sorunlu bir şanzıman var arada 8.900 tl fark var haklısınız ama stopları farları panjuru o paraya gelir bana ayrıca cam tavanım olmaz :( dizel yarisle şehir içinde 5.5'ten fazla yakarım gibi geliyor vallahı aklım karıştı ben biraz dahamı düşüneyim :(

aynı parayada alacak olsan satış rakamları normal dizellerden düşük olacağı için parça fiyatları vs den dolayı insanlar soğuk bakacak bu araçlar ve piyasası düşük olacak. Satarken çok para kaybedeceksin. Farı vs si o kadar tutmaz bence. Önce servise sor ne diyorlar fiyatlarına olmazsa yurt dışından getirirsin. + dizel bir yarisede 48.000tl falan hayatta vermem :)

tylan
02-10-2012, 23:55
peki yeni clio 4 için ne diyorsunuz :confused::confused::confused::confused:

darkmoon
04-10-2012, 00:09
herşeyi köşeye koyalım 4 sene sürüp satsanız kim 4 yaşında bir hybrid araç almak ister bunuda düşünmek lazım.. hybrid araçların ikinci elleri zaten memlekette yok millete yabani geliyor.. bir ara ikinci el civic hybrid düşünmüşdüm araştırınca pek çok yerli yabancı makalelerde batarya değişiminden bahsediliyordu zaten ikinci el alıcam ilk sahibi aracın ekmeğini yemiş arabayı öldürmüş satıyor onun sıkıntılarını ben alıcam temizliycem vazgeçdim o yüzden..

yiğit
04-10-2012, 00:37
Bende bugun paris auto showda bindim cok begendim.donanimi tasarimi kalitesi ve bizdeki benzin fiyatlarina inat ekonomik olusu gayet guzel.herkes fiyatini cok bulmus sma o sinifta hybrid bi arac icin gayet normal bence 50000tl gonul rahatligiyla verilip sehir icinde yillarca binilir.

cabrioleter
04-10-2012, 01:00

o almazsa bu almazsa nasıl yeni teknoloji gelişecek. birileri alıp test edecek ki neymiş ne değilmiş bilelim.

bence son benzin zamlarından sonra mantıklı karar. yurtdışında çok satan araçlar bunlar iyice araştırdıktan sonra neden alınmasın?

FcX
04-10-2012, 01:23
Yeni Yaris Dizel'in en dolusu Cool, kampanyalı fiyatları manuel 45,900, otomatiğimsi Multimode 48,100.
Hybrid'in Cool donanımı 48,750, cam tavan vs.'li Spirit de 51,750.
Tüketimler, dizel M/M 4,9 litre (100 km'de 20,9 TL), Hybrid 3,4 litre (100 km'de 16,3 TL) şehir içi. Yani sadece şehir içi katalog verisi olarak bakarsak, yanlış hesaplamadıysam 80 bin km.de kendini amorti ediyor.

Batarya diyorsunuz da, Toyota bu işin öncüsü. 97'den bu yana hibrit araba yapıyor adamlar. Kaldı ki bu Yaris Hybrid'le birebir aynı motoru-hybrid sistemini kullanan Prius c'den 1 yıl içinde sadece Japonya'da 170 bin küsur tane satılmış. Prius c'yle ilgili bulabildiğim tek sorun, adamın Prius'u çok fazla kullanıp diğer arabasını kullanmamasından dolayı diğer arabasının aküsünün bitmesiymiş :D

Batarya ömrü durumu ise şöyle. Amerika'da bataryalar eyalete göre 8-10 yıl veya 100-150 bin mil (160-240 bin km) garantiliymiş. Ki ömürlerinin daha da uzun olduğu söyleniyor. Yeni bataryaların parça fiyatı da 2200-2600 dolar arası imiş. (Bilgiler internetten derlemedir.)

Şartlarınıza uyuyorsa alınır bence. Keşke bizde de hibritlere vergi indirimi olaydı...

fangio
04-10-2012, 09:11
eğer hybrid 50km/h altı hızlarda benzinli motor devreye girmeyecekse sıkışık trafikte dizel arabayla mukayese edilmeyecek bir tüketim farkı olacaktır.

