PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Schumacher Veda Ediyor

Ken_Block
10-10-2012, 08:00
Mercedes'teki koltuğunu Lewis Hamilton'a kaptıran Michael Schumacher, geleceği hakkındaki son sözü söyledi. Schumacher, sezonun bitimiyle birlikte yeniden emekli olacağını açıkladı.

http://img-ntvspor.mncdn.com/C/I/307/schumacher3_3UFK7.jpg

Rekorları alt üst ettiği parlak kariyeri boyunca 7 dünya şampiyonluğu kazanan Michael Schumacher'in 2010'da Mercedes ile yeniden pistlere dönmesi Formula 1'de büyük heyecan yaratmıştı. Ancak efsanevi pilotun ikinci Formula 1 macerası hiç de parlak geçmedi.

Ferrari-McLaren ve Redbull gibi takımların sahip olduğundan daha kötü bir otomobille yarışmak zorunda kalan Schumacher, sadece 1 kez kürsüye çıkabildi. Ancak asıl sorun, genellikle genç takım arkadaşı Nico Rosberg'in gerisinde kalmasıydı. Mercedes'in gelecek sezon için Lewis Hamilton ile anlaşması üzerine Schumacher'in nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyordu.

Alman pilot kararını Japonya Grand Prix’si öncesi açıkladı ve sezon sonunda yeniden emekliye ayrılacağını duyurdu. Hala genç pilotlarla başa baş mücadele edebileceğine inandığını söyleyen Schumacher, "Formula 1'de kalmak isteseydim bunu yapabilecek seçeneklerim vardı. Ancak bir noktada en iyisi artık 'hoşçakal' demek" ifadesini kullandı.
Schumacher, "Şüphesiz kazanan bir takım yaratmayı başaramadık. Bazen yenilgiler, zaferlerden daha öğretici olabiliyor" sözleriyle Mercedes'te planladığı başarılara ulaşamadığını da kabul etti.

?v=OFPxzazMFyE

?v=kD0iQmv1Y2U&feature=related

cembasmaci
10-10-2012, 08:50
Mercedes dogru duzgun bir araba veremedi ki schumi bekleneni yapabilsin. Sadece motoru iyiydi arabanın. Lastik dusmanı rezalet bir şasisi var. Rosberg gibi genc bir pilota schumi bu sene gerek yarıs, gerekse sıralamalarda ustunluk de kurdu. Sadece motoru iyi olan bir arabanın bu ozelligini kullanarak Monza'da Hamiltonu arkasında tutabilmesi, bu sene Monaco'da pole pozisyonu alması sene sonunda sonlandıracagı ikinci kariyerinde akıllarda kalacaklardan birkacı...

Ken_Block
10-10-2012, 10:14
ne o beyaz araba ne de o beyaz tulum yakışıyordu..
Schumacher kırmızı ile efsane oldu öylede kalmalıydı..

cembasmaci
10-10-2012, 10:18
ne o beyaz araba ne de o beyaz tulum yakışıyordu..
Schumacher kırmızı ile efsane oldu öylede kalmalıydı..

Red Baron :icon_tup:

JDM VTİ
10-10-2012, 12:02
artık bıraksın zaten.

hatayı yeniden başlayarak yapmıştı.

Tuncer M.
10-10-2012, 12:29
Massa yerine tekrar kırmızıya gelseydi Ferrari 5-6 yarış önce ilan ederdi sanırım şampiyonluğunu :)

poseidon
10-10-2012, 13:04
Keşke en tepedeyken bıraksaydı o zaman efsane olurdu ama artık bıraksa da ileride adı çabuk unutulacak.
Bir Senna gibi olamayacak yani.

JosephuS
10-10-2012, 16:59
Geri gelmese herkes hatırlayacaktı
Neden geri döndüyse artık..

Eriador
10-10-2012, 17:27
Geri donmesi bence cok iyi oldu bana yeniden F1 heyecani verdi.

3 sene aradan sonra 41 yasindaki bi adam orta siralardaki aracla ne yapabilir ?
ilk sene pasliydi ama ondan sonra durmadan ilerledi.Bu sene 9-6 onde siralamalarda Rosberg e karsi ve Monaco da pole u aldi bu berbat aracla.

Schumacher in altinda zirveye oniyan arac olsa ilk basta saydigim tum engellere ragmen yinede kazanirdi bunu gosterdi.

crused
10-10-2012, 17:34
yine geri doner gibi sanki :)))

asansu94
01-03-2013, 20:39
bir senna degil...

Y.Emre
01-03-2013, 21:15
Arabası iyiydi kötüydü ayrı mesele ama hiç geri dönmese bundan fazla hatırlanırdı.

Calderon
01-03-2013, 21:17
bir senna degil...

+1500 :icon_tup:

Caesar
01-03-2013, 21:43
A.k benim anlamadığın sanki F1 şampiyosunuzda abuk sabuk yorumlar yapiyorsunuz. Senna nın yeride farklıdır Schumacher yeride.

Bir kere sennayı izlemişliğiniz yok lan sizin yaşınız yetmiyor sanki kanlı canlı izledinizde burada profesör yorumları yapiyorsunuz :)

İkiside F1 e çok şey katmış hiç bir zaman unutulmayacak efsane şöförlerdir.

Mr.K
01-03-2013, 21:44
bir senna degil...

Senna dediğin kişi senin doğum yılında vefat etti.Çok biliyosun sanırım da böyle küstahça bir cevap veriyosun.Neyini hatırlıyosun da değildi diyosun ????

Senna vefat ettiğinde ya tohumdun ya yeni doğmuştun..

Calderon
01-03-2013, 21:58
A.k benim anlamadığın sanki F1 şampiyosunuzda abuk sabuk yorumlar yapiyorsunuz. Senna nın yeride farklıdır Schumacher yeride.

Bir kere sennayı izlemişliğiniz yok lan sizin yaşınız yetmiyor sanki kanlı canlı izledinizde burada profesör yorumları yapiyorsunuz :)

İkiside F1 e çok şey katmış hiç bir zaman unutulmayacak efsane şöförlerdir.

F1 şampiyonu değiliz de, sen schumacher ile aynı takımda 3 sezon şampiyonluk yaşadın galiba? İzin mi alacaz senden fikrimizi söylerken? Atatürk'ü de görmedim babam kadar seviyorum kime ne ?

bason
01-03-2013, 23:16
Senna hakkında fikir sahibi olmak ya da yarışlarını izlemek çağımızda çok zor olmasa gerek, belgeseli de var.

FAGE12
01-03-2013, 23:23
Hiç başlamallıydı bence pistlere geri gelmemeliydi ...

Caesar
01-03-2013, 23:37
F1 şampiyonu değiliz de, sen schumacher ile aynı takımda 3 sezon şampiyonluk yaşadın galiba? İzin mi alacaz senden fikrimizi söylerken? Atatürk'ü de görmedim babam kadar seviyorum kime ne ?

Yaşadım tabii ekran başında hemde. O sezon tüm F1 Racing koleksiyonum bile var. Sen belki bu derginin adını bile duymamışsındır. Hayır şu konuya Atatürkü karıştırmak ne demek onu anlamadım. Beyin yaşını merak ettim doğrusu. Beden yaşın küçük ama beyin yaşın nerelerde kimbilir.

Eriador
02-03-2013, 00:44
2012 yili Mercedes ilk 3 takim RedBull , McLaren ve Ferrari den an az 1 1.5 saniye geride Renault tan bile iyi oldugu iyimser bi durumda yani en iyi ihtimal pistteki 5. en iyi arac.

Monoca F1 hakkinda en ufak bilgi sahibi olan bilir , burada suruculuk konusur.

44 yasinda , griddeki en iyi 5. aracla
0a--U1QEDRA

Michael Schumacher - Monaco Q3 2012 (Montage) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=0a--U1QEDRA)

video uzun geldiyse 22. saniyeden sonra bi kac saniye izleyin yeter.

( Yagmur , karmasa cart curt hic bi olagan disi yani sans faktoru yok soke soke pole position. )

Iste efsanelik budur.

asansu94
02-03-2013, 00:48
Senna dediğin kişi senin doğum yılında vefat etti.Çok biliyosun sanırım da böyle küstahça bir cevap veriyosun.Neyini hatırlıyosun da değildi diyosun ????

Senna vefat ettiğinde ya tohumdun ya yeni doğmuştun..

yasına saygım var ama bı ınsanla ilgili bilgi sahibi olmak icin aynı donemde yasamıs olmak gerekmıyo, bilmiyorum bilgin varmı ama benım dunyada olmadıgım o yıllardada o yarıslar kayıt altına alınıyordu.Ayrıca schumacher in kötü olduguğuna dair herhangi bişey söylemedim en az senin kadar saygı duyuyorum.Ama benım ıcın sennanın yerını dolduramaz saygılar

asansu94
02-03-2013, 00:50

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Caesar
02-03-2013, 00:54
:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Dedim o kadar açma şu üyeliği tekrar diye dinletemedim. En yakın zamanda değişim lazım foruma. hadi nasip kısmet:)

asansu94
02-03-2013, 01:01
Dedim o kadar açma şu üyeliği tekrar diye dinletemedim. En yakın zamanda değişim lazım foruma. hadi nasip kısmet:)

yasın gelmis 30 a caylaklık muhabbetı yapıyosun be abıcım forumdaki sozsahibi kisilerin senin sözünle hareket etmemelerine sasırmadım . konuyuda carpıtıyosunuz,schumacheri sennadan daha fazla sevmek zorunda degilim ama bu saygı duymadıgımı gostermez

cabrioleter
02-03-2013, 01:04
sennayı ben kulaktan duydum, videolardan tanıdım çok çok büyük pilotmuş ama schumacher ile büyüdüm, heyecanlandım. birinci sınıftaki anı defterime formula 1 pilotu olmak istiyorum yazdığımı daha dün gibi hatırlıyorum schumi ve ferrari sayesinde :)

bu adamın ve ferrarinin yeri her ne olursa olsun ben de ayrı olacaktır ama
tekrar başlamasaydı,
ilk kez bırakmadan önce bir iki sene yarışsaydı,
başladığında ferrariye gitseydi,
başladı bir kez şampiyon olmadan bırakmasaydı çok daha farklı olurdu onun için..

