PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rally yol notları

BlackEmperor
30-09-2012, 21:28
Beyler muhabbetini yapmışızdır hepimiz ama tam olarak ne ne demek oluyor? Ari vatanen videosunu izleyince sorayım dedim hep merak etmişidir. biraz anlıyorsun ne olduğunu ama tam olarak nasıl okunur kaç viraj öncesinden söylenir vs vs vs

misal "twenty easy right maybe ?"

1998corsa
30-09-2012, 21:33
Beyler muhabbetini yapmışızdır hepimiz ama tam olarak ne ne demek oluyor? Ari vatanen videosunu izleyince sorayım dedim hep merak etmişidir. biraz anlıyorsun ne olduğunu ama tam olarak nasıl okunur kaç viraj öncesinden söylenir vs vs vs

misal "twenty easy right maybe ?"

20 metre sonra hafif sag.
Maybe, belki demesi mantiksiz geldi, cunku co-pilot pilot un gozudur pilot yola bakarak gitmez copilotu dinleyerek gider

urukain
30-09-2012, 21:34
tam okuması nasıldır bilmem, bi organizatörlerin verdiği yol notunun olduğu kitapçık vardır, birde her takımın kendine özel çıkardıkları yol notu var(yani benim gördüğüm). yine tam emin olmamakla birlikte bir veya 2 viraj öncesinden okunur. Ama tabi çok bu işi yapan abiler birazdan aydınlatırlar seni :)

DOHC
30-09-2012, 21:35
pilot yola bakarak gitmez copilot dinleyerek gitmez

Yola bakmıyor, co pilotu dinlemiyor, nasıl gidiyor peki :)?

1998corsa
30-09-2012, 21:36
Yola bakmıyor, co pilotu dinlemiyor, nasıl gidiyor peki :)?

Copilotu dinleyerek gider yazicaktim

BlackEmperor
30-09-2012, 21:37
birde yol notunu karıştırınca patlayan pilot var mıdır ? :D

Low-Rider
30-09-2012, 21:38

Çok var, videolarda genelde belli oluyor zaten.

ACTPK
30-09-2012, 21:40
Her pilotun notu hepsi ayni yazdirmaz kimisi easy medium vs kullanir kimi 1-6 arasi kullanir kimisinde 6 yavastir kimisinde 1 yavas

1998corsa
30-09-2012, 21:40
tam okuması nasıldır bilmem, bi organizatörlerin verdiği yol notunun olduğu kitapçık vardır, birde her takımın kendine özel çıkardıkları yol notu var(yani benim gördüğüm). yine tam emin olmamakla birlikte bir veya 2 viraj öncesinden okunur. Ama tabi çok bu işi yapan abiler birazdan aydınlatırlar seni :)

Dediginiz dogru, yaristan once etaplarda birkez yuruyerek, 2 kezde arac ile yavas ve hizli tempoda gecilir etap kendilerine gore yol notu cikarirlar. 1-2 viraj onceden okur copilot, pilot zaten o sirada 2. Viraja girmis olur o yuzden copilotun cikarttgi yol notu cok onemli ve karistirmamasi

1998corsa
30-09-2012, 21:42

Copilot karistirirsa, tabiki yol disina cikan cok kisi var. sebebide pilotun verilen talimata gore reaksiyon gostermesi.

darkred
30-09-2012, 21:45
20 metre sonra hafif sag.
Maybe, belki demesi mantiksiz geldi, cunku co-pilot pilot un gozudur pilot yola bakarak gitmez copilotu dinleyerek gider

Sonuçta co pilota okuduğu notu yazdıranda pilotun kendisidir ralliden önce etaba çıkarak yol notunu co pilota yazdırır...

