PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ROLL | Scirocco Ecufast - Scirocco Raşitbey

utkunoa
05-10-2012, 11:57
Dün gece ataşehirden fsm ye kadar yapıldı roll, bende yaklaşık 6 video var 3ünü yükleyebildim şu an akşam okuldan dönüncede geri kalanları yükleyeceğim.

Gayet temiz güzel bol sohbet muhabbetli dostça denemeler oldu gelen herkese (raşit abi, fırat, murat, batı, alihan, mehmet, berk.) teşekkürler ayaklarına sağlık.

Sonuç olarak ecufastin arabası RSA motorsports (raşit beyin) arabasını genel olarak (yaklaşık 10 a kadar roll yapıldı) değerlendirir isek 3-4 boy geçiyor. hatta en son roll de berkin(ecufast) araba yağ sıcaklığı 130 u gösteriyordu araba kendini korumaya aldı diye düşündük. Murat o video da bizi geçti 1-2 boy.

ilk 3 video aşağıda keyifli seyirler.

Specs:

Ecurocco Beyaz Berk: Ecufast Yazılım - Forge DV - S3 Cooler - ITG Maxogen Kit - Downpipe

RSA Motorsports Mavi Murat : Custom yazılım - Forge DV - ITG Maxogen Kit

Ecufast Rocco (White) - Custom (Raşit Bey) Rocco (Blue) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=aHGatqs9PRc&feature=youtu.be)

Ecufast Rocco (White) - Custom (Raşit Bey) Rocco (Blue) 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=UpdirmWq0io&feature=youtu.be)

Ecufast Rocco (White) - Custom (Raşit Bey) Rocco (Blue) 4 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ewIHykebGUY&feature=youtu.be)

http://www.youtube.com/watch?v=o9qDojmcdP8&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=FJUvT8ODTIc&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=TBicZkNsMjU&feature=youtu.be

Semii
05-10-2012, 12:02
bu mavi araç önceki videolardaki 3lü denemelerdeki önde olan araç dimi ?

@Lp2
05-10-2012, 12:04
guzel denemeler oldu sohbet guzeldı maşallah araclara

B.Battal
05-10-2012, 12:09
Araçlar manuel mi DSG mi? Mavi DSG sanki ama bilmeyenler için belirtirseniz iyi olur.

RsErdi
05-10-2012, 12:21
maşallah araçlara zevkli denemeler olmuş

997TT
05-10-2012, 12:22
Guzel denemeler olmus. Sohbetinizinde guzel olmasi,hos olmus...
Lutfen konu sahibinin yazilarina saygi gosterek,guzel ve keyifli denemeleri,kavgaya cevirmeyelim.
Hepsine masallah...
Edit:sadece 2 arac mi denedi?

Selcuk_RoL
05-10-2012, 12:27
Masaallah araclara ecufast farki yine ortada

Arenimo
05-10-2012, 12:37
Ecufast teyiz bu gün :D farkımızı ortaya koyalım yine haha:D

63owen63
05-10-2012, 12:59
Maşallah rocco'lara.

utkunoa
05-10-2012, 13:04
iki araç ta dsg evet mavi araba geçen rollde beni geçen mavi araba :D

penguinhakan
05-10-2012, 13:10
Maşallah , şimdi donanım speclerine göre doğru olan olmuş bence ...

MuratT
05-10-2012, 15:16
Gelen arkadaşlara teşekkürler.

Bunlarda bizdeki videolar, 1-2 tane daha var akşam yükleyeceğim onları da.

Not: Diğer scirocconun yağ sıcaklığı 130 derecelere çıktıktan sonra dinlendirip tekrar denedik.

Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 1 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Rg1hmSz51lg)
Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 1 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Rg1hmSz51lg)

Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=I4NSfVgrifk)
Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=I4NSfVgrifk)

Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 3 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1q0ZHJ10jQs)
Ecufast Scirocco vs RSA motorsports Scirocco Rolling 3 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1q0ZHJ10jQs)

onur_S
05-10-2012, 16:23
130 derece yag sıcaklıgımı ?

BORA BOSTANCI
05-10-2012, 16:44
Eee Sonuç Ne Yani ? Utkunun Koydugu 3 Videoda Ecufast Gecio Muratın Koydugu 3 Videoda Rsa Motorsport Geciyor Hicbirsey Anlamadım ?

Gürkan
05-10-2012, 16:48
maşallah hepsine güzel denemeler olmuş

MuratT
05-10-2012, 16:51
Kavaciga dogru basiyoruz ilk denemelerde cogunda ecufast geciyor, donus yolunda da genelde ben geciyorum.

Fazıl T.
05-10-2012, 16:58
maşallah araclara

cenk_35
05-10-2012, 17:08
Maşallah araçlara.. :icon_tup:
Gidiş ile dönüşte bu kadar farklılık normal mi?

