PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : megane 2 enjektör sorunu ?

riddick
01-10-2012, 07:16
merhabalar bugun sabah aracımla işe giderken aracın birden servis ışığı yandı ve ekranda enjektör kontrol edin uyarısı geldi.araçta gaz kesme yada titreme gibi bir sıkıntı olmadı normal seyrinde devam etti yola.bundan bi iki ay öncede ani gaza yüklenmelerde araçta çok nadir enjektörde sorun var diyor stop ışığı yanıyor ama hemen geri sönüyordu.pislik olmasından şüphelenip enjektör temizleyici ilave ettim o uyarı kesildi ancak şimdi bu illet başıma bela oldu.bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba.şimdididen teşekkür ederim
araç megane 2 1.5 DCİ

UmutRıza
01-10-2012, 07:41
Umarim ayni sikinti degildir lakin clio 3 hb lerde.bu uyariyi aldiktan sonra motor yaptirdim

ismailozkan_01
01-10-2012, 08:28
kardeşim geçmiş olsun eskiden dip gaz yapınca o uyarıyı veriyordu şimdi standart düz yolda giderken mi yaptı ? aynı uyarımı verdi ? farklı mı ? würth ün enjektör temizleyicisini katmıştık ama ? arkadaşlar yardımcı olur motor filan yaptırmaya gerek kalmaz inşallah

riddick
01-10-2012, 09:32
Eyvallah ismail abi valla buyuk bise cikacak diye tirsmiyor degilim hani

Maxiboost
01-10-2012, 10:08
Uyari verdigine gore enjektotlerle ilgili bir skinti bar demek ki. Sokturup kontrol ettir, tamir takimlari degissin birde ayar yaptir. Enjektot yeni nesil dizeller icin onemli. Ben bu islemleri 400tl ye yaptirdim

erayakar
01-10-2012, 10:37
Araç duman atıyomu .maztu nerden aldın.aldığın yer güvenilir dğilse .hemen bi baktır.

riddick
01-10-2012, 12:28
Yooo aracta duman atma tekleme gaz kesme gibi herhangi bir skinti yok yakit aldigim yerde aivasta baya calisan islek biyer opetten aliyorum. Sorunun sadece yazilimla bi alakasinin olmasida mumkunmu sizce baz forumlari okudum enjektor dwgismesiyle dahi bu illetten kurtulamayan kullanicilar var

riddick
01-10-2012, 12:31
Enjektor takimlarini gaz kelebegini serviste degistirip sonuc alamayan bazi kisilerin yorumlarini okudum

freelife
01-10-2012, 12:49
enjektörler temizlenecek sonra düzelir..fakat temizlendiğine emin olun ben 2 kere temizlettim devam etti sorun sonra gözümün önünde temizlettim ışık falan yanmadı birdaha yani temizlememişler önceden..

RedSun
01-10-2012, 13:00
kanister hortumunu kontrol et

Rox
01-10-2012, 13:27
aynı sorun bendede odu her usta ayrı dedi motor yaptırcak kadar birşey çıkmaz anlık değişimdede yakar ışığı sonra söner ben enjektörleri temizletmiştim bakımda fakat bakımdan sonra yaktı 3-4 gün içinde söndü

riddick
01-10-2012, 15:41
öncelikle ilgilendiğiniz için sizlere teşekkür ederim servislerin eline kalsak bizim canımızı alacaklar.

riddick
01-10-2012, 15:43
aracı bugun servise götürdüm arıza için bilgisayara bağlandı 3-4 kişi araç başında orasına baktı burasına baktı sonra bir liste geldiki sanırsın pavyon hesabı
tek enjektör değişikliği lazım ancak servisimiz garantili iş yaptığı için 4 enjektörde değişmeli dendi
sonra yakıt hortumları boruları filitreleri depo temizliği falan felan derken 21 parça gördüm hesapta
toplamda 3500 tl istediler şok oldum

riddick
01-10-2012, 15:45
orada bulunan yetkiliye bu enjektör arızalımı yoksa tıkanma ihtimali varmı onun kontrolünü sizin yapmanız mümkünmü diyerekten sordum bi ona bakmıyoruz beyefendi biz arızalı parçayı direkt değiştiririz bu parçanın tek değişimi ile de olmaz tüm yakıt tesisatını değiştirmemiz lazim dedi

riddick
01-10-2012, 15:46
tek başına temizliğinde yeterli olabileceği kanaatindeyim artık.çünkü arabada gaz kesme çekiş azalması siyah duman tekleme rolantide çalışmama stop etme vs vs hiçbirşey yok

riddick
01-10-2012, 15:49
ayrıca bide şuda var bilgisayar ile arıza tespiti yapıldı.servis ışığı servis tarafından söndürüldü sanırsam.eve gelene kadar baya bi sıkıştırdım arabayı yokuşa felan sürdüm tekrardan ışık yanmadı.yine aynı şekilde gidişinde felan tık yok

freelife
01-10-2012, 16:14
o ışık yanacaktır tekrar ,zaten geçici arıza olarak görünüyor cihazı bağladıklarında . enjektör arızası göründüğünden kitap ustaları olduklarından onunla ilgili bütün hattı değiştiriyorlar..halbuki enjektör temizlemeyi deneyerek başlanabilir ( en ucuzundan yani )