Eğer co pilot orada maybe diyorsa o maybe kelimesi bizler için birşey ifade etmesede pilot için mutlaka bir anlam ifade ediyordur.Standart bir yol notu yoktur pilottan pilota fark eder herkes farklı yazdırır :)

serkanokan
30-09-2012, 21:46
Organizasyonun verdigi yol notunda servis alanindan etaba nasil gidilecegi, etabin icindeki ana noktalar(sapaklar vs) bulunur. Yaris oncesinde en az iki gecis olmak uzere yarisan ekip tarafinda cikarilan yol notunda ise co pilotun okudugu yol notu cikarilir.
Simdiye kadar 7-8 pilotla yaristim. Genelde 1 den 6 ya kadar virajin sertlik derecesi oluyo, kimi pilotta 1 en sert virajken kimisinde 6 en sert viraj oluyo. Viraj sertliginden sonra soylenen 30,50 gibi rakamlar ise o virajdan sonraki duzlugu soyluyo, bu da her pilota gore degisebilen goreceli bi kavram. Kimisinin 30 dedigi duzluge kimisi 10 da diyebiliyo.
Maybe yi genelde yabancilar jump maybe olarak kullaniyo, belki ziplar :D

edo typer
30-09-2012, 22:02
her pılota gore farklı oluyor yol notu:) co pılot karıstırırsa patlıyorlar:) yada kacırırsa ve tekrar bulamazsa zmn kasamıyorlar..

bazı pılotlarda yol notu karısık ve coktur bazı pılotlarda sadece 3 tane oldugunu duydum yavas orta hızlı:D

genelde pılotlar vıraj keskınlıgını uzunlugunu ve ıcten yada dıstan gırmelerı gerektıgıne kdr yazdırırlar..

ornegın sol 3 uzun ıcten kesme gıbı.. sola dogru 3. derece sertlıkte uzun vıraj ıcten gır ve gaz kesme anlamına gelır:D bu kdr yol notunu aynı anda soyledıklerı heralde az vıraj vardır:)

kickbuttowski
30-09-2012, 22:30

Bir defasında sağdan mı soldan mı gideceklerini şaşıranları görmüştüm..

onursumer
30-09-2012, 22:32

benim abim ben 9-10 yaşlarında idim fotoğraflardan biliyorum sadece ama

amator takılırken tırmanma vs gozlerini hastanede açmıştı :D

DOHC
30-09-2012, 22:34
benim abim ben 9-10 yaşlarında idim fotoğraflardan biliyorum sadece ama

amator takılırken tırmanma vs gozlerini hastanede açmıştı :D

Tırmanma da copilot yoktur bildiğim.......

onursumer
30-09-2012, 22:36
Tırmanma da copilot yoktur bildiğim.......

hatırladığım birişey değil bilgim yok artık ozaman ne yarışıyorsa :) tırmanma vs diye o yuzden belirttim

Rox
01-10-2012, 00:00
carlos sainz dı sanırım bir yarışında co yavaş okuyordu çok sinirleniyordu direksiyonda etap boyunca basıyordu küfürü :D sanırım volkan ışıkta çin rallisinde dereceye girdiğinde co yavaş okumasa 2.yada 3. bitirebilirim demişti unutmam o günleri :)

2011 serkan yazıcı efemçukuru

1mye-7L7Vew

Türkçe ingilizce karışık fakat yol notları pek iç açıcı değil.
gerçi izlediğimde coya hak veriyorum yol kötü tehliye atmak istemiyor

ruudvan
01-10-2012, 00:06
Her pilotun notu hepsi ayni yazdirmaz kimisi easy medium vs kullanir kimi 1-6 arasi kullanir kimisinde 6 yavastir kimisinde 1 yavas

bnm bıldıgım o numara yada easy meduım vs ler vırajın sertlık derecesı mısal 1 rahat donulebılıcek vırajsa 6 daha keskın gıbılerınden.

RSBurak
01-10-2012, 00:11
Nq0kEVjRqow

baya zor iş 2 sn gecikemiyorsun.. biraz daha geç söylemeye devam etseydi pilot tek devam edecekti galiba :hahaha:

bilalMW
01-10-2012, 00:18
elinde co notu olan varmı ? nasıl not alıyorlar ne yazıyor ne çiziyor varmı örnek :)

131mirafiori
01-10-2012, 00:20
Abi yol notu falan hikaye sen antremanda gidiyosun normal arabanla copilde yazıyor kağıda senin söylediklerini, ne söylersen nasıl anlarsan onu yazar, belli başlı kuralı vardır illaki ama yoğurt yeme meselesi bu biraz :)

Shadow_Dancer
01-10-2012, 00:22
İki efsane..