Typer mevzusu gibi bu konuda uzuyor :D

Nires
05-10-2012, 17:09
maşallah araçlara

997TT
05-10-2012, 17:29
Bu videolardaki mavi arac,ilk roll da,herkesin gecen mavi.
Peki bu maviyi gecen arac,o gun roll daki araclardan mi? Yoksa baska bir Rocco mu?
Donus yolunda niye farkli oldu?
Bilgilendirirseniz sevinirim...

utkunoa
05-10-2012, 17:32
Herkese tesekkurler, hos guzel vakit gecirdik. ( berk )

MuratT
05-10-2012, 19:45
Gelen herkesin ayağına sağlık, güzel denemeler oldu. Sohbet muhabbet iyiydi. :)

TYPERHAKAN
05-10-2012, 20:30
deneyen araçlara maşaallah çok güzel bir gece olmuş,keyfini çıkarın roll bu illa biri geçecek fakat gidiş farklı dönüş farklı ilginç bir roll olmuş

997TT
05-10-2012, 21:22
Bu deniyen arabalar ilk geceden farkli mi?
Revo yada diger Ecufast araclar neyapti?
Sadece 2 arac mi vardi...
Yakit kullanildi mi?
Araclar kacinci denemede performansi dustu(sisti)
Pbox olcumu yaptiniz mi?

emre_
05-10-2012, 21:27
Masallah araclara ancak 130 derecelere kadar yagin isinmasina mahal vermek riskli degilmi ?

FAGE12
05-10-2012, 21:59
Sımdı kımkımı gectı ve ayrıca ekstra yakıt kullanıldı mı ?

brs_odbs
05-10-2012, 22:33
maşallah deneyen araçlara

MuratGürakan
05-10-2012, 22:38
130 çok yaa ben süreklli sıktığımda bile 120 görmedim hiç :S
Bi gün Enkada 2 saat boyunca hiç köprüye çıkmadan herkesle denedim orda bile 115 civarlarını geçmemiştim . Cooler yoksa kesin edinin arkadaşlar. Yazık o kadarıda.

Arasts61
06-10-2012, 00:22
mavi rocco günlük kullandıgı yazılımla basmış anladığım kadarıyla. beyaz ise roll için özel olarak açılmış görünüyor. bu tür denemelerde taraflar karşılıklı olarak anlaşıp ona göre gelirse daha doğru sonuçlara ulaşılablir bence. nitekim coolerı olmayan mavi değilde coolerı olan beyazın şişmesi çok garip. :)

özellikle bu deneme için değil diğer tüm denemeler içinde söyleyeceğim şu ki
bu tür iddialı denemelerde risk almaya gerek yok bence. sonuçta burdaki yazılanları okuyanlar videoları izleyenler saf değil. herhangi bir videoda geçmek aracınızın yazılımınızın vs daha iyi olduğunu göstermiyor. aynı yazılımı güvenli bir şekilde kaç km kullanabildiğiniz vs önemli.
youtubeda halen videoları dolaşan bir sürü efsane yazılımlı araç var. ancak bunların akibetleri araştırıldığında çoğunun motor kırdığı veya stok yazılıma dönmek zorunda kaldığı görülecektir.

utkunoa
06-10-2012, 00:50
Haydeee konu yine.corba oldu ya, ben yarin bendeki butun videolari atarm sabah cok zamanim.yoktu ondan.ilk 3 videoyu attim kasti yaptigim bisi yok sakin yanlis anlasilmasin.yani burda. Yarin geri kalanlari da atarm 4-5 tane daha var murat sende sakin ol ilk mesaj da bana haksizlik yapildi diosun ben ne zaman bu tur konularda seni haksiz duruma dusurecek yorum yaptim ? Genel olarak degerlendirme sonucunu yazdim. Yarin da atarm videolari bakarsiniz hepsine

@Lp2
06-10-2012, 01:09
ozel acilmis yazilim nedir ya beyaz da normal bi yazilim var

benim aracimdada yazilim var ama ozel acilmis dgl hergun sıkıyorum

arac yapilirken basindamiydiniz risk diyorsun merak ettim

Arasts61
06-10-2012, 01:22
ozel acilmis yazilim nedir ya beyaz da normal bi yazilim var

benim aracimdada yazilim var ama ozel acilmis dgl hergun sıkıyorum

arac yapilirken basindamiydiniz risk diyorsun merak ettim

tamam ben çok bilmiyorum uzman değilim de 130 yağ sıcaklığı nedir bi açıklarmısın?

@Lp2
06-10-2012, 01:25
ben senin kadar cok bilmiyorum ama 130 olunca araba limit mi oluyor benimki de 150 200 hergun deniyorum denemelerde her aracla sıkıyorum limit mi benimki

Arasts61
06-10-2012, 01:29
ben senin kadar cok bilmiyorum ama 130 olunca araba limit mi oluyor benimki de 150 200 hergun deniyorum denemelerde her aracla sıkıyorum limit mi benimki

kusura bakma ama gerçekten anlamıyorum
150-200 olan derken neyi kastediyorsun?

MuratGürakan
06-10-2012, 07:57
Bit tsi kullanıcısı olarak söylüyorumki şu anda turbo büyütme dışında herşey var aracımda, hiç daha 120 görmedim. Yağ sıcaklığınız çok sıkıntılı değerlerde. 120 leri geçtiğinde bırakın bence 130 çoook fazla. bu kadar ısınıyor olmasıda fazla basıncın göstergesidir. egt hemen yükseliyor cooler ve soğutma sistemleride yoksa bu değerleri görmek mğmkğn. Benim aracım en alttan bastığımda 1.4 peak yapıyorki bir rollin g gecesinde 1.35 den yukarı göremiyorum cont olarak 1.2 gidiyor. Bsaınç çok yüksek olmayınca da hem gücün sürekliliği sağlanıyor hemde sağlıklı gidiyor.

