PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aöf sistem değişikliği hakkında açıklama geldi!

tremx
03-10-2012, 11:08
AÖF Dekanı Prof. Dr. Kerim Banar, geçen yıl yaklaşık 200 bin öğrencinin yıllık sistemden dönemlik sisteme geçişinin yapıldığını söyledi.

Üniversitenin AÖF ile İşletme ve İktisat fakültelerinin tüm bölüm ve programlarında 2012-2013 akademik yılından itibaren dönemlik kredili sistem uygulaması başlatıldığını belirten Prof. Dr. Banar, bundan sonra AÖF'de, örgün öğrenimde olduğu gibi kredili sistemin geçerli olacağını bildirdi.

Prof. Dr. Banar, dönemlik kredili sistemde öğrencilere toplam 30 kredilik dersler yüklediklerini ancak onların talep etmesi halinde ''Ekle-Sil Haftası''nda 45 krediye kadar ders alabileceklerini dile getirerek, ''Dönemlik kredili sistemde başarılı bir öğrenci isterse eğitim süresini azaltabilecek ve 4 yıllık bir bölümden 3 veya 3,5 yılda mezun olabilecek'' dedi.

Daha önceki yıllarda ders geçme barajının 50 olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Banar, 2012-2013 akademik yılının başlamasıyla tüm bölüm ve programlarda ''çan eğrisi'' sistemi uygulanacağını ifade etti.

Prof. Dr. Banar, her dersin kendi içinde değerlendirileceği ve ders geçme notunun sınıf ortalamasına göre belirleneceği bilgisini vererek, öğrencinin mezun olabilmesi için tüm dersleri başarması ve 2,0 not ortalamasını tutturması gerektiğini anlattı.

Kaynak: Açıköğretim Fakültesi'nde sistem değişikliği - Sabah - 03 Ekim 2012 (http://www.sabah.com.tr/Egitim/2012/10/03/acikogretim-fakultesinde-sistem-degisikligi)

Cliosportve
03-10-2012, 11:17
Ben 4. sınıfa alttan hiç ders bırakmadan geçtim ama hiç mutlu değilim
Bu sistem değişikliğini en azından son sınıfa geçenlere yansıtmamaları lazımdı
Düşündükçe sinirleniyorum

KAYA
03-10-2012, 11:22

senle aynı durumda ve düşüncedeyimm suçumuz nedir bizim son sene bu yapılırmı? :confused:

SekoLive
03-10-2012, 11:22
bir arkadaşım var şuan aynı bölümde aynı sınıfdayız aöf de.

adam 2 yıllık biomedikal mezunu.
ozamanlar aöf 3-4 e geçiş yok aöf e 1den kayıt oluyor
tam 1 bitiyor diyolar ki 3-4 e geçiş var intibak okuyacaksn
kayıtı sildirip geçiyor
intibakı bitiriyor 2 sene sürüyo sanrım bu sürec
bu seferde intibak kalkıyor direkt geçiş hakkı veriliyor 3. sınıfa
3e başlıyor 2sene kaldı
adam şimdi 4e geçti kredili sistem başladı

herşey bu arkadşın yüzünden :D

kredili sistem bence ders calısanlar için iyi olacak zaten bi cok kişi aöfe tam anlamıyla calısmıyor bu da çan eğrisini aşşağı cekecekdir.

umarım sıkıtnısız bitiririz. bütler için bi acıklaması varmı bu adamın?

Cliosportve
03-10-2012, 11:30

kayıtı sildirip geçiyor
3e başlıyor 2sene kaldı

kredili sistem bence ders calısanlar için iyi olacak zaten bi cok kişi aöfe tam anlamıyla calısmıyor bu da çan eğrisini aşşağı cekecekdir.

