PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiber Kalıp

Agah
08-10-2012, 04:55
fiber parça yapımı için kalıp şart, kalıbı nasıl ypaarım, fiberi kalıpdan nasıl ayırırım. bilen biri aydınlatırsa sevinirim :confused:

alfonso4474
08-10-2012, 10:25
kalıbı cıkartacak oldun parcayı komple bantlakagt bantla ustne polyester elyafnıkat kat yap kuruduktan sonra dırek cıkartrsın yada naylon seffaf poset torbada olablr yani buarada ne yapmak ıstyorsun

Agah
08-10-2012, 14:10
tamponaltı ek yapmak istiyorum, kırıldıkca kullanırım bidaha fazla fazla para bayılmamak için. peki iş bittikden sonra kağıt bantlı orjinal üründen rahatça ayrılırmı fiber ?

alfonso4474
08-10-2012, 16:31
aslnda lıpı plastık olan alsan daha ıyı ama eger tandkta uarsa al dırek bantla zarar glmdn yap cıkar m.etme az esnetınce kendi gelır ben palioyu komple kapı pandızot bagaj kapama yaptm enguzelı ole dıs ulkede elemanlar ole yapyo kuruyunca fazlalkla kes sprel maknesı ıle macun boya tamam

Agah
09-10-2012, 01:09
deniycem. inşallah yapabilirim.

ruudvan
09-10-2012, 01:17
kalıp ayıracı var wax seklınde kalıba suruyosun ayırmana yardımcı oluyor yapmak ıstedıgın parcanın ustune wax ı sur.
elyapı parca parca polyesterle ıslatarak yapıstır .komple yaptıktan sonra kurut .parçadan ayır. kalıp hazır.
ardından kalıbın ıcıne wax ı sur aynı ıslemı bu tarafa uygula .
elbecerısı ıster ılk seferde yapamayabılırsın.,
bu arada tek parca elyaf yerıne ust ustu 2 -3 parca elyaf koyki saglam olsun.

alihan_27
09-10-2012, 01:38
Kağıt bantla kaplayıp üstüne aşağıdaki kalıp ayırıcıdan sürmeniz yeterli. Sürünce kuruduktan sonra ince bir kabuk oluşturur.
http://www.konpolsan.com.tr/images/uploads/b911d48fad1832b50331956592cf4cDSCN1025.JPG
Mermercilerde bulabilirsin. Kolay gelsin.

Skyhawk34
09-10-2012, 07:07
tamamdır Ömer sen al eki gerisi bende :)

teşekkürler bilgi veren herkese

nitrO_Oxide
09-10-2012, 07:08
Zor işler bunlar :)

Burdan anlatılmakla yapılıcak türden değil

Skyhawk34
09-10-2012, 07:15
Zor işler bunlar :)

Burdan anlatılmakla yapılıcak türden değil

2 yıl fiber işiyle ugraştım durum bu onarım yaptım genel olarak ama kalıbı ilk defa yapcam fiberin neye nasıl cevap vereceğini az çok biliyorum hallederim 1. yi mahvederim ama 2.yi kesin yaparım

nitrO_Oxide
09-10-2012, 07:24
2 yıl fiber işiyle ugraştım durum bu onarım yaptım genel olarak ama kalıbı ilk defa yapcam fiberin neye nasıl cevap vereceğini az çok biliyorum hallederim 1. yi mahvederim ama 2.yi kesin yaparım

Bende 2003 ten beri bu işlerşe ugraşıyorum kardesim.fiber tamirinde bişi yok,mal basmaktada belki bişi yok 1-2 kere bak sende basarsın.Ama kalıp almak zor iş.Malı tersten basıyorsun ve normal mal basımında kullandığın polyester elyaftan farklı malzemeler kullanıyorsun kalıp kaliteli olsun diye..

Kolay gelsin şimdiden :)

CoSA
09-10-2012, 12:34
Bende 2003 ten beri bu işlerşe ugraşıyorum kardesim.fiber tamirinde bişi yok,mal basmaktada belki bişi yok 1-2 kere bak sende basarsın.Ama kalıp almak zor iş.Malı tersten basıyorsun ve normal mal basımında kullandığın polyester elyaftan farklı malzemeler kullanıyorsun kalıp kaliteli olsun diye..