Arkadaş demiş ki benim evle işim arası 3km. zaten bu mesafede motor hep soğuk çalışacağından dizel bir araçta 5.5lt ortalama yakalayamayacak.

2.el konusunda bir yorum yapmak zor. Ancak 4 yıl sonra çok farklı olacağı kesin. Hele de bu zamlar bu şekilde devam ederse...

mert_leon
04-10-2012, 09:50
50 bin civarlarına dizel astra h kasa alabilirsiniz. Bir yıldır biniyoruz 50bin km de en ufak sıkıntı çıkarmadı henüz.

Osman Bahadır
04-10-2012, 09:55
Hybrid'de Toyota'ya güven konusunda sıkıntı yok. Bu işin öncüsü Toyota. Ne batarya konusunda, ne de tüketim konusunda şüpheye bence gerek yok. Bunun ispatı da dünya çapındaki prius'lardır.

Ama ileride gelebilecek hybrid motorlu araçlar lehine yasal düzenlemeler, vergi düzenlemeleri ve kolaylıkları, plug-in hybrid veya tamamen elektrik şarjlı araçların yakın zamanda yaygınlaşması durumunda kayıp epey fazla olabilir.

Ben olsam hybrid tercihimi biraz daha ertelerdim.

serkanokan
07-06-2018, 12:56
6 yıl sonra gelen hort.

2012 model yaris hybrid, amayı düşündüğüm arabalar arasında.
Günlük 90km yol yapacağım ve yapacağım bu yolda 1 tane bile trafik lambası yok ve yol hiç bir zaman 4 şeritten daha dar olmuyor.
100-110km/h cruise control açık kullanım şartlarında yakıt tüketimi ne civarda olur acaba?

2jz
07-06-2018, 21:35
6 yıl sonra gelen hort.

2012 model yaris hybrid, amayı düşündüğüm arabalar arasında.
Günlük 90km yol yapacağım ve yapacağım bu yolda 1 tane bile trafik lambası yok ve yol hiç bir zaman 4 şeritten daha dar olmuyor.
100-110km/h cruise control açık kullanım şartlarında yakıt tüketimi ne civarda olur acaba?

Dediğin gibi yolda 88.5 la gidersen 3.8-4.2 litre yakar. 110'da tahminen 4.5'a yaklaşabilir.

Yoğun trafik şehir içinde daha az yakıyor. En güzel özelliği o :)

serkanokan
08-06-2018, 12:42
Dediğin gibi yolda 88.5 la gidersen 3.8-4.2 litre yakar. 110'da tahminen 4.5'a yaklaşabilir.

Yoğun trafik şehir içinde daha az yakıyor. En güzel özelliği o :)

Bilgi için teşekkürler. Toyota'nın kendi web sitesinde de Yaris için "şehiriçi kullanımına daha uygundur" benzerinde bir yazı yazılmış.
Benim merak ettiğim konu, otoban kullanımında 100-110 giderken elektrik motorundan destek alıp yakıt tasarrufu mu sağlar yoksa elektrik motoru hiç yardım etmez ve ben sadece benzinli motor tahrikiyle mi ilerlerim.

2jz
08-06-2018, 13:54
Ben ankara çevre yolunda ve şehir içinde denedim. Sıkışık trafikte hiç benzine geçmeden uzunca süre gittim. Akşam trafiğinde mareşal fevzi çakmak, akdeniz cad, milli kütüphane, ceyhun atuf, cevizlidere güzergahının tamamını elektrikle gittim. Bir damla benzin yakmadı. Çevre yolunda 88.5'a sabitledim honda jazz'dan %10-15 daha az yakıyor. Gölbaşına giderken gidiş arabadan, dönüş senden :)

Şıkışık trafikte akü önceden dolduysa benzinsiz ilerliyorsun.

_opeth
09-06-2018, 12:04
şuraya yazacaktım da şirkette youtube açık değildi. Şöyle bir karşılaştırma yaptık yardımcı olursa ne mutlu

https://youtu.be/47emCbsOtuY