O anlattığın adamda adeta kendimi gördüm
Ben sadece intibak sınıfında kaldım 1 sene sonra baktım olmıycak saldırdım :)
Bütler kalktı zaten
Artık son anda kurtarma durumu olmıycak diye biliyorum

FATİH
03-10-2012, 11:31
iş bilmez beceriksizler, emek hırsızları. seneye de harç koparmak için g.tünden başından soru uyduran, öğretim görevlisi müsveddeleri. Allah bin türlü belalarını versin.

SekoLive
03-10-2012, 11:33
O anlattığın adamda adeta kendimi gördüm
Ben sadece intibak sınıfında kaldım 1 sene sonra baktım olmıycak saldırdım :)
Bütler kalktı zaten
Artık son anda kurtarma durumu olmıycak diye biliyorum

o son anda kurtarma kaldırılmıstı ama sonra bi yasa cıktı bütün okullar büt yapmak zorunda diye ve bu sene uygulanacakdı.

madem bizde butun okullara dahiliz bizdede büt olmalı diye düşünüyorm yaw

Kaan
03-10-2012, 11:37
Birde şu var 4.sınıf olduğum halde büttede veremediğim 2 ders yüzünden bu sene yeni sistemi okuycam ve yanına ders eklenecek:ofk::ofk::ofk::ofk:

chatlaxs
03-10-2012, 11:44
bu yanına ders ekleme nedir ? benimde kaldı 2 ders 4. sınıfa :beuj:

ozgurluk
03-10-2012, 11:50
Kulaktan kulağa yayılan, dilden dile dolaşan bir şey var.

'' ÇAN EĞRİSİ KÖTÜ OLACAK; ÇOK ZOR OLACAK''

Neden zor olsun ? Hala insanlar kendisini lise de, ilkokulda zannediyor. Zannediyor ki 30 alınca çok kötü bir not almış oluyor. Hayır aksine bu notlarla ders geçmek mümkün olacak.

Katılanlar olacaktır, olmayacaktır bilemiyorum. Benim kendi görüşüm ; bu sistemde derslere çok az bakıp, az biraz beyin fonksiyonları normal çalışan insanlar, derslere takılmadan daha kolay mezun olacaklardır.

Neden mi ? Bunun cevabı aöf öğrenci profiline biraz bakınca belli oluyor. Ülkemizde aöf öğrencilerinin çoğunluğu ; günlük hayatta çalışma zorunluluğu olan, yaş ortalaması normale nazaran daha yüksek insanlar.

Ben şu an AÖF 3. sınıfı 6 dersten 5 ini vererek geçtim. Ve inanın, bana sorsanız verdiğin derslerin adını söyle deseniz, sayamam, saçmalarım derslerin adını karıştırırım. Sabaha kadar gezip 1 2 saatlik uykuyla girdiğim sınavlardan 6 sından 5'ini vermişim. Nasıl mı ? tamamen mantıklı cevap vererek, 50 60 arası notlar alarak geçmişim. Bana kolay gelen bu sorular, çevremde ki yaş ortalaması benden daha yüksek olan insanlara, çalışmalarına rağmen zor geldi. Bunların sebepleri farklı farklı olabilir, apayrı bir tartışma konusudur, bu sebeple çok fazla irdelemiyorum.

Lafı getireceğim yer şurası, aöf de başarısız olan insan ÇOOOK fazla arkadaşlar. Kimisi çok çalışıyor, yapamıyor. Kimisi (birçoğu) hiç çalışmıyor. Kimisi sadece askerliği ertelemek için öylesine sınavlara giriyor.

Manidar bir örnek vereyim ; Geçen sınavlarda, sınav öncesi tanıştığım birisi , istatistiksel olarak her 10 sorudan 4 ünün cevabının A şıkkı olduğunu tespit etmiş kendince. Ve der ki bildiklerimi yapıp, bilmediklerimi A şıkkı işaretleyeceğim.

Düşünün böyle insanlar giriyor ve sonuç olarak başarısız oluyorlar. Düşük notlar alıyorlar.

