PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düzgün bir ses

mehmetRS
17-10-2012, 23:12
Merhaba arkadaşlar,

Hani gider sıfır, güzel bir araba alırsınız, bmwdir v.s. dir bu tarz bir araçta cok kaliteli bir ses duyarsınız.. Bas'ın fazla uğultusunun olmadığı, tizin kulakları kaşındırmadığı, ne kadar sesi yükseltsenizde rahatsız etmez hani.. Bunun kadar olmasada buna yakın bir sistemi nasıl sağlayabiliriz. Daha dogrusu amacım bagajımı doldurmadan yada kapı içlerimi genişletmeden orjinal 16 cm önler ve 13 santim arkalara totalde 4 tane mid yada coaxial hoparlör, belki bir amfiyle destekleyerek, güzel bir ses almak..

Fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim

darkmoon
17-10-2012, 23:16
zaten doğrusunu demişsin o kulak ağrıtmayan sistemler tamamen akustik sistemler yani güç için spl için değil sql için yapılmış sistemler..

sen sql istiyorsun yani müziği dinlemek.. en başda tek marka hatta tek model gitmeye çalış çünkü her markanın tonu frekans değerleri farklıdır o yüzden önler konya derken arkalar manisa der tek marka ve mümkünse o markanın içindede tek modelden gitmen en verimlisidir..

bunun dışında müzik zevkin dinlediğin müzik türüde önemli yumuşak soft derin müzik seviyorsan tonajları yumuşak olan focal infinity dls düşünebilirsin sert seviyorsan kicker tarzı sert çalan markalara yönelebilirsin.

mehmetRS
17-10-2012, 23:21
zaten doğrusunu demişsin o kulak ağrıtmayan sistemler tamamen akustik sistemler yani güç için spl için değil sql için yapılmış sistemler..

sen sql istiyorsun yani müziği dinlemek.. en başda tek marka hatta tek model gitmeye çalış çünkü her markanın tonu frekans değerleri farklıdır o yüzden önler konya derken arkalar manisa der tek marka ve mümkünse o markanın içindede tek modelden gitmen en verimlisidir..

bunun dışında müzik zevkin dinlediğin müzik türüde önemli yumuşak soft derin müzik seviyorsan tonajları yumuşak olan focal infinity dls düşünebilirsin sert seviyorsan kicker tarzı sert çalan markalara yönelebilirsin.

Şimdi şöyle birşey var, takarım cd yi, rotting christ'ta dinlerim arabadayken, bangır bangır gitarlar bateriler, sert bir vokal.. ama sezen aksu dinleyesim gelir, onuda açar dinlerim, acıkcası ayırt edemem bu konuda zevkimi.. Orta karar ama kaliteli birşey arıyorum. Her türe uymalı, çok derin bass tonları duymak zorunda değilim, kasayı kapıyı titretecek gibi birşey değil yani, dediğiniz gibi, cok kaliteli ve net bir ses almak istiyorum.

honour35
17-10-2012, 23:27
konuyu takipteyim.. bugun bi audi a6 ya bindim maasallah bu nasil bi kaliteli muziktir. son ses versen bile bozulma vs birsey yok. bahsettiginiz boyle bir sistem sanirim. asagi yukari bi maliyet cikarmamiz mumkunmudur peki? birde araca ozel bir islem gerektirirmi yani yalitim vs. herhangi birsey gereklimidir?

darkmoon
17-10-2012, 23:39
audilerde bose var ve anfi var güzel kaliteli bir sistem ama bose kolonlar bile 20rms altı üstü ona rağmen ses kalitesi çok güzel..

@mehmetRs

siz arkada bagajda bas falan istemiyorsunuz anladığım kadarı ile yani etrafda kalabalık istemiyrosunuz anladığım kadarı ile o zaman zaten compenant almanızın manası kalmaz comp sistem yaparsınız çünkü basda ister ayrı olarak bas olursa ayrı bir bas anfiside ister..
siz coax yapın ama coax derken 40-50 tl lik kolonda almayın refrance serilerine yönelin önlere ve arkalara alpine olabilir dls olabilir kaliteli 150 rmslik 200rms lik coax alın onu birde besliycek kaliteli gerçek değerleri olan bir anfi alın üst tonlara kadar sesde bozulma olucağını sanmıyorum sizide keser diye düşünüyorum fazlası fazlasına.. tabi bu tamamen benim fikrim..

ruudvan
18-10-2012, 00:20
Şimdi şöyle birşey var, takarım cd yi, rotting christ'ta dinlerim arabadayken, bangır bangır gitarlar bateriler, sert bir vokal.. ama sezen aksu dinleyesim gelir, onuda açar dinlerim, acıkcası ayırt edemem bu konuda zevkimi.. Orta karar ama kaliteli birşey arıyorum. Her türe uymalı, çok derin bass tonları duymak zorunda değilim, kasayı kapıyı titretecek gibi birşey değil yani, dediğiniz gibi, cok kaliteli ve net bir ses almak istiyorum.

bnm arabama bınıp test edebılırsın :D bn ne acıosam şaşırtıo bnı ses sistemim zaten aşk yaşıyorum kendileriyle.hele o kemanda yay çekme sesi yokmu vıyk vıyk onu duyunca mest oluorum :D

darkmoon
18-10-2012, 00:22
sendeki kolonlar çok sağlam dls up5 serisimi vardı.. up6 mı vardı ** ao öyle bir şey istemiyor comp sisteme girerse çıkamaz işin içinden..