MECOO
06-10-2012, 09:41
Her iki aracada maşallah.

utkunoa
06-10-2012, 09:54
Bu deniyen arabalar ilk geceden farkli mi?
Revo yada diger Ecufast araclar neyapti?
Sadece 2 arac mi vardi...
Yakit kullanildi mi?
Araclar kacinci denemede performansi dustu(sisti)
Pbox olcumu yaptiniz mi?

bi adet te cupra vardı murat abi, beyaz araç ilk defa geldi önceki denemelerde yoktu. pbox ölçümüde yapmadık abi

997TT
06-10-2012, 09:58
Yine senin arabanla,mavi rocco denedi ozaman?
Cok iyilesme olmus oncekine gore...

kelalper
06-10-2012, 10:47
arkadaşlar hangi bilginize göre yağ sıcaklığının 120derece nin üzerine çıkmasını tehlikeli buluyorsunuz. Yağ su gibi 100 derece kaynar falan mı sanıosunuz anlamıyorum. Tamam çok yüksek sıcaklık iyi değil ancak 120 derece de aman allahım motor gitti dedirtecek bir sıcaklık değil. Buyrun videoyu dikkatle izleyin sıcaklıklara bakın kaç derecede kaç dakika gazlıyor adamlar.

ENDURO CHALLENGE - Taking productions sport cars to the limit - Best Motoring International - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZBGaqLQBnUM)

SDR_07
06-10-2012, 10:54
arkadaşlar hangi bilginize göre yağ sıcaklığının 120derece nin üzerine çıkmasını tehlikeli buluyorsunuz. Yağ su gibi 100 derece kaynar falan mı sanıosunuz anlamıyorum. Tamam çok yüksek sıcaklık iyi değil ancak 120 derece de aman allahım motor gitti dedirtecek bir sıcaklık değil. Buyrun videoyu dikkatle izleyin sıcaklıklara bakın kaç derecede kaç dakika gazlıyor adamlar.

ENDURO CHALLENGE - Taking productions sport cars to the limit - Best Motoring International - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZBGaqLQBnUM)

polo ibiza 1,4 gurubunda yag sıcaklığı maximum ne kadarda sıkıntı olur biliyormusunuz veya bilen varmı ?

kelalper
06-10-2012, 11:01
bunun kullandığınız yağ ile alakası var. Motorla alakası yok. Performans arttıkça sıcaklık artar. Sıcaklığa bağlı olarak yağın özelliği değişir. Yağ sıcaklıkla birlikte özelliğini kaybettiği zaman motor zarar görür. Hem gazliim arabam performanslı olsun hem de performans değil ekonomik bazlı yağ kullaniim dersen o zaman motora zarar verirsin.

life is life
06-10-2012, 11:03
Maşallah iki aracada, iki arac kendisinin önde olduğu videolar eklemiş.. Maşallah tekrardan..

Arasts61
06-10-2012, 11:08

alper beyaz araçda cooler var deniyor. yanlış bilmiyorsam s3 coolerı 8 litre ve kendi coolerının 2 katı filan. boyle oldugu halde yinede o aracın şişmesi garip değil mi?

riski tehlikesi bir tarafa ancak mesela bir örnek vereyim, yazılımı kimin yaptıgı önemli değil ben başka bir yazılımlı golf tsi 160 lıkla denedim ankarada ilk iki denemede o geçiyor 3. denemede ben geçiyorum aracım stok olduğu halde. neden çünkü aracı hemen şişiyor. burda da buna benzer bir durum olmuş üstelik cooler oldugu halde..

onursoytam
06-10-2012, 11:12
onun için paracıklara kıyılıp MOTUL tercih edilecek ;)

Arasts61
06-10-2012, 11:15

nedir MOTUL?

SDR_07
06-10-2012, 11:15
alper beyaz araçda cooler var deniyor. yanlış bilmiyorsam s3 coolerı 8 litre ve kendi coolerının 2 katı filan. boyle oldugu halde yinede o aracın şişmesi garip değil mi?

riski tehlikesi bir tarafa ancak mesela bir örnek vereyim, yazılımı kimin yaptıgı önemli değil ben başka bir yazılımlı golf tsi 160 lıkla denedim ankarada ilk iki denemede o geçiyor 3. denemede ben geçiyorum aracım stok olduğu halde. neden çünkü aracı hemen şişiyor. burda da buna benzer bir durum olmuş üstelik cooler oldugu halde..

