PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizelde son susturucu iptali?

huseyinturk
01-10-2012, 16:38
1.4 hdi 307'm var. Arabam vitesteyken rahat gitmiyor gibi azda olsa egzos freni yapıyor gibi geliyor bana. Son susturucunun girişinde kaçak vardı 1 yıl kadar önce yaptırırken egzosçu değiştiriyoruz bunları zamanla tıkanıyor demişti. Aracımda katalizör iptal bildiğim kadarıyla sadece son susturucu mevcut.

İptal etsem son susturucuyu artısı eksisi neler olur? Yakıtı arttıracaktır biraz sanırım.
Çok rahatsız edici bir ses olurmu birde.

Düz borunun çapı ne olmalı birde stok araçta?

Kat iptal değilmiş aracımda.

#19) Güncel olsun. Ekimin 1inde kafaya koyduğum işi anca işleme koyabiliyorum boyaydı, sınavdı, işti, okuldu derken.
Katı iptal etmek istiyorum, içini boşaltmadan katalizörün yerine koyabileceğilm bir şey varmı direk? Headersmıdır nedir ebayda falan var uçları katalizör ucuyla aynı oluyor sanırım onların. Varmı benim 1.4hdi'ıma uygun olanı? Downpipe denilmişti birde o nedir, maliyeti nedir.
Hepsini öğrenmek istiyorum bunların çorludaki bütük egzosçular orjinalci..

tdipower
01-10-2012, 16:45
dizel araçların sıkıştırması çok yüksek olduğu için zaten kompresöre bıraktığınızda vitesde özellikle sağlıklı motorlarda rampa inerken motor freni yaptığını görürsünüz. bu normal bir durum zaten bu sırada enjeksiyon sistemide yakıt vermediği için o sıkıştırmayı araç ağırlığı ile çeviriyorsunuz. egzoz olayına gelince 51mm düz sona 51mm susturucu aracınıza uygun olur ses olarak rahatsız etmez dip gaz giderken hafif turbo sesi eşliğine tatlı bir ses bile alabilirsiniz.

Günkut
01-10-2012, 16:46
51 degilde 60 çeksek bolmu gelir ?

tdipower
01-10-2012, 16:48
51 degilde 60 çeksek bolmu gelir ?

üstündeki turboya ve hedeflenen güce göre değişir ölçüler, çok geniş olunca iyi olacak diye birşey yok bu sefer alt devirler 19 jant takmış gibi olur :)

huseyinturk
01-10-2012, 16:50
dizel araçların sıkıştırması çok yüksek olduğu için zaten kompresöre bıraktığınızda vitesde özellikle sağlıklı motorlarda rampa inerken motor freni yaptığını görürsünüz. bu normal bir durum zaten bu sırada enjeksiyon sistemide yakıt vermediği için o sıkıştırmayı araç ağırlığı ile çeviriyorsunuz. egzoz olayına gelince 51mm düz sona 51mm susturucu aracınıza uygun olur ses olarak rahatsız etmez dip gaz giderken hafif turbo sesi eşliğine tatlı bir ses bile alabilirsiniz.

Motor yapılalı daha 35-40000 km oldu. Onunda etkisi varmıdır kompresörün yavaşlatmasında? 135.000de orjinal motoru açılmamış aynı araca göre daha çok frenleme yapıyor gibi geldi bana benim aracım sanki. Opel combo gördüm bu gün birtane rüzgar sesi yapıyordu egzosu sahibiyle konuştum düz boru ve uç var sadece dedi. Son susturucu hiç olmasa, sadece uç olsa nasıl olur?

tdipower
01-10-2012, 16:52
Motor yapılalı daha 35-40000 km oldu. Onunda etkisi varmıdır kompresörün yavaşlatmasında? 135.000de orjinal motoru açılmamış aynı araca göre daha çok frenleme yapıyor gibi geldi bana benim aracım sanki. Opel combo gördüm bu gün birtane rüzgar sesi yapıyordu egzosu sahibiyle konuştum düz boru ve uç var sadece dedi. Son susturucu hiç olmasa, sadece uç olsa nasıl olur?