Rox
01-10-2012, 16:22
aracı bugun servise götürdüm arıza için bilgisayara bağlandı 3-4 kişi araç başında orasına baktı burasına baktı sonra bir liste geldiki sanırsın pavyon hesabı
tek enjektör değişikliği lazım ancak servisimiz garantili iş yaptığı için 4 enjektörde değişmeli dendi
sonra yakıt hortumları boruları filitreleri depo temizliği falan felan derken 21 parça gördüm hesapta
toplamda 3500 tl istediler şok oldum

sen temizlet geç servis didier deschamps :) bazen mazotorun kalitesindende yapıyor depoyu komple bitir sonra doldur ışık sönmezse bi ustaya git temizlet fazla tutmaz

Osman Bahadır
01-10-2012, 17:30
Enjektör temizleme nedir yahu? Enjektör sökülüp tamir takımını ve nozzle'ını değiştirmek ve test tezgahında kalibre etmek tamam da temizleme nedir? Common-rail enjektörünü kim, nasıl temizliyormuş merak ettim? Tabi katkılarla veya carbon-clean fasafisolarıyla arındığınızı varsaymıyorsunuzdur umarım...

Başlık sahibi arkadaşım;
dCi motorların enjektörleri hassastır. dCi motorlar enjektördeki hatalara karşı da ayrıca hassastır. En ufak atomizasyon hatasında, damlamada piston eritirsin.

Şurada benim bizzat kendi tecrübe ettiğim, kendi fotoğrafladığım bir enjektör arızası sonuçları var;

dCi motor enjektör arızası sonucu piston eritme durumu (http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/mpage_4/tm.htm)

http://img161.imageshack.us/img161/8334/fotoraf0004kad0.jpg

Servisin bir enjektörün değişmesi lazım dediğine göre enjektörlerden birinde bariz bir hata görülmüştür. Tamam, 4 enjektörü de değiştirme. Ama en azından iyi bir enjektör-pompa tamir servisinde enjektörlerini kontrol ettir, bakımını yaptır.

riddick
01-10-2012, 18:47
Enjektör temizleme nedir yahu? Enjektör sökülüp tamir takımını ve nozzle'ını değiştirmek ve test tezgahında kalibre etmek tamam da temizleme nedir? Common-rail enjektörünü kim, nasıl temizliyormuş merak ettim? Tabi katkılarla veya carbon-clean fasafisolarıyla arındığınızı varsaymıyorsunuzdur umarım...

Başlık sahibi arkadaşım;
dCi motorların enjektörleri hassastır. dCi motorlar enjektördeki hatalara karşı da ayrıca hassastır. En ufak atomizasyon hatasında, damlamada piston eritirsin.

Şurada benim bizzat kendi tecrübe ettiğim, kendi fotoğrafladığım bir enjektör arızası sonuçları var;

dCi motor enjektör arızası sonucu piston eritme durumu (http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/mpage_4/tm.htm)

http://img161.imageshack.us/img161/8334/fotoraf0004kad0.jpg

Servisin bir enjektörün değişmesi lazım dediğine göre enjektörlerden birinde bariz bir hata görülmüştür. Tamam, 4 enjektörü de değiştirme. Ama en azından iyi bir enjektör-pompa tamir servisinde enjektörlerini kontrol ettir, bakımını yaptır.

bakım derken bi enjektör pompa servisinde enjektörleri söktürüp bi baktırmakta fayda vardır tabiki 3500 liralık pavyon hesabına göre daha hesaplı olacağınada eminim :D

teşekkür ederim

Rox
01-10-2012, 19:03
geçmiş olsun seninkide tamamen şansızlıkmış başka birşey değil ama bu bianda olmamıştır zamana yayılır araç zaten belli eder ayrıca temizletmek manası bakım anlamında söyleniyor illaki enjektör üstünde parça değişiyor tüm bakımlarla ben 980tl ödemiştim enjektör bakımıda içinde.8.000km oldu bakımdan sonra daha tık demedi kerata :)

riddick
01-10-2012, 19:14
geçmiş olsun seninkide tamamen şansızlıkmış başka birşey değil ama bu bianda olmamıştır zamana yayılır araç zaten belli eder ayrıca temizletmek manası bakım anlamında söyleniyor illaki enjektör üstünde parça değişiyor tüm bakımlarla ben 980tl ödemiştim enjektör bakımıda içinde.8.000km oldu bakımdan sonra daha tık demedi kerata :)

maşallah deyim allah bozmasın çok sıkıntılı bi konu bi türlü karar veremiordum şükür huzuru tech te buldum...sizin 980 lira ya neler dahil (temizlik ayar bakım DEĞİŞİM vs vs) enjektör değişikliği yaptınızmı mesela