Nicky Grist's Big Mistake - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=gPZLobXONYc)

Emir_b16a
01-10-2012, 00:35
yol notları co pilottan co pilota değişir pilot la co pilotun anlaşmasına göre de değişir belli bi standartı yok kimisi resim çizerek kimide yazıyla yolu çıkarır

genelde virajlar ya 1 den 6 ya kdr 1 en sert 6 en yumuşak yada tam tersi 1 en yumuşak 6 en sert olarak kullanılır

pistte ilk keşiften sonra yol notu çıkar sol 4 20 kesme sağ 5 50 sol 3 içte taş var vsvs die yol notu çıkarılabilir

ama pilotun anlıcağı dilde yazılır genelde yazılır co pilotta rahat okucağı dilde notunu alır

131 mirafiori arkadaşında yazdığı gibi aynen yoğurt yeme şeklidir

iyi pilot gözü kapalı yol notuyla parkuru kazasız bitirebilmeli :)

SMTTKZ
01-10-2012, 01:04
0Gluw35vKqA

Jackie
01-10-2012, 01:09
Co pilotluk tecrubem olmustu ve pilotun bana anlattigi bi ani aklimda kaldi. Her zaman sabit nesneler uzerinden tarif yapmak lazim demisti, bi seferinde saman balyalarina gore not tutmuslar ve yaris basladiginda samanlar yerinde yokmus :D

BlackEmperor
01-10-2012, 11:19
yol notları co pilottan co pilota değişir pilot la co pilotun anlaşmasına göre de değişir belli bi standartı yok kimisi resim çizerek kimide yazıyla yolu çıkarır

genelde virajlar ya 1 den 6 ya kdr 1 en sert 6 en yumuşak yada tam tersi 1 en yumuşak 6 en sert olarak kullanılır

pistte ilk keşiften sonra yol notu çıkar sol 4 20 kesme sağ 5 50 sol 3 içte taş var vsvs die yol notu çıkarılabilir

ama pilotun anlıcağı dilde yazılır genelde yazılır co pilotta rahat okucağı dilde notunu alır

131 mirafiori arkadaşında yazdığı gibi aynen yoğurt yeme şeklidir

iyi pilot gözü kapalı yol notuyla parkuru kazasız bitirebilmeli :)

bunu yapabilecek bi delikanlı yoktur, yoksa var mıdır ? :D bide düzlüklerde gitmesi gereken vitesi söylüyor diye aklımda kalmış sanki ?!?!? veya viraja hangi vitesle girmesi gerekiyorsa onuda hatırlatan bi not olması lazım .En azından rally oyunlarda öyleydi :D

131mirafiori
01-10-2012, 13:04
bunu yapabilecek bi delikanlı yoktur, yoksa var mıdır ? :D bide düzlüklerde gitmesi gereken vitesi söylüyor diye aklımda kalmış sanki ?!?!? veya viraja hangi vitesle girmesi gerekiyorsa onuda hatırlatan bi not olması lazım .En azından rally oyunlarda öyleydi :D

Abi kimse pilota şu vitesle git demez pilot zaten onun bilincindedir... Serkan Yazıcı gibi bir isme sen çıkıpta dersen bu düzlükte 4 ten 5 e al şeklinde bir laf arabadan atar adamı :D :D

Kaan
01-10-2012, 13:19
Her pilotun yol notu yazdırma stili viraj derecelendirme stili farklıdır.

Kimisi 1-2-3-4-5-6 kullanır kimi 1-2-3-4-5 kullanır kimisin 1a1b2b3d5g örnek veriyorum kullanır alfa beta gama kullanır easy medium hard kullanır.
Olay tamamen pilot nasıl isterseye bağlı co-pilotta ona göre okur.

Pilotu co-pil sürer evet doğru ama pilot yola bakmıyor değil ya :) aslında dışardan bakıldığında kolay bir iş gibi gözüksede hiçte kolay bi iş değil Pilot ile Co-pil in çok iyi senkronize olması antrenmanları iyi yapması ve notları doğru çıkartması gerekir ve yarışçakları aracın hızına görede uyum sağlamaları gerekir.Aksi takdirde bütün NOT lar kaçar.

