PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek Seçimi(yardım)

Eqemen
03-10-2012, 18:50
Merhaba,abilerim bir soru sormak istiyorum.
Makina Mühendisliği'mi -- Otomotiv mühendisligi mi

-İş imkani
-maaşı
- yaptıgı iş (mesela otomotiv mühendisi araba parçalarınımı denetliyor yoksa montajınımı yapıyor)
-makina 3.senesinde otomotiv'e ayrılabiliyormuş yani otomotiv mühendisimi oluyor.

Çok araştırdım ama çok kesin cevap yok sizin fikirlerinizi almak istedim kendime hedef belirlemek ve ona odaklanmak istiyorum.Teşekkür ederim:)

Gökhan Bilgin
03-10-2012, 19:00
bence makine mühendisliğini tercih etmelisin rahat iş staj gördüğüm fabrikadaki mühendis almanca biliyordu gelip ahkam kesiyordu başka bişey bildiği yoktu cnc freze , torna makinesini gördüğünde bu ne diyip benden öğrendi ben sadece meslek lisesinde makine okudum ondan daha çok şey biliyorum :D neyse otomotiv hakkında bilgim yok ama makine mühendisliği gerçekten rahat en az bir dil bilmen lazım ama

fatihcakin
03-10-2012, 19:02
Çevrenizdeki iş imkanlarına göre seçim yapabilirsiniz, ama boluda otomotiv fabrikası var mı ki, kocaeli de olsanız Ford Otosanda çalışma imkanınız olurdu veya Sapancada toyota fabrikası...

Eqemen
03-10-2012, 19:02
bence makine mühendisliğini tercih etmelisin rahat iş staj gördüğüm fabrikadaki mühendis almanca biliyordu gelip ahkam kesiyordu başka bişey bildiği yoktu cnc freze , torna makinesini gördüğünde bu ne diyip benden öğrendi ben sadece meslek lisesinde makine okudum ondan daha çok şey biliyorum :D neyse otomotiv hakkında bilgim yok ama makine mühendisliği gerçekten rahat en az bir dil bilmen lazım ama

cevabın için çok teşekkür ederim :)

Eqemen
03-10-2012, 19:06
Çevrenizdeki iş imkanlarına göre seçim yapabilirsiniz, ama boluda otomotiv fabrikası var mı ki, kocaeli de olsanız Ford Otosanda çalışma imkanınız olurdu veya Sapancada toyota fabrikası...

haklısın ama 1sene sonra ankaraya taşınıyoruz ankarada vardır heralde fabrika :soru:

Ramiz
03-10-2012, 19:07
haklısın ama 1sene sonra ankaraya taşınıyoruz ankarada vardır heralde fabrika :soru:

sincanda Man var

Gökhan Bilgin
03-10-2012, 19:08
kardeşim bu arada sen ne okuyorsun lisede ?

Eqemen
03-10-2012, 19:09
sizce otomotiv mi makinemi mühendisligimi

63owen63
03-10-2012, 19:09
aksarayda mercedes fabrikası var. Onun dışında otomotiv için marmara civarlarında olman daha iyi olur.

Murat Özcan
03-10-2012, 19:10
Sevebileceğiniz bir işi yapın hocam doğru tercih çok önemli

Eqemen
03-10-2012, 19:14
Sevebileceğiniz bir işi yapın hocam doğru tercih çok önemli

otomobillere bebeklikten beri merakım var ama tam olarak ne iş yapıyor herkes farklı birşey söylüyor internette,makinayı seçince 3.senesinde bölümlere ayrılıyormuş otomotivde varmış kafam karışık dogrusu :( cevaplarınıiçin Sag olun.:)

63owen63
03-10-2012, 19:24
makine müh. enerjiyle ilgili her alanda çalışır. sonsuz...

otomotiv zaten belli .. otomotiv üzerine calışcaksan, otomotiv oku + yüksek yaparsın.

Eqemen
03-10-2012, 19:49
makine müh. enerjiyle ilgili her alanda çalışır. sonsuz...

otomotiv zaten belli .. otomotiv üzerine calışcaksan, otomotiv oku + yüksek yaparsın.

enerji derken ?