Kolay gelsin şimdiden :)

ev arkadaşımın babasının polyester fabrikası var bende düşünmüştüm bunu seri imalat yapalım satalım diye kalıp en zor iş demişti size hak veriyorum :)

Agah
09-10-2012, 14:24
insanın şevkini kırmayın, biraz destek olun akü. imkansız deseniz bile biz furkan kardeşimle deneriz, iyi kötü bi sonuca ulaşırız. yardımını esirgemeyenlerden teşekkür ediyorum :)

Skyhawk34
09-10-2012, 18:22
zor olabilir ama imkansız diye birşey yok :)

kalıp malzemelerini evren sanayide eski nalburcu bir arkadaşımdan buldum ilk bir kaç hasadı istediğin zaman telef edebiliriz yapana kadar devam :D

ersu55
09-10-2012, 18:50
bant değilde buzdolabı poşeti kullanan gördüm kalıbı aldıktan sonra posete sarılı olan orjınal parçayı almak kolay olur sanırım

iynn-RS
09-10-2012, 22:29
Şevkiniz kırılmasın ama bu işler o kadar basit değil.

Kalıp alınacak parçanın şekli çok önemli. Parçadaki girinti çıkıntıları 90 dereceden fazla kıvrıldığı yerler varsa kalıp tek parça olmaz. Parçanın ustune polyesteri yaparsın kasıntı yapar parcayı kalıptan ayıramazsın.
Ama duz bı lıpse tek parçadan çıkar.

Once parçayı ıyıce temızleyeceksın. Sonra wax(polyester için) sureceksın. Wax ı temızleyıp kurutarak 2 kat sıvı kalıp ayırıcı sureceksın. Kalıp yuzeyının puruzsuz olması için 1kat jelcoat sureceksın. Jelcoat polyester le talk denılen bı maddenın karışımıyla olusur. Bu malzemeyede sitren atılır sertleştirici olarak. Jelcoatı kalıba hava kalmayacak sekılde ınce bır kat surup kurutursun. Sonra cam elyafı polyesterle ıslatarak malzemayı kaplarsın. Tabı polyestere yıne doğru oranda sertleştirici katman gerekir. Kaplama işlemi en az 3 kat olmalıdır. Fakat lip uzun ınce oldugundan kalıbı yamulma yapabılır. Yamulursa sonradan dokecegın malzeme yamuk cıkar ve duzeltemezsın. Bunun ıcın kalıba tahta,demır cubuk gıbı parçalarla destek vermen ve kalıba polyesterle tutturman lazım. Sonrada malzeme ıyıce kuruyunca malzemeyı kalıptan ayıracaksın. Kalıbı yıkayıp aynı ıslemlerı kalıbın ıcıne yaparsanda malzemeyı elde edersın.
İşte bu kadar basit.

Schumi
09-10-2012, 23:33
Şevkiniz kırılmasın ama
İşte bu kadar basit.

Hiç şevk kırmadım. Çünkü şevk kalmadıki. :D

Agah
10-10-2012, 00:49
Şevkiniz kırılmasın ama bu işler o kadar basit değil.

Kalıp alınacak parçanın şekli çok önemli. Parçadaki girinti çıkıntıları 90 dereceden fazla kıvrıldığı yerler varsa kalıp tek parça olmaz. Parçanın ustune polyesteri yaparsın kasıntı yapar parcayı kalıptan ayıramazsın.
Ama duz bı lıpse tek parçadan çıkar.

Once parçayı ıyıce temızleyeceksın. Sonra wax(polyester için) sureceksın. Wax ı temızleyıp kurutarak 2 kat sıvı kalıp ayırıcı sureceksın. Kalıp yuzeyının puruzsuz olması için 1kat jelcoat sureceksın. Jelcoat polyester le talk denılen bı maddenın karışımıyla olusur. Bu malzemeyede sitren atılır sertleştirici olarak. Jelcoatı kalıba hava kalmayacak sekılde ınce bır kat surup kurutursun. Sonra cam elyafı polyesterle ıslatarak malzemayı kaplarsın. Tabı polyestere yıne doğru oranda sertleştirici katman gerekir. Kaplama işlemi en az 3 kat olmalıdır. Fakat lip uzun ınce oldugundan kalıbı yamulma yapabılır. Yamulursa sonradan dokecegın malzeme yamuk cıkar ve duzeltemezsın. Bunun ıcın kalıba tahta,demır cubuk gıbı parçalarla destek vermen ve kalıba polyesterle tutturman lazım. Sonrada malzeme ıyıce kuruyunca malzemeyı kalıptan ayıracaksın. Kalıbı yıkayıp aynı ıslemlerı kalıbın ıcıne yaparsanda malzemeyı elde edersın.
İşte bu kadar basit.

