PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sti vs wrx kullanıcı karsılastırması

khan
28-03-2008, 16:09
tam yazmıstım diger konu silinmis, bosa gitmesin diye copy paste ile yeni konu actım.

wrx, sti, gc8 hepsini kullandım hala da kullanıyorum.

wrx gunluk olarak kullanıma cok uygun sti a gore daha az yakan bir arac. yol tutus olarak stiın cok gerisinde kalmıyor (cadde kullanımı). drag yapmaya musati degil. 378 hp dyno verili wrx ile sıfırdan kalmak haric 1,5 sene gazladim hicbirsey olmadı ama icimde ufakta olsa bir tedirginlik yaratıyordu. gundelik kullanıma 300 hp civarlarına cok cok uygun bir arac.

STI safkan sporcu, gunluk kullanımda hakkaten insanın biraz icini sallıyacak kadar sert yapıya sahip. inanılmaz saglam, bunca zamandır usta ve kullanıcı hatası dısında kırılan bir sti gormedim. sanzıman kıran hic gormedim pilotaj hatası yuzunden 3 ve 5 in senkromecini bozan ve o sekilde 50.000 km giden bile gordum. sti icin sunu diyebilirim sti kırılmaz eger kırmak icin caba sarfetmezseniz ki o sekilde bile cok ugrasmanız lazım.

sti apayrı bir makina ama eger gunluk kulanım icin, ise gidip gelecek seyahate cıkacak bir araba alacak olsam ben wrx alırım. cunku hakkaten konforlu ve keyifli bir araba. bir keresinde STI ile antalyadan geldim, garajdan wrx i alıp onunla havaalanına gittim. hic durmadım direk indim bindim, stidan sonra wrx S500 gibi geldi serefsizim oh be dedim:)

yani maksat onemli, WRX inde uretilme amacı zaten gunluk kullanıma daha uygun yumusak ama sportif karakterede sahip bir arac tercihi yaratmak. yani bakıs acısını ve istenilen kullanım acısını iyi degerlendirmek lazım. misal bel fıtıgı veya boyun rahatsızlıgı olan bir insanın sti a binmesi mumkun degil ama wrx e pasa pasa binebilir ve uretici bunları da hesaplamak zorundadır marketing research yaparken.

umarım aydınlatıcı olmustur.

tool
28-03-2008, 16:23
korhan bu bel fitigi ve boyun rahatsizligi kismina bobrek tasinida eklemek lazim,
tas dusurene yardimci olacak kadar sert ;)

bunun disinda sti disindaki gc8 ve wrxin kotulenmesinde suphesiz limitleri bilmemek ya da cevresel faktorlerin(benzin,ayar vs) rol oynadigi kesin...

meta-R
28-03-2008, 16:34
STI çok sağlam ve sert bir araç ama tam bi spor araba
WRX daha nazik kullanılmaya yönelik bi araba
2 aracında karakteristik özellikleri bir birinden farklı
2 araçta subaru teknolojisinin ulaştığı üst nokta
benim tercihim *Subaru Technica International* :icon_tup:

Maxiboost
28-03-2008, 16:52
bence sti o kadar sert değil göreceli şeyler tabi coilover lı bir sti ile bodruma gittik döndük hiçte yorucu değildi. WRX tabi ki daha yumuşak bir araç sti a göre ama ben düşük modeli bir sti almayı tercih ederim etrafımda örnekleri var yok yani birşey olmuyor araca :D tabi biraz konfor ve güç isteyenler için wrx te limitlerinde olduça iyi bir seçim bence 300 330 civarları çok zevkli bence

sulhi
28-03-2008, 18:46
brom bu muthiş acıkLaman için sana teşekkür ederim.

edo typer
28-03-2008, 20:24
2005 stı mı ewo 9 mu desem?hangısı alınır...?kırılması yedek parcası performansı goz onune alırsak?

SONE-R
28-03-2008, 20:25
Tabiki Evo 9 alınır... Daha yakışıklı....

_cAgdAsH_
28-03-2008, 20:42
zaten ben bu gc8 den bile bişey anlamadım.. 30-40 la giderken 0.8de 2yi kırdı... bi shellden 97 oktan alıp delı gıbı gazladık tık demedı diğerinden 100 aldık yakmadı bujılerı ıslattı.. lımıt zormalama denıo ya ben daha standart kullanımdakı keşmekeşten kurtulamadım yüklemeye kalksak neler olacak :S

khan
28-03-2008, 21:27
gc8 sanzimanlari icin durum soyle, sizin icin degil genel bir yorumdur.

96,97,98 in sanzimanı farklıdır 99,00 in farklıdır. 99-00 ınki oncekilere nazaran biraz daha saglamdır. diyelim bir arabanın sanzımanı bir kere toplandı tamamen yeni 1,2,3,4 ve gerekli parcalar ile toplanırsa uzun sure goturuyor ama parca parca veya cıkma malzeme ile toplanırsa cok kısa surede tekrar sorun yaratiyor.

bir diger ayrıntıda subaru sanzımanlarını hakkaten subaruyu iyi tanıyan saglam bir ustanın toplmaması lazım, bazi trickleri var. biz bunu ara sıra ankara dısında daha once sorun yasayıp sonra ankaraya gelen arabaların sanzımanlarda tekrar sorun yasanıp actıgımızda farkediyoruz, iclerinde buyuk hatalar gozlemlediklerimiz var.

mevzu kısaca boyle...

