PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tüp gaz'lı forester top speed :)

cetinkaya55
12-10-2012, 06:22
Kusuruma bakmayın video yükleme işlerinde becerikli değilim bir dostumuz aynı zamanda video'yu standart hale getirirse memnun olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=CU4OSTAO9HQ&feature=youtube_gdata_player

ramo35
12-10-2012, 06:27
Kusuruma bakmayın video yükleme işlerinde becerikli değilim bir dostumuz aynı zamanda video'yu standart hale getirirse memnun olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=CU4OSTAO9HQ&feature=youtube_gdata_player

CU4OSTAO9HQ

maşallah araç stock mu?

cetinkaya55
12-10-2012, 06:32
CU4OSTAO9HQ

maşallah araç stock mu?

Eline sağlık dostum,teşekkür ederim.Araç stock sayılır egzos ve Korhan dostumun,sağlıklı çalışması için yaptığı ince ayar var.Benim için en iyi modifikasyon LPİ yani ıslak ve soğuk lpg kullanmam...

Erdem K.
12-10-2012, 07:24
abi her aracın ayrı efsane, maşallah...

cetinkaya55
12-10-2012, 07:31
abi her aracın ayrı efsane, maşallah...

Sağol kardeşim.Senin aracı merak ediyorum,buluşmalara gelirsin işallah....

rebel
12-10-2012, 07:31
lpi sistemi çok güzel bi sistem. hocam elınıze sağlık güzel devirmişssiniz . lpi sistemi kaça mal oldu acaba

cetinkaya55
12-10-2012, 07:50
lpi sistemi çok güzel bi sistem. hocam elınıze sağlık güzel devirmişssiniz . lpi sistemi kaça mal oldu acaba

Teşekkür ederim,geçen sene 3.150 tl'ye mal oldu,azda olsa bir iskonto vardı...

CavitS
12-10-2012, 08:37
saka yapar bu yolda :D

rebel
12-10-2012, 08:50
Teşekkür ederim,geçen sene 3.150 tl'ye mal oldu,azda olsa bir iskonto vardı...

hocam %100 lpg ile çalısıyor değilmi ? biraz sistem hakkında bilgi verirmisin konu açılmışken . kendi benzin enjektörlerinide kullanıyor diye bılıyorum . hiç benzın olmadan lpg ile aktif olup o şekilde sorunsuz çalısabılıyorsa gercekten mukkemmel sıstemler. tasarruf değerleri nedir. şu anki zamlardan sonra durum nedir meraklardayım. ben fıyatı daha uçuk beklerdim. fıyat ıyı geldı

konuyu çip etmeden tek soru altında sorayım dedım :d

bLackModeL
12-10-2012, 11:13
maşallah abi şeklin yerinde :D

Alper_
12-10-2012, 11:15
maşallah çok iyi fazla devre de ihtiyaç duymuyor gibi..

JapanVsGermany
12-10-2012, 12:25
Cok basarili gercekten, nazar degmesin hocam

Osman Bahadır
12-10-2012, 12:50
Maaşallah Forester'a... TD04 mü var, yoksa TD03 mü?

hocam %100 lpg ile çalısıyor değilmi ? biraz sistem hakkında bilgi verirmisin konu açılmışken . kendi benzin enjektörlerinide kullanıyor diye bılıyorum . hiç benzın olmadan lpg ile aktif olup o şekilde sorunsuz çalısabılıyorsa gercekten mukkemmel sıstemler. tasarruf değerleri nedir. şu anki zamlardan sonra durum nedir meraklardayım. ben fıyatı daha uçuk beklerdim. fıyat ıyı geldı

konuyu çip etmeden tek soru altında sorayım dedım :d

Bahsettiğin LPDi sistemi. LPi'da kendi LPG enjektörleri de var, benzinde çalışma da... LPDi, yani bahsettiğin aracın oem benzin enjektör ve yüksek basınç pompasını kullanan sistem sadece direkt enjeksiyonlu, tsi, gdi gibi motorlara uygulanabilir. Bu sistem ise LPi, yani sadece LPG'yi buharlaştırmadan LPG enjektörleriyle manifolda göndermeyi hedefliyor. Aralarında çok fark var.