Sen benim en büyük efsanelerimdensin Schumi, hoşçakal..

Sinan'S2k
02-03-2013, 01:19
Schumacher kesinlikle çok büyük bir pilottur efsanedir F1 tarihinde. Geri dönmesi kendi adına kesinlikle kötü oldu. Senna ile Schumacher'i kıyaslamak yanlış olur. Dönem itibariyle kullandıkları araçlar birbirinden çok farklıydı ve sürüş stilleri birbirinden çok farklıdır. Senna ile Prost'u, Mansell'ı kıyaslamak daha doğru olur. Kendi dönemlerindeki başarılarını kıyaslarsak bana kalırsa hem Prost hem de Senna, Schumacher'den iyi pilotlardır. Zaten Schumacher'in kendisi bu pilotların kendisinden iyi olduğunu her zaman kabul eder.

Diğer bir kıyaslama da şu açıdan yapılabilir. Bu pilotların kazandıkları şampiyonluklarda rakipleri kimdi 2. olduklarında rakipleri kimdi? Biliyorsunuz ki Prost ve Senna çekişmesi dillere destandır. Bir sene biri diğer sene öteki şampiyon olmuştur hep te son yarışta belli olurdu şampiyon daha heyecan vardı kesinlikle o zamanlar.

Senna gözümde neden en büyük F1 pilotudur onu da açıklayım. 87-94 aralığında williams ın araçları mclarenden bariz iyidir. Hem motor hem araç anlamında. Ona rağmen Senna Williamsları, aradaki farka rağmen birçok sezon geride bırakmıştır. Islak zemindeki pilotluğuna yaklaşan kimse olmadı zaten.
İşte tam bu noktada Schumacher'den ve Prost'tan neden daha iyi olduğunu anlıyoruz.
Schumacher'in karşılaştığı ciddi rakiplerin başında Damon Hill gelir. Zamanında Prost'un arkasında 2. pilottu kendisi ve Schumacher den şampiyonlığu almıştır 96 da. 97 de Jacques Villeneuve ilk senesinde gene Schumacher'i geçmiştir. Sonrada Hakkinen üst üste 2 sene geçmiştir. İlk ciddi rakibi olmadığı senede Schumacher şampiyon olmuştur. Bu dönemde büyük başarılara imza attı. Şampiyonluklar kazandı efsane oldu. Ancak karşısına gelen ilk ciddi rakibe gene geçildi. Alonso çok büyük bir yetenek değildir ancak Schumacher'i geçmiştir.

Schumacher efsanedir ancak kazandığı başarılarla efsanedir. Dünya'ya gelmiş geçmiş en iyi pilot olduğu için efsane olmadı.

Eriador
02-03-2013, 01:43
Schumacher kesinlikle çok büyük bir pilottur efsanedir F1 tarihinde. Geri dönmesi kendi adına kesinlikle kötü oldu. Senna ile Schumacher'i kıyaslamak yanlış olur. Dönem itibariyle kullandıkları araçlar birbirinden çok farklıydı ve sürüş stilleri birbirinden çok farklıdır. Senna ile Prost'u, Mansell'ı kıyaslamak daha doğru olur. Kendi dönemlerindeki başarılarını kıyaslarsak bana kalırsa hem Prost hem de Senna, Schumacher'den iyi pilotlardır. Zaten Schumacher'in kendisi bu pilotların kendisinden iyi olduğunu her zaman kabul eder.

Diğer bir kıyaslama da şu açıdan yapılabilir. Bu pilotların kazandıkları şampiyonluklarda rakipleri kimdi 2. olduklarında rakipleri kimdi? Biliyorsunuz ki Prost ve Senna çekişmesi dillere destandır. Bir sene biri diğer sene öteki şampiyon olmuştur hep te son yarışta belli olurdu şampiyon daha heyecan vardı kesinlikle o zamanlar.

Senna gözümde neden en büyük F1 pilotudur onu da açıklayım. 87-94 aralığında williams ın araçları mclarenden bariz iyidir. Hem motor hem araç anlamında. Ona rağmen Senna Williamsları, aradaki farka rağmen birçok sezon geride bırakmıştır. Islak zemindeki pilotluğuna yaklaşan kimse olmadı zaten.
İşte tam bu noktada Schumacher'den ve Prost'tan neden daha iyi olduğunu anlıyoruz.
Schumacher'in karşılaştığı ciddi rakiplerin başında Damon Hill gelir. Zamanında Prost'un arkasında 2. pilottu kendisi ve Schumacher den şampiyonlığu almıştır 96 da. 97 de Jacques Villeneuve ilk senesinde gene Schumacher'i geçmiştir. Sonrada Hakkinen üst üste 2 sene geçmiştir. İlk ciddi rakibi olmadığı senede Schumacher şampiyon olmuştur. Bu dönemde büyük başarılara imza attı. Şampiyonluklar kazandı efsane oldu. Ancak karşısına gelen ilk ciddi rakibe gene geçildi. Alonso çok büyük bir yetenek değildir ancak Schumacher'i geçmiştir.

Schumacher efsanedir ancak kazandığı başarılarla efsanedir. Dünya'ya gelmiş geçmiş en iyi pilot olduğu için efsane olmadı.

Sezonlari bir bir yazmisin ama izlemedigin bariz belli.

Hill hic bi zaman Schumacher den sampiyonluk almadi.

94-95 de Schumacher in gerisinde kaldi taki Schumacher Ferrari ye transfer olunca ( ozamnin Ferrari sinin ne kadar berbat oldugunu en anti Ferrari ci bile kabul eder ve buna ragmen o aracla 3 gabiliyetle sezonu kapamistir.)

Villeneuve kullandigi Williams suan son 3 yilin sampiyonu RedBull un tasarimcisi Newey in elinden cikmisti acik ara ustun bi aracti. ( + 97 onun 2. sezonudur. 96 da da yerismistir kendisi ve tekrardan soyluyorum o donem Williams araclari baska bi gezegenden gelme kadar tum araclardan ustunduler bunu herkes bilir )

Hakkinen donemine gelince

98 de bariz bi lastik sansi vardi hadi bunu gectim
99 da Schumacher in ayagi kirildi 7 yaris yarismadi . 7 yaris yarismayan birini nasil oluyorda sampiyonaya dahil ediyorsun ? ( Derin not ayagi kirilmadan once sampiyona lideriydi sezonun son 2 yarisina yetisti Malezyada Iirvine yol verdi diye 2. oldu son yarisda 2. bitirdi kisaca yarisitigi zaman Hakkinen den daha cok puani vardi , o sezon sampiyon olamamasin nedeni ayaginin kirilmasidir Hakkinen'in yenmesi degil )

Senna her zaman en iyi araclarda yarismak istemistir bunuda kendi belirmistir ve bunun ugruna efsane oldugu McLaren i birakip Williams a gecmistir , hatta Senna nin filmindede bu olay gosteriliyor.

Williams a demedigini birakmiyor ama sene sonu o takima geciyor ... Cok talihsizce.

Schumacher ise zirvedeki takimdan orta siraya geciyor ve orda tekrar kazanmayi birakip efsane oluyor ikisinin kariyerine bakinca bu fark bariz bi sekilde vardir.

Sinan'S2k
02-03-2013, 02:22
Anlatmak istediğim şeyi anlayamamışsın. Ben bahsettiğin tüm sezonları izledim ve geçildiği pilotlardan daha iyi pilot olduğunu düşünüyorum ancak araç farkını birçok kez kapatamadı. Bu yüzdende
Senna'dan Prost'tan iyi olsaydı daha kötü araçla da rakiplerini geçerdi diyorum.
Ferrari'nin en iyi olduğu dönemde Alonso'ya da geçildi.
Hem Prost hem Senna Mclaren ile dönemin en iyi aracı Williams'ı geçmiştir. Schumacher için önümüzde böyle bir örnek yok ama.

Senna senelerce Mclaren'da yarıştı. Honda'ya zirve yaptırdı ve Mclaren o dönem Williams Renault'nun çok gerisindeydi. Evet en iyi araçla da birgün yarışmak istedi. Onun içinde Prost'un emekli olmasını bekledi. Bunun nesi talihsizce anlamadım. Williams senelerce Senna'nın Williams a gelmesini istedi. Gelseydi Prost'un yanında 2. pilot olacaktı bunu kendisi istemedi. En iyi araçla yarışmak istese o zaman geçerdi Williams'a ama o kalıp Ford motoruyla yarışmayı tercih etti. Biz şu an neyi konuşuyoruz onu da anlamadım.
Schumacher, kendi ağzıyla Senna'ya hayran olduğunu onu örnek aldığını Senna'nın bambaşka bir pilot olduğunu söylemiş.

kickbuttowski
02-03-2013, 02:32
Senna her zaman en iyi araclarda yarismak istemistir bunuda kendi belirmistir ve bunun ugruna efsane oldugu McLaren i birakip Williams a gecmistir , hatta Senna nin filmindede bu olay gosteriliyor.