çok garip bir durum var ortada yazılımlı golf ile 3 kez sıktıgınızda 2 kez o gecip 3 cü kezde siz geciyorsanız sorun vardır araçta ???başta yazmış sanırım yarışan arkadaş gece baya deneme yapmıştım ve o videolar son videolar diye 20 kez filan deneme diyor kendisi yüklecek zaten videoları daha net görürüz inşallah

utkunoa
06-10-2012, 11:29
Bendeki dier videoları ilk sayfaya ekledim. bunlar ilk cıkılan roll un dönüşündeki videolar. bi adet te alp cupra ya hediye :)

Bruglione
06-10-2012, 11:35
Bendeki dier videoları ilk sayfaya ekledim. bunlar ilk cıkılan roll un dönüşündeki videolar. bi adet te alp cupra ya hediye :)

Ben bişeyi anlamıyorum . Aracım stock polo gti Arkadasta yazılımlı rocco var ecufast. Soft falan dıyorlar 200ps gibi düşünüyorlar rolle cıkıyoruz. 2.vites 50 gibi bastıgımızda dırek kafa cıkartıyorum bana yetısmelerı 150 yi buluyor. daha yuksek suratlerde bastıgımızda ılk kafa kafaya sonra ufak ufak gecmeye baslıyor ama bı 2 boyu gecmıyor fark. Aynı yerden yazılımlı polo gti ile rocco arasındakı fark o zaman polo gti lehine olur ciddi derecede. Bu neyden kaynaklanıyor ? Eklediginiz videodakı cupra specleri bilmiyorum ama sızınkılerden abartı fazla specleri oldugunu dusunmuyorum . Cupra boca gti daki sistemlerle rocco neden farklı neylerı farklı bılen bırı varsa acıklıyabılırmı ?

onursoytam
06-10-2012, 11:43
nedir MOTUL?

marka WRC sisteminde kullanılan bi marka :)

penguinhakan
06-10-2012, 11:43
çok garip bir durum var ortada yazılımlı golf ile 3 kez sıktıgınızda 2 kez o gecip 3 cü kezde siz geciyorsanız sorun vardır araçta ???başta yazmış sanırım yarışan arkadaş gece baya deneme yapmıştım ve o videolar son videolar diye 20 kez filan deneme diyor kendisi yüklecek zaten videoları daha net görürüz inşallah

Ozgurun bahsettigi arac benim aracim , cooler takmadan once evet boyle idi , hersey stok sadece yazilim vardi , yagim castrol 5 30 idi ve 115 120 dereceleri 3 deneme de goruyordum hava sicak olunca ve araba korumaya mi aliyordu artik neyse stock gibi gitmeye basliyordu , ozetle cooler ilenbu sorunu cozduk.

Sorulan sorulari dolaydirmaya gerek yok ecufast kullanicisi olarak yag sicakliginin hemen bu derecelere cikmasi normal degil gibi me geliyor diger firmalarin yaptigi araclar normal olarak giderken , ha bu performans nasil geliyor o zaman diye de bir soru geliyor aklima ?

Alper yada ozgun teknik olarak bir nokta koysaniz artik bu olaya diyorum

onursoytam
06-10-2012, 11:48
sonuçta performance amaçlı bu arabalar.. ecufast ta hakkını vererek açıyor bence 3 deneme yeterli zaten bi araç için 10 dakka normal binip seviyeler düşürülüp tekrardan deneme yapılması en matıklısı zaten soft yazılımlı araç içinde geçerli bence :)

penguinhakan
06-10-2012, 11:51
Birde bu araclar 220 km lere kadar ciktilar mi , keza yazilim farki 160 dan sonra ortaya cikiyor , burda hep tam birseyler degisekken gaz kesiliyor gibi bunu da roll yapan arkadaslar netlestirise sevinirim

penguinhakan
06-10-2012, 11:54
bunun kullandığınız yağ ile alakası var. Motorla alakası yok. Performans arttıkça sıcaklık artar. Sıcaklığa bağlı olarak yağın özelliği değişir. Yağ sıcaklıkla birlikte özelliğini kaybettiği zaman motor zarar görür. Hem gazliim arabam performanslı olsun hem de performans değil ekonomik bazlı yağ kullaniim dersen o zaman motora zarar verirsin.

Alper hocam arkadaslar diyorlar ki bizim yaptigimiz araclar da performans artiyor ama yag sicakligi bu kadar cabuk isinip arabalar pes etmiyor diyorlar.
Ben de merak ediyorum bu olayi

Arasts61
06-10-2012, 11:58
Ozgurun bahsettigi arac benim aracim , cooler takmadan once evet boyle idi , hersey stok sadece yazilim vardi , yagim castrol 5 30 idi ve 115 120 dereceleri 3 deneme de goruyordum hava sicak olunca ve araba korumaya mi aliyordu artik neyse stock gibi gitmeye basliyordu , ozetle cooler ilenbu sorunu cozduk.

Sorulan sorulari dolaydirmaya gerek yok ecufast kullanicisi olarak yag sicakliginin hemen bu derecelere cikmasi normal degil gibi me geliyor diger firmalarin yaptigi araclar normal olarak giderken , ha bu performans nasil geliyor o zaman diye de bir soru geliyor aklima ?

Alper yada ozgun teknik olarak bir nokta koysaniz artik bu olaya diyorum

isimler üzerinden gitmek çok doğru değil hakan. sonra olay farklı boyutlara gidiyor.
bu videolarda açık olan şu ki beyaz rocco özel olarak açılmış gelmiş.
o gecer bu gecer demiyorum ama denemelere gelirken günlük kullanılan yazılımla gelmek lazım.

typer46
06-10-2012, 12:00

aynen öyle ben her aracımda motul kullanıyorum:icon_tup:

onursoytam
06-10-2012, 12:08
aynen öyle ben her aracımda motul kullanıyorum:icon_tup:

WRC ci amcalar da boşuna kullanmıyorlar en dayanıklı ve sürekli 100 de 100 koruma gibi bişey yani abilerimizde kullanıyormuş demekki ;)

penguinhakan
06-10-2012, 12:12
isimler üzerinden gitmek çok doğru değil hakan. sonra olay farklı boyutlara gidiyor.
o gecer bu gecer demiyorum ama denemelere gelirken günlük kullanılan yazılımla gelmek lazım.