BurakCengizhanoğlu
18-10-2012, 00:23
Birazda yalıtım lazım sanki :)

darkmoon
18-10-2012, 00:24
yalıtım kolay zor ibr şey değil kolonlar taılırken yapılır. local bir yalıtım yeterli olur.

ruudvan
18-10-2012, 00:29
sendeki kolonlar çok sağlam dls up5 serisimi vardı.. up6 mı vardı ** ao öyle bir şey istemiyor comp sisteme girerse çıkamaz işin içinden..

yokbe ne up5 i :D
ms6a var .
onuda sen onerdın yoksa gıdıp 500 e r6a alıcaktım ıyıkıde onermıssın .bu arada tesekkur ederım .

darkmoon
18-10-2012, 00:32
ms6a da çok iyi 80rms lik compenant doğru anfi ile besle müziğin kralını dinlersin :)
hep böyle oluyor senin sanki up serisi aldığın aklımda kalmış ama ms6a da şahane kolonlar :)

ruudvan
18-10-2012, 00:39
ms6a da çok iyi 80rms lik compenant doğru anfi ile besle müziğin kralını dinlersin :)
hep böyle oluyor senin sanki up serisi aldığın aklımda kalmış ama ms6a da şahane kolonlar :)

ms6lar 100rms r6a lar 80 rms.
ms6ların r6a dan barız farkı tweeter ları r6a lar 25mm ms6a lar up1c tweeter yanı 28 mm kullanıyor ayrıyetern up5i lerde up1c tweeter kullanıyor :D guzellıgı orda tweeter candır.

jnrjames
18-10-2012, 00:41
Kapılara dynamat artı tam ölçülerine uygun comp. takımı + SQ! ya yönelik ton verebilen markaların amplilerinden kullanabilirsiniz.

jl audio , Rockford fosgate , DLS , v.b. ürünler kullanılabilir. Ses bozulmasından kasıtta çok önemli burada.

önemli olan aranan ton aralığı. diğer markalarında üst seri comp.ları olabilir. ama coax tavsiye etmek bana yanlış bir mantık gibi geldi. Bütçe ve kullanıma uygun bir ana ünite, rms değeri yakın kalteli bir ampli vebütçeye uygun comp.lar işinizifazlasıyla görür. Yalıtım işin güzel ancak maliyetli kısmı.

Ancak şöyle söyliyeyim kendi açımdan bir sonraki sistemimde kesinlikle yalıtım olması görüşündeyim. imkanlar dahilindeyse yalıtım malzeme firmalarının kapı kitlerinden( yahut kapı içlerine yetecek m2(metre kare) boyutlarda ürün alınabilir. )

Ses sistemi işi tamamen bütçe ile orantılı. Talebinize göre arz edilebilir örnekler.

darkmoon
18-10-2012, 00:41
ms6lar 100rms r6a lar 80 rms.
ms6ların r6a dan barız farkı tweeter ları r6a lar 25mm ms6a lar up1c tweeter yanı 28 mm kullanıyor ayrıyetern up5i lerde up1c tweeter kullanıyor :D guzellıgı orda tweeter candır.

gece bu saatte olur o kadar :) neticede güzel kolonlar :) hatırladığım sen çok düşeşede almışdın iyi fiyata almışdın hakkatten çok iyi iş yapdın almakla :)

ruudvan
18-10-2012, 00:45
gece bu saatte olur o kadar :) neticede güzel kolonlar :) hatırladığım sen çok düşeşede almışdın iyi fiyata almışdın hakkatten çok iyi iş yapdın almakla :)

3 takım aldım.2 ms6a 1 ms5a :D ama dıer ıkı takımı baskasına nasıplendırdık suan uykudalar yakında şakımaya başlarlar.

darkmoon
18-10-2012, 00:46
Lokal yalıtımmı?

Kapılara dynamat artı tam ölçülerine uygun comp. takımı + SQ! ya yönelik ton verebilen markaların amplilerinden kullanabilirsiniz.

jl audio , Rockford fosgate , DLS , v.b. ürünler kullanılabilir. Ses bozulmasından kasıtta çok önemli burada.

önemli olan aranan ton aralığı. diğer markalarında üst seri comp.ları olabilir. ama coax tavsiye etmek bana yanlış bir mantık gibi geldi. Bütçe ve kullanıma uygun bir ana ünite, rms değeri yakın kalteli bir ampli vebütçeye uygun comp.lar işinizifazlasıyla görür. Yalıtım işin güzel ancak maliyetli kısmı.

