PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Focus Led Stop Projesi ???

Sam
06-10-2012, 20:58
Merhaba arkadaşlar

Kendi aracımız (2011 Focus) için aklımızda led stop projesi var.Şöyle birşey düşünüyoruz.Focus'un parkları ve sisleri aynı ampul olduğu için (çift flaman) buraya 9 tane 1 watt'lık mercekli Led'lerden koyacağız.Parklar %65 gücünde yanacak, sisleri yaktığımız zaman %100 güçte yanacak.

Sizlere sorum şu parkların %65 oranında yanması için kaçlık direnç ve ne tür direnç kullanmalıyız ???

Yardımlarınızı bekliyorum...

http://www.youtube.com/watch?v=LfvMLbybjtA

Videodaki stoplar kendi yapımımızdır.Örnek olsun diye koyuyorum

Video başladığında parklar yanıyor 3. saniyedede sisler yanıyor

JusticeForAll
07-10-2012, 02:57
video da ki stoplar mükemmel olmuş elinize sağlık

ERTAN
07-10-2012, 03:26
Biraz araştırıyım , dönüş yaparım burdan :)

darkmoon
07-10-2012, 03:40
bunu yapan bri yer yok dimi hep el yapımı youtube daki video çok profesyönel güzel olmuş.. mercek led değilde smd kullanılsa bence daha güzel olur

CoSA
07-10-2012, 03:43
yarın gün içinde babama sorup (Elektronikci) geri dönüş yapmaya çalışacagım söz vermiyeyim ama büyük ihtimal sorunun yanıtını vermiş olurum..

Maxi
07-10-2012, 09:13
1 wattlık power ledler direnç ile kullanılmaz
kullanılmaz derken, takarsın çalışır ama hem verimli yanmaz hem zamanla bozulur, parlaklığı kaybolur.

onun için power led sürücü devreleri-entegreleri üretilmiştir, onlar kullanılır
en azından pwm çıkışlı birşey kullanman lazım.

öte yandan o videodaki ledlerin parlaklıkları çok az
öğlen güneş altında arkadan gelen kişi hiç birşey göremeyecektir, kaza yaparsınız dikkat edin.

aqustic
07-10-2012, 10:23
PWM sistemi ile dimmer yapman gerekli.Power led varsa işin içinde işin biraz daha zor.
Bu da benım önceki yıl yaptıgım bir çalışma
sequential led signal - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4Wy4DmCm978)

Chatin
07-10-2012, 12:38
hem daha az parlaklar hem de öyle mükemmel bir görüntü olmuş diyemem. açıkcası ellememek çok daha iyi bence. herşeyden öte geri vitese taktığında yanan lamba sadece geri vitese taktığını göstermez. aynı zamanda fener görevi de görür. aydınlatma yapar. ama bu ledler ile aydınlatma bir yana insanların senin geri vitese taktığını görmesi bile imkansız. halojen kötü değildir. led de bulunmaz hint kumaşı değildir.

kemal_koker
07-10-2012, 12:41
çok güzel olmuş :) emeğinize sağlık

LAST_ZZ
07-10-2012, 12:43
bencede guzel olmus , elınıze saglık ama parlaklık bıraz az gıbı

cihan
07-10-2012, 12:55
güzel olmuş elinize sağlık. fakat ledler az gelmiş. 1,5 , 2 veya 3 w power led kullanmanızı tavsiye ederim. özellikle stop ve sinyallerde. direnç yerine de power led sürücü kullanmalısınız.

Sam
07-10-2012, 13:30
video da ki stoplar mükemmel olmuş elinize sağlık

Teşekkürler :)

Sam
07-10-2012, 13:31
Biraz araştırıyım , dönüş yaparım burdan :)

Teşekkürler, yardımlarınızı bekliyorum... :)

Sam
07-10-2012, 13:34
bunu yapan bri yer yok dimi hep el yapımı youtube daki video çok profesyönel güzel olmuş.. mercek led değilde smd kullanılsa bence daha güzel olur

Yanlış hatırlamıyorsam videodaki ledler SMD5050'ydi.Şimdiki projede 1 watt mercekli led kullanacağız...

Sam
07-10-2012, 13:35
yarın gün içinde babama sorup (Elektronikci) geri dönüş yapmaya çalışacagım söz vermiyeyim ama büyük ihtimal sorunun yanıtını vermiş olurum..

Olsun yinede teşekkür ederim

Sam
07-10-2012, 13:37
PWM sistemi ile dimmer yapman gerekli.Power led varsa işin içinde işin biraz daha zor.
Bu da benım önceki yıl yaptıgım bir çalışma
sequential led signal - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4Wy4DmCm978)

Olmadı dediğiniz şekilde yapacağız

Geceuçuşu'nda görmüştüm çalışmanızı.Başarılı :icon_tup:

Sam
07-10-2012, 13:44
hem daha az parlaklar hem de öyle mükemmel bir görüntü olmuş diyemem. açıkcası ellememek çok daha iyi bence. herşeyden öte geri vitese taktığında yanan lamba sadece geri vitese taktığını göstermez. aynı zamanda fener görevi de görür. aydınlatma yapar. ama bu ledler ile aydınlatma bir yana insanların senin geri vitese taktığını görmesi bile imkansız. halojen kötü değildir. led de bulunmaz hint kumaşı değildir.