cetinkaya55
12-10-2012, 13:39
saka yapar bu yolda :D

şaka yapamıyoruz dışarıdan gören ve sesini duyan bu boş değil diyor sataşmıyor,bizde madara olmaktan kurtuluyoruz:D

cetinkaya55
12-10-2012, 13:41
maşallah abi şeklin yerinde :D

Teşekkürler,sen uyurken çok geçiyorum sizin oralardan...Ankara benim iiçin su yolu...Adanaya geldiğinde görüşelim :)

cetinkaya55
12-10-2012, 13:44
maşallah çok iyi fazla devre de ihtiyaç duymuyor gibi..

Teşekkürler,şu an güç 200hp lerde biraz daha artırsak belki devrin tümünü rahat rahat kullanacağız..

cetinkaya55
12-10-2012, 13:45
Cok basarili gercekten, nazar degmesin hocam
Çok teşekkür ederim,herkese kazasız belasız günler temenni ederim.

cetinkaya55
12-10-2012, 13:49

Bahsettiğin LPDi sistemi. LPi'da kendi LPG enjektörleri de var, benzinde çalışma da... LPDi, yani bahsettiğin aracın oem benzin enjektör ve yüksek basınç pompasını kullanan sistem sadece direkt enjeksiyonlu, tsi, gdi gibi motorlara uygulanabilir. Bu sistem ise LPi, yani sadece LPG'yi buharlaştırmadan LPG enjektörleriyle manifolda göndermeyi hedefliyor. Aralarında çok fark var.

Teşekkür ederim,açıklma içinde ayrıca teşekkürler...
Stock turbo var yani TDO4 ama sizde bilirsiniz ,egzos tarafı biraz daha dar...

Emre Ekrem
12-10-2012, 15:47
maşallah, nerede yaptırmıştınız?

cetinkaya55
12-10-2012, 16:23
maşallah, nerede yaptırmıştınız?

Teşekkürler,Ankara'ya giderken Aksaray semalarında:D

ygtrn
12-10-2012, 16:41
aracın specleri nedir abi?

yanlış anlamazsan eğer sanki biraz rampa aşşa yolda basmış gibisin, stoc bir forester ın 240 ı devirmesi biraz zor iş ben manuel vitesle 220 zor görmüştüm zamanında...

cetinkaya55
12-10-2012, 17:11

yanlış anlamazsan eğer sanki biraz rampa aşşa yolda basmış gibisin, stoc bir forester ın 240 ı devirmesi biraz zor iş ben manuel vitesle 220 zor görmüştüm zamanında...

Arabanın speclerinde pek bir şey yok;Hakan usta,kapağında bir kaç parçayı eksilti,manifolddan itibaren egzos yaptı ve Korhan dostumda bir şeyler yazdı karaladı birde nos gibi lpi var.Ayrıca yaşlı katırın km sine bakarsan yorgun olması lazım ama son derece bakımlıdır.Aksaray tarafını biliyorsan ne kadar iniş varsa o kadar iniş aşağı bastım.Hatta bir ara 3.viteste unutmuşum dalgınlıkla 210km ile gidiyordum devir 7000 lerin üzerindeydi:D başka bir video daha var onuda eklerim hatta yolu gösteriyordu....ama sana şunu garanti ederim uçurumdan düşerken de videoyu çekmedim:D:D
şakadan takılıyorum...

Osman Bahadır
12-10-2012, 17:21

Yiğit bu otomatik ya, 4EAT şanzımanda 4 epey bir uzun. Zaten 240'da 5500'ü anca buluyor devir. TD035'de oralarda bitiyor zaten. Senin manuelde biraz daha kısa olabilir 5.vites. Daha yüksek devirlere geliyorsa belki ondan TD035 besleyememiştir. Bir de tabi araba stock da değilmiş hani. Downpipe, yazılım ve kapakta tanımlanamayan müdahaleler var :)

ygtrn
12-10-2012, 17:47
Arabanın speclerinde pek bir şey yok;Hakan usta,kapağında bir kaç parçayı eksilti,manifolddan itibaren egzos yaptı ve Korhan dostumda bir şeyler yazdı karaladı birde nos gibi lpi var.Ayrıca yaşlı katırın km sine bakarsan yorgun olması lazım ama son derece bakımlıdır.Aksaray tarafını biliyorsan ne kadar iniş varsa o kadar iniş aşağı bastım.Hatta bir ara 3.viteste unutmuşum dalgınlıkla 210km ile gidiyordum devir 7000 lerin üzerindeydi:D başka bir video daha var onuda eklerim hatta yolu gösteriyordu....ama sana şunu garanti ederim uçurumdan düşerken de videoyu çekmedim:D:D
şakadan takılıyorum...