Genelde 1-2-3-4-5-6 sistemini kullanırlar yani biz hep bu sistemi kullandık bu zamana kadar.1-2-3-4-5-6 yıda viraj derecesine veya vites e göre değişik tarzda kullananlarda var.Kimine göre 6 en serttir kimine göre 1 en serttir.Tabi sadece bununlada bitmiyor iş pilotun viraj iç-dış açılarına göre farklı şeylerde ekleniyor not ' a mutlaka ÖRN: Çalıdan Kes yada Kesme 100 düz sağ yok sol yok fln filan gibi terimler

Co-pil notu kaçırdığı yerde pilota notu kaçırdığınıda söylerse sorun olmaz eğer tabi çok hızlı değilseniz bişey olmaz demeyelim çünkü heran kaza riskiniz var. etap bitene kadar kaçık notla gitmekte olmaz zaman kasıyorsanız riske almış olursunuz.

Ben notlarıma her zaman antrenmanda etap içerisinde pilotumun söylediklerinin dışında yol tabelaları,çöp bidonları,köprü geçişleri vs.vs... için not düşerdim ki olurda notu kaybedersem şurdan yakalayım diye.

Not'u antrenmanda KM'yi baz alarak çıkartmak en sağlıklısı olur.Bunun dışında çizebiliyosanız şekilli çizmek ( co-pil in yazısına bağlı ) her zaman iyi olur ben bazı notlarımda şekil kullanırım.

bi kaç örnek koyarım akşam evden.Eski notlarım duruyor

tayreep_john
01-10-2012, 15:18
notları karıştırıp patlayınca kavga eden pilot ve co-pilot videoları vardı çok iyidi onlar :D

efe-E
01-10-2012, 23:38
Vay babam vay, her kafadan farkli ses masallah. Ne Nicky Grist'ler ne Daniel Elena'llar varmista haberimiz yokmus :D

Berkan
02-10-2012, 01:59
Vay babam vay, her kafadan farkli ses masallah. Ne Nicky Grist'ler ne Daniel Elena'llar varmista haberimiz yokmus :D

anlatsana olm taklacı co :p :D

ef186
02-10-2012, 02:39

Forum saglamdir efecim Atil Atilganlar bile cikabilir ;)

131mirafiori
02-10-2012, 15:25

Kaç senedir co drive sın Efe ?

EvO 86
02-10-2012, 20:44

tam dicektim efe gelir soyle guzel yazar diye, hevesi kacmis :D tebrikler bu arada yavrucum, istanbul a gelince haber et !

İbrahim Erdem
02-10-2012, 21:38
Co-driver reading newspaper - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=kJg8E5LODTE)

böyle de birşey var :D

efe-E
02-10-2012, 22:54
Kaç senedir co drive sın Efe ?

Co drive degil, co-driver, co-pilot, yada öztürkçe hali, "yardımcı sürücü"...

6. Senem. ;) Allah uzun omur verirse ölene kadar bu işi amator ruhla profesyonel olarak yapacagim.

Uzun zamandir bir cok uluslararasi basariya imza atmis, wrc arenasinda yarismis copilotlarla iletisim halindeyim. Blog'umda yayinlamak icin ve yeni baslayanlara yardimci olacak bir rehber hazirliyorum. Linkini daha sonra paylasirim...

Kisa ozet icin, Kaan kardesimin yazdiklari %95 dogru. Sadece arada ufak nuans farklari var. Onlara da deginirim yazida.

driftboy
02-10-2012, 23:10
copilde derler biliyorsun, ama sen yardımcı sürücülük olayını aşıp insanları aşağılamaya başlamışsın...
Madem biliyorsun kıssadan hisse açıklama yapsaydın da bizde öğrenseydik

Zero
02-10-2012, 23:28
Hem yol notu okuyup hem her virajda çığlık atan bayan copilot gördüm videolardan birinde aklım karıştı üzüldüm bayan adına sanki zorla bindirilmiş gibi.Pilotta bağırıyordu ona heralde cırlama falan diyordu anlamadım ne diliyse..copilde iyiymiş :)

ACTPK
03-10-2012, 01:08

6. Senem. ;) Allah uzun omur verirse ölene kadar bu işi amator ruhla profesyonel olarak yapacagim.

Uzun zamandir bir cok uluslararasi basariya imza atmis, wrc arenasinda yarismis copilotlarla iletisim halindeyim. Blog'umda yayinlamak icin ve yeni baslayanlara yardimci olacak bir rehber hazirliyorum. Linkini daha sonra paylasirim...