Ancak şöyle söyliyeyim kendi açımdan bir sonraki sistemimde kesinlikle yalıtım olması görüşündeyim. imkanlar dahilindeyse yalıtım malzeme firmalarının kapı kitlerinden( yahut kapı içlerine yetecek m2(metre kare) boyutlarda ürün alınabilir. )

Ses sistemi işi tamamen bütçe ile orantılı. Talebinize göre arz edilebilir örnekler.

evet lokal yalıtım arkadaş ses yarışmasına girmiycek ciddi rms değelerine çıkmıycak ayrıca kendi isteği kalabalık istemiyor kalabalık istemesse comp unutucak kompenant demek bagajda ek mono anfi demek ek bas demek tabi sisteme orantılı birtane kapasitör demek arkadaş bunların hiç birini istemiyor diyorki orjinal kolon yuvalarına beni doyurucak bir müzik dinlemek istiyorum diyor.
coax ondan önerdim en temiz az masraflı iş coax. coaxda sizin düşündüğünüz yada dinlediğiniz coax değil bilhassa ref sınıfı coax önerdim yani o dinlediğiniz 50-60 tl lik coxardan önermedim..

darkmoon
18-10-2012, 00:48
3 takım aldım.2 ms6a 1 ms5a :D ama dıer ıkı takımı baskasına nasıplendırdık suan uykudalar yakında şakımaya başlarlar.

satarsan ihtiyacım olursa ilk ben alırım senin dls leri :D

ruudvan
18-10-2012, 00:53
satarsan ihtiyacım olursa ilk ben alırım senin dls leri :D

satmam için yeni aşklara yelken açmam lazım ama dls tamamdır yani bnm adıma cok memnunum.

darkmoon
18-10-2012, 00:55
Dls on numara sadece para ile orantılı bir şey *****.. senin kolonları şu anda sıfırını bin tl ye satıyorlar gerisini sen düşün :)

deeperblack
18-10-2012, 01:00
İyi sistem için sadece iyi hoparlör almak yada kaliteli malzeme kullanmak yeterli değildir.

Bu zincir mantığıdır. En zayıf halka genelde kaliteyi düşürmektedir.
1- Voltaj
Sağlam bir akü ki tercihim herzaman kuru akülerden yanadır; doğru kablolar ,doğru sigorta yuvası, doğru kapasitör ve doğru montaj işin aslını oluşturur.
Tüm bağlantı uçları lehimlenmeli ve şaseleme işlemi dikkatlice yapılmalıdır.

2- Sistem kabloları
Normalde ana malzemelere yeterince bütçe ayrıldığı için sinyal kablolarına ve hoparlör kablolarına çok önem verilmez ama buda halkanın zincirlerinden birini oluşturmaktadır.Ne kadar kaliteli ise o kadar iyi ses anlamına gelir.

3- Ana ünite :
Genelde birçok araçta araç üzerinde bulunan orjinal sistemler tercih edilmektedir.
Bu sistemler zaten ekonomi konusunda birbiriyle savaşan araç üreticileri tarafından araçlara monte edildiği için kalite adınada çok fazla şeyler beklememek gerekir. (İstisnalar mevcuttur)
Ana ünite içinde kaliteli bir marka seçmek gerekmektedir. Şimdi şu marka iyidir dersem fanatik arkadaşlardan tepki alabilirim.

4- Kapılar :
Size en yakın hoparlörler kapılardakilerdir. Bu durumda en çok iş onlara düşmektedir.
Orjinal sistemlerde bu hoparlörler tüm frekansları çalmak üzre tasarlanmışlardır gerçi son yıllarda bazı araçlarda midrange - tweeter ve woofer olarak 3 yollu sistemler standart donanımda birçok araçtada midwoofer ve tweeter olarak 2 yollu sistem sunulmaktadır. Kapılarınız için alacağınız hoparlörün kalitesi sadece hoparlör yapısıyla bitmemektedir. Sistemde kullanılan crossover in görevi her hoparlörün ses frekansını ayırarak sadece çalması gerektiği tonu çaldırır.Buda bütün sesleri çıkartmaya çalışan bir hoparlörü kendini heba etmemesi anlamına gelir. Seçim yapılırken ayrılan bütçeye ve kullanılacak amfiye göre mantıklı bir seçim yapılmalıdır.

5- İzolasyon
Bindiğiniz audi - VW yada genelde alman arabaları diyelim genelde müzik sistemleri tatminkardır.Bunun başlıca sebebi araçların kapılarında kullanılan izolasyon ve saclarının diğer araçlara oranla daha kalın olmasıdır. Basit bir örnek bir japon arabasının kapı kartonunu söktüğünüzde karşınıza iğrenç bir macunla yapıştırılmış naylon çıkar fakat bir vw kapısında bu naylon yerine kenarları fitilli ve vidalarla bağlanmış saç bir metal vardır.
Bu nedenle kapılarınıza ne çok nede az olacak şekilde orantılı bir izolasyon yapılması kesinlikle gereklidir.

6- Amfi yada amfiler
Seçilecek sistemdeki ürünlerin ihtiyacı doğruldusunda bir amfi kullanmak çok önemlidir.
Genelde pazarlama stratejisi olarak kutularında 1000W 2000W gibi sağlam rakamlar yazan amfiler satın aldığımız arabaların 100 km deki yakıt tüketimi değerleri gibi yanıltmacalı bir sistemle ölçüm yapılarak yazılır. Örneğin 14.4Volt değerinde bilmemkaç derece oda sıcaklığında vs. şeklindedir.
Kullanacağınız komponentlere uyumlu olacak şekilde ve doğru watt larda hatta ve hatta üzerinde aktif filtresi olan bir amfi almak çok önemlidir.