Böylesine rakiplerin olduğu bir çan eğrisi sisteminde, 50 barajı şöyle bir kenara dursun. Sınav öncesi ders notlarına çok az bakıp, 30 lu 40 lı notlarla falan bir çok dersin verilip daha kolay mezun olunacağını düşünüyorum.

Ha eğitim düzeyi çok yüksek bir toplumuzdur, dört dörtlük donanımlı insanlar giriyor olur bu sınava, işte o vakit bu sistem çok zor olabilir. Ama şu şartlarda hiç zannetmiyorum.

Takdir edersiniz ki gerek eğitim sistemi, gerek eğitim düzeyi olarak çok sağlıklı bir toplum değiliz.

Çan eğrisi sistemini nasıl uygulayacakları konusu ise apayrı bir soru işaretidir...

Bunların tamamı şahsi görüşlerimdir, yanlış anlaşılmamak dileğiyle.

Kaan
03-10-2012, 11:59
Kulaktan kulağa yayılan, dilden dile dolaşan bir şey var.

'' ÇAN EĞRİSİ KÖTÜ OLACAK; ÇOK ZOR OLACAK''

Neden zor olsun ? Hala insanlar kendisini lise de, ilkokulda zannediyor. Zannediyor ki 30 alınca çok kötü bir not almış oluyor. Hayır aksine bu notlarla ders geçmek mümkün olacak.

Katılanlar olacaktır, olmayacaktır bilemiyorum. Benim kendi görüşüm ; bu sistemde derslere çok az bakıp, az biraz beyin fonksiyonları normal çalışan insanlar, derslere takılmadan daha kolay mezun olacaklardır.

Neden mi ? Bunun cevabı aöf öğrenci profiline biraz bakınca belli oluyor. Ülkemizde aöf öğrencilerinin çoğunluğu ; günlük hayatta çalışma zorunluluğu olan, yaş ortalaması normale nazaran daha yüksek insanlar.

Ben şu an AÖF 3. sınıfı 6 dersten 5 ini vererek geçtim. Ve inanın, bana sorsanız verdiğin derslerin adını söyle deseniz, sayamam, saçmalarım derslerin adını karıştırırım. Sabaha kadar gezip 1 2 saatlik uykuyla girdiğim sınavlardan 6 sından 5'ini vermişim. Nasıl mı ? tamamen mantıklı cevap vererek, 50 60 arası notlar alarak geçmişim. Bana kolay gelen bu sorular, çevremde ki yaş ortalaması benden daha yüksek olan insanlara, çalışmalarına rağmen zor geldi. Bunların sebepleri farklı farklı olabilir, apayrı bir tartışma konusudur, bu sebeple çok fazla irdelemiyorum.

Lafı getireceğim yer şurası, aöf de başarısız olan insan ÇOOOK fazla arkadaşlar. Kimisi çok çalışıyor, yapamıyor. Kimisi (birçoğu) hiç çalışmıyor. Kimisi sadece askerliği ertelemek için öylesine sınavlara giriyor.

Manidar bir örnek vereyim ; Geçen sınavlarda, sınav öncesi tanıştığım birisi , istatistiksel olarak her 10 sorudan 4 ünün cevabının A şıkkı olduğunu tespit etmiş kendince. Ve der ki bildiklerimi yapıp, bilmediklerimi A şıkkı işaretleyeceğim.

Düşünün böyle insanlar giriyor ve sonuç olarak başarısız oluyorlar. Düşük notlar alıyorlar.

Böylesine rakiplerin olduğu bir çan eğrisi sisteminde, 50 barajı şöyle bir kenara dursun. Sınav öncesi ders notlarına çok az bakıp, 30 lu 40 lı notlarla falan bir çok dersin verilip daha kolay mezun olunacağını düşünüyorum.

Ha eğitim düzeyi çok yüksek bir toplumuzdur, dört dörtlük donanımlı insanlar giriyor olur bu sınava, işte o vakit bu sistem çok zor olabilir. Ama şu şartlarda hiç zannetmiyorum.