Benim amacımı biliyorsun Özgür birileri gibi farklı yerlere çekmek değil amacım.
Sadece bilgili insanların bu konu da konuşması gerekiyor bence , herkes kafasına göre birşeyler soyluyor malesef ben de dahil olmak üzere.

Araçlarda buji bile sıcaklık olayını ve üst devirlerde daha dananıklı olduğunu biliyor yani , bu bile etken olurken nereleri kaçırıyoruz kim bilir.

utkunoa
06-10-2012, 12:15

beyaz araç özel olarak açılmadı kim çıkardı bu lafı onu anlamadım ? beyaz aracın yazılım güncellendi sadece özel olarak açılsa roll den sonra da gidilir tekrar avanslar kısılır daha safe hale getirilirdi. beyaz araç günlük kullandığı yazılımı var su an arabada

kelalper
06-10-2012, 12:15
arkadaşlar iş sadece motul değil kullandığınız viskozite de önemli. Motulün de çıkardığı normal yağlar var. Karıştırmayın iş Motul ya da EDGE olayı değil. Shell 10/60 da kötü bir yağ değil mesela ama Mobil 10/60 kullandığın zaman motoru kilitlersin Mobil 10/60 ı yağ kaçağı olan arabalarda kullanıyorlar keçeleri şişirsin diye. Marka marka her yağ firmasının farklı yağları var.

Arasts61
06-10-2012, 12:19
beyaz araç özel olarak açılmadı kim çıkardı bu lafı onu anlamadım ? beyaz aracın yazılım güncellendi sadece özel olarak açılsa roll den sonra da gidilir tekrar avanslar kısılır daha safe hale getirilirdi. beyaz araç günlük kullandığı yazılımı var su an arabada

ok anladım.
siz o zaman mavi araçtan çok daha fazla deneme yaptınız herhalde.
çünkü onda cooler olmayıp sizinkinde oldugu halde yine de sizinki şişmiş.

kelalper
06-10-2012, 12:24
Bunun üzerindeki coooler ile alakası olabilir. Her ltsi aynı olan cooler aynı performansı vermiyor. İçerisindeki Al peteklerinin durumu çok önemli. İçerisi boşsa isterse 100 litre olsun soğutmaz. İçeriden geçen hava peteklere çarparak soğuyor. Cooler ın nasıl konulduğu önemli. Oem marka coolerlar genelde ince yapılı ve tampon demirinin arkasına gelecek şekilde konuluyor. Direk olarak karşıdan gelen soğuk hava ile temaz etmiyorsa coolerin kenarlarında hava toplayıcı konulmamışsa o zaman o intercoolerin bir görevi yoktur. Performansı yüksek araba daha fazla ısınır yeteri kadarda soğutulmuyorsa şişer. Bunun sadece yazılımla alakası yok. Yaptığınız yazılımla yaptığınız diğer modifikasyonların uyuşması önemli. Sen dersen ki aç abi benim yazılımı sonuna kadar benim arabamda bunlar bunlar var yazılımı yapan adam açar. Ama üzerindeki parçanın performansı bahsettiğin kadar değilse o zaman yapacak bişey yok. Bi de boost leak testi yapılır bazen silikon hortumların kelepçeleri de sıcaklıkla ve basınçla birlikte kaçırma yapabiliyor. Bunlar hep etken. Ufak ama önemli detaylar.

onursoytam
06-10-2012, 12:26
arkadaşlar iş sadece motul değil kullandığınız viskozite de önemli. Motulün de çıkardığı normal yağlar var. Karıştırmayın iş Motul ya da EDGE olayı değil. Shell 10/60 da kötü bir yağ değil mesela ama Mobil 10/60 kullandığın zaman motoru kilitlersin Mobil 10/60 ı yağ kaçağı olan arabalarda kullanıyorlar keçeleri şişirsin diye. Marka marka her yağ firmasının farklı yağları var.

doğru diyorsunuz ama kalite dayanıklılık sağlıklı devam edebilmek için specleri çok yüksek araçlarda kullanılan markalar tercih edilmelidir bence... sonuçta zaten bütün yağlar aynı iş için.

@Lp2
06-10-2012, 13:47
kanka benım vıdeo da sonlarda kufuru yemısım :D

997TT
06-10-2012, 15:50
130+ dereceler bu motorlar icin cok yuksek,Gtr yada 997(mk1) motorlari siniflarin en saglamlari ve yag sogutuculari cok gelismis olmasina ragmen,130 da yuksek devir cevirmiyor ve motor korumaya aliyor. Yag artil su kivamina gelmeye basliyor,kayniyan su gibi dusunun,koruyucu film tabakasi kopma noktasina geliyor.
Rocco nun motoru nekadar saglam yada yag sicakligi neresi kritik bilmiyorum ama bu iki motor ornegi referans olucaktir.
Ayrica yagin cok cabuk isinmasinin sebebinin ustune gitmek gerek. Cooler ikincil oncelik. Once motor ic hararetinin neden yukseldigi bulunmali.(yakit-egsoz gazi sicakligi-sogutucu yetersizligi vs)
O gece 4 farkli Rocco test ettim,arti/eksilerini paylastik arkadaslarla.