Williams a demedigini birakmiyor ama sene sonu o takima geciyor ... Cok talihsizce.

Ben de tam lafı oraya getirecektim abi.. O olay gerçekten de talihsizce çünkü f1'de iz bırakmak şampiyonluklar sayesinde değil savaşma azminle ilgili..
Senna 2 sezon daha McLaren'de kalsa, ekmek yediği yere yanlış yapmasaydı her şey çok farklı olurdu..
Bazıları daha reşit olmadan üst üste f1 şampiyonu olmaya başladı ama bize göre hala ergen genç..
Neden? Çünkü biz pistte ön sıraya atlayıp tur zamanı rekoru kıran arabalar değil her virajda bir birine atak yapan, temas eden, geç frenlemek için apexi en dışarıdan alan, çekişen, mücadele eden, savaşan adamlar görmek istiyoruz.

Ben Schumacher f1'in dışında kalmaktansa en azından takımın teknik/yönetim bölümünde yer alsmasını isterdim..

Eriador
02-03-2013, 02:38
Ciddi cok guldum simdi :)

yazilan 2 mesaj da alt alta senin idda ettiklerin ve benim yazdiklarim .

Sezonlari bir bir izleyen herkes biliyor en kotu bilmeyen suan acar eder okur kimin dedikleri dogru.

en basit yanlislarin

Hill bire bir mucade icinde iken hic bi zaman Schumacher i gecemedi ...
Villeneuve 97 de ilk senesi degil 2. senesiydi ve altinda acik ara ustun bi arac vardi ...
Hakkinen 99 da ayagi kirilan 7 yaris yarismayan Schumacher i gecti ( kacirdigi yarislari cikar beraber yaristigi yarislarin toplamina bak Schumacher onde )

Senin yazdiklarinin olan bitenle ilgisi yok ben bunu acikladim sonrada kalkmisin beni anlamadin diyorsun.

Yazmadan idda etmeden once tam bilgi sahibi olalim .

+ malesef cevap verdigin mesajda da bi faso verdin.

Ferrari'nin en iyi olduğu dönemde Alonso'ya da geçildi.
.

ac 2005 ve 2006 sezonlari bir daha izle istersen.

Ferrari 2005 de adeta abartisi olmadan orta siralara yarismistir.2006 da ise durum buna benzerdi sezonun 2. yarisi toparladilar. 1. olan pilota 10 puan verilen sistemde 25 puan geriden geldi ve Cin de sampiyona liderligini aldi ama bir sonraki yaris Japonyada lider giderken motoru patladi ve sampiyonlugu orda kaybetti.Son yaris Brezilya da ac youtube Schumacher's last race brazil 2006 yaz ve izle diyorum baska bisi demiyorum.

Simdi 2005 ve 2006 sezonu nasil oluyorda Ferrari nin en guclu zamani oluyor ?

2004 de 17 de 15 yapan donemi varken , orta siralara yaristigi donem nasil en guclu donemi oluyor Allah askina bi acikla ...

Ne olur surda bilip bilmeden yazmayin ..

EVOII
02-03-2013, 07:44
F1 Benim İcin Hakkinenden sonra bitti sürekli motor patlatan dönemin Mclareniyle Schumacher'e ayar veren pilot Hakkinen'dir .M. Hakkinen vs M. Schumacher - Spa 2000 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=K1WuWu8kGak)

Sinan'S2k
02-03-2013, 11:21
Tamam sonuca bak karşısına çıkan tüm ciddi rakiplere geçildi mi geçildi. Araba kötü lastik kötü. Pilotluk muhtesem olsa o sekilde gecerdi onu savunuyorum ben.2004 te 17 de 15 yaparken 2005 te orta sıra arabası yaptin Ferrari'yi. Alonso daha basarili olunca Adı Ferrari araba geliştiriyor oldu. Schumacher'in şampiyon olduğu senelerde rakipler kimdi bir soyle. Villeneuve'ün 2. Senesi olduğunu atlamisim. 97 de izledim ***** unutmusum. Ben ilk senesi gibi hatirliyorum. Senna Prost'u ve en iyi araci geçti. Schumacher kimi gecti?

mechanic
02-03-2013, 13:31
ilerde şımayerin ve ferrarinin yaptığı sahtekarlığı dünya duyacak... o zaman büyük pilot mu değil mi anlarsınız

bason
02-03-2013, 13:39
Fanatik olmak kötü şey...

Dodoo
02-03-2013, 13:43
ilerde şımayerin ve ferrarinin yaptığı sahtekarlığı dünya duyacak... o zaman büyük pilot mu değil mi anlarsınız

Abi senin mesajlarının çoğunda böyle gizliden mesaj saklı vallahi ya :) Merak kapısı bırakıyorsun hep. :)

Calderon
02-03-2013, 13:54
Yaşadım tabii ekran başında hemde. O sezon tüm F1 Racing koleksiyonum bile var. Sen belki bu derginin adını bile duymamışsındır. Hayır şu konuya Atatürkü karıştırmak ne demek onu anlamadım. Beyin yaşını merak ettim doğrusu. Beden yaşın küçük ama beyin yaşın nerelerde kimbilir.

Valla arkadaşlarımında bahsettiği gibi kimse shumi'ye başarısız demedi.. Senin kafana girmeyen nokta isteyen istediği pilotun hayranı olabilir bunun yaşla başla alakası olmaz.. Sen uslubunla, şu yaşta konuştuklarınla zaten benim beyin seviyemi sorgulayacak kapasitede olamazsın.. Aramızdaki bu konu da burda kapansın herkes istediği pilotu beğenmeye devam etsin kimse kimsenin saygısızlıklarını çekmek zorunda değil herkese saygılar..... :heyoo:

Eriador
02-03-2013, 14:17
F1 Benim İcin Hakkinenden sonra bitti sürekli motor patlatan dönemin Mclareniyle Schumacher'e ayar veren pilot Hakkinen'dir .M. Hakkinen vs M. Schumacher - Spa 2000 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=K1WuWu8kGak)

bu video ile kendini rezil etmisin.

o Video 2000 yilinda , Schumacher ve Hakkinen ayni lastik Bridgestone ile kapistiklari ilk sene 98 de Hakkinen e avantaj vermisti o lastikler cunku Schumacher GoodYear da idi 99 da Ayagi kirildi 2000 de ikiside sorunsuz sezon gecirdi hicte ole motor patlama durumu olmadi Hakkinen'in ve sene sonunda sampiyonlugu Schumacher aldi .

O yarisi ac yada detayli videosunu izle Hakkinen bariz bi sekilde avantajli duzlukte virajdan sonradan cikmasina ragmen DRS acmis gibi geliyor arkadan , ole bi avantajla duzlukte yapilan gecis cok aman aman bisi degil haticeye degil neticeye bak sampiyon kim oldu ?

Derin not : Hakkinen motor sorunlarini kariyerinin son senesinde yasamistir 2000 de degil :icon_tup:

Tamam sonuca bak karşısına çıkan tüm ciddi rakiplere geçildi mi geçildi. Araba kötü lastik kötü. Pilotluk muhtesem olsa o sekilde gecerdi onu savunuyorum ben.2004 te 17 de 15 yaparken 2005 te orta sıra arabası yaptin Ferrari'yi. Alonso daha basarili olunca Adı Ferrari araba geliştiriyor oldu. Schumacher'in şampiyon olduğu senelerde rakipler kimdi bir soyle. Villeneuve'ün 2. Senesi olduğunu atlamisim. 97 de izledim ***** unutmusum. Ben ilk senesi gibi hatirliyorum. Senna Prost'u ve en iyi araci geçti. Schumacher kimi gecti?

Sonuca bakalim , senin yazdiklarin hic biri tutmuyor tek tek madde olarak kanitladim

+
Ne yane orta sira arabasi degilmiydi ? ben kendim mi uyduruyorum ?
peki ozamn suna bak : Formula 1® - The Official F1® Website (http://www.formula1.com/results/season/2005/)

Ferrari nin sadece 1 gabiliyeti var oda Michelin ile yarisan takimlar o yaris yaristan cekildi yarismadilar sadece 6 arac yaristi ( 3 takim ) o sayede kazandilar.

zirveye uzaktan yakindan alakasi olmiyan orta siralarda bi aracti bunu kimse edemez edene gulerler hersey otada .

Schumacher'in rakipsizligi kendi performansi yoksa 98-04 arasi pistte gayet iyi pilotlar vardi ( Hakkinen , Raikonen , Montoya gibi )

ilk kalinlastirdigim sorun hane muhtesem pilot niye aradaki farki kapatamadi demissin 93 Sezonunda ozaman daha once gectigi Prost u gecemedi gerisinde kaldi ? istedigin kadar iyi ol rakibinin arabasi tur basina senden 1 saniye hizliysa hic birsey yapamazsin buna en iyi ornek 93 sezonudur Senna Prost'tan cok daha hizli ama o sezon gerisinde kaldi arac yuzunden , senin soruna bakarsak Senna da yetersizmiz ole mi simdi ?

Tuncer M.
02-03-2013, 14:37
Benim aklıma schumi deyince, her turda 2-3 sn fark atan, sezonu hatırlamıyorum. Fakat hem aracının hem kendinin zirve sezonuydu. Fakat takım arkadaşı da öndeyse, bitiş cizgisinden önce yavaşlayıp ona yol verdiği zamanlardı. Bi takım bir diğer pilotuna imtiyaz sağlamamalı bence. Her halikarda çifte zafer olacak, fakat diğer pilotun kazanılması isteniyor. Bundan sonra pek saygım kalmamıştı. Yeteneklerine, kazandığı yarışlara saygı duymaktayım.

