PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dragda hacim büyütme sorunu

bladerk
25-03-2008, 23:00
bu konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama ulusal draglarda hacmi büyük olduğu halde bizim ruhsatımızda böyle yazıyo diye alt sınıflarda giren araçlar olduğunu çoğumuz gördü ve de bu olay nasıl sonlanır merak ettim
yani pistde yapılan teknik kontrolde bunun anlaşılmasının bi yolu var mıdır bu konuda ne yapılabilir merak ettim sürücü benim arabamda stroker var demezse anlaşılmıyacak mı bu konuda neler yapılıyor ya da yapılabilir

MAPer
25-03-2008, 23:09
walla teknik itirazda bulunuyorsun, ( walla fiyatı noldu bilemiyorum ama eskiden 1.000ytl civarıydı ) parayı veriyorsun ve itiraz dilekçesi
araba gidiliyor açılıyor motoru işte hesaplamalar yapılıyor
eger itirazın haklı çıkarsa paranı geri alıyorsun ve arkadaşın puanlar falan siliniyor ama haksız çıkarsan hem o paran gidiyor hemde
servis ücreti veriyorsun o arkadaşa ....

yapabilecegin tek şey budur!!!

bladerk
25-03-2008, 23:12
tamamen sporcu insafına kalmış yani :mad:

ef186
25-03-2008, 23:17
walla teknik itirazda bulunuyorsun, ( walla fiyatı noldu bilemiyorum ama eskiden 1.000ytl civarıydı ) parayı veriyorsun ve itiraz dilekçesi
araba gidiliyor açılıyor motoru işte hesaplamalar yapılıyor
eger itirazın haklı çıkarsa paranı geri alıyorsun ve arkadaşın puanlar falan siliniyor ama haksız çıkarsan hem o paran gidiyor hemde
servis ücreti veriyorsun o arkadaşa ....

yapabilecegin tek şey budur!!!

aynen bole insafa falan kalmıs deıl madem ıtıraz edıcek kadar emin olan kişi cıkarıp dilekcesini yazar ardından 400-500 ytl gibi bi parayı yatırır bu dilekce ile hakemler kuruluna hakemler kuruluda eyer gerek gorurse ki genelde gorur makina kapalı parktayken teknik kontrolle yetkili kısılere aracın sokulmesini ayrıca hacmının hesaplanmasını ister ....
eyer hacim solenenden fazla ise puanlar gider diskalifiye olur ve yatırdıgınız para iade edilir yok siz hatalı ihbarda bulunduysanız sizden aracın sokulme takılma masrafları alınır ayrıca o yatırdıgınız parada yanar ....
bole olmasa zaten herkez milletin makinasını sokturur ciddi ciddi boyle bir bilgin var ise yaptırıcaksın yoksa susup kimseye *** atmıycaksın manıgı bu ki bence dogru yoksa oohoo her gecilen itiraz eder ne de olsa beles mode on :D

bladerk
25-03-2008, 23:22
motor açılmadan bu mümkün değil yani ve de itiraz olmadan beles mode on güzel tabir :)

Schumi
25-03-2008, 23:34
motor açılmadan bu mümkün değil yani ve de itiraz olmadan beles mode on güzel tabir :)
Başka türlü hacimi anlayamazsın ki kapağı açmadan.

bladerk
25-03-2008, 23:38
Başka türlü hacimi anlayamazsın ki kapağı açmadan.

bir motorda kol krank değiştiğinde pistonun inip çıkışı aynı mıdır hiç değişiklik olmaz mı yani
:D bujileri söküp içeri su döksek :D

dragon07
25-03-2008, 23:41
çap stroke nası olcakk:D?

Schumi
25-03-2008, 23:46
bir motorda kol krank değiştiğinde pistonun inip çıkışı aynı mıdır hiç değişiklik olmaz mı yani
:D bujileri söküp içeri su döksek :D
İniş çıkış değişmesi sıkıştırma oranını değiştirir. :) Tabi ben uzman değilim.

bladerk
25-03-2008, 23:47
ben de değilim :D:D:D

STP
25-03-2008, 23:55
bı alet ıle anlasılıyor duda neydı unuttum

cem
26-03-2008, 00:27

Motorda hacimi etkileyen ana etken bore/stroke'dur.Sadece kolu kısaltarak hacim
arttıgını inanan bir sürü insan var.Pistonun en alt noktası ile en üst noktası
arasındaki mesafe önemlidir.Kolu kısa tuttugunuzda yanma odası hacmi değişir.
Stroke da pistonun en üst noktası ile en alt noktası sıkıştırma oranını bulmamızı
saglar.Bunun pistonun yüzeyi ile çarpımı ise hacmi verir.