Takdir edersiniz ki gerek eğitim sistemi, gerek eğitim düzeyi olarak çok sağlıklı bir toplum değiliz.

Çan eğrisi sistemini nasıl uygulayacakları konusu ise apayrı bir soru işaretidir...

Bunların tamamı şahsi görüşlerimdir, yanlış anlaşılmamak dileğiyle.

Test gruplarında A grubu olanlar için arkadaşın dediği şey doğru bunu bilmeyen yok.A,B,C,D,E şıkları 30 soruluk bir testte A Grubu olanlara eşit oranda dağıtılıyor.Bu yöntemle bende bir çok desten geçtim.

Ayrıca kredili sistem için bende farklı düşünmüyorum.Sistem ortalama usulu olduğu için Türkiye ortalaması alınacağı için zor derslerden geçmek artık çok zor değil.Az biraz çalışma ile herkez başarılı olabilir.

okulda bu sene 9.senemi okuycam 9 sene sonunda mezun olucam belki ama buda hayırlısıymış napalım diyorum artık

SekoLive
03-10-2012, 12:01
özgürlük arkadaşımızla aynı şeyleri düşünüyorum umarım yanılmayız :)

ama bide 4. sınıfa gelen adam az da olsa calısır diye düşünmüyorda değilim lan son sene bastıralm v.s. diye

Bad-Fast
03-10-2012, 12:05
buna katılmıyorum ben saçma geliyor , o zaman herkesin temiz 30u var :)

ozgurluk
03-10-2012, 13:29
Test gruplarında A grubu olanlar için arkadaşın dediği şey doğru bunu bilmeyen yok.A,B,C,D,E şıkları 30 soruluk bir testte A Grubu olanlara eşit oranda dağıtılıyor.Bu yöntemle bende bir çok desten geçtim.

Ayrıca kredili sistem için bende farklı düşünmüyorum.Sistem ortalama usulu olduğu için Türkiye ortalaması alınacağı için zor derslerden geçmek artık çok zor değil.Az biraz çalışma ile herkez başarılı olabilir.

okulda bu sene 9.senemi okuycam 9 sene sonunda mezun olucam belki ama buda hayırlısıymış napalım diyorum artık

Valla bana çok mantıklı gelmiyor, bu A şıkkı olayı :) Neyse hayırlısı diyelim.

özgürlük arkadaşımızla aynı şeyleri düşünüyorum umarım yanılmayız :)

ama bide 4. sınıfa gelen adam az da olsa calısır diye düşünmüyorda değilim lan son sene bastıralm v.s. diye

Son sene biraz bakalım derslere, bu kredili sistem karmaşasınnda araya kaynar gideriz herhalde :)

darkred
03-10-2012, 13:53
Sadece A şıkkı için değil cevap anahtarını incelerseniz ABCD kitapçıklarının farketmediğini tüm kitapçıklardaki şıkların eşit dağıldığını göreceksiniz...Yani 30 soruluk bir sınavda 6A 6B 6C 6D 6E şıkkı olmak zorunda.İstisna olarak biri 5 diğeri 7 olabilir ancak şıklar mümkün olduğunca eşit dağıtılmak zorundadır.Bende sürekli olarak sınavlarda kesin bildiğim soruları çözer sonra şıkları sayarım.Örnek 15 soru yaptım bu 15 soruda sadece 1 tane D şıkkı işaretlemişsem kalan 15 boş soruyuda D şıkkı işaretlerim ve herzaman +4 soruya yakın tutmuştur :)