Konu dışı olacak fakat eğer alonso mclarene gittiği zaman o takımda hamilton değil de ingiliz olmayan herhangi bir pilot olmasaydı yani yukarıda belittiğim imtiyazlı durum olmasaydı efsanelik konusunda Alonso da daha ileri gidebilirdi diye düşünmekteyim. Adil olunduğunda hep takım arkadaşlarından ve aracın limitlerinden önde olan birisi kendisi. :icon_tup:
Vettel şuan 3 şampiyonluk kazanmış olabilir, fakat benim gözümde Alonso daha büyük pilot örneğin. :cool:

Not: Görüşümü belirttim, yoruma açık yanı yoktur. :D

bir de sezonları en ince detayına kadar hatırlayabilen arkadaşları takdir ediyorum.

Dodoo
02-03-2013, 14:44
@Eriador

Hepsi bilgi mi yoksa arada nette bakıp yazdıklarında oldu mu merak ettim. Hafıza ise tümü vallahi helal olsun ne diyeyim. :)

Eriador
02-03-2013, 14:55
@Eriador

Hepsi bilgi mi yoksa arada nette bakıp yazdıklarında oldu mu merak ettim. Hafıza ise tümü vallahi helal olsun ne diyeyim. :)

F1 bizim ailede futboldan once gelen birseydi , annem bile oturur izlerdi o sezonlari ailecek izledigimizi hatirlarim .

Bu arada yeni sezonda bu bolumde umarim daha cok aktif oluruz hep beraber tadini cikarriz

levent
02-03-2013, 19:01
Tüm sezonları olmasa da 1994 ten beri bir çok sezonu yarış kaçırmadan takip etmiş biriyim fakat Kaan gibi kafama kazımadım tabi ki :)

Schumi'yi hiç bir zaman sevmedim, yalan değil. Temelde Senna, daha sonra da Hakkinen severim :)

Söylemek istediğim bir kaç şeyden bir tanesi, herkes ulaşabileceği daha iyi bir araç varsa onu kullanmak ister daima. Senna da bu yüzden istiyordu fakat F1 deki ilk sezonunda (yada 2 emin değilim) Monaco'da yağmurda Prost'u yakalayıp neredeyse geçebilecekken ve yarışta kaza vs gibi bir durum da söz konusu değil iken yarış bitirilmiştir, Schumi'nin buna benzer bir olayını ben pek hatırlamıyorum nedense, Senna veya Prost'tan iyi olsaydı Senna'nın Prost'la yaşadığı şeylerin benzerini yaşarlardı diye düşünüyorum :)

Döndükten sonra iyi arabalara sahip olamadı evet, bekleneni verememesinin sebebi de buydu bence de. Monaco'da Pol'ü almasında ise baya baya limitte kullanıyor aracını sıralamalar sırasında, videoda da görülüyor ve pistte muhtemelen o güne kadar en çok tur atmış kişi Schumi, dolayısıyla tecrübe devrede biraz da :)

Her zaman derlerdi ki Schumi cebinde 1sn bulundurur, gerektiğinde kullanır fakat ilk emeklilik sonrası geri dönüş sonrası aracı ne kadar vasat olursa olsun bunu göremedim ben. Denildiği gibi değilmiş diye düşünüyorum kısacası.. Vardı bir bit yeniği de ortaya çıkar elbet varsa :D

Eriador
02-03-2013, 22:48
Oncelikle sunu belirtim ben Senna dusmani filan degilim burada konusunu acan benim zaten biliyorsun.

Ama ozellikle belgeseli ciktiktan sonra gunumuzun deyimi ile liselilerin agzina dustu , ole bi hale geldiki Senna sanki HRT ile en dandik aracla herkesi yakmis bitirmis sampiyon olmus , Schumacher i Ferrari sampiyon yapti diye olani biteni bilmeden konusanlar Senna McLaren de iken sezonun 16 yarisin 15 ini kazanan otomobile sahip oldugunu atliyorlar ( F1 tarihinin en iyi ortalamasi ).

Levo 2002 den sonra her sene kac defa kural degistirildi , Schumacher i durdurmak icin reytingler geri gelsin diye ? bunlari izleyen herkes biliyor , sende hatirliyorsundur ?

1 sn olayina gelince , Schumacher in rakiplerine bak mesela Hakkinen 2005 de DTM e gecti . F1 degil DTM ve 38 yasindaydi . F1 e gore cok daha kolay araclar , cok daha basit suruculerin oldugu bir ortam F1 deki gibi limitte degil ve Mercedes orada basa oynuyordu , ne yapabildi Hakkinen ?

Hakkinen DTM bocalarken 38 yasinda 41 yasindan tum kurallar degismis lastikler degismis 3 sene emekligin ardindan orta siralarda F1 e donen adam nasil bu kadar elestiriliyor cok garip geliyor.

ki Schumacher o kadar kotu degildi mesela Kanada da yagmurlu yarista pist islakken 2. lige kdar cikti pist kuruyunca ondan iyi olan araclar onu DRS ile gectiler o yuzden 4. bitirdi , bu bitmis Schumacher Alonso lu Ferrari yi ve Hamilton u McLaren i Monaco nun en yavas yerlerinde avladi , sahi Monaco da daha once oralarda kac tane gecis goruldu ? Ozellikle kendinden hizli araclara yada yukarda yazdigim gibi 2012 Monaco

levent
02-03-2013, 23:08
Kaan'ım 2002 den sonra olayın rengi ciddi değişti zaten, haklısın. Resmen oyuncak ettiler kuralları. O olsun bu olmasın, bu olsun o olmasın diyerek en başta zaten, önce yasak sonra serbestleştirdiler bir çok kuralı yeniden :)

Yahu ben de demedim zaten Hakkinen daha iyi sürücüdür vs tarzında bir şey, fakat demek istediğim Schumi için denilen "cebinde 1sn taşır" lafını kuru zeminde de göremedim, tamam arabası bariz şekilde daha kötüydü hem motor hem aerodinamik açıdan ancak yine de bekleneni getiremedi "bence". Islakta kullanmak her babayiğitin harcı değil, bence ilk 2 belli yağmur altındaki yarışlarda bugüne kadarki sürücülerden, 1 = Senna, 2 = Schumi.. Schumi'nin o kadar şampiyonluk, yarış birinciliği, pol pozisyon kazanmasının en büyük sebebi Prost veya Senna tarzı bir rakibi olmadığı içindir o dönem içerisinde ve Ferrari - McLaren haricinde rekabetçi bir takım neredeyse yoktu (Birkaç sezon Williams'lar ikisini de zorladı, evet). Kısacası 1sn'den öte şansı daha çok yanındaydı fakat özellikle geri döndükten sonra Hamilton, Alonso, Vettel gibi pilotlar da gün yüzüne daha iyi araçlar ile çıktılar. Sonuç mu? Schumi 1sn cebinde taşır olayı fiyasko çıktı :)

Monaco'daki geçişler için ise şunu söyleyebilirim, bu sezona kadarki "Monaco'da en çok tur atmış, en tecrübeli adam = Schumi". O yavaş virajlardaki geçişlerde önündeki pilotun anlık çizgi kaybını, anlık hatasını, anlık yavaşlığını tecrübesi ile örterek (eşit veya yaklaşık değerdeki sürücüler olduğunu varsayalım Schumi, Hamilton ve Alonso'nun) ayrıca biraz da risksel faktörü devreye alarak geçmeyi başardı :)

EVOII
02-03-2013, 23:42
beni schuminin efsaneligi ilgilendirmiyor birader izleyici olarak aldıgım keyfe bakarım kaldıki paylaştıgım videoda ve bir çok yarıştada en fantastik gecişleri hakkinen yapıştır bana göre , micheil ferrariyle var olmustur bil hassa 248 F1 aracıyla.

Eriador
03-03-2013, 00:43
beni schuminin efsaneligi ilgilendirmiyor birader izleyici olarak aldıgım keyfe bakarım kaldıki paylaştıgım videoda ve bir çok yarıştada en fantastik gecişleri hakkinen yapıştır bana göre , micheil ferrariyle var olmustur bil hassa 248 F1 aracıyla.

Bariz bi sekilde 2000 lerden sonra f1 izleyen yorumu .

94-95 sezonlarini ac sonra Ferrari ye transfer oldugu zaman Ferrari nin durumunu gor 1996 sezonu nu 97 deki ozellikle yagmurlu yarislari 98-99 bunlari bi analiz et ondan sonra konusalim .