Rox
01-10-2012, 19:40
maşallah deyim allah bozmasın çok sıkıntılı bi konu bi türlü karar veremiordum şükür huzuru tech te buldum...sizin 980 lira ya neler dahil (temizlik ayar bakım DEĞİŞİM vs vs) enjektör değişikliği yaptınızmı mesela

bende 2 enjektörde pislik bulundu mazotum kötüydü biliyorum benim eşşekliğimdi :D yağ değişimi gibi bakım zamanında yaptırdım sanırım sadece enjektör temizlik bakımına 400-500 gitmiş 8.000kmyide 1 yıl önce yaptırdım neler değişti tam hatırlayamıyorum frenler açıldı balatalar falanda vardı kendimce periyodik bakıma sokmuştum.

riddick
01-10-2012, 22:14
teşekkür ederim
ben sadece enjektöre 980 verdiğinizi zannettimde servisteki kadar olmasa da ufaktan yusuflamadım değil hani

Osman Bahadır
01-10-2012, 22:20
Tanesine tamir takımı değişimi ve kalibrasyon için ortalama 150tl fiyat istenir. Tabi açılınca ekstra masraflar da çıkabilir.

riddick
01-10-2012, 23:04
Tanesine tamir takımı değişimi ve kalibrasyon için ortalama 150tl fiyat istenir. Tabi açılınca ekstra masraflar da çıkabilir.

abi sana ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim yardımlarınız içimi çok rahatlattım bilmemek çaresizlik çürütmüştü beni ya...allah razı olsn sizlerden

riddick
18-10-2012, 01:46
sorun halloldu baya bir deneme süresinden sonra emin olunca yazayım dedim.aracı bosch dizel pompa yetkili servisine götürdüm aracı bilgisayara bağlayıp baktı arıza kaydı gözükmedi.enjektörlerin basıncınada baktı herhangi bir sorun yok pislik kaynaklı kısa süreli tıkanma yakıt aldığın yere dikkat et yakıt filtreni değiştir ded. 2 haftadır sorunsuz biniyorum...servisin eline kalsak yanmıştık.teşekkürler tecturkey bitanesin o.b.k yardımlarınız için teşekkür ederim

Osman Bahadır
18-10-2012, 02:13
sorun halloldu baya bir deneme süresinden sonra emin olunca yazayım dedim.aracı bosch dizel pompa yetkili servisine götürdüm aracı bilgisayara bağlayıp baktı arıza kaydı gözükmedi.enjektörlerin basıncınada baktı herhangi bir sorun yok pislik kaynaklı kısa süreli tıkanma yakıt aldığın yere dikkat et yakıt filtreni değiştir ded. 2 haftadır sorunsuz biniyorum...servisin eline kalsak yanmıştık.teşekkürler tecturkey bitanesin o.b.k yardımlarınız için teşekkür ederim

Sorunun tekrarlamamasına sevindim. Özelden de konuştuğumuz gibi eğer tekrarlarsa arıza yanarken yine bir bosch dizel pompa enjektör servisinde kontrol ettirirsin. Zaten birşey yapılacaksa da onlar gerekeni yapar.

kelalper
18-10-2012, 06:41
arabanda yazılım varsa yazılımına baktır. Bende yazılımla çok haşır neşir olduğum için megane da aynı hataya çok maruz kaldık. Injector duty cycle %95 lere ulaştığı zaman otomatik olarak enjektör hatası veriyor beyin. Yazılım varsa biraz kıssınlar sorun kalmaz.

ulasch
21-01-2013, 18:38
aynı sorun bendede oldu aracın beyninin soketlerini temizlettm hiç bir sorun kalamadı aracım 2004 model megane HB

free-hifi
17-09-2014, 12:18
Konuyu hortlatayım akrabamın aracı siyah duman atıp geç çalışıyor makineye sokmuşlar 3 tane enjektör arızalı demişler servis enjektör tamiri hikaye yine bozulur diyor sıfır alman daha mantıklı dedi bende bu konuda tecrübeli olanlara danışayım dedim.

asmisinsan
17-09-2014, 15:07
enjektör tamiri hikaye degil eski kangomuzu bostancıda tamir ettirmiştim hiç bi sorun çıkmadı sattıgımız kişide hala kullanıyo yeni aldıgımız megane2 dede enjektör sorunu onuda tamir ettirecegim

free-hifi
18-09-2014, 12:41
HAngi firma acaba ?