7- subwoofer
birçok kişi çok kaliteli bir sistemde woofer a ihtiyaç olmadığını düşünür ama şahsi kanaatim küçük te olsa kesinlikle her sistemde bulunması gerektiğidir. Sedan araçlardaki bagaj ve iç kabin arasındaki bölme işi herzaman zorlaştırır. Hatchback araçlarda ise bagaja konulan sub ın verimi çok daha fazla olmaktadır. En önemlisi ise kabin ve kabinin tasarımıdır. Hazır satılan birçok kabin hızlı ürün satışı için tasarlanmış ve takılan hoparlörün isteklerini yada sizin istediğiniz tonu gözardı ederek üretilmektedir. Her woofer ın kağıdına membranına ve sargısına uygun firmanın belirlediği bir kutu hesabı vardır. Bu içinden çıkan ve birçoğumuzun yırtıp attığı kitapçıklarda mevcuttur. Kabinde kullanılan port işin can damarıdır. Piyasada hazır bulunan ucu bükülmüş aleminyum portu alıp kabine takmak işi çözmez. Portun uzunluğu - çapı - konikliği vb. bütün etkenler kutunun tonunun değişmesine etkendir. sonuç olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve sistemde çalacak olan wooferınızın ve sizin istediğiniz tonlara uygun bir kabin seçmek gerekmektedir.

Bu yazdıklarım kural değildir.15 senedir aracımın ses sistemiyle uğraşıp kaliteli müzik dinlemek için amatörce çalışmalar yaptım ve bu bilgileri bu tecrübelerime dayanarak paylaşıyorum. Sorusu olan arkadaşlara bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Sıfırdan sistem kuracaklara şimdiden kolay gelsin diyorum.

Birde unutmadan bu işte en önemli unsur sabırdır.
Tek seferde aldım taktım süper çaldı demek için çok şanslı olmanız yada ürün almadan önce çok fazla araştırma yapmış olmanız gerekir.

darkmoon
18-10-2012, 01:02
yazdıkların doğruda en önemlisini unutmuşsun işçilik... işçilik iyi olmassa malzemenin en iyisinide alsan yapdığın aldığın her şey mundar olur.. :)

deeperblack
18-10-2012, 01:04
yazdıkların doğruda en önemlisini unutmuşsun işçilik... işçilik iyi olmassa malzemenin en iyisinide alsan yapdığın aldığın her şey mundar olur.. :)

Kesinlikle buna katılıyorum. O konuda içim rahat olduğu için unutmuşum :)
Hatta bunu hatırlayınca mutlu bile oldum :)

ruudvan
18-10-2012, 01:18
Kesinlikle buna katılıyorum. O konuda içim rahat olduğu için unutmuşum :)
Hatta bunu hatırlayınca mutlu bile oldum :)

cumhur abi sana gosterıcegım bı sıstemım var bıde snn arabayı dınlemek ıstıyorum :D bı ara sohbete gelıcem :D

darkmoon
18-10-2012, 01:31
bende sistemi değiştirirsem şu an için çok zor daha yeni yapdım ama ilerde değişikliğe gidersem kafamda coax bir sistem var yıllardır varda hep birileri kafama girince erteledim.. coaxdan referance sınıfı alpine olabilir dls olabilir bir tesisat yapmak 3 yollu 150 rms lik yada 200 rmslik kaliteli audioson tarzı bir besleme ilede ben şahsen çok kaliteli ve iyi bir verim alabiliceğimi düşünüyorum..

deeperblack
18-10-2012, 01:32
cumhur abi sana gosterıcegım bı sıstemım var bıde snn arabayı dınlemek ıstıyorum :D bı ara sohbete gelıcem :D

Tabiki kardeşim. Gerçi midlerimden biri serviste tek olunca pek tad vermiyo :)

ruudvan
18-10-2012, 01:36
bende sistemi değiştirirsem şu an için çok zor daha yeni yapdım ama ilerde değişikliğe gidersem kafamda coax bir sistem var yıllardır varda hep birileri kafama girince erteledim.. coaxdan referance sınıfı alpine olabilir dls olabilir bir tesisat yapmak 3 yollu 150 rms lik yada 200 rmslik kaliteli audioson tarzı bir besleme ilede ben şahsen çok kaliteli ve iyi bir verim alabiliceğimi düşünüyorum..

coax prof olmaz coax az butce varken yapılacak sey bence:tweeter dedıgın suratına suratına vurucak

Tabiki kardeşim. Gerçi midlerimden biri serviste tek olunca pek tad vermiyo :)
aaa abi sorun mu o tek kulagıma pamuk tıkar ole dınlerım :D haberım var abı durumdan bn hallettın zannnettım .