Geri vitesteyken arkamı göstermesi önemli değil benim için, gelen araçlar farketsin yeter.İnfrared kamera var araçta.Olmasaydı ona göre bişe düşünürdük zaten.Videodaki stoplarda 1 hafta arabanın üstünde durdu.İçimize sinmediği için sattık.Şimdi bu uygulamaya başlayacağız...

Sam
07-10-2012, 13:45
çok güzel olmuş :) emeğinize sağlık

Yenisi daha güzel olacak inş.

Osman Bahadır
07-10-2012, 13:46
Bunlarda smd kullanmışsın. Yeni yapacaklarında "1 watt mercekli led" kullanacağım diyorsun. 1 watt led "power led" demektir. Power ledleri de sürücüsüz verimli çalıştıramazsın. Çalışır ama kısa sürede bozulur. Dirençle falan olmaz yani, sürücü, soğutucu şart. Power lede başlamadan önce power ledleri iyice araştır derim.

Sam
07-10-2012, 13:47
bencede guzel olmus , elınıze saglık ama parlaklık bıraz az gıbı

Folyo kaplı değilken fena değildide, videodaki folyo kaplı hali evet biraz az ışık veriyor.Zaten pek içimize sinmedi bu uygulama sattık gitti... :)

Sam
07-10-2012, 13:48
güzel olmuş elinize sağlık. fakat ledler az gelmiş. 1,5 , 2 veya 3 w power led kullanmanızı tavsiye ederim. özellikle stop ve sinyallerde. direnç yerine de power led sürücü kullanmalısınız.

Yeni uygulamada 1 watt mercekli led'ler kullanacağız.Güzel olacak inş. şu sorunu çözersek...

Sam
07-10-2012, 14:06
Bunlarda smd kullanmışsın. Yeni yapacaklarında "1 watt mercekli led" kullanacağım diyorsun. 1 watt led "power led" demektir. Power ledleri de sürücüsüz verimli çalıştıramazsın. Çalışır ama kısa sürede bozulur. Dirençle falan olmaz yani, sürücü, soğutucu şart. Power lede başlamadan önce power ledleri iyice araştır derim.

Evet usta SMD5050 kullanmıştık.Power led'lerinde soğutularıyla sürücüleride olması lazım.Yani babam 1 poşet malzeme aldıda şu anda malzemeler burada değil.O yüzden böyle konuşuyorum :)

darkmoon
07-10-2012, 20:05
infrared kamera nerede youtubedaki klipde göremedim.

kemal_koker
07-10-2012, 20:06

Yenisi daha güzel olacak inş.

valla böyle projeler gerçekleşip paylaşıldıkça insanlara olan saygım sevgim artıyor :)

SErhat.
07-10-2012, 20:15
Emeğinize sağlık ama parlaklık az olmuş.

Elektronikten anlamıyorum, o yüzden bir tavsiyede bulunamayacağım. Zaten anlasam kendi aracım için de led uygulamasını çok düşündüm ama gittim led stop aldım. Onun da sinyalleri, parkları Amerikan abaları gibi.

Sadece ledlerin arkasına şu Mercedes-Audi'lerin stoplarında olduğu gibi her ampulün arkasına reflektör-yansıtıcı koymayı deneyin halojen ampulün takıldığı stop yuvası gibi misal. Onda da nasıl ışığı yansıtıyorsa ledde de aynı Merc-Audi'ler gibi yansıtma olacaktır. En azından bu videodaki stoplarda reflektör olsa daha iyi bir yansıma söz konusu olurdu.

Sam
08-10-2012, 00:47
infrared kamera nerede youtubedaki klipde göremedim.

http://i.imgur.com/e4X6z.jpg

Bu stoplardan sonra takıldı.Ayrıca stoplar aracın üstünde 1 hafta bile durmadı :)

Sam
08-10-2012, 00:50
valla böyle projeler gerçekleşip paylaşıldıkça insanlara olan saygım sevgim artıyor :)

Valla insanlar böyle konuştukça el yapımı far & stop yapasım geliyor :o:)

Sam
08-10-2012, 00:51
Emeğinize sağlık ama parlaklık az olmuş.

Elektronikten anlamıyorum, o yüzden bir tavsiyede bulunamayacağım. Zaten anlasam kendi aracım için de led uygulamasını çok düşündüm ama gittim led stop aldım. Onun da sinyalleri, parkları Amerikan abaları gibi.

Sadece ledlerin arkasına şu Mercedes-Audi'lerin stoplarında olduğu gibi her ampulün arkasına reflektör-yansıtıcı koymayı deneyin halojen ampulün takıldığı stop yuvası gibi misal. Onda da nasıl ışığı yansıtıyorsa ledde de aynı Merc-Audi'ler gibi yansıtma olacaktır. En azından bu videodaki stoplarda reflektör olsa daha iyi bir yansıma söz konusu olurdu.

Valla dediğinizi anlayamadım...

Sam
08-10-2012, 14:02
Sürücü var zaten (9'lu led sürücüsü).Fakat ışık şiddetini %60-65 e düşürmek istiyorum sadece bunu soruyorum arkadaşlar...