tabiki yeni motorun etkisi var kompresör değerleriniz daha iyi dolayısıyla fark olacaktır. düz boruyla da kullanabilirsiniz ama dip gaz yapınca rahatsız edebilir ses tamamen zevk meselesi bu :)

berkoral
02-10-2012, 17:11
Bendede 1.6 dizel giulietta var gecen hafta son susturucuyu iptal edip tek cikisi 2 cikis yaptik. Suan icerden degilde disardan yuksek devirlerde cok tatli bir ses geliyor

emre_
02-10-2012, 17:40
Hdi da egzost demwk en sevdigim benimkinde 70 lik vardi tdipower bey o kotumu olmus :D

tdipower
02-10-2012, 17:41
senin turbo büyükmüş öyle diyorlar :D belki ondan olabilir ustalara sormak lazım

huseyinturk
09-10-2012, 16:42
Bendede 1.6 dizel giulietta var gecen hafta son susturucuyu iptal edip tek cikisi 2 cikis yaptik. Suan icerden degilde disardan yuksek devirlerde cok tatli bir ses geliyor

Tek çıkışı çift çıkış nasıl yaptınız? Baştan mı öyle geliyor yoksa çift çıkış uçmu taktınız sadece?

berkay_aydin
09-10-2012, 16:46
Bende düşünüyorum, aşırı sıkıştırıyor gibi geliyor, dumanı neredeyse 1 metre uzağa üflüyor...

SER_26
09-10-2012, 16:52
Kendi aracımda 51 komple düz boru son susturucu iptal ve hiç rahatsız edici ses yok gaza basdıgın zaman tok bir ses veriyor :) uc yazmıssın uc bildigim kadarıyla dizellerde hararet sıkıntısı yapabiliyor bence hiç gerek yok ;)

yakuza
09-10-2012, 19:22
son susturucuyu iptal etmeni tavsiye etmem downpipe + 51 lik düz boru sonada güzel bi son susturucu ile hos ve tatminkar olur

Oznsrl
09-10-2012, 19:28
1.5 dci65 lik chipli clioda (orjinal 85likle aynı gidior şuan) kat iptali + monza son susturucu koymuştum 60 lik giriş 100 lük çıkış altlar cidden ölmüştü üsttede bifark göremedim sonra söktüm bi ara susturucuyu söküp düz boru yaptırıcam bende bakalım nasl olcak :D

emre_
09-10-2012, 19:34
Duz 51 lik boru yap susturucu takmadan farki gorebilirsin :)

Oznsrl
09-10-2012, 19:35
Duz 51 lik boru yap susturucu takmadan farki gorebilirsin :)

komple biraz aşarda belki ortadan sonra 51 lik devam edebilirim maliyet azalır en azından :D

emre_
09-10-2012, 19:39
Dkb borudan yaparsan uzmez :) belki dp biraz masrafli olur ama bana sorarsan ilk dp yaptir son susturucuyu sok boruyu sonraya birak 51 lik dp ilacin olur :) bu arada sanayide baya denk geliyoruz :)

Oznsrl
09-10-2012, 19:54
Dkb borudan yaparsan uzmez :) belki dp biraz masrafli olur ama bana sorarsan ilk dp yaptir son susturucuyu sok boruyu sonraya birak 51 lik dp ilacin olur :) bu arada sanayide baya denk geliyoruz :)

dkp dediğin normal egzoz borsu dp dediğin krom olyor heralde :D :D sreyya abiye srmştm nrmal boru 500 demişti krom 850 :D

huseyinturk
04-02-2013, 20:32
Güncel olsun. Ekimin 1inde kafaya koyduğum işi anca işleme koyabiliyorum boyaydı, sınavdı, işti, okuldu derken.
Katı iptal etmek istiyorum, içini boşaltmadan katalizörün yerine koyabileceğilm bir şey varmı direk? Headersmıdır nedir ebayda falan var uçları katalizör ucuyla aynı oluyor sanırım onların. Varmı benim 1.4hdi'ıma uygun olanı? Downpipe denilmişti birde o nedir, maliyeti nedir.
Hepsini öğrenmek istiyorum bunların çorludaki bütük egzosçular orjinalci..