_cAgdAsH_
28-03-2008, 22:05
sadece 2 yi cıkma olarak değiştrdik kısa zaman sonra hayırlı işler o zaman =)

YusufB
28-03-2008, 22:48
Çok güzel bir yazı olmuş Korhan'cım, eline sağlık ;)

darksideİmpreza
29-03-2008, 09:16
sadece 2 yi cıkma olarak değiştrdik kısa zaman sonra hayırlı işler o zaman =)

sorunu bence kullanıcı birazda kendinde aramalı:soru: allaha çok şükür 2 yıldır subaru kullanıyorum daha tık demedi gc8 ve wrx... çok güzel araba subarular başkada bişey demiyorum:)

07AFH37
29-03-2008, 15:24
korhan haklı subaru farklı ;)

sülüman
29-03-2008, 15:39
peki yakıt nasıl subaru yakıt canavarıdır diye bi efsane dolsıyo ortalıkta

tmm diyebilirsiniz bu arabay binen yakıt düşünmez diye ama merak ettim

_cAgdAsH_
29-03-2008, 15:56
sorunu bence kullanıcı birazda kendinde aramalı:soru: allaha çok şükür 2 yıldır subaru kullanıyorum daha tık demedi gc8 ve wrx... çok güzel araba subarular başkada bişey demiyorum:)
yagını zamanında kontrol edip gerekli değişimleri servisimizde yapıoruz.. sert cekmıorum debrıyajdan sert kaldırmıorum ayagımı we de sıfırdan kalkmıorum bı kullanıcı bunların dısında napması lasım hatalı olması için .. Ögrenmek acısından soruyorum..

darksideİmpreza
02-04-2008, 18:41
yagını zamanında kontrol edip gerekli değişimleri servisimizde yapıoruz.. sert cekmıorum debrıyajdan sert kaldırmıorum ayagımı we de sıfırdan kalkmıorum bı kullanıcı bunların dısında napması lasım hatalı olması için .. Ögrenmek acısından soruyorum..

sen bütün bunları yapıp aracın yinede şanjıman kırıyorsa kocaman bir nazar boncugu al tak bence nazar var o arabada NAZAR... kırmazzz kırmazzzz!!!! ++YUKARIDAKİ ARKADAŞIN BİRİSİDE BENZİN İLE ALAKALI SORU SORMUŞ.BENZİN SORUNUNDAN NASIL KURTULDUMUZU ANLAMAN İÇİN ÖNCE BİR SUBARU AL 3 4 AY KULLAN ANLARSIN..SENDE HAK VERECEKSİN HİÇ BENZİN YAKMIYOR BU ARABALAR;)

sülüman
02-04-2008, 18:47
ben sadece sordum gerçekmi diye

Baran^
02-04-2008, 20:49
Sti cok farklı güzel bir arac..subaru Sti dır wrx değil bence..

tool
03-04-2008, 00:56

forester sti kabul mu..

Serkan.S
03-04-2008, 01:55
kabul.....

luckdove
03-04-2008, 16:15
Cok bilimsel ve teknik bir analiz olmus. Tebrikler :rolleyes:

Baran^
03-04-2008, 19:36
Walla wrx e bende binerim ama param varsa Sti alırım ne yalan söliim Sti herseyiyle farklı bir arac.Bu benım düşüncem.foresterın turbosuda cok keyifli bir arac kabulümüzdür.

Cem.B
03-04-2008, 19:58
sen bütün bunları yapıp aracın yinede şanjıman kırıyorsa kocaman bir nazar boncugu al tak bence nazar var o arabada NAZAR... kırmazzz kırmazzzz!!!! ++YUKARIDAKİ ARKADAŞIN BİRİSİDE BENZİN İLE ALAKALI SORU SORMUŞ.BENZİN SORUNUNDAN NASIL KURTULDUMUZU ANLAMAN İÇİN ÖNCE BİR SUBARU AL 3 4 AY KULLAN ANLARSIN..SENDE HAK VERECEKSİN HİÇ BENZİN YAKMIYOR BU ARABALAR;)

valla hondadan inip subaru alan 2-3 arkım vardı hepsi lanet olsun satıp tekrar honda alcam diodu bu nasıl araba anlamadım abi diodu böle benzin yakılmaz diodu

nasıl olcak şimdi bu iş

YALIM
03-04-2008, 20:32
Nedir abicim bu bi türlü bitmeyen WRX ve GC8 antipatisi anlamadım gitti? :mad:

"Subaru STi'dır , WRX ya da GC8 subaru değildir" nasıl bir mantıktır çözemiyorum bir türlü?
GC8 de, WRX de, STi da Subarunun ağa babasıdır...

Burun kıvrılan GC8'lerin ve WRX'lerin nelere kadir olduğunu herkesin gayet iyi bildiğini düşünüyorum.. Dolduruyoruz dolduruyoruz hala gidiyor bu arabalar, dağılanını daha görmedim.. Bilinçli mod ve bilinçli kullanım ile de daha epey gider gözüküyorlar...

Ortada WRX STi'dan daha iyidir, GC8 STi'a göre şöyledir böyledir diye bir iddia yok ki..

STi'ın ne olduğunu gayet iyi biliyoruz, mekanik ve sağlamlık olarak diğer iki selefinden ne kadar üstün olduğunu da... Şahsım adına konuşuyorum, uzun süredir WRX kullanıyorum, arabam beni hiçbir zaman üzmedi.. Ama bir yerde bitti, ötesi riskli olur.. O yüzden bundan sonra STi almayı düşünüyorum... Bu WRX'in kötü olduğu, hatta Subaru bile sayılamayacağı anlamına gelmez...

O "kötü WRX"'ler stock halde bile sokaktaki muaddili arabaların %90'ını her yönüyle donunda sallarken, bence "STi harici Subaruların" hakkını bu kadar yemeyin derim..

