PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.0 DOHC enjeksiyon sistemini 2.0 SOHC motora uyarlama ?

0M42
04-10-2012, 10:11
Edindiğim bilgilere göre 2.0 DOHC sierraların enjeksiyon sistemi ile 2.0 SOHC taunus motorları sorunsuz çalışıyormuş ancak taunusun orjinal enjeksiyon manifoldunu kullanamıyorum motor aracın orjinal motoru olmadığı için manifoldu motora taktığım doğrultuda kaput sorun çıkarıyor kaput manifolda vuruyor kapanmıyor.

Bildiğim kadarıyla da sierra ların ecusuna yazılımsal olarak müdahale edilemiyor.Bu durumda bana zorluk çıkaran tek şey manifold görünüyor.Size sormak istediğim custom manifold ile oem ecuyu kullanabilirmiyim ecu da bir sorun yaşarmıyım ? Ne diyorsunuz bu konuda ?

Motorumun oem enjeksiyon manifoldu aşağıda ;

http://i56.tinypic.com/1o96wx.jpg

Ayrıca belirtmeyi unutmuşum 2.0i DOHC motor ile 2.0i SOHC motorda zaten aynı ecu kullanılmış.

Osman Bahadır
04-10-2012, 10:14
Manifoldun ECU'ya doğrudan bir etkisi yok. Custom yapacağın manifold mantıklı ve makul bir şekle sahip olsun, runner ve plenumu iyi hesaplansın, MAP sensörü ve enjektörler de düzgün bir yere konumlandırılsın yeter.

Kapaklar arasında zamanlama, flow veya sensör farkı da yoksa kapaklar arasında da sorun olmaz zaten ECU.

Edit:
Fotoğraf eklemişsin. Bu manifolddan her türlü daha iyisini yaparsın. Lakin sen hala standalone ECU'ye geçmedin mi? N'apacaksın sierra ECU'sunu? Oynanmıyormuş da. Eski teknolojidir de zaten. Bence standalone bir ECU'ye geç, rahat et.

Maxi
04-10-2012, 10:25
kaput manifolda vuruyorsa kaputun ilgili bölümünü kes ve yükselt o zaman ?

0M42
04-10-2012, 10:47
Manifoldun ECU'ya doğrudan bir etkisi yok. Custom yapacağın manifold mantıklı ve makul bir şekle sahip olsun, runner ve plenumu iyi hesaplansın, MAP sensörü ve enjektörler de düzgün bir yere konumlandırılsın yeter.

Kapaklar arasında zamanlama, flow veya sensör farkı da yoksa kapaklar arasında da sorun olmaz zaten ECU.

Edit:
Fotoğraf eklemişsin. Bu manifolddan her türlü daha iyisini yaparsın. Lakin sen hala standalone ECU'ye geçmedin mi? N'apacaksın sierra ECU'sunu? Oynanmıyormuş da. Eski teknolojidir de zaten. Bence standalone bir ECU'ye geç, rahat et.

Standalone cuya geçemiyorum çünkü yazılım işleri bu bölgede imkansız desem yeridir.Trabzonda da yardım alabileceğim kimse yok o yüzden oem sistemi tercih etmek istiyorum en azından yazılım derdim olmayacak.En azından şu lanet karburatörden kurtulup enjeksiyona kapağı atmış olacağım sonra zamanla iyi bir fırsat-imkan yakalarsam ecu konusunda yeniden bir şeyler düşünebilirim.

Kapaklar arasında zamanlama, flow veya sensör farkı vs. olacağını samıyorum çünkü dediğim gibi DOHC motorda da SOHC motorda da aynı ecu kullanılmış bu fark olmadığını gösterir diye düşünüyorum yanılıyormuyum ?

Manifold olarak aşağıdaki fotodaki gibi bir şey yapmayı düşünüyorum ama yapacağım manifoldun öyle çok hesap kitap detayı olmayacak sanıyorum o kadar bilgi sahibi değilim çünkü.

http://www.wep.co.nz/wep/member-images/32/image/engine.jpg

0M42
04-10-2012, 10:49
kaput manifolda vuruyorsa kaputun ilgili bölümünü kes ve yükselt o zaman ?

Abi öyle bir şeyi yaparsam aracın dışarıdan görünümünü ciddi anlamda bozmuş olurum çünkü manifold dikeylemesine uzunca bir dikdörtgen alana temas ediyor yani scop tarzı bir şey ile kurtaracak olsam yaparım tabiki ama dediğim gibi büyükçe bir alan kesmek gerekiyor kabartayım desende 5 cm kadar kabartmak gerekecek buda çok çirkin duracaktır.

Osman Bahadır
04-10-2012, 11:01
Oem manifold dik yapılmış. Sen yatık yapacaksın. Oem manifoldda plenum küçük, runnerlar uzun. Yani düşük devirde tork hedeflenmiş. Sen yüksek devir hedefliyorsan daha büyük bir plenum ile daha kısa runnerlar kullanacaksın. Kısa runner, büyük plenum yüksek devirde yüksek flow, yüksek hp demektir. Alt ve ortaları da öldürmemek için kararında yapmakta fayda var.

Plenum: kelebeğin bağlandığı, havayı kollara dağıtan kazan.
Runner: her bir silindire giden kollar.

Kendine Honda B serisinin manifoldlarını veya VAG 1.8 T yan monte motorların manifoldlarını baz alabilirsin, hatta onları uydurabilirsin.

Standalone'a geçmek için bence anlayan kimsenin olmaması engel değil. Sen yapmalısın ayarını, kurulumunu.

0M42
04-10-2012, 11:17
İşin mekanik montajı ve elektriksel bağlantısı sorun değil benim için rahatlıkla üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum ancak yazılım konusunda bildiğin sıfırım "0" o yüzden cesaret edemiyorum yabancı dil de olmayınca yabancı kaynaklardan da okuyarak yardım alamıyorsun doğal olarak.Bu yüzden cesaret edemiyorum o yüzden şimdilik dediğim gibi eski teknolojide olsa enjeksiyona kapağı atayım sonrası zamanla gelir diyorum.Zaten eski sistemde olsa en azından karburatörden on kat daha sağlıklı sorunsuz çalışacağı kesindir herhalde.

E-bay de 25 euro ya oem ecular var sensörleri vs. Türkiyeden temin edebiliyorum zaten çıkmacılarda dolu.İş sadece manifolda kalıyor yakın zamanda da zaten manifold için kolları sıvayacağım görünüyor ama önce dediğin gibi farklı araçların manifoldlarını inceleyerek belki üç beş işlemle uydurma yapabileceğim başka marka bir aracın oem manifoldunu kullanabilirim bunun için araştırma yapacağım.

Eğer manifold için custom bir çalışma yapmaya karar verirsem zaten bunun için tekrar konu açıp bilgi sahibi arkadaşların fikrini alacağım hani bahsettiğin runner lar olsun plenum olsun vs. ne olması gerekir ideali nedir vs. hep beraber fikiri yürütürüz.