darkmoon
18-10-2012, 01:46
coax prof olmaz coax az butce varken yapılacak sey bence:tweeter dedıgın suratına suratına vurucak

coax ında referance serileri var çokda pahalı az bütçelik bir olay değil dls nin misal ultimate serisi var 300 dolar iki set alsan ön arka 600 dolar eder onu besliycek kaliteli bir anfi 200 dolar desen zaten buldu 800 doları.. :)

Aynısını alpine ın ref sınıfı coaxlarından yapsan 300tl civarıydı iki set alsan 600tl bir anfi alsan onları besliycek kaliteli bir şey 300-400 anfi desen bin tl set tuttdu zaten kaldıki içinde kablosu işçiliği osu busu yok..

coax deyince hep akla 30-40 tl ye satılan çin malı yada markaların ucuza sattığı giriş sınıfı kolonları geliyor.. ama bence kaliteli referance sınıfı bir sistem güzel ses verir perdeleme tek noktadan çıkıcağı için sesin akustiğinin ve sorround olarakda iyi olucağı kanısındayım.. tabi denemedim belkide fiyasko olur :) spl ye kaymassak sq olarak güzel bir ses kalitesi alınıcağını düşünüyorum :) 3 yollu sistemlere geçilmediği sürecede daha kaliteli bir ses alınamıycağını düşünüyorum :)

deeperblack
18-10-2012, 01:56
Morel ürünlerini de denemenizi tavsiye ederim :)

darkmoon
18-10-2012, 12:24
morel iyide kalmadı artık piyasada bulması zor yoksa eski tempo6 serisi falan güzeldir.

mehmetRS
18-10-2012, 13:48
arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkürler. Darkmoon'unda dediği gibi, component tarzı birşeyler istemiyorum. Temiz, kablosu v.s. cok fazla olmayan, orjinal teyp yada belki önerebileceğiniz normal bir ünite ile kullanabileceğim dertsiz tasasız ama kaliteli muzik dinleyebileceğim bir sistem arayışındayım..

darkmoon
18-10-2012, 13:58
arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkürler. Darkmoon'unda dediği gibi, component tarzı birşeyler istemiyorum. Temiz, kablosu v.s. cok fazla olmayan, orjinal teyp yada belki önerebileceğiniz normal bir ünite ile kullanabileceğim dertsiz tasasız ama kaliteli muzik dinleyebileceğim bir sistem arayışındayım..

böyle bir şey yapsanda gene çıtırdan bir anfi ile besleme yapman müzikden alıcağın kaliteyi çok arttırıcakdır anfiyide araçda bir yere saklarsın görünmez temiz iş olur..

mehmetRS
18-10-2012, 14:58
böyle bir şey yapsanda gene çıtırdan bir anfi ile besleme yapman müzikden alıcağın kaliteyi çok arttırıcakdır anfiyide araçda bir yere saklarsın görünmez temiz iş olur..

amfi kabulum tabi, yani o bose etkisini biraz olsun yaşatacaksa neden olmasın, ama basstır ayrı amfidir yada kapasitör felan, o tarz güç üretecek bir tesisat istemiyorum..

darkmoon
18-10-2012, 15:11
senin arabanın arkalarda tweeter yuvası varmıydı.. yoksa sadece önlerdemi var.

mehmetRS
18-10-2012, 15:15
coax ında referance serileri var çokda pahalı az bütçelik bir olay değil dls nin misal ultimate serisi var 300 dolar iki set alsan ön arka 600 dolar eder onu besliycek kaliteli bir anfi 200 dolar desen zaten buldu 800 doları.. :)

Aynısını alpine ın ref sınıfı coaxlarından yapsan 300tl civarıydı iki set alsan 600tl bir anfi alsan onları besliycek kaliteli bir şey 300-400 anfi desen bin tl set tuttdu zaten kaldıki içinde kablosu işçiliği osu busu yok..

coax deyince hep akla 30-40 tl ye satılan çin malı yada markaların ucuza sattığı giriş sınıfı kolonları geliyor.. ama bence kaliteli referance sınıfı bir sistem güzel ses verir perdeleme tek noktadan çıkıcağı için sesin akustiğinin ve sorround olarakda iyi olucağı kanısındayım.. tabi denemedim belkide fiyasko olur :) spl ye kaymassak sq olarak güzel bir ses kalitesi alınıcağını düşünüyorum :) 3 yollu sistemlere geçilmediği sürecede daha kaliteli bir ses alınamıycağını düşünüyorum :)

bütçe çok aşırıya kaçmadıkca problem değil aslında. tutupta 3 bin lira yatırmam bu işe fakat o bose v.s. etkisini verecekse 800-1000,1200 lira gibi bir rakam mantıklı olabilir gözümde

mehmetRS
18-10-2012, 15:16
senin arabanın arkalarda tweeter yuvası varmıydı.. yoksa sadece önlerdemi var.