Yerli yabanci tum sitelerde kontrol edebilirsin Schumacher Senna'dan sonra Rainmaster lakabini bu saydigim donemlerde almistir.

derin not : dedigin arac 2006 yili aracidir emekli oldugu ve sampiyonlugu kaybettigi aractir Japonyada 1. giderken motoru patliyan sezonun sondan bir onceki yarisinda , Ferrari ile gecirdigi yillardan o aractan cok daha fazla basarili oldugu araclar vardir ( 2002 veya 2004 yillarindaki gibi ) Nasil efsane o aracla olmus merak ettim aciklarsan sevinirim :)

Hakkinen bir izleyici olarak benide cok tatmin etmistir , ozellikle startlarda bir cokkez inanilmaz firlayislari olmustur

Levo bro senin icin baska bisi yazdimda uzun oldu bi ara toparlicam , ama dedigine katildigim noktolar var bi Prost gibi rakibi olmadi bunun nedeni Schumacher mi ? Yoksa digerlerimi diye bi yazi vardi onu toparlicam

levent
03-03-2013, 02:46
Levo bro senin icin baska bisi yazdimda uzun oldu bi ara toparlicam , ama dedigine katildigim noktolar var bi Prost gibi rakibi olmadi bunun nedeni Schumacher mi ? Yoksa digerlerimi diye bi yazi vardi onu toparlicam

Bekliyorum :) Nedeni Schumacher değil tabi ki kişi olarak yani, en iyi olduğu yıllarda gerçek anlamda dişli bir rakibinin olmamasını Schumi'nin şansı olarak adlandırabilirim ancak kendi görüşüme göre. Demek istediğim tamamen buydu, biraz karmaşık olduysa cümle yapılarım kusura bakma kanka, öperim :)

Bu arada Schumi'nin 2002 deki aracı çok keyifliydi kesinlikle, hatta Monaco ve 2002 sıralama turları diyeyim :) Anlatmak istediğim tecrübeyi dikkatli izleyenler anlar sanırım :) Bu arada 2004 teki aracında bu süre ön sıralamalarda 3sn kadar daha iyiydi yaklaşık olarak, onu da belirteyim :)
GOjUwkCJTxU
Michael Schumacher Monaco 2002 Quali Lap - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=GOjUwkCJTxU)

Eriador
03-03-2013, 03:01
herseyi gectim su 3.0 V10 larin sesi nedir ya ? bu nasil bi sestir ? Senfoni nin dibi krali son noktasi Paladin olmus halidir.

wolrath
03-03-2013, 03:28
vıdeoları ızlerken gozum carptı.
yazık ya...

Schumacher cries after equals Ayrton Senna's number of victories. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=EOQjYCwgLdE)

Eriador
03-03-2013, 03:47
Schumacher her firsatta Senna ya olan saygisini belirtmis onun kendisinin efsanesi oldugunu belirtmistir.Buda onun gostergesi daha dun gibi aklimda bu yaris 2000 senesinde kotu giden gidise dur demis hayata donus olmustu sonrada 21 sene aradan sonra Ferrari ye sampiyonlugu getirdi.

mechanic
03-03-2013, 11:53
90 lı yıllardan beridir takip ederim, 95 lerde ezbere geçmiştim. 2000ler ve sonrasında kurallar oyunu yönetir oldu .
bir hakkinen, bir coulthard, villeneuve, hill, yolda kalmasını bilse bir montoya aklımda kalanlar.
prost senna mansell alesi off offf..

Sinan'S2k
03-03-2013, 19:58
Sonuca bakalim , senin yazdiklarin hic biri tutmuyor tek tek madde olarak kanitladim

+
Ne yane orta sira arabasi degilmiydi ? ben kendim mi uyduruyorum ?
peki ozamn suna bak : Formula 1® - The Official F1® Website (http://www.formula1.com/results/season/2005/)

Ferrari nin sadece 1 gabiliyeti var oda Michelin ile yarisan takimlar o yaris yaristan cekildi yarismadilar sadece 6 arac yaristi ( 3 takim ) o sayede kazandilar.

zirveye uzaktan yakindan alakasi olmiyan orta siralarda bi aracti bunu kimse edemez edene gulerler hersey otada .

Schumacher'in rakipsizligi kendi performansi yoksa 98-04 arasi pistte gayet iyi pilotlar vardi ( Hakkinen , Raikonen , Montoya gibi )

ilk kalinlastirdigim sorun hane muhtesem pilot niye aradaki farki kapatamadi demissin 93 Sezonunda ozaman daha once gectigi Prost u gecemedi gerisinde kaldi ? istedigin kadar iyi ol rakibinin arabasi tur basina senden 1 saniye hizliysa hic birsey yapamazsin buna en iyi ornek 93 sezonudur Senna Prost'tan cok daha hizli ama o sezon gerisinde kaldi arac yuzunden , senin soruna bakarsak Senna da yetersizmiz ole mi simdi ?

Benim yazdıklarım mı tutmuyor? Yoksa sen her olaya bir kılıf uydurup Schumacher'in gerçekten gelmiş geçmiş en büyük pilot olduğunu mu söylüyorsun? Ne tutmamış dediğim ayrıcana aa afedersin Villenueve'ün 2. senesi olduğunu atlamışım. Damon Hill şampiyon olmuş yok Schumacher'i hiç geçmedi diyorsun. Hakkinen şampiyon olmuş gene aynı senaryo. Ya araba kötü ya lastik. Bahsettiğimiz araç Ferrari Ford değil. Senna 93 te Prosta geçilirken dandirik Ford motoruyla yarışıyordu Honda değil onu atlamışsın sanırım. Ford o dönem son sıradaki araçlara motor tedarik ediyordu.
Ben bu yazdıklarımı internetten ya da biryerden alıntıyla yazmıyorum hatırladıklarımı yazıyorum. 92 den yanılmıyorsam 2001-2002 lere kadarda izlemişimdir F1 i. Senna'nın kazasını ölümünü ve ardından cenazesini ağlayarak izlemiştim. Benim anlattıklarım gördüklerimdir. 20 sene önce çocukken izlediklerimi 15 sene evvel izlediklerimi hatırladıklarımı yazıyorum. Sen öyle yapmıyorsun ama hayatın F1 olmuş videoları izleyip izleyip durmuşsun yoksa Villeneuve'ün 1 ya da 2. senesi olduğunu sende hatırlamazsın ya da Schumacher'i böyle körü körüne sevmezsin. Senna'yı sadece videolardan izlemişsin onuda doğru dürüst izlememişsin. Canlı izlemekle 20 yıl önceki videoları izlemek arasında dağlar kadar fark var. Ben Schumacher'i Irvine ve Barrichello'nun 1. liklerini ellerinden aldığından beri sevmem bunu büyük pilotlar yapmaz. Neyse seninle F1 tartışılmıyor onu anlıyorum çünkü çok tek taraflı yaklaşıyorsun. Ben Senna'yı da körü körüne savunmam. O yüzdende Prostla beraber Senna'yı en büyük 2 pilot olarak görürüm. Prost'a boşuna profesör denmemiştir. Ama bana göre Mclaren'la o dönemki Williams'ları geçebilecek tek pilotta Senna'dır. Araçlar arasındaki farkıda Mansell'ın şampiyon olmasından anlayabilirsin. Sonuçta Senna hep şampiyon olmadı tabii ki özellikle Prosta geçildi hatta takım arkadaşıyken de geçildi. O yüzden de Prosta en iyi diyen çoktur. Benim düşüncem bu ama. O araçlarla bu kadar hızlı gidebilmek zaten başlı başına olaydır. Schumacher 80 lerin araçlarını kullanmadı bile o yüzden kıyas bile kabul etmez bence.

Bana video link vesaire atma lütfen. Ben izlediklerini yazıyorum buraya gördüklerimi söylüyorum. Prost'u da Senna'yı küçücükken bile olsa izlemişliğim var ağabeyim sayesinde. Sonuçta o yaşta kimse durduk yere F1 izlemez. Sen bence insanlara yeni yetme muamelesi yapmadan evvel kendi yazdıklarını gözden geçir çünkü 15 sene önce değilde yeni izlemişsin ve okumuşsun zaten 15 sene önce izlenen şeyler bu kadar net hatırlanmaz. Dediğim gibi Schumacher büyük pilot ama kariyerinde karşılaştığı ciddi bütün pilotlara geçildi. Bu da onu Prost ve Senna'dan büyük yapamaz. 2000-2004 arası şampiyonlukları da bunu kanıtlıyor. Onun puanlarına yaklaşan yanılmıyorsa hep kendi takım arkadaşları olmuştu.

Eriador
04-03-2013, 03:30
Ben mi kilif uyduruyorum ? Bos bos kelime kalabaliklgii yapicagina cevap versene , ortaya cikarsana ? aciklasana kiliflari gorelim . Birak simdi nostajilarini gecmisi tarihini cok basit sorular sordum sana

Tum mesajlar alt alta herkes goruyor kim kilifa kaciyor . Onca madde belirttim Hill le Hakkinen le 2005 ve 2006 sezonlari ile hani senin en guclu zamani dedigin cevap versene onlara ? Ne oldu iddaalarina ? Kilif milif a girme direk senin belirtiklerine verdigim cevaplara yanit ver birak nostajiyi gorelim kim ak kim kara .

ozet olarak tekrar soruyorum kilifa milifa sag sola sapmadan

Hill e gecildi dedin , ikisi sampiyonluk mucadelesi verirken hic bir zaman Hill e gecilmedi.Ikisi sampiyonluk icin mucade ederken ne zaman gecildi ? Varsa ole bisi sole bizde bilelim Siddetle cevap bekliyorum

Hakkinen 2 sene yendi dedin 99 da ayagi kirilinca 7 yaris yarismiyan birini herkes yener , bunun neresi yenme ? bi aciklarsan sevinirim.Buna ozellikle cevap bekliyorum ayni senaryoyu uyduruyormusum , Hangi mantikla bi sezonda 7 yaris yarismayan adami sampiyona ya dahil ediyorsun aciklarsan sevnirim , cok merak ediyorum

zirt birt bahsettigin arac Ferrari Ferrari diyorsun ozamanlari ac bi bak tekrardan bak hafizani tazele istersen Ferrari nerelere oynuyordu ? 96 senesi 2005 senesi ve 2006 baslarinda Ferrari orta sirlarin takimiydi ve o mesur Ferrari Schumacher 2000 de sampiyon olunca 21 sene aradan sonra ilk defa suruculer sampiyonlugunu kazandi o mesur Ferrari .