Arasts61
06-10-2012, 17:20
130+ dereceler bu motorlar icin cok yuksek,Gtr yada 997(mk1) motorlari siniflarin en saglamlari ve yag sogutuculari cok gelismis olmasina ragmen,130 da yuksek devir cevirmiyor ve motor korumaya aliyor. Yag artil su kivamina gelmeye basliyor,kayniyan su gibi dusunun,koruyucu film tabakasi kopma noktasina geliyor.
Rocco nun motoru nekadar saglam yada yag sicakligi neresi kritik bilmiyorum ama bu iki motor ornegi referans olucaktir.
Ayrica yagin cok cabuk isinmasinin sebebinin ustune gitmek gerek. Cooler ikincil oncelik. Once motor ic hararetinin neden yukseldigi bulunmali.(yakit-egsoz gazi sicakligi-sogutucu yetersizligi vs)

beyaz rocco maviden ayrı olarak ekstra denemeler yaptı ve o yuzden mi 130 dereceleri buldu acaba?

kelalper
07-10-2012, 08:11

murat koydugum videoyu iyi izle abi adamlar pistte 20 tur atıyolar 140 derece yag sıcaklığı ıle. 20 sanıyelık roll ile araba kırılmaz. dogrudur arabayı gerıye ceker beyın otomatık olarak ama araba da kırılmaz yanı.

997TT
07-10-2012, 11:37
Alper,benim deginmek istedigim,her motor ic yapisi bir degil.Ozel yapili apayri. Yani rocco icin 130+ dereceler kritik seviyeler olabilir olmayabilirde. Ayrica 140 dereceler icin ozel yag kullanmak gerek,bir cok rocco sinifi kullanicida bu yaglar yoktur eminim. Bir cok spor otomobil,130 larda dur kardes diyor. Zaten kirilma isi anlik,1 saat gazlarsin tik demek,saniyede kucaktada olur ;)
Onemli olan,niye cok cabuk yukariya turmaniyor,onu bulmak gerek.

kelalper
07-10-2012, 16:40
Abi ilk denemede çıkmamış ki yukarı. İki üç kere rocco ile sıkmış arkasından ibiza ile sıkmış sonra yine rocco ile sıkmış benim bildiğim. Performansı yüksek olan daha fazla ısınır bu normal.

Oz`
07-10-2012, 23:41
tamam ben çok bilmiyorum uzman değilim de 130 yağ sıcaklığı nedir bi açıklarmısın?

getir arabanı ver bana ben sana 130 un üstüne sewe sewe çıkartırım idddaya varmıyız? kendi aracım içinde dahil bu stock bir ibiza scitroccco getirin sıkıntı yok :) yanıma oturucaksınz ama :cool:

Oz`
07-10-2012, 23:43
Bit tsi kullanıcısı olarak söylüyorumki şu anda turbo büyütme dışında herşey var aracımda, hiç daha 120 görmedim. Yağ sıcaklığınız çok sıkıntılı değerlerde. 120 leri geçtiğinde bırakın bence 130 çoook fazla. bu kadar ısınıyor olmasıda fazla basıncın göstergesidir. egt hemen yükseliyor cooler ve soğutma sistemleride yoksa bu değerleri görmek mğmkğn. Benim aracım en alttan bastığımda 1.4 peak yapıyorki bir rollin g gecesinde 1.35 den yukarı göremiyorum cont olarak 1.2 gidiyor. Bsaınç çok yüksek olmayınca da hem gücün sürekliliği sağlanıyor hemde sağlıklı gidiyor.

:) 1.4 peak yapıyor 1.2 mi gidiyor lütfen loglarını atrarmısın yada bssıncı biri açsın pls kesiciye kadar 1.5 gitte görelim lloglarını lütfen :) bazı seylerli bildiğiniz halde saçmalamayın :) 1.5 gidebilen stock turbolu rocco yok :)

Oz`
07-10-2012, 23:54

bak geçen hafta dedimki isteyen var ise lütfen söylesin ben özel olarak o denemey getiricem kendi aracımı isteyen olursa hepinizle denerim dedim kimse hiçbişi demedi neden demedi ? deseydi ozaman gerçekten bişileri değiştirebilirdik neyse olay su..

ok anladım.
siz o zaman mavi araçtan çok daha fazla deneme yaptınız herhalde.
çünkü onda cooler olmayıp sizinkinde oldugu halde yine de sizinki şişmiş.