önlerde yuva var, arkalarda yok,

mehmetRS
18-10-2012, 15:19
ELATE 2-way / 3-way « Morel (http://www.morelhifi.com/car-audio/elate)
şu linkteki zamazingo işimi görürmü? :)

darkmoon
18-10-2012, 15:31
o bakdığın işini fazla fazla görürde yalnız o component :) hemde 3 yollu :) yani onun montajı için araçda ciddi oynama gerekir ayrıca en son fiyatıda 2 bin tl civarıydı elate serisinin :)

darkmoon
18-10-2012, 15:35
ben sana infinity kappa coaxial serisi bakınıyorum eski serilerinde tweeter çıkıyordu onu normal ön kısımda tweeter yuvasına koyarsın orayı öldürmemiş olursun sahnelemede güzel olur..

edit : 3 yollu kappa coaxcialler 150 rms miş.

mehmetRS
18-10-2012, 15:38
o bakdığın işini fazla fazla görürde yalnız o component :) hemde 3 yollu :) yani onun montajı için araçda ciddi oynama gerekir ayrıca en son fiyatıda 2 bin tl civarıydı elate serisinin :)
he yok çok paraymış işte tek takım bu fiyatsa, hani ferrarimiz felan olaydı neysede, gerek yok bu kadar pahaya :)

ben sana infinity kappa coaxial serisi bakınıyorum eski serilerinde tweeter çıkıyordu onu normal ön kısımda tweeter yuvasına koyarsın orayı öldürmemiş olursun sahnelemede güzel olur..

nasıl bulabiliriz acaba.. 3 yollu mu olacak bu da?

darkmoon
18-10-2012, 16:03
evet bakınmam bitti :) uzun süre olmuş coaxlara bakmayalı kafayı componentlerden kaldıramadığımız için :)

infinity kappalar var 3 yollu 150 rms
focal var 2 yollu 120 rms
alpine var 2 yollu spr-60 serisi 90 rms

benim kafama yatan bunlar oldu focal ile infinity 100-120 dolar civarı alpine 190 dolar civarı..
artık gerisi tercih sana kalmış.. nasıl alabilirsin ebay üstünden alabilirsin yada yurtdışından biri gelicekse sipariş verebilirsin yada burda satan bir yer varsa alabilirsin..

mehmetRS
18-10-2012, 16:09
evet bakınmam bitti :) uzun süre olmuş coaxlara bakmayalı kafayı componentlerden kaldıramadığımız için :)

infinity kappalar var 3 yollu 150 rms
focal var 2 yollu 120 rms
alpine var 2 yollu spr-60 serisi 90 rms

benim kafama yatan bunlar oldu focal ile infinity 100-120 dolar civarı alpine 190 dolar civarı..
artık gerisi tercih sana kalmış.. nasıl alabilirsin ebay üstünden alabilirsin yada yurtdışından biri gelicekse sipariş verebilirsin yada burda satan bir yer varsa alabilirsin..

hocam cok teşekkürler, bu modelleri tr de satan bir yer bulmam gerek önce :)

darkmoon
18-10-2012, 16:18
vardır kesin bir yerler. ama infinity kappalara öncelik vermeni öneririm kaliteli ciddi bir anfi ile çok başaırlı hatta kafanda umduğundanda başarılı bir ses alıcağını düşünüyorum..

zaten infinity de bose gibi bazı markalara fabrikasyon müzik sistemi yapıyor mesela insignia ilanlarında görürsün infinity müzik sistemli diye..

Ferhat
18-10-2012, 16:39
Alpine double, alpine mid takimi, anfi ( anfi cok marka bisi degil) kullaniyorum ama gayet memnunum sesten:icon_tup:

jnrjames
18-10-2012, 21:51
evet lokal yalıtım arkadaş ses yarışmasına girmiycek ciddi rms değelerine çıkmıycak ayrıca kendi isteği kalabalık istemiyor kalabalık istemesse comp unutucak kompenant demek bagajda ek mono anfi demek ek bas demek tabi sisteme orantılı birtane kapasitör demek arkadaş bunların hiç birini istemiyor diyorki orjinal kolon yuvalarına beni doyurucak bir müzik dinlemek istiyorum diyor.
coax ondan önerdim en temiz az masraflı iş coax. coaxda sizin düşündüğünüz yada dinlediğiniz coax değil bilhassa ref sınıfı coax önerdim yani o dinlediğiniz 50-60 tl lik coxardan önermedim..

Afedersiniz coax ile comp. ayırımını farklarını bana yazabilirmisiniz acaba? Kablo konusu doğru olabilir bir nebze geri kalanlar için,

Yalıtımdan kastımız zaten komple araç için değil. Kapı kitlerinden bahsettim.Sizin lokalden kastınız nedir acaba?benmi yanlış anladım?

Component demek bagaja ek ampli, ek subw, ek mono ampli ve kapasitörmü demek?sizin bakış açınızmı bu yoksa kullanmayı düşündüğünüz cihazların speclerimi bunu belirtiyor? Componenti cama taksın demedim bende zaten kapıya yuvaya uygun diye belirttim.

Son olarak 50-60 TL lik coax dinlediğimi nerden çıkarttınız?

Sadece tek bir cevap rica ediyorum sizden coax(bahsettiğiniz ref. sınıfı dahilinde , ref. coax ve müadili diyebileceğiniz aynı marka modelin (illa ki mevcuttur) comp. arasında bir kıyaslama yapıp bana artı ve eksilerini paylaşabilirmisiniz acaba?)