Belki biraz sert bir yazı oldu, kusura bakmayın... Ama ne zamandır bu konu hakkında birşeyler yazacam, şimdi fırsat oldu.. :)

Baran^
03-04-2008, 20:43
Ben şahsım adına yorumliyim,her markanın belli otomobilleri vardır başarılı.Subarudan alınacak arabada Sti dır bana göre cunku tamamen farklı bir otomobil wrx e göre.Doldurunca sti geciyor işte falan doğrudur ama ben standartına bakar yorumlarım.WRX kötü demiyorum ama varsa param STi alırım.Subaruyu cok seven biri olarak yazıyorum bunları yanlış anlaşılmasın marka düşmanlığı yapmıorm subaru aşığıyım hondamı satsam subaru almak isterim s2k yı alırkende cok arada kalmıştım.Subaru almışkende wrx değil sti alırım.Bu benım yorumum.Subaruyu o kadar seviyorumki yenı kasası cıktı hatcback ben beğeniyodum kimse beğenmiyor hala.Ama subaru Sti dır benım için.

darksideİmpreza
04-04-2008, 12:18
valla hondadan inip subaru alan 2-3 arkım vardı hepsi lanet olsun satıp tekrar honda alcam diodu bu nasıl araba anlamadım abi diodu böle benzin yakılmaz diodu

nasıl olcak şimdi bu iş

sizin tek sorunuzuz benzinmi alıcaksınız 2, bir arac lpg li yada diesel sorun çözülecek.
subarunun tadını alan başka arabaya binmez binemez;)benim anlamadığım sanki sadece subarular fazla yakıyor bu benzini.başka hiç bir araba fazla benzin yakmıyormu? fazla benzinini alan insan düşünsün subarunun:soru:

Baran^
05-04-2008, 00:34
Ne kadar hızlı o kadar masraflı yakıt konusunda bu iş böle..Hem cok hızlı gitsin hem azıcık yaksın yok öle bi dünya.

darksideİmpreza
05-04-2008, 10:34
Ne kadar hızlı o kadar masraflı yakıt konusunda bu iş böle..Hem cok hızlı gitsin hem azıcık yaksın yok öle bi dünya.

NE KADAR GÜZEL BİR AÇIKLAMA TEŞEKKÜRLER:):icon_tup::icon_tup:

Cem.B
05-04-2008, 10:59
yok ben stocka yada stcoka yakın durumlar için konuşmuştum

bence yaktığı kadar performanslı gitmio

tabi bnm ezelden beri subaru sevmememde bu konuda etkin olabilir

M3CSL
05-04-2008, 15:27
4 çeker tabı benzın olayında dırek etkili.. 4-5 yıl önce ne kadar subı populerdıyse sımdı o kadar deıl.. tabi deişken durumlar 2-3 sene sora tekrar tersıne dönebilir;)

dragon07
05-04-2008, 19:04
subaru fazla yakmıyorr!!!!!:Dbenzin çok pahalı:D

M_PROJECT
05-04-2008, 19:12
valla 2 senedir biniyorum , karma kullanimda bi depo ile net 290 ( 460km) mil gidiyorum sehir ici , bir keresinde butun depo kasmistim yaktirmadan ne kadar gidicem die 380 (611km) mil gordum bir depo ile ama bi kismi sehir ici bi kismi da otobandi . aracin az yada cok yakmasi bi nebze siziin ayaginizda bitiyor . v6 ve v8 iki tane daha aracim var onnarin yaninda pek goze batmio bu yaptigi aslinda :D

_cAgdAsH_
05-04-2008, 20:02
kompLe eksozLu @0.8 bar gc8 110 ytL ye 300km. yarısı gazLayarak..

Oytun
05-04-2008, 20:08
subaru zevk icin alınır, zevk icin binilen arabadada benzin hesabı yapılmaz, benzin hesabı yapıyorsan dizel alacaksın altına.

_cAgdAsH_
05-04-2008, 20:12
dimi ne güzeL söyLemişsin.

Maxiboost
05-04-2008, 20:40
biz vrc66 ile bursadan kuşadasına gittik, 3 kişi 2 şer bavul kişi başı, otobanda hep 150+ gidildi, sollamalarda allah ne verdiyse bastık :D kuşadasına geldiğimizde çeyrek depo benzin vardı (430km fln bursa kuşadası) daha sonra hasan bodrumdan dönerken az yaktırıcam dedi bodrumdan balıkesir e girdiğinde çeyreğin biraz üstündeymiş ibre sonra noldu dedim film koptu dedi :D ehehe

SONE-R
05-04-2008, 21:14
Benzin tüketimi/perfomans kriteri göz önüne alındığında Honda bu konuda Subarulardan çok daha iyi durumda...

Baran^
05-04-2008, 22:01
Honda içinde subaru içinde aynı şey gecerli.sağ ayağına hükmedebiliyorsan makul yakar bu kadar acık :D varsın yaksın ama subaru olsun s2000 olsun altımda.

khan
06-04-2008, 01:12
Benzin tüketimi/perfomans kriteri göz önüne alındığında Honda bu konuda Subarulardan çok daha iyi durumda...

hondayla subaru kiyaslanmaz, subaruyu kiyaslayacaksak evoyla veya m3 ile kiyaslamak lazim sarfiyat performans acisindan.

hondanin motoru 2.0L, ctr ve s2k, subarularda 2.0L veya 2.5L gibi duruyor ama turbo arabalari minimum 1.7 ile carptiginizda atmosferige denk gelen hacmini bulursunuz. 3.4L bir honda varsa onunla kiyasliyalim.

tool
06-04-2008, 11:43
hondayla subaru kiyaslanmaz, subaruyu kiyaslayacaksak evoyla veya m3 ile kiyaslamak lazim sarfiyat performans acisindan.

hondanin motoru 2.0L, ctr ve s2k, subarularda 2.0L veya 2.5L gibi duruyor ama turbo arabalari minimum 1.7 ile carptiginizda atmosferige denk gelen hacmini bulursunuz. 3.4L bir honda varsa onunla kiyasliyalim.

acura RL 3.5 var?

Serkan.S
06-04-2008, 16:22
acura RL 3.5 var?