şakadan takıldığın belli abi forester 6500 çevirir devirin 7000'nin üzerinde olması imkansız :D:D:D

ygtrn
12-10-2012, 17:48
bu ara manifolttan itibaren egzos varsa ciddi etki yapar... bu arada turbonu büyüt derim :)

cetinkaya55
12-10-2012, 17:58
şakadan takıldığın belli abi forester 6500 çevirir devirin 7000'nin üzerinde olması imkansız :D:D:D
Bir o kısmını şaka yapmıyordum:D otomatik viteste sport kullanımda devir 6500 d/dk kesmiyor ve ayrıca bu durumu Korhan'a somamız lazım fakat ben Ankaraya giderken dalgınlıkla 3.viteste kalmışım ve 7000 d/dk olduğunu görünce tırstım sonra otomatik plota aldım vallahi:D:D

cetinkaya55
12-10-2012, 18:02
bu ara manifolttan itibaren egzos varsa ciddi etki yapar... bu arada turbonu büyüt derim :)

otomatik viteste turbo büyütmek zevkli olmaz gibi geliyor vites geçişlerini çok histtirir zannediyorum,manuel olsa zaten beni kimse durduramazdı....:D

ygtrn
12-10-2012, 18:12
otomatik viteste turbo büyütmek zevkli olmaz gibi geliyor vites geçişlerini çok histtirir zannediyorum,manuel olsa zaten beni kimse durduramazdı....:D

sen yine td04 yap abi hiç pişman olmazsın emin ol ;) hissizlik gibi bir sorunlada karşılaşmazsın...

e'to
13-10-2012, 11:00
aracınıza maşaallah güzel yatırmış ibreyi..

bende bu ara forester arayanlardanım size iki sorum olacak..

05 modellerin otomatık şanz.da ne gıbı bı sorun var acaba bır ıkı yerde denk gelmıştı ama

sorunu tam olarak yazmamışlardı..ve yaptırmak ne kadara mal oluyor..

bırde sızın kullandığınız sistemde lpg deki gibi belli bir km den sonra subap ayarı gerekiyormu?

cetinkaya55
13-10-2012, 12:52
aracınıza maşaallah güzel yatırmış ibreyi..

bende bu ara forester arayanlardanım size iki sorum olacak..

05 modellerin otomatık şanz.da ne gıbı bı sorun var acaba bır ıkı yerde denk gelmıştı ama

sorunu tam olarak yazmamışlardı..ve yaptırmak ne kadara mal oluyor..

bırde sızın kullandığınız sistemde lpg deki gibi belli bir km den sonra subap ayarı gerekiyormu?

Teşekkürler,şanzıman sıkıntısı yazlım ile halledilebiliyor zannediyorum.LPI sistemde sibob ayarına ihtiyaç yok. LPI sistemine geçtikten sonra 100k km yaptım ama subap ayarı yapılmadı

e'to
13-10-2012, 12:59
ok cevaplar sevindirici :)valla bır adım daha yaklaştım şimdi forester a..

aracınızada tekrar maşaallah..kazasız cezasız gunler..