beklediğim yorum buydu işte teşekkürler. yapcağımız ürün belli. fazla ugrastırcağını sanmıyorum. siz daha önce yaptınız anlasılan. yeni başlayan biri için bu ürün zorlarmı bizi ?

http://mcdn01.gittigidiyor.net/5529/tn30/55297565_tn30_0.jpg

mehmetRS
10-10-2012, 09:52
ben bir kere biraz elyaf ve malzemesini hazır almıştım.. pembe ve şeffaf bir sıvıydı.. kendimce evde ufak birşey üzerinde deneme yaptım ama, pembe sıvıyı ki bu sanırım sertleştirici oluyordu, şeffaf sıvıya bir kaç damla bile damlatsam, çatır çatır kuruyup dumanlar cıkmaya başlamıştı.. baya tırstığımdan bir daha bulaşmamıştım :) Birşeyleri yanlış yaptık o zaman ama ne :D

Skyhawk34
10-10-2012, 18:56
ben bir kere biraz elyaf ve malzemesini hazır almıştım.. pembe ve şeffaf bir sıvıydı.. kendimce evde ufak birşey üzerinde deneme yaptım ama, pembe sıvıyı ki bu sanırım sertleştirici oluyordu, şeffaf sıvıya bir kaç damla bile damlatsam, çatır çatır kuruyup dumanlar cıkmaya başlamıştı.. baya tırstığımdan bir daha bulaşmamıştım :) Birşeyleri yanlış yaptık o zaman ama ne :D

o iş işte en sakat olanıda o :D renksiz su gibi masum su damlaları pembeye bi katıosun olay yaratıyorlar :D

fatihcakin
10-10-2012, 19:32

Polyestere koyulan dondurucuda sıkıntı :)

iynn-RS
10-10-2012, 19:40
Hiç şevk kırmadım. Çünkü şevk kalmadıki. :D
Hacı işler rahatlıyo gelde carbonfiber yapalım:)

beklediğim yorum buydu işte teşekkürler. yapcağımız ürün belli. fazla ugrastırcağını sanmıyorum. siz daha önce yaptınız anlasılan. yeni başlayan biri için bu ürün zorlarmı bizi ?

http://mcdn01.gittigidiyor.net/5529/tn30/55297565_tn30_0.jpg

Hacı yapamazsın boşuna uğraşma. Git bi bi polyesterciye kalıp aldır daha ucuz olur. Kalıp alınırkende adam ne yapıyo bak öğren sonra p kalıba kendin döküm yapacaksan yine yap.

Mehmet sen mermiye kafa atmışsın:D

Şeffaf su gibi olan sertleştirici:) sen setleştiriciye polyester atmışsın:)

Nasrettin hocanın göle maya çalması gibi:D

Emir_b16a
10-10-2012, 20:09
mek (sertleştirici) le renklendiriciyi karıştırmayın yangın dahi çıkarırsınız :D

polyester kalıp yerine silikon kalıpta kullanabilirsiniz lipide direk polyesterden dökersiniz

mehmetRS
10-10-2012, 21:13
o iş işte en sakat olanıda o :D renksiz su gibi masum su damlaları pembeye bi katıosun olay yaratıyorlar :D
o işi bir becersem, evde ne güzel işler cıkaracamda ahh ahh :)

Polyestere koyulan dondurucuda sıkıntı :)
valla ciddi bir sıkıntı oldu yani içine koydugum kap dahil yer döşemesi felan ciddi sıkıntılar yaşadı :D

Hacı yapamazsın boşuna uğraşma. Git bi bi polyesterciye kalıp aldır daha ucuz olur. Kalıp alınırkende adam ne yapıyo bak öğren sonra p kalıba kendin döküm yapacaksan yine yap.

Mehmet sen mermiye kafa atmışsın:D

Şeffaf su gibi olan sertleştirici:) sen setleştiriciye polyester atmışsın:)

Nasrettin hocanın göle maya çalması gibi:D

İbrahim, napayım hacı, az olan pembeydi, cok olan şeffafdı.. adam pembeden az az damlatacaksın dedi, ama şu şişedekiyle pembeyi asla karıştırma dedi, tamam dedim, karıştırmadım hiç, fakat ortalık yine karıştı, bu işin püf noktasını bir öğrensem gerisi hikaye, maksat bileyim yani yoksa oturup evde kutu mutu yapacağımdan değil :D

Schumi
10-10-2012, 23:02

Valla bir kurs alaydım iyidi :D