Ama lütfen bu kıyaslama sadece RMS değerlerini içermesin, mümkünse çaldıkları Hz Hz ses dalgalarını, tepkimelerini ele alın. Sonuçta ben 50-60 TL lik coax kullandığını varsaydığınız biri olarak merak ettiklerimi soruyorum.

Amacım polemik değil. Sadece ön yargınızı kırmaktır. Sonuna kadar okuduysanız lütfen yukarıda yazdıklarımı unutun, ama vakit bulursanız dediğim araştırmayı yapın lütfen ve KESİNLİKLE comp ve coax arasındaki farkları TEKNİK DETAY olarak inceleyin.

Saygılarımla

Edit: önerdiğiniz 90rms ve üstü coaxlarında sağlıklı hangi amplilerle (kaliteli) beslenmesi gerektiğini örneklersenizde sevinirim. 120 Rms lik coaxı ne ile besleyeceksiniz ve bunu maliyet olarak nasıl ucuza getireceksiniz merak ediyorum? :)

darkmoon
18-10-2012, 22:59
polemiğe zaten girmem benimde huyum suyum değil. :)
arkadaş tavsiye istemiş istediklerini yazmış ayrıca parada önemli değil yazmış bende onun istedikleri orantısında kendi bilgim dahilinde tavsiye yapdım sizde başka bir tavsiye yaparsınız hangisi kafasına yatarsa olur biter..

burda comp coax ayrımı nedir farkı nedir olayına girersek polemiğe girmek istemiyorum desenizde gireriz belki ortak bir kanaat neticeye varırız ama sayfalarca yazı kalabalığı olur arkadaşın kafası dahada çok karışır..

compenant kısaca bileşen demekdir orta ses için kullanılır.. component belli bileşenlerden oluşur crossover(süzücü) mid ve tiwitter 3 yollularda insan seside buna dahil olur.. compenantlarda bass tonu bulunmaz her zaman eksikdir bu bileşenler içinde ve bu yüzden herzaman bass ihtiyacını kapamak için bagaja ekstradan bir sub koyulur..
ben all in one birinci kalite olmadığı sürece audioson gibi hem mono hem streo anfileri ciddi bulmuyorum aynı board dan çıkışı olan anfilerden bahsediyorum.. her işin görevi ayrıdır hem yürüyüp hemde aynı anda koşamassınız.. o yüzden bas varsa bas için ayrı ufakda olsa bir mono anfi almak herzaman daha iyidir bana göre.. bu ikisi alınırsa araya bir tane kapasitör alınmasıda faydalı olur şartmıdır değildir ama faydalı olur yapmışken tam yapmak lazım.. ben titiz ayrıntıcı biriyim benim fikrim budur başkasının fikri farklıdır component işine girilirse hakkı verilmeli comp araca yapılıyorsa aracın önlerde arkalarda komple bence comp yapılmalı zaten lüks premium sınıfı araçlarda bu fabrikasyon böyle..
buda arkada tweeter yuvası yoksa araçda modifikasyion oynama uğraş demek tabi aracın orjinalliğinin bozulmasınada neden olabilir kapı içleri kesilirse..
biliyorum önlere comp yapıp arkalara coax takıp bas v.b takmayanlarda var onlar bana yaban eksik geliyor..

coax larda bu dediğim sıkıntıların hiç biri olmaz zaten coax dediğimiz şey woofer üstüne montajlı tweeterdır comp gibi orta sesleri değil ana sesleri verir.. uğraş gerektirmez derdi yokdur tasası yokdur.. kaliteli bir şey alınır anfiyede bağlanırsa tahminim güzel bir ses alınır..
zaten çoğu b,c ve hatta bazı d segmentindeki araçların kolonları böyle fabrikasyon 2.kalite kolonlar ona rağmen insanlar memnun kalıyor orjinal sesden..

neticede comp sistemler herzaman müzik kalitesi olarak daha iyidir tabiki ama meşakatlidir emek ister uğraş ister.. bunlar benim yıllarca yapdığım araçlardan ve yapmakda olduğum araçlardan edindiğim fikirler.. ben ne tesisatçıyım nede buişin ticaretini yapıyorum ama benim tavsiyelerime uyup araç yapmış yada kolon almış kimsede şimdiye kadar pişman olmadı.. bu olmıycak anlamına gelmez onuda söyliyim :D

Arkadaşda uğraşmak istemiyorum demiş tatlı kaliteli bir ses alıyım demiş yeter parayıda sanırım dert etmiyor bende onun isteğine orantılı tavsiye yapdım bence gayette memnun kalır o fikirdeyim. :)

murat_ileri
18-10-2012, 23:25
memo senin eski sistem ne oldu?

mehmetRS
18-10-2012, 23:36
memo senin eski sistem ne oldu?

abi o sistem güzeldide, bagajda bas mas, bıktım artık acıkcası, birşey aldıgım zaman bagaja koyamıyorum yahu :D

jnrjames
19-10-2012, 00:25
Arkadaşda uğraşmak istemiyorum demiş tatlı kaliteli bir ses alıyım demiş yeter parayıda sanırım dert etmiyor bende onun isteğine orantılı tavsiye yapdım bence gayette memnun kalır o fikirdeyim. :)