PNR05
03-10-2012, 14:03

bende aynı durumdayım, yandık valla yandık ağalar :(

ozgurluk
03-10-2012, 14:12
Sadece A şıkkı için değil cevap anahtarını incelerseniz ABCD kitapçıklarının farketmediğini tüm kitapçıklardaki şıkların eşit dağıldığını göreceksiniz...Yani 30 soruluk bir sınavda 6A 6B 6C 6D 6E şıkkı olmak zorunda.İstisna olarak biri 5 diğeri 7 olabilir ancak şıklar mümkün olduğunca eşit dağıtılmak zorundadır.Bende sürekli olarak sınavlarda kesin bildiğim soruları çözer sonra şıkları sayarım.Örnek 15 soru yaptım bu 15 soruda sadece 1 tane D şıkkı işaretlemişsem kalan 15 boş soruyuda D şıkkı işaretlerim ve herzaman +4 soruya yakın tutmuştur :)

Bu biraz daha mantıklı bi yaklaşım :)

TOLGACANSAHIN
03-10-2012, 15:02
bence çan eğrisi sistemi gayet güzel (benim gibi çalışmaya fırsat bulamayanlar için) şans eseri okul bitiren bu sistemle daha çok olacaktır. Zaten soruların çoğunu internetten bulabiliyorsun sadece 1 gün bakmak yeterli olacaktır. Bende 3. sınıf öğrencisiyim şans eseri 10 dersten 4 nü verebildim. Bütlerde 2 ders daha verip geçmeyi planlıyordum fakat ismini güller içinde andığım şerefsiz sınav müdürünün biri bir gün önce olağanın dışında 9.30 da başlatılan sınav ertesi gün 9 da yani olağan saatte başlatılmış ve adam beni 9:20 de geldim diye almadı boşuna 1 senemi yaktı namını burdan sagıyla anıyorum !!!!!

cihan
03-10-2012, 15:57
merhabalar, arkadaşlar bu aöf hakkında bir sorum var. mühendislik fak. mezunuyum. can sıkıntısından aöf'e göz atmaya başladım, uygun bir bölümü gözüme kestirip kayıt olmayı düşünüyorum, fakat bir forumda yazılan şu mevzu aklımı karıstırdı. yazılan aynen şu:

"...Ayrıca KPSS hedefin varsa ; devlet en son mezun olduğun okulu sayar. Büyük ihtimalle şimdi AÇIKÖğretime başlasan , Kimya Müh.nden sonra mezun olacaksın (!) , dolayısıyla KPSS de devlet seni Açıköğretim Mezunu sayar , Kimya Mühendisliğini de saymaz.
(A.Ö.F. mezun olmadan bırakırım dersen , o zamana kadar bayıldığın para ve emeğini hiçe saymış olursun)...KPSS de son mezuniyet alanın neyse ; ona göre işlem yapılır. Bu kılavuzda da yazıyor....Ziraat Mühendisi olan arkadaşım , Açıköğretimden daha sonra mezun olduğu için ; Ziraat Müh. kadrosuna giremedi.
Salak gibi (özür dilerim bu lafı söylediğim için ) Ziraat Mühendisliğinden hemen sonra Açıköğretim Mezunu oldu. Dolayısıyla kendi branşının kadrosuna giremedi..."

böyle bir durum var mı?

volkan_gs
03-10-2012, 15:58
İyide önceden en azından 50 alınca geçeceğimizi biliyorduk, şimdi neye göre çalışacağız 50 alacak kadar çalışıyorduk ne güzel :D
Atıyorum bilişim sistemleri gibi herkesin yüksek notlar aldığı derslerde 50 yetmeyebilir bence çok emin değilim çan eğrisinin olumlu olacağından bizim için..

Yiğit Ş.
03-10-2012, 16:00
doğru. copy paste yaptığın gibi olur aynen.

S.Özcan
03-10-2012, 16:29
ben birşey anlamadım valla. işletme 3. sınıftan 2 dersin kaldı maliyet muhasebesi ve iş güvenlik, 4e geçtim mi 4ten tüm dersleri alabilecek miyim yoksa krediye göre birkaç ders alamayacak mıyım durumu bilenler cevaplarsa çok makbule geçer.

ozgurluk
03-10-2012, 16:49
ben birşey anlamadım valla. işletme 3. sınıftan 2 dersin kaldı maliyet muhasebesi ve iş güvenlik, 4e geçtim mi 4ten tüm dersleri alabilecek miyim yoksa krediye göre birkaç ders alamayacak mıyım durumu bilenler cevaplarsa çok makbule geçer.