custom olarak rolling için açılmış araba ile alakası yok bu işin bak MOtul 20-60 dige bir yağ vvar minimum 95~100 derecede geziyor 150 olağan deniyor :) ozaman buda yanlış ? benim servisten önce 100 ü bulmayan stock halde suanda 110 ~97 arası geziyor bunun kesinlikle yağ ile alakası var yağ sıcaklığını nasıl ısıtabilirsin ? araçlar neden sisiyor ? yağ sıcaklıkları yükseldikce kendini kısıyorlar malesef ben daha test e çıkıp 100 ün altında kalan araba görmedim revo su evo su ecufasti hiçbişi değişmez görmedim teste çıkıpta 105 lere gelmeyen bu tamamiyle yağ ile alakalı bişi sadec coolerla olay basınctan sismiyor araba :)

yağ sıcaklığı yükseldiği için kendini kısıyor çek kenera 110 olsun yeniden dene aynı sekilde olduğunu görürsün yazılım yaptığımız araçlarada yağ hediye etme fikrinide düşünmeyemi başlaayalım lütfen komik olmayıon :)

997TT
08-10-2012, 02:24
Yag hediye ;)
Mk2 aluminyum bloklu Turbo cok cabuk 120 lere geliyordu pistte.
Mk1 dokum bloklu turboyu 120 geturmek icin sure kasmak gerek!
Mk1 gtr da oyle ama 130+ lar cikiyordu ama mk3 de zorlamak,uzunnn zorlamak gerek...
130+ yuksek isilar yag icin,eminim rocco motoru cok daha saglam degildir turbo yada gtr'a gore.
Polo gti i ilk aldigimda gecen sene,kurtkoy'e giderken,biraz nefes actirdim,hoop 134 derece hemen! Donerken dil disarda Tsi motorun...
Benim deginmek istedigim; 2 ayni motor,ayni kullanim sartlarinda birbirinden farkli yag sicakliklarina ulasiyorsa,orayi arastirmak gerek....

Oz`
08-10-2012, 03:03
hks 1000 kitlie araba ile 7 saat boyunca lastik ve yakıt ikmali hariç hiç durmadan pistte gazladı ozaman sanırım seninde baktırman gerek dimi abi aynı şartlardanda ağır

997TT
08-10-2012, 08:32
E millet 24 saat gazliyor,7 saat cok mu? ;)
Hks 1000 kitle gazliyan aracin alt yapisi ve yaris kosullarini bilmiyorum. Benim gazladigim araclar,Gtr haric,sadece basit modlar olan araclar. Yani ist parkda 3. Turun sonunda frenlerinden dumanlar cikip,tamponu sararmaya basliyordu...
Ben 3 dur yaziyorum ahanda 4; iki ayni arac,ayni sartlarda gazliyor ve birinin yag isisi cok cabuk yukseliyorsa,sorunu bulmak gerek...

utkunoa
08-10-2012, 09:56
kanka benım vıdeo da sonlarda kufuru yemısım :D

kardeşim arabaya o laf sana değil :D

kelalper
08-10-2012, 10:30
E millet 24 saat gazliyor,7 saat cok mu? ;)
Hks 1000 kitle gazliyan aracin alt yapisi ve yaris kosullarini bilmiyorum. Benim gazladigim araclar,Gtr haric,sadece basit modlar olan araclar. Yani ist parkda 3. Turun sonunda frenlerinden dumanlar cikip,tamponu sararmaya basliyordu...
Ben 3 dur yaziyorum ahanda 4; iki ayni arac,ayni sartlarda gazliyor ve birinin yag isisi cok cabuk yukseliyorsa,sorunu bulmak gerek...

Murat arabalar aynı performansı veriyorsa ve birinin sıcaklığı daha çabuk artıyorsa o zaman dediğin doğru ancak birisi diğerinden hızlıysa bu gayet normal.
Bi de şu var 130 derece sıcaklık araba için neden sakıncalı. Yağ performansını kaybetmediği sürece sıcaklığın o seviyelerde dolaşmasının bir zararı yok. Sonuçta su soğutmalı motor bunlar. Yağ sadece koruyucu bir malzeme. Yağın soğutma gibi bir amacı yok. Yağ performansını kaybetmediği sürece gazla. Hararet yükseliyorsa o zaman radyatör sistemin yeterli gelmiyordur. O zaman sıkıntı.

onur_S
08-10-2012, 10:41
pist ayrı bi olay
3-5 gazlamada ben 115 in üstüne pek çıkan tsi görmedim.
aynı sekilde baska bir denemede 2 farklı yazılımlı tsi denendi,bende araclardaydım özellikle yağ sıcaklığına bakıldı birisi max 106-108 civarına cıktıgında diğeri 115 i görmüştü ve araclar birbirine bariz üstünlük sağlamıyordu hatta ilk deneme dısında yağ sıcaklıgı dusuk olan geçiyordu
o araclarda 5-6 kere denedi,240 a da cıkıldı.
130 derece 90 liraya satılan castrol 5-30 yağ için sıkıntımıdır peki?