Acura rl'ye gerek yok, rl zaten honda legend.Öyle amerikaya gitmiyelim.Legend'ın da herkes ne kadar yaktını biliyodur konuşmaya gerek yok heralde. :) (20litre)

khan
06-04-2008, 20:24
yeni 4*4 turbo integralar gelince hondaci arkadaslarda yakit dusuncesini eminim bir kenara birakacaklar.:)

SONE-R
06-04-2008, 20:32

Aşağıdaki testte 218 HP lik WRX test süresince 15.7 lt benzin tüketmiş. 200 HP lik CTR ise 9.8 lt benzin tüketmiş. 18 HP lik farkın sonucu bu mudur? :) 6 lt daha fazla benzin tüketerek alabildiği güç CTR ye göre sadece 18 HP :icon13: :icon13:

http://arabam.e-kolay.net/testArsiv.aspx?rowid=291

http://arabam.e-kolay.net/testArsiv.aspx?rowid=383

Maxiboost
06-04-2008, 20:42
Aşağıdaki testte 218 HP lik WRX test süresince 15.7 lt benzin tüketmiş. 200 HP lik CTR ise 9.8 lt benzin tüketmiş. 18 HP lik farkın sonucu bu mudur? :) 6 lt daha fazla benzin tüketerek alabildiği güç CTR ye göre sadece 18 HP :icon13: :icon13:

18hp + tork + awd (sürekli) + fazladan 212kg ağarlık diye bakmak gerek bence :)

tool
06-04-2008, 20:45

minimum 100nm tork farkida olmasi lazim ;)

OmerRS
06-04-2008, 20:48

ve açıkça daha hızlı. bence değer.

Maxiboost
06-04-2008, 21:00
ya aslında bu tip araçlarda aynı yakıtı yakıyor araçlar, sadece sundukları opsiyonlar etkiliyor tüketimi. Bu arada tahminen type-r ın yere verdiği güç daha fazladır wrx e göre :D

alp1903
06-04-2008, 21:24

18hp nin sonucu budur malesef:p diger özellikleri göz önünde bulundurursan daha iyi olur:icon_tup:

SONE-R
06-04-2008, 21:30
18hp nin sonucu budur malesef:p diger özellikleri göz önünde bulundurursan daha iyi olur:icon_tup:

peki abi :hahaha:

edo typer
06-04-2008, 22:32
subaru cok yakıyo ama sankı honda yakmıyo:D sakın surdugumde 250 lira yakıyorum kmde...gazladıgım zmn ınsanlar guluyo ama 750lira yakıyorum...tabı ayarlarımla ılgılı olabılır ama ne kdr performans ıstıyosan o kdr hava cekıceksın benzın harcıcaksın..bu bu kdr basıt...

khan
06-04-2008, 23:07
Brake specific diye bir yakit parametresi var. bu parametre;
.45 - .50 atmosferik besleme
.55 - .60 supercharger
.60 - .65 turbocharger

OKU (http://en.wikipedia.org/wiki/Brake_specific_fuel_consumption)

OKU (http://www.makinamuhendisi.com/mechanical/mechanical-engineering-archives/251-Brake-specific-fuel-consumption.html)

yani birim guc cikartmak icin gereken birim yakit carpani.

yani atmosferik ile turbo motorlarin hepsinin yakiti farklidir.

218 ile 200 farki degil birim enerji kullanilarak cikartilabilecek birim guc endeksi ile ilgili bir fark var. ctr`i 200 den 240 a cikarmak icin birsuru sey gerekirken wrxde bunu sadece bir egzozla alabilirsiniz.

ctr yi yakit performans acisindan kiyaslanmasi gereken arabalar super hatch sinifindaki 2.0 atmosferik diger arabalar. ayrica bir suru ctrli arkadasim var basmadigi zaman az yakiyor kabul ama gazladiginiz zaman wrx den bir farki kaldigini dusunmuyorum.

veya soyle bir kiyaslama yapalim 2.0 lt sti ile kiyaslayalim madem 2.0 ile kiyaslamamiz gerekiyor. 265 hp oem bir egzozla 300hp . 420-450nm de torku oluyor.

Schumi
06-04-2008, 23:10
ve haliyle güvenlik unsuları (honda çürük demek değil zıplamayın hemen)

SONE-R
06-04-2008, 23:25
ayrica bir suru ctrli arkadasim var basmadigi zaman az yakiyor kabul ama gazladiginiz zaman wrx den bir farki kaldigini dusunmuyorum.

ben gazlandığında da subaru kadar yakmayacağına eminim en azından benim arabam yakmıyor, yakanların kendi problemi :D :D

AvcI
07-04-2008, 08:06
neden hondacıların bir kısmı kendi araçlarını subarudan üstün görme arzusunda olurlar anlamıyorum. şunu açıkca belirtmekte fayda var çoğu kullanıcı subarusunu satıp honda almaz alsada maddi sıkıntısı olduğu için satar honda da sınıfında performanslı ve çözülmüş bir araç olduğu için alınır. ama %90 honda kullanıcısı aracını sattıkdan sonra subaru yada eşdeğeri olan mitsubishi evo serisinden almak için çaba gösterir.

brv
07-04-2008, 09:25
İmpo evo karşılaştırması olsa neyse de impo honda garip olmuş biraz....

tool
07-04-2008, 09:38
birde sorunlu wrx sahipleri var;
prodrive takip bizim rakiplerimiz ust segmentteki arabalardir diyen. zamaninda ayni paraya utec+buyuk turbo vs alinabiliyordi misal.

rakibi mits sinifinda muadilide yok ama gözü üst sınıfta falan ;)

rdx motorlu civic coupe kasasinda 4ceker baz model cikarsada keske ozaman konuya dahil olsa honda markasi daha anlamli olur..

SONE-R
07-04-2008, 10:08
neden hondacıların bir kısmı kendi araçlarını subarudan üstün görme arzusunda olurlar anlamıyorum.

öyle bir arzum yok rahat ol, sadece subarudan daha az yakıt tüketiyor dedim oki? üstün görme durumunu daha ziyade siz imprezacılar yapıyorsunuz geçen sene Lamborghini Diablo geçildi diye neler neler yazıldı çizildi subaru forumunda :) :) bilmem hatırlar mısın?