( Derin not Ford degil o arac Ferrari diye ford u kotulemissin ama Schumacher 94 senesinde Ford motorlu aracla dunya sampiyonu olurken Ferrari nerdeydi ? )

her bi mesajinda faso veriyosun bilmem fark ettin mi ?

Hele hele Alonso ya en guclu ! zamaninda 2005-2006 da gecildidedigin en buyuk facia.
Schumacher doneminin en kotu zamanidir 2005 ki 2006 in ilk yarisida kotuluklerde kafaya oynar sen kalkmisin Schumacher in en guclu zamaniydi diyorsun ole degil diyorsun baska bi 2005 - 2006 sezonlari izledik galiba ?

Link mink gonderme demissin baktin isine gelmedi tabi es gec onu , o linkleri bi kontrol et istersen bi daha bole bi duruma dusmessin.

F1 benim icin hobidir konusutugum tum sezonlarida izledim ve olani biteni yazdim varsa yanlisim yalanim varsahodri meydan duzelt burada yanlis de 99 da ayagi kirilmamisti yaristi Hakkinen e ezildi de mesela ? Hangi biri kilifmis aciklada bizde ogrenelim ortaya ciksin kimin kilif yaptigi.

Lutfen sorduklarima cevap ve birak nostajiyi kilifi

Low-Rider
04-03-2013, 08:33
Valla en net hatırladığım, tcs'nin yasak olduğu dönemde Ferrari'nin gizli olarak tcs kullandığı dedikoduları dönüyordu her yerde..

Abartıldığı kadar iyi bir pilot değil, belli imkanlar, yeterli lobi, şans vs ile sürücülüğünü birleştirip olduğundan çok daha iyi şekilde lanse edildi her zaman BENCE!

Sinan'S2k
04-03-2013, 13:10
Ben mi kilif uyduruyorum ? Bos bos kelime kalabaliklgii yapicagina cevap versene , ortaya cikarsana ? aciklasana kiliflari gorelim . Birak simdi nostajilarini gecmisi tarihini cok basit sorular sordum sana

Tum mesajlar alt alta herkes goruyor kim kilifa kaciyor . Onca madde belirttim Hill le Hakkinen le 2005 ve 2006 sezonlari ile hani senin en guclu zamani dedigin cevap versene onlara ? Ne oldu iddaalarina ? Kilif milif a girme direk senin belirtiklerine verdigim cevaplara yanit ver birak nostajiyi gorelim kim ak kim kara .

ozet olarak tekrar soruyorum kilifa milifa sag sola sapmadan

Hill e gecildi dedin , ikisi sampiyonluk mucadelesi verirken hic bir zaman Hill e gecilmedi.Ikisi sampiyonluk icin mucade ederken ne zaman gecildi ? Varsa ole bisi sole bizde bilelim Siddetle cevap bekliyorum

Hakkinen 2 sene yendi dedin 99 da ayagi kirilinca 7 yaris yarismiyan birini herkes yener , bunun neresi yenme ? bi aciklarsan sevinirim.Buna ozellikle cevap bekliyorum ayni senaryoyu uyduruyormusum , Hangi mantikla bi sezonda 7 yaris yarismayan adami sampiyona ya dahil ediyorsun aciklarsan sevnirim , cok merak ediyorum

zirt birt bahsettigin arac Ferrari Ferrari diyorsun ozamanlari ac bi bak tekrardan bak hafizani tazele istersen Ferrari nerelere oynuyordu ? 96 senesi 2005 senesi ve 2006 baslarinda Ferrari orta sirlarin takimiydi ve o mesur Ferrari Schumacher 2000 de sampiyon olunca 21 sene aradan sonra ilk defa suruculer sampiyonlugunu kazandi o mesur Ferrari .

( Derin not Ford degil o arac Ferrari diye ford u kotulemissin ama Schumacher 94 senesinde Ford motorlu aracla dunya sampiyonu olurken Ferrari nerdeydi ? )

her bi mesajinda faso veriyosun bilmem fark ettin mi ?

Hele hele Alonso ya en guclu ! zamaninda 2005-2006 da gecildidedigin en buyuk facia.
Schumacher doneminin en kotu zamanidir 2005 ki 2006 in ilk yarisida kotuluklerde kafaya oynar sen kalkmisin Schumacher in en guclu zamaniydi diyorsun ole degil diyorsun baska bi 2005 - 2006 sezonlari izledik galiba ?

Link mink gonderme demissin baktin isine gelmedi tabi es gec onu , o linkleri bi kontrol et istersen bi daha bole bi duruma dusmessin.

F1 benim icin hobidir konusutugum tum sezonlarida izledim ve olani biteni yazdim varsa yanlisim yalanim varsahodri meydan duzelt burada yanlis de 99 da ayagi kirilmamisti yaristi Hakkinen e ezildi de mesela ? Hangi biri kilifmis aciklada bizde ogrenelim ortaya ciksin kimin kilif yaptigi.

Lutfen sorduklarima cevap ve birak nostajiyi kilifi

Sen heyecanlı heyecanlı cevap verene kadar önce benim yazdıklarımı tekrar oku. Ben Hill daha iyi bir pilot dedim mi hayır. Hakkinen daha iyi pilot dedim mi hayır. Bu iki pilotta Schumacher'in önünde şampiyon oldu dedim. Geçmiş oldu mu oldu. Sen şimdi neyin kıyaslamasını yapıyorsun anlamadım. adamlar Schumacher'in önünde şampiyon oldular mı oldular. Villeneuve gibi vasat bir pilot bile Schumacher'in önünde şampiyon oldu. Bu olay sadece arabayla alakalı olabilir mi? Sana göre olabilir. İşte bu kılıf uydurmaktır. Körü körüne desteklemektir.
Hadi 99 da ayağı kırıldı şampiyon olamadı. 98 de nasıl kaptırdı şampiyonluğu? Senin düşüncene göre aracı kötüydü motoru kötüydü lastiği kötüydü.
2004 te bütün yarışları kazanan Ferrari. 2005 te en kötü araçtı sana göre. Buna ancak kendin inanırsın. 2004 de ne karşısında düzgün bir araç ne de pilot vardı. 2005 te diğer takımlarda yatırım yapınca gördük pilotluğu. 2006'da birçok yarış kazandı schumacher ama alonsoyu gene geçemedi. Sana göre en kötü araç olduğu için böyle oldu yani Alonso'nun pilotluğu ve Renault'un motoru sayesinde değil. Alonso Schumacher'den iyi mi? Değil ama o sezonlar aracıyla Schumacher den daha iyi olmuş bu kadar basit. Ferrari ne zaman orta sıra takımı olmuş allah aşkına? Uzun süre williams ve mclaren'ın arkasında kaldı şampiyon olamadı. Arada birde benetton vardı. 80lerde 90larda birçok yarış kazanmıştır Ferrari. Tekrar diyorum. Schumacher Ferrari'ye geçtiğinde Ferrari orta sıra takımı değil Williams'tan sonra en iyi araçtı. 96 yılında Williams dışında hangi takım Ferrari'den iyiydi söyle bana. Orta sıra takımı mı görelim :)

Ford'u kötüledim evet. Hangi sezondan bahsediyorum. 93. Prost'un son şampiyonluğu. Williams Renault'lu Prost ve Mclaren Ford'lu Senna arasında dağlar kadar fark olduğunu Senna kendisi bile dile getirmiştir. Ancak o sezon bile baya yarış kazandı Senna.

Gelelim 94 sezonuna, Schumacher şampiyon oldu. Benetton-Ford ile Williams-Renault'lu Damon Hill'i geçti. Williams'ın 2. pilotunu geçti bir bakıma ***** Senna yok. Hill'de birçok yarış kazandı ama o sezon. 95 zaten biliniyor Benetton Renault ile tartışmasız liderdi. Zaten daha önce dediğim gibi Hill'den iyi pilot Schumacher.
96 da Ferrari Williams'ın gerisinde bir takım tartışmasız. 2. en iyi takım zaten. Bütün yarışları yanılmıyorsam ya Hill ya Schumacher kazanmıştır. Benim düşünceme göre ki birçok insanda bu yönde düşünür.
Schumacher efsane bir pilot olsa Hill ayarında bir pilotu her türlü geçerdi diyorum. O sezon birçok yarış kazandı zaten. Demekki kazanabiliyor. Totalde geçemedi ama.
97 de Hill'in 2. pilotu olan Villenueve gene aynı tarifeyi uyguluyor. Sanırım o sezon Hill ayrılmıştı takımdan. O sezonda Schumacher birçok yarış kazandı ama yetişemedi Villeneuve'e. Villeneuve Hill'den iyi bir pilot değildi ama Schumacher gene geçemedi. Zaten sonrada 98 de Mclaren ile 97 F1'e yeni giren Mercedes'e geçildi. Hakkinenle Schumacher'i kıyaslamaya gerek yok. Ama Araçlar arasında da fark olmamasına rağmen Schumacher gene geçildi yani şampiyon olamadı.

Sana göre Schumacher gelmiş geçmiş en iyi pilotsa nasıl oluyorda birçok kez kendisinden daha kötü pilotların şampiyonluklarını izledi. Senin kılıf uydurma yöntemin burada başlıyor. Şampiyon olduğu senelerde aracı lastiği süper. Şampiyon olamadığı senelerde araç lastik berbat. 2002-2004 sezonlarının tarifi bile yoktur. O kadar rahat yarış kazanan takım olur mu ya :) Bütün yarışları almıştı Ferrari.