Nezaketli cevabınız için gerçekten t.ederim. Böyle hoş diyaloglarla birşeyi kaliteli konuşmayı seviyorum. dediğinizi anlıyorum ancak comp ve coax ın (xoverlerındaki Kesimler haricinde) woofer kısımları benzerdir. Alınırken güzel alt frekansları destekleyen comp lar alınır ise bunları yalıtım ve kalite/ton lu bir ampli ile besler ve alt HZ leri kesmez isek;

Coaxtan daha fazla verim alırız. Nedenide üst frekans ve alt frekans çalan organların birbirinden ayrılmış olmalarından gelen sahneleme ve ses dalgalarının karışmamasıdır. Yani örnek verirsem (kaba bir örnek);

Rf nin T serisi compları var, 13-16cm farketmez (ucuk örnek sayılabilir , rms ve fiyat aralığı yüzünden) bu comp ları alıp yalıtılmış bir kapıda doğru ampli ile kullandığınızda subw. a mono ampliye , kapasitöre vs. gerek kalmamış olur.

Coaxlar genelde bass vermeye çalışırken üzerlerinde tümleşik olan mid range ve tweeterların dalgalarını bozuyorlar , o açıdan bende kendimce comp tavsiye ediyorum.

Dediğim gibi comp.un frekans kesimleri doğru olursa (yada kullanıma uygun seçilirse daha elverişli olacağını düşünmekteyim. Ayrıca sahneleme açısındanda daha canlıbir sese sahip olur arkadaşımız.)

Örnekleri genişletebiliriz.. Bende bu işin ticareti vs. ile ilgilenmiyorum. Hatta istediğim ürünleri almak için ekstradan çalışıp itina ile parça toplamış biriyim.

darkmoon
19-10-2012, 01:03
aynı şeylerden bahsediyoruz bende sahnelemeyi daha öncede yazdım Farklı bir şey demiyoruz siz sadece daha detaya inmişsiniz neticede comp orta ara sesleri verir coax ana sesleri verir :) yada tam tersi comp ana sesleri iyi vermez coaxda orta ara sesleri iyi vermez. :)

alt frekans veren comp alsada arkadaş bas gibi doyurmaz hep bir eksiklik hisseder çünkü compenant sistemlerin mantığı orta ve ara ses vermek üzere kurulmuşdur yoksa biliyorum rainbow helixlerin midrange leri gerçekden çok tok bas gibi..

neyse tercih onundur.. perdeleme önden olmıycağı için coaxda sahneleme gecikmeli araç içinde oluşabilir ama sorround dan kazanabilir bu seferde neticeye bakmalı tabiki.. ses billur gibi gelirse olay amacına ulaşmış demekdir.

cabriolet
19-10-2012, 01:04
hocam cok teşekkürler, bu modelleri tr de satan bir yer bulmam gerek önce :)

ALPINE SPR 60 16.5 CM 2 YOLLU KOAKSYAL HOPARLR (http://www.aktepesound.com/?urun-3763-ALPINE-SPR-60-16-5-CM-2-YOLLU-KOAKSiYAL-HOPARLOR.html)

ALPINE SPR 50 13 CM 2 YOLLU KOAKSYEL HOPARLR (http://www.aktepesound.com/?urun-3764-ALPINE-SPR-50-13-CM-2-YOLLU-KOAKSiYEL-HOPARLOR.html)

murat_ileri
19-10-2012, 04:23
jnrjames arkadaşım biraz daha sakin davransan iyi olur, yeni üye olduğundan dolayı bizi pek tanımıyorsun o yüzden arkadaşlarımızın yazdıklarını yanlış yorumluyorsun. herkesin kendine göre bir bilgi düzeyi ve yeteneği var, bunun tartışmasını bile yapmam ama herkesin saygılı duruşu birbirinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanması gerekli. bence biraz daha ılımlı yaklaşırsan olaylara sende art niyet olmadığını fark edeceksin.

ben bu konuda sedece izleyiciyim, bu kadar açık ve güzel bilgiler verildikten sonra benim noktalama işareti bile koymam size saygısızlık olur.

jnrjames
20-10-2012, 01:50
jnrjames arkadaşım biraz daha sakin davransan iyi olur, yeni üye olduğundan dolayı bizi pek tanımıyorsun o yüzden arkadaşlarımızın yazdıklarını yanlış yorumluyorsun. herkesin kendine göre bir bilgi düzeyi ve yeteneği var, bunun tartışmasını bile yapmam ama herkesin saygılı duruşu birbirinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanması gerekli. bence biraz daha ılımlı yaklaşırsan olaylara sende art niyet olmadığını fark edeceksin.

ben bu konuda sedece izleyiciyim, bu kadar açık ve güzel bilgiler verildikten sonra benim noktalama işareti bile koymam size saygısızlık olur.

HAklı olabilirsiniz ,hata yapmış olabilirim. Tavsiye için t.ederim. bendede art niyet yok. Maksat bilgi paylaşımı tabiki, bende yanlış anlaşılmamışımdır umarım. Bir önceki msjımda belirttim :)