AvcI
07-04-2008, 10:25
evet gayet iyi hatırlıyorum. güzel gündü, bizim oluyor böyle sınıflar arası denemelerimiz :) ayrıca forumumuzu takip ettiğinede sevindim, bakarsın taypardan sonra impreza gelir kim bilir belli olmaz ;)

Dragger
07-04-2008, 10:35
Sınıf farkı var aralarında, o kadar tüketim farkı da olsun bırakın :)

Baran^
07-04-2008, 10:50
Yazmiim diyorum cunku markacı değil modelciyim ben ama zorla yazdırıyosunuz.Ben hondamı satıp subaru yada evo alırım hondada s2000 severim kullanırım subaru alsamda Sti alırım wrx subaru değil bence.Bu benim görüşüm sizde buna atlamayın.Ben subarucuyum dün finish verilen istanbul rallisindede o çirkin denilen sarı yenı kasa subaruyu tek destekleyen bendim heralde.Ama subarucuların bu kadar markacı ve hırslı olduklarını anlamış değilim en iyi olduklarını kimsenın onları gecemiyeceğini en iyi markanın subaru olduğunu savunan cok subarucuyla karşılaştım.Bana cok komik geliyor nedir bu hırs noluyor yani hepimiz araba manyağayız şurda sidik yarıştırmanın manası ne.Subaru sti cok özel bir makina ama s2000 de cok cok özel bi makina yanı illa hondayı satınca subaru almak gerekmiyor.Hea ben alabilirim cok seviyorum subaru ama böle bi şart yok megoloman subarucular sizi :D:D

Onuralp
07-04-2008, 11:29
Walla ben yakıt konusunda bişi sölicem.
Çoğu subarucu arkadaş fln bizim arabalardan daha fazla km gider fakat. Bu araçların zaten yaktığı pek bişi deil bence. Çünkü performansı iyi ve tutup da bir hyundai accident'la karşılaştırınca. Tabi ki fazla yakıyor ama... Tabi onunla karşılaştırabiliyorsanız.
Walla ben TBE'lu, filtreli, yani hafif modlu bir Evo'yla basmadan 500km gidiyorum. Biraz kasıyor ama oluyo yani. Bunu Sti'yla karşılaştırırsak, Sti daha az yakıyor yani en azından Subarucu arkadaşlarımız daha fazla km gidiyorlar...
Sonuç olarak bi arkadaşımızında yukarıda söylediği gibi benzin pahalı, araçlar normal yakıyor... :D :D :D

khan
07-04-2008, 11:42
marka fanatikligi her markanın kullanıcı profilinde var hakkaten.

benim icin cok farketmez evo9 da alabilirim, k20 bir EG de yapabilirim, yeni 4*4 honda cıkarsa onu da alabilirim, param yettigi zaman 911 turbo veya RS alırım vs vs..

o iyi bu kotu diye bir sey yok, bir ara 2jz s2k ya cok takmıstım ama ismail(msupra)benden once davrandigi icin o isi iptal ettim.

sti wrx kıyaslamasına ctr yi karıstırınca konu buralara geliyor heralde.

AvcI
07-04-2008, 11:57
zaten bu konuda khan ın anlatmaya çalışdığı xrx ile sti arasındaki farklar idi, konu önce benzin sonra honda kıyaslamasına kadar geldi.

neyse wrx & sti fln yalan zaten, kral gecesekizciz :D

SONE-R
07-04-2008, 12:23
evet gayet iyi hatırlıyorum. güzel gündü, bizim oluyor böyle sınıflar arası denemelerimiz :) ayrıca forumumuzu takip ettiğinede sevindim, bakarsın taypardan sonra impreza gelir kim bilir belli olmaz ;)

:D impreza değil de, param olsaydı siyah bir Evo 9 alırdım ne yalan söyleyim :) :icon_tup:

tool
07-04-2008, 13:28
marka fanatikligi her markanın kullanıcı profilinde var hakkaten.

benim icin cok farketmez evo9 da alabilirim, k20 bir EG de yapabilirim, yeni 4*4 honda cıkarsa onu da alabilirim, param yettigi zaman 911 turbo veya RS alırım vs vs..

o iyi bu kotu diye bir sey yok, bir ara 2jz s2k ya cok takmıstım ama ismail(msupra)benden once davrandigi icin o isi iptal ettim.

sti wrx kıyaslamasına ctr yi karıstırınca konu buralara geliyor heralde.

rb26+s14 yapalim sana ;)

khan
07-04-2008, 15:05
onu yapıyoruz abi seneye benim biradere r34 s14 swap:) hos simdi rb26 swaplarıda yapılıyor bizim buralar da yakinda gunyuzune cıkar.

ilk araba olarak simdiden oyle siparis veriyor. babamda al cocuga diyor, tekne kazıntısı olunca iste bazı seyler farklı oluyor. ben 74 1303 de debelendim yıllarca, herifci oglunu cooper-s,golf gti la falan kandırmaya calısıyorlar.

sulhi
07-04-2008, 15:11
bende bizim fırın arabalarından birine dodge uzerine scanıa yürürü üstünede as 950 motoru twın gt55 düşünuorum en son da pompa olarak bi hıdrofor vs çhp tunıng:)

Baran^
07-04-2008, 19:50
bende bizim fırın arabalarından birine dodge uzerine scanıa yürürü üstünede as 950 motoru twın gt55 düşünuorum en son da pompa olarak bi hıdrofor vs çhp tunıng:)

Kanka kaç lira yakar o :D

sulhi
07-04-2008, 19:54
fazla yakmaz ya dizel alt devirlerde ekonomik oLur:D

darksideİmpreza
08-04-2008, 08:59
fazla yakmaz ya dizel alt devirlerde ekonomik oLur:D