Neyse özet olarak ben şunu diyorum. Schumacher'in hiçbir zaman bir Senna bir Prost bir Mansell gibi rakibi olmadı. Olduysa söyle. Geçildiği rakiplerde Hill Villeneuve, Hakkinen, Alonso. Geçildiği diyorum gene triplere bağlama. Bunu şampiyonluğu kaybetti anlamında diyorum. Sen her ne kadar iddia etsende geçildiği zamanlarda Ferrari orta sıra takımı olmamıştır. Zaten Mclaren-Mercedes'tende iyiydi. 2000'de iyi olduğunu gösterdi nitekim.
Şimdi benim düşüncem bu. Önceliklen Schumacher'in rakiplerini Prost la Mansell ile kıyasla cevabı kendi vereceksindir. Zamanla güvenliğin teknolojininde ilerlediğini hesaba kat. 80lerde kullanılan araçlar tabuttu. Bunu da hesaba kat.

Öyle bir yazıyorsunki sanki mübarek 20 yıl Ferrari takımında baş mühendislik yaptın nesi iyi nesi kötü söylüyorsun. Ben sana sonuçlardan yola çıkarak cevap veriyorum. Sen yorum katıyorsun ben olanı söylüyorum sana.

Eriador
04-03-2013, 16:45
Sen heyecanlı heyecanlı cevap verene kadar önce benim yazdıklarımı tekrar oku. Ben Hill daha iyi bir pilot dedim mi hayır. Hakkinen daha iyi pilot dedim mi hayır. Bu iki pilotta Schumacher'in önünde şampiyon oldu dedim. Geçmiş oldu mu oldu. Sen şimdi neyin kıyaslamasını yapıyorsun anlamadım. adamlar Schumacher'in önünde şampiyon oldular mı oldular. Villeneuve gibi vasat bir pilot bile Schumacher'in önünde şampiyon oldu. Bu olay sadece arabayla alakalı olabilir mi? Sana göre olabilir. İşte bu kılıf uydurmaktır. Körü körüne desteklemektir.
Hadi 99 da ayağı kırıldı şampiyon olamadı. 98 de nasıl kaptırdı şampiyonluğu? Senin düşüncene göre aracı kötüydü motoru kötüydü lastiği kötüydü.
2004 te bütün yarışları kazanan Ferrari. 2005 te en kötü araçtı sana göre. Buna ancak kendin inanırsın. 2004 de ne karşısında düzgün bir araç ne de pilot vardı. 2005 te diğer takımlarda yatırım yapınca gördük pilotluğu. 2006'da birçok yarış kazandı schumacher ama alonsoyu gene geçemedi. Sana göre en kötü araç olduğu için böyle oldu yani Alonso'nun pilotluğu ve Renault'un motoru sayesinde değil. Alonso Schumacher'den iyi mi? Değil ama o sezonlar aracıyla Schumacher den daha iyi olmuş bu kadar basit. Ferrari ne zaman orta sıra takımı olmuş allah aşkına? Uzun süre williams ve mclaren'ın arkasında kaldı şampiyon olamadı. Arada birde benetton vardı. 80lerde 90larda birçok yarış kazanmıştır Ferrari. Tekrar diyorum. Schumacher Ferrari'ye geçtiğinde Ferrari orta sıra takımı değil Williams'tan sonra en iyi araçtı. 96 yılında Williams dışında hangi takım Ferrari'den iyiydi söyle bana. Orta sıra takımı mı görelim :)

Ford'u kötüledim evet. Hangi sezondan bahsediyorum. 93. Prost'un son şampiyonluğu. Williams Renault'lu Prost ve Mclaren Ford'lu Senna arasında dağlar kadar fark olduğunu Senna kendisi bile dile getirmiştir. Ancak o sezon bile baya yarış kazandı Senna.

Gelelim 94 sezonuna, Schumacher şampiyon oldu. Benetton-Ford ile Williams-Renault'lu Damon Hill'i geçti. Williams'ın 2. pilotunu geçti bir bakıma ***** Senna yok. Hill'de birçok yarış kazandı ama o sezon. 95 zaten biliniyor Benetton Renault ile tartışmasız liderdi. Zaten daha önce dediğim gibi Hill'den iyi pilot Schumacher.
96 da Ferrari Williams'ın gerisinde bir takım tartışmasız. 2. en iyi takım zaten. Bütün yarışları yanılmıyorsam ya Hill ya Schumacher kazanmıştır. Benim düşünceme göre ki birçok insanda bu yönde düşünür.
Schumacher efsane bir pilot olsa Hill ayarında bir pilotu her türlü geçerdi diyorum. O sezon birçok yarış kazandı zaten. Demekki kazanabiliyor. Totalde geçemedi ama.
97 de Hill'in 2. pilotu olan Villenueve gene aynı tarifeyi uyguluyor. Sanırım o sezon Hill ayrılmıştı takımdan. O sezonda Schumacher birçok yarış kazandı ama yetişemedi Villeneuve'e. Villeneuve Hill'den iyi bir pilot değildi ama Schumacher gene geçemedi. Zaten sonrada 98 de Mclaren ile 97 F1'e yeni giren Mercedes'e geçildi. Hakkinenle Schumacher'i kıyaslamaya gerek yok. Ama Araçlar arasında da fark olmamasına rağmen Schumacher gene geçildi yani şampiyon olamadı.

Sana göre Schumacher gelmiş geçmiş en iyi pilotsa nasıl oluyorda birçok kez kendisinden daha kötü pilotların şampiyonluklarını izledi. Senin kılıf uydurma yöntemin burada başlıyor. Şampiyon olduğu senelerde aracı lastiği süper. Şampiyon olamadığı senelerde araç lastik berbat. 2002-2004 sezonlarının tarifi bile yoktur. O kadar rahat yarış kazanan takım olur mu ya :) Bütün yarışları almıştı Ferrari.

Neyse özet olarak ben şunu diyorum. Schumacher'in hiçbir zaman bir Senna bir Prost bir Mansell gibi rakibi olmadı. Olduysa söyle. Geçildiği rakiplerde Hill Villeneuve, Hakkinen, Alonso. Geçildiği diyorum gene triplere bağlama. Bunu şampiyonluğu kaybetti anlamında diyorum. Sen her ne kadar iddia etsende geçildiği zamanlarda Ferrari orta sıra takımı olmamıştır. Zaten Mclaren-Mercedes'tende iyiydi. 2000'de iyi olduğunu gösterdi nitekim.
Şimdi benim düşüncem bu. Önceliklen Schumacher'in rakiplerini Prost la Mansell ile kıyasla cevabı kendi vereceksindir. Zamanla güvenliğin teknolojininde ilerlediğini hesaba kat. 80lerde kullanılan araçlar tabuttu. Bunu da hesaba kat.

Öyle bir yazıyorsunki sanki mübarek 20 yıl Ferrari takımında baş mühendislik yaptın nesi iyi nesi kötü söylüyorsun. Ben sana sonuçlardan yola çıkarak cevap veriyorum. Sen yorum katıyorsun ben olanı söylüyorum sana.

Ferrari de 20 yil bas muhendis degildim ama Ayagi kirilan 7 yaris yarismiyan birin sampiyonada yenildi diye lanse etmedim , ilk basta kki msg in nerde simdi bu yazdigin msg a bak yumusak sag cevir sole cevir uyarla gitsin yada kisaca geri vites.Ilk msesajin cok iddaliydi Hakkinen in gerisinde kaldi simdi ise yumusat...

Ferrari 2005 de zirveye uzak bi aracti bunun aksini ispat edersen sevinirim , siralarmarda ne yapmislar ? kac yaris kazanmis ? ( tek bir yaris oda digerleri yaristan cekildi diye ) Sen hala arac kotu degildi diyorsun ya ciddi guluyorumbuna iste .

daha cok yazarimda anlasilan gerek yok mesajlar ortada zaten

ha bu arada bi fasonu daha duzeltim demisinki Mercedes 97 de yeni girdi F1 e ole bisi yok.1995 de McLaren ile birlikte yarismaya basladilar 97 de ise Williams in efsane bas tasarimcisi ve suanda RedBull u son 3 senenin sampiyonu yapan adami transfer ettiler . Adrian takima 97 de katildi ve Mercedes in 3. sezonu basliyordu :icon_tup:

Sen olani biteni yarisini yanlis yazip kafana gore yorumluyorsun olan bu bense senin fasolarini duzeltiyorum.

80 ler mantigina bakarsa ne kadar eski arac o kadar buyuk pilotluksa F1 in ilk pilotlari efsanedir dogru duzgun kasklari bile yok olumune gidiyorlardi , en buyuk pilotlar ilk basliyanlardir ozamn gerisi hikaye.

katildigim bi noktan var rakibi olmadi sozde Hakkinen vardi herkes idda ediyordu ama gorduk ne oldu keske kacmasa kalsaydi biraz daha.

Schumacher gizli tc kullanmis , sansli , rakipsiz balon vs vs vs ise ciddi merak ediyorum daha oncede yazdim

Schumacher in rakiplerine bak mesela Hakkinen 2005 de DTM e gecti . F1 degil DTM ve 38 yasindaydi . F1 e gore cok daha kolay araclar , cok daha basit suruculerin oldugu bir ortam F1 deki gibi limitte degil ve Mercedes orada basa oynuyordu , ne yapabildi Hakkinen ?