Eqemen
03-10-2012, 19:55
kardeşim bu arada sen ne okuyorsun lisede ?

sayısal (10krkter)

serkanokan
03-10-2012, 19:56
sincanda Man var

Sincanın neresinde Man var?

Osman Bahadır
03-10-2012, 20:05
Şu anda ne okuyorsun?

fastchild
03-10-2012, 20:11
bende motorlu araçlar teknolojisi son sınıftayım aynı şeyler benim içinde geçerli olup birde istanbuldan çıkmamı istemeyen ailem var gerçi bendede açıkçası yemiyor Elazığ'a felan gitmek ama bakalım artık ne yapıcaz son düzlükteyiz

İbrahim Erdem
03-10-2012, 20:24
zamanında benzer ikilemde kalıp makine müh okuyan biri olarak makine derim.

daha geniş alanı seçmek her zaman avantaj olur.

Eqemen
03-10-2012, 20:25
Şu anda ne okuyorsun?

anadolu lisesi 3.sınıf sayısal

Eqemen
03-10-2012, 20:26
bende motorlu araçlar teknolojisi son sınıftayım aynı şeyler benim içinde geçerli olup birde istanbuldan çıkmamı istemeyen ailem var gerçi bendede açıkçası yemiyor Elazığ'a felan gitmek ama bakalım artık ne yapıcaz son düzlükteyiz

İnşallah istedigin bölüme gidersin ailenden uzak olmayan :)

Eqemen
03-10-2012, 20:28
zamanında benzer ikilemde kalıp makine müh okuyan biri olarak makine derim.

daha geniş alanı seçmek her zaman avantaj olur.

makine seçip 3.senesinde otomotiv bölümüne geçsem. iş bulamassam bile makine müh.olarak iş bulabilirmiyim

İbrahim33
03-10-2012, 20:31
Bence kendini illaki mühendis olacağım diye şartlandırma , anladığım kadarıyla daha önünde 2 senen var , o zamana kadar düşüncelerin çok değişir...Biraz zamana bırak :)

Osman Bahadır
03-10-2012, 20:36
anadolu lisesi 3.sınıf sayısal

Şu anda konsantre olman gereken şey üniversite bölüm tercihinden çok lise derslerin ve üniversite sınavın. Şimdi neye karar versen boş. Çünkü daha onlarca kez kararını değiştireceksin. Sınavdan sonra bile her gün başka bir bölüme karar vereceksin. Şu anda yapacağın en mantıklı şey sınavına olabildiğince iyi hazırlanmak. Sınav sonucun iyi olduktan sonra makinenin de otomotivin de en kalitelisine girersin. Hatta bazı özel üniversitelerde sonradan seçim şansı da var. Burslu kazanır, ikinci sene sonunda bölümleri iyice tanıdıktan sonra seçersin. Hele bi o zaman gelsin.

İbrahim Erdem
03-10-2012, 20:37
makine seçip 3.senesinde otomotiv bölümüne geçsem. iş bulamassam bile makine müh.olarak iş bulabilirmiyim

Okulun sistemine de bakar ama makinede kal derim.

Zira ders olarak büyük oranda aynılar. Hem genelden özele gitmek adına makine okuyup üstüne otomotiv lisansı yaparsan 10 numara olur.

İlla otomotiv olması da zorunlu değil. Belki fikrin değişir. Makine alan olarak çok geniş bir bölüm.Mekaniğin olduğu her yerde sen varsın.

Şu anda konsantre olman gereken şey üniversite bölüm tercihinden çok lise derslerin ve üniversite sınavın. Şimdi neye karar versen boş. Çünkü daha onlarca kez kararını değiştireceksin. Sınavdan sonra bile her gün başka bir bölüme karar vereceksin. Şu anda yapacağın en mantıklı şey sınavına olabildiğince iyi hazırlanmak. Sınav sonucun iyi olduktan sonra makinenin de otomotivin de en kalitelisine girersin. Hatta bazı özel üniversitelerde sonradan seçim şansı da var. Burslu kazanır, ikinci sene sonunda bölümleri iyice tanıdıktan sonra seçersin. Hele bi o zaman gelsin.

Ben de aynısını diyorum