PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : basinc neden duser? continous turbo basinci nedir?

izo
26-03-2008, 08:46
simdiye kdr yaptiginiz yardimlar icin tesekkurler, aracimla ilgili bir sorunum var, 2. viteste 10 psi da kaliyo. 3. viteste 11 psi basio, 4. te 12 psi goruyo 10 a dusuyo tekrardan, 5 te de ayni muhabbet. genellikle 5500 devrden sonra 10 a dusuyo turbo basinci, oncedn bu kdr yapmazdi, blow off tan kacirma ihtimali var mi? bir kac yer boyle dedi...

grkm
26-03-2008, 09:31
Kaçırma olabilir , IC boruları üzerinde hatta ic üzerinde tahribat olabilir. oldukça kapsamlı biçimde emme , egzoz hatları incelenmeli. Aynı şekilde turbonun kendisindn kaynaklı bir sorunda söz konusu olabilir(bahsettiğin büyük bir kayıp gibi durmasada incelemekte fayda var.)

Turbon max 12psi peak yaptıktan sonra belli bir devirden sonra artık hacme küçük gelmeye başlıyor. Ancak 12psidan 10psi a düşen turbo için bu kadar karamsar konuşmak saçma olur. Daha büyük bir turboyla sabit bir basınç basabilirsin ancak bu sefer turbon daha geç dolacaktır.

Continious, turbonun sürekli basabildiği basınçtır.

izo
26-03-2008, 09:38
Kaçırma olabilir , IC boruları üzerinde hatta ic üzerinde tahribat olabilir. oldukça kapsamlı biçimde emme , egzoz hatları incelenmeli. Aynı şekilde turbonun kendisindn kaynaklı bir sorunda söz konusu olabilir(bahsettiğin büyük bir kayıp gibi durmasada incelemekte fayda var.)

Turbon max 12psi peak yaptıktan sonra belli bir devirden sonra artık hacme küçük gelmeye başlıyor. Ancak 12psidan 10psi a düşen turbo için bu kadar karamsar konuşmak saçma olur. Daha büyük bir turboyla sabit bir basınç basabilirsin ancak bu sefer turbon daha geç dolacaktır.

Continious, turbonun sürekli basabildiği basınçtır.

tesekkur ederim. egzoz borularinda ve IC borularinda kacak yok dendi, ama IC borularini kelepbce tutuyo, onlari kaynaklattirip bir daha bakiyim ozmn. blow off da da gaza basrken disari hava veriyor. bu yuzden kaciriyo diyorlar?

UnnAmeD
26-03-2008, 10:02
gaza basarken dısarı verıyor ne demek yaw :) sadece bosaltacagı zaman hava verır.sen bı blow off un ıcındekı pıstonu kontrol et bı tornavıda yada baska bısıyle.takılma soz konusu ıse ıcını acıp bı kontrol et bakalım.pıstonun hareketını ne engellıyor.gereklıyse temızlıgını bakımını yap ama takmadan once tekrar dene bı tornavıdayla felan.

emreekin
26-03-2008, 10:44
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=12598

bi bak istersen....

izo
26-03-2008, 13:30
gaza basarken dısarı verıyor ne demek yaw :) sadece bosaltacagı zaman hava verır.sen bı blow off un ıcındekı pıstonu kontrol et bı tornavıda yada baska bısıyle.takılma soz konusu ıse ıcını acıp bı kontrol et bakalım.pıstonun hareketını ne engellıyor.gereklıyse temızlıgını bakımını yap ama takmadan once tekrar dene bı tornavıdayla felan.
blow off da sorun olabilir, gaza basrken de biras disari hava sizdiriyor...

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=12598

bi bak istersen....

boos spike var bnde o zmn...peki neden kaynaklanir bu?

izo
26-03-2008, 13:38
The 951 also has a mechanical boost controller and it's typical to see a lower maximum boost pressure in 1st/2nd gear than the others because boost also increases with engine load...

cem
26-03-2008, 16:59
Bov ve wastegate'ini kontrol etmeni öneririm.

boosted_pug
26-03-2008, 17:22
bov gaza bastığında basıncı dişa verebilir yay çok gevşektir ondan olabilir ama dip gaz yaptığında kapanması lazım

izo
26-03-2008, 17:39
Bov ve wastegate'ini kontrol etmeni öneririm.
westegate turbo uzerinde, bir kac yabanci forumda burdan da sorun olabilecegi soylenmis, ama ne yazik ki pek anlamadim. nasil bir sorun alabilir westegate den/

bov gaza bastığında basıncı dişa verebilir yay çok gevşektir ondan olabilir ama dip gaz yaptığında kapanması lazım
tam gaz yaptiginda kapaniyor, ama yolda naapar bilmiyorum. ya ilginc olan 2de 12 psi basiyodu, biz yayi sertlestices fln diye bi pul daha koyduk blow off a, onun ara t si kirilmisti onu deistirdik ve 2 de 10 psi basmaya basladi. sonra o pulu cikartip baska yay kullandik, hic acmadi bu sefer bloww off u, o yayi cikartip kendi orjinal yayini sundurup serlestrdk biz de...ama o gun bugundeur 2. viteste 12 psi hic goremedim:( blow off a simdi 1 ton para sayacagim ya sorun onda diilse?

boosted_pug
27-03-2008, 19:56
westegate turbo uzerinde, bir kac yabanci forumda burdan da sorun olabilecegi soylenmis, ama ne yazik ki pek anlamadim. nasil bir sorun alabilir westegate den/

tam gaz yaptiginda kapaniyor, ama yolda naapar bilmiyorum. ya ilginc olan 2de 12 psi basiyodu, biz yayi sertlestices fln diye bi pul daha koyduk blow off a, onun ara t si kirilmisti onu deistirdik ve 2 de 10 psi basmaya basladi. sonra o pulu cikartip baska yay kullandik, hic acmadi bu sefer bloww off u, o yayi cikartip kendi orjinal yayini sundurup serlestrdk biz de...ama o gun bugundeur 2. viteste 12 psi hic goremedim:( blow off a simdi 1 ton para sayacagim ya sorun onda diilse?

illa blowdanmı kaynaklanıyo bence blowa giden küçük vacuum hattını çıkart bi civata ile kapa ondan sonra blowsuz bi dene bakalım araba ne tepki verecek

senna
27-03-2008, 21:02

wgni hava tabancasıyla bi dene kaç psilarda açılıyo bi bak yay kombinasyonuna göre(çalışan güzel bi basınç saati olan tabi)

bov ne marka bu arada?

izo
27-03-2008, 21:35
illa blowdanmı kaynaklanıyo bence blowa giden küçük vacuum hattını çıkart bi civata ile kapa ondan sonra blowsuz bi dene bakalım araba ne tepki verecek

wgni hava tabancasıyla bi dene kaç psilarda açılıyo bi bak yay kombinasyonuna göre(çalışan güzel bi basınç saati olan tabi)

bov ne marka bu arada?

tamam tesekkur ederim, blow off k-tec racing den alınmıs...

cem
29-03-2008, 18:32

Bovdan sonra kontrol edilmeli tabiki bence bovu deiştirip yada deneme amacıyla
emanet bov takıp soruna bakılabilir.Wg de ise yetersiz oalbiliyo yada yaydan olabiliyor.
Yüksek devirlerde olması yogun gaz cıkışıyla ilşikilendireilibilir.Deneyerek bakmak lazım.
Bunu boost creep/spike konusunda anlatmıştım.