bu arada sizin forester ın sesini de şöyle yakışıklı bır görüntüsüyle bir videoda görsek

dahada bır gaza gelsek fena olmaz:)

drummer582
13-10-2012, 13:06
maşallah foza güzel devirmiş ibreyi bende sturboda 220 civarı görmüştüm fxtde deneme şansım olmadı henüz ama 200-220kmh gibi hızlara ulaşmak çok kolay xtde

khan
14-10-2012, 00:48
osman selam,
bir iki ufak duzeltme eklemek istedim, ozellikle avustralyada aracin benzin deposunu cikartip yerine lpg tanki montaj edip, sadece one giden ve geri donus yakit tesisatini degistirip orjinal manifold uzeri yakit hatti ve enjektorleri kullanarak yapilan lpi uygulamasi cok var. lpg sistemi gibi gaz fazina cevirmek icin radyator suyunun isinmasina ihtiyacin olmadigindan tamamen lpg ile kullanmak mumkun. ayrica yakit port injection sistemlerde enjektorde hala sivi fazda calistigi icin benzin enjektorlerini kullanmakta mumkun.
ben kendi aracimda kullanmayi dusundugum sistemde benzin ve lpg icin ayni enjektoru kullamak niyetindeyim. seyir halind gecis yapmam pek mumkun olmayacak gibi gorunuyor ilk asamada ama hangi yakiti istersem onun pompalarini prime ettirerek arabayi calistirip, o yakitla yuruyebilirim sadece bir tane cift cekvalve girisli, tek cikisli selonoid kontrollu vana lazim, onuda hasan baskara abim cozer eminim, hatta belki sistemi kafamdaki gibi calistrabilirsem su an lpi samandira pompalarindaki 200kw lik flow limiti asmak icin lpi ile giderken ayni zamanda benzin verebilirim gerek duyuldugunda.
ama onemli bi mevzuda bizde satilan lpg de benzin gibi yurtdisi standartlarinda degil kimyasal farklilik var, ozellikle propane, metan yuzdesinde.

khan
14-10-2012, 00:51
bu arada, bende bir kadran cekeyim, henuz 300 goremedim ama 280, 290 gidebiliyorum rahat :) ama yan ruzgari cok aliyor forester kasasi biraz korkutucu olabiliyor.

rebel
14-10-2012, 17:11
hocam senin specleri alabilirmiyiz @khan

SkY
14-10-2012, 17:13
maşallah gerçekten güzel hızlanmış ve gitmiş 200lü hızlara

Osman Bahadır
14-10-2012, 23:30
osman selam,
bir iki ufak duzeltme eklemek istedim, ozellikle avustralyada aracin benzin deposunu cikartip yerine lpg tanki montaj edip, sadece one giden ve geri donus yakit tesisatini degistirip orjinal manifold uzeri yakit hatti ve enjektorleri kullanarak yapilan lpi uygulamasi cok var. lpg sistemi gibi gaz fazina cevirmek icin radyator suyunun isinmasina ihtiyacin olmadigindan tamamen lpg ile kullanmak mumkun. ayrica yakit port injection sistemlerde enjektorde hala sivi fazda calistigi icin benzin enjektorlerini kullanmakta mumkun.
ben kendi aracimda kullanmayi dusundugum sistemde benzin ve lpg icin ayni enjektoru kullamak niyetindeyim. seyir halind gecis yapmam pek mumkun olmayacak gibi gorunuyor ilk asamada ama hangi yakiti istersem onun pompalarini prime ettirerek arabayi calistirip, o yakitla yuruyebilirim sadece bir tane cift cekvalve girisli, tek cikisli selonoid kontrollu vana lazim, onuda hasan baskara abim cozer eminim, hatta belki sistemi kafamdaki gibi calistrabilirsem su an lpi samandira pompalarindaki 200kw lik flow limiti asmak icin lpi ile giderken ayni zamanda benzin verebilirim gerek duyuldugunda.
ama onemli bi mevzuda bizde satilan lpg de benzin gibi yurtdisi standartlarinda degil kimyasal farklilik var, ozellikle propane, metan yuzdesinde.

Korhan abi merhabalar.

Öncelikle sıvı LPG "püskürtmesi" için LPG'nin sıvı kalabilmesi önemli. Sıvı kalabilmesi için de yüksek basınç altında tutulması lazım.

Sürekli sıvı LPG püskürten direkt enjeksiyonlu sistemler (LPDi) motorlarda LPG öndeki orjinal yüksek basınç pompasını kullanarak sürekli yüksek basınç altında sıvı halde tutularak benzin enjektöründen püskürtülür.