emreekin
26-03-2008, 00:30
Motorda hacimi etkileyen ana etken bore/stroke'dur.Sadece kolu kısaltarak hacim
arttıgını inanan bir sürü insan var.Pistonun en alt noktası ile en üst noktası
arasındaki mesafe önemlidir.Kolu kısa tuttugunuzda yanma odası hacmi değişir.
Stroke da pistonun en üst noktası ile en alt noktası sıkıştırma oranını bulmamızı
saglar.Bunun pistonun yüzeyi ile çarpımı ise hacmi verir.

bor stroke ve hacim..muhteşem 3lü.................(kanka özlettin)

mody
26-03-2008, 00:39
http://www.youtube.com/watch?v=2JNnzqwTUMI

bu videoda 3.dakkada spoon'un s2000 icin yaptıgı 2.2 uygulamasının mantıgını gosteriolar

miniks
26-03-2008, 08:12
stroker varsa makınanın acılması lazım. yoksa bloklardan anlasılır ıyı tanıosan.

ama ses herseyı bellı eder. 1.8 stroker lı bır arac ıle 1.8 makına veya 2.0 makınayı hemen anlarsın. eger honda ıse. bıde motor blogunu falan sen gondermıssen kesın anlarsın hahahahaha

dragon07
26-03-2008, 12:21
blok muhabbeti en çok e30kasa bmwlerde oluor.325 yazıor makinanın içi 335:D.zaten bmwden anlamıosan way haline.harbidende pij yani dedikleri kadar var:D

Schumi
26-03-2008, 19:38
Şimdi BMW de 2.0 2.5 2.8 hacimli makinaların hepsi aynı blok. Rektifiye yaparken 2.0 bir motora 2.8 krank kol piston koyarsan aracın orjinal 2.8 olur. Bunuda dışarıdan bakarak kimse anlayamaz. Sesten anlarım derseniz bilemem :)

boosted_pug
30-03-2008, 14:47
aynısı 106 saxo gurubudada war takıyosun bmw pistonunu sonra başka bi arabanın krank ve kolu, oluyo 1.8 ama blok felan dıştan herşey aynı hiç bi fark yok kapak açılmayıncaya kadar anlaşılmıyo

Oguzcan
30-03-2008, 17:54
Bu sorun bence dürüst olmayan insanların ortaya çıkardığı birşey.Büyük hacimli motorları olup küçük hacimlerle yarıştıran veya küçük hacimli gözüküp büyük hacimli motoru olan insanların kişisel tatminlerini sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri bir yanlış.Bu hiçbir şeyi ispatlamıyorki.Kendi aracına denk aracı geçip derece almadıktan sonra,kendinden küçük hacimli aracı geçmişsin ne değeri var.Eğlenmeyi bilmeyen,dürüst olmayan insanların işi tüm bunlar.Ne zaman herşey gerçeğiyle ortaya konur,herkes hacmini,gücünü,torkunu vs. bilerek yarışır uygun ortamlarda,o zaman "Ulusal Drag"lar adına yakışır olacak.

OmerRS
30-03-2008, 18:10
yarıştan 1 gun önce falan kontrol yapılması lazım en azından. kapağı açmadan çap ve strok ölçmeyi mümkün kılan bir alet yok mudur acaba. strok belki ama çap zor ölçülür.

ben olsam 1470 cc lik 106 gti turbo falan yapıp 2500 sınıfında yarışmayı düşünürdüm:)

1470x1.7 ~ 2500

Schumi
30-03-2008, 23:04
yarıştan 1 gun önce falan kontrol yapılması lazım en azından. kapağı açmadan çap ve strok ölçmeyi mümkün kılan bir alet yok mudur acaba. strok belki ama çap zor ölçülür.

ben olsam 1470 cc lik 106 gti turbo falan yapıp 2500 sınıfında yarışmayı düşünürdüm:)

1470x1.7 ~ 2500
Hacim küçültme diye birşeyi kabul etmezler bence. :)

RUN
30-03-2008, 23:35
aslında edebilirler destroke yapan kitlerde var :)

kop42
30-03-2008, 23:36
aynısı 106 saxo gurubudada war takıyosun bmw pistonunu sonra başka bi arabanın krank ve kolu, oluyo 1.8 ama blok felan dıştan herşey aynı hiç bi fark yok kapak açılmayıncaya kadar anlaşılmıyo

kardes senle amacım tartısmak deıl sadece fıkrını almak ıstyorum bana 1 tane 1.8 yuruyen 106 gosterırmısın atmosferıkde.bmw pıston örnek ısterım senden buna bırtane ornek ver sorunsuz 500 km duzgun yuruyen bıtene örnek ??????

Schumi
30-03-2008, 23:36
aslında edebilirler destroke yapan kitlerde var :)
şimdi kurallarda yeri vardır ama bunu ispatla diyecekler kapak mı açtıracak araç sahibi :) bide bana destroke mantıksız geliyo. sırf alt guruba düşmek için :)