Hakkinen DTM bocalarken 38 yasinda 41 yasindan tum kurallar degismis lastikler degismis 3 sene emekligin ardindan orta siralarda F1 e donen adam nasil bu kadar elestiriliyor cok garip geliyor.

ama olan

2012 yili Mercedes ilk 3 takim RedBull , McLaren ve Ferrari den an az 1 1.5 saniye geride Renault tan bile iyi oldugu iyimser bi durumda yani en iyi ihtimal pistteki 5. en iyi arac.

Monoca F1 hakkinda en ufak bilgi sahibi olan bilir , burada suruculuk konusur.

44 yasinda , griddeki en iyi 5. aracla
0a--U1QEDRA

Michael Schumacher - Monaco Q3 2012 (Montage) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=0a--U1QEDRA)

video uzun geldiyse 22. saniyeden sonra bi kac saniye izleyin yeter.

( Yagmur , karmasa cart curt hic bi olagan disi yani sans faktoru yok soke soke pole position. )

Iste efsanelik budur.

kesin burda da vardir bi hile ozamn , ya rakipleri o yaarisi pas gecti ya Mercedes nos mos takti TC takti bisi yapti .

neyse daha fazla bisi yazmaya gerek yok video da hersey ortada isteyen anlar isteyen kendi yorumlarina devam etsin

Tuncer M.
04-03-2013, 16:53
Sinan'S2k ve eriador abilerim yahu şurada severek f1 izleyen kaç kişiyiz, bir de ufak muhabbetler üzerine uzunca tartışıyorsunuz. Boşverin, 2013 sezonunu konuşalım artık. Çok fazla geçmişe gitti konu. :)

Sinan'S2k
04-03-2013, 17:37
Ferrari de 20 yil bas muhendis degildim ama Ayagi kirilan 7 yaris yarismiyan birin sampiyonada yenildi diye lanse etmedim , ilk basta kki msg in nerde simdi bu yazdigin msg a bak yumusak sag cevir sole cevir uyarla gitsin yada kisaca geri vites.Ilk msesajin cok iddaliydi Hakkinen in gerisinde kaldi simdi ise yumusat...

Ferrari 2005 de zirveye uzak bi aracti bunun aksini ispat edersen sevinirim , siralarmarda ne yapmislar ? kac yaris kazanmis ? ( tek bir yaris oda digerleri yaristan cekildi diye ) Sen hala arac kotu degildi diyorsun ya ciddi guluyorumbuna iste .

daha cok yazarimda anlasilan gerek yok mesajlar ortada zaten

ha bu arada bi fasonu daha duzeltim demisinki Mercedes 97 de yeni girdi F1 e ole bisi yok.1995 de McLaren ile birlikte yarismaya basladilar 97 de ise Williams in efsane bas tasarimcisi ve suanda RedBull u son 3 senenin sampiyonu yapan adami transfer ettiler . Adrian takima 97 de katildi ve Mercedes in 3. sezonu basliyordu :icon_tup:

Sen olani biteni yarisini yanlis yazip kafana gore yorumluyorsun olan bu bense senin fasolarini duzeltiyorum.

80 ler mantigina bakarsa ne kadar eski arac o kadar buyuk pilotluksa F1 in ilk pilotlari efsanedir dogru duzgun kasklari bile yok olumune gidiyorlardi , en buyuk pilotlar ilk basliyanlardir ozamn gerisi hikaye.

katildigim bi noktan var rakibi olmadi sozde Hakkinen vardi herkes idda ediyordu ama gorduk ne oldu keske kacmasa kalsaydi biraz daha.

Schumacher gizli tc kullanmis , sansli , rakipsiz balon vs vs vs ise ciddi merak ediyorum daha oncede yazdim

ama olan

kesin burda da vardir bi hile ozamn , ya rakipleri o yaarisi pas gecti ya Mercedes nos mos takti TC takti bisi yapti .

neyse daha fazla bisi yazmaya gerek yok video da hersey ortada isteyen anlar isteyen kendi yorumlarina devam etsin

Biz seninle anlaşamayacağız. Ben yanlış hatırlamıyorsam diye başladığım bütün cümlelere sen yanlış biliyorsun şöyle böyle diye ayrıntılı cevaplar veriyorsun. Ben interneti açıp bu ayrıntıları araştırıp yazmıyorum. İzlediğimden öyle hatırlıyorum diyorum. 97'de Villeneuve'ün ilk senesi gibi hatırlamışım yazmışım 96 da başladı diye bir ton yaygara kopartıyorsun. o sene ya da bir önceki sene başlamış ne farkeder. Hill'in arkasındaki pilot değilmiydi bu adam? Schumacher'in önünde şampiyon oldu mu oldu. :)
98-99 da geçildi dedim gene birton yaygara kopardın. Ben sana orda şampiyon olamadığı seneleri söyledim halen uzattıkça uzatıyorsun neyse.
Mercedes 95 te ya da 97 de başlasın ne farkeder. İddialı olduğu sene 98 değil mi?
Böyle detaylarla benim asıl anlatmak istediğimi görmezden geliyorsun.
80 lerin araçlarıyla Senna kaç rekor kırdı ve kimlere karşı kırdı bir düşün. Bu rekorların yanılmıyorsam hepsini Schumacher kırdı ama rakipler kimdi. Benim hesabım bunun üstüne. Senna veya Prost tek başlarına olsa sanırım yarıştıkları tüm sezonları kazanırlardı ve Schumacher hiçbir rekoru kıramazdı. Ne kadar eski o kadar zor olayı değil bu. Zaman geçtikçe rekorlar elbet kırılacak. Araçlar hızlanacak. Benim dediğim araçların zorluğuyla birlikte rekabetin en uç olduğu dönemlerdi Senna Prost dönemi. F1'in tavan yaptığı dönem o dönemdir.

Bana katıldığın nokta ise zaten günlerdir sana anlatmak istediğim şey her yazımda anlatıyorum ama sen ayrıntı peşindesin. Schumacher'in karşısında Senna, Prost ya da Mansell ayarında pilot olsaydı. Şampiyonluk kazanabileceğine bile şüpheliyim. Şansına Senna öldü Prost ile Mansell bıraktı yaşlarından dolayı. Schumacher ile F1 kariyerine başlayan pilotların hiçbiri parlamadı. Döneminin en yeteneklisi Schumacher'dir. Saman alevi gibi söndü onunla yaşıt pilotlar. Hakkinen en iddialısıydı ama o da zora gelemedi fazla dediğin gibi.

Uzun lafın kısası Dediklerimi tekrarlıyorum En iyi pilot gözümde Senna 2. Prost'tur 3. Schumacher'dir. Bu dediğime de katıl sorunumuz kalmasın :D

Sinan'S2k
04-03-2013, 17:40
Sinan'S2k ve eriador abilerim yahu şurada severek f1 izleyen kaç kişiyiz, bir de ufak muhabbetler üzerine uzunca tartışıyorsunuz. Boşverin, 2013 sezonunu konuşalım artık. Çok fazla geçmişe gitti konu. :)

Eriador arkadaşım Schumacher'i en iyi, ben ise Senna'yı en iyi kabul ediyorum. Bunun tartışmasını yapıyoruz. Cidden uzatıcak birşey yok. Senna'yı tüm dünya kabul etmiş zaten.
Son durum anlaştık gibi :)

Bu arada Vettel rekor konusunda Schumacher'i kesin geçecek gibi.

Eriador
04-03-2013, 18:19
Bi ton yargara koparmamim nedeni senin solediklerinin 2005 sezonu olsun 99 sezonu olsun senin dedigin gibi degil boyleydi diyorum sense bana kilifa uyduruyor diyorsun , bende sana kilifmi degil mi resmi kaynaktan gosteriyorum.Yarim yamalak kafamdan yazmiyorum kilif degil gercegin gostergesi o siteler.Kisaca kanit.

Neyse uzatmaya gerek yok anlasmis olalim herkes efsanesi ile mutlu olsun , yeni sezonda umarim konularda daha cok aktif arkadas goruruz hep beraber tadini cikarriz.

bason
04-03-2013, 18:58
Eriador arkadaşımızla daha önce bende çok tartıştım. Olay Müthiş schumacher sevgisi yoksa gerçekten gördüğüm en iyi F1 izleyicisi. En azından benim kafada yıllar geçse de, kurallar değişip sevdiği pilotlar gitse de izlemeyi bırakmayan biri.:)

fatihtemizer
05-03-2013, 12:40
schumacher bir efsanedir rekorları yazmıstır ama oyle yada boyle.Senna da oyle..prostlar ve dahası hepsi efsane isimlerdir..su zamanda yasayan ve cogu rekorlarıda elınde tutan schumacherdır.pesinden bana kalırsa vettel gelıyor artık..yenı rekorlarla..

Ghan
05-03-2013, 15:35
Herkesin en iyisi farklıdır,örneğin futbolda kimisi der messi,kimisi der ronaldo,kimisi pele,kimisi maradona,burdada aynı mesele herkesin iyisi farklı,ama benim görüşüm en iyi dalında rekor kimdeyse ona denir,misal usain bolt,100m de ondan iyisi olursa en iyisi deriz.Bence 7 şampiyonluğundan dolayı en iyisi Shumidir.He ama kimisi sennanın sürüşünü çok beğenir o benim efsanem der,kimisi hakineni beğenir o benim efsanem der.Ama rasyonel düşünürsek icraat ortada.En çok kimin şampiyonluğu varsa en iyisi odur.