Kisa ozet icin, Kaan kardesimin yazdiklari %95 dogru. Sadece arada ufak nuans farklari var. Onlara da deginirim yazida.

Abi sen yetkili bi abiye benziyosun ben yarışmak istiyorum ne yapmam lazım bide yarış arabaları kaç beygir?

Gilga
03-10-2012, 07:37

İlk yarışın nedir efe?

efe-E
03-10-2012, 14:31
Ohoooo, mevzu nerden nereye gelmis.

Ben bu yasima kadar ne buyugume ne kucugume saygisizlik etmedim. Ama abuk subuk laf sokmak bu forumun kurali olmus heralde, herkes birbirine laf giydirme pesinde. Herkesin bir fikri var her konuda, bu fikirleri zikretmeyi gorev edinmisler mesaj sayilari artsin diye herhalde. Google'a Youtube'a yazsa belki daha cok dogru bilgi edinirdi ilk konuyu acan arkadas.

@Gilga , 2007 İstanbul Ralli Sampiyonasi'yla basladim. :soru:

@Can_t abi bende yarisci olcam, cok para var bu iste diyollaaaa.

BlackEmperor
03-10-2012, 16:54
Ohoooo, mevzu nerden nereye gelmis.

Ben bu yasima kadar ne buyugume ne kucugume saygisizlik etmedim. Ama abuk subuk laf sokmak bu forumun kurali olmus heralde, herkes birbirine laf giydirme pesinde. Herkesin bir fikri var her konuda, bu fikirleri zikretmeyi gorev edinmisler mesaj sayilari artsin diye herhalde. Google'a Youtube'a yazsa belki daha cok dogru bilgi edinirdi ilk konuyu acan arkadas.

@Gilga , 2007 İstanbul Ralli Sampiyonasi'yla basladim. :soru:

@Can_t abi bende yarisci olcam, cok para var bu iste diyollaaaa.

bi sn arkdaşım yoktan yere kendine laf sokturacaksın. hiç tarzım değildir bu forumda olsun başka forumlarda olsun kimseyle munakaşaya girmem, google ı senden öğrenecek değilim. Forumda motorsporları ile alakalı bilgilenme amaçlı bi konu olsun istedim. O kadar saçma sapan şeyler ile alakalı konu açılıyor gelmişsin bana ahkam kesiyorsun. Varsa daha merak uyandırıcı bir anın veya teknik bilgin paylaşırsın okuruz ilgimizi çeker. teşekkür ederiz. Ukalalık ,bilmişlik tavırlarına girmenin kimseye faydası yok

Son olarak mesaj sayım artsın diye post kasmak ne demek? Mesaj sayısı artınca daha mı adam oluyorsun? Modifiyemde 15 bin mesajım vardı? benim için hiç bir anlamı yok

efe-E
03-10-2012, 18:48
Yazicak tek kelimem daha yok cidden. Forum ortamlarinda, klavye basinda ekran karsisinda mimik ve sestonu olmamasinin zararini bir ustte goruyorum. Ben sana birsey demedim BlackEmperor, konuyu acan arkadas eger googlea yazip arasaydi, sizin yanlis verdiginiz bilgilerden daha cok, daha dogru bilgiler edinebilirdi demeye calismistim.

Eger musait olursan, 20-21 Ekim'de Yesil Bursa Rallisi var. Bursa'daki arkadaslari takim cadirimizda bir cay-kahve icip sohbet etmeye beklerim, boylelikle sizlere tum takimin ekiplerinin kullanmis oldugu farkli yol notu cesitlerinide gosterebilirim, anlatabilirim.

BlackEmperor
03-10-2012, 18:51
konuyu ben açtım :) ilk mesaja bakmadın herhalde, ayrıca inşallah o gün rally izlemeye gelirim tanışırız :)

not: ben herhngi bi bilgi vermdim bilgi almak için konuyu açtım sadece soru sordum bilen yada bildiğini düşünen arkadaşlar yorum yapmış sağolsunlar, neyse gözden kaçırmışsınız herhalde :)

COOLFEAR
04-10-2012, 14:22
ari assa rampa inis