Öncelikle alttan kalan 2 dersini alıcaksın zorunlu olarak. Daha sonra kalan kredine göre 4. sınıf derslerini alıcaksın. Bu da derslerin kredi puanlarına göre değişir. Derslerin kredisi yüksekse alamayabilirsin, düşükse alabilirsin. Kimse bu konuda tam olarak net bir yorum yapamaz. Çünkü derslerin kredileri henüz belli değil diye biliyorum.

Gönül ister kredileri düşük olsun :)

S.Özcan
03-10-2012, 16:54
AÖF İşletme Dersleri (http://www.osym-tr.com/2012/09/aof-isletme-dersleri/)

daha önce böyle bir link gelmişti diğer konuda, bu şekilde olursa 1 sene uzadı, eski sistemde ne güzel tüm derslerden sınava girebiliyordum.

edit: zannedersem tüm sınavlara girebiliyorum.

ozgurluk
03-10-2012, 18:02
Hangilerinin 4.sınıf dersi olduğunu bilen varmı ? Birde kaç kredilik ders alabiliyoruz ?

onursumer
03-10-2012, 18:08
bence çan eğrisi kotu olmaz ya

aofte çalışan insanlar kadar bir okadarda oylesine giren insan var bu ortalamayı bayağı aşağıya çeker

full çekenlerin yanında yani gene ortalama 45-60 arası olur dersine gore geçme notu bence :D

Emre İlbi
03-10-2012, 18:09

kayıtı sildirip geçiyor
3e başlıyor 2sene kaldı

:D :D

bazı insanlar gerçekten çok şanssız abi :)

ERkut 205
03-10-2012, 18:44
Tam tahmin ettiğim gibi konuların içerikleri %90 aynı olacak,derslerin isimleri farklı yada adları...
Örnek vermek gerekirse Mevcut dersi 1-2 diye bölmüşler yada uzun konulu olan bir dersi sallıyorum A dersi içerisindeki temel olan konu başlığını almış 2. dönemin dersi yapmış adam ;)
Eskiden 2.sınıfta iktisat teorisi adı altında ama viseden sorumlu tutulan kısım mikroydu, final sınavında hem mikro hem makrodan sorumlu olunuyordu.
Şimdide 1. dönem vise - final mikro 2.dönem vise- final makro olmuş olacakki bence tamamından sorumlu bir final geçirmektense bölünüp sınava girilmesi daha faydalı daha öğretici geçilmesi daha kolay olacaktır, azıcık üstüne eğilip bakan öğrenci için.
Hele ki çan eğrisi bu durumu daha rahatlıcaktır...
Kolay Gelsin okuyanlara ve yeni kayıt yaptıran arkadaşlara,başarılar ;)

Sierra Rs
01-01-2013, 20:13
Benim de kafam bu yeni sistemden ötürü karışık :( karışcak zamanı coktan gectim ama jeton yeni düştü..

Bugün kalmış olduğum Türkiye Ekonomisi dersine göz atmaya başladım fakat o arada da öğrenci paneline girmek istedim giriş belgemi yazdırmak icin bir de baktım ki 2 senedir veremediğim dersim Türk Vergi sistemi olmuş. Acaba ders adımı değişti yoksa kaldığım ders yerine beni başka bi dersemi geçiş yaptırdılar anlamadım.

Ben şimdi hangi dersden sınava gireceğim bilmiyorum bugün de aöf buroları kapalı soramadım da aynı konudan müzdarip birileri var mı acaba?

Bu arada 4.sınıftayım 1 tek dersim mevcut.

Bilgisi olanlardan yorum ve bilgi bekliyorum, şimdiden teşekkürler :)