Manifolddan enjeksiyonlu LPi denen kitlerde ise ayrıca LPG enjektörü kullanılır ki LPG enjektörü atomize püskürtme yapmaz, sadece vana gibi açar kapatır. Bu sistemlerde yüksek basınç pompası olmadığından LPG sürekli sıvı fazda tutulamaz ve buharlaşma oluşur. LPG enjektöründen yarı sıvı, yarı gaz fazda LPG gönderilir manifoda ki manifolda girdiği anda buharlaşır.

Yurtdışında manifolddan enjeksiyonlu, yani klasik sistem motorlarda tek yakıtla, tamamen sıvı LPG ile çalışan sistemler kurulurken, aracın düşük basınçlı oem benzin tesisatı sökülüp, yerine yüksek basınç altında çalışan, direkt enjeksiyonlu sistemlere benzer bir sistem kuruluyor. Sistem kapalı tesisat içinde LPG'yi yüksek basınç altında sıvı tutabiliyor ve sıvı halde enjektörlere gönderip yine yüksek basınç altında sıvı olarak püskürtebiliyor. Ancak bu şekilde bir tesisat kurulur ve sürekli yüksek basınç altında tutulursa araç sürekli sıvı LPG'yi benzin enjektöründen atomize püskürtülerek kullanabilir. Böyle bir sistemde valfle yakıt seçilebilir. Ama sıvı LPG püskürtmesi için sistemin kullanacağı basınç ile standart benzin basıncı arasında fark olacaktır. Ayrıca aracın uzun süre park halinde kalması sonucu tesisattaki LPG'nin da buharlaşmaya başlamasını, bu buharlaşmanın enjeksiyonu bozmamasını önlemek için birkaç önlem daha alınması gerekiyor.

En güzeli hiç uğraşmayıp, direkt enjeksiyonlu bir motora sıvı LPG sistemini kurup, sıvı LPG'yi motorun oem yüksek basınç pompasına verip, oradan tüm enjeksiyonu oem ecu kontrolüne bırakmak olur. Hem de direkt enjeksiyon ile çok daha verimli bir yanma da gerçekleşmiş olur, hem de kalibrasyon, iat, egt derdi kalmaz. Subaru'nun direkt enjeksiyon motoru da var artık, BRZ'deki motor :)

Görüşürüz Korhan abi. Yanına uğrayacağım. Danışacaklarım var :)

khan
15-10-2012, 00:18
seneye gelen yeni subaru motoru FB20dit o zaman bu ise cok uygun olacak hatta BRZ nin FA20 moturuda oyle, 4 tane direkt enjeksiyon, dort tane de port enjensiyon yani toplam 8 enjektorle calisiyor:) dedigin gibi ciddi basinc lazim, isiya gore degisen sekilde 400 psi a kadar dayanan bir sistem ihtiyaci var.

e'to
15-10-2012, 21:33
bu arada, bende bir kadran cekeyim, henuz 300 goremedim ama 280, 290 gidebiliyorum rahat :) ama yan ruzgari cok aliyor forester kasasi biraz korkutucu olabiliyor.

sizin aracada maşaallah çoğu spor arabanın kadranında yazmayan hızlar..

aracınızın resimlerini görmüştüm basıklığı duruşu çok güzel acaba hangi coil yada

yay kullanarak bu görünümü elde ettiniz ve günlük kullanımda rahatlığı nasıl ?

ygtrn
16-10-2012, 00:25
sizin aracada maşaallah çoğu spor arabanın kadranında yazmayan hızlar..

aracınızın resimlerini görmüştüm basıklığı duruşu çok güzel acaba hangi coil yada

yay kullanarak bu görünümü elde ettiniz ve günlük kullanımda rahatlığı nasıl ?

izmitte pistte incelediğim kadarıyla standar sti yay ve amortisör kombinasyonu kullanmış korhan abi :)

alp1903
16-10-2012, 00:50
Pistte geldinde bi selam mı vermedin olm hiç görmedim seni ben :)

khan
16-10-2012, 03:02
tesekkur ederim, aracimda 2.0lt sti motor kapak ve jdm spec c emme, egzoz manifoldlari ve yine spec c twin scrool vf37 turbo setup var. tabi dccdli sti sanziman ve kontrol mekanizmasi, komple yuruyenle beraber. suspansiyon sistemi sti pink wagon yaylar ve sti amortisorler ama biraz fazla zipliyor, tokico d spec amortisor veya coilover ile degistiricem yakin zamanda. farkli birkac suspansiyon denedim aracimda koni, wrx, sti vs ama daha tam bu oldu diyemedim, hem
konfor hem performans acisindan veya dengesinden, ayrica bazi farkli islemlerde var, sti direksiyon kutusu, sti swaybar-endlink ve kule gergileri gibi. birde kendimce yaptigim baska isler var, motor sanzuman acilarini degistrmek, motor yuksekligini degistirmek vs gibi. frenler ise yine on arka sti oem sari brembolar. arabamdan ciddi memnunum hic goze batmayan, heryere rahatca girip cikabildigim, esimi cocugumu alip tatile gittigim, bakkala cakkala gittigim ama cadde lastikleriyle korfezde 54 donebilen bir garip araba ne suv ne station arada birsey:)

e'to
16-10-2012, 10:08
izmitte pistte incelediğim kadarıyla standar sti yay ve amortisör kombinasyonu kullanmış korhan abi :)

kardeşim saol...

seninlede görüşemedik bu aralar..

bende şu an forestera çeyrek var araştırmadayım senınde aklında olsun bıze gıdecek

bırşeyler olursa haberleşelim 05 xt bakıyorum..

e'to
16-10-2012, 10:17
tesekkur ederim, aracimda 2.0lt sti motor kapak ve jdm spec c emme, egzoz manifoldlari ve yine spec c twin scrool vf37 turbo setup var. tabi dccdli sti sanziman ve kontrol mekanizmasi, komple yuruyenle beraber. suspansiyon sistemi sti pink wagon yaylar ve sti amortisorler ama biraz fazla zipliyor, tokico d spec amortisor veya coilover ile degistiricem yakin zamanda. farkli birkac suspansiyon denedim aracimda koni, wrx, sti vs ama daha tam bu oldu diyemedim, hem
konfor hem performans acisindan veya dengesinden, ayrica bazi farkli islemlerde var, sti direksiyon kutusu, sti swaybar-endlink ve kule gergileri gibi. birde kendimce yaptigim baska isler var, motor sanzuman acilarini degistrmek, motor yuksekligini degistirmek vs gibi. frenler ise yine on arka sti oem sari brembolar. arabamdan ciddi memnunum hic goze batmayan, heryere rahatca girip cikabildigim, esimi cocugumu alip tatile gittigim, bakkala cakkala gittigim ama cadde lastikleriyle korfezde 54 donebilen bir garip araba ne suv ne station arada birsey:)

bilgiler için çok teşekkürler..:)

ben sizin kadar dolduramam arabayı ama benımde temelde düşüncem hem aile

hemde ufaktan eğlence arabası olması..

şu an arayıştayım temiz bırşeyler bulunca garajınızı zıyaret edicem zaten kısmetse.

sizdende 05 xt a/t temiz bildiğiniz satılık olursa beni haberdar etmenizi rica edicem

aracınızada tekrar kocaman maşaallah..:icon_tup:

ygtrn
16-10-2012, 16:48
Pistte geldinde bi selam mı vermedin olm hiç görmedim seni ben :)

pnpa bnde seni görmedim yav.... rocco senin araçmıydı la yoksa :D

alp1903
16-10-2012, 18:21
Yok alisami benim tabi la , peh görüşemedik iyimi :)

ygtrn
16-10-2012, 22:30
Yok alisami benim tabi la , peh görüşemedik iyimi :)

önümüzdeki subi feste artık pnpa, ozamn bende pistte olacam, bide orada saplarım artık sana :D:D:D:D:D

alp1903
17-10-2012, 13:23
Beklerim mutlaka gel güzel olur buluşma, sürem belli benim senide görelim büyükoglanı :)

ygtrn
18-10-2012, 00:36
Beklerim mutlaka gel güzel olur buluşma, sürem belli benim senide görelim büyükoglanı :)

sırf sana kasıcam ozamn knka :D:D:D
valla kusura bakma knka senin olduğunu bilsem cidden koşa koşa gelirdim yanına :) bodrumdada ektin hem beni unutmuom bak onu :D