Arasts61
08-10-2012, 13:36
getir arabanı ver bana ben sana 130 un üstüne sewe sewe çıkartırım idddaya varmıyız? kendi aracım içinde dahil bu stock bir ibiza scitroccco getirin sıkıntı yok :) yanıma oturucaksınz ama :cool:

doğrudur olabilir ama benim arabamın 130 u gordugu yerde senin yaptıgın araçlar da dahil olmak uzere tum yazılımlıları itfaiye ile söndürebilirsiniz heralde..:)

bak geçen hafta dedimki isteyen var ise lütfen söylesin ben özel olarak o denemey getiricem kendi aracımı isteyen olursa hepinizle denerim dedim kimse hiçbişi demedi neden demedi ? deseydi ozaman gerçekten bişileri değiştirebilirdik neyse olay su..

senin aracından bahsedilmiyorki zaten burda. ama sen konuyu "benim yaptıgım araçlar hepinizinkini geçer"e getiriyorsun anladıgım kadarıyla. geçsen ne değişecek gerçekten anlamış değilim. bir sürü yarışa araç hazırlamıyomusunuz zaten. orda zaten herkes hünerini gösteriyordur. ama burda bahsedilen araçlar farklı statude değil mi?.
ha desen ki gelin arkadaş 2 tane stokoğlustok araç getirin. birine ben yazılım atacağım diğerine de .ötüne güvenen atsın. ondan sonra çıkartalım yola. 20 defa basalım. en çok kim gececek belli olsun. o zaman heralde birileri eywallah der diye düşünüyorum. ama "düşünüyorum" diyorum çunku bu sonuçta benim fikrim. yapın diyede demiyorum zaten çünkü ben zaten kendim stoğa biniyorken birisi dese sana ne birader sana ne oluyor vs vs vs vs. uzar gider.

[/QUOTE]
custom olarak rolling için açılmış araba ile alakası yok bu işin bak MOtul 20-60 dige bir yağ vvar minimum 95~100 derecede geziyor 150 olağan deniyor :) ozaman buda yanlış ? benim servisten önce 100 ü bulmayan stock halde suanda 110 ~97 arası geziyor bunun kesinlikle yağ ile alakası var yağ sıcaklığını nasıl ısıtabilirsin ? araçlar neden sisiyor ? yağ sıcaklıkları yükseldikce kendini kısıyorlar malesef ben daha test e çıkıp 100 ün altında kalan araba görmedim revo su evo su ecufasti hiçbişi değişmez görmedim teste çıkıpta 105 lere gelmeyen bu tamamiyle yağ ile alakalı bişi sadec coolerla olay basınctan sismiyor araba :)

yağ sıcaklığı yükseldiği için kendini kısıyor çek kenera 110 olsun yeniden dene aynı sekilde olduğunu görürsün yazılım yaptığımız araçlarada yağ hediye etme fikrinide düşünmeyemi başlaayalım lütfen komik olmayıon :)
[/QUOTE]

bu yağ sıcaklığı konusuyla son soyleyeceklerimi soyleyeyim. kimin yağı kaynamış buharlaşmış çok da mesele değil aslında. ben en baştan beri sadece şunu soyledim. "arkadaş eğer deneme yapmaya geliyorsanız, denemeden once servisinize gidip arabanızca basınç vs açtıracaksanız bunu karşı tarafa soyleyin "
arkadaşta cevaben dediki zaten "yok biz özel olarak roll için araç açtırmadık sadece yazılım güncellettik". ben de dedim ki "tamam anladım kardeşim". kimseye yalan soyluyorsun diyecek halim de yok, umurumda da değil zaten. ama kimseye inanmak zorunda da değilim heralde..

Oz`
08-10-2012, 22:41
bak :) burda bir heycan var herkesde anlamış değilim ben :) araba gidince araç özellikle bişiy yapılmış oldu :) bişi edilmiş oldu :) basınc olayını güzelce yazdım senin umrunda değilse buraya yazmanında bir anlamı olduğunu düşünmüyorum ben :) güzel güzel anlatırken benim umrumda değil benim oramda buramda değil dersen bende yazma kardes derim :D

130 deil 123 olmuş ayrıca bugün konştum kendiyle :D

Arasts61
08-10-2012, 23:02
bak :) burda bir heycan var herkesde anlamış değilim ben :) araba gidince araç özellikle bişiy yapılmış oldu :) bişi edilmiş oldu :) basınc olayını güzelce yazdım senin umrunda değilse buraya yazmanında bir anlamı olduğunu düşünmüyorum ben :) güzel güzel anlatırken benim umrumda değil benim oramda buramda değil dersen bende yazma kardes derim :D

130 deil 123 olmuş ayrıca bugün konştum kendiyle :D

tamam 123 olmuşsa sorun yok(!)

aslında yazasım da yok zaten, seçip özellikle benim postlara cevap yazdın diye yazdıydım.
umrumda değil diyorum çünkü yaz yaz nereye kadar, ucu yok, sonu yok. motulle benim ne işim olur ben bakıma Rekor'a gidiyorum diyeceğim sende başka bişey diyeceksin vs vs vs.
emeğinize laf etmiyorum, saygı duyuyorum, anlattıklarını da gayet net anladım . sorun yok yani..

bide bende heyecan olmaz, rahatımdır :)

edo typer
09-10-2012, 00:57
bahsedılen yag sıcaklıkları gercekten cok cıddı.. benım evoda oıl temp warnıngı 90 dereceye kuruluydu hıc 90 derece gormedım:)ne gazlarken ne trafıkte..guzel bır oıl cooler sart demek tsi lara:) yag sıcaklıgı yukselebılır normaldır cozumude kolaydır.. yag sıcaklıgım yukselıyor dıe ben aracımı kısmam.. dusurmek ıcın bır suru yontem var onlaraı arastırırım;)

butun araclara masallah