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::hahaha::hahaha:

egeturbo
08-04-2008, 09:19
valla içimde yıllardır gc8 hastalığı kopuordu artık gc8 e yol vermem gerekecek içimden

sulhi
08-04-2008, 09:38
e kardeşim içinde olucağına garajında olsun derım yani

egeturbo
08-04-2008, 09:57
e kardeşim içinde olucağına garajında olsun derım yani

doğru diorsunda sulhi abi bizimkiler aldı alfayı ehliyete az kaldı sonra garajda nie olmasın bütçeye göre düşürürsek

miniks
08-04-2008, 10:02
sti da evo da cok ozel araclar.. evo9 sahıbıyım ve cok da sevıyorum evoları ama kesın bi subaruda alıcam , her arabanın olayı farklı bana gore.. sti da evo da garajımda olsun ısterım şahsen.. gercı daha neler ıstıom garajda aheuhauehae

Grs91

sulhi
08-04-2008, 10:27
doğru diorsunda sulhi abi bizimkiler aldı alfayı ehliyete az kaldı sonra garajda nie olmasın bütçeye göre düşürürsek

hayırlısı inşaLLah isterim kardeşim:)

sulhi
08-04-2008, 10:27
bravo grs brom huzura yaklaşıyosun yavaş yavaş:P

alp1903
13-04-2008, 17:39
zaten bu konuda khan ın anlatmaya çalışdığı xrx ile sti arasındaki farklar idi, konu önce benzin sonra honda kıyaslamasına kadar geldi.

neyse wrx & sti fln yalan zaten, kral gecesekizciz :D

olm bugcumusun gecesekizcimisin anlamadımki ben seni:hahaha::p

bugcu yapıcam bi gün ben seni hahahah

ibooo
13-04-2008, 18:20
bug eye sti gerisi yalan =)

alp1903
13-04-2008, 20:06
evet bug bi farklı duruyo sti lar arasında:icon_tup:

deathofacar
13-04-2008, 20:47
frenaj açısından mı diyosun alp :)

alp1903
13-04-2008, 23:17
frenaj açısından mı diyosun alp :)

her açıdan diyorum ben:p

sulhi
13-04-2008, 23:24
2005 sti 2.0 derim ben:)

alp1903
13-04-2008, 23:44
2005 sti 2.0 derim ben:)

neden acaba DCCD var diyemi:cool:

sulhi
14-04-2008, 00:03
neden acaba DCCD var diyemi:cool:

bide beyaz olup TR de tek olur dir kankacım:)

alp1903
14-04-2008, 00:15
eee ne duruyosun olm biraz elini cabuk tut o zaman:o

tool
14-04-2008, 12:19
2005 alip burnu 06 yaparim acayip olur :D

AvcI
14-04-2008, 21:35
bide beyaz olup TR de tek olur dir kankacım:)

sulhi kardeşim tr de beyaz renk tek olma konusuna katılmıyorum ;)

alp1903
14-04-2008, 21:50
sulhi kardeşim tr de beyaz renk tek olma konusuna katılmıyorum ;)

nedenmiş suat bi bildiginmi var yoksaaaa

sülüman
14-04-2008, 22:50
beyaz bitane ankarda vaer bildigim vrc 22 plakalı

khan
14-04-2008, 23:04
su an beyaz sti bir tane var oda 2006 sti;)

M_PROJECT
15-04-2008, 03:05
su an beyaz sti bir tane var oda 2006 sti;)

sonradan beyaz olmami yoksa 1.5 e komple sti mi gecirdiniz :D ben safkan aspen white olmayana aspen white dimem ellam :D

SubieGuy
15-04-2008, 12:38
Bilgi paylaşımına ben de bir iki cümle katkı yapayım:

WRX vs STi sertliği konusunda Khan çok doğru yazmış, STi günlük kullanımda inanılmaz sert, denk gelirseniz bir tanesinin kaputuna yaslanıp bir bakın derim (sahibinin onayıyla tabii :p ) yerinden kıpırdamaz. Tek başımayken alışkınım, rahatsız etmiyor ama arabada bir misafirim vs varsa hemen açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum, "bu arabada spor süspansiyon var vs vs" diye...

Yakıt tüketimi olarak, ben modlu STi'ımı günlük kullanıyorum, bakkala markete bile motoru ısıttıktan sonra gazlayarak gidiyorum (trafik uygun ve yol boşsa tabii), şehir içi kullanımda genel ortalamam bir depo 100 oktan ile 210-220 km oluyor.
Basmadan gitmeyi denedim, çeyrek deponun biraz altında sıtkım sıyrıldı; yine bastım, 550 km yaptım. Mustafa'nın 2.5 ile gördüğü 600 km mantıklı bir menzil.

Marka tercihleri yapılması çok normal ama fanatiklik gereksiz. Honda atmosferik dizaynda bence fiyat-performans oranını en iyi yakalayan firma, şimdi yeni turboları ile bu ortalamayı düşürecek, ama 4WD Turbo bir Honda bence harika olur. Yine de kişisel tercih olarak sorunsuzluğu, farklı ve iyi mühendislik içeren boxer dizaynı ,1990'dan beri motor sistemleri ve dizaynına aşinalığım ve bendeki marka imajı yüzünden Subaru'ya devam ederim.

khan
15-04-2008, 13:49
AspeN :D boyle birseyler iste ;)

http://img136.imageshack.us/img136/9555/dscf0761vu5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dscf0761vu5.jpg)

http://img136.imageshack.us/img136/2808/dscf0766dl5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dscf0766dl5.jpg)

http://img293.imageshack.us/img293/3447/dscf0776ux1.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=dscf0776ux1.jpg)

cheers
15-04-2008, 13:57
Bitince çok güzel olacak :)

AvcI
15-04-2008, 22:19
alp istediğin cevabı korhan verdi ;)

sulhi
15-04-2008, 23:04
korhan brom burası yeni dukkanınız mı?

khan
15-04-2008, 23:41
evet sulhi yeni garaj, isten firsat bulup garajla ilgilenemedik adam gibi ama yavas yavas kafamiza gore takiliyoruz:)

sulhi
15-04-2008, 23:46
arabam bitsin gezmeye gelcem brom..

Baran^
15-04-2008, 23:58
Güzelmiş :)

Eriador
16-04-2008, 00:03
garaj değil Subaru cenneti :)

khan
16-04-2008, 00:18
bekleriz sulhim her zaman senide ankaraya yolu dusen butun arkadaslarida:)

M_PROJECT
16-04-2008, 02:51
aboo apr diosun :S

dragon07
16-04-2008, 12:13
walla ben yurt dışında bir garaj sandımm:D

torrento
16-04-2008, 16:52
paylaşımın için teşekkürler ama alınısırsa sti düşünürüm
tekrardan paylaşım için teşekkürler

alp1903
16-04-2008, 19:56

http://img136.imageshack.us/img136/9555/dscf0761vu5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dscf0761vu5.jpg)

http://img136.imageshack.us/img136/2808/dscf0766dl5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=dscf0766dl5.jpg)

http://img293.imageshack.us/img293/3447/dscf0776ux1.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=dscf0776ux1.jpg)

yaa bu yapılırmı kıbrıstayken bana:(

alp1903
16-04-2008, 19:57
garaj değil Subaru cenneti :)

bazen 14 15 aracın hatta 20aracı gördügümüz olmuştu sanırsam o zaman gerçekten cennet oluyo :D

darksideİmpreza
18-04-2008, 09:51
bekleriz sulhim her zaman senide ankaraya yolu dusen butun arkadaslarida:)

korhan yeni garaj??yeri nerde?

deathofacar
18-04-2008, 10:34
şaşmaza döner dönmez 2. sağ 30-40 m ilerde sağda.
bi de oğuzhan abinin beyaz var ama o yok bu resimde.

khan
18-04-2008, 13:11
shell kavsaktan sasmaza girince hemen sagdaki ikinci sokaktan girince 50mt ilerde sagda (autopostun yanı scania, kronenin karsısındaki sokak oluyor.)

ice
25-04-2008, 10:23
Korhanım hayırlı uğurlu olsun

senna
25-04-2008, 10:51

dolaptaki turbo güselmiş:) gt4X:D

yeni garajda güselmiş hayırlı olsun:)

khan
25-04-2008, 10:55
Korhanım hayırlı uğurlu olsun
sagol cuneycim:)

dolaptaki turbo güselmiş:) gt4X:D

yeni garajda güselmiş hayırlı olsun:)

senna ne goz varmıs masallah trimde soyleyecen neredeyse :D sagolasin:)

VTec_king
29-04-2008, 09:05
wrx sti gt hepsini seviyoruz :)

cheers
29-04-2008, 09:13
Hayırlı olsun yenı garaj :)

Orhan
17-10-2011, 13:12
Hortlatıyım bi güzel konu

ProdriveSTI
17-10-2011, 13:45
Hakikaten güzel konu...

Açıklama için teşekkürler.

TaGo
17-10-2011, 13:54
Ben 1997 GT kullanıcısıyım. Çok güzel araç ancak Exedy yüzünden şehiriçi dur-kalkta yoruyor.

kickboxer
18-10-2011, 07:36
Ben 1997 GT kullanıcısıyım. Çok güzel araç ancak Exedy yüzünden şehiriçi dur-kalkta yoruyor.

aynen abi benide istanbulda trafige girmemek için sürekli kaçıyorum dur kalkta çok yoruluyorm subaruyla

onur_S
18-10-2011, 08:06
yok ben stocka yada stcoka yakın durumlar için konuşmuştum

bence yaktığı kadar performanslı gitmio

tabi bnm ezelden beri subaru sevmememde bu konuda etkin olabilir

184 320d var bizde,220 lerden tırmanırken filan anlık 12-13 lt takılıyor
benim gördüğüm yakıtına göre güzel giden bi araç ve yazılımlısı wrx i uzunda üzebilir sadece düzlük performansı için konusuyorsak eğer.

tunch
18-10-2011, 09:00
subaru servisi ile uğraşan arkadaşımın yorumu:

''sti lar yag-filtre degiştirmeye,wrx ler sanzuman-kol değiştirmeye geliyorlar '' :) tabi bu wrxi boklama değil ama mantık sti dan yana her türlü

dogbox aldın forgedledin falan fişman derken zaten sti parasını harcıyorsun wrxe

TaGo
18-10-2011, 09:41
Arkadaşlar soft yapılmış ve bilinçli kullanılan bir wrx veya gt zaten 300hp leri rahat görüyor. Bu setuplar için kol-pompa-şansıman vs değiştirmeye gerek yok. Bu şekilde yaklaşırsanız sti almaya gerek yok. Ama stida önü çok açık bir makina çünkü alt yapısı hazır.

kickboxer
18-10-2011, 10:07
her model sti için aynı şey geçerli değil he dersenizkı 2004 2005 sti anlarım da..
06,07,08 vs bunlarda hep sıkıntı cıktı motorlarında sanzuman yürüyenlerine denilecek söz yok zaten.

yucel60
22-10-2011, 08:57
Wrx 300 hp aşmamak şartı ile mükemmel bir araç bence günluk kullanım içinde performansı yol tutuşu tatminkar .tanık olduğum olay arkadaşımız hızlı araç deneyimsiz meraklı ilk hafta 5500 tl. şanzıman ..güçlü mak. Vites değiştirmek bilmiyor ondan sonra şanzıman dayanmıyor.....diyorlar . Hakkından fazla yükleme yapmadan wrx çok iyidir.daha fazlası için *sti* alt yapısı çok iyi sağlam .negatif yönleri yakıt artıyor ,çok sert suspansiyon , debriyaj ğünlük kesin kullanılamaz diye düşünüyorum. Saygılar........

kickboxer
22-10-2011, 10:18
Wrx 300 hp aşmamak şartı ile mükemmel bir araç bence günluk kullanım içinde performansı yol tutuşu tatminkar .tanık olduğum olay arkadaşımız hızlı araç deneyimsiz meraklı ilk hafta 5500 tl. şanzıman ..güçlü mak. Vites değiştirmek bilmiyor ondan sonra şanzıman dayanmıyor.....diyorlar . Hakkından fazla yükleme yapmadan wrx çok iyidir.daha fazlası için *sti* alt yapısı çok iyi sağlam .negatif yönleri yakıt artıyor ,çok sert suspansiyon , debriyaj ğünlük kesin kullanılamaz diye düşünüyorum. Saygılar........

wrx sanzumanı bence doğru kullanılısa hiç birşey olmaz he kırarsın ama ögle her ay kırmazsın...
sti sert suspansıyon olayı cıdden dogru fakat sanzumanı sehır ıcınde kullanılabılırlıgı olan en ayarında sert debriyaj baskı balatasıdı ben kullandım kalkısı sertlıgı hrsey ayarında yormuyor cok :D bide aftermarket olanları görsen illallah edersin

shele
22-10-2011, 10:29
sti baskı balata volant ve forged motor varsa ş.içi ve uzun yolda wrx daha rahat ve tatmin edicidir . pist ve sürekli aksiyon için STİ ; nacizane benim düşüncem....

initial-D
22-10-2011, 11:12
şunu koyayım o zaman yakıt tüketimi konusunda:D

http://img16.imageshack.us/img16/3058/fuelvg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/fuelvg.jpg/)

tsukubada 20 dakikada 18 tur atarak yakılan yakıtın 100km ye ortalaması:

integra 39,5lt/100 km
s2000 40,5lt/100 km
nsx-r 43,6lt/100 km
m3 csl 44,2lt/100 km
rx-8 47,3lt/100 km
sti 54lt/100 km
evo 56,5lt/100 km

gayet mantıklı değerler aslında

integra s2000den fazla yakması gerekirken (ağırlık/güç oranına bakarsak) fwd olduğu için daha az yakıyor

nsx ve csl yaklaşık orana sahipler m3 daha düşük olduğu için biraz daha fazla yakıyor

rx-8 klasman dışı:)

sti ve evo en kötü ağırlık/güç oranına sahipler ve awd+turbolar

yucel60
22-10-2011, 23:17
fikirlerimizin birbirine yakın olması doğru düşünüyoruz gibime geliyor.afedersiniz *kır atı*,hakkıyla yüklerseniz sorun çıkmaz diyebiliriz her halde.wrx i 280 hp ile sorunsuz kullanmaktayım.***sadece bakım*** masrafı. eh artık kıratın arpasınıda hesap etmem nedersiniz.selamlar...

SONE-R
22-10-2011, 23:25
güç/tüketilen yakıt ortalaması sti ve evo'larda çok kötü sanırım...

Dayı2
23-10-2011, 11:38
bi aksilik çıkmassa yaz sonuna bi wrx bende düşünüyorum

yucel60
24-10-2011, 20:40
hayırlısı olsun

UĞUR YUMAK
24-10-2011, 21:06
aynen abi benide istanbulda trafige girmemek için sürekli kaçıyorum dur kalkta çok yoruluyorm subaruyla

Yaaa bırakın bu işleri :D
Siz kullanmayı bilmiyorsunuz :D:D

Şaka bir yana GC veya WRX veya STI. Kullanıcı faktörü herşeyin önünde.
400 Hp sınırında stock şanzıman ile at gibi yürüyen gc ler var. Ama adam kullanmayı biliyor.
Yada STI 4. dişli kıranlar var.
Hatta dogbox kıran adam gördüm İzmirde :)

Teknik yapısını bir yana bırakırsak eğer, üretilmiş en güzel STI budur şahsi düşüncem :)
http://img94.imageshack.us/img94/9871/4134272085ea16af5679b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/4134272085ea16af5679b.jpg/)

Ronin_
24-10-2011, 23:25
Yaaa bırakın bu işleri :D
Siz kullanmayı bilmiyorsunuz :D:D

Şaka bir yana GC veya WRX veya STI. Kullanıcı faktörü herşeyin önünde.
400 Hp sınırında stock şanzıman ile at gibi yürüyen gc ler var. Ama adam kullanmayı biliyor.
Yada STI 4. dişli kıranlar var.
Hatta dogbox kıran adam gördüm İzmirde :)

Teknik yapısını bir yana bırakırsak eğer, üretilmiş en güzel STI budur şahsi düşüncem :)
http://img94.imageshack.us/img94/9871/4134272085ea16af5679b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/4134272085ea16af5679b.jpg/)

abi naptın ya.... böyle bir araç yok ya type mayp anlamam asalete bak ya... :(

yucel60
25-10-2011, 22:30
çok doğru makinanın hızına yetişemiyor herhalde heyecan da yapıyorlar vites dişlilerini peynir gibi doğruyor parçalar mağrutiye diferansiyel de nakavt . hakkını verdinmi mükemmel sorunsuz aletler şu *SİKORSKY* İmpreza.

dark ghost
26-10-2011, 03:25
izmirde dog'u kim bulmuşta kırıyor (benden başka) ;p

bende kırmadığıma göre sen karıştırdın yine pis metalciii;)

Renç
26-10-2011, 03:37
izmirde dog'u kim bulmuşta kırıyor (benden başka) ;p

bende kırmadığıma göre sen karıştırdın yine pis metalciii;)

hani beyaz bişi, dağda bayırda gazlar genelen :D bilmem hatırlatabildimmi? :D

dark ghost
26-10-2011, 12:29
:su:
hani beyaz bişi, dağda bayırda gazlar genelen :D bilmem hatırlatabildimmi? :D

:D

kategori farkı var ama:su: bak bunu bilmiyordum,öpüyorum seni